Arrow 4: Nový protiraketový systém z Izraele

Odpal antirakety Arrow 3. / Israel Aerospace Industries

Izrael ohlásil vývoj nového protiraketového systému Arrow 4. Izraelským cílem je vyvinout výkonnější antiraketu schopnou ničit současné i budoucí íránské balistické rakety.

V současné době se izraelská protivzdušná obrana (PVO) skládá z několika vrstev. Nejvýše leží protiraketové komplety Arrow 2 a Arrow 3 určené k ničení balistických raket středního dosahu. Arrow 2 ničí balistické rakety kategorie Scud a Arrow 3 balistické rakety s větším doletem (létající tedy po vyšší balistické dráze).

Pokud Arrow 3 nezničí jako první hlavice útočících balistických raket, zejména při hromadném raketovém útoku, dostane se ke slovu Arrow 2.

Starší Arrow 2 má dosah údajně až 185 km (údaj se liší podle zdroje) a dostup 60 km. Přesné parametry Arrow 3 jsou tajné, ale antiraketa ničí cíle v kosmickém prostoru, tedy ve výšce nad 100 km. Arrow 3 je přitom menší a má o polovinu menší hmotnost než Arrow 2.

Konstantin Makijenko, zástupce ředitele moskevského Střediska pro analýzu strategií a technologií, odhaduje dosah Arrow 3 na 900 km.

Níže se nachází Davidův prak určeny k ničení všech vzdušných cílů na střední vzdálenosti. Nejníže je pak Železná kopule (Iron Dome) určená především k ničení raket velmi krátkého doletu.

Podle informací Defense News nyní Izrael přistupuje k vývoji výkonnějšího systému Arrow 4, který si má poradit s masivním raketovým útokem. Arrow 4 bude schopen podle svých tvůrců ničit souběžně několik návratových bojových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) balistických raket.

"Jsme velmi rádi, že izraelská protiraketová obrana funguje, ale jak víte, nemůžeme zůstat na místě. Musíme být alespoň o krok napřed před hrozbou," uvedl Moshe Patel, ředitel izraelské výzkumné a vývojové organizace MAFAT. "V současnosti posuzujeme dostupné průmyslové technologie a v MAFAT řešíme, jak postupovat dále.”

Program Arrow 4 je prozatím ve velmi raném stádiu - výzkumný tým se nesoustředí jen na vývoj antiraket, ale také na definování podoby celé podpůrné infrastruktury.

Izrael veškeré práce a koncepty nového systému sdílí s americkou Agenturou protiraketové obrany MDA (Missile Defense Agency). "Stejně jako v případě Iron Dome začínáme zajímat Američany a proto s nimi sdílíme vše, o čem se domníváme, že by mohla být cesta kupředu," uvedl Patel pro Defense News.


Test antirakety Arrow 3

Podle Boaza Levyho, výkonného ředitele izraelské společnosti IAI (Israel Aerospace Industries), tedy firmy, která má na svědomí vývoj Arrow 2 a Arrow 3, je zřejmě brzy celé úsilí nazývat “Arrow 4”. Nicméně podle jeho slov Izrael skutečně pracuje na nové antiraketě.

"Ještě to není Arrow 4. Jsme teprve v počáteční fázi koncepčních návrhů a teprve definujeme podobu nové generace hrozeb," uvedl Levy. "Vývoj těchto systémů trvá mnoho let. Z našeho pohledu je dalším krokem pochopit podobu budoucích hrozeb a vyvinout schopnosti, aby jsme zůstali krok před nimi.”

Arrow 4 je určen především proti hrozbě z Íránu, který neustále investuje do vývoje raketových technologií. V minulém roce například íránský ministr obrany Hosseign Dehghan mluvil o potřebě "vyhnout se nepřátelským protiraketovým obranným systémům" a o nutnosti vývoje balistických raket schopných zničit "masivní" a "vícenásobné" cíle.

"Nejprve se objevila oficiální ilustrace rakety Šaháb, která uvolňovala vícenásobné hlavice z kosmického prostoru. Pak jsme viděli záběry z testů neznámé rakety, kde se zdálo, že simulovaná přistávací dráha a letecká základna byly poškozeny submunicí… takže je jasné, že se Írán pohybuje tímto směrem a dalším logickým krokem jsou MIRV," řekl Tal Inbar z izraelského Fisherová institutu pro letecká a vesmírná strategická studia.

Mezitím Izrael pokračuje ve vylepšování schopností antiraket Arrow a ve spolupráci s americkou MDA připravuje test Arrow 3 na Aljašce. "Středozemní moře je omezeno z bezpečnostních důvodů a většinou kvůli velkému provozu. Protože Arrow 3 má obrovský dosah, bylo společně rozhodnuto provést test na Aljašce, než se zabývat bezpečnostními a geografickými omezeními," řekl Patel.

Zdroj: Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Budoucnost stíhacích letadel: Rychlost a dolet

Americké námořnictvo (US Navy) pokračuje v definování požadavků na budoucí bojový letoun, který ...

Lasery proti dronům: Americká armáda otestuje 50kW laser

Americká armáda pracuje na několika programech vývoje laserových zbraní. Například v rámci klíčových ...

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • D.i.p
    23:55 11.08.2017

    Protože šášo Stropnický se bojí, až má plný trenky. Za chvíli mu odvedou jeho guru a složí se.

    Protože šášo Stropnický se bojí, až má plný trenky. Za chvíli mu odvedou jeho guru a složí se.

  • kazd
    12:13 11.08.2017

    Vždycky když čtu o těch investicích Izraele v této oblasti, tak si znovu a znovu říkám proč ten šášo Stropnický nemohl udělat MADR a náhradu KUB jako jeden kšeft a dohodnout se s ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždycky když čtu o těch investicích Izraele v této oblasti, tak si znovu a znovu říkám proč ten šášo Stropnický nemohl udělat MADR a náhradu KUB jako jeden kšeft a dohodnout se s Izraelem.
    Těžko hledat zemi, kdy by se dávala větší energie do této oblasti. Navíc od izraele začínají kupovat PVO i ex SSSR asijske země.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...