Ruská samohybná kolová houfnice 2S43 Malva

Ruská samohybná kolová houfnice 2S43 Malva
2S43 Malva / Ústřední výzkumný ústav Burevestnik (Zvětšit)

Ruský Ústřední výzkumný ústav Burevestnik (součást firmy Uralvagonzavod) představil novou kolovou samohybnou houfnici 2S43 Malva ráže 152 mm. Ústav Burevestnik je nejvýznamnější vývojové a výrobní centrum ruských dělostřeleckých a minometných systémů.

Dělostřelectvo v ruské armádě hraje ústřední roli. Ruská armáda počítá s masovým působením dělostřeleckých a raketových jednotek, v rámci přímé i všeobecné palebné podpory, pod ochranou pozemní protivzdušné obrany (PVO). Ruská armáda je přitom doslova předimenzovaná dělostřeleckými systémy, jak počty, tak i nejrůznějšími typy.

Má to svůj důvod. Západní země v rámci podpory pozemních sil sázejí (resp. sázely) především na letectvo. Letecké operace ale ovlivňuje počasí, moderní letadla potřebují špičkově vybavené provozní zázemí a nasazení letadel není příliš rychlé. Výhodou dělostřelectva je naopak odolnost proti počasí a zejména rychlost reakce.

„Dnešní dělostřelectvo je vysoce účinným prostředkem bojového střetnutí. Dokáže řešit palebné úkoly proti protivníkovi, a to v jakémkoliv krajinném reliéfu, v kteroukoliv denní dobu a roku, za jakéhokoliv počasí. Současně je dělostřelecký granát, na rozdíl od rakety, odolnější proti nepřátelským protiopatřením,“ uvedl v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenutu TASS Georgij Zakamennych, generální ředitel ústavu Burevestnik.

Velká část dělostřeleckých, minometných a kanonových systémů ruské armády pochází právě z výzkumného ústavu Burevestnik. Ústav za celou dobu své historie (od roku 1970) vytvořil na 60 modelů zbraní a vojenského vybavení. Stejně tak ústav dokončil na 600 výzkumných a vývojových projektů v oblasti námořních, polních, tankových a protitankových dělostřeleckých systémů, ale i minometů a systémů řízení palby.


2S41 Drok ; větší foto / Ústřední výzkumný ústav Burevestnik

Mezi současné nejvýznamější produkty ústavu Burevestnik patří:

  • Bezosádkový modul AU-220M pro automatický kanon ráže 57 mm (pro 2S38 Děrivacija);
  • Samohybný 82mm minomet 2S41 Drok na podvozku KamAZ K4386 4×4;
  • Samohybná 120mm dělostřelecká zbraň (hybrid kanonu a minometu) 2S40 Flox na podvozku Ural-63704-0010 6×6;
  • Samohybná 120mm houfnice 2S39 Magnolija na pdovozku pásového transportéru DT-30PM;
  • Samohybná 152mm pásová houfnice 2S35 Koalicija-SV;
  • Samohybná 152mm kolová houfnice 2S43 Malva;
  • Námořní automatické dělo AK-190 ráže 100 mm.

Původní samohybnou houfnici 2S19 Msta-S, která tvoří páteř ruského samohybného dělostřelectva, vyvinulo další významné ruské dělostřelecké a minometné centrum, konstrukční kancelář firmy Uraltransmaš (dnes rovněž patřící pod Uralvagonzavod).

Podle Zakamennycha je v současné době trendem dělostřelectva zvyšování dosahu (lepší balistika, použití plynových generátorů nebo pomocných raketových motorů), zlepšování přesnosti střelby (lepší prostředky řízení a korekce palby, munice s koncovým navedením), zvyšování účinnosti a efektivity dělostřeleckých granátů a zlepšení taktické mobility dělostřeleckých systémů (včetně automatizace procesů přípravy na střelbu, zkrácení času pro zaujetí / opuštění palebné pozice atd.).


