Slovensko připravuje masivní nákup bojových vozidel

-
13. 7. 2021
-
272 komentářů
-
Jan Grohmann
Slovenské ministerstvo obrany (MO SR), pod vedením Jaroslava Naďa, připravuje rychlou akvizici 500 kolových obrněných vozidel a 228 pásových obrněných vozidel. Dodávky prvních vozidel začnou již v příštím roce.
Zatímco v České republice je nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) odložen až do vzniku nové vlády, tedy někdy do příštího roku, v okolních státech (kromě neutrálního a pacifistického Rakouska) probíhají rozsáhlé nákupy kolových i pásových bojových vozidel.
Například Slovensko hodlá v mezinárodní soutěži velmi rychle získat nová kolová bojová obrněná vozidla (BOV 8 x 8) a pasová bojová vozidla (PBV). Nákup proběhne formou vláda-vláda.
V případě pásových BVP Slovensko získá obrněnce dříve než Česká republika, i když Praha „přemítala“ o nákupu nových BVP již v roce 2015, přičemž první BVP měla Armáda ČR dostat v roce 2019. Příchod nových BVP do Armády ČR ale bude přinejlepším o šest let opožděn.
V případě nového slovenského programu BOV 8 x 8 odpadá přímý nákup vozidel Vydra, což je kombinace finské kolové platformy AMV (Armored Modular Vehicle) a slovenského dálkově ovládaného bojového modulu Turra 30. Oproti původním plánům a po vlně kritiky minulá slovenská vláda nákup 81 vozidel Vydra za 417 milionů euro nedokončila.
„Na rozdíl od předešlého vedení jsme se rozhodli najít nejlepší vozidlo cestou mezinárodní soutěže, v jejímž rámci oslovíme země, ve kterých působí výrobci vozidel tohoto typu. Na základě soutěže následně vybereme nejvýhodnější nabídky. MO SR pak realizuje nákup BOV 8 x 8 formou mezivládní spolupráce, tzv. projekt Government-to-Government (vláda – vláda),“ uvedlo MO SR pro slovenský portál Aktuality.sk
Nové soutěže se Vydra může samozřejmě účastnit, ale musí se utkat s dalšími kandidáty.
Vydra
V případě BOV 8 x 8 slovenská armáda požaduje obrněný stroj schopný kromě trojčlenné posádky přepravit sedmičlenný výsadek. Podmínkou v případě verze BVP je výzbroj v podobě 30mm automatického kanonu, kulometu ráže 7,62 mm a protitankového raketového kompletu (PTRK). Podmínkou je plavbyschopnost vozidel.
Kromě bojové verze BVP se v rámci první fáze počítá s akvizicí stejně vyzbrojené velitelské verze a ambulance. V dalších fázích Bratislava hodlá získat celou plejádu speciálních vozidel na jednotné platformě BOV 8 x 8 – mimo jiné vozidla pro elektronický boj, průzkum, mobilní komplexy protivzdušné obrany, samohybný minomet, mobilní místa velení a řízení, transportéry pro zbraňové specialisty, odtahová vozidla, pojízdné dílny, ženijní vozidla nebo stroje pro radiační, chemickou a biologickou ochranu.
Během první etapy slovenská armáda v letech 2022 až 2025 získá 76 kolových vozidel, většinou ve verzi BVP určené k transportu pěchoty na bojiště a její přímé palebné podpoře. Náklady na první fázi dosáhnou 323 milionů euro (8,3 miliardy Kč), přičemž cena samotných vozidel nemá překročit 296 milionů euro i s DPH.
Celkově v pěti etapách slovenská armáda (zřejmě do roku 2035) získá 500 kolových obrněných vozidel 8×8 v nejrůznějších verzích. Jací jsou kandidáti nebo favorité není známo, ale „přirozeně“ se nabízí v Česku licenčně vyráběný Pandur, polský Rosomak, finský AMV nebo německý Boxer (ten ale není obojživelný). Nákup „exotičtějších“ kolových bojových vozidel se nezdá příliš pravděpodobný.
Ještě letos má dojít k zaslání výzev k podání oficiální nabídky, vyhodnocení nabídek a také k výběru nejúspěšnějšího kandidáta. V příštím roce prototypové vozidlo podstoupí vojenské zkoušky a poté začne výroba prvních předsériových vozidel.
Více informací o programu BOV 8 x 8 naleznete v ministerském dokumentu „Obstaranie Bojových obrnených vozidiel 8x8“ (BOV 8x8)
ASCOD při demonstrační ukázce na Slovensku; větší foto / Foto: MO SR
V případě pásového vozidla, konkrétně bojové verze BVP, Slovensko rovněž požaduje stroj pro trojčlennou posádku a sedmičlenný výsadek. Vozidlo musí mít automatický kanon ráže 30 nebo 40 mm, kulomet ráže 7,62 mm a PTRK. Počítá se také s dodávkou obrněných transportérů bez velkého bojového modulu.
Kolová i pásová vozidla musí mít automatizovaný systém velení a řízení, schopnost přepravovat zásoby minimálně na jeden den bojů, možnost působit v extrémních klimatických podmínkách a v podmínkách nasazení zbraní hromadného ničení.
Během první etapy v letech 2022 až 2026 MO SR nakoupí 156 pásových bojových vozidel za 1,74 miliardy euro (44,6 miliardy Kč). První etapa zahrnuje dodávku 131 klasických BVP, 15 stejně vyzbrojených velitelských obrněnců, čtyři výcviková vozidla, tři odtahové obrněné transportéry a tři obrněné pojízdné dílny.
Druhá fáze plánována na roky 2027 až 2030 se týká dodávek šesti BVP a 66 speciálních obrněných transportérů, mimo jiné výbušných odminovačů, minových vrhačů, samohybných minometů či ženijních vozidel.
Lynx na Slovensku; větší foto / Foto: MO SR
Mezi tři kandidáty na nové slovenské pásové bojové vozidlo patří ASCOD 2, Lynx a CV-90. Všechny tři stroje byly během posledních několika měsíců demonstračně předvedeny ve slovenském výcvikovém prostoru Záhoří.
Stejně jako u BOV 8 x 8 i letos MO SR posoudí, a nakonec vybere vítězné BVP. Poté v roce 2023 začnou vojenské zkoušky jednoho prototypu, dodávka prvních pěti vozidel se rozběhne v roce 2024 a v letech 2025 a 2026 slovenská armáda převezme zbývajících 150 sériově vyrobených vozidel první etapy.
MO SR u kolových i pásových vozidel hodlá posuzovat zejména celkovou cenu vozidel, cenu logistiky, provozní náklady, rozsah zapojení slovenského průmyslu, termíny dodávek a alianční interoperabilitu – tedy jak lze vozidlo začlenit do stávajících vojenských systémů NATO.
Více informací o programu PBV naleznete v ministerském dokumentu „Obstaranie pásových bojových vozidiel“
Zdroj: Aktuality.sk
Související články
Slovensko zvažuje nákup českých letadel L-39NG
Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) hodlá získat nová cvičná proudová letadla. Zájem ...
-
19.08.2020
-
152 komentářů
-
Jan Grohmann
Slovensko nakoupí 17 izraelských 3D radiolokátorů
Ve středu slovenské ministerstvo obrany (MO SR) oznámilo začátek smluvního vyjednávání s Izraelem ve ...
-
15.01.2021
-
135 komentářů
-
Jan Grohmann
Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly
Slovenská armáda rozšíří flotilu devíti vrtulníků UH-60M Black Hawk o další dva stroje. Současně ...
-
01.02.2021
-
261 komentářů
-
Jan Grohmann
Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky
Slovensko 19. března oficiálně spustilo akviziční proces nákupu nových pásových bojových vozidel ...
-
25.03.2021
-
776 komentářů
-
Jan Grohmann
Tento článok, čo vznikol s pomocou hovorkyne MO SR, hovorí o víťazstve ...Zobrazit celý příspěvek
Tento článok, čo vznikol s pomocou hovorkyne MO SR, hovorí o víťazstve LYNXU:
https://euro--sd-com.translate... Skrýt celý příspěvekJestli to u Vás bude Lynx, tak je daný, že u nás CV-90 nebo ASCOD, systémovost nene, to se u nás nenosí.
Snad se mýlím a obě naše země vyberou CV-90 :-)Jestli to u Vás bude Lynx, tak je daný, že u nás CV-90 nebo ASCOD, systémovost nene, to se u nás nenosí.
Snad se mýlím a obě naše země vyberou CV-90 :-)Už se to tu řešilo včera. "Nejpravděpodobnějším", pak jsou zase články co říkají, že ze šuškandy se dá předpokládat, že CV90. Potvrzeno sečteno, jen odhady a nikdo neví.
Už se to tu řešilo včera. "Nejpravděpodobnějším", pak jsou zase články co říkají, že ze šuškandy se dá předpokládat, že CV90. Potvrzeno sečteno, jen odhady a nikdo neví.
Tá Kakascikova je dlhodobá tragédia rovnako, ako tá Eliasova z Ministerstva zdravotníctva. U mňa by si nezarobili ani na slanú vodu a ani kávu by som im nedal variť.
Tá Kakascikova je dlhodobá tragédia rovnako, ako tá Eliasova z Ministerstva zdravotníctva. U mňa by si nezarobili ani na slanú vodu a ani kávu by som im nedal variť.
V prípade víťazstva v tendri postaví Rheinmetall nový závod v Moldave nad Bodvou ...Zobrazit celý příspěvek
V prípade víťazstva v tendri postaví Rheinmetall nový závod v Moldave nad Bodvou https://kosice.korzar.sme.sk/c... Skrýt celý příspěvek
Čo je to integrácia manipulačných systémov? Lakovanie, testovanie + údržba, to už rovno môžu s tými strojmi behnúť do nejakého servisu...inak povedané, montovnňa a žiadne ...Zobrazit celý příspěvek
Čo je to integrácia manipulačných systémov?
Lakovanie, testovanie + údržba, to už rovno môžu s tými strojmi behnúť do nejakého servisu...inak povedané, montovnňa a žiadne obohatenie know how pre naše fy. Nečakal som veľa, ale toto je dosť slabé na úspech v takejto súťaži.Skrýt celý příspěvekSľuby Rheinmetallu: Nový závod by produkoval 80 % obrnených vozidiel. Zamestnal by 150 ľudí a výrobu by spustil v roku 2025. Pre vozidlá Lynx by vyrábal podvozky a veže a ...Zobrazit celý příspěvek
Sľuby Rheinmetallu:
Nový závod by produkoval 80 % obrnených vozidiel.
Zamestnal by 150 ľudí a výrobu by spustil v roku 2025.
Pre vozidlá Lynx by vyrábal podvozky a veže a zabezpečoval integráciu manipulačných systémov, testovanie, lakovanie a údržbu.
Z očakávanej sumy 1,7 miliardy eur v tendri by Rheinmetall investoval polovicu na Slovensku.Skrýt celý příspěvek
Tak to vyzera, ze bude nevyhnutne kupit tak 5000- 7000 Javelinov ci Spikeov, budovat sposobilosti udernych protitankovych timov. Kedze asi sa nedostaneme k inym, pre SR financne ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to vyzera, ze bude nevyhnutne kupit tak 5000- 7000 Javelinov ci Spikeov, budovat sposobilosti udernych protitankovych timov. Kedze asi sa nedostaneme k inym, pre SR financne absolutne nedosiahnutelnym protitankovym sposobilostiam (silne a moderne tanky vo velkom pocte, bojove vrtulniky tiez v nemalo pocte, pripadne vhodna kombinacia), naviac s pochybnym ucinkom (cena tanku, ktory moze byt zniceny este na vagone skor, kym si stihne vystrelit v porovnani s mnozstvom jawelinov, ktore za tu cenu mozeme mat) a efektivitou v porovnani s relativne nenakladnou PTRS a vycvicenou obsluhou schopnou sa dlhodobo skryvat po lesoch a odtial napadat kolony nepriatela. Ale to len tak premyslam...Skrýt celý příspěvek
Presne tak rozmýšľam aj ja. Hlavne keď som som prečítal o toyotovej vojne v ˇČade (iné podmienky ale aj tak, lýbijské tanky dostali sodu). Miesto X rokov čakania na godota zohnať ...Zobrazit celý příspěvek
Presne tak rozmýšľam aj ja. Hlavne keď som som prečítal o toyotovej vojne v ˇČade (iné podmienky ale aj tak, lýbijské tanky dostali sodu). Miesto X rokov čakania na godota zohnať moderné PVO (keďže už budú radary) , ručné PVO, protitankové strely, prieskumné a bombardovacie drony, kamikadze drony ....Skrýt celý příspěvek
Má niekto prístup k celému článku?
https://e.dennikn.sk/2733911/v...Má niekto prístup k celému článku?
https://e.dennikn.sk/2733911/v...Viac nákupov Ministerstvo obrany má momentálne rozbehnuté dva dôležité tendre: nákup 76 kolesových transportérov za 330 miliónov eur a 156 ťažších, pásových transportérov za ...Zobrazit celý příspěvek
Viac nákupov
Ministerstvo obrany má momentálne rozbehnuté dva dôležité tendre: nákup 76 kolesových transportérov za 330 miliónov eur a 156 ťažších, pásových transportérov za odhadovanú sumu 1,7 miliardy. Okrem toho Naď vlani avizoval ešte dva ďalšie: pre vojakov chcel získať nákladné vozidlá a podzvukové cvičné lietadlá.
