Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě
- 19. 2. 2016
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s různou intenzitou již jednu dekádu. Naše země však nemusí vývoj řešit pouze vlastními silami. V případě zájmu lze nakoupit komponenty z různých evropských projektů vojáka budoucnosti.
Voják budoucnosti a jednoduché otázky
Voják 21. století nebo “voják budoucnosti” řeší zdánlivě jednoduché otázky, které si klade každý voják na bojišti: Kde jsem? Kde jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?
Velitelé vojáků budoucnosti chtějí nejlepší možné situační povědomí o taktické situaci, schopnost rychle plánovat mise, schopnost snadno vydávat rozkazy nebo rychle a přesně podávat hlášení vyšším stupňům velení o situaci na bojišti.
Pokud pomineme problematiku mobility, ochrany a palebné síly, tak klíčovou (a zároveň nejsložitější) oblastí voják budoucnosti je schopnost velení, řízení, spojení, počítačových systémů, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).
Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol (v reálném čase), co nejefektivněji, s co nejmenšími prostředky. Lapidárně řečeno - cílem je rychle najít nepřítele a zničit ho s minimálními prostředky, v co nejkratším čase.
Systém C4ISTAR zapojuje do navzájem provázané sítě nejrůznější pozemní, námořní a leteckou techniku, senzory nejrůznějšího druhu (radary, kamery, drony, elektronický boj) a v blízké budoucnosti i každého vojáka - vojáka 21. století.
Ostatně o budování schopností C4ISTAR mluví Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020. Na budování C4ISTAR padne mezi roky 2017 až 2019 360 milionů Kč.
Vojenští stratégové ve vojácích budoucnosti propojených do sítě C4ISTAR vidí ideální nástroj, jak čelit turbulentní budoucnosti. Pryč jsou doby, kdy protivník byl jasně daný a armáda věděla, jaký konflikt ji čeká.
Voják blízké budoucnosti musí být schopen bojovat jak v afrických nebo asijských slumech, v obrovských městech, na poušti, ale i na evropském bojišti. Protivník přitom může být součástí regulérních moderních armád, ale i příslušník teroristických (lépe napsat teroristicko-obchodních) nebo kriminálních organizací.
Západní armády, včetně České republiky, v budoucnu nemohou jednoduše nasadit drtivou palebnou sílu a protivníka “přestřílet”. Nasazení těžkých sil stojí peníze, čas, lidi a organizaci. Možných ohnišť nepokojů může být navíc několik, nebo dokonce desítky - rozmístěné po celém světě. Jinak řečeno, je rozhodně jednoduší na druhý konec světa přepravit 50 vojáků, udržovat je na místě několik měsíců, než poslat tam a udržovat jediný tank.
Chtě, nechtě, v budoucnu musí armády přistoupit k promyšlenějšímu nasazení přesných zbraní, posílit ochranu vlastních sil a zvýšit spolupráci a propojenost jednotek na “matoucím” a chaotickém bojišti.
“Vojáci budou potřebovat vysoký stupeň autonomie (z hlediska logistiky, munice - pozn. red.) na dlouhé mise proti hybridnímu, extrémně přizpůsobivému nepříteli, proti kterému je za normálních okolností nutno použít velké množství munice, protože je skrytý, pohyblivý a pomíjivý. Sdílení taktických informací v reálném čase bude mít zásadní vliv na vytvoření společného taktického operačního obrazu mezi všemi typy vojenských prostředků na bojišti - drony, vozidla, vojáci - nejen pro zamezení přátelské palby a snížení nepřehlednosti bojiště,” říká Thomas Reydellet, ředitel pokročilých strategických studií na Thales Research & Technology.
Podle Reydelleta hlavními oblastmi vojáka budoucnosti jsou mobilita, palebná síla a ochrana.
