Americký vojenský raketoplán X-37B a mikrovlnný přenos energie
- 21. 5. 2020
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Dne 17. května raketa Atlas V 501 společnosti ULA (United Launch Alliance) vynesla již pošesté na nízkou oběžnou dráhu Země vojenský raketoplán X-37B. Nejzajímavějším nákladem je solární modul, který pomocí svazku mikrovln dokáže přenášet energii.
X-37B je malý, necelých devět metrů dlouhý, vojenský raketoplán. Před pár dny se v rámci mise OTV-6 (Orbital Test Vehicle Mission 6) již pošesté vydal na nízkou orbitu Země. Mise je nově označována pro vzniknuvších vesmírných silách USSF (United States Space Force) také jako USSF-7. Předchozí mise OTV-5 trvala rekordních 760 dní a skončila přistáním X-37B v říjnu 2019.
Pikantní je, že tento americký armádní raketoplán vynesla raketa, která používá ruský dvoukomorový motor RD-180. Za pár let ale raketu Atlas V (a Delta IV) nahradí raketa Vulcan od ULA s motory BE-4 od Blue Origins.
Raketoplán je pro USSF cenný díky modulárnosti nákladového prostrou, díky dostatečnému zdroji solární elektrické energie (pro různé experimenty) a díky možnosti zkontrolovat náklad po návratu z kosmického prostředí. Tak lze efektivně testovat nejrůznější materiály (včetně biologických), elektroniku nebo nejrůznější zařízení.
Oproti minulým startům víme více o neseném nákladu. X-37B je vybaven zejména fotovoltaickým vysokofrekvenčním anténním modulem PRAM (Photovoltaic Radio-frequency Antenna Module), který vyvinuly labotaře amerického námořnictva NRL (Naval Research Laboratory).
Čtvercový modul o ploše 77 cm2 pomocí solárních panelů vyrábí elektrickou energii, kterou vysílá ve formě mikrovln (s frekvencí 2,45 GHz). Výkony modulu PRAM se nezmiňují, ale je jasné, že jde o demonstrační vzorek. Smyslem je především vyzkoušet účinnost přeměny solární energie na mikrovlny a tepelný výkon modulu (jak se zahřívá / chladí). Tyto informace NRL využije ke konstrukci účinějších modulů.
Modul PRAM; větší foto / NRL
NRL již jeden den po startu X-37 oznámila, že modul PRAM provedl první test. Nedošlo však k přenosu energie na Zemi, ale jen v rámci raketoplánu.
V budoucnu ale vysílání mikrovln z nízké oběžné dráhy směrem k Zemi může změnit pravidla hry na bojišti. Na oběžné dráze je solární energie dostatek. Pomocí solárních panelů není problém dosáhnout (v dohledné budoucnosti a za přijatelné peníze) elektrický výkon stovky kilowattů či dokonce jednotky megawattů.
Solární energii lze přeměnit na mikrovlny a vysílat libovolným směrem, klidně i na povrch Země. Z vojenského hlediska mohou mikrovlny zásobovat elektrickou energii vojenské základny, či dokonce vysoko letící drony (tzv. pseudosatelity) či autonomní lodě. Stejně tak lze energií zásobovat kosmické lodě.
Zní to sice jako sci-fi, ale ve výsledku může jít o levnější řešení, než například zásobovat vzdálené vojenské základny pomocí konvojů s vysoce hořlavým fosilním palivem. Ostatně v Afghánistánu, díky nutnosti silného zabzpečení konvojů, jeden litr paliva stal Američany 2500 Kč.
Stejně tak svazek mikrovln o vysoké energii může oslepit, vyřadit nebo dokonce zničit nechráněnou elektroniku, třeba v letadlech nebo lodích. PRAM nic z výše uvedeného nemůže udělat, ale jde o klíčový krok k vývoji výkonějších systémů.
Je nutné si uvědomit, že prakticky všechny potřebné technologie jsou již k dispozici. Tyto „mikrovlnné satelity“ lze například zásobovat elektrickou energií pomocí rozvinovacích solárních panelů ROSA (Roll Out Solar Array). Rolovací panely ROSA americká NASA vyzkoušela již v roce 2017. ROSA při stejném výkonu je o 20 % lehčí a zabírá čtyřikrát méně místa, než klasické pevné solární panely. S panely ROSA se počítá i pro americkou měsíční stanici Gateway.
Také mikrovlnná zbraň již existuje ‒ do výzbroje zavedená střela CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) pomocí mikrovlnného generátoru dokáže doslova usmažit nechráněnou elektroniku.
Start X-37B v rámci mise OTV-6
NRL se ale oficiálně zajímá především o možnost dálkového zásobování dronů elektrickou energií. „Pokud máš dron, který dokáže na elektřinu létat déle než hodinu, jsi fakt dobrý. Jestliže najdeš cestu, jak tyto drony a UAV [bezpilotní vzdušné prostředky] udržet neustále ve vzduchu, bude to mít opravdu dalekosáhlé důsledky. S energetickým svazkem jsme na cestě, abychom to dokázali,“ říká Paul Jaffe, elektrický inženýr v NRL.
K praktickému využití je ale třeba překonat ještě řadu problémů, jako je efektivní kontrola nad rozbíhavosti a směrem vysílání svazku mikrovln. Současné projekty například počítají s umístěním solárních elektráren vysoko na geostacionární dráhu (36 000 km) a s anténami na povrchu Země o průměru stovek nebo tisíců metrů.
