České zbraně míří do Libye
- 27. 6. 2013
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva, o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice.
Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice.
Kontrakt dostal zelenou díky březnovému zrušení embarga na dovoz zbraní do Libye. Kromě dodávek zmiňovaných vozidel existuje šance na modernizaci dalších 300 transportérů libyjské armády.
Celý obchod mohl být ještě zajímavější, kdyby české Ministerstvo zahraničí nebránilo vývozu munice do Libye. Přitom za Českou republikou stojí řada dalších zemí, které podobné „morální“ problémy nemají.
„Úředníci nám nejprve sdělili, abychom se zaměřili na Libyi, protože potřebuje vybavení pro obnovení pořádku na svém území. Jenže teď nám oznámili, že vývoz munice zatím nepovolí. Libyjci nad tím nevěřícně kroutí hlavou,“ řekl pro deník E15 zástupce Excalibur Army a kopřivnické Tatry Andrej Čírtek.
Foto: BRDM je sovětské obojživelné obrněné průzkumné vozidlo z šedesátých let 20. století / Wikipedia
Podle Čírtka existuje riziko, že mnohomilionový kontrakt na nákup munice získá některá z konkurenčních zemí, například Bulharsko. „Věříme, že se to nestane už jen proto, že bychom v bývalé státní zbrojovce ve Šternberku mohli minimálně na dva roky zaměstnat další stovku lidí,“ komentoval pro E15 Čírtek.
Johana Grohová, mluvčí Ministerstva zahraničí ale uvedla, že i přes zákaz embarga na dovoz zbraní do Libye je nutno přistupovat k dodávkám munice velmi opatrně. Podle názoru ministerstva se pohyb munice obtížně sleduje a kontroluje. Navíc existuje vážné podezření, že z Libye se nelegálně pašuje vojenský materiál do okolních zemí.
„Kdyby se munice dostala například do zemí s nestabilním režimem nebo k teroristickým skupinám, riskovali bychom pověst nejen našeho státu, ale i našich zbrojovek a dalších firem,“ uzavřela Grohová.
Česká republika patřila v druhé polovině minulého století k jednomu z největších vývozců vojenské techniky do tohoto severoafrického státu, české firmy tak mohou navázat na tuto mnohaletou tradici. Ve výzbroji lybijské armády najdeme například bitevníky L-39, houfnice DANA nebo modernizované tanky T-72. V současné době se navíc vedou jednáni na dodávku stovky speciálních tahačů TATRA.
„Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum. Třeba italský ministr obrany letos v únoru osobně předával libyjské armádě kolové transportéry, tak proč bychom my nemohli vyvážet do této země vojenskou techniku a munici,“ uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.
Zdroj: E15 , Defence Web
Související články
Trpké libyjské plody arabského jara
Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...
- 16.09.2012
- 16 komentářů
- Ctirad Sviták
Americká armáda vybuduje libyjské speciální síly
Po skončení letecké kampaně a svržení režimu Mummara Kaddáfího se stále nedaří libyjské vládě plně ...
- 16.10.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ
Armáda České a Slovenské republiky stojí před nelehkým úkolem. Obě armády se musí rozhodnout, zda ...
- 26.05.2013
- 71 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace vozidel TATRA T-815 8x8 LT
Nákladní automobily značky TATRA neodmyslitelně patří k Armádě ČR. Kromě nejnovějších vozidel TATRA ...
- 30.05.2013
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Charlie Napsal jste to naprosto trefně. To že u Excalibur Army a jemu podobných firem jsou jsou vlastníky bývalé gumy a jinak zaiteresované osoby z napojením na patřičné ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie
Napsal jste to naprosto trefně.