Po vypuknutí vojny sa už hovorí aj o ďalších projektoch, ktoré doteraz neboli označované za prioritu. Naď hovorí napríklad o potrebe výrazne posilniť protivzdušnú obranu.
O jej hlavný pilier by sa mali už onedlho postarať spojenci z NATO dovezením systému Patriot, popritom však minister spomína aj nutnosť nakúpiť nové protiletecké rakety kratšieho dosahu.
Kritici upozorňujú, že ministerstvo malo oveľa väčšiu pozornosť venovať dronom, na ktoré sa v súčasnosti spolieha aj ukrajinská armáda pri ničení ruských vozidiel.
„Už desať rokov vieme, že útočné drony predstavujú veľmi efektívny systém na ničenie pozemných cieľov. Viaceré krajiny NATO do nich začali investovať už dávno,“ hovorí vojenský publicista Vladimír Bednár.
1. Transportéry
Poďme postupne. Za dlhodobú slabinu slovenskej armády je považované pozemné vojsko. Ešte pred desiatimi rokmi, za čias ministra obrany Ľubomíra Galka a štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka (obaja vtedy za SaS), vznikla analýza, podľa ktorej je až 70 percent pozemnej techniky za hranicou životnosti.
Slovenské pozemné vojsko sa stále opiera predovšetkým o známe transportéry BVP, ktoré poznajú všetci, čo absolvovali povinnú vojenskú službu (do roku 2005) alebo videli normalizačný seriál Chlapci a chlapi.
Bývalí ministri za Smer a SNS nedokázali kúpiť nové transportéry, tak sa v tichosti rozhodli aspoň zaplatiť modernizáciu 35 kusov starých vozidiel BVP – teda zhruba jednej šestiny celkového stavu.
Každé modernizované vozidlo stálo podľa dostupných údajov 1,1 až 1,5 milióna eur. Tridsať rokov staré tranportéry dostali novú vežu, nový interiér či komunikačné systémy.
Ani tento projekt však neodstránil ich hlavný nedostatok – nízku balistickú ochranu. Transportéry BVP majú podľa expertov aj po mnohomiliónovej modernizácii len malú ochranu proti mínam či protitankovým strelám.
„Modernizáciou sa trochu zvýšila ochrana posádok, napríklad inštalovaním moderných sedačiek, ktoré posádke zvyšujú šancu na prežitie. Balistická ochrana vozidla však zostala na nízkej úrovni,“ hovorí Bednár, ktorý modernizáciu BVP analyzoval vo svojich blogoch.
Modernizácia československých BVP bola najväčšou investíciou do pozemného vojska za 30. rokov. Foto – Konštrukta Defence
Budúcnosť transportérov by mali vyriešiť spomínané dva Naďove tendre, v ktorých sa rozhoduje o dodávateľoch nových pásových i kolesových vozidiel (označované ako bojové obrnené vozidlá – BOV).
V prípade pásových vozidiel je podľa informácií Denníka N favoritom švédske vozidlo CV-90. Je koncepčne staršie, zároveň sa však predpokladá, že by malo byť lacnejšie než aktuálne najmodernejší nemecký transportér Lynx, ktorý je jeho hlavným konkurentom.
V prípade kolesových transportérov zase existuje podľa zákulisných informácií tlak na nákup rakúskeho vozidla Pandur, ktoré ponúka skupina českého zbrojára Jaroslava Strnada.
Proti tomu sa stavia časť odborníkov i dôstojníkov, ktorí sú za koncepčne modernejšie fínske vozidlo Patria. To si v rámci nedokončeného nákupu minulej vlády vybrali už politici SNS.
Slovensko má zatiaľ jediný moderný transportér, prototyp fínskeho vozidla Patria, ktoré nakúpili nominanti SNS a následne ho pyšne predviedli aj v Teleráne televízie Markíza. Foto – Facebook/Teleráno
2. Tanky
Za hlavnú bojovú silu sú tradične považované tanky. Najprv však stručné vysvetlenie, aký je rozdiel medzi tankom a bojovým obrneným vozidlom. Cieľom bojového vozidla je priviesť na miesto vojakov a následne im poskytovať palebnú podporu. Obvykle takýto stroj nemá takú vysokú ochranu ani také silné zbrane ako tank.
Úlohou tankov je ovládnuť bojisko a 120-milimetrovým, prípadne 125-milimetrovým kanónom ničiť každý bojový stroj, na ktorý narazia. Bojové vozidlo má „iba“ 30- až 35-milimetrový kanón a ťažkú techniku dokáže zničiť len vtedy, ak disponuje aj protitankovými riadenými strelami.
Slovenská armáda má vo výzbroji tanky typu T-72, ktoré v licencii vyrábala zbrojovka ZŤS Martin. Na papieri disponuje 32 kusmi, ich domovskou základňou sú kasárne v Trebišove.
V čom je problém?
Slovenské tanky vyrobili ešte počas studenej vojny a odvtedy neprešli významnejšou modernizáciou.
Po druhé je otázne, koľko z nich je vlastne bojaschopných. Keď v roku 2019 organizovala SNS vojenskú prehliadku v Banskej Bystrici, tak pôvodne chcela predviesť desať tankov, napokon dali dokopy len štyri bezchybne vyzerajúce kusy.
Ozbrojené sily disponujú na papieri 32 tankami T-72, bojaschopných však môže byť o dosť menej. Foto – TASR
Slovenská armáda sa tak zrejme nevyhne ani masovej investícii do tankov. Podľa informácií Denníka N momentálne súperia dve koncepcie.
Podľa zástancov jedného pohľadu by malo Slovensko modernizovať súčasné tanky T-72 – malo by zvýšiť ich ochranu, vymeniť komunikačné prístroje a vybaviť ich moderným systémom riadenia paľby. V takejto kondícii by mohli slúžiť minimálne do roku 2030.
Podľa druhej koncepcie by ministerstvo malo kúpiť moderné ľahké tanky západnej výroby, pričom tento projekt by mohlo spojiť aj so súčasným tendrom na nákup pásových transportérov.
Napríklad výrobca vozidla CV-90 už vyvinul verziu tanku, ktorú minulý rok predviedol aj slovenským dôstojníkom a úradníkov. Niektorí dôstojníci preto lobujú za to, aby ministerstvo vybralo vozidlo CV-90 vo verzii transportéru a následne prikúpilo aj jeho tankové verzie.
To by na jednej strane znamenalo, že by už neprebehla súťaž na tanky. Na druhej strane by si armáda mohla vyriešiť jedným nákupom dva problémy. Podľa zástancov tejto myšlienky by štát významne ušetril, pretože by zabezpečoval životný cyklus len pre jeden typ podvozku.
„Náš ľahký tank má 90 percent komponentov spoločných s bojovým vozidlom. Ak by armáda zaviedla oba varianty, výrazne by sa jej zjednodušila obsluha a výcvik posádok,” hovorí Tommy Gustafsson-Rask, šéf zbrojovky BAE Systems Hägglunds, ktorá tieto vozidlá vyrába.
Aj nemecká zbrojovka Rheinmetall, ktorá je ďalším účastníkom tendra, nedávno oznámila vývoj transportéru Lynx vo verzii ľahkého tanku. Nemecký projekt však zatiaľ nie je tak ďaleko ako švédsky.
„Vozidlo Lynx 120 je skôr doplnkovým vojenským vybavením, ktoré poskytuje pechote skvelú palebnú silu. Hoci toto vozidlo nebolo navrhnuté pre rovnocenný boj proti hlavným tankom, jeho využitie môže do určitej miery znížiť potrebu krajín disponovať rozsiahlymi flotilami hlavných bojových tankov,” vysvetľuje Oliver Mittelsdorf, viceprezident Rheinmetallu.
Nemci nedávno predviedli vozidlo Lynx aj vo verzii tanku, zatiaľ však nechcú komunikovať, v akej fáze vývoja tento stroj je. Foto – Rheinmetall
3. Letectvo a protivzdušná obrana
Doteraz najväčšie slovenské investície do armády sa týkali letectva. Druhá vláda Smeru objednala dve dopravné lietadlá Spartan a deväť stredne ťažkých vrtuľníkov Black Hawk (hoci bez výzbroje). Pellegriniho vláda zas uzavrela historicky najväčší vojenský nákup, ktorým je objednávka 14 amerických stíhačiek F-16.
V kontexte vojny na Ukrajine teraz ministerstvo hovorí aj o posilnení protivzdušnej obrany: teda systémov navádzaných rakiet, ktoré sú určené na zostreľovanie lietadiel a vrtuľníkov.
Aspoň dočasne by sa hlavnou zbraňou v tejto oblasti mali stať americké systémy Patriot, ktoré by v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti NATO mali na Slovensku rozvinúť nemeckí a holandskí vojaci. Podľa Naďa to však nestačí.
„Ani na taktickej úrovni nemáme dobrú protivzdušnú ochranu. Máme staré ruské systémy a potrebujeme to zmodernizovať,” povedal Naď v rozhovore pre Denník N.
Systémy 2K12 KUB sú vo výzbroji protilietadlovej raketovej brigády z Nitry. Foto – MOSR
Základ slovenskej protivzdušnej obrany dnes tvoria ruské systémy S-300, ktorými sa bránia aj Ukrajinci. Tie dokážu pokryť veľkú časť slovenského územia. Ich alternatívou by sa mali stať práve systémy Patriot. „Systémy Patriot sú západnou a oveľa kvalitnejšou verziou než to, čo máme my ešte pôvodne zo Sovietskeho zväzu,“ hovorí Naď.
Armáda má aj strely kratšieho dosahu, ktoré chránia strategické objekty, ako sú jadrové elektrárne, a ich úlohou by bolo chrániť aj bojujúce jednotky proti útokom zo vzduchu.
Slovenskí vojaci majú na tento účel len staršiu ruskú techniku. Ide o mobilné systémy KUB s dvomi až tromi raketami na vozidle (prezývané „prsty smrti“) a potom malé, z pleca odpaľované strely Igla-2. Podľa ministra by aj tieto typy mali byť nahradené západnou technikou.
„Budeme sa rozprávať aj s ďalšími spojencami, aby nám poskytli kvalitnú protivzdušnú obranu aj na nižšej úrovni, a zároveň budeme kupovať aj vlastnú, lebo to potrebujeme. Na rozdiel od vecí, ktoré sa nakupovali zbytočne, tieto mali byť kúpené už dávno,“ dodal Naď.
Západné štáty majú v tejto kategórii viac druhov zbraní. V prípade ručne odpaľovaných rakiet ide napríklad o americké zbrane Stinger, ktoré dodávali ešte v 80. rokoch Afgancom bojujúcim na ich území proti jednotkám zo Sovietskeho zväzu, české ministerstvo obrany si zasa pred 15 rokmi objednalo švédske systémy RBS-70.
Na zostreľovanie blízkych cieľov môže armáda použiť aj ručne odpaľované ruské systémy Igla-2. Foto – MOSR
4. Drony
Poslednou kategóriou sú bezpilotné prostriedky, teda drony. Už niekoľko rokov je zrejmé, že ich bojový potenciál je veľký.
Napríklad islamisti v Iraku využili v roku 2017 lacné, komerčne dostupné drony na zhadzovanie náloží na moderné tanky irackej armády. Na jeseň 2020 prebehla druhá vojna o Náhorný Karabach, v ktorej Azerbajdžan dokázal pomocou bojových dronov efektívne likvidovať jednotky arménskych síl.
V tom čase sa bojovými dronmi vyzbrojovala už aj Ukrajina, ktorá ich dnes s úspechom nasadzuje proti ruským vozidlám. Rovnako aj česká armáda oznámila, že vybuduje samostatnú jednotku, ktorá by sa špecializovala na bezpilotné lietadlá.
A čo Slovensko?
Tunajšia armáda mala doteraz len niekoľko prieskumných dronov, ktorými disponujú špeciálne jednotky. Po vojne o Náhorný Karabach ministerstvo povedalo, že začína diskutovať aj o nákupe útočných dronov.
„Obstaranie bojových dronov malo byť v akvizičných plánoch už dávno. Takmer všetky moderné armády rozvíjajú svoje bezpilotné spôsobilosti,“ komentuje analytik Bednár.
Turecký bojový dron Bayraktar TB2, v boji proti Rusom ho využíva aj ukrajinská armáda. Foto – Pinterest
Odvtedy prešiel rok a štvrť a armáda stále žiadne bojové drony nemá. Ministerstvo obrany Denníku N napísalo, že ich obstaranie patrí medzi priority a na tento účel už vyčlenilo aj peniaze.
„Medzi prioritami je zaobstaranie bezpilotných lietadiel na použitie na taktickej úrovni. To zahŕňa systémy triedy I. a triedy II., ktoré sú menšie, ľahšie, kompaktnejšie, mobilnejšie a je možné ich rýchlo nasadiť v teréne,“ napísala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.
Podľa analytika Bednára v tomto prípade ide len o neozbrojené, prieskumné drony. Hlavnou otázkou teda zostáva, či prídu na rad aj bojové drony schopné ničiť dokonca aj obrnené vozidlá. Pri tejto téme ministerstvo neurčito odpovedá, že zvažuje aj takýto projekt.