O schopnostech modulu PRAM se toho příliš neví, ale údajně dokáže solární energii převádět na mikrovlnny i optický svazek. „PRAM převádí sluneční světlo na mikrovlnnou energii. Můžeme také [světlo] převést na optickou energii [laser]. Optický převod má mnohem větší smysl pro měsíční aplikace, protože na Měsíci není atmosféra. Nevýhodou optiky je, že ztratí hodně energie při průchodu mraky a atmosférou,“ uvedl Chris Depuma, manažer programu PRAM v NRL.
„Podle toho, co víme, je tento experiment prvním orbitálním testem hardwaru, speciálně navrženého pro solárně napájené satelity,“ uvedl Jaffe s tím, že může jít o revoluční technologii v zajištění zdrojů elektrické energie.
Ve vesmíru se nejsnáze pohybuje po orbitách. Orbitální dráhy v prostoru Země-Měsíc se stanou další doménou války; větší foto / NASA
Lze mikrovlny použít jako zbraň? Satelity s „mikrovlnným dělem,“ mohou teoreticky rušit nebo dokonce ničit elektroniku nejen na Zemi, ale také ve vesmíru. Tyto satelity mohou trvale a zejména nenápadně vyřadit nepřátelské satelity. Takové rušení / poškození / zničení satelitů bude jen těžko dokazatelné před světovou veřejností a Američané mohou obvinění shodit například na „nedokonalost techniky“ protivníků.
Na druhou stranu ale Jeff militarizaci solárních satelitů zpochybňuje. K přesnému zacílení svazku mikrovln (podobně jako lupa zaostřuje světlo) je třeba vysílače o průměru několika kilometrů. Jedině tak lze vyřešit problém s rozbíhavosti mikrovln a zacílit je na jedno konkrétní místo. „Mikrovlnný solární satelit by bylo těžké proměnit ve zbraň, pokud by to bylo vůbec možné,“ pochybuje Jaffe.
Každopádně ve výzkumu mikrovln a využívání solární energie ve vesmíru nejsou pozadu ani Číňané (možná dokonce naopak).
Kromě toho, že Čína do deseti let plánuje vybudovat na jižnímu pólu Měsíce trvalou základnu, kolem roku 2035 hodlá zprovoznit 200MW solární elektrárnu na oběžné dráze Země. Z hlediska harmonogramů může jít samozřejmě jen o zbožná přání. Jisté ale je, že Čína do kosmického výzkumu vynakládá obrovské prostředky a s obavami se dívá na americké kosmické aktivity. Logika je totiž prostá ‒ kdo ovládne oběžné dráhy kolem Země (a později oběžné dráhy v prostoru Měsíc-Země), bude ovládat to, co se děje na povrchu Země. Neboli ‒ kdo je výš, ovláda to, co je pod ním.
Ostatně letos se k Měsíci vydá další čínská sonda Chang'e 5, která dopraví vzorek měsíčních hornin zpět na Zemi.
Zdroj: Live Science, NRL, The Drive, 2
Související články
Vojenský raketoplán X-37 se vrací z orbity Země
Počátkem března minulého roku do vesmíru odstartoval americký vojenský raketoplán X-37. Důvod? ...
- 31.05.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Vojenský raketoplán X-37B zpět na Zemi
V neděli po 718 dnech strávených na oběžné dráze Země přistál v Kennedyho vesmírném středisku na ...
- 08.05.2017
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B
Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku ...
- 12.07.2019
- 9 komentářů
- Radek John
Vojenský raketoplán X-37B je po dvou letech zpět z vesmíru
Malý vojenský raketoplán X-37B se vrátil ze své páté mise na nízké oběžné dráze Země. Raketoplán po ...
- 29.10.2019
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Pro místní milovníky sovětských technologií a vlastníky VR zdarma: https://store.steampowered.com... Mě se na jejich programu líbí hlavně to, že je ...Zobrazit celý příspěvek
Pro místní milovníky sovětských technologií a vlastníky VR zdarma:
https://store.steampowered.com...
Mě se na jejich programu líbí hlavně to, že je dovopravdy. :DSkrýt celý příspěvekBezdrátové dobíjení - přenos energie dnes umí komerčně dostupný smartfoun. Stejně jako to už umí elektromobily. Zázrak se nekoná. No a te´d se podíváme jak je to úžesně ...Zobrazit celý příspěvek
Bezdrátové dobíjení - přenos energie dnes umí komerčně dostupný smartfoun. Stejně jako to už umí elektromobily. Zázrak se nekoná.
No a te´d se podíváme jak je to úžesně ekologické. Nejzelenější, tedy správně nejekologičtější je energie kterou nemusíme vůbec vyrobit. Prostě ji ušetříme. Zjistěte si jaká je účinnost takového bezdrátového dobíjení. Provozovat to doma a za své, rádi ten kabel zapojíte.
K tleskačům, podívejte se na vaše smartfouny včetně jablečných zázraků.
2,45GHz je kmitočet který běžně používá WiFi připojení. Vyzářené ztráty se objeví ve formě VF energie, úspěšně projdou ionosférou a dopadají na Zemi. Další zdroj rušení a šumu v pásmu, které už je tak zaprasené že je téměř nepoužitelné. (tohle nerada slyší paní Továrková - předsedkyně ČTÚ a jinak nadšená zastánkyně wifi sítí a konektivity) Takové pokusy pocítí všichni uživatelé WiFi sítí 2,4GHz. By´t by "jenom" zvyšoval úroveň šumu na pásmu.
