700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu
- 19. 9. 2017
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj návrh zákona o obranné politice (NDAA) pro fiskální rok 2018. Rozpočet pro obranu je dokonce vyšší, než požaduje Donald Trump.
Zákon schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) je americký federální zákon určující především rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. NDAA se schvaluje jednou za fiskální rok.
Pro fiskální rok 2017 byl zákon NDAA schválen ve výši 618,7 miliardy dolarů, z toho 67 miliardy dolarů bylo schváleno pro zámořské operace.
Sněmovna reprezentantů (dolní komora Kongresu) schválila (344 ku 81) svou verzi obranného rozpočtu pro fiskální rok 2018 ve výši 696 miliardy dolarů již v červenci.
Dříve než bude ale zákon poslán k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být dán do souladu s verzí Sněmovny reprezentantů. Zřejmě nejvíce kritickou odlišností je požadavek Sněmovny na vytvoření Vesmírných sborů (Space Corps), které mají převzít od letectva všechny operace v kosmickém prostoru. Proti zřízení Space Corps je ale Pentagon (zejména letectvo), Bílý dům i Senát.
Zákon NDAA pro fiskální rok 2018 je napsán na 1215 stránkách textu a popisuje mimo jiné politiku nákupu nových zbraňových systémů. Základní rozpočet je 640 miliard dolarů, o 37 miliardy dolarů více, než požadoval Donald Trump. 60 miliard dolarů je určeno na zámořské operace.
Velkým zastáncem navýšení rozpočtu je zřejmě nejvlivnější americký senátor, republikán John McCain, předseda Výboru Senátu pro ozbrojené složky (Senate Armed Services Committee). McCainovi sice byla nedávno diagnostikována rakovina mozku, ale to mu nebrání silně orodovat za větší rozpočet ministerstva obrany.
McCaine při obhajování vyššího rozpočtu Pentagonu mimo jiné poukázal na nedávnou sérii nehod námořnictva. "Hrajeme si se životy těch nejlepších mezi námi a teď vidíme následky – tragické, ale předvídatelné následky přepracované a přepjaté síly, která pracuje se stárnoucím vybavením," řekl McCain. "Kde je naše pobouření? Kde je náš pocit naléhavosti řešit tento problém?"
Návrh senátního zákona mimo jiné přisuzuje větší finanční prostředky na nákup stíhaček F-35 Lightning II (Senát požaduje 94 F-35, Sněmovna 87 F-35 a Trump 70 F-35), modernizaci tanků M1A2 Abrams a na nákup/modernizace lodí námořnictva. Americká protiraketová obrana se zase může těšit na 8,5 miliardy dolarů – o 630 milionů více, než požadoval Trump.
Zajímavé jsou následky zákona NDAA na zahraniční politiku Spojených států. Zákon umožňuje poskytnout darem Ukrajině vojenské vybavení (včetně zbraní) ve výši 500 milionů dolarů.
Balkánské národy se pak mohou těšit na americkou pomoc ve výši 100 milionů dolarů a na spolupráci s Izraelem pro společné budování protiraketové obrany Senát navrhuje vynaložit 708 milionů dolarů - o 558,5 milionu dolarů více, než žádala administrativa Trumpa. Senát také počítá s pomocí 5 miliardy dolarů afghánským bezpečnostním silám.
"Poprvé na zákonodárné úrovni se navrhuje dodat Ukrajině takové obranné prostředky, jako jsou radiolokátory protivzdušné a námořní obrany, prostředky pro námořní odminování či lodě pobřežní ochrany," uvedl v reakci na návrh zákona ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Návrh zákona podle agentury Interfax-Ukrajina povoluje Spojeným státům dodat Ukrajině smrtící zbraně obranného charakteru, jakož i využít uvedené prostředky z obranného rozpočtu USA na rok 2018 pro léčení a rehabilitaci zraněných ukrajinských vojáků v amerických zdravotnických zařízeních a na posílení bojových schopností ukrajinského letectva a námořnictva.
Předchozí americký prezident Barack Obama odmítl smrtící obranné zbraně Ukrajině dodat.