„V rámci týchto procesov zvažujeme aj obstaranie útočných kapacít, pričom ambíciou je súvisiace procesy čo najviac urýchliť,“ odpísala hovorkyňa.Skrýt celý příspěvekIgla-2? A to sa tej Kakaščíkovej kde prisnilo? Ruské systémy S-300? A to má chúďa odkiaľ? 9K38 Igla S-300PMU je sovietskej výroby, dodaný do Československa v rokoch ...Zobrazit celý příspěvek
Igla-2? A to sa tej Kakaščíkovej kde prisnilo? Ruské systémy S-300? A to má chúďa odkiaľ?
9K38 Igla
S-300PMU je sovietskej výroby, dodaný do Československa v rokoch 1989/1990
"Ide o mobilné systémy KUB s dvomi až tromi raketami na vozidle (prezývané „prsty smrti“)" - smejem sa o 106....
Tá teta by mala radšej mlčať....Skrýt celý příspěvekJa sa moc nesmejem, niektorí čitatelia totiž pána redaktora, aj pána Bednára berú vážne a dokonca doslovne.
Ja sa moc nesmejem, niektorí čitatelia totiž pána redaktora, aj pána Bednára berú vážne a dokonca doslovne.
Videl som jeho pár textov na webe... toľko chýb v texte, to sa nevidí.... Ja som sa smial z toho, že tá stvora nevie, koľko rakiet má KUB, a nevie ani správnu prezývku. A pritom ...Zobrazit celý příspěvek
Videl som jeho pár textov na webe... toľko chýb v texte, to sa nevidí....
Ja som sa smial z toho, že tá stvora nevie, koľko rakiet má KUB, a nevie ani správnu prezývku. A pritom stačilo zavolať na správny útvar a poinformovať sa. Alebo pogúgliť, keď chcela machrovať....Skrýt celý příspěvek
Ako blbci budeme teraz 10 rokov cakat nez pridu nove transportery. Co tak pridat na raketometoch kratkeho aj dlhsieho dosahu a nakupit mnozstvo 122mm rakiet pre tie modulary ? ...Zobrazit celý příspěvek
Ako blbci budeme teraz 10 rokov cakat nez pridu nove transportery.
Co tak pridat na raketometoch kratkeho aj dlhsieho dosahu a nakupit mnozstvo 122mm rakiet pre tie modulary ?
Kde sa pise o nakupe protikankovych striel - rucnych aj do vozidiel ?
A potom by som riesil tanky a transportery .Skrýt celý příspěvekPodľa info čo som postrehol v jednom staršom ˇčísle časopisu Obrana boli komplety Spyke už dodané OSSR. Ich počet tam ale myslím nebol uvedený.
Podľa info čo som postrehol v jednom staršom ˇčísle časopisu Obrana boli komplety Spyke už dodané OSSR. Ich počet tam ale myslím nebol uvedený.
https://euractiv.sk/section/ob... Ak tomu správne chápem, tak sa nám oplatí s ...Zobrazit celý příspěvek
https://euractiv.sk/section/ob...
Ak tomu správne chápem, tak sa nám oplatí s uzavretim zmluvy počkať na ďalší rok, keď bude tento návrh komisie schválený.Skrýt celý příspěvekTo sa týka najskôr predaja do zahraničia ... s vedomím, že netreba platiť DPH, môžu núkať produkty za lepšie ceny.
To sa týka najskôr predaja do zahraničia ... s vedomím, že netreba platiť DPH, môžu núkať produkty za lepšie ceny.
tomu nerozumím, jaká tam je výhoda, jakože mohou sice zlevnit původní celkovou cenu včetně DPH, ale jelikož tam pak bude DPH 0%, tak vlastně zdraží ve srovnání s původní cenou bez ...Zobrazit celý příspěvek
tomu nerozumím, jaká tam je výhoda, jakože mohou sice zlevnit původní celkovou cenu včetně DPH, ale jelikož tam pak bude DPH 0%, tak vlastně zdraží ve srovnání s původní cenou bez DPH, která odběratele především zajímá ? Například když firma koupí notebook od neplátce DPH za o něco nižší celkovou cenu než od plátce DPH, tak od neplátce to není výhodné.Skrýt celý příspěvek
BAe Systems Hägglunds využíva opciu na výrobu hlavní:
https://kotadef.sk/novinky/nov...BAe Systems Hägglunds využíva opciu na výrobu hlavní:
https://kotadef.sk/novinky/nov...Tweet SAABu:
https://twitter.com/i/web/stat...Tweet SAABu:
https://twitter.com/i/web/stat...Foto je aj v tomto ofic. ...Zobrazit celý příspěvek
Foto je aj v tomto ofic. článku:
https://www.baesystems.com/en/... Skrýt celý příspěvekTáto je teraz v súvislosti s tou správou prakticky všade. :-) Na českom twitri BAE ma zaujala informácia, že podali ponuku na viac variant, než bolo požadované. A ešte, že cena, ...Zobrazit celý příspěvek
Táto je teraz v súvislosti s tou správou prakticky všade. :-)
Na českom twitri BAE ma zaujala informácia, že podali ponuku na viac variant, než bolo požadované.
A ešte, že cena, ktorú dali Česku platí navzdory inflácii a platí do konca júna: https://twitter.com/baes_czech... Skrýt celý příspěvekPrvé, čo ma napadlo je, či neponúkajú aj CV90-120. Pred pár mesiacmi bola aj tu info, že má SR veľmi výhodnú ponuku aj na tanky (všade sa špekulovalo o K2). Teraz ale zrazu už ...Zobrazit celý příspěvek
Prvé, čo ma napadlo je, či neponúkajú aj CV90-120. Pred pár mesiacmi bola aj tu info, že má SR veľmi výhodnú ponuku aj na tanky (všade sa špekulovalo o K2). Teraz ale zrazu už tanky nie sú priorita. Bol by to "tromf": "Veď aha, títo nám k tomu ponúkajú aj tanky..."Skrýt celý příspěvek
Jedine ak zadarmo, lebo peniaze na tanky, pokiaľ viem, vyčlenené nemáme.
Mne napadli hlavne verzie s rôznymi vežami (posádkové-bezposádkové) ako mali pôvodne aj v českom tendri.Jedine ak zadarmo, lebo peniaze na tanky, pokiaľ viem, vyčlenené nemáme.
Mne napadli hlavne verzie s rôznymi vežami (posádkové-bezposádkové) ako mali pôvodne aj v českom tendri.Veď to, samostatne na tanky nie, ale ak to bude súčasť ponuky na BVP... Vyhrať predsa nemusí najlacnejšia ponuka, má byť vybraná najvýhodnejšia.
Veď to, samostatne na tanky nie, ale ak to bude súčasť ponuky na BVP... Vyhrať predsa nemusí najlacnejšia ponuka, má byť vybraná najvýhodnejšia.
Ako dočasné riešenie kým sa nenájdu peniaze na MBT. Radšej dať peniaze na toto ako modernizovať T72. Samozrejme len keby vyhral ...Zobrazit celý příspěvek
Ako dočasné riešenie kým sa nenájdu peniaze na MBT. Radšej dať peniaze na toto ako modernizovať T72. Samozrejme len keby vyhral CV90
http://fighting-vehicles.com/c...
Aj bez bez tej IR kamufláže. Kanón to má Rheinmetall 120 LLR L47, lepší než v mnohých tankoch.Skrýt celý příspěvekVidím to rovnako ako PavolR - rôzne veže, rôzne kalibre, rôzne stupne výbavy, ako pri autách. Podvozok bude viacmenej stále to isté. Pri tých vežiach - posádková - ich nová D ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím to rovnako ako PavolR - rôzne veže, rôzne kalibre, rôzne stupne výbavy, ako pri autách. Podvozok bude viacmenej stále to isté.
Pri tých vežiach - posádková - ich nová D veža, bezposádková Turra, pri nej záleží od ráže kanóna, či 30 alebo 40 mm, keďže vieme, že každá je iná. Myslím si, že pri bezposádkovej by išlo skorej o verziu so 40 mm kanónom.
Tanky, resp. ponuka na stredné tanky asi nie, vojaci chcú plnohodnotné MBT.Skrýt celý příspěvek
S tou stále platnou cenou se asi MO ČR nepotěší, protože všude se kdovíproč snaží tvrdit, že do původně očekávané ceny +/- 52mld. se určitě nevejdeme, protože inflace a blablabla. ...Zobrazit celý příspěvek
S tou stále platnou cenou se asi MO ČR nepotěší, protože všude se kdovíproč snaží tvrdit, že do původně očekávané ceny +/- 52mld. se určitě nevejdeme, protože inflace a blablabla. To fakt může udělat jedině státní zákazník, že protistraně poradí, aby zdražila.Skrýt celý příspěvek
Nemusí zdražit. Ne všechny nabídky co přišly se do 52 miliard vešly. Tedy jde o to ospravedlnit nárůst ceny oproti předpokladu. Ostatně řekl bych že BAE je u nás mimo hru. Půjde se ...Zobrazit celý příspěvek
Nemusí zdražit. Ne všechny nabídky co přišly se do 52 miliard vešly. Tedy jde o to ospravedlnit nárůst ceny oproti předpokladu.
Ostatně řekl bych že BAE je u nás mimo hru. Půjde se pravděpodobně mazivládní smluvou s Německem.Skrýt celý příspěvekScotty - avšak Nemecko bude zrejme chcieť predať Pumu, ktorej výrobné kapacity a s tým spojené pracovné miesta potrebujú udržať. Nebudú uzatvárať zmluvu na inde vyrábaný LYNX.
Scotty - avšak Nemecko bude zrejme chcieť predať Pumu, ktorej výrobné kapacity a s tým spojené pracovné miesta potrebujú udržať. Nebudú uzatvárať zmluvu na inde vyrábaný LYNX.
PavolR O Pumu nemají vojáci zájem. To je ze hry. Naopak Rheinmetall nabídl už minulé vládě smlouvu jejíž součástí byla výroba věží Lance v ČR. Tedy jejich představa byla taková že ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR
O Pumu nemají vojáci zájem. To je ze hry. Naopak Rheinmetall nabídl už minulé vládě smlouvu jejíž součástí byla výroba věží Lance v ČR. Tedy jejich představa byla taková že Maďaři budou vyrábět podvozky a Češi věže. Naprosto nepochybuji že to stejné nabili i této vládě.Skrýt celý příspěvekScotty - nie je podstatné, čo ponúkli ale, že na Lynx by sa podpisovala zmluva s Maďarskom, nie Nemeckom. Oni sú zrejme ochotní taký obchod aj dotovať z vlastného, Nemecko nie.
Scotty - nie je podstatné, čo ponúkli ale, že na Lynx by sa podpisovala zmluva s Maďarskom, nie Nemeckom. Oni sú zrejme ochotní taký obchod aj dotovať z vlastného, Nemecko nie.
Scotty: A či to namiesto bojkotu nebude skôr to, že Maďari v rámci licenčnej výroby majú možnosť ponúkať Lynxy na niektoré trhy (niečo ako Titus, ktorý CSG pokiaľ správne viem môže ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: A či to namiesto bojkotu nebude skôr to, že Maďari v rámci licenčnej výroby majú možnosť ponúkať Lynxy na niektoré trhy (niečo ako Titus, ktorý CSG pokiaľ správne viem môže ponúkať v Česku a na Slovensku).Skrýt celý příspěvek
BobDylan:
To nie je licenčná výroba, ale joint venture. Rheinmetall sa tam s výrobou Lynxu fakticky "nasťahovať". Čiže to môžu núkať kdekoľvek na svete, je to "ich produkt".BobDylan:
To nie je licenčná výroba, ale joint venture. Rheinmetall sa tam s výrobou Lynxu fakticky "nasťahovať". Čiže to môžu núkať kdekoľvek na svete, je to "ich produkt".Martinos:
V jednej minulotýždňovej relácii odznelo, že sa plánuje 50ks ročne.
Prvé budú v Maďarsku vyrobené začiatkom 2023. Medzitým sa prvých 46ks vyrába "na kolene" v Nemecku.Martinos:
V jednej minulotýždňovej relácii odznelo, že sa plánuje 50ks ročne.
Prvé budú v Maďarsku vyrobené začiatkom 2023. Medzitým sa prvých 46ks vyrába "na kolene" v Nemecku.PavolR Tak to budu musiet navysit na 90 kusov rocne, ak chcu uspiet. S 50 kusovou produkciou by to vyrabali pre seba a pre nas az do 2030. Pritom MOSR ich chce do konca roka 2026. Zobrazit celý příspěvek
PavolR Tak to budu musiet navysit na 90 kusov rocne, ak chcu uspiet. S 50 kusovou produkciou by to vyrabali pre seba a pre nas az do 2030. Pritom MOSR ich chce do konca roka 2026.Skrýt celý příspěvek
No, Slovensko nedostalo nabídko od Německa ani na BOV 8x8. Takže bojkot to je. Nevím co jste Rheinmetallu udělali, ale museli se příšerně naštvat. Stejně jako se podvozky Lynxu ...Zobrazit celý příspěvek
No, Slovensko nedostalo nabídko od Německa ani na BOV 8x8. Takže bojkot to je. Nevím co jste Rheinmetallu udělali, ale museli se příšerně naštvat.