NORMANS Light a NORMANS Advanced. / Thales Norway
Norský voják budoucnosti
V současné době v Evropě běží několik programů vojáka budoucnosti, můžeme zmínit například francouzský program FELIN, nizozemský CIM, německý IDZ nebo norský NORMANS. Zejména norský systém může být z hlediska schopností C4ISTAR pro Armádu ČR vzorem.
NORMANS (Through the NORwegian Modular Arctic Network Soldier) je produktem firem Thales Norway a Teleplan Globe. Program NORMANS neřeší zbraně, balistickou ochranu nebo další části vybavení vojáka, ale nejdůležitější schopnost C4ISTAR. NORMANS je určen pro pěší skupiny, družstva a čety pěších jednotek.
NORMANS vytváří z vojáků senzory na bojišti i prostředek ničení protivníka.
Koncepční práce na systému NORMANS začaly v roce 2000, v roce 2008 až 2009 pak došlo k přepracováni projektu a vypracování nových priorit. Norská armáda jednotlivé části zavádí do výzbroje od roku 2010.
Vzhledem k různým potřebám vojáků a velitelů, a k nutnosti minimalizovat zátěž (váhovou i psychickou) vojáka, je NORMANS vyráběn ve dvou variantách - NORMANS Light a NORMANS Advanced.
1- mini menu; 2- pozice protivníka; 3- protivník; 4- body přesunu; 5- vedoucí týmu; 6- cíl, 7- vlastní pozice / Thales Norway
NORMANS Light je jednoduchý (v pozitivním smyslu) komunikační a navigační systém, který zvyšuje situační povědomí vojáka. Jednotka obsahuje malý grafický displej (na zápěstí).
Elektronický systém dokáže na displeji zobrazovat údaje ze satelitní navigace, vlastní relativní polohu vůči ostatním členům týmu, přijímat a zobrazovat body přesunu, ukazovat směr nejbližšího bodu přesunu, přijímat a odesílat předformátované zprávy (“dochází munice”, “pozor nepřítel”, atd. atd.) a přijímat údaje o relativní poloze přidělených cílů.
Systém NORMANS Light se skládá z výpočetní jednotky a grafického displeje. Systém je napojen na osobní vysílačku (např. Thales ST@R Mille, MBITR Clear) vojáka - pro hlasovou komunikaci a přijímaní a odesílání dat. V základu obsahuje komplet 3D kompas a navigační systém, ale připravené sloty umožňují napojit další senzory - např. osobní laserový dálkoměr nebo nejrůznější typy výstražných senzorů.
Celková hmotnost je pouze 328 g. Systém je napojen na akumulátory vysílačky nebo případě na centrální baterii vojáka. K dispozici je USB rozhraní.
1- kompas; 2- vlastní pozice; 3- vycentrovat; 4- menu statusu; 5- azimut, pozice a nadmořská výška; 6- zoom, 7- měřídko, 8- dotykové ovládani / Thales Norway
Pokročilejší (a těžší) NORMANS Advanced je určen pro velitele čet a družstev. NORMANS Advanced využijí ale i vojáci speciálních sil.
Velitel je pomocí NORMANS Advanced spojen (vhodné vysílačky Thales ST@R Mille Thales a MBITR Clear) s muži jednotky a s vyššími stupni velení, obvykle přes výkonný bojový řídící systém BMS (Battle Management System) v mateřském vozidle (obrněný transportér, bojové vozidlo pěchoty, lehký obrněný automobil, atd.).
Mimo všech schopností NORMANS Light má verze “advanced” rozšířené funkce - velký barvený displej s pohyblivou digitální mapou a vyznačenými pozicemi vlastních sil, detailnější operační obraz, bohatší možnosti posílání (všemi směry) zpráv (včetně psaní vlastních zpráv), taktickou grafiku na displeji nebo možnost plánování mise na taktické úrovni.
NORMANS Advanced dokáže spravovat také širokou škálu senzorů - od vlastních připojených až externí (průzkumné drony).