(zkuste si nainstalovat sw třeba WiFi scanner a budete zírat, co vše běhá okolo vás a jak je datový provoz 2,4GHz intenzivní )
Pro takové kosmické pokusy jsou alokována jiná pásma. Selhává ITU
a když se náhodou ozve, USA pohrozí odchodem z ITU.Skrýt celý příspěvekNa jakou vzdálenost že to ten smartphone umí? ;-)
Na jakou vzdálenost že to ten smartphone umí? ;-)
Výkony se nezmiňují, ale musíš počítat s chlazením modulu. Když si klikneš na obrázek, máš tam měřítko a je to 300mm x 300mm . Tak to nebude žádné nasazení technologie, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Výkony se nezmiňují, ale musíš počítat s chlazením modulu. Když si klikneš na obrázek, máš tam měřítko a je to 300mm x 300mm . Tak to nebude žádné nasazení technologie, ale pokus.
Co dokáže nabíjet bezdrátovým nabíjením smartphone je o výkonu. Čím větší výkon "generátoru - zdroje" tím větší ztráty. Je to dané vzájemnou vazbou dvou cívek (poloha telefonu a vzdálenost od "nabíječky" princip známý více jak 100let). Dobíjení na 2,4GHz kdesi z vesmíru na Zemi, tak 2,4GHz bude znamenat přesné nasměrování parabolické antény, Už odchylka 1-2stupně způsobí veké ztráty a hlavně ten svazek enegie způsobí obrovské rušení pro WiFi konektivitu.Skrýt celý příspěvekOdchylka 1-2 stupně... Ty jsi komik.
Odchylka 1-2 stupně... Ty jsi komik.
Vtipálku, zkus si postavit wi-fi anténu třeba z plechovky od párků http://www.turnpoint.net/wirel... připoj kus koaxu do Wifi karty a dotoč to na AP na ...Zobrazit celý příspěvek
Vtipálku,
zkus si postavit wi-fi anténu třeba z plechovky od párků
http://www.turnpoint.net/wirel...
připoj kus koaxu do Wifi karty a dotoč to na AP na protějších střechách, nebo lépe na jeden slabý AP.
Uvidíš, jak je to ostrý směrování.¨ Te´d si představ, že budeš směrovat anténu v úhlu i elevaci na 36 000 km!!
Pokud to má být trochu účinné, s dobrým F/B bude to parabola. Ovšem v zimě se bude muset majitel postarat o odstranění sněhu a námrazy. Když se do toho opře vítr, tak je to také plocha.
Nastavoval jsi někdy třeba satelitní anténu s LNB ?? Asi těžko.Skrýt celý příspěvekLarry, vtipálek si Ty. Či spíše fyzikálně-matematický ignorant, co sice má nějaké praktické zkušenosti s anténami, ale jinak plave v základech - což mu ovšem nebrání poučovat ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, vtipálek si Ty. Či spíše fyzikálně-matematický ignorant, co sice má nějaké praktické zkušenosti s anténami, ale jinak plave v základech - což mu ovšem nebrání poučovat druhé.
Odchylka v úhlu 1`° znamená na 100km (z vesmíru) nepřesnost necelých dvou kilometrů. Na přenos energií na takovou vzdálenost potřebuješ zaostřit v řádech 0,0001 stupně....Skrýt celý příspěveklogiku, logiku. ty chytrolíne. To bude farma parabol na pozemcích rozměrů jako HAARP. To myslíš, že tu energii přeneseš anténami průměru 10m?? ani náhodou! navíc tam budou ...Zobrazit celý příspěvek
logiku, logiku. ty chytrolíne. To bude farma parabol na pozemcích rozměrů jako HAARP.
To myslíš, že tu energii přeneseš anténami průměru 10m?? ani náhodou!
navíc tam budou Fresnellovy zóny, ten svazek energie nebude přímka průměru 1mm. A bude záležet do které paraboly se "trefí" I tak tam budou hrát ztráty . Ještě se bude muset trefit ohnisko takové antény aby jsi tu energii zachytil. Pokud se bude řešit ohnisko paraboly, tak si směrování bude ještě o řád přesnější 0,00001 stupně . To mechanicky u takových monster neudělají a mají možná jiné řešení.
Takže si to znovu přečti co jsem napsal.
"Už odchylka 1-2stupně způsobí veké ztráty a hlavně ten svazek enegie způsobí obrovské rušení pro WiFi konektivitu."
V případě takových antén to bude anténní farma skutečně rozměrů gigantických solárních elektráren. To bude projekt kdesi na Aljašce. Se vším všudy včetně vyhlášení bezletové zóny (zakázaný prostor)
Tohle nebude anténka průměru 0,9m co máš za oknem namířenou na Astru.Skrýt celý příspěvek"To bude farma parabol na pozemcích rozměrů jako HAARP." 1) První využívání této technologie (viz článek) má být zásobování energií dronů, popř. malých pozemních základen, žádnej ...Zobrazit celý příspěvek
"To bude farma parabol na pozemcích rozměrů jako HAARP."
1) První využívání této technologie (viz článek) má být zásobování energií dronů, popř. malých pozemních základen, žádnej HAARP.
