Námořní pěchota piluje taktiku nasazení F-35B Lightning II

-
28. 5. 2014
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Jedna stránka věci je získat nejmodernější vojenskou techniku, druhou stránkou je ji dokázat plně využít. Americká námořní pěchota USMC již brzy dostane první letouny F-35B Lightning II s krátkým vzletem a kolmým přistáním STVOL (Short Take-off and Vertical Landing). Nyní začíná mnoholeté období pilování taktiky nasazení těchto výjmečných letadel.
Spojené státy přesouvají svou pozornost do Pacifiku, kde jim roste mocný konkurent – Čína. Na nové výzvy v Pacifiku samozřejmě reagují americké ozbrojené síly.
Spojenci USA v Pacifiku, jako Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Filipíny, vedou s Čínou územní spory, především o ostrovní území. Kapacita provést výsadek z moře a obsadit část území je tak pro operace v Pacifiku velmi ceněná.
Na výzvy v Pacifiku reaguje i nový Operační koncept CONOPS (CONcept of OperationS) námořní pěchoty pro použití F-35B Lightning II. „CONOPS je již připraven a bude otestován během vojenského cvičení tento říjen,“ říká pro IHS Janes major námořní pěchoty Ryan Hough.
Domovem mariňáckých F-35B Lightning II se stanou výsadkové lodě provozované americkým námořnictvem US Navy. Úkolem letounů F-35B je především podporovat obojživelné operace mariňáků.
Podle plukovníka námořní pěchoty Vance Cryera, při řešení výzev typu A2/D2 v Pacifiku, budou hrát klíčovou roli obojživelné operace a podpora rozptýleného letectva. Připomeňme, že A2/AD (Anti-Access/Area-Denial) je nová zkratka pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.
Hlavním rysem Rozptýlených operací letounů s krátkým startem a přistáním DSOs (Distributed STOVL Operations) je provozovat letadla nezávisle na pevné infrastruktuře. To umožní mariňákům přesouvat základny letadel po celém bitevním poli a ztížit tak jejich odhalení nebo zaměření protivníkem.
Video: Testování F-35B Lightning II na výsadkovém plavidle USS Wasp (LHD-1). / YouTube
„Tím, že cvičíme DSOs na improvizovaných letištích, přežití leteckých sil ve společné operaci stoupá,“ říká plukovník Cryer s tím, že F-35B dává mariňákům jedinečné vlastnosti v prostředí A2/AD. „V F-35B získáme obtížně pozorovatelnou útočnou a senzorovou platformu páté generace.“
Při bojových operacích americká námořní pěchota vytvoří síť mobilních předsunutých letišť a taktických přistávacích zón, včetně míst pro doplnění paliva a munice. Všechny místa pak půjdou dle potřeby a vývoje lehce vytvářet, přesouvat nebo rušit.
Veškeré zásoby budou k dispozici na obojživelných a zásobovacích lodích, předsunutých základnách/skladech nebo u hostitelské země. Dopravu paliva, munice a dalšího vybavení na předsunuté letiště zajistí například konvertoplány V-22 Osprey.
Námořní pěchota však systém rozptýlených neupravených drah nevyužije jen pro bojové akce. Stejně tak lze podobnou taktiku uplatnit při humanitárních a záchranných akcích.
„Naše akce v místech, jako je japonská pevnina během Operace Tomodachi (v reakci na zemětřesení a tsunami v roce 2011) a zmírňování následků katastrofy na Filipínách během tajfunu Haiyan v roce 2013, ukazují potřebu námořní pěchoty být připravení k přesunu během krátké doby,“ říká plukovník Cryer.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo
Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...
-
16.04.2014
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Austrálie kupuje další stíhačky F-35A Lightning II
Australské královské vzdušné síly RAAF (Royal Australian Air Force) získají významnou posilu. Od ...
-
29.04.2014
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Helma stíhačky F-35 pro vrtulníky budoucnosti
Piloti stíhaček F-35 Lightning II mají k dispozici pokrokovou virtuální přilbu HMDS (Helmet-Mounted ...
-
12.05.2014
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen
Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...
-
16.05.2014
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Načítám diskuzi...