Stejně jako se podvozky Lynxu vyrábí v polostátní fabrice v Maďarsku, tak stejná polostátní fabrika na věže měla vzniknou tu nás. Tedy jednalo by se přímo s Rheinmetallem/Německem.Skrýt celý příspěvekScotty: RM podľa Naďa chcel, aby sa Slovenská objednávka pripojila k nemeckej, bez presunu výroby a pre Slovensko privysokú cenu, na čo sa povedalo nie a tak ponuku nepredložili.
Scotty: RM podľa Naďa chcel, aby sa Slovenská objednávka pripojila k nemeckej, bez presunu výroby a pre Slovensko privysokú cenu, na čo sa povedalo nie a tak ponuku nepredložili.
Scotty 2.0: No tak u vás pološtátna na veže asi ťažko, pokiaľ viem mali sa vyrábať v už stojacej fabrike RM. Maďari majú joint-venture, lebo nad rámec nákupu LYNXov ešte aj ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty 2.0: No tak u vás pološtátna na veže asi ťažko, pokiaľ viem mali sa vyrábať v už stojacej fabrike RM. Maďari majú joint-venture, lebo nad rámec nákupu LYNXov ešte aj finančne vstúpili do celého programu, napr. aj fabrika v Zalaegerszegu sa stavia kompletne z ich peňazí. Takéto vynakladanie verejných prostriedkov nad rámec samotného nákupu by asi žiadna česká vláda neustála.Skrýt celý příspěvek
Ta pohádka o tom jak vám Rheinmetall nic nenahlídnul je bizarní. U všech ostatních neměli problém. Asi tak. ...Zobrazit celý příspěvek
Ta pohádka o tom jak vám Rheinmetall nic nenahlídnul je bizarní. U všech ostatních neměli problém.
Asi tak.
https://www.e15.cz/byznys/prum...
Klidně by to ustála pokud by se tu věže vyráběly i pro další zákazníky. Stejně tak jako budou Maďaři vyrábět podvozky.Skrýt celý příspěvekPíš si čo chceš, situácia je taká, že nám Rheinmetall nič neponúkol, ponuku zaslalo Maďarsko. Na a to čo bolo napísané minulý rok ohľadne vašej ponuky, momentálne je to zmrazené, ...Zobrazit celý příspěvek
Píš si čo chceš, situácia je taká, že nám Rheinmetall nič neponúkol, ponuku zaslalo Maďarsko.
Na a to čo bolo napísané minulý rok ohľadne vašej ponuky, momentálne je to zmrazené, ktovie čo bude ďalej, sám netušíš.Skrýt celý příspěvek
“We are committed to exceeding the mandated 40 per cent requirement for direct content as we work closely with Slovak industry to deliver the most capable, combat-proven IFV on the ...Zobrazit celý příspěvek
“We are committed to exceeding the mandated 40 per cent requirement for direct content as we work closely with Slovak industry to deliver the most capable, combat-proven IFV on the market today.”
Sľubujú viac než 40 percentnú účasť slovenského priemyslu. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek
nase firmy s nimi uz v tomto segmente spolupracuju + saab dost dlho dotoval tu nadovu neziskovku alebo co to bolo, takze podla mna jasny favorit na vitazstvo
nase firmy s nimi uz v tomto segmente spolupracuju + saab dost dlho dotoval tu nadovu neziskovku alebo co to bolo, takze podla mna jasny favorit na vitazstvo
Poľské a maďarské články o slovenskom tendri a ich ...Zobrazit celý příspěvek
Poľské a maďarské články o slovenskom tendri a ich ponukách:
https://milmag-pl.translate.go...
https://defence24-pl.translate...
https://www-portfolio-hu.trans... Skrýt celý příspěvekPoliaci si veria...ale rozhodovať sa bude zrejme medzi CV-90 Mk4 vs ASCOD 2, kde bude zrejme favoritom (aj mojim) severský kandidát. Rheinmetall to zaklincoval, krajina výroby je ...Zobrazit celý příspěvek
Poliaci si veria...ale rozhodovať sa bude zrejme medzi CV-90 Mk4 vs ASCOD 2, kde bude zrejme favoritom (aj mojim) severský kandidát.
Rheinmetall to zaklincoval, krajina výroby je pre nás tak trochu nestrategická...Skrýt celý příspěvekPředpokládám že u Rheinmetallu se poněkud nechali zmást "onou jednotou" V4, která reálně neexistuje a každý z těch států bude mít raději unikátní BVP, ale "svoje". Na druhou stranu ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám že u Rheinmetallu se poněkud nechali zmást "onou jednotou" V4, která reálně neexistuje a každý z těch států bude mít raději unikátní BVP, ale "svoje". Na druhou stranu se není čemu divit, když každý z těchto států má kapacity na vlastní montáž / výrobu vozidel, vlastní ambice a plány do budoucna. Tak proč se dělit. Docela zvláštní, tohle Němcům nedošlo... :-(Skrýt celý příspěvek
Ja si naopak myslim, ze jsou v tomhle nemci chytrejsi nez jini. Podminka zapojeni domaciho prumyslu jasne urcuje, ze velka cast stroje musi pochazet ze Slovenska. Slovensko dela ...Zobrazit celý příspěvek
Ja si naopak myslim, ze jsou v tomhle nemci chytrejsi nez jini. Podminka zapojeni domaciho prumyslu jasne urcuje, ze velka cast stroje musi pochazet ze Slovenska. Slovensko dela svou vlastni vez. Kterou casti onoho BVP se kazdy nabizejici pokusi pokryt to zapojeni domaciho primyslu je pak vicemene rozhodnuto. No a pak tu mame podvozky, ktere se budou montovat jinde a ty nemecke montovane v Madarsku na tom nemusi byt cenove vubec spatne, ergo si timhle zvysili sance na uspech. Pokud tedy neprevazi nejake protimadarske nalady, to by se jim to naopak vymstilo (a kdyby ona linka na Lynx jiz stala v CR, byl by Lynx nabizen nejspis z CR).
Za me jsou ve hre vsechny 3 moznosti, a jasny outsider je Borsuk. Tam by se ostatni museli hrube nevejit do ceny, nebo by musela prijit z Polske strany nejaka reciprocita (ke ktere se doted nikdy nemeli), cemuz neverim.Skrýt celý příspěvekSkôr by som povedal, že to prechytračili. Nejde len o technické a ekonomické body, ale aj politické a tých u nás v poslednom období Maďari veľa ...Zobrazit celý příspěvek
Skôr by som povedal, že to prechytračili. Nejde len o technické a ekonomické body, ale aj politické a tých u nás v poslednom období Maďari veľa nemajú.
Napr.
https://domov.sme.sk/c/2271563... Skrýt celý příspěvekmikojan29:
Medzitým vysvitlo, že maďarská ponuka má obsahovať aj "mimoriadne výhodnú štruktúru financovania" - to by nemecká vláda zrejme neponúkala.mikojan29:
Medzitým vysvitlo, že maďarská ponuka má obsahovať aj "mimoriadne výhodnú štruktúru financovania" - to by nemecká vláda zrejme neponúkala.Úplne by som tú ponuku z Maďarska nepodceňoval. Iba pripomínam, že svojho času sa zaujímali o Evu na ich podvozkoch. Toto by mohol byť celkom podstatný tromf.
Úplne by som tú ponuku z Maďarska nepodceňoval. Iba pripomínam, že svojho času sa zaujímali o Evu na ich podvozkoch. Toto by mohol byť celkom podstatný tromf.
Omnoho viac sa z criepkov vyhlásení vydolovať nedá, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Omnoho viac sa z criepkov vyhlásení vydolovať nedá, ale prosím:
https://soldat--und--technik-d...
https://bulgarianmilitary-com....
https://index-hu.translate.goo... Skrýt celý příspěvekTu je tá formulácia priamo v maďarčine, čiže presnejšie ako v nemeckom článku - "výnimočne dobrá medzinárodná finančná ...Zobrazit celý příspěvek
Tu je tá formulácia priamo v maďarčine, čiže presnejšie ako v nemeckom článku - "výnimočne dobrá medzinárodná finančná konštrukcia"
https://newsfounded.com/hungar... Skrýt celý příspěvekTak je to obchodný boj o nie malé objemy financií, ako aj prestíž, takže sa každý snaží nejako presadiť. Nepodceňujem nikoho, len si myslím, že sa bude prihliadať aj na už ...Zobrazit celý příspěvek
Tak je to obchodný boj o nie malé objemy financií, ako aj prestíž, takže sa každý snaží nejako presadiť. Nepodceňujem nikoho, len si myslím, že sa bude prihliadať aj na už spomínané politické body a tam to nemajú až tak jednoznačné.Skrýt celý příspěvek
No tak zrovna z Maďarov mám dojem, že skôr než o samotný predaj a z toho plynúci profit im môže ísť o kupovanie si vplyvu v regióne. Túžia robiť to isté, čo veľmoci.
No tak zrovna z Maďarov mám dojem, že skôr než o samotný predaj a z toho plynúci profit im môže ísť o kupovanie si vplyvu v regióne. Túžia robiť to isté, čo veľmoci.
Jedna z najnovších malín na torte :-) :
https://hu.euronews.com/2022/0...Jedna z najnovších malín na torte :-) :
https://hu.euronews.com/2022/0...
Zdravím všetkých. Posielam odkaz na zaujímavý článok: https://dennikn.sk/minuta/2702... Zaujíma ma čo ponúka ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím všetkých. Posielam odkaz na zaujímavý článok:
https://dennikn.sk/minuta/2702...
Zaujíma ma čo ponúka Maďarsko..... Že by Lynx s 30mm kanónom s vežou Lance od Rheinmetallu?Skrýt celý příspěvekMaďarsko ponúka Lynx v zastúpení Rheinmetallu, stavajú tam novú fabriku na ich výrobu.
Maďarsko ponúka Lynx v zastúpení Rheinmetallu, stavajú tam novú fabriku na ich výrobu.
Áno, majú na LYNX s Rheinmetallom vytvorený joint-venture.
Zaujímavé, že to Nemci neskúsili ani len s Pumou ... pritom by potrebovali udržať linku ...Áno, majú na LYNX s Rheinmetallom vytvorený joint-venture.
Zaujímavé, že to Nemci neskúsili ani len s Pumou ... pritom by potrebovali udržať linku ...Ale stále to môže byť Rys, alebo BVP vz. 90 :D
Ale stále to môže byť Rys, alebo BVP vz. 90 :D
Poliaci nepodali do súťaže ponuku údajne pre to, že ich výrobok nespĺňal niektoré kľúčové technické požiadavky slovenskej ...Zobrazit celý příspěvek
Poliaci nepodali do súťaže ponuku údajne pre to, že ich výrobok nespĺňal niektoré kľúčové technické požiadavky slovenskej strany:
https://defence24-pl.translate... Skrýt celý příspěvek... ak Rosomak nedal technické parametre, tak zaslať ponuku na Pandur II bolo dosť trúfalé - hoci aj minule mali dosť silné nervy súťažiť s vozidlom na úrovni STANAG I ... :-D
... ak Rosomak nedal technické parametre, tak zaslať ponuku na Pandur II bolo dosť trúfalé - hoci aj minule mali dosť silné nervy súťažiť s vozidlom na úrovni STANAG I ... :-D
Pandur s přídavným pancířem asi splňuje, sice neplave. Ale ta plavbyschopnost byla interpretována pravděpodobně jako postačující v základní balistické konfiguraci. Pandur je určitě ...Zobrazit celý příspěvek
Pandur s přídavným pancířem asi splňuje, sice neplave. Ale ta plavbyschopnost byla interpretována pravděpodobně jako postačující v základní balistické konfiguraci. Pandur je určitě horkým kandidátem, jsou tam vyvinuty velitelské a další verze a není to špatné vozidlo. Uvidí se také, jak dopadne cena.Skrýt celý příspěvek
Minule pýtali za Pandur II skoro toľko ako Nemci za Boxer a pri tomto tendri je cenový strop ešte nižšie.
Ďalšia otázka je, aké nároky sú na tú základnú balistickú konfiguráciu.Minule pýtali za Pandur II skoro toľko ako Nemci za Boxer a pri tomto tendri je cenový strop ešte nižšie.
Ďalšia otázka je, aké nároky sú na tú základnú balistickú konfiguráciu.vyhrát má nejvýhodnější nabídka, nemám žádný sentiment za Pandurem. Boxer bych viděl jako možnou alternativu jak zabít dvě mouchy jednou ranou a obstarat jeden druh vozidla pro ...Zobrazit celý příspěvek
vyhrát má nejvýhodnější nabídka, nemám žádný sentiment za Pandurem. Boxer bych viděl jako možnou alternativu jak zabít dvě mouchy jednou ranou a obstarat jeden druh vozidla pro těžkou i lehkou brigádu.Skrýt celý příspěvek
Jura99: Ponuky poslali nakoniec iba Česko, Fínsko, Rumunsko, Španielsko a USA (to zrejme aj viacero), čiže sa Boxer tendra tentoraz nezúčastní.
Jura99: Ponuky poslali nakoniec iba Česko, Fínsko, Rumunsko, Španielsko a USA (to zrejme aj viacero), čiže sa Boxer tendra tentoraz nezúčastní.