2) A i kdyby to měla bejt farma, tak na tý farmě bude kolem tý farmy ještě poloměr 2km s dalšíma anténama, který tam budou jen proto, že máš úhlovou nepřesnost v řádu stupňů?
3) A to jsem to počítal s 200km, ne s Tebou udávanejch 36000 km, kde potřebuješ ještě dva řády přesnosti navíc....
" Pokud se bude řešit ohnisko paraboly, tak si směrování bude ještě o řád přesnějš"
A proč by se řešilo ohnisko paraboly, když princip paraboly je právě ten, že nemusíš trefit přesně ohnisko, že sbírá signál z větší plochy????
"navíc tam budou Fresnellovy zóny"
Zaprve se Fresnel nepíše s dvěma l.
Zadruhé to je jen házení s učeným termitem, který v tomto nemá příliš význam:
- problém narušení Fresnelovy zóny týká především datových spojů, její narušení nesnižuje až tak energetický tok, jako vytváří v signálu nechtěné interference.
- a ano, fresnelova zóna nějak determinuje tvar příjimací antény. Ovšem nijak nemění problém zaostření signálu a šířku lobu
I když budeš stavět anténí pole, pořád budeš potřebovat přesnost v řádu desítek centimetrů, ne kilometry nebo (v případě Tebou udané vzdálenosti) stovek kilometrů.Skrýt celý příspěvek
Tu si dovolím tvrdiť že ide o jedinečný projekt na vysokej úrovni. V USA za posledné roky spravili obrovský pokrok čo sa vesmírnych technológii týka. Rusi skratka na to nemajú ...Zobrazit celý příspěvek
Tu si dovolím tvrdiť že ide o jedinečný projekt na vysokej úrovni. V USA za posledné roky spravili obrovský pokrok čo sa vesmírnych technológii týka. Rusi skratka na to nemajú peniaze a to je alfa a omega aj ďalších nákladných projektov a skôr či neskôr na to doplatia. Týka sa to síce stíhačiek F-22 a F 35 ale dosť ma to znepokojuje, že čo sa stalo. V priebehu pár dni spadli obidve stíhačky. Viete niekto niečo o tom viac?
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekPevně doufám, že mikrovlnný přenos bude jen záležitosti velmi úzce specifickou a nedosáhne žádného většího rozmachu. V opačném případě by to byl pro Zemi další zdroj tepla se ...Zobrazit celý příspěvek
Pevně doufám, že mikrovlnný přenos bude jen záležitosti velmi úzce specifickou a nedosáhne žádného většího rozmachu. V opačném případě by to byl pro Zemi další zdroj tepla se kterým by se planeta musela vyrovnávat. A navíc by se jednalo energii, která by nikdy na Zem nedopadla. Jaký by to mělo vliv na celkovou energetickou bilanci a následky lze jen stěží předvídat, pozitivní by však jistě nebyly.
A co otázka ochrany např. ptáků před soustředěným paprskem mikrovln? To se kolem přijímacích antén na Zemi postaví několik kilometru vysoké sítě? No, měli by se soudruzi ještě pořádně zamyslet, než něco takového spustí.Skrýt celý příspěvek"A navíc by se jednalo energii, která by nikdy na Zem nedopadla." ...myslíte sluneční záření? Vygooglete si odhadovaný"příkon" slunečního záření na zemském povrchu a v ...Zobrazit celý příspěvek
"A navíc by se jednalo energii, která by nikdy na Zem nedopadla."
...myslíte sluneční záření? Vygooglete si odhadovaný"příkon" slunečního záření na zemském povrchu a v atmosféře...
Zákazem uchošťourů a případných elektráren na orbité planetu soudruzi ooravdu neochráníte...
A to nemluvím o tom, že ty vaše elektromobily musí něco papat. Vítr a větrníky jsou průšvih, jádro vám nevoní, pálení plynu a uhlí taky planetu zrovna neochlazuje...Skrýt celý příspěvekVítr naopak funguje skvěle. Proto i ten zájem o větrné farmy na moři.
Vítr naopak funguje skvěle. Proto i ten zájem o větrné farmy na moři.
Větrné elektrárny potřebují specifické podmínky, když fouká málo a nebo naopak příliš tak nastává problém. Stejně nakonec vítr potřebuje "zálohy". Větrníky v moři jsou fajn jak nám ...Zobrazit celý příspěvek
Větrné elektrárny potřebují specifické podmínky, když fouká málo a nebo naopak příliš tak nastává problém. Stejně nakonec vítr potřebuje "zálohy". Větrníky v moři jsou fajn jak nám ukazuje např Dánsko, ale vnitrozemské státy budou mít smůlu, Mácháč asi stačit nebude. Mimochodem ornitologové z těchto staveb radost nemají.Skrýt celý příspěvek
Všechny zdroje elektřiny jsou optimalizovány pro určitý provoz, ve všech ostatní máte problém. Čím více elektřiny se vyrobí z větru a sluníčka o to méně se musí vyrobit z jiných ...Zobrazit celý příspěvek
Všechny zdroje elektřiny jsou optimalizovány pro určitý provoz, ve všech ostatní máte problém.
Čím více elektřiny se vyrobí z větru a sluníčka o to méně se musí vyrobit z jiných zdrojů a ty nám vydrží déle. Protože to uhlí, plyn, biomasa, možná i voda jednou dojdou a ty vnitrozemské státy budou mít smůlu.
