Budoucnost manévrového boje izraelské armády
- 14. 5. 2015
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Minulý týden proběhla v Izraeli mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense. Na konferenci čelní zástupci izraelských obranných sil IDF (Isralel Defense Forces) představili koncept budoucích manévrových válek. Účastníci okomentovali i současné bezpečnostní klima Blízkého východu.
Manévrový boj
Ve čtyřech válkách, které vedl Izrael od roku 2006, nastoupily izraleské pozemní síly až v druhém sledu po letectvu. Při operaci Pilíř obrany (Pillar of Defense) v listopadu 2012 k nasazení pozemních sil nedošlo vůbec.
Přednášející se shodovali na jedné věci - letectvo samo o sobě nemůže rozhodnout boj, resp. mnohem obtížněji dosahuje vytyčené politické a strategické cíle vojenské kampaně.
„Neexistuje žádná možnost dosáhnout kontroly území bez manévrování," zahájil konferenci penzionovaný izraelský generálmajor Udi Shani. „Nezáleží o jaký konflikt se jedná... je třeba začít s manévrováním od prvního dne."
Nasazení pozemních sil je klíčové k ovládnutí a kontrole území a také ke zmiňovanému rychlejšími dosažení politických a strategických cílů. „Jsem rád, že si „držíme" území ze vzduchu... ale k ovládnutí a kontrole území potřebujeme nasadit pozemní jednotky od prvního dne," uvedl Shani.
Roboti a přesné zbraně dlouhého dosahu
Izraelská armáda mohutně investuje do robotických systémů a přesných zbraní dlouhého dosahu. Především přesné raketové zbraně mohou v řadě případů flexibilněji nahradit letectvo.
Roboty a novými raketovými systémy je nově vybavená například izraelská 7. obrněná brigáda. Typ nasazených robotů nebyl specifikován. Téměř jistě však dostane brigáda, i dle prohlášení zúčastněných, roboty pro vedení průzkumu a bojové činnosti v podzemí.
Izraelské firmy mají ale v portfoliu celou řadu robotů – od malých průzkumných až po velký bojový robot AvantGuard MK III postavený na základě obrněného transportéru M113. Vedle toho nové raketové systémy 7. obrněné brigády dokáží zasáhnout cíl na vzdálenost 35 km s kruhovou odchylkou pouze 5 m.
„Roboti jsou velmi důležitým prvkem pro budoucí manévrový boj," uvedl na konferenci generálmajor Ben-Reuven. „To, co se nyní děje v 7. brigádě, začne brzy i v 188. brigádě. Jakmile si velitelé v poli uvědomí, jaké nástroje získali, na plno se vydáme tímto směrem."
Izrael se snaží zavedením robotů reagovat na nové taktiky svých protivníků, především ozbrojených formací Hamásu, Hizballáhu a Islámského džihádu.
„Nemůžeme rozebrat celá města, kde jsou nezúčastnění civilisté, a bojovat s pinzetou v ruce. IDF musí najít způsob, jak neutralizovat tento fenomén a evakuovat lidi, což nám umožní bojovat s minimálními ztrátami na nezúčastněných," řekl na konferenci generálmajor Guy Tzur z Velitelství izraelských pozemních sil.
Útok a obrana
Cílem IDF je zvyšovat smrtící účinek svých zbraňových systémů. Jedním z nástrojů je nejen zavádění nových zbraní a munice, ale i vybudování sítí, kde všichni zúčastnění (technika, vojáci) využijí výhody sdílených průzkumných, zbraňových a obranných systémů.
Velký důraz klade IDF na systém aktivní ochrany Trophy. "Letos začneme integrovat Trophy proti protitankovým řízeným střelám na vozidla Namer," načrtl brigádní generál Baruch Mazliach plány pozemních sil.
Mazliach uvedl, že při posledních konfliktech izraelské obrněné jednotky čelily z 95 % skrytému protivníkovi. Ten dokázal útočit na čelní i boční pancíř izraelských vozidel.
Podle Mazliacha je nereálné vyvinout klasický pancíř, který odolá nejnovějším řízeným protitankovým střelám. Například ruský Kornet, používány Hizballáhem, dokáže probít až 1,2 m pancíře. Nejúčinnější obranu proti těmto zbraním, alespoň podle Izraelců, tvoří právě aktivní „hard-kill" obranné systémy.
