NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Eurofighter Typhoon
Foto: Eutofighter Typhoon v plné zbroji / Eurofighter GmbH

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence Severoatlantické aliance, která v libyjském konfliktu stála na straně povstalců. Důvody pro a proti intervenci nechme pro tentokrát stranou a pojďme se podívat na technickou stránku samotné letecké kampaně. Tak jako v případě Iráku a Afghánistánu západní země opět dokonale využily svou technickou převahu a nedaly libyjské protivzdušné obraně či armádě šanci podniknout jakékoliv protiopatření.

Od 31. března podniklo NATO celkově 26 089 bojových letů a 9618 útoků na jednotky věrné plukovníkovi Kaddáfímu. Ještě den před Kaddáfího koncem podniklo NATO 16 bojových letů nad Libyí.

Jaké byly ztráty spojenecké techniky? Američané přišli z důvodu technické závady o moderní těžkou stíhačku F-15E Strike Eagle. Kaddáfího síly si tak mohly připsat jediný úspěch, a to sestřel bezpilotního průzkumného vrtulníku MQ-8 Fire Scout.

Spojenci použili v Libyi to nejlepší, co měli. Jako první na vlastní pěst zaútočili Francouzi s letouny Rafale, následované americkými dalekonosnými bombardéry B-2 Spirit, stíhačkami F/A-18E/F Super Hornet a evropskými stroji Eurofighter Typhoon.

MQ-8B Fire Scout Foto: V důsledku bojové činnosti nepřítele přišli spojenci pouze o průzkumný bezpilotní vrtulník MQ-8B Fire Scout  / US Navy

Pro elektronický boj byly vyčleněny stroje EA-18G Glower. Kromě letadel se na Kaddáfího síly také vrhla nejnovější generace střel s plochou dráhou letu Tomahawk IV.

Po zničení nepřátelské obrany se do pozemních útoků zapojily pomalejší bitevní letouny a vrtulníky. Jednalo se především o „dělový“ Hercules AC-130, bitevní vrtulníky AH-64 Apache a Eurocopter Tiger či protilodní a protiponorkové P-3 Orion.

Na své si také přišly bezpilotní útočné stroje Predator. Letouny se zaměřovaly na malé jednotky nepřátel, které se ukrývaly blízko civilních obyvatel. Díky dlouhé výdrži a pomalé rychlosti mohly bezpilotní stroje tyto jednotky účinně eliminovat.

Významným milníkem letecké kampaně byl měsíc duben, kdy americká armáda předala velení nad operací Francii a Velké Británii. Zároveň začali v Libyi působit západní operátoři speciálních sil, kteří mentorovali povstalce a pomáhali s naváděním leteckých útoků na cíle.

Tak nebo tak, válka v Libyi je u konce a Kaddáfí je mrtev. Nyní můžeme jen doufat, že společnost a vláda, která vzejde po Kaddáfího období, nezapomene, kdo jí v boji pomohl.

Fotogalerie

F/A-18E/F Super Hornet EA-18G Glower P-3C Orion
Rafale Eurocopter Tiger Tomahawk IV

 

Zdroj: Defense Tech

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

Vrtulová letadla se do důchodu nechystají

Ač se to možná nezdá, vrtulová bitevní letadla mají oproti proudovým strojům mnoho výhod, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • HU
    17:09 09.06.2012

    ..no to mě...já čekal jakousi analýzu z nasazení. Ne seznam letecké techniky, která se účastnila. Co třeba zkušenosti se švédským gripenem, he? To jsou informace, které se dají ...Zobrazit celý příspěvek

    ..no to mě...já čekal jakousi analýzu z nasazení. Ne seznam letecké techniky, která se účastnila. Co třeba zkušenosti se švédským gripenem, he? To jsou informace, které se dají najít i na netu. Začíná mi připadat, že články píšou amatéři a ještě horkou jehlou...Aspon smažte to technická rekapitulace..to je dost zavádějící...Skrýt celý příspěvek

  • minh
    20:51 31.01.2012

    ", kdo jí v boji pomohl" Vsak NATO to cele vybojovalo, povstaci samotni by nemali najmensiu sancu.

    ", kdo jí v boji pomohl" Vsak NATO to cele vybojovalo, povstaci samotni by nemali najmensiu sancu.

  • Oko
    02:16 31.10.2011

    Jéé, a já myslel, že jde západu jen o ropu, no to jsem ale hlupáček. :-))
    Určitě na jejich "pomoc" nezapomenou hooodně dlouho.

    Jéé, a já myslel, že jde západu jen o ropu, no to jsem ale hlupáček. :-))
    Určitě na jejich "pomoc" nezapomenou hooodně dlouho.

  • Jan Grohmann
    21:14 25.10.2011

    Pro Ontos. Člověk věří tomu, v to co chce věřit.
    Jinak o miliónovém davu. "Miliónový" dav Čechů byl i na Václavském náměstí po atentátu na říšského protektora Heydricha.

    Pro Ontos. Člověk věří tomu, v to co chce věřit.
    Jinak o miliónovém davu. "Miliónový" dav Čechů byl i na Václavském náměstí po atentátu na říšského protektora Heydricha.

  • Jirka
    08:58 25.10.2011

    Obávám se, že rychle zapomenou kdo jim v boji pomohl.

    Obávám se, že rychle zapomenou kdo jim v boji pomohl.

Načítám diskuzi...