PS: Zálohy jsou i za uhelné elektrárny, zatím totiž neumíme vyrábět stroje bez údržby.Skrýt celý příspěvekTo nepopírám, jen je pak komické když Němci nutně potřebují dodat energii, protože nefouká dost, nebo naopak potřebují energii poslat k nám, protože fouká moc a hrozí přetížení ...Zobrazit celý příspěvek
To nepopírám, jen je pak komické když Němci nutně potřebují dodat energii, protože nefouká dost, nebo naopak potřebují energii poslat k nám, protože fouká moc a hrozí přetížení sítě. Líbí se mi jak jste nenapsal jádro :). Moje reakce pro shala byla hlavně v tom smyslu, že napsal, že fungují skvěle což prostě není pravda.Skrýt celý příspěvek
Jádro je také jen technický vynález. A můj byl, čistě o tom. Že i ty "klasické" zdroje mají spoustu problémů, jen jsme si zvykli nepřipomínat. V energetickém mixu by měli mít ...Zobrazit celý příspěvek
Jádro je také jen technický vynález.
A můj byl, čistě o tom. Že i ty "klasické" zdroje mají spoustu problémů, jen jsme si zvykli nepřipomínat. V energetickém mixu by měli mít podíl všechny zdroje úměrně jejím možnostem.Skrýt celý příspěvek
Sice reaguji s velkým časovým odstupem. Já milovník nejen větrné energie neodsuzuji ani tu jadernou. Jenže ty jako "milovník" všeho exsovětského bys mohl uznat, že ve zdejším ...Zobrazit celý příspěvek
Sice reaguji s velkým časovým odstupem. Já milovník nejen větrné energie neodsuzuji ani tu jadernou. Jenže ty jako "milovník" všeho exsovětského bys mohl uznat, že ve zdejším mafiánském prostředí s vazbou na rusko se zde vystavujeme riziku, že tvoji milovanou energii budeme produkovat z "papiňáků" od rusatomu. Takže stále jsi z jaderek tak zvlhlej?Skrýt celý příspěvek
Jaderné elektrárny u nás mohou nahradit jediné elektrárny plynové, plně závislé na dodávkách plynu z Ruska. Voda, vítr, slunce, bioplyn, spalování odpadu budou jen doplňkové zdroje ...Zobrazit celý příspěvek
Jaderné elektrárny u nás mohou nahradit jediné elektrárny plynové, plně závislé na dodávkách plynu z Ruska. Voda, vítr, slunce, bioplyn, spalování odpadu budou jen doplňkové zdroje k tomu hlavní zdroji v nejbližších 50-70.letech.Skrýt celý příspěvek
Do výzkumu bezdrátového přenosu energie teď poslední dobou začalo šlapat nějak moc subjektů. Pokud by se Teslovi vize povedlo naplnit, tak to by byla sakra revoluce.
Do výzkumu bezdrátového přenosu energie teď poslední dobou začalo šlapat nějak moc subjektů. Pokud by se Teslovi vize povedlo naplnit, tak to by byla sakra revoluce.
To už sa stala nejaka davová psychóza z toho Teslu. Pred 10 rokmi o tom človeku skoro nikto nepočul a zrazu sa v jednom čase objavilo na sieti toľko pseudoodborníkov na jeho ...Zobrazit celý příspěvek
To už sa stala nejaka davová psychóza z toho Teslu. Pred 10 rokmi o tom človeku skoro nikto nepočul a zrazu sa v jednom čase objavilo na sieti toľko pseudoodborníkov na jeho odborné aktivity. Tesla bol iste výnimočný vedec ale rozhodne nebol nadprirodzenou bytosťou ako to mnohí prezentujú. Mal lepšie časy ale aj horšie keď zaznamenal rad neúspechov. Rozhodne to nebol neomylný vedecSkrýt celý příspěvek
Miroslav: proto mluvím jen o jeho vizi, kterou bezdrátový přenos energie byl. Jeho pokusy v tomto směru zůstaly ale spíš na úrovni dobré pro efektní cirkusové představení, než ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: proto mluvím jen o jeho vizi, kterou bezdrátový přenos energie byl. Jeho pokusy v tomto směru zůstaly ale spíš na úrovni dobré pro efektní cirkusové představení, než efektivní přenosy použitelné v praxi.Skrýt celý příspěvek
Jeho vize bezdrátového přenosu byla ta, že to bude masově tuctově používaná záležitost. Ještě neznal všechny negativní vlivy, které tenhle děj na okolí přenosu. Tohle je čistě ...Zobrazit celý příspěvek
Jeho vize bezdrátového přenosu byla ta, že to bude masově tuctově používaná záležitost. Ještě neznal všechny negativní vlivy, které tenhle děj na okolí přenosu. Tohle je čistě vojenské využití. Spíš bych to nazval dobrou myšlenkou, ale vize jako celek byla přitažená za vlasy.Skrýt celý příspěvek
Ve skutečnosti to co nazýváte cirkusovým představením má široké uplatnění. Zatím co přenos energie na dálku na Zemi je scifi. Mimo Zemi řešíme jiné problémy, třeba jak se tam ...Zobrazit celý příspěvek
Ve skutečnosti to co nazýváte cirkusovým představením má široké uplatnění. Zatím co přenos energie na dálku na Zemi je scifi. Mimo Zemi řešíme jiné problémy, třeba jak se tam efektivně dostat.Skrýt celý příspěvek
Jirosi: tak to zkusím nějak srozumitelněji. Snažil jsem se říct, že Teslu nepovažuji za někoho, kdo by zajímavou technologii s ohromným potenciálem dotáhl do použitelné podoby.