Slaďováni obou verzí zákona o obraně by mělo být hotovo do konce roku. Jisté však je, že v každém případě dojde k výraznému nárůstu rozpočtu amerického ministerstva obrany, především s důrazem na nákup a modernizaci lodí amerického námořnictva.
Zdroj: The New York Times
Související články
Rusko vs. americká třetí kompenzační strategie
Spojené státy v rámci Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy) plánují revolučním ...
- 27.06.2017
- 199 komentářů
- Jan Grohmann
Americké Vesmírné sbory již v roce 2019?
V březnu jsme psali o možnosti vzniku amerických Vesmírných sborů (US Space Corps). Nyní to vypadá, ...
- 26.07.2017
- 9 komentářů
- Michael Myklín
Americká vojenská rozvědka o stavu ruské armády
Americká vojenská rozvědka DIA (Defence Intelligence Agency) na konci června vydala report o stavu ...
- 08.08.2017
- 45 komentářů
- Michael Myklín, Jan Grohmann
Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly
V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...
- 04.09.2017
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Dusan: „Zbrojársky priemysel je už z podstaty vždy stratový“ Napřed jsi definuj co ze ztráta. Jsou dveře od bytu se zámkem ztráta? Ano, z tvého pohledu jsou, protože nevytváří ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan: „Zbrojársky priemysel je už z podstaty vždy stratový“
Napřed jsi definuj co ze ztráta. Jsou dveře od bytu se zámkem ztráta? Ano, z tvého pohledu jsou, protože nevytváří žádné hodnoty. Jenže bez nich by ti investice do jiných hodnot doma byla k ničemu. Každý by jsi k tobě mohl přijít a tvoje hodnoty si odnést. Investice do obrany / ochrany postrádá smyls, až ve chvíli kdy tě nemá kdo napadnout.
„ najväčší dlh majú Japonci, ale tí majú takú mieru úspor, že keby sa rozhodli, okamžite ho vyplatia zo svojich obrovských úspor obyvateľstva a preto im nehrozí krach a investori im dôverujú.“
Stejně jako ekonomika USA, kde největším dlužníkem jsou obyvatelé USA skrze různé duchové fondy atd. Velikost dluhu USA je dána jen fungováním ekonomiky růstu. Tedy pokud každý rok přidáte ať už jen 1%, tak vyděláte vždy nejvíce v historii. A potom tím, že jsou poměrně lidnatá krajina bohatých lidí.
„Každý moderný štát si chráni emisiu svojich (bez)cenných peňazí.“
Tady zase někdo neví, že peníze stejně jako cokoliv jiného má takovou hodnotu za jakou vám to někdo jiný směnní. Tedy hodnota se neurčuje ve chvíli kdy je dostáváte, ale ve chvíli kdy je utrácíte. Pro vězně v koncentračních táborech měly zlaté zuby hodnotu kůrek od chleba, co na tom že jinde mohly mít hodnotu celých domů.
„Ak sa majú čoho vlády báť tak kryptomien ... zatiaľ je to síce malý objem, ale sú mimo kontroly vlád a tie na nich zarobiť cez infláciu nemôžu ...“
Zrovna o inflaci kryptoměn bych se nebál, dnešní kurz jednoho Bitcoinu k dolaru je cca 0,003Dolaru za jeden. Přitom jejich počet může dále růst…, ano i růst dělitelnosti je stále růst množství v oběhu.Skrýt celý příspěvekShania: Dík za video, netušil som, že už sa pripravuje Block 5 a že bude zahŕňať aj štrukturálne zmeny. Inak, v tom článku na FlightGlobal píšu, že pri upgrade z Blocku 2B na ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Dík za video, netušil som, že už sa pripravuje Block 5 a že bude zahŕňať aj štrukturálne zmeny.
Inak, v tom článku na FlightGlobal píšu, že pri upgrade z Blocku 2B na Block 3 musia urobiť až 150-160 úprav. Tým sa myslia aj štrukturálne modifikácie? Ja som bol doteraz v tom, ide len o aktualizáciu softwaru, ktorý umožní využiť všetku avioniku a výzbroj.
