Česká republika a Rwanda společně o obraně
- 25. 7. 2014
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Česká republika s africkou Rwandou uzavřela dohodu o vojenské spolupráci. Předpokládá se spolupráce při výcviku vojáků, společný rozvoj protiteroristických schopností nebo výměnu informací. Díky dohodě mohou také české zbrojní firmy snadněji proniknout na rwandský trh.
Rwanda je malý stát ležící ve Střední Africe s 10,2 miliony obyvatel (2008). Rwanda nechválně proslula největší genocidou v moderních dějinách, když během občanské války v roce 1994 bylo zavražděno 800 000 lidí. Nicméně, nevraživost mezi kdysi znepřátelenými etniky (Tutsiové a Hutuové) je minulostí.
Od roku 2006 se Rwandě podařilo vstoupit do období vysokého hospodářského růstu. V roce 2007 ekonomický růst dosáhl 8 % a Rwanda se dosud řadí mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Afriky.
Země rychle buduje zanedbanou infrastrukturu, snižuje chudobu a láká zahraniční investory. Ti prozatím investují do těžby surovin, cestovního ruchu a pěstování kávy a čaje. Přesto ve Rwandě 90 % lidí stále pracuje v zemědělství a průmysl se na HDP podílí jen 16 %.
Bezpečnostní situace Rwandy však není stále dobrá. Rwanda vede poměrně často lokální ozbrojené střety s jednotkami Demokratické republiky Kongo a má také nedořešené bezpečnostní vztahy s republikou Burundi.
Rwanda chce proto rostoucí ekonomiku mimo jiné využít k modernizaci své armády. Zde může nabídnout Česká republika své služby.
Infografika: Rwanda / Google Maps
Česká republika navázala užší vztahy se Rwandou v roce 2009. Na konci minulého roku pak Rwanda projevila zájem uzavřít dohodu o vojenské spolupráci.
„Účelem dohody je vytvořit předpoklady pro další rozvoj spolupráce v oblasti obrany mezi Českou republikou a Rwandou," uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. „Jedná se mimo jiné o výměnu informací v oblasti obrany a zkušeností z operací, posilování protiteroristických schopností, spolupráci v oblasti vojenského výcviku a vzdělávání, spolupráci v oblasti obranného výzkumu a vývoje a spolupráci při pořizování obranného materiálu a služeb."
V čem se mohou české firmy ve Rwandě uplatnit? Například v modernizaci pozemních sil. Hlavní údernou sílu pozemní armády Rwandy tvoří 24 tanků T54/55 a neznámý počet bojových vozidel pěchoty BVP-1. Právě pokročilou modernizaci BVP-1 Češi nabízejí.
Ve výzbroji letectva se nachází 2 vrtulníky Mi-24 a 3 dopravní Mi-8. Zde se nabízí nejen modernizace českým průmyslem, ale také odprodej přebytečných vrtulníků Mi-24 vyřazovaných Armádou ČR.
Stejně tak, kromě řady dalších možností, lze vybavit rwandskou armádou novými českými ručními palnými zbraněmi. Může jít o útočné pušky, samopaly nebo pistole.
„Česká strana by profitovala zejména v oblasti ekonomické, neboť se jí díky navrhované smlouvě usnadní přístup na rwandský obranný trh, který nabízí, vzhledem k rychlému rozvoji Rwandy a tamní bezpečnostní situaci, nové příležitosti pro český obranný průmysl," dodáva Pejšek.
Zdroj: Army Recognition, Parlamentní Listy
Související články
ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech
Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém ...
- 04.07.2014
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty
Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...
- 18.07.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Aero a Draken: Nová šance pro L-159 ALCA
Firmy AERO Vodochody a americká Draken International před pár dny podepsaly dohodu o široké ...
- 21.07.2014
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Islamisté z Al-Šabáb rozšiřují své aktivity na pobřeží Keni
Již přes měsíc ovládá pobřeží Keni násilí a smrt. Od poloviny června bylo zabito kolem sto lidí. ...
- 24.07.2014
- 1 komentářů
- Jiří Kalát
Tak ono s tou cestou zvířátek je to jedna věc a umístění organizátorů a tok peněz věc druhá. Obzvlášť když se zde bavíme o posledních letech. Když trochu odbočím tak jsme ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono s tou cestou zvířátek je to jedna věc a umístění organizátorů a tok peněz věc druhá. Obzvlášť když se zde bavíme o posledních letech.