Jirosi: tak to zkusím nějak srozumitelněji. Snažil jsem se říct, že Teslu nepovažuji za někoho, kdo by zajímavou technologii s ohromným potenciálem dotáhl do použitelné podoby.
Bavíme se otechnologii co na zemí asi nikdy nezrealizujeme(efektivní přenos energie vzduchem), to je asi jako řešit perpetuum mobile. Zatím co řízení na dálku je celkem běžně ...Zobrazit celý příspěvek
Bavíme se otechnologii co na zemí asi nikdy nezrealizujeme(efektivní přenos energie vzduchem), to je asi jako řešit perpetuum mobile.
Zatím co řízení na dálku je celkem běžně používaná technologie, jistě z digitalizací už není potřeba ten princip.Skrýt celý příspěvek
"Pikantní je, že tento americký armádní raketoplán vynesla raketa, která používá ruský dvoukomorový motor RD-180. " Co je na tom pikantní? Dyť ten motor vznikl prakticky jen ...Zobrazit celý příspěvek
"Pikantní je, že tento americký armádní raketoplán vynesla raketa, která používá ruský dvoukomorový motor RD-180. "
Co je na tom pikantní? Dyť ten motor vznikl prakticky jen díky poptávce General Dynamics Space Division. Kdyby po něm nebyla poptávka, tak ani nevznikne, protože na něj Energomash nesežene prachy.
A to se bavíme o zlatých devadesátkách. To si ještě v USA mysleli, že Rusko bude prostě normální obchodní partner jako každý jiná země.Skrýt celý příspěvekPikantne je skor to, ze bez objednavok z USA by Rusko malo uz davno problem vobec udrzat vyrobnu linku na derivaty RD-170. A ak velmi rychlo nezacnu pouzivat Angaru a nedokoncia ...Zobrazit celý příspěvek
Pikantne je skor to, ze bez objednavok z USA by Rusko malo uz davno problem vobec udrzat vyrobnu linku na derivaty RD-170. A ak velmi rychlo nezacnu pouzivat Angaru a nedokoncia Irtis, tak bude mat Energomash coskoro velky problem.Skrýt celý příspěvek
A to nezačnou. Angara je fakticky mrtvý projekt a Irtis dřív či později skončí pro nedostatek financí. Rusové nemají na podobné věci peníze, komerční vynášení satelitů jim ukradlo ...Zobrazit celý příspěvek
A to nezačnou. Angara je fakticky mrtvý projekt a Irtis dřív či později skončí pro nedostatek financí. Rusové nemají na podobné věci peníze, komerční vynášení satelitů jim ukradlo SpaceX a placené vynášení lidí končí letos.Skrýt celý příspěvek
Já jsem toho názoru, že vynášení do kosmu pomocí ruské technologie skončí tak jak ho dnes známe. Komerčních společností je čím dál víc a na pole vstupuje nový hráč - Galactic ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem toho názoru, že vynášení do kosmu pomocí ruské technologie skončí tak jak ho dnes známe. Komerčních společností je čím dál víc a na pole vstupuje nový hráč - Galactic Energy. Podstatné, a co ho liší od ostatních, je fakt, že má čínskou státní podporu, takže to bude mít ze všech nejjednodušší. Pro začátek mají už hotovou Ceres-1, pracují na Pallas-1 a to je prakticky ekvivalent Angary 1.2.Skrýt celý příspěvek
Co se stalo? Zavedlo snad Rusko na USA nějaké sankce? Myslím, že Energomaˇš nemá žádný problém dodávat RD-180.
Co se stalo? Zavedlo snad Rusko na USA nějaké sankce? Myslím, že Energomaˇš nemá žádný problém dodávat RD-180.
A komu? RUské rakety tento motor nepoužívají, jediný uživatel je Atlas. Takže přijdou o peníze a dost klíčové.
A komu? RUské rakety tento motor nepoužívají, jediný uživatel je Atlas. Takže přijdou o peníze a dost klíčové.
BE-4 zatím neletěl takže mají pár let čas.
BE-4 zatím neletěl takže mají pár let čas.
To není zdaleka jediný motor, co v USA mají, a Atlas není jediný nosič, který v USA mají. Minule letěl X-37 na Falconu 9, a když bude potřeba, poletí zas, stejně jako jiné náklady. Zobrazit celý příspěvek
To není zdaleka jediný motor, co v USA mají, a Atlas není jediný nosič, který v USA mají. Minule letěl X-37 na Falconu 9, a když bude potřeba, poletí zas, stejně jako jiné náklady.Skrýt celý příspěvek
Problem Energomashu je, ze ULA ma aktualne zasobu RD-180 na nejakych 4-5 rokov pri sucasnej kadencii startov Atlasu. Dalsie motory sa uz proste odoberat nebudu, posledna dodavka uz ...Zobrazit celý příspěvek
Problem Energomashu je, ze ULA ma aktualne zasobu RD-180 na nejakych 4-5 rokov pri sucasnej kadencii startov Atlasu. Dalsie motory sa uz proste odoberat nebudu, posledna dodavka uz tusim bola realizovana. Tak ze aj keby sa BU-4 oneskorilo, tak sa nic nedeje. Kseft proste skoncil, to je definitivne.