Boxer tam nie je preto, lebo neponúkli žiadnu spoluprácu a lokalizáciu výroby, len hotový produkt a aj cenovo by to bolo drahšie ako je nadstavený tender.
Boxer tam nie je preto, lebo neponúkli žiadnu spoluprácu a lokalizáciu výroby, len hotový produkt a aj cenovo by to bolo drahšie ako je nadstavený tender.
V případě BOV 8 x 8 ....Podmínkou je plavbyschopnost vozidel. Minister obrany v dnesnom rozhovore povedal: aj neplavajuce BOV 8x8 moze vyhrat sutaz. Plavbyschopnost nieje zasadna ...Zobrazit celý příspěvek
V případě BOV 8 x 8 ....Podmínkou je plavbyschopnost vozidel.
Minister obrany v dnesnom rozhovore povedal: aj neplavajuce BOV 8x8 moze vyhrat sutaz. Plavbyschopnost nieje zasadna poziadavka.
Video cas 35:30
https://plus.noviny.sk/636501-... Skrýt celý příspěvekTo ale značí, že ministr obrany tak trochu nechápe souvislosti. Bude dost subjektivní vybrat vítěze, když jeden výrobce se třeba soustředí na plavbyschopnost a logicky bude muset ...Zobrazit celý příspěvek
To ale značí, že ministr obrany tak trochu nechápe souvislosti. Bude dost subjektivní vybrat vítěze, když jeden výrobce se třeba soustředí na plavbyschopnost a logicky bude muset vozidlo odlehčit a snížit balistickou ochranu a jiný výrobce plavbyschopnost vypustí a bude se chlubit velkou pasivní odolností. Podmínky zadání by měly být srozumitelné, jinak se tam může přihlásit třeba krteček se svým autíčkem.Skrýt celý příspěvek
Krtka s autíčkom predsa mohla česká vláda do súťaže prihlásiť aj doteraz, na tom sa týmto vyhlásením nič nemení. ;-p
Krtka s autíčkom predsa mohla česká vláda do súťaže prihlásiť aj doteraz, na tom sa týmto vyhlásením nič nemení. ;-p
však přihlásí a věřím, že u vás vyhraje :D.
však přihlásí a věřím, že u vás vyhraje :D.
Nový gamechanger zo Strednej Európy. Rusko podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu. "Krtek je všude, všude!" vzdychol Putin, než do seba nalial ďalší pohár ...Zobrazit celý příspěvek
Nový gamechanger zo Strednej Európy. Rusko podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu. "Krtek je všude, všude!" vzdychol Putin, než do seba nalial ďalší pohár vodky.
https://img.4kids.sk/Images/4k... Skrýt celý příspěvek
Me to teda prijde naprosto jednoduse uchopitelne. Rekneme ze na hodnoceni se bude technicke reseni podilet z 35% a z tech 35% muze byt treba 5% pro plavbyschopnost. Takze pro ...Zobrazit celý příspěvek
Me to teda prijde naprosto jednoduse uchopitelne. Rekneme ze na hodnoceni se bude technicke reseni podilet z 35% a z tech 35% muze byt treba 5% pro plavbyschopnost.
Takze pro ilustraci tu muze byt treba:
- Reseni 8x8 A, plavbyschopne a jinak technicky perfektni, takze s 35% za tuhle cast, ale s mensim zapojenim domaciho prumyslu, s vyssi cenou atd. celkove skorujici jen na 70%.
- Reseni 8x8 B, neplavbyschopne a i jinak technicky slabsi, skorujici jen 25% v tehle casti, ale taky neco co zavali v dalsich kategoriich a s celkovym skore treba 80%.
Bude vybrano Reseni 8x8 B a me prijde zcela logicke a zduvodnitelne proc a jak se k tomu rozhodnuti doslo.Skrýt celý příspěvek"technicky perfektní" je dost široký pojem, pokud stavím plovoucí vozidlo, musím ho odlehčit a snížit ochranu, ale jinak může být technicky perfektní. Stejně technicky perfektní ...Zobrazit celý příspěvek
"technicky perfektní" je dost široký pojem, pokud stavím plovoucí vozidlo, musím ho odlehčit a snížit ochranu, ale jinak může být technicky perfektní. Stejně technicky perfektní může být těžší, odolnější, ale neplovoucí vozidlo. Na mě to dělá dojem, že se řeklo přihlaste všichni kdo co máte a my si pak z toho už nějak vybereme. Takto to může fungovat u soukromé poptávky, stát by ale měl říct nějaká pravidla. Takto mohla i AČR nechat ve výběru třeba bezosádkové věže a Puma by se chudák stále snažila.Skrýt celý příspěvek
Opet vytvarite problem kde neni. Mate typicky 3 druhy hodnocenych vlastnosti: nutna, preferovana nebo volna. Osadkova vez muze byt (a v pripade ACR treba i byla) podminka nutna, ...Zobrazit celý příspěvek
Opet vytvarite problem kde neni. Mate typicky 3 druhy hodnocenych vlastnosti:
nutna, preferovana nebo volna. Osadkova vez muze byt (a v pripade ACR treba i byla) podminka nutna, jinej si ji muze dat mezi podminky preferovane (treba hodnotit osadkovou vez lepe nez bezosadkovou), nebo to muze byt zadavateli i putna. U OSSR byla treba plavbyschopnost dlouho prezentovana jako vlastnost nutna. Ted, nove, je presunuta zda se mezi moznosti pouze preferovane. O tom proc to neni moznost volna se asi nemusime bavit. Pak zalezi na jeji vaze, coz bude stav uchazecum snad znamy, a pak odpada i ta docela najivni myslenka o tom jak se nejaky vyrobce soustredi na plavbyschopnost, neuvedomujic si ze jej jinej muze preskocit ochranou a kdovicim dalsim.
Jednoduse typicka zakazka, typicke zadani podle prani zadavatele, ktere taky dava smysl, jen vy v tom hledate zase neco vic.Skrýt celý příspěvekbohuzel si v tomto nerozumime, ale co uz. Pokud si napr. odolnost vozidla uchazeci z hodnoticich kriterii vykalkuluji jako bodove vyhodnejsi parametr, proste udelaji vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
bohuzel si v tomto nerozumime, ale co uz. Pokud si napr. odolnost vozidla uchazeci z hodnoticich kriterii vykalkuluji jako bodove vyhodnejsi parametr, proste udelaji vozidlo neplovouci.Skrýt celý příspěvek
mikojan29: ještě můžete nechat na účastníkovi typ podvozku, počet náprav, ráži kanonu a v rámci jednoho tendru vysoutěžíte tank, bvp, 4x4, 8x8 a třeba i letadlo, když nebudete ...Zobrazit celý příspěvek
mikojan29: ještě můžete nechat na účastníkovi typ podvozku, počet náprav, ráži kanonu a v rámci jednoho tendru vysoutěžíte tank, bvp, 4x4, 8x8 a třeba i letadlo, když nebudete trvat na tom, že to musí jezdit po zemi. Tak či onak bude zajímavější sledovat, kde se na tyto plány vezmou peníze. Těch plánů je v ceně pro dvakrát větší stát a návrh rozpočtu je macešský vůči zdravotnictví, kultuře, školství atp. To se pak bude lidem těžko zdůvodňovat, proč se v krátké době po stíhačkách opět objedná za další 2mld zbrojení. Už to tu píšu delší dobu, stíhačky měly počkat a dvě brigády početně zredukovat, ale moderně vyzbrojit a vycvičit.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Alebo krtkove auto, ktoré nám môžete ponúknuť. :-D Financovanie týchto projektov má za úlohu MO SR, ak majú ambície obstarať novú techniku, budú sa s tým musia nejako ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Alebo krtkove auto, ktoré nám môžete ponúknuť. :-D
Financovanie týchto projektov má za úlohu MO SR, ak majú ambície obstarať novú techniku, budú sa s tým musia nejako popasovať. Ale teba to trápiť nemusí, radšej by som sa pozeral do svojho taniera a spočítal si preplatky za ostatné akvizície.Skrýt celý příspěvekmikojan29: i ten krtek se může přihlásit a bude nejlevnější, takže vyhraje :D. Nechce se mi to sčítat přesně, ale AČR bude mít odhadem za poslední 3roky velkých akvizic za +/- ...Zobrazit celý příspěvek
mikojan29: i ten krtek se může přihlásit a bude nejlevnější, takže vyhraje :D. Nechce se mi to sčítat přesně, ale AČR bude mít odhadem za poslední 3roky velkých akvizic za +/- 100mld. Kč vč. bvp. OSSR mají stíhačky, radary, atp. a k tomu přezbrojení (K)BVP v součtu kolem 4-5mld. €, takže zhruba podobné částky. jenže SR je dvakrát menší a ekonomika zhruba o 20% méně výkonná, takže otázku, kde na to vzít, je myslím správné si položit. Obě armády rovněž tabulkově provozují podobný počet bojových jednotek, což se v nákladech v poměru velikosti obou zemí také projevuje.Skrýt celý příspěvek
Jura99 - vážim si,že si robíte starosť kde ossr vezme financie a že vám leží na srdci blaho vášho východného suseda,jeho zdravotníctva,kultúry a školstva... len je zaujímavé že ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - vážim si,že si robíte starosť kde ossr vezme financie a že vám leží na srdci blaho vášho východného suseda,jeho zdravotníctva,kultúry a školstva...
len je zaujímavé že podobné "starosti" ste nemali aj pri maďarských nákupoch ktoré boli viac megalomanské...tam ste nešetrili chválu ...Skrýt celý příspěvekHEKTOR: starost o finance sr mam jako veritel, jinak ne. Madarsko je dvakrat vetsi, nevysypalo penize do stihacek a zrejme i "odklaneni" tam neprobiha zivelne.
HEKTOR: starost o finance sr mam jako veritel, jinak ne. Madarsko je dvakrat vetsi, nevysypalo penize do stihacek a zrejme i "odklaneni" tam neprobiha zivelne.
Jura99 - "starost o finance sr mam jako veritel" - tu by som možno kontroval argumentom,že vás toto netrápilo pri grécku...kde ešte vy osobne ste chválili ako tlačia financie do ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - "starost o finance sr mam jako veritel" - tu by som možno kontroval argumentom,že vás toto netrápilo pri grécku...kde ešte vy osobne ste chválili ako tlačia financie do zbrojenia,aj keď majú/mali obrovské problémy v ekonomike...
a na margo "odkláňania" by som možno konštatoval,že je lepšie keď je viac menej jasné odkiaľ sú/budú financie,ako napr. nejasné maďarské financovanie-ale to je vec maďarska...
maďarsko riešilo nákup cca bvp,tankov,mrap,vozidiel,pvo,ručných zbraní,atď + ešte chcelo f-35...takže neviem či môžeme porovnávať svk/hun nákupy...Skrýt celý příspěvekHEKTOR: nemyslim podobnost s reckym problemem, veritelem sr verejneho sektoru jsem bohuzel sam, uz roky mi dluzi solidni sumu zhruba na 3ks JLTV. Madarsko koupilo vybaveni tezke ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR: nemyslim podobnost s reckym problemem, veritelem sr verejneho sektoru jsem bohuzel sam, uz roky mi dluzi solidni sumu zhruba na 3ks JLTV. Madarsko koupilo vybaveni tezke brigady, to nyni chce SR take a ve zhruba stejnych poctech, maji tech nakupu o neco vic, ale dvojnasobek to nebude. Ty F35 take odsouvaji na pozdeji. SR chce mj. take cvicne-bojova letadla, tan se obavam, ze plany se bud seskrtaji nebo se koupi na dluh.Skrýt celý příspěvek
500ks??? WTF? Čo ideme fakt na tu Budapešť?
500ks??? WTF? Čo ideme fakt na tu Budapešť?
Nafouknutá bublina, která praskne po prvním kontaktu s realitou... :P
Nafouknutá bublina, která praskne po prvním kontaktu s realitou... :P
Marcus - a čo konkrétne bude tá realita.???
Marcus - a čo konkrétne bude tá realita.???
Nedostatek financí provázející OSSR od jejich vzniku?
Nedostatek financí provázející OSSR od jejich vzniku?
Marcus - hm ako sa to vezme...odrby sú (ako aj v čr),ale nakupuje sa...ale nepostrehol som že by od peňazí ťažká ačr mala celkovú modernizáciu doriešenú... :)
Marcus - hm ako sa to vezme...odrby sú (ako aj v čr),ale nakupuje sa...ale nepostrehol som že by od peňazí ťažká ačr mala celkovú modernizáciu doriešenú... :)
Pri opätovnom čítaní zámerov ma zaujalo, že kým u pásového je reč o kanóne 30 - 40 mm, u BOV 8x8 už je striktne písaný 30mm kanón. :-/
Augustový IDEB by mohol byť zaujímavý...Pri opätovnom čítaní zámerov ma zaujalo, že kým u pásového je reč o kanóne 30 - 40 mm, u BOV 8x8 už je striktne písaný 30mm kanón. :-/
Augustový IDEB by mohol byť zaujímavý...Předpokládám, že je dost pravděpodobná kombinace domácího kanónu na munici ráže 30×165 mm a pro pásové BVP kanón na teleskopickou munici ráže 40 mm. U druhého zmíněného již (dle ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám, že je dost pravděpodobná kombinace domácího kanónu na munici ráže 30×165 mm a pro pásové BVP kanón na teleskopickou munici ráže 40 mm. U druhého zmíněného již (dle šuškandy) na Slovensku probíhá vývoj nějakého levnějšího kanónu, tak uvidíme s čím přijdou.Skrýt celý příspěvek
No tak do 30x165mm hádam už nepôjdu, po tom ako na ten kaliber útočili z opozície. Na dôvažok je tu otázka kompatibility s muníciou divízie NATO, ktorej máme byť súčasťou. To som ...Zobrazit celý příspěvek
No tak do 30x165mm hádam už nepôjdu, po tom ako na ten kaliber útočili z opozície. Na dôvažok je tu otázka kompatibility s muníciou divízie NATO, ktorej máme byť súčasťou.