Když trochu odbočím tak jsme tranzitní zem pro slonovinu a já z toho neviděl ani kačku.Skrýt celý příspěvekTak ony dodávky budou (?) směřovat oficiální armádě, nikoliv těm bojůvkám. Přitom oficiální armáda právě proti těm bojůvkám bojuje. Samozřejmě, nedělám si iluze, že všechno je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ony dodávky budou (?) směřovat oficiální armádě, nikoliv těm bojůvkám. Přitom oficiální armáda právě proti těm bojůvkám bojuje. Samozřejmě, nedělám si iluze, že všechno je ideální.
Je pravdou, že Hutové masakrovali Tutsie ve velkém, ale dnes je v zemi relativně klid. Bylo by chybou vnímat dnešní Rwandu jako Rwandu devadesátých let. Nedělám si o tamním režimu iluze, má silně autoritářské rysy, ale faktem je, že se podařilo dosáhnout stability a slušného ekonomického růstu - a to při omezených surovinových zdrojích (proto je Rwanda občas přirovnávána k Etiopii)Skrýt celý příspěvekcaslaval : Souhlasim , jen bych dodal , ze vetsina pasovanych zvirat z obolasti do sveta v poslednich letech chodi prave pres kongo a ne pres rwandu .
caslaval : Souhlasim , jen bych dodal , ze vetsina pasovanych zvirat z obolasti do sveta v poslednich letech chodi prave pres kongo a ne pres rwandu .
Takže jestli jsem to pochopil správně, naše země se bude podílet na vyzbrojování pytláků za peníze , které jdou částečně z prodeje gorilek a jejich vraždění? Pak jestli to chápu ...Zobrazit celý příspěvek
Takže jestli jsem to pochopil správně, naše země se bude podílet na vyzbrojování pytláků za peníze , které jdou částečně z prodeje gorilek a jejich vraždění?
Pak jestli to chápu správně Hutu vyvražďovali vládnoucí Tutsie, ale ti se udrželi u moci a dál jako menšina vládnou většinovým Hutu ? Všichni dohromady se podílejí na gerilových prasárnách v Kongu? Díky jejich spolupráci při obchodu s gorilkami a podobně to nazýváme za stav stabilizace Rwandy s vysokým ekonomickým růstem ?Skrýt celý příspěvekGAVL.O žádném velkém vyzbrojování Konga v ůoslednoch letech nevím. Bezpečnostní situaci zajišťuje OSN a jednotky FARDC jsou vyzbrojené rezavými pozůstatky zbraní Ruské provenience ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL.O žádném velkém vyzbrojování Konga v ůoslednoch letech nevím. Bezpečnostní situaci zajišťuje OSN a jednotky FARDC jsou vyzbrojené rezavými pozůstatky zbraní Ruské provenience z dob války. V Kinshase jsem viděl i pár vojáků s Sa vz.58. Ke komu Kongo tzv.tíhne ? To je dobrý dotaz. Myslím, že k nikomu zvlášť netíhne. Vláda je zkorumpovaná a úřady za úplatky poskytují koncese na těžbu firmám z Evropy, USA nšbo třeba Číny, které vystupují buď přímo nebo se maskují za Konžské společnosti v roli bílých koní. Hlavním smyslem působení 17000 příslušníků MONUSCO je zajistit bezproblémovou těžbu surovin.
David: Ano .. také jsem psal, že hlavní riziko představuji tzv.excombatants, které se v jungli skrývají a pochází už z dob Rwandské genocidy. Krom toho, že se skrývají, podílí se i na výhodném businessu. Nejde jen o vzácné nerosty ale třeba o prodej vzácných zvířat např.mláďat stříbrohřbetých goril jejichž rodiče rebelové bez milosti vraždí. Uvědomme si, že toto "zboží" proudí do Rwandy a pak do světa a já neveřím, že nejde o vládou min.tolerovaný kšeft. Osobně si dovolím spekulovat o tiché podpoře.Skrýt celý příspěvekPro Gavl - Kongo je bývalá belgická kolonie, stále má úzké vztahy s Belgií a Francií. Během studené války bylo partnerem USA (ty dodaly např. OT M113, pušky M-14/16), ale hodně ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Gavl - Kongo je bývalá belgická kolonie, stále má úzké vztahy s Belgií a Francií. Během studené války bylo partnerem USA (ty dodaly např. OT M113, pušky M-14/16), ale hodně spolupracovalo s Čínou. Ta dodala třeba lehké tanky type62, OT YW-534 atd.