Co sa tyka BE-4, ten sice este neletel, ale tento mesiac ma BO dodat ULA prvy par kvalifikacnych kusov a do konca prveho polroku 2020 maju dodat aj prve dva letove exemplare. To fakt nevyzera, ze by s tym motorom bol nejaky problem. Okrem toho, informacii nie je vela, ale pokial viem, BU-4 uz ma za sebou viacero statickych testov pri plnom tahu a plnej dlzke horenia, tak ze tam zrejme ziadne zasadne technicke problemy nebudu, skor sa overuje zivotnost a prevadzkove limity.Skrýt celý příspěvekPoly - To je v principe uplne jedno. Podstatne je ze v USA sa nachadza >20 kusov RD-180, ktore ma ULA k dispozicii a na ktore uz Energomash nema dosah.
Poly - To je v principe uplne jedno. Podstatne je ze v USA sa nachadza >20 kusov RD-180, ktore ma ULA k dispozicii a na ktore uz Energomash nema dosah.
To je síce pekné ale po roku 2022 je zákonom zakázané používať motory rd-180 ani iné ruské.. To je za dva a pol roka.. Bez ohľadu či motor be-4 poletí alebo nie.. A keďže okrem ...Zobrazit celý příspěvek
To je síce pekné ale po roku 2022 je zákonom zakázané používať motory rd-180 ani iné ruské..
To je za dva a pol roka..
Bez ohľadu či motor be-4 poletí alebo nie..
A keďže okrem be-4 sú otestované a zavedené motory Merlin, testujú sa motory Raptor, a NG má tiež svoj motor. (C300 a C600 - oba majú za sebou dokonca úspešne statické testy)
No a všetky 3 motory vo vývoji majú v pláne let v roku 2021.. ( koncom roka)
Tak majú k dobru rok..
Stačí vlastne len jeden z troch..Skrýt celý příspěvekDarkstyle - pokial viem tak ten zakaz pouzivania ruskych motorov po roku 2022 sa vztahuje len na vynasky pre armadu a spravodajske sluzby. Nie som si isty ci to zahrna aj NASA, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Darkstyle - pokial viem tak ten zakaz pouzivania ruskych motorov po roku 2022 sa vztahuje len na vynasky pre armadu a spravodajske sluzby. Nie som si isty ci to zahrna aj NASA, ale mam pocit ze nie, inak by to znamenalo stopku aj pre Antares.
Kazdopadne, na komercne vynasky by sa ten zakaz vztahovat nemal, tak ze ULA bude moct dominat zasoby RD-180 aj po roku 2022.Skrýt celý příspěvek
Energomash sice nema problem dodavat, ale hlavny odberatel o ne tak nejak stratil zaujem a dovodov je viacero. S politickymi trenicami suvisi riziko zastavenia dodavok. Rusko k ...Zobrazit celý příspěvek
Energomash sice nema problem dodavat, ale hlavny odberatel o ne tak nejak stratil zaujem a dovodov je viacero. S politickymi trenicami suvisi riziko zastavenia dodavok. Rusko k tomu sice zatial nepristupilo (lebo dolare nesmrdia), ale par krat sa uz vyhrazali.
Hlavne v tom ale bude obycajna ekonomika. Jeden RD-180 kupovali v poslednej dobe za cca 25 M$. Pokial viem, s BO sa dohodli na cene 16 M$ za par BU-4, pricom tieto maju navyse aj citelne vyssi tah (+cca 15 %).
Boli by sprosty, keby platili viac za horsi motor a este s rizikom, ze im ho ani nedodaju.Skrýt celý příspěvekStalo se toho dost a především to je invaze na Krym. To je hlavní důvod proč Atlas končí a proč končí i RD-180. USA už nebere Rusko jako spolehlivého partnera pro tak zásadní části ...Zobrazit celý příspěvek
Stalo se toho dost a především to je invaze na Krym. To je hlavní důvod proč Atlas končí a proč končí i RD-180. USA už nebere Rusko jako spolehlivého partnera pro tak zásadní části kosmického průmyslu. O tom je článků habaděj a měl by sis to přečíst, než zase plácneš absurdní kravinu.Skrýt celý příspěvek
A kdy USA bralo RF za spolehlivého partnera? Když se jim rozprskly raketoplány po obloze využili RF na překlenutí doby po které vymyslí něco levného a spolehlivého, nic víc nic ...Zobrazit celý příspěvek
A kdy USA bralo RF za spolehlivého partnera? Když se jim rozprskly raketoplány po obloze využili RF na překlenutí doby po které vymyslí něco levného a spolehlivého, nic víc nic míň.Skrýt celý příspěvek
Vzdyt jo, kohokoliv z Ruska bere jako spolehliveho obchodniho patnera jen naprosty blazen. Je treba byt stale ve strehu. Mimochodem, Soyuz mel uplne stejny pocet fatalnich nehod ...Zobrazit celý příspěvek
Vzdyt jo, kohokoliv z Ruska bere jako spolehliveho obchodniho patnera jen naprosty blazen. Je treba byt stale ve strehu.
