Aktuální stav vývoje ruského vojáka budoucnosti Ratnik
- 17. 10. 2014
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský vojenský průmysl již několik let pracuje na projektu vojáka budoucnosti Ratnik. Nejnovější informace o stavu projektu přednesl novinářům generálplukovník Oleg Salijukov, velitel ruských pozemních sil. Současně se objevují zprávy o vývoji zcela nového kompletu Ratnik 2.
Státní zkoušky tajemného Ratniku
„Bojový komplet (Ratnik – pozn. redakce) je v současné době v závěrečné fázi státních zkoušek. V prosinci začnou testy v terénu u jednotek pozemní armády, výsadkových sil a námořní pěchoty,“ říká generálplukovník Oleg Salijukov.
Salijukov odmítl sdělit podrobnosti o technických detailech kompletu i o jeho účinnosti. "Konečné závěry o účinnosti bojového kompletu lze provést až na základě výsledku testování v terénu," odpověděl novinářům Salijukov.
Podle Salijukova došlo ke snížení celého systému (zbraň, balistická ochrana, vybavení) ze 34 na 24 kg. Další informace však byly velmi obecné. Nejnovější verze má „modernizovanou neprůstřelnou vestu a vylepšenou efektivitu malých palných ručních zbraní." Salijukov dále uvedl, že jednotky vybavené komplety Ratnik jsou „schopny splnit bojové mise s dvojnásobnou úspěšností“.
Komplet Ratnik je vyvíjen nejen pro střelce, ale také pro výsadkáře, obsluhy přenosných raketometů, kulometčníky, řidiče nebo průzkumníky. Odlišná bude především míra (hmotnost) balistické ochrany.
Ruský průmysl počítá s výrobou 50 000 kompletů Ratnik ročně. Připravuje se také exportní varianta pro zahraniční zájemce. Podle dřívějších informací měla začít ruská armáda nakupovat komplety Ratnik již tento říjen.
Prozatím se nerozhodlo o primární útočné pušce pro ruské vojáky budoucnosti. Podle ruské agentury ITAR-TASS se zvažuje „automat AK-12“ od společnosti Kalašnikov a AEK-971 od společnosti Děkťarev.
Ratnik 2
Ruský vědecko-technický průmysl rovněž pracuje na zcela novém kompletu ruského vojáka budoucnosti, pracovně nazvaném Ratnik 2. Vývojem se zabývá ruská Nadace pro pokročilá studia a Centrální Institut pro konstruování přesných strojů TsNIITochMash.
"Budeme spolupracovat s TsNIITochMash, hlavním vývojářem tohoto produktu. Společně jsme vytvořili projekt s pracovním názvem Ratnik 2, který v budoucnu nahradí stávající program Ratnik," říká Adrej Grigorjev, generální ředitel Nadace pro pokročilá studia.
V každém případě se však jedná o dlouhodobý projekt. Zavedení kompletů Ratnik 2 do výzbroje potrvá podle Grigorjeva 15 až 20 let.
„Neznamená to, že máme před sebou 15 let vývojové práce. To, co dnes zahajujeme projde všemi fázemi životního cyklu a bude uvedeno do výzbroje za 15 let. Máme tři až čtyři roky na zajištění financování projektu, následovat bude výzkum, vývoj a sériová výroba. Očekáváme zavedení kompletů Rantik 2 mezi roky 2025 až 2030,“ řekl Grigorjev.
Většina západních projektů „vojáků budoucnosti" zdůrazňuje vysokou úroveň elektronického vybavení, avšak u ruského Ratnika je na prvním místě vyzdvihována odolnost. Také další generace ruského vojáka budoucnosti získají nejnovější balistickou ochranu.
Společnost KamenskVolokno vyrábí pro program Ratnik vojenské kombinézy z aramidových vláken a neprůstřelnou vestu. Společnost nyní oznámila vývoj odlehčené neprůstřelné vesty schopné ochránit vojáky před průbojnou municí nebo municí s posunutým těžištěm.
"Dnes neexistuje jiná osobní balistická ochrana, schopná plnit nové požadavky na ochranu proti těžším střelám se zesíleným jádrem a střelám s posunutým těžištěm," uvedla Galina Sklyarova.
Vývoj neprůstřelné vesty potrvá dva až tři roky. Testy v terénu jsou naplánované na rok 2016. Balistická ochrana bude dvakrát lehčí, než u současných kompletů Ratnik.