2S40 Flox; větší foto / Ústřední výzkumný ústav Burevestnik

Současně jsou dělostřelecké zbraně zapojovány do čím dál komplexnějších systémů velení, řízení, komunikace, počítačů, zpravodajství, sledování, akvizice cílů a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition,  and Reconnaissance). Velkým trendem je rovněž robotizace a automatizace, využívání prvků umělé inteligence a vysokorychlostní datové spojení (pro řízení robotických nebo autonomních dělostřeleckých zbraní).

„Nevyhnutelným důsledkem nárůstu taktických a technických charakteristik je zvýšování složitosti dělostřeleckých zbraní. V tomto ohledu vzrůstá význam zajištění jejich spolehlivosti a snadnosti použití,“ říká Zakamennych. „V moderních podmínkách jsou tyto úkoly řešeny unifikací, masovým využívaním osvědčených řešení, využíváním hromadně vyráběných průmyslových komponentů, systémy servisní podpory a vývojem specializovaných nástrojů údržby.“

V rámci rozhovoru agentura TASS vůbec poprvé zveřejnila první fotografie nové samohybné kolové houfnice 2S43 Malava. Veřejnost zbraň poprvé uvidí 23. až 29. srpna v rámci vojenského a technického fóra Armija-2020 nedaleko Moskvy.


2S39 Magnolija; větší foto / Ústřední výzkumný ústav Burevestnik

O houfnici není zatím příliš informací. 2S43 Malava používá kolovou platformu BAZ-6010-027 od Brjanského automobilového závodu a kanon 2A64 ráže 152 mm převzatý ze samohybných houfnic Msta-S.

Podle ruských médií houfnice Malava v ruské armádě nahradí tažené houfnice 2A65 Msta-B a 2A36 Hyacint-B. Pokud se tak stane, bude to vůbec poprvé, kdy ruská armáda masově zavede samohybné kolové houfnice.

V Rusku kolové houfnice (A-222 Bereg) ve větší míře používají výhradně jednotky pobřežní ochrany černomořské flotily. Naopak v západních zemích jsou kolové samohybné houfnice velmi populární. 

V roce 2016 se na internetu také objevily skici (a v roce 2017 reálné fotky) vyvíjené kolové houfnice 2S35-1 Koalicija-SV KŠ na podvozku KamAZ 6560 8×8 a s uzavřeným bojovým modulem z houfnice Koalicija-SV. Jde o nástupce ruské kolové samohybné houfnice 2S21 Msta-K na podvozku KrAZ-6130. V 80. letech vzniklo několik prototypů Msta-K, ale nikdy nedošlo k sériové výrobě. Jaký je aktuální stav programu 2S35-1 Koalice-SV KŠ není ale jasné.


2S35-1 Koalicija-SV KŠ; větší foto / YouTube

Vývojový záběr ústavu Burevestnik je působivý. Speciálně v případě ruských zbraní je však nezbytně nutné chápat rozdíl mezi technologickým demonstrátorem, prototypem a sériově vyráběným produktem. Stejně tak je nutné chápat fatální rozdíl mezi průmyslovým, surovinovým, finančním a lidským zázemím nutným pro výrobu prototypu nebo pro výrobu stovek či tisíců sériových produktů.

Ruský průmysl je špičkový ve výrobě prototypů. Ostatně moskevská vojenská přehlídka je často spíše přehlídkou dovedností ruského vojenského průmyslu, nikoliv ruské armády. Avšak vyrobit prototyp a vyrábět v masovém měřítku sériový produkt, aby každý vzorek zbraně byl stejný, spolehlivý a pokud možno levný, je zcela jiná dimenze problému. Zářným příkladem je projekt tanku Armata, který přes opakované sliby není stále zaveden do výzbroje ruské armády (jednoduše proto, protože není kde Armatu vyrábět).

Ze záplavy prototypů, které na internet chrlí ruský průmysl, se tak opravdu jen zlomek dostane do velkosériové výroby. Ostatně se nepočítá ani s masovou výrobou nejnovějších houfnic Koalicija-SV. Na druhou stranu jednoduchá 2S43 Malva s osvědčenými komponenty má zřejmě značný potenciál pro masovou výrobu.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

ANALÝZA: Minomet - trpaslík se silou obra

Minomet má mezi zbraňovými systémy unikátní postavení. Jedná se o velmi lehký a jednoduchý zbraňový ...

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ARES
    17:02 25.07.2020

    Vážení "semtam" a "TF_HU" Nedovoluji si být arbitrem ve Vaší diskusi o palebné podpoře. Nicméně oba máte svým způsobem pravdu ve výkladu efektivity palebné podpory. Ale pouze z ...Zobrazit celý příspěvek

    • semtam
      17:34 25.07.2020

      ARES Menší poznámka, v diskuzi ani náznakem nehodnotím efektivitu palebné podpory. Jen jsem TF_HU napsal úplně stejné co vy a to, že se Jan Grohmann se článku nedopustil výkladové ...Zobrazit celý příspěvek

      • TF_HU
        07:48 26.07.2020

        semtame Kolikrát ještě budu muset napsat, že neřeším ty nepřesnosti, ale zajímá mě ZDROJ takového tvrzení? Tady dokoce samotný ARES napíše, že je to v dokumentech AČR, tak by mě ...Zobrazit celý příspěvek

        • semtam
          12:52 26.07.2020

          TF_HU Střílíte úplně vedle, ARES vám tady dlouhosáhle a pracně vysvětluje, že to co vy nechápete (a tím pádem vám také chybí ony zdroje) není chybou článku, ale vaším výkladem či ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            13:03 26.07.2020

            TF_HU Vše potřebné ohledně tohoto nepochopení v diskuzi již zaznělo a můžete děkovat víc ARESovi, něž mě. On si dal tu práci vám to nejsrozumitelněji vysvětlit. Vy se samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            15:22 26.07.2020

            semtame Jste normální? Prosím vás, ARES tvrdí, že přednost dělostřelecké podpory lze naléz v dokumentech AČR, ptám se v JAKÝCH, v JAKÉM? Bylo by fakt dobré, kdybyste reagoval až ...Zobrazit celý příspěvek

          • Torong
            20:37 26.07.2020

            Semtame, ty si fakt nevidíš do držky...

            Semtame, ty si fakt nevidíš do držky...

    • TF_HU
      06:08 26.07.2020

      ARES Dívejte, já se s vámi nechci přít. Nevím, zda to co píšete jsou vaše praktické zkušenosti, nebo jen kopírujete nějaké teoretické poučky z FM, AFi nebo PUBů. Za svou pětiletou ...Zobrazit celý příspěvek

      • ARES
        12:11 26.07.2020

        Aby armáda plnila svoji roli být silovým nástrojem, je k tomu vybavena zbraňovými systémy jako prostředku vynucení si vůle na protivníku. Cela organizace armád se točí kolem toho, ...Zobrazit celý příspěvek

        • TF_HU
          15:31 26.07.2020

          ARES To co popisujete je pro dělostřelectvo hlavní úkol, pro VzS je sekundárním úkolem. Zajímal by mě nějaký konkrétní příklad, kdy le tecká podpora krátkodobá, co brání tomu aby ...Zobrazit celý příspěvek

        • TF_HU
          15:46 26.07.2020

          ARES Letové úsilí se přiděluje na počátku operace. Je dosti možné a pravděpodobné, že úkoly CAS (tedy přímá podpora skrze blízkou vzdušnou podporu) může být poskytována až v ...Zobrazit celý příspěvek

        • TF_HU
          15:50 26.07.2020

          ARES Třeba k té efektivitě úsílí... Jestliže pozemní složka společných sil musí vyhledat slabá místa v obraně nepřítele, aby jimi mohla proniknout a rozvíjet tento úspěch, ...Zobrazit celý příspěvek

    • TF_HU
      08:05 26.07.2020

      ARES V současné době je bráno za skutečnost, že ve sražení dvou stejně vyspělých protivníků bude hrát stěžejní roli získání vzdušné nadvlády. Do té doby, než je dosažena, nejen že ...Zobrazit celý příspěvek

  • ARES
    15:02 23.07.2020

    Diskuze zbytečně se vyhrotila do osobních napadání a natřásání si vlastního ego. Článek přece není určen jen pro úzkou odbornou veřejnost, takže výklad se logicky dopouští ...Zobrazit celý příspěvek

    • semtam
      20:15 23.07.2020

      ARES

      Opět skvělý příspěvek.

      ARES

      Opět skvělý příspěvek.

    • TF_HU
      00:02 24.07.2020

      Děkuji, jak sám vidíte, žádnou všeobecnou palebnou podporu VzS neposkytují, není to úkolem VzS. Nechci se přetahovat, ale CLOSE překládáme spíše jako BLÍZKÁ ne přímá. To už jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      • semtam
        11:27 24.07.2020

        TF_HU Nikdo tady netvrdí, že letecká podpora se definuje jako všeobecná palebná podpora. To, že to zarputile odmítáte pochopit a ještě to neustále někomu podsouváte je opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

        • TF_HU
          07:18 25.07.2020

          semtame Už několikrát jsem zmínil, že na základě těchto nepřesně použitých termínů autor v článku SROVNÁVA úlohu a schopnosti LETECTVA a DĚLOSTŘELECTVA. To, že civil používá ...Zobrazit celý příspěvek

  • Klimesov
    14:27 22.07.2020

    Hmmmm pěkná mašinka. Bude zajímavé co se od ní dozvíme dál, a jestli jí Rusové nakonec zavedou do výzbroje. Chybu by určitě neudělali. Jak se píše v článku je to ideální náhrada za ...Zobrazit celý příspěvek

  • rabo123
    01:32 22.07.2020

    Toto nie je mašina , ktorú Rusko ide zavádzať. Je to počin vývojovej spoločnosti. Nič viac a nič menej. Nejde o nový kanón. V Rusku sú obdobné stroje zavedené, ale majú iné ...Zobrazit celý příspěvek

  • Geronimo
    23:35 21.07.2020

    Já chci PALADINA !!!!!!!!!

    Já chci PALADINA !!!!!!!!!

  • Geronimo
    22:36 21.07.2020

    Omlouvám se Armádě ČR zřejmě s CAESAREM neudělala špatnou volbu, když RUSOVÉ se vydávají podobnou cestou. Uvidíme zda se houfnice uchytí....
    https://youtu.be/Ktg1Ic06n9Q...

    Omlouvám se Armádě ČR zřejmě s CAESAREM neudělala špatnou volbu, když RUSOVÉ se vydávají podobnou cestou. Uvidíme zda se houfnice uchytí....
    https://youtu.be/Ktg1Ic06n9Q...

    • semtam
      23:04 21.07.2020

      Tvl nech toho pleas

      Tvl nech toho pleas

      • Geronimo
        23:19 21.07.2020

        Taky bych si přal německou nebo jihokorejskou samohybku na pásech, ale když nejsou kroupy....

        Taky bych si přal německou nebo jihokorejskou samohybku na pásech, ale když nejsou kroupy....

    • Jura99
      08:43 22.07.2020

      Co je to za houfnici na Tatře v 1:12 min toho videa ?

      Co je to za houfnici na Tatře v 1:12 min toho videa ?

      • Scotty
        09:01 22.07.2020

        Denel T5-52.

        Denel T5-52.

  • TF_HU
    22:34 21.07.2020

    Tomuto moc nerozumím :-) Má to svůj důvod. Západní země v rámci přímé a všeobecné palebné podpory sázejí (resp. sázely) především na letectvo. Letecké operace ale ovlivňuje ...Zobrazit celý příspěvek

    • semtam
      23:03 21.07.2020

      TF_HU Tomu se ani nedivim... Zjednodušeně, v článku se píše, že západní země sází více na letectvo, než na dělostřelectvo. To je celé to kouzlo pane. A proto přebírá úlohy ...Zobrazit celý příspěvek

      • TF_HU
        13:34 22.07.2020

        semtam Prosím vás, když netušíte na co se ptám, tak asi ani nereagujte. Takhle jste jen propásl příležitost mlčet a neodhalit své neznalosti. :-) Z jaké statistiky autor vychází, ...Zobrazit celý příspěvek

        • flanker.jirka
          18:28 22.07.2020

          TF_HU tak svůj názor autor napsal "nevojensky" Není pochyb o tom, že letectvo má řádově větší možný akční rádius a dosah zbraní. Budeme-li se bavit na vzdálenosti v dosahu ...Zobrazit celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:30 22.07.2020

            TF_HU Výhodu většího dosahu letectva se dobře naučili používat sověti s IL 2 Sturmovik, kde tyto letadla byla určena na likvidaci dělostřelectva nepřítele právě v zóně kam vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            22:15 22.07.2020

            Flankere... Mate realne zkusenosti s planovanim a provadenim vzdusne podpory? Letoun ve vzduchu je uplne bezna vec, je to zpusob plneni takovych ukolu, prave kvuli rychlosti. V ...Zobrazit celý příspěvek

        • semtam
          19:53 22.07.2020

          TF_HU Mě zase fascinuje natvrdlost, protože nedokážete chápat naprosto triviální věci. Pokud vám dělá problém rozlišit leteckou a dělostřeleckou podporu protože se ztrácíte v ...Zobrazit celý příspěvek

          • Torong
            21:17 22.07.2020

            Obdivuju tvoje obrovské sebevědomí. Akorát se divím, jak je možné, že nedostáváš aspoň dvakrát denně přes držku. Protože ty evidentně neumíš odhadnout, kdy je lepši držet hubu....

            Obdivuju tvoje obrovské sebevědomí. Akorát se divím, jak je možné, že nedostáváš aspoň dvakrát denně přes držku. Protože ty evidentně neumíš odhadnout, kdy je lepši držet hubu....

          • semtam
            21:22 22.07.2020

            Torong To není o sebevědomí to je o odvaze říct pravdu či napsat pravdu. A myslím, že jak to napsal v článku Jan Grohmann, tak je to pochopitelné pro každého. Samozřejmě výjimky ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            21:42 22.07.2020

            Torong A hlavně nevím jestli se shodneme, ale nikdo rozumný nechce mít v armádě profesionály, kteří budou jako přes kopírák lampasáka z ČSLA. Srovnejte vyjadřování Ivo80 a TF_HU ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            22:20 22.07.2020

            Prosim vas. Kdyz fakt netusite o cem je rec, mohl byste mlcet. Protoze v clanku je to napsano nepresne a proto na to reaguji. Mozna byste mi mohl vysvetlit ten vyznam vy. Co ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            22:27 22.07.2020

            TF_HU Co znamená přímá a všeobecná palebná podpora? Co takhle si přečíst článek ještě jednou a tam to máte vysvětleno pomocí příslušného článku. Z čeho vychází autor ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            22:58 22.07.2020

            Semtame

            Ve Vyskove se prijdte zeptat na usek karierove pripravy a ptejte se na TFHU. Oni vas uz nejak navedou. Napoveda je modra je dobra.

            Semtame

            Ve Vyskove se prijdte zeptat na usek karierove pripravy a ptejte se na TFHU. Oni vas uz nejak navedou. Napoveda je modra je dobra.

          • semtam
            23:07 22.07.2020

            Pokud napíšete i hodnost, tak budu doma...

            Pokud napíšete i hodnost, tak budu doma...

          • TF_HU
            23:16 22.07.2020

            semtam Hodnost psát nemusím. Tyhle dvě indicie mě už identifikují dost. Počítám s tím, že se tedy zítra uvidíme a pobavíme se o tom, co je přímá a všeobecná podpora. A vy mi místo ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            23:36 22.07.2020

            TF_HU Zítra jsem pracovně vytížen a hlavně já jsem vám vysvětloval to co jste nechápal. P.S: Napište číslo, pod kterým mám shánět TFHU, bude to rychlejší. Protože shánět TFHU je ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            00:35 23.07.2020

            semtame nic jste nevysvětloval. Vůbec jste nepochopil můj dotaz. Terminologie je v tom článku špatně použita, to jedna věc. Na ni ale primárně nemířím, primárně se ptám, kde bere ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            06:42 23.07.2020

            TF_HU Vy jste hlavně nepochopil článek ani můj komentář a jen kolem plivete. To, že se schováváte za uniformu je pěkný a hlavně ty drsné hlášky, pojďte mi to vysvětlit do očí do ...Zobrazit celý příspěvek

          • logik
            12:10 23.07.2020

            Semtame, chceš tvrdit, že autor v článku netvrdí toto: "Výhodou dělostřelectva je naopak odolnost proti počasí a zejména rychlost reakce."? Chceš tvrdit, že to neřekl, nebo že je ...Zobrazit celý příspěvek

          • TF_HU
            13:41 23.07.2020

            semtame TF_HU Mě zase fascinuje natvrdlost, protože nedokážete chápat naprosto triviální věci. Pokud vám dělá problém rozlišit leteckou a dělostřeleckou podporu protože se ...Zobrazit celý příspěvek

    • Klimesov
      06:34 23.07.2020

      No článek bych vnímal, že je inzerován spíše pro širokou laickou veřejnost a tak proto používá zjednodušená vysvětlení. Dalo by se to vnímat jako jednoduché popsání rozdílu mezi ...Zobrazit celý příspěvek

  • Trener
    22:20 21.07.2020

    Jen zběžně, jak koukám na obrázky v článku :-) : 2S43 Malva - délkou skoro jak autobus, ale třeba v Ruských stepích OK, 2S35-1 Koalicija-SV KŠ - není těžká "na zadek" a celkově v ...Zobrazit celý příspěvek

  • Rase
    21:19 21.07.2020

    Osobně bych si vsadil, že Malva je konceptem nabíjení v podstatě stejná jako zmiňovaný Caesar (otázkou je zda má vůbec onen poloautomat). Zkrátka Rusové se rozhodli naskočit na ...Zobrazit celý příspěvek

    • Geronimo
      22:38 21.07.2020

      Malva vychází z MALKY , kterou okopčili Frantíci.
      https://youtu.be/Ktg1Ic06n9Q...

      Malva vychází z MALKY , kterou okopčili Frantíci.
      https://youtu.be/Ktg1Ic06n9Q...

      • Jirosi
        11:11 22.07.2020

        Houfnice na pásové podvozky se montovali už před WW2. Zatím co 2S7 Pion je z roku 1976, ale tady byla diskuze o kolové platformě.

        Houfnice na pásové podvozky se montovali už před WW2. Zatím co 2S7 Pion je z roku 1976, ale tady byla diskuze o kolové platformě.

  • flanker.jirka
    20:12 21.07.2020

    Jako náhrada tažených houfnic je to dobré řešení. Snad se časem dozvíme nějaká blížší taktickotechnická data. Jako u všeho, bude vše záviset na podpůrných systémech. SŘP, ...Zobrazit celý příspěvek

  • semtam
    20:05 21.07.2020

    Houfnice 2S43 Malva + řada dalších jí obdobných typů jako je třeba Caesar, Atmos, apod. jsou logickými moderními nástupci houfnic tažených. Tažené houfnice jako takové zůstanou ...Zobrazit celý příspěvek

    • Scotty
      20:35 21.07.2020

      Poláci chtějí nakupovat kolové houfnice jako náhradu Dany. Francouzi chtějí nakupovat další Caesary. Švédsko má svůj Archer. Izrael má ATMOS. Japonci mají Type 19, atd..... Dobrá ...Zobrazit celý příspěvek

      • semtam
        20:46 21.07.2020

        Scotty Tím pádem ale říkáš, že kolové houfnice se kupují jen proto, že na plnohodnotné nejsou peníze. Dostupné uloženky za velice příznivé ceny? Asi jsi dělal srovnání, můžeš mě s ...Zobrazit celý příspěvek

        • Scotty
          21:06 21.07.2020

          Ano, obecně jsou kolové houfnice levnější řešení než pásové. Nevím ovšem proč by byla kolová houfnice neplnohodnotná. Opravdu myslíte že prodávali ty přebytkové PzH 2000 a rakouské ...Zobrazit celý příspěvek

          • semtam
            21:35 21.07.2020

            Scotty

            Problém je v tom, že vy rozlišujete jen kolové a pásové, což je upřímně o ničem. Lepší je rozlišovat na věžové a bezvěžové.

            Scotty

            Problém je v tom, že vy rozlišujete jen kolové a pásové, což je upřímně o ničem. Lepší je rozlišovat na věžové a bezvěžové.

          • Scotty
            22:25 21.07.2020

            Tak ono drtivá většina kolových houfnice je bezvěžová. Sériově vyráběná je snad jen Zuzana.

            Tak ono drtivá většina kolových houfnice je bezvěžová. Sériově vyráběná je snad jen Zuzana.

          • semtam
            23:07 21.07.2020

            Ještě Nora, potažmo Archer lze také považovat za věžový typ.

            Ještě Nora, potažmo Archer lze také považovat za věžový typ.

          • semtam
            23:08 21.07.2020

            Nevíme, jak bude vypadat izraelský ATMOS pro IDF. Vypadá to, že to nebude obyčejné dělo na náklaďáku.

            Nevíme, jak bude vypadat izraelský ATMOS pro IDF. Vypadá to, že to nebude obyčejné dělo na náklaďáku.

          • Scotty
            23:26 21.07.2020

            No, nevím. Archer bych zrovna za věžovou houfnici nepovažoval.

            No, nevím. Archer bych zrovna za věžovou houfnici nepovažoval.

        • Jirosi
          21:19 21.07.2020

          Norsko mělo 125 ks M109, provozuje 12+42 v nejasném stavu. Kupuje jen 24 ks K9.

          Norsko mělo 125 ks M109, provozuje 12+42 v nejasném stavu. Kupuje jen 24 ks K9.

          • semtam
            21:46 21.07.2020

            Dánsko mělo 76 houfnic M109. Kupuje jen 19 Caesar 8x8.

            Dánsko mělo 76 houfnic M109. Kupuje jen 19 Caesar 8x8.

          • Jirosi
            22:26 21.07.2020

            Dánové měli 76 ks M109, provozovali 12+12 v nejasném stavu. Kupují 15+4 ks Ceasar 8x8. Ten článek tu je ještě optimistický když mluví o 12 funkčních kusech. Tady se píše spíše o ...Zobrazit celý příspěvek

    • Jirosi
      20:42 21.07.2020

      Když to chcete srovnávat takto pak:
      T-80 = Koalice-SV
      T-14 = 2S19 MSTA

      Ale jak sám přiznáváte, T-14 nikdy T-80 plně nenahradí. Typy T-70, T-90 jsou z toho pohledu kolová děla.

      Když to chcete srovnávat takto pak:
      T-80 = Koalice-SV
      T-14 = 2S19 MSTA

      Ale jak sám přiznáváte, T-14 nikdy T-80 plně nenahradí. Typy T-70, T-90 jsou z toho pohledu kolová děla.

      • Jirosi
        22:05 21.07.2020

        T-80 = 2S19 MSTA
        T-14 = Koalice-SV

        T-80 = 2S19 MSTA
        T-14 = Koalice-SV

    • rabo123
      01:44 22.07.2020

      Blbosť. Masta M je ľahká na obsluhu? Koalicia bude ďaleko ľahšia na obsluhu ako predchádzajúce systémy. Nová generácia vojakov je skúsená v stláčaní gombíkov.

      Blbosť. Masta M je ľahká na obsluhu? Koalicia bude ďaleko ľahšia na obsluhu ako predchádzajúce systémy. Nová generácia vojakov je skúsená v stláčaní gombíkov.

      • Klimesov
        14:42 22.07.2020

        Tak jednoduché to není, ale v podstatě máte pravdu. Ona ta Koalice-SV nemá ani tak primárně nahradit Masta-S jako spíše starší 2S3 akacija. Problém ovšem u Koalice-SV je spíše v ...Zobrazit celý příspěvek

        • Klimesov
          14:56 22.07.2020

          Pardon. Mám špatně názvy houfnic. Je to samozřejmě MSTA-S a Koalicija-SV

          Pardon. Mám špatně názvy houfnic. Je to samozřejmě MSTA-S a Koalicija-SV

  • Arthur
    18:10 21.07.2020

    Tak RF doplnila ťažké húfnice Koalicija tj. samohybné obrnené dela (tankové) na pásovom podvozku aj o osemkolesové húfnice tj. vezené dela na kolesovom podvozku s pancierovou ...Zobrazit celý příspěvek

    • Nesher
      18:37 21.07.2020

      Koukám, že slovenská ukřivděnost nebere konce. Navíc v tvém případě umocněná notnou dávkou demagogie. Protože jen demagog může tvrdit, že máme problém s BVP řešit modernizací ...Zobrazit celý příspěvek

      • Miroslav
        19:06 21.07.2020

        Vaše peniaze, vy sa rozhodujete ako s nimi naložíte. Mohli ste zobrať aj Evu.

        Len aby si tu nebol prvý medzi ukrivdenými keď nekúpime NG ale Aleniu

        Vaše peniaze, vy sa rozhodujete ako s nimi naložíte. Mohli ste zobrať aj Evu.

        Len aby si tu nebol prvý medzi ukrivdenými keď nekúpime NG ale Aleniu

        • Jura99
          19:14 21.07.2020

          jednim z parametru byla cena, Z2 byla o vice nez tretinu drazsi. Pochybuju, ze NG bude mit mezi konkurenci stejny cenovy hendikep.

          jednim z parametru byla cena, Z2 byla o vice nez tretinu drazsi. Pochybuju, ze NG bude mit mezi konkurenci stejny cenovy hendikep.

          • Miroslav
            19:19 21.07.2020

            Ja s NG problém nemám. Ak bude mať integrované zbraňové systémy tak to privítam. Avšak ja o tom čo sa kúpi nerozhodujem a o vašich reakciách ak by sa tak nestalo tiež nie.

            Ja s NG problém nemám. Ak bude mať integrované zbraňové systémy tak to privítam. Avšak ja o tom čo sa kúpi nerozhodujem a o vašich reakciách ak by sa tak nestalo tiež nie.

        • Scotty
          19:19 21.07.2020

          Kupte si co je vám libo. Aby byla Eva opravdu konkurenceschponá Caesaru musela by být cenově pod ním. Což nejspíš není. Navíc CSG, u krerého se tak nějak předpokládalo že bude za ...Zobrazit celý příspěvek

        • Nesher
          19:22 21.07.