Taktiež to enormné navýšenie nákladov príliš nechápem. Som si to predstavoval, že to prebehne len na softwarovej úrovni a tým pádom to bude rýchle a lacné.Skrýt celý příspěvekArgonaut.CZ Ale "zatiahnu" ... bez problémov. Každý moderný štát si chráni emisiu svojich (bez)cenných peňazí. V praxi to znamená, že ak chýbajú, "vyrobí" druhé. Keďže nie sú ...Zobrazit celý příspěvek
Argonaut.CZ
Ale "zatiahnu" ... bez problémov.
Každý moderný štát si chráni emisiu svojich (bez)cenných peňazí. V praxi to znamená, že ak chýbajú, "vyrobí" druhé. Keďže nie sú kryté žiadnou produkciou, tak to v praxi znamená infláciu. Malý štát by rýchlo takto skrachoval, vyspelý a hlavne veľký, ktorý má dôveru investorov si to môže dovoliť ... inflácia sa rozkladá medzi ekonomicky silnú vlastnú ekonomiku ... ale i zahraničných držiteľov dolára. Preto je možný "zázrak", že americká ekonomika (ale nie len ona) sa financuje cez investorov bez problémov i napriek astronomickému dlhu. Najväčší veritelia síce škrípu niekedy zubami ... ale pokým je tá inflácia relatívne nízka, tak nepôjdu proti USA, lebo by išli sami proti sebe ... znehodnotili by si úspory.
Ak sa majú čoho vlády báť tak kryptomien ... zatiaľ je to síce malý objem, ale sú mimo kontroly vlád a tie na nich zarobiť cez infláciu nemôžu ....Skrýt celý příspěvekSokrates: je to jen návrh jak ušetřit zdroje, ne že se tak skutečně stane. Tyhle stoje budou stejně slouží jen pro výcvik. Tady máš 108 F-35 v bloku 2B z vice jak 250 doposud ...Zobrazit celý příspěvek
Sokrates: je to jen návrh jak ušetřit zdroje, ne že se tak skutečně stane.
Tyhle stoje budou stejně slouží jen pro výcvik.
Tady máš 108 F-35 v bloku 2B z vice jak 250 doposud vyrobeních strojů.
Může se stát, že zdroje potřebné na modernizaci části těch strojů vloží někam jinam.
Situace se bude opakovat do deseti let s blokem 5 a nutností hardwarových modifikací pro tisíce strojů na nový standart.
Tady je pohled na to jak se provádí modifikace a co to obnáší
https://youtu.be/gVyCBhPcgGM...
https://youtu.be/gVyCBhPcgGM... Skrýt celý příspěvekCo USA umí velmi dobře, že použití vojenských technologií dále do civilní oblasti. To jim to také zlevňuje. A je pravda, že na rozdíl od nás, mají většinu samodomo. A pokud chce ...Zobrazit celý příspěvek
Co USA umí velmi dobře, že použití vojenských technologií dále do civilní oblasti. To jim to také zlevňuje. A je pravda, že na rozdíl od nás, mají většinu samodomo. A pokud chce někdo dodávat US army, musí myslím 75% výroby udělat na území USA.
Nicméně i tak financují obrovský dluh, který jinak než měnovou reformou, nebo válkou proti největším věřitelům, nezatáhnou.Skrýt celý příspěvekZbrojársky priemysel je už z podstaty vždy stratový ... čo neznamená, že sa tie miliardy "strácajú", lebo naozaj kolujú v ekonomike, ale v konečnom výsledku je to vždy strata. ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojársky priemysel je už z podstaty vždy stratový ... čo neznamená, že sa tie miliardy "strácajú", lebo naozaj kolujú v ekonomike, ale v konečnom výsledku je to vždy strata. Berieme vyspelé štáty, nie nejakú pravekú ekonomiku založenú na nájazdoch na menej bojaschopnejších susedov : )
Samozrejme pozícia veľmoci pomáha nepriamo ekonomicky, ale celkový súčet nikdy nebude za normálnych okolností plusový.
Ono samozrejme vojna v histórii často stimulovala technológie, ale určite to nenahradilo masívnu deštrukciu počas vojen.
kubo4747
Akú menu drží v perináku Rus, Venezualčan či Kubánec ?