To som vedel, že fušujú do 40mm CTA, ale ešte aj kanón nový, nielen vežu? Apropo veža, objavil som práve koncept AS21 práve s týmto kanónom - tajne dúfam, že by ho takto mohli ponúknuť na Slovensko: https://pbs.twimg.com/media/E4... Skrýt celý příspěvekČekal bych nějaký méně komplikovaný způsob podávání munice, ale uvidíme. Informací je hodně málo, tak je klidně možné, že to jen někdo blbě pochopil a já to přejal. Tak nějak si ...Zobrazit celý příspěvek
Čekal bych nějaký méně komplikovaný způsob podávání munice, ale uvidíme. Informací je hodně málo, tak je klidně možné, že to jen někdo blbě pochopil a já to přejal. Tak nějak si myslím, že z toho stejně bude jen kompletní zavedení 30×173 mm, z důvodů jak říkáš.Skrýt celý příspěvek
So samotným systémom podávania sa asi veľa urobiť nedá, je navrhnuté tak ako z bezpečnostných dôvodov. Ale možno keby sa zmenil smer podávania a vyhadzovania z horizontálneho na ...Zobrazit celý příspěvek
So samotným systémom podávania sa asi veľa urobiť nedá, je navrhnuté tak ako z bezpečnostných dôvodov. Ale možno keby sa zmenil smer podávania a vyhadzovania z horizontálneho na vertikálny (prázdne nábojnice by vylietali z veže vrchom), dali by sa optimalizovať zásobníky tak, aby sa zvýšila pohotovostná zásoba munície, čo je momentálne asi jedna z najväčších slabín systému - obzvlášť pri bezposádkovej veži.Skrýt celý příspěvek
PavolR: co jsem se ptal (u CTA International a EVPÚ), tak zbraňová část je kompletně převzatá od Nexteru, inovace se tak týká pouze zabudování do vlastní nové věže. Vlastně je to ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
co jsem se ptal (u CTA International a EVPÚ), tak zbraňová část je kompletně převzatá od Nexteru, inovace se tak týká pouze zabudování do vlastní nové věže. Vlastně je to tak asi i lepší. Bylo by super, pokud by OSSR tuto ráži zavedla - třeba by došlo i na nějaký ten převod know-how.Skrýt celý příspěvek
Je to ambiciózny plán, ale nie nereálny. Dôležitá je politická podpora a na to nadväzujúce reálne finančné krytie. Z každého druhu sú 3-4 možnosti výberu a dôležitá bude aj ...Zobrazit celý příspěvek
Je to ambiciózny plán, ale nie nereálny. Dôležitá je politická podpora a na to nadväzujúce reálne finančné krytie. Z každého druhu sú 3-4 možnosti výberu a dôležitá bude aj konkrétna špecifikácia jednotlivých strojov. Snáď to zase nebudú len popísané papiere, ktoré zapadnú prachom.
Môj osobý tip je: BOV 8x8 - Patria, PBV - CV90.Skrýt celý příspěvekPlán pekný, ale osobne mi to príde ako ohromné, a zbytočné množstvo. Kľudne by som to dal na polovicu a radšej investoval do PVO a dronov, nakoľko je super mať kopu "železa" ale ...Zobrazit celý příspěvek
Plán pekný, ale osobne mi to príde ako ohromné, a zbytočné množstvo. Kľudne by som to dal na polovicu a radšej investoval do PVO a dronov, nakoľko je super mať kopu "železa" ale keď nie je poriadne chránené aj vojskovou PVO je to zbytočné.Skrýt celý příspěvek
Pri 8x8 sa pocita aj s PVO variantou.
Pri 8x8 sa pocita aj s PVO variantou.
To som si všimol v článku a je to samozrejme dobré, ja som skôr cielil na to že by tá modernizácia mohla byť vedená tak širšie, že nielen kopu BVP ale aj viacvrstvu PVO, vymeniť ...Zobrazit celý příspěvek
To som si všimol v článku a je to samozrejme dobré, ja som skôr cielil na to že by tá modernizácia mohla byť vedená tak širšie, že nielen kopu BVP ale aj viacvrstvu PVO, vymeniť S-300 a KUB, ďalej niake väčšie drony atď. Proste aby sa neminul kopec peňazí na jednu vec, aby to bolo viac koncepčné a prepojené. Ale je to len moj názor, a ak najde MO peniaze na všetko tak fajn, ale pochybujem že tomu bude naklonená verejná aj politická mienka.Skrýt celý příspěvek
S výmenou S-300 sa počíta ale momentálne to nie je priorita.
S výmenou S-300 sa počíta ale momentálne to nie je priorita.
Teraz je o tom ešte ťažké hovoriť. Určite sa bude nahrádzať KUB. S-300 sa bude podľa plánov v nasledujúcom desaťročí buď nahrádzať úplne alebo prejde výraznou modernizáciou. Nič ...Zobrazit celý příspěvek
Teraz je o tom ešte ťažké hovoriť. Určite sa bude nahrádzať KUB. S-300 sa bude podľa plánov v nasledujúcom desaťročí buď nahrádzať úplne alebo prejde výraznou modernizáciou. Nič viac o tom zverejnené neboloSkrýt celý příspěvek
...dost se divím, proč tato vozidla (v souvislosti s projednávaným plánem konce spalovacích motorů do roku 2035) nejsou už čistě elektromobily, stejně jako hasiči, policajti, ...Zobrazit celý příspěvek
...dost se divím, proč tato vozidla (v souvislosti s projednávaným plánem konce spalovacích motorů do roku 2035) nejsou už čistě elektromobily, stejně jako hasiči, policajti, sanitky... když je ta elektřina v autech prostě úplně nejlepčí?Skrýt celý příspěvek
2035 není konec spalovacích motorů, ale konec jejich prodeje!
Pokud je průměrná životnost 15.let (0-30), pak se s nimi budeme setkávat i po roce 2050.
Přitom dnes je 2021!2035 není konec spalovacích motorů, ale konec jejich prodeje!
Pokud je průměrná životnost 15.let (0-30), pak se s nimi budeme setkávat i po roce 2050.
Přitom dnes je 2021!RiMr71 Těch kategorií je více. Autobusy, kamionová doprava, dodávky, zemědělská a stavební technika, stále i část železnice, to vše jede na dieselu. Aktuálně se sahá na osobní ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71
Těch kategorií je více. Autobusy, kamionová doprava, dodávky, zemědělská a stavební technika, stále i část železnice, to vše jede na dieselu.
Aktuálně se sahá na osobní dopravu, protože voliči si to nechají líbit, dopravní společnosti a farmáři by mohli začít "zlobit" stávkovat a blokovat zbytek státu.Skrýt celý příspěvekOpravdu se sahá jen na osobní dopravu? Ale no tak. Copak u nás a ve zbytku Evropy není elektrifikovaná železniční dráha? Trolejbusy, elektro autobusy a různé hybridy autobusy u nás ...Zobrazit celý příspěvek
Opravdu se sahá jen na osobní dopravu?
Ale no tak. Copak u nás a ve zbytku Evropy není elektrifikovaná železniční dráha? Trolejbusy, elektro autobusy a různé hybridy autobusy u nás také jezdí už několik let a s jejich zaváděním se začalo dříve než jsme vstoupili do EU. Stejně tak s elektrifikací železnice. Elektrifikuje se pomalu a jistě kde co. Domácnosti, vytápění, vaření (kdo dnes ještě používá plynovou troubu, kdo si dělá čaj na sporáku a ne ve varné konvici) a mnoho dalšího. Elektrifikace je paradoxně přirozený proces lidské společnosti, protože mnohým lidem usnadňuje život (co je jednodušší vytápět pomocí tepelného čerpadla a nebo chodit do kotelny a co 2 hodiny přihazovat lopatu uhlí do kotle).
A je zajímavé, že elektrifikace vadí pouze je jenom u osobních aut, ale ten zbytek se vesele ignoruje, asi proto že jsme si zvykli že to prostě funguje.
Takže ne. Do zemědělství a těžké přepravy se elektromotory necpou proto, že by ti lidé začali nějakým způsobem stávkovat. Je to dáno tím, že elektro motory v těchto odvětvích stále nedokáží nahradit výkonnost spalovacích motorů, efektivně. Ale i tohle je jen otázka času. :-)Skrýt celý příspěvekMěl by jste se stavit u dobíjecí stanice, nějak vám nedochází, že i ty tepelné čerpadla a elektromobily jedou na uhlí přikládané v elektrárnách.
Měl by jste se stavit u dobíjecí stanice, nějak vám nedochází, že i ty tepelné čerpadla a elektromobily jedou na uhlí přikládané v elektrárnách.
A to co jste napsal nějak popírá to co jsem popsal výše? Že jste ve svém prvotním příspěvku naprosto ignoroval elektrifikaci společnosti, která se děla už před vstupem ČR do EU? ...Zobrazit celý příspěvek
A to co jste napsal nějak popírá to co jsem popsal výše? Že jste ve svém prvotním příspěvku naprosto ignoroval elektrifikaci společnosti, která se děla už před vstupem ČR do EU?
Ne nemění.
A nevím proč tu píšete něco o spalování uhlí. O něco níže jsem se docela jasně vyjádřil, že elektro auta nepovažuju za ekologičtější než auta na spalovací motor. Takže asi tak :-)Skrýt celý příspěvek
Problém je v tom, že ten projednávaný plán "konce spalovacích motorů do roku 2035" není dnes nic jiného než pouhý odhad několika automobilek, které spekulují o tomto roku na ...Zobrazit celý příspěvek
Problém je v tom, že ten projednávaný plán "konce spalovacích motorů do roku 2035" není dnes nic jiného než pouhý odhad několika automobilek, které spekulují o tomto roku na základě veřejně dostupných informací. Bohužel tyto veřejně dostupné informace jsou ovšem poněkud skromné, a hlavně během cca 14 let se toho může tolik změnit, že nemá cenu s tím jakkoli vzrušovat.
Naopak za těch cca 14 let klidně může nějaká zbrojařská společnost přijít s technologickým řešením, jak stávající kolová a pásová vozidla efektivně modernizovat na elektrický pohon :D :D :D
A i když chápu, že se lidem příčí myšlenka na to, že jim někdo nařizuje co si smí koupit (i když vlastně tohle se formou norem nařizuje také desítky možná stovky let a to už před vstupem ČR do EU, takové jednání není v rámci lidské společnosti nic nového), tak jak jsem psal níže, elektrifikace lidské společnosti je už poměrně dlouhodbý proces, který prakticky ani nevnímáme.Skrýt celý příspěvekNo a proti prirozene elektrifikaci, a ani te mirne postrcene vetsina lidi nic nema.. Neni to plan vyrobcu aut, je to plan evropske komise a dalsich par globalisticky organizaci, ...Zobrazit celý příspěvek
No a proti prirozene elektrifikaci, a ani te mirne postrcene vetsina lidi nic nema..
Neni to plan vyrobcu aut, je to plan evropske komise a dalsich par globalisticky organizaci, napr UK.
EV jsou soucasti planu snizit emise CO2 pod nerealistikou uroven a bude nas to stat opravdu hodne... Osobne EV jsou az ta posledni starost z toho co planuji protlacit.Skrýt celý příspěvekAno jak jsem psal výše, chápu, že někomu tyhle rozhodnutí vadí. Ale ani elektrifikace co se dělala není nijak přirozená a vždy šlo o nějaký zásah určité skupiny. Bylo to tak vždy a ...Zobrazit celý příspěvek
Ano jak jsem psal výše, chápu, že někomu tyhle rozhodnutí vadí.
Ale ani elektrifikace co se dělala není nijak přirozená a vždy šlo o nějaký zásah určité skupiny. Bylo to tak vždy a vždy to tak bude. Akorát rozdíl je v tom, že dnes se to děje v rámci nějaké "kolektivní Evropy" kdežto kdysi se rozhodovalo v rámci jednotlivých států, ještě před tím nějací šlechtici. Jediné co akorát lidé dnes nedokážou pochopit je to, že se už o mnohých věcech nerozhoduje v Praze, ale v Bruselu. A upřímně nevím proč to lidé nejsou schopni pochopit? Protože jaký je rozdíl mezi Českým politikem sedívím v Praze rozhodující o Českých problémech, a který je ovlivňován českými lobisty a podnikateli aby prosadil jejich myšlenky a vůli, od politika sedící v Bruselu, který řeší ty stejné problémy a je ovlivněn těmi stejnými věcmi a je stejně námi volen.