Typická hmotnost NORMANS Advanced i s nutnou centrální baterií je 1 kg. Základ tvoří výkonný počítač a 5” odklápěcí displej na taktické vestě. Systém obsahuje bohaté rozhraní (USB, ethernet, S-video, atd.), komunikační vybavení (např. bluetooth) a senzory - satelitní navigace, digitální kompas, 3D akcelerometr, gyroskop, barometr, mikrofon, atd.
Výhody
Jak se zavedení projeví ve schopnostech malých jednotek?
NATO definuje pět klíčových oblastí pro sesednuvší blízký boj DCG (Dismounted Close Combat) - tedy boj vedený pěchotou na blízko: Mobilita, Ochrana, Udržitelnost, Palebná síla,C4ISTAR.
Podle propagačních údajů firmy Thales Nowray systémy NORMANS Light a NORMANS Advanced zlepšují všech pět klíčových oblastí DCG.
Mobilita - nízká hmotnost, schopnost dostat se na pravé místo v pravý čas, lepší situační povědomí
Ochrana - snížení friendly fire, lepší znalost pozic protivníka, rychlejší lékařská pomoc
Udržitelnost - snížení kognitivní zátěže a lepší přístup k informacím, lepší pochopení bitevního pole efektivnější schopnost dokončit misi
Palebná síla - předávání pozic cílů, integrace senzorů a 40 % větší bojová efektivita
C4ISTAR - lepší plánování na úrovní čet, integrace se současnými a budoucími C4ISTAR prostředky
Zdroj: NORMANS Soldier Systems
Související články
Dělostřelecká a raketová budoucnost Armády ČR
Před pár týdny Ministerstvo obrany ČR zveřejnilo Koncepci výstavby Armády České republiky 2025. ...
- 10.01.2016
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Přístroje nočního vidění MUM-14 pro Armádu ČR
Ministr obrany Martin Stropnický informoval včera vládu o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) ...
- 19.01.2016
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Války našeho věku
Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...
- 29.01.2016
- 15 komentářů
- Matej Kandrík
Armáda ČR: Význam rezervistů roste
V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...
- 09.02.2016
- 79 komentářů
- Jan Heřmánek
Hodně se mi líbí varianta NORMANS Light, přeci jen pro pěšáka je tam dostatek základních informací, je to malé, levné a skladné. Varianta Advanced, je už taková klasika (pro ...Zobrazit celý příspěvek
Hodně se mi líbí varianta NORMANS Light, přeci jen pro pěšáka je tam dostatek základních informací, je to malé, levné a skladné. Varianta Advanced, je už taková klasika (pro velitele skvělá, pro pěšáka zbytečná), navíc, velitel je od toho aby měl víc informací a velel jednotce. Ony dva typy mi přijdou jako skvělé řešeníSkrýt celý příspěvek
Souhlasím s tím že by se armada mela pripravovat na asymetrický styl boje. Hlavne na boj ve mestech. To je videt treba ted v Syrii jak to muze vypadat. Nejsem si ale jistý ze ACR ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s tím že by se armada mela pripravovat na asymetrický styl boje. Hlavne na boj ve mestech. To je videt treba ted v Syrii jak to muze vypadat. Nejsem si ale jistý ze ACR nejakou takovou sílu specializující se na boj ve mestech ma..případně jestli na to má vybavení jako má třeba zásahovka PČR.Skrýt celý příspěvek
Doufám, že ve Střednědobém plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 je taky tahle věta z článku "Voják blízké budoucnosti musí být schopen bojovat ...Zobrazit celý příspěvek
Doufám, že ve Střednědobém plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 je taky tahle věta z článku "Voják blízké budoucnosti musí být schopen bojovat jak v afrických nebo asijských slumech, v obrovských městech, na poušti, ale i na evropském bojišti" a hlavně jestli je taky v tomhle pořadí.
Neboli, že evropské bojiště je pro českou armádu až to poslední.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...