Preto si môžu USA dovoliť také deficity ..... jednoducho ich mena má (zatiaľ) vysokú kradibilitu a dôveru dlžníkov.
Ale každá ekonomika je špecifická ... najväčší dlh majú Japonci, ale tí majú takú mieru úspor, že keby sa rozhodli, okamžite ho vyplatia zo svojich obrovských úspor obyvateľstva a preto im nehrozí krach a investori im dôverujú.Skrýt celý příspěvekkubo4747: "O moderních zbraních se někdy mluví jako o „drahých“ či „předražených“. Ve skutečnosti ale za tímto tvrzením stojí absolutně mylná představa, že vláda utrácí miliardy ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747:
"O moderních zbraních se někdy mluví jako o „drahých“ či „předražených“. Ve skutečnosti ale za tímto tvrzením stojí absolutně mylná představa, že vláda utrácí miliardy za zbrojní zakázky a tyto miliardy následně mizí kdesi v nenávratnu. Realita je však úplně opačná. Veliký zbrojní kontrakt (třeba na letadlovou loď za deset miliard dolarů) sice získá primární dodavatel, avšak ten okamžitě zadává zakázky subdodavatelům, kteří ve výsledku získají až dvě třetiny celkové sumy, kterou na onen primární „velký“ kontrakt uvolnil stát.
A to je jen začátek, protože velká část těchto financí potom směřuje do výplat zaměstnanců od špičkových vědců po ocelářské dělníky. To ovšem logicky znamená, že minimálně třetinu pak vláda ihned inkasuje zpět jako daně, pojistné atd. Multiplikační efekt navíc funguje i tak, že se díky oné zakázce vyvíjejí nové technologie, materiály a výrobní postupy, které se samozřejmě uplatní i jinde, což přináší ekonomice další profit.
Abychom to stručně shrnuli, v USA bylo zkalkulováno, že ona desetimiliardová zakázka se za nějakých deset let do státního rozpočtu vrátí a stane se ziskovou! Z krátkodobého hlediska tak jsou zbraně skutečně „drahé“, ovšem z hlediska dlouhodobého jsou vlastně „zdarma“, protože vláda těmito investicemi jen udržuje peníze v oběhu. Ale pozor, samozřejmě to platí výhradně v situaci, kdy se zbraně vyvíjejí a vyrábějí „doma“, nikoli v situaci, kdy se importují, neboť to znamená výdělek pouze pro zahraniční zbrojovku."
Doporučuji si přečíst celé: http://echo24.cz/a/i2wWT/renes... Skrýt celý příspěvekOtázka opravdu zní, co se musí stát a dít, aby USA udrželi takto obrovský rozpočet. Zajímavé je i starší porovnání výdajů na hlavu, kde sice USA nejsou první, ale s ohledem na ...Zobrazit celý příspěvek
Otázka opravdu zní, co se musí stát a dít, aby USA udrželi takto obrovský rozpočet. Zajímavé je i starší porovnání výdajů na hlavu, kde sice USA nejsou první, ale s ohledem na počet obyvatel a celkové náklady stačí zbytek světa hravě do kapsy.
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekNeuveriteľné... Neviem stále pochopiť tomu, že ako dokážu stále nalievať toľko peňazí na armádu a pritom nespadnúť na hubu - vzhľadom na ich dlh, infláciu a ostatné faktory.
Neuveriteľné... Neviem stále pochopiť tomu, že ako dokážu stále nalievať toľko peňazí na armádu a pritom nespadnúť na hubu - vzhľadom na ich dlh, infláciu a ostatné faktory.
Na jednu stranu chcú kúpiť viac F-35, ale na druhej strane nemajú dosť peňazí na ich úpravu z Blocku 2B na Block 3. Tomu teda moc ...Zobrazit celý příspěvek
Na jednu stranu chcú kúpiť viac F-35, ale na druhej strane nemajú dosť peňazí na ich úpravu z Blocku 2B na Block 3. Tomu teda moc nerozumiem.
https://www.flightglobal.com/n... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...