Ruskové se očividně snaží reagovat na novou americkou munici M855A1EPR (Enhanced Performance Round) ráže 5,56 mm. Munice 855A1 EPR vykazuje větší ranivost v měkkém cíli a větší průraznost (ocel) než náboj 7,62 × 51 mm NATO. Přitom je rychlejší a přesnější než původní munice 5,56 mm.
Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS,
Související články
Ruská armáda zavádí systém vojáka budoucnosti Ratnik
Podobně jako nejvyspělejší západní armády světa i Rusko pracuje na svém vlastním projektu „vojáka ...
- 14.07.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský voják budoucnosti Ratnik již brzy ve výzbroji
Ruská armáda v polovině letošního roku začne zavádět do výzbroje první komplety vojáka budoucnosti ...
- 21.02.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Systémy elektronického boje Krasucha-2 pro ruskou armádu
Radioelektronický technologický koncern KRET (Концерн Радиоэлектронные технологии) dodal ruské ...
- 14.10.2014
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata v roce 2015
Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský ...
- 15.10.2014
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Tez nejsem odbornik. To co vidim na fotce mi pripada dost neobratne - trochu pripominaji astronauty ve skafandrech. Vaha 24 kg take neni malo ale mozna je to bezne (k memu ...Zobrazit celý příspěvek
Tez nejsem odbornik. To co vidim na fotce mi pripada dost neobratne - trochu pripominaji astronauty ve skafandrech. Vaha 24 kg take neni malo ale mozna je to bezne (k memu prekvapeni).Skrýt celý příspěvek
Nejsem odborník, ale měl bych obavu vyzbrojit vojáka masivně elektronikou, protože co když ji protivník vyřadí nějakou formou elektromagnetického pulzu? nehledě na nutnost řešení ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem odborník, ale měl bych obavu vyzbrojit vojáka masivně elektronikou, protože co když ji protivník vyřadí nějakou formou elektromagnetického pulzu? nehledě na nutnost řešení napájení, baterií,...
Takže mi ta orientace především na ochranu života a kritických částí těla dává smysl.Skrýt celý příspěvekTéž bych netvrdil, že západ zcela ignoruje ochranu vojáka. Nakonec už od první světové války je snaha toto odvětví rozvíjet jak jen to technologie a finance dovolují. Celá věc ...Zobrazit celý příspěvek
Též bych netvrdil, že západ zcela ignoruje ochranu vojáka. Nakonec už od první světové války je snaha toto odvětví rozvíjet jak jen to technologie a finance dovolují. Celá věc ohledně elektroniky je především záležitost dobrého výdělku a líbivosti u daňových poplatníků. Lidé všeobecně jsou ochotni zaplatit víc za mobil než za kalhoty a to na celém světě. Proto je výstroj neelektronická trochu zatlačena do pozadí.Skrýt celý příspěvek
shal: to že o elektronice v Ratniku nic nevíte, je dáno spíše vaší nevědomostí :)
viz: http://www.palba.cz/viewtopic....shal: to že o elektronice v Ratniku nic nevíte, je dáno spíše vaší nevědomostí :)
viz: http://www.palba.cz/viewtopic....stetula: Kde jste vzal, že západ ignoruje balistickou ochranu? Balistická ochrana je základ. To že ji Rusové nevyzdvihují je spíše dáno úrovní ruské techniky.
stetula: Kde jste vzal, že západ ignoruje balistickou ochranu? Balistická ochrana je základ. To že ji Rusové nevyzdvihují je spíše dáno úrovní ruské techniky.
to : stetula Souhlasím, také bych nerad tahal 5 kilo elektroniky na hřbetě. Mělo by se postupovat podle klasických priorit - voda, munice, sucho a tepelná pohoda, ochrana před ...Zobrazit celý příspěvek
to : stetula
Souhlasím, také bych nerad tahal 5 kilo elektroniky na hřbetě.
Mělo by se postupovat podle klasických priorit - voda, munice, sucho a tepelná pohoda, ochrana před střepinami, spojení, ochrana před střelami.Skrýt celý příspěvekškoda že nikdo nepopsal který z těch 3 kompletů bude používat jaký druh vojska jinak ten prostřední vypadá jako z hvězdné pechoty :) Rusové jdou správným směrem určitě bych ...Zobrazit celý příspěvek
škoda že nikdo nepopsal který z těch 3 kompletů bude používat jaký druh vojska
jinak ten prostřední vypadá jako z hvězdné pechoty :)
Rusové jdou správným směrem určitě bych se cítil lépe pokud vím že mě Ratnik ochrání před střepinami nebo přímým zásahem než abych měl na sobě plno elektronických blbostí ale sejme mě kdejakej terorista s kalachemSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...