To že u Excalibur Army a jemu podobných firem jsou jsou vlastníky bývalé gumy a jinak zaiteresované osoby z napojením na patřičné vlákno(vemeno) mne nepřekvapuje.Je to prostě špína.Všude se krade a v naší B.A. jménem AČR už moc.Už zbejvá jen dobře prodat prázdné haly NZ.Nemáme v ústavě nějakej článek o vlastizradě?Skrýt celý příspěvekPokud pisete o vseobecne mobilizaci, bylo by vrazdou predhodit nevycvicene a nezkusene zalozaky (nebo jeste hur cerstve rekruty) ve strojich starsich nez oni, proti jakekoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud pisete o vseobecne mobilizaci, bylo by vrazdou predhodit nevycvicene a nezkusene zalozaky (nebo jeste hur cerstve rekruty) ve strojich starsich nez oni, proti jakekoliv "ozbrojene, pocetnejsi a pravdepodobne profesionalni sile", co by nas kdy mohla, nebo chtela ohrozovat. Nic si nenalhavejme, ACR (a mnoho zalozaku i civilu) by vzdorovala urputne a casto hrdinne, ale bez spojencu by to vyustilo jen v dalsi okupacni svinarny na nasem civilnim obyvatelstvu.Skrýt celý příspěvek
Ondřej Lacina, stará technika by samozřejmě nebyla určena pro naše draze vycvičené profesionály, ti by si mohli sedět v modernizovaných T72 , nebo v pandurech a letat v ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej Lacina, stará technika by samozřejmě nebyla určena pro naše draze vycvičené profesionály, ti by si mohli sedět v modernizovaných T72 , nebo v pandurech a letat v gripenech..., stará by měla význam v případě mobilizace, vypuknutí velkého válešného konfliktu, chlapi přes 30, kteří byli na vojně, tyto stroje znají, nyní bychom v případě mobilizace něměli chlapy ani do čeho posadit, co osluhovat, do čeho obléc, ani dostatek výstroje a výzbroje.
Sice nám ted žádný konflikt nehrozí, ale politická situace se může do budoucna změnit, ted jsme sice pod ochranou NATO, ale to nemusí být na věčné časy..Skrýt celý příspěvekTak ono staci, kdyz z US, nebo nejake jine mocnosti zavolaji a na jejich prani se muze ceske MZ pretrhnout. Takze to ani nemusel bejt kamaradicek, jen si mz muze myslet, ze se ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono staci, kdyz z US, nebo nejake jine mocnosti zavolaji a na jejich prani se muze ceske MZ pretrhnout. Takze to ani nemusel bejt kamaradicek, jen si mz muze myslet, ze se ekonomicky ustupek muze v diplomacii pozdeji vyplatit. Navic Svarcmbergovi "kamaradi" nejsou o moc vic kamaradi, nez Zemanova vlada expertu. V tomhle si celkem nemaji co vycitat.Skrýt celý příspěvek
:Petan :Charlie Nevím co řešíte, nikde v tom článku nestojí, že ty BVP prodává AČR, ale Excalibur Army a ta podle mne zprostředkovává prodej švédských strojů původem z NDR, ...Zobrazit celý příspěvek
:Petan
:Charlie
Nevím co řešíte, nikde v tom článku nestojí, že ty BVP prodává AČR, ale Excalibur Army a ta podle mne zprostředkovává prodej švédských strojů původem z NDR, které prošly repasí ve Štenberku a sloužily ve švédské armádě mezi roky 2001 a 2006 a v roce 2008 byly nabídnuty k odprodeji.Skrýt celý příspěvek"v přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí"?? Tohle heslo si může dovolit Čína, která má vojáků milióny. Mě nepřijde rozumný posadit kvalitně a draze vycvičenou ...Zobrazit celý příspěvek
"v přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí"??
Tohle heslo si může dovolit Čína, která má vojáků milióny. Mě nepřijde rozumný posadit kvalitně a draze vycvičenou posádku (které není nidky dost) v moderním konflitku do nějakýho BRDM a poslat na frontu či střetu. Poslat 3-4 vojáky na smrt aby si dvakrát vystřelili s jednoho šrotu mi nepřijde jako dobrá strategie.