Mimochodem, Soyuz mel uplne stejny pocet fatalnich nehod jako raketoplany.Skrýt celý příspěvek
V prvom rade treba poznamenať, že Rusko resp. Energomaš nič USA nedodáva. Motor RD-180 dodáva spoločná firma Energomašu a Pratt & Whitney a linka je priamo v USA. Rusko dodalo ...Zobrazit celý příspěvek
V prvom rade treba poznamenať, že Rusko resp. Energomaš nič USA nedodáva. Motor RD-180 dodáva spoločná firma Energomašu a Pratt & Whitney a linka je priamo v USA. Rusko dodalo návrh motoraSkrýt celý příspěvek
Nemas pravdu. Je pravda, ze motory boli dodavane cez spolocny podnik P&W a Energomash (RD-Amross), ale v USA sa nikdy nevyrabali. Vyrobna linka je len v Rusku, v USA sa len ...Zobrazit celý příspěvek
Nemas pravdu. Je pravda, ze motory boli dodavane cez spolocny podnik P&W a Energomash (RD-Amross), ale v USA sa nikdy nevyrabali. Vyrobna linka je len v Rusku, v USA sa len testovali a osadzali riadiacou elektronikou.
USA sice kupili licenciu na vyrobu RD-180 a maju aj potrebnu dokumentaciu, vyrobna linka sa vsak nikdy nepostavila koli nerentabilnosti. Naposledy posudzovala ULA moznost otvorenia linky na RD-180 v roku 2015 a vysledok bol taky isty ako vzdy predtym - naklady na projekt by sa nikdy nevratili.Skrýt celý příspěvekPriznám sa, že neviem aké je rozloženie výroby. Viem, že konečná montáž prebieha v USA ale netrúfam si povedať či je to 10 alebo 90 percent z pracnosti výroby. Je celkom možné, že ...Zobrazit celý příspěvek
Priznám sa, že neviem aké je rozloženie výroby. Viem, že konečná montáž prebieha v USA ale netrúfam si povedať či je to 10 alebo 90 percent z pracnosti výroby. Je celkom možné, že je to ako Touaregom ktorý vyrobia v Bratislave, v Nemecku osadia len sedadlá a nálepku Made in GermanySkrýt celý příspěvek
Miroslav - s istotou ti viem povedat ze gro motora sa nevyraba v USA, inak by v minulosti nemuseli maturovat o vytvoreni vyrobnej linky. Prakticky cely motor - turbocerpadla, ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav - s istotou ti viem povedat ze gro motora sa nevyraba v USA, inak by v minulosti nemuseli maturovat o vytvoreni vyrobnej linky. Prakticky cely motor - turbocerpadla, preburner, spalovacia komora, tryska sa robia v Rusku.Skrýt celý příspěvek
Motory RD-180 se vyrábějí v Rusku v továrně/sídle NPO Energomaš ve městě Chimki u Moskvy. Každý vyrobený motor RD-180 projde 200 sekundovým zážehem na zkušebním stendu. Protože je ...Zobrazit celý příspěvek
Motory RD-180 se vyrábějí v Rusku v továrně/sídle NPO Energomaš ve městě Chimki u Moskvy. Každý vyrobený motor RD-180 projde 200 sekundovým zážehem na zkušebním stendu. Protože je tento stend v podstatě ve městě, tak ho mají asi jako jediný na světě uvnitř hodně zvláštní „budovy“ : https://lana-sator.livejournal...
Ve výrobním závodě si motory během dvoutýdenní přejímky přebírají zástupci Pratt & Whitney, United Launch Alliance (ULA) a RD AMROSS. Motory, každý ve speciálním kontejneru (https://phototass1.cdnvideo.ru... jsou pak přepraveny přímo do výrobního závodu ULA na rakety Atlas V ve městě Decatur v Alabamě.
Jen pár měsíců stará komentovaná prohlídka této továrny v podání excelentního Toryho Bruna - presidenta a CEO firmy ULA:
https://youtu.be/o0fG_lnVhHw...
https://youtu.be/DQaPOIQLEUo... (v čase 5:05 začíná segment o motorech, včetně RD-180)
RD AMROSS je čistě jen jako prostředník mezi ruským výrobcem a odběratelem ULA (respektive Northrop Grumman Innovation Systems). Má asi jen pět zaměstnanců, takže opravdu nic nevyrábí, nemontuje, atd.Skrýt celý příspěvek
Poly taky jsem si to o Rusku myslel a do pr..le se za to nakopal. Dokonce jsem měl takovou představu o Evropské super Unii, kdy Rusko po vstupu, spolu s bývalými satelity vytváří ...Zobrazit celý příspěvek
Poly taky jsem si to o Rusku myslel a do pr..le se za to nakopal. Dokonce jsem měl takovou představu o Evropské super Unii, kdy Rusko po vstupu, spolu s bývalými satelity vytváří přirozenou protiváhu Německo, Britsko, Francouzské klice v EU. A spolu , že demokraticky ovládneme svět a pošleme USA (dnes i Čínu) tam kam patří, totiž na periférii... No naivita mládíSkrýt celý příspěvek
...tys vážně snil o tom, jak Evropa která zapříčinila oba světové konflikty které museli ti nenávidění usáci řešit a krvácet, vykope USA na periferii... čeho? ...celé to máš ...Zobrazit celý příspěvek
...tys vážně snil o tom, jak Evropa která zapříčinila oba světové konflikty které museli ti nenávidění usáci řešit a krvácet, vykope USA na periferii... čeho?
...celé to máš domotané...Skrýt celý příspěvekČekal bych , že zrovna Ty pochopíš nadsázku. No ,ale každému není dáno :-)
Čekal bych , že zrovna Ty pochopíš nadsázku. No ,ale každému není dáno :-)
Načítám diskuzi...