Vždy to byla pouze část populace, která o něčem rozhodovala a pak to nabídla, defakto vnutila, masám. I ty spalovací motory kdysi někdo lidem vnutil, protože se rozhodl jít cestou aut na spalovací motor a ne na elektromotor, parní stroj, dřevoplyn atd. kteréžto stroje a technologie vznikali paralelně, ale prostě někdo se kdysi rozhodl, že tohle ano a tohle ne na základě svých představ a plánů. Jak se tohle liší ode dneška?
Jako chápu, že někdo považuje rozhodnutí Evropské Komise o vyřazení Jaderné technologie ze Zelené dohody jako nějaký diktát nebo vnucování myšlenky atd. ze strany Francie a Německa.
Ale opak je pravdou a pouze se to tak zdá.
Protože kdo v dnešní době je ve skutečnosti nějakým způsobem schopen táhnout tu jadernou energii kupředu? Prakticky Němci a Francouzi. To jsou jediné země, které by nějakým způsobem měli na to do vývoje této technologie nějak dál investovat. Ale jejich rozhodnutí je, že se na to vykvajzli. Řekli si, že to pro ně není výhodné, a že raději zainvestují do něčeho jiného. A co ten zbytek zemí EU? Má některá z jinačích zemí EU rozumnou představu a hlavně chuť cpát své zdroje, finance atd. do rozvoje jaderné energie? Nemá. Nevidím, že by kupříkladu Česká vláda nějak vehementně podporovala a investovala do vývoje nových jaderných technologií. Tak proč si stěžujeme, že to není v zelené dohodě, nebo že i Němci a Francouzi se rozhodli neinvestovat do této technologie dál?
Navíc já netvrdím, že takový postup je špatný nebo dobrý. Že se to obejde bez problému a nebo, že se to postupem času neukáže jako hloupost a slepá ulička vývoje. Už mnohokrát se stalo, že do nějaké technologie se cpaly kvanta zdrojů a nakonec se ukázalo že zbytečně a naopak mnohdy se ukázalo, že nyní nějaká technologie nejde rozvíjet, ale v budoucnu se k tomu někdo znovu vrátil.
Třeba právě automobilový průmysl. První auta jezdili na elektřinu, ale upustilo se od toho, protože tehdejší technologie nedovolovala jednodušší využití. Dnes je ovšem jiná doba a technologie nám dovolují to rozvíjet.
A tak stejně se to může stát s jadernou energií, kdy si někdo za cca 100 let řekne herr gott, dnes máme takové technologie tak se k tomu můžem vrátit.
A to je to na co narážím, proč pořád máme potřebu nějakým způsobem bagatelizovat přirozený vývoj a neustále se něčeho bát. Protože jsme líní a nechceme změnu?
Ne ne ne. Nikdo nemůže 100% říct jestli to výjde nebo nevýjde, ale to není důvod to nezkusit. Co se stane, když vaše prognózy výjdou? Nic. technologie seč zavrhne a půjde se jinou cestou. Ale co se stane, když vaše prognózy nevýjdou. Také nic. Technologie se bude využívat a lidé budou spokojení :-)
Každopádně tak jako tak, v obou případech se z toho něco vytříská. Bylo to tak vždy a není důvod myslet si, že to tak nebude i teď.Skrýt celý příspěvekten kdo rozhodl o tom, že dominantní spalovací motory byl světe div se trh. Dokud to bylo ekonomicky výhodné, tak se používala pára, koně a volové. Elektromobily se neuchytily ...Zobrazit celý příspěvek
ten kdo rozhodl o tom, že dominantní spalovací motory byl světe div se trh. Dokud to bylo ekonomicky výhodné, tak se používala pára, koně a volové. Elektromobily se neuchytily protože byly těžké, drahé se slabým dojezdem a dlouhým nabíjením. Dřevoplyn se neujal, protože jeho obsluha je složitá.
Prostě trh.
Zkrátka nic direktivního, jak se snažíš naznačovat.Skrýt celý příspěvekskelet Ale ono to je direktivní. Svět a trh ovládají lidé a ti rozhodují o tom co je správné a co ne, nebo spíše ti rozhodují co je v té době potřeba a co ne a mají k tomu své ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
Ale ono to je direktivní.
Svět a trh ovládají lidé a ti rozhodují o tom co je správné a co ne, nebo spíše ti rozhodují co je v té době potřeba a co ne a mají k tomu své důvody. A vždy o tom rozhoduje ta menší část lidí. Ty důvody jste vypsal a já s nimi souhlasím. V době kdy se zvolil spalovací motor, tak to byla nejjednodušší a nejúčinnější cesta pokroku. Lidstvo mělo technologie na to to rozvíjet, kdežto na elektroniku nikoli. Proto vyhrál spalovací motor. Někdo na těhdle základech rozhodl, že tohle je lepší. Nebyl to nějaký mystický trh co něco rozhodl. Byli to lidé co si řekli, tohle má potenciál jdem do toho. Oni si také mohli v té době říct, hele na koně už máme prakticky veškerou infrastrukturu hotovou, na spalovací motory ne, museli by jsme udělat hodně cest, benzínek, autoopraven, nynější zvěrolékaři by přišli o práci, jednoduše mohli si vymyslet tři tuny věcí proč to neudělat a proč nejít s tím na trh a proč je lepší jít starou cestou šlechtěním koňských plemen. A ve skutečnosti oni to ve své době také říkali. Odpůrců spalovacích motorů bylo v době daleko více než jejich obhájců.
A dnes je to úplně to stejné. Doba pokročila a lidstvo má možnost využít obrovský potenciál elektromotoru. A chcete snad popírat, že elektromotor má větší potenciál než spalovací motory? A teď nemyslím nesmysly, které se točí kolem CO2. Tohle jsou marketingové sračky, které se používají protože na ně dnes lidé slyší. My nežijeme v době průmyslové revoluce, kdy všechny zajímal technologický pokrok, no všechny ne ale snad chápete, kdy technika lidi jako takové fascinovala. Naopak žijeme v přetechnizované společnosti, kdy lidé mají tendence vracet se zpět do přírody a mají touhu s ní žít v nějaké utkvělé harmonii. To znamená "udržet si nynější technický a pohodlný standard a zároveň co nejméně ovlivňovat planetu". A to jde vidět i na samotných debatách lidí, kteří řeší jestli je spalovací motor ekologičtější než ten elektrický a obě strany tábora vymýšlejí eseje plné důkazů a různých rádoby správných tvrzení, což je docela komické když zátěž pro ekologii je oboje stejné, s tím že u toho elektro motoru je potenciál minimálně skrytí být ekologičtější, pokud se podaří správně vyřešit energetickou závislost nebo spíše získávání energie.
Ale nikdo neřeší technické parametry, provozní parametry, finanční parametry atd. atd. Protože je to nezajímá. Nikoho nezajímá to, že provozování elektro auta je paradoxně pohodlnější než toho se spalovacím motorem v rámci běžného provozu, nikoli dálkového tam se karta obrací. Ale většina lidí jezdí nejčastěji na nákup nebo do práce a průměrně denně najedou tak cca 100 km. A co je pohodlnější přijet domů napíchnout auto do zásuvky, ráno vstát, odpojit nasednout do nabytého auta a vyrazit do práce? Nebo přijet domů, ráno vstát zjistit, že nemám dostatek paliva tak shánět benzínku pokut možno s nejlevnější palivem?
Ano zjednodušuju. lidé bydlící na sídlišti tyto možnosti dnes nemají, mají je spíše lidé žijící v rodinných domech. Ale co nám brání v tom vymyslet a přizpůsobit infrastrukturu tak aby vyhovovala všem nebo aspoň většině? Ony ty spalovací motory taky nebyly zavedeny ze dne na den a trvalo poměrně dlouho než se jim infrastruktura nějak přizpůsobila. Během Druhé světové války dokonce dvě největší armády toho konfliktu velice často využívali koňskou a jinou sílu :-)
Ne místo toho se lidé dohadují o nesmyslech, kterým stejně nikdo nerozumí a honí si na nich jen své ego.
Takže vždy a za vším stálo na počátku direktivní rozhodnutí omezené skupiny lidí, která měla nějakou vizi a pak tu vizi implementovala na tu masu obyčejných lidí, která tomu už nemohla vzdorovat. Tohle bylo vždy a vždy bude s tím se smiřme a nenalhávejme si, že dnes jsme nějak více utlačování než kdysi. Právě naopak. Tohle si nalháváme jen proto, že lidé mají nepříjemnou vlastnost idealizovat si minulost a démonizovat si budoucnost.
Ale věřte tomu nebo ne, tak i o roku 2021 se bude za cca 20 ; 30 ; 40 ; 50 ; X let hovořit jako o "Starých dobrých časech"
Takže nemá cenu si dělat vrásky nad tím, že někdo teoreticky plánuje v roce 2035 provozovat pouze elektro aute nebo spíše jen vyrábět. V té době to valné většině lidí ani nepřijde divné.Skrýt celý příspěvekskelet ps.: Trochu si tu minulou dobu idealizujete naivní vidinou, že obyčejný člověk měl možnost nějakým způsobem ovlivnit trh. Neměl. Trh ovládali elity, průmyslníci, šlechta ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
ps.: Trochu si tu minulou dobu idealizujete naivní vidinou, že obyčejný člověk měl možnost nějakým způsobem ovlivnit trh.
Neměl. Trh ovládali elity, průmyslníci, šlechta atd. Obyčejný člověk někde v té době těžce dřel za pár šupů a jeho vliv na trh byl minimální.
Takže i kdysi o tom co trh nabídne masám lidí, rozhodlo pár vyvolených a elit.Skrýt celý příspěvekShania Jasně to je také pravda a já to nepopírám. Také netvrdím, že dnešní elity jsou nějací borci spíše naopak a taky se je nesnažím nějak obhajovat jejich kroky. To ale nic ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
Jasně to je také pravda a já to nepopírám. Také netvrdím, že dnešní elity jsou nějací borci spíše naopak a taky se je nesnažím nějak obhajovat jejich kroky. To ale nic nemění na faktu, že prostě jak jsem to popsal výše to funguje už staletí. Navíc oni i ti průmyslníci byli napojeni na vládnoucí třídu. Mnohdy dokonce byly součástí té vládnoucí třídy, tím nemyslím přímo Forda, ale dost často se prostě ten průmysl a průmyslové myšlenky prolínali s politikou tak jako dnes. Tak jak jste to psal výše: "Výmysl globalistických organizací a politiků. A takhle to prostě funguje, fungovalo a fungovat bude, protože jednoduše jde o moc a nikdo se jí nerad dobrovolně zbaví viz. náš úžasný Prezident. Samozřejmě existovali výjimky. Ale prakticky nic účinnějšího se tak trochu dodnes nevymyslelo. Pak je tu druhá myšlenka a to je vláda lidu.Skrýt celý příspěvekKlimesov sorry, ale trpíš grafománií. Spalovací motory si vybral trh. Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod. Trh rozhodl, že spalovací motor postupně nahradil voly, koně a ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov sorry, ale trpíš grafománií.
Spalovací motory si vybral trh. Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod. Trh rozhodl, že spalovací motor postupně nahradil voly, koně a postupně prakticky vytlačil všechny ostatní typy pohonu. Byl to trh, byl to přirozený proces.
To co se nyní děje není trh, ale politika. Někdo osvícený rozhodl, že od určitého data se nesmí prodávat automobily se spalovacím motorem.
Je to stejné jako by někdo v roce 1910 direktivně nařídil, že od roku 1935 se nesmí dělat parní lokomotivy. Jestli to bude ekonomické nebo technologicky možné? Koho to zajímá, já to chci a chci a chci.Skrýt celý příspěvekskelet Nechápu proč začínáte osobní invektivou? Zvláště když potom to co napíšete prakticky potvrzuje má slova. "Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod." Ano to je přesně ono. ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
Nechápu proč začínáte osobní invektivou?
Zvláště když potom to co napíšete prakticky potvrzuje má slova.
"Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod." Ano to je přesně ono. A doba o které se bavíme doslova ovládali jednotlivci, průmyslníci a politici. Tak jak dnes. Trh o ničem nerozhoduje. O všem vždy rozhodovali lidé co ten trh ovládali. Tak jako dnes. To je prostě realita a nemá cenu si to idealizovat.
A to je také důvod proč pojmy jako vykořisťovatel, globalista a podobně, mají u obyčejných lidí takovou váhu :-)
Ale on to někdo nařídil. Když se plánovala stavba Severní dráhy císaře Ferdinanda tak někdo nařídil a naplánoval jak bude vypadat, kudy povede, po co ní bude jezdit atd. atd. a neptal se obyčejných lidí jestli to chtějí nebo ne. Neptal se žádného trhu. Ti co ten trh ovládali, řekli takhle to bude.
V pozdějších letech někdo prostě rozhodl o tom, že do toho a toho data se bude elektrifikovat železniční dráha v ČR a to v rozmezí do toho a toho data a ty a ty úseky. A nikdo se lidí neptal jestli s tím souhlasí.
Jako je mi líto, ale takhle to prostě bylo, je a bude. A nemá cenu se nad tím nějak pozastavovat. :-)Skrýt celý příspěvekRušit direktivně spalovací motory v době, kdy jsou na tom s ekologií na úrovní elektromobilů, nebo i lépe, je špatné řešení. To jen ukazuje na hloupost vrchnosti, která se na tom ...Zobrazit celý příspěvek
Rušit direktivně spalovací motory v době, kdy jsou na tom s ekologií na úrovní elektromobilů, nebo i lépe, je špatné řešení. To jen ukazuje na hloupost vrchnosti, která se na tom podílí. Snaží se udělat z ekologie za každou cenu obchod, ekologie jako taková je nezajímá.