Škrty v počtech pozemní techniky celkem chápu, současné konflikty nevyřeší 4000 tanků. Naše armáda by se měla orientovat na speciální jednotky, rychle nasaditelné lehčí jednotky, výsadkové vojsko, trasportní, stíhací, bitevní a vrtulníkové letectvo. To samozřejmě neznamená zbavit se tanků a dělostřelectva - v těchto ohledech si musíme (jako armáda) stále zachovávat tyto základní schopnosti a techniku.
Jen prostě kdyby jsme měli v roce 2013 armádu přesného složení a typu jako v roce 1990, tak by jsme byli možná schopnější ubránit naši republiku (což ale dnes a do budoucna bezprostředně nehrozí), ale nebyli by jsme absolutně schopni pružně zasahovat v dnešních konfliktech natož v nich tak dobře fungovat, jako fungujeme např. Afghánistánu.
Je to jako s velkejma dinosaurama, který by v dnešním světě taky nepřežili :)Skrýt celý příspěvekPetan: psal jsem to tu už jednou a myslím že to můžu zopakovat: naše armáda je vedoucími představiteli státu záměrně demontována, protože z jejich pohledu jim nic nepřináší. Peníze ...Zobrazit celý příspěvek
Petan: psal jsem to tu už jednou a myslím že to můžu zopakovat: naše armáda je vedoucími představiteli státu záměrně demontována, protože z jejich pohledu jim nic nepřináší. Peníze do ní nalité se relativně hůře rozkrádají (značná část rozpočtu MO je režie na výplaty a údržbu) a obyvatelstvo jí nemá rádo (až na povodně). Takže co s ní? Je lepší jí postupně rozprodat a ponechat si pár elitních pěších oddílů s kolovými BVP, které na potlačení nepokojů vofcí pohodlně stačí, a zbytek peněz přelít přes lépe rozkrádatelné položky státního rozpočtu, navíc bez armády se tenhle srandastát líp někomu prodá (a že to nakonec udělají, zkušenost by tu byla)
Co se týče prodávané techniky: BVP jsou beznadějně zastaralé, ale v Africe stále ještě dobře použitelné, BRDM jsou ta samá parketa, ty ať si klidně prodávají. Munice nám chybět určitě taky nebude, tu vyrábět ještě umíme, spíš mě překvapuje ta pruda ze strany MZV. Skoro by mě zajímalo, kterej ze Švarcmberkovejch kamarádíčků telefonoval že tohle ne, munici dodáme my.Skrýt celý příspěvekCo mám ješte zůstane? Stav k 1. lednu 2013 1. Bojové tanky (všechny verze typu T-72) 123 2. Bojová obrněná vozidla BVP-1, BVP-2, BPzV, PANDUR II 8x8 a obrněných transportérů ...Zobrazit celý příspěvek
Co mám ješte zůstane?
Stav k 1. lednu 2013
1. Bojové tanky (všechny verze typu T-72) 123
2. Bojová obrněná vozidla BVP-1, BVP-2, BPzV, PANDUR II 8x8 a obrněných transportérů typů OT-90 a OT-64 501
3. Dělostřelecké systémy ráže 100 mm a více 182
4. Bojové letouny (všechny verze typů JAS-39 a L-159) 39
5. Bojové vrtulníky (všechny verze vrtulníku typu Mi-24 a exportní Mi-35) 24
stav techniky roku 1990
Tanky 4252
Bojová vozidla pěchoty 5397
Raketomety a děla a minomety ( ráže 100 mm a výše ) 3674
Bojové letouny 389
Bojové vrtulníky 130
I když by tato technika byla současné poměra zastaralá, mohla se zakonzervovat a přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí. Krome pandurů a pronajatých Gripenů a 30 modernitovaných T72 zatím zatím naše armáda nic významného nového nepořídila, pouze se zbavuje posledních kusů techniky, co jí ještě zůstala...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...