ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY
- 2. 12. 2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, nejnovější řadu brazilského raketometu ASTROS II. Jde o klíčovou část brazilského projektu ASTROS 2020.
Původní r aketový s y stém ASTROS II (Artillery SaTuration ROcket System) zavedla Brazílie do výzbroje již v roce 1983. ASTROS II mohl odpalovat raket y ráže 127 mm nebo 300 mm na vzdálenost až 150 kilometrů.
V rámci projektu ASTROS 20 20 v hodnotě 1,2 miliard y dolar ů Brazílie v y víjí nov ou generac i raketových s y stémů ASTROS. Cílem je umožnit brazilské armádě provádět dalekonosné přesn é údery na pozemní cíle, zejména kolem brazilské hranice.
Brazilská hranice je po Rusku a Číně nejdelší na světě. Celkově 16 685 kilometrů dlouhý hraniční pás vede z velké části skrze nepřístupný Amazonský prales. Obrana takto masivní hranice je krajně obtížná, čehož umně v y užívají různé pašerácké nebo drogové band y.
Nové raketomety ASTROS Mk6 s novými střelami AVMT-300 mají dvojnásobný dostřel oproti svým předchůdcům (ASTROS Mk3). Brazilské jednotky tak mohou snadněji a na delší vzdálenost přivolat dělostřeleckou podporu, třeba proti tajným letištím nebo skladům drogových kartelů ukrytých v Amazonském pralese.
První baterie v y užívající raketový s y stém ASTROS Mk6 dosáhn e počáteční bojeschopnosti v únoru 2014. V každé baterii bude sloužit šest raketometných vozidel, radarové vozidlo pro kontrolu trajektorie letu střel, jedno zásobovací vozidlo a servisní vozidlo, velitelské vozidlo (pro velení až šesti bateriím) a mobilní meteorologická stanice. Počítá se, že brazilská armáda dostane 30 plně v y bavených baterií ASTROS Mk6.
Hlavní údernou sílu raketometů ASTROS Mk6 představují taktické střel y AVTM-300 (AVibrás Tatical Missile). Střela měří na délku 4,5 metr y a dokáže postřelovat cíle až 300 km vzdálené. Na cíl pak útočí 200kg bojovou hlavicí nebo až 26 kus y protipěchotní a protitankové submunice.
Podle brazilských zdrojů AVTM-300 představuje levnou alternativu k americkým BGM-109 Tomahawk. Stejně jako americký protějšek je AVTM-300 poháněná proudovým motorem a dosahuje podzvukové r y chlosti.
Našince jistě potěší, že vešker á vozidla jsou postavené na nákladních autech TATRA T-815 4×4 a 6×6 . Tatr y mají pancéřovanou kabinu, poklop s lafetovaným 12,7mm kulomet em , kouřové granátomet y a nejmodernější elektronické v y bavení.
Zdroj: IHS Janes, Wikipedia
Související články
Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti
Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...
- 07.03.2012
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě
V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému ...
- 11.03.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko testuje nový termobarický raketový systém
Rusové v těchto dnech začali s testem své nejnovější ničivé zbraně. Pro své mobilní pozemní raketové ...
- 11.04.2012
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém
S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...
- 06.11.2012
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...