Bojová vozidla Kurdů proti Islámskému státu

Improvizovaná úprava transportéru BTR-60. / Public Domain

Ve druhé části článku věnující se technice syrských kurdských milicí YPG (Yekîneyên Parastina Gel – Lidové ochranné síly) se zaměříme na obrněné transportéry a bojová vozidla čistě kurdské konstrukce.

BTR-60

YPG provozuje několik transportérů BTR-60, které ukořistila na základnách Syrské arabské armády (SyAA). Vládní vojsko tyto transportéry v minulosti vyřadilo, ale během války je začalo opět používat.

Jelikož však armáda neměla náhradní díly pro jejich plné zprovoznění, využívala BTR-60 pouze jako statické palposty při obraně základen.

Technikům z YPG se podařilo několik strojů uvést do provozu a upravit. V současné době je tak YPG největším uživatelem těchto transportérů na syrském bojišti.

Minimálně na dva z ukořistěných transportérů BTR-60 bylo instalováno přídavné pancéřování, které také částečně kryje kola vozidla.

V jednom případě došlo z výměně původního těžkého kulometu KPVT ráže 14,5 mm ve věži vozidla za těžký kulomet DŠK ráže 12,7 mm.

Jedno z vozidel BTR-60 získalo také nový motor. Lze to poznat podle zvýšené střechy vozidla v zadní části nad motorem. Původní pohonná jednotka byla nejspíše natolik poškozená, že její oprava nebyla možná, a tak byla nahrazena novým motorem.

Toto vozidlo během ústupu z boje proti Islámskému státu (IS) v provincii Hasaka uvízlo a bylo posádkou opuštěno a následně ukořistěnu islamisty. Posádka vozidla ještě před útěkem odstranila z věže kulomet DŠK, aby nepadl do rukou nepřítele.

MTB-LB se střílnou s kulometem DŠK. / Public Domain

MT-LB

Transportéry MT-LB sovětské provenience jsou na syrském bojišti vzácné. Je to dáno tím, že Sýrie je nikdy ze Sovětského svazu neodebírala. Dosud bylo v Sýrii zdokumentováno použití pouze šesti kusů těchto transportérů, z toho dva používá IS v oblasti Deir ez-Zor a další čtyři právě YPG.

MT-LB vyskytující se v Sýrii pocházejí původně z Iráku. IS své stroje ukořistil od tamních bezpečnostních složek, zatímco Kurdové je podle všech informací používali již před válkou v irácké části Kurdistánu.

První zachycený stroj MT-LB je verze označována také jako MT-LBV s pásy širokými 565 mm. Vozidla této verze byly původně v Sovětském svazu určené pro operace v zasněžených oblastech, kde jim měly širší pásy zajistit lepší průchodnost. Transportéry této verze nakupoval ze SSSR Irák.

Další transportéry MT-LB jsou vidět na fotografii spolu s tanky T-55. Transportéry, stejně jako tanky T-55, jsou osazeny kulomety s ochranným ocelovým štítem chránícím střelce a úložnými boxy na munici a další vybavení instalovanými na střeše vozidla.

YPG také používá minimálně jeden transportér MT-LB, který má na korbě vozidla osazený protiletadlový kanón ZSU-23-2.

Kurdové také upravili ukořistěné americké vozidlo M1117 ASV. / Public domain

M1117 Armored Security Vehicles (ASV)

Dalším z obrněných transportérů používaných YPG je americký typ M1117 ASV. Několik těchto vozidel získal IS od irácké armády a následně je používal v Sýrii, kde je zase ukořistili Kurdové.

Zobrazený kus je vybaven improvizovanou věží s těžkým kulometem KPVT ráže 14,5 mm.

Vozidlo je také opatřeno jednoduchým přídavným pancéřováním z ocelových plátů, které chrání kola vozidla a střelce ve věži.

Jedna z celé řady vojenských úprav civilních strojů. / Public Domain

Upravené civilní stroje

Dosud jsme viděli úpravy běžné vojenské techniky. YPG však disponuje poměrně rozsáhlým autoparkem upravených civilních strojů, které suplují úlohu běžných obrněných vozidel.

YPG nemá možnost opatřit si ve větším množství standardní vojenskou techniku, začala tudíž upravovat techniku civilní. Základní úpravou civilních vozidel je instalace pancéřové ochrany.

Ta je tvořena běžnými ocelovými pláty a plechy připevněnými k původní karosérii vozidla. Tato úprava sice není nijak zásadně účinná, ale poskytuje alespoň základní ochranu posádce a přepravovaným vojákům.

Osobní vozidlo s těžkým kulometem ráže 12,7 mm. / Public Domain

Transportéry

Improvizované obrněné transportéry vznikají přestavbou nejčastěji nákladních aut, které jsou vybavené ocelovým pancéřováním. Některé z těchto vozidel jsou také vyzbrojeny.

Nejčastěji jsou na střeše vozidla umístěny kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm. Střelci z těchto zbraní jsou pak chráněni ocelovým štítem nebo improvizovanou věží.

Do bojů v syrském Kobani zasáhlo také opancéřované osobní vozidlo vyzbrojené věží s těžkým kulometem ráže 12,7 mm.

Kurdové využívají k přestavbě buldozéry nebo bagry. / Public Domain

Pásová bojová vozidla

Díky nedostatku bojové techniky pro podporu pěšáků vzniklo také několik kusů improvizovaných pásových bojových vozidel.

Nejčastěji byly pro tuto úpravu zvoleny bagry nebo buldozery na pásovém podvozku. Na tento podvozek je pak umístěna pancéřovaná korba a v některých případech také věže se zbraněmi.

Ukázkou podobné přestavby je jeden upravený buldozer, na jehož ocelové korbě je instalovaná věž z bojového vozidla pěchoty BMP-1 s dělem ráže 73 mm.

Podobné vozidlo vzniklo na pásovém podvozku nejspíše z buldozeru. Jeho výzbroj tvoří věž s dvojicí těžkých kulometů KPVT ráže 14,5 mm a posádku může vést palbu také ze střílen v přední části vozidla.

Dvojice upravených buldozérů. / Public Domain

YPG také do bojů nasadila silně vyzbrojená vozidla postavená na pásových podvozcích. Dvojice těchto strojů byla osazena věží kurdské konstrukce s kanónem neznámé provenience. Některé z podobných strojů, která se zúčastnila bojů o Tell Brak, mají v přední části umístěno několik věžiček s těžkými kulomety.

Improvizace bude pokračovat

Toto je jen malá ukázka z mnoha různých konstrukcí, které se na syrsko/iráckém bojišti objevují. Úpravy techniky jsou v této válce velmi rozšířené a rozhodně se nejedná o ojedinělý jev.

I když je bojová hodnota takovýchto strojů diskutabilní, nevypadá to, že jejich výroba bude v brzké době ukončena. De facto všechny frakce trpí nedostatkem náhradních dílů a mají pouze minimální možnosti jak získat novou techniku.

Výroba těchto improvizovaných vozidel tak bude nadále  pokračovat, dokud se nepodaří ukončit boje. 

Fotogalerie

Zdroj: Oryx Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Modernizovaný tank T-72 pro boj ve městech

Ruská firma Uralvagonzavod na vojenské výstavě KADEX 2016 (Kazakhstan Defence Expo 2016) v ...

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...