Pokud by se měli reálně zaobírat emisemi, tak se nesmí dívat jen do EU, ale na celý svět. Skoro vše se dnes vyrábí na druhém konci světa za mnohem horších podmínek než v EU, pak se to neekologickou dopravou dopraví do EU a budou si tu s tím hrát na zelenou barvu.
Podobně je to s deštnými pralesy, ty se kácejí právě z důvodu nenasytnosti "vyspělých" zemí. Jeden příklad za všechny, na počet obyvatel malé země jako Dánsko a Holandsko. Nemají velkou výměru zemědělské půdy, tak dováží krmiva z jižní ameriky proto, aby měly čím nasystit dobytek, ale ten nemají pro sebe, ale pro export z 90% do Číny, což nyní obchází překupníky, protože Čína zatrhla dovoz vepřového z EU. Nebo dřevěné brikety v jednom nejmenovaném hobby marketu. Mají původ na Sibiři, kde se vytěží dřevo, odveze se do Číny, co se nezpracuje se veze do USA tam z toho lisují brikety a ty vezou do EU. ...nedávno zablokovaný Suez a karantény v čínských přístave jasně ukazují, kde je zakopaný pes, není to o tom co nám stojí v garáži. Problém je v tom, že dnes je 75% osobní silnční dopravy o cestách za prací na větší vzdálenosti než je 20 km.Skrýt celý příspěvekTak to ne, nikdo dřevoplynová ani elektroauta (historická) nepotlačoval, dokonce ani nevyhlašoval podporu pro benzínová.. prostě ta ostatní nefungovala tak dobře, takže se prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to ne, nikdo dřevoplynová ani elektroauta (historická) nepotlačoval, dokonce ani nevyhlašoval podporu pro benzínová.. prostě ta ostatní nefungovala tak dobře, takže se prostě přirozeně nejvíc prodávala.
Dnes bohužel nejde o to že by se "jen" výrazně podporovala ta elektrická (což bychom snad se skřípěním zubů (přecejen, cíl je celkem ok ale forma=výše různých přímých podmínek ujídá ze společných rozpočtů "na všechno" a tedy není automaticky pozitivní) ještě skousli) ale postupně se stupňují aktivní kroky k zákazu těch dosavadních... a to má opravdu charakter hledání "cesty nejmenšího odporu" ke splnění mezinárodních závazků...
Ono, zkuste dneska lidem (nebo průmyslu) navrhnout že by měli začít topit elektrikou... aj to by byl oheň na střeše ještě víc než s elektroauty!Skrýt celý příspěvek
TAdy si muzes precist na jakych modelech je ta politika postavena
https://twitter.com/RogerPielk...TAdy si muzes precist na jakych modelech je ta politika postavena
https://twitter.com/RogerPielk...A pokud to nekdo cist nechce, tak co globalni zmena klimatu a nebo jak se to ted jmenuje pro nas znamena: UN expects the average person by 2100 to earn 450% of today’s income. ...Zobrazit celý příspěvek
A pokud to nekdo cist nechce, tak co globalni zmena klimatu a nebo jak se to ted jmenuje pro nas znamena:
UN expects the average person by 2100 to earn 450% of today’s income. Climate will reduce that to 434%. Problem, not end-of-worldSkrýt celý příspěvek
No plán je to smělý, a čte se to dobře, ale také jsem trochu skeptický. Jako chápu, že OSSR tlačí čas a Slovenské MO chce splnit to k čemu se zavázali, že vybudují aspoň jednu ...Zobrazit celý příspěvek
No plán je to smělý, a čte se to dobře, ale také jsem trochu skeptický.
Jako chápu, že OSSR tlačí čas a Slovenské MO chce splnit to k čemu se zavázali, že vybudují aspoň jednu těžkou brigádu do roku 2026, ale nejsem si jist jestli tohle je ta správná cesta.
Osobně proti postupu vláda - vláda nic nemám, ale pokud by MO chtělo tenhle časový údaj, který si zvolili doopravdy stihnout, tak budou muset poměrně hodně upustit od svých představ a jak MO tak OSSR budou defakto nuceni vzít to co zrovna bude mít výrobce na skladě a moc špekulovat nad svými požadavky nebudou moci.
Na druhou stranu, když Slovenské MO vybere správně a kvalitní stroj, jako třeba Pandur II od CSG :D :D :D tak by to mohlo vypadat zajímavě :-D :-)Skrýt celý příspěvekobávám se, že šance pro Pandur tam je dost slušná, existují i některé nástavby, nejnověji např. KOVS a KOVVŠ, rovněž to co dávají na Titus by dali i na Pandur a také auto pro ...Zobrazit celý příspěvek
obávám se, že šance pro Pandur tam je dost slušná, existují i některé nástavby, nejnověji např. KOVS a KOVVŠ, rovněž to co dávají na Titus by dali i na Pandur a také auto pro elektronický boj STARKOM, to tedy není na Panduru, ale na T815, ovšem pochybuju, že se to na BOV 8x8 vejde, jak plánují v tom materiálu mosr. CSG ale trochu zaspala, pokud Pandur neoprášila, lehce nepoměnila dizajn, 500ks je velká zakázka, jestli si ji nechají ujít.Skrýt celý příspěvek
Ján Paliga :D :D :D Však jo, osobně bych asi Slovákům přál spíše Patiru, sám jsem jí fandil v době kdy tendr probíhal u AČR :-) i když proti Pandurum II nic nemám. Každopádně ...Zobrazit celý příspěvek
Ján Paliga :D :D :D
Však jo, osobně bych asi Slovákům přál spíše Patiru, sám jsem jí fandil v době kdy tendr probíhal u AČR :-) i když proti Pandurum II nic nemám.
Každopádně když bych si mohl trochu zaspekulovat, tak ty Pandury II opravdu nejsou zas tak daleko od úspěchu.
Pokud MO SR bude opravdu chtít dodržet ten termín co si stanovili, tak on je opravdu šibeniční, a CSG skrz Pandur II může nabídnout celou škálu strojů na podvozku 8x8 které MO SR požaduje a to pouze po menších úpravách. CSG může prakticky nabídnout finální stroje. KBVP, KBV-VR, KBV-PzLOK, KOT-Ž, KOT-Zdr, KOV-VŠ, KOV-S, dokonce i moduly pro boj ve městě a v asymetrickém konfliktu pro standart KBVP-M1 RVS. Tohle jsou všechno odzkoušené a zavedené stroje, které by teoretiky mohli být do toho 1,5 roku ihned k mání a měnit by se na nich potřebovali jen "drobnosti" U KBVP třeba určitě jiný bojový modul, ale ten pro OSSR paradoxně také existuje v podobě vozidla Corsac 8x8.
Takže jako pozor. Ona ta šance tam opravdu je, a je dána samotným šibeničným termínem.
Ale na druhou stranu tuhle šanci má více výrobců :-)
https://www.armadninoviny.cz/v... Skrýt celý příspěvekA co taka Piranha V? Spanielsko planuje stovky kusov, Dansko tiez niekolkostovak a aj pre Rumunsko par stovak kusov. Vyzera ze je z coho na Europskom trhu vyberat, tak snad vyberu ...Zobrazit celý příspěvek
A co taka Piranha V? Spanielsko planuje stovky kusov, Dansko tiez niekolkostovak a aj pre Rumunsko par stovak kusov.
Vyzera ze je z coho na Europskom trhu vyberat, tak snad vyberu dobre...Skrýt celý příspěvekJasně však jo. Však jsem to taky napsal v poslední větě, že šanci má více výrobců. O Panduru II jsem se více rozepsal jen proto, že jedno ho má AČR a bylo by zajímavé vidět ten ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně však jo. Však jsem to taky napsal v poslední větě, že šanci má více výrobců.
O Panduru II jsem se více rozepsal jen proto, že jedno ho má AČR a bylo by zajímavé vidět ten stroj i u OSSR a jestli by na základě toho mohla vzniknout širší spolupráce mezi oběma armádami, jedna provokativně, protože by se mohl vyrábět v ČR :D :D :D , a jednak jak psal Eagle. Pandury II mají trochu zbytečně špatnou pověst, a to píšu jako člověk který ve výběrku fandil konkurenci.
Jinak samozřejmě Piranha by také nebyla špatná volba.
Ono popravdě OSSR nemá zas tak moc prostoru k tomu udělat špatnou volbu. To že se někomu nějaký stroj nelíbí neznamená automaticky že je špatný.
Největším problém vidím pouze v tom šibeničním termínu. Dává malí prostor MO SR a OSSR vymýšlet si nějaké větší šmakulády které by se třeba hodily nebo by je měli v hlavě v GŠSkrýt celý příspěvekGDLS popisuje na svých stránkách vlastnosti celé rodiny vozidel Piranha, jejichž nabídka se v současnosti stává z obojživelné Piranhy III o prázdné hmotnosti 14 tun (celkové 22), ...Zobrazit celý příspěvek
GDLS popisuje na svých stránkách vlastnosti celé rodiny vozidel Piranha, jejichž nabídka se v současnosti stává z obojživelné Piranhy III o prázdné hmotnosti 14 tun (celkové 22), jako náš Pandur, a Piranhy V o prázdné hmotnosti 17 tun (celkové 30 s navýšením 33). A ty tři tuny výtlaku V nenažene tím, že je o 60 cm delší a 20 cm širší. Jediné, co nabízí GDLS pro V proti nástrahám přírody, je Arctic kit.Skrýt celý příspěvek
A důvod? Pandur není vůbec špatný vozidlo až na věž, která se podle mě vůbec nehodí do středoevropského terénu a klimatu. Ty vozidla získala špatnou pověst jen díky CSG a ...Zobrazit celý příspěvek
A důvod? Pandur není vůbec špatný vozidlo až na věž, která se podle mě vůbec nehodí do středoevropského terénu a klimatu. Ty vozidla získala špatnou pověst jen díky CSG a podfinancované armádě. Stayer vyrobil dobrý vozidlo, neříkám že nemá své mouchy, má ale nic co by nešlo vyřešit, ale jistě se na trhu dají sehnat lepší vozidla, přece jen už je to 12 let co je zavedla AČR a vývoj jde každým rokem dopředu.Skrýt celý příspěvek
Prečo sa vlastne neúčasťnia ci už Slovenského alebo Českého tendra na nové bvp korejcii s ich as 21 Redback?
Prečo sa vlastne neúčasťnia ci už Slovenského alebo Českého tendra na nové bvp korejcii s ich as 21 Redback?
Nechcem byť zlý ale každý hovorí o kórejských tankoch, lietadlách a BVP ale napriek tomu to v Európe nikto nemá. Prečo, na to si už odpovedz sám.
Nechcem byť zlý ale každý hovorí o kórejských tankoch, lietadlách a BVP ale napriek tomu to v Európe nikto nemá. Prečo, na to si už odpovedz sám.
Korejská technika je konkurence schopná, trochu napovídá to, že v Austrálii je ve finále Red Back a Lynx. Ale museli by kompletně převést výrobu do Evropy.
Korejská technika je konkurence schopná, trochu napovídá to, že v Austrálii je ve finále Red Back a Lynx. Ale museli by kompletně převést výrobu do Evropy.
Veď to je ten najväčší problém. Vôbec nespochybňujem kvalitu. Kórea je exotika na druhom konci sveta. Muselo by sa im oplatiť tu preniesť výrobu a hlavne dať zákazníkom istú mieru ...Zobrazit celý příspěvek
Veď to je ten najväčší problém. Vôbec nespochybňujem kvalitu. Kórea je exotika na druhom konci sveta. Muselo by sa im oplatiť tu preniesť výrobu a hlavne dať zákazníkom istú mieru autonómie napríklad vo výrobe náhradných dielovSkrýt celý příspěvek
KIA má jediný výrobný závod v Európe (pri Žiline). Ale to sú autá. Ako (a či vôbec) by Kórejci vedeli zabezpečiť bezproblémový a rýchly servis aj v bojových podmienkach? To sú ...Zobrazit celý příspěvek
KIA má jediný výrobný závod v Európe (pri Žiline). Ale to sú autá. Ako (a či vôbec) by Kórejci vedeli zabezpečiť bezproblémový a rýchly servis aj v bojových podmienkach? To sú nutné otázky.Skrýt celý příspěvek
Jako někdo kdo má v dané oblasti světa trochu i kvalifikaci, bych prostě řekl, že pro Korejce je to daleko a to jak jazykově/kulturně, tak hlavně kontaktově. Hádal bych, že prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Jako někdo kdo má v dané oblasti světa trochu i kvalifikaci, bych prostě řekl, že pro Korejce je to daleko a to jak jazykově/kulturně, tak hlavně kontaktově. Hádal bych, že prostě nemají dost dobré kontakty na to, aby na sebe Hanhwa brala risky v tendrech, kde je pro ně třeba moc velká konkurence. Korejce bych z touhy riskovat a experimentovat opravdu nepodezříval, soustředit se třeba na Austrálii jim dává asi větší smysl.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...