Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam
- 2. 4. 2012
- 0 komentářů
- Luboš Bláha
České zbrojařské firmy začínají zaostřovat na dva velké asijské importéry zbraní - Indii a Vietnam. Obě země chystají rozsáhlé modernizační programy ve svých armádách a hledají potencionální partnery. Za všechno mluví fakta, např. Indie se v posledních pěti letech stala největším světovým dovozcem zbraní. České firmy cítí šance především při modernizacích ruské techniky a ve speciálních technologiích, jako jsou např. pasivní sledovací systémy.
Miliardová Indie s milionovou armádou
Důležitost indického trhu pro české zbrojařské firmy dokládá i poslední mezinárodní veletrh obranného průmyslu Defexpo 2012 v indickém Dillí, kde měla Česká republika vlastní pavilon. Indie se v nejbližších letech chystá modernizovat všechny složky svých ozbrojených sil – pozemní síly, letectvo i námořnictvo. Ani proti významným zbrojním hráčům v podobě USA, Ruska, Izraele či Británie přitom nemusí být Česko bez šance.
Prorazit na indický trh může například obrněný transportér Vega od přeloučské firmy SVOS. Vozidlo patří do kategorie MRAP a je určené pro bojiště iráckého či afghánského typu. Vega disponuje silnou balistickou ochranou včetně ochrany proti improvizovaným výbušným systémům (IED), oproti konkurenci je ale mnohem levnější.
Šanci má také pardubická Retia při modernizaci radiolokátorů a protiletadlových systémů. Nedávno firma Retia dokončila ve spolupráci s českou armádou modernizaci sovětského protiletadlového systému 2K12 KUB s raketami země-vzduch. Obávaná zbraň protivzdušné obrany, přezdívaná "tři prsty smrti", je nyní schopná odpalovat moderní střely ASPIKE 2000 namísto zastaralých ruských raket. Obrovskou výhodou je, že jde o první podobný modernizační projekt na světě.
Podle expertů by Indie mohla mít zájem nejen o známý pasivní sledovací systém Věra, ale v rámci připravovaného indického tendru na útočnou pušku, i o nejnovější české zbraně CZ 805 BREN od České zbrojovky z Uherského Brodu. Pro CZ 805 BREN mluvit i fakt, že v indické speciální jednotky úspěšně používají český „samopal“ vzor 58. Připomeňme, že indická armáda plánuje nakoupit minimálně 66 000 útočných pušek. Opravdu šťavnaté sousto pro Českou zbrojovku.
Foto: Ruský raketomet Smerch na podvozku Tatry indické armády / www.defence.pk
Indické ozbrojené síly prostřednictvím výzkumné a vývojové základny indického ministerstva obrany DRDO také projevují zájem spolupracovat v oblasti moderních technologií. Jde například o laserové technologie, kybernetiku, pasivní systémy či ochranu proti biologickým, chemickým a jaderným zbraním. V těchto oblastech určitě má Česká republika co nabídnout.
Vietnam chce vylepšit pozemní síly i letectvo
Šance na zajímavé zakázky se otevírá českým firmám i ve Vietnamu. Pro půlmilionovou vietnamskou armádu mohou Češi modernizovat pozemní i leteckou techniku. Armáda má ve výzbroji velké množství techniky ruské provenience, kterou používají nebo používali i čeští vojáci.
Vietnamská armáda má např. ve výzbroji dvacítku českých cvičných letounů L-39 od výrobce Aero Vodochody a provozuje několik tisíc obrněných transportérů, mimo jiné i typu BVP-1 a BVP-2.
Kromě toho by se české firmy mohly zapojit do modernizace ručních palných zbraní – vedle "kalašnikovů" totiž Vietnamci, podobně jako Indie, používají i český samopal vzor 58. Státní Letecké opravny Malešice zase mohou zajistit opravy či modernizace ruských vrtulníků.
Foto: Foto: Projekt modernizace KUBu s raketami Aspide 2000 / RETIA
Možná je i spolupráce například v problematice maskování nebo protichemické a biologické ochrany. Vycházíme z toho, že máme dlouhou tradici spolupráce, není zde jazyková bariéra a Vietnamci jsou na naši techniku naučení. Právě to jí dává největší potencionál k úspěchu.
Česká republika má v této části světa velké šance na úspěch. Pomáhá tomu hlavně dlouhodobá spolupráce a dobré diplomatické styky. Po dlouhé době je to pro český zbrojní průmysl konečně šance jak se prosadit a dát o sobě vědět.
Zdroje: www.army.cz, www.natoaktual.cz, www.novinky.cz
Související články
Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?
Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...
- 22.01.2012
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale
V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...
- 02.02.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Nový indický stíhač HAL Tejas
Indie je bezesporu významnou zemí ve svém regionu a vzhledem k počtu obyvatelstva má tendenci se ...
- 19.03.2012
- 4 komentářů
- Michal Polák
Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1
Minulý rok spatřil světlo světa nový uherskobrodský samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Přestože se nový ...
- 26.03.2012
- 5 komentářů
- Luboš Bláha
Načítám diskuzi...