Spolupráce s Francií a Čínou stále trvá. Ale hodně se změnilo během občanské války. Během ní došlo k rozsáhlým dodávkám z Ukrajiny (T-55/72, BMP-1, kanony M-46, letadla SU-25, vrtulníky Mi-8/17). Ty dodávky pokaračovaly donedávna (tanky T-64) a zřejmě i dalších zemí SNSSkrýt celý příspěvekČástečně bych souhlasil s Caslaval. Situace ve Rwandě je dnes stabilizovan.Někteří politologové dokonce říkají, že ona občanská válka paradoxně zemi prospěla, protože k té hrůze se ...Zobrazit celý příspěvek
Částečně bych souhlasil s Caslaval. Situace ve Rwandě je dnes stabilizovan.Někteří politologové dokonce říkají, že ona občanská válka paradoxně zemi prospěla, protože k té hrůze se nikdo nechce vracet. Dnešní Rwanda je stabilizovaná, dokázala se ekonomicky konsolidovat.
O to více je ale Rwanda aktivní mezinárodně, někteří autoři hovoří dokonce o "izraelizaci" Rwandy. Ono napadnout mnohonosobně větší Kongo působí až absurdně.
Nicméně - v Kongu působí především skupiny Hutuů, kteří tam utekli. Oficiální armáda se tam dnes angažuje jen omezeně. A ano, konžská občanská válka je jeden veliký špinavý kšeft. Osobně nevěřím, že by se tamní konflikt a problémy s ním spojené podařilo někdy skutečně vyřešit - na to je ta země až příliš velká a rozporuplná.
Nicméně sama rwandská armáda je dnes díky účastím v misích AU a OSN hodnocena velmi pozitivně, je vyzdvihována její profesionalita, často je zmiňován ostrý dril. Navíc používá výzbroj stejnou podobnou té, kterou disponovala AČR (Rwanda má údajně též raketomety RM-70, děla D-30). Takže ta vojenská spolupráce by dávala určitý smyslSkrýt celý příspěvekČeská republika již delší dobu vysílá do Konga pozorovatele. Já osobně jsem na této pozici působil v letech 2007/2008. Ministestvo tedy z hlášení pozorovatelů zná situaci. Ano .. v ...Zobrazit celý příspěvek
Česká republika již delší dobu vysílá do Konga pozorovatele. Já osobně jsem na této pozici působil v letech 2007/2008. Ministestvo tedy z hlášení pozorovatelů zná situaci. Ano .. v oblasti dochází ke střetům s Konžskou armádou. Situace v Gomě a Bukavu patří k nejproblematičtějším. Problém je transfer nelegálně vytěžených surovin skrze různé bandy (excombatants) z nichž většina pochází právě ze Rwandy z dob Rwandské genocidy a Konžské občanské války. Excombatants a vojáci Rwandy soustavně terorizují obyvatele Konga. S těmi má Česká armáda spolupracovat? Někdo buď zešílel nebo má v oblasti osobní zájem.Skrýt celý příspěvek
Mno hlavně , když mi někdo rozseká dědu bábu mámu tátu a bude mi pět a přežiju to protože jsem byl náhodou u tety a strejdy, tak ve dvaceti pěti budu nasratej furt stejně a ještě k ...Zobrazit celý příspěvek
Mno hlavně , když mi někdo rozseká dědu bábu mámu tátu a bude mi pět a přežiju to protože jsem byl náhodou u tety a strejdy, tak ve dvaceti pěti budu nasratej furt stejně a ještě k tomu dost silnej na to abych šel někoho rozsekat společně s bratranci.
To samozřejmě , ale nemění nic na tom , že by se jim tam mohli dobře prodávat zbraně jen ať se midlej pokud to nebude mít dopad negativní na jejich platební morálku.Skrýt celý příspěvekNicméně, nevraživost mezi kdysi znepřátelenými etniky (Tutsiové a Hutuové) je minulostí.
Na tvrzení uvedené v této větě je příliš brzo řekl bych.Nicméně, nevraživost mezi kdysi znepřátelenými etniky (Tutsiové a Hutuové) je minulostí.
Na tvrzení uvedené v této větě je příliš brzo řekl bych.
Načítám diskuzi...