Okamžitý úder zpět
Podle penzionovaného generála Halutsi Rudoy je největší výzvou najít a zničit nepřítele dříve, než udeří. „Dneska nepřítele nevidíme... pokud nevidíme cíle, staneme se cíli," vysvětluje Rudoy.
Jedním z prvních kroků je zavedení pokročilých senzorických systémů. IDF již nasadila mobilní pozemní radary ELM-2133 WindGuard a ELM-2138T Green Rock. Kompaktní radary umístěné na korbě lehkých terénních aut dokáží odhalit a určit místo odpalu protitankových střel, minometných nebo dělostřeleckých granátů.
Izrael také zavádí mobilní systémy pro zpravodajství, sledování a průzkum, jako je ELI-3302 ISR. Jmenované zařízení je vybaveno malým radarem, elektro-optickými pozorovacími přístroji a také soupravou pro vedení elektronického boje. ELI-3302 ISR lze umístit na korbu lehkého terénního auta.
Dvojčlenné bojové vozidlo
Penzionovaný brigádní generál Didi Ben Yoash znovu připomněl nenahraditelnost tanků na moderním bojišti. „Slyšíte některé říkat, že tanky jsou zastaralé a nemohou bojovat na moderním bojišti. Ale řeči přestanou, jakmile začne první nepřítel střílet. Pak všichni požadují tanky. Nikdo se nechce pohybovat před tankovou četou nebo praporem, který s ním bojuje," řekl Ben Yoash.
Podle Ben Yoashe však izraelské ministerstvo obrany studuje možnost vyvinout menší obrněné bojové vozidlo pro dvojčlennou posádku. Snížení počtu členů umožní v budoucnu pokrok v oblasti elektroniky a robotiky. Nové vozidlo může mít hmotnost dvakrát menší, než současné tanky Merkava IV (70 t), ale poskytne posádce stejnou úroveň ochrany při zachování stejné palebné síly.
Nové blízkovýchodní bezpečnostní paradigma
Na krátkém setkání s vybranými novináři poslední den konference penzionovaný generálmajor Ya'akov Amidro, bývalý izraelský poradce pro národní bezpečnost, nabídl střízlivý a poněkud kontroverzní pohled na současnou bezpečnostní a politickou situaci na Blízkém východě. Ve svém komentáři se dotkl klíčových hráčů – Spojených států, Evropské unie a Ruska.
„Skutečnost, že americký prezident nastavil červenou linii v Sýrii a nepřekročil ji, je velmi důležitá. Další a další vůdci na Středním východě si uvědomují, že Spojené státy se stahují, ne úplně, ale není to stejná Amerika, na kterou se tito lidé a vůdci mohli spolehnout jako před 20 lety," říká Amidro.
„Evropa není faktorem nikde na Blízkém východě. Nemají vojenské prostředky, nemají odhodlání, nemají výdrž ani účinný rozhodovací systém. Jediné místo, kde Evropané mají určitý vliv je Izrael, protože je to skupina 28 demokratických zemí a je pro nás důležité, co si o nás myslí," komentuje mocenské postavení Evropy Amidro.
„Dívají se (Rusové – pozn. redakce) na Blízký východ jinak. Myslí si, že je lepší jednat s teroristy, které znají, než nechat přijít nové teroristy. To je jedním z důvodů, proč podporují současného prezidenta Asáda. A ještě jedna věc je rozdílná...na rozdíl od Američanů, své sliby spojencům dodržují," přináší svůj pohled Amidro na roli Rusů na Blízkém východě.
Zdroj: Defense News
Související články
Izrael se připravuje na válku s Hizballáhem
Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces) přehodnotily strategii obrany podél hranice s ...
- 19.09.2014
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský Barak 8: Kladivo na supersonické střely Jachont
Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) ve spolupráci s izraelským ministerstvem obrany ...
- 11.11.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael nakupuje další stíhačky F-35I Lightning II
Izrael potvrdil nákup druhé eskadry víceúčelových stíhaček 5. generace F-35I Lightning II. Do konce ...
- 05.12.2014
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael úspěšně vyzkoušel Davidův prak
Izrael dokončil velkou sérií ostrých testů protiraketového systému Davidův prak DSWS (David Sling ...
- 03.04.2015
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Ano jsou to Peršané. Když se na mapu podívám já, tak vidím několika násobně větší stát s cca 10x větší populací, jehož vrcholné vedení požaduje vymazání Izraele z mapy. Myslím že ...Zobrazit celý příspěvek
Ano jsou to Peršané. Když se na mapu podívám já, tak vidím několika násobně větší stát s cca 10x větší populací, jehož vrcholné vedení požaduje vymazání Izraele z mapy.
Myslím že Izraelci by s vaším názorem, že je Írán neohrožuje hrubě nesouhlasili.. A jestli to je jejich armáda nebo repulibkánská garda není podstatné.Skrýt celý příspěvekrick: jednak Iran nie su Arabi a potom ked sa pozriem na mapu nejako mi nedochadza ako pravidelna armada Iranu ohrozuje Izrael. To co vsetkych (aspon v rovine teorie) drzi na uzde ...Zobrazit celý příspěvek
rick: jednak Iran nie su Arabi a potom ked sa pozriem na mapu nejako mi nedochadza ako pravidelna armada Iranu ohrozuje Izrael.
To co vsetkych (aspon v rovine teorie) drzi na uzde nie su ani tak minule vitaztva ako skor fakt ze ziadna armada v regione sa ani zdaleka nerovna tej Izraelskej (a to ani SA s vynimkou letectva kde ten rozdiel nie je tak velky) na rozdiel od spomenutych konflikov kde minimalne v pocetnych stavoch Arabski susedia Izrael prekonavali.
A tento stav sa minimalne 20 rokov nezmeni (pokial sa nestane nieco vynimocne).Skrýt celý příspěvekSorge-227: Izraelci už ve své minulosti vedli několik válek, kde předvedli, že si dokáží poradit proti přesile pravidelných armád. Což je ostatně při jejich velikosti pokaždé.. Byť ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227: Izraelci už ve své minulosti vedli několik válek, kde předvedli, že si dokáží poradit proti přesile pravidelných armád. Což je ostatně při jejich velikosti pokaždé.. Byť je to někdy hodně bolelo, viz. Jomkipurská válka. A tato skutečnost je to jediné co drží na uzdě Araby, zejména Írán..
Mimochodem, poznámka o tom že technologická převaha je to jediné co mají a v boji jim moc dlouho nepomůže byla míněna opravdu vážně..??Skrýt celý příspěvekPánové - téma je manévrový boj a současná bezpečnostní situace na Blízkém východě. Jakoukoliv historickou debatu, kdo je v právu, kdo za co může, kdo byl kde první, si nechte někde ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové - téma je manévrový boj a současná bezpečnostní situace na Blízkém východě. Jakoukoliv historickou debatu, kdo je v právu, kdo za co může, kdo byl kde první, si nechte někde jinde. Děkuji.Skrýt celý příspěvek
Sorge-227: Území Izraele byl v době jeho vzniku nehostinná a málo obydlená oblast, ve které nebylo nic cenného a navíc to byl původní domov Židů. To poslední, co by židé po druhé ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227: Území Izraele byl v době jeho vzniku nehostinná a málo obydlená oblast, ve které nebylo nic cenného a navíc to byl původní domov Židů. To poslední, co by židé po druhé světové válce chtěli bylo vytvoření státu v Německu. Zvlášť po jeho rozdělení na východ a západ.Skrýt celý příspěvek
Shania: "To je od Izraelců typické, vždycky to jejich spojenectví brali tak, že oni dostanou všechno a nazpět nemusí dát nic. " To byl doufám nepovedený vtip. Izrael je poslední ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: "To je od Izraelců typické, vždycky to jejich spojenectví brali tak, že oni dostanou všechno a nazpět nemusí dát nic. "
To byl doufám nepovedený vtip. Izrael je poslední obranná linie západu před Islámským fundamentalismem. A přestože musí každý den schytávat z jedné strany zabijácké útoky arabů na své obyvatelstvo a z druhé strany schytávat facky od pseudohumanistů a multikulturalistů za nedostatečné objímání Arabů, tak se drží sakra dobře a prosperujou. A hlavně přežívají.Skrýt celý příspěvekEuropa je velkym faktorem v konflikte medzi palestinou a izraelem. Europa dava peniaze palestine a zaroven podporuje aj izrael. Tento konflikt sa neda vyriesit tak podporuju obe ...Zobrazit celý příspěvek
Europa je velkym faktorem v konflikte medzi palestinou a izraelem. Europa dava peniaze palestine a zaroven podporuje aj izrael. Tento konflikt sa neda vyriesit tak podporuju obe strany aby bola rovnovaha. USA je najvacsi spojenec Izraele. Keby nebolo USA tak izrael uz davno obsadili okolite staty. Podla mna to bola chyba vytvorit izraelsky stat tam kde je dnes. Mali ho vytvorit na uzemi dnesneho nemecka.
Asad je terorista?
Ich nacrtnuta taktika je vhodna proti osamocenym bojovnikom schovanych v meste. Ale co proti pravidelnej armade. Ich jedina taktika moze byt technologicka prevaha. Ale ako dlho to vydrzia?Skrýt celý příspěvek„Evropa není faktorem nikde na Blízkém východě. Nemají vojenské prostředky, nemají odhodlání, nemají výdrž ani účinný rozhodovací systém.
Smutné ale pravdivé„Evropa není faktorem nikde na Blízkém východě. Nemají vojenské prostředky, nemají odhodlání, nemají výdrž ani účinný rozhodovací systém.
Smutné ale pravdivéCharlie: Politika, Izraelci nemůžou vystát aktuální vládu USA a její neochotu nějak výrazně podporovat Izraelské zájmy. To je od Izraelců typické, vždycky to jejich spojenectví ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: Politika, Izraelci nemůžou vystát aktuální vládu USA a její neochotu nějak výrazně podporovat Izraelské zájmy.
To je od Izraelců typické, vždycky to jejich spojenectví brali tak, že oni dostanou všechno a nazpět nemusí dát nic.
Měli by si konečně uvědomit, že jim státy nic nedluží a je to přesně naopak.
Sice jsme na Izraelské straně co se týče Palestiny, ale to nic nemění na tom, že ten stav si z velké části můžou sami a sabotují stejně jako druhá strana snahy o mírová řešení.Skrýt celý příspěvekCharlie, anglicky je takhle: "They look at the Middle East differently. They think that it's better to deal with the terrorists they know than to let new terrorists come in. ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie, anglicky je takhle:
"They look at the Middle East differently. They think that it's better to deal with the terrorists they know than to let new terrorists come in. That's why they continue to support [Syrian President Bashar] Assad. And another thing, unlike the Americans, they keep their promises to their allies."
Do jaké souvislosti to Amidro přesně dal, je otázka. Možná jde o neochotu bombardovat Sýrii, nebo nejnovější jadernou dohodu USA-Írán.Skrýt celý příspěvekPokud větu "(Rusové) na rozdíl od Američanů, své sliby spojencům dodržují" pan generál takhle opravdu řekl (překlad může být občas potvora) a dostane se do hlavních zpravodajských ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud větu "(Rusové) na rozdíl od Američanů, své sliby spojencům dodržují" pan generál takhle opravdu řekl (překlad může být občas potvora) a dostane se do hlavních zpravodajských kanálů, tak by z toho mohla být ještě mela, protože tohle je facka do tváře USA jako blázen (protože Amerika se proti Rusku dost vymezuje právě jako spolehlivý partner).Skrýt celý příspěvek
Komentář pana Amidra je přes svoji zkratkovitost více méně správný. Představená koncepce modernizace je pochopitelná ve světle bojů s nestátními kombatanty v městském prostředí. ...Zobrazit celý příspěvek
Komentář pana Amidra je přes svoji zkratkovitost více méně správný.
Představená koncepce modernizace je pochopitelná ve světle bojů s nestátními kombatanty v městském prostředí.
Pokud se však budou soustředit pouze/převážně na ni, mohou se dočkat nepříjemných překvapení.
Ale snad je dostatečně poučila historie (chybné absolutistické koncepce "létajícího dělostřelectva", ofenzivního manévrového boje tankových jednotek při každé příležitosti atp.).
Nesouhlasím s tezí: „Nezáleží o jaký konflikt se jedná... je třeba začít s manévrováním od prvního dne."
To je úzce vojenský pohled. Vždy, podle mě, záleží na cílech, které jsou před zahájením konfliktu vytyčeny (pokud jsou tedy nějaké vytyčeny - viz. neujasněné a tápající strategie USA v jejich posledních válkách). Bojové operace by se měly vést v souladu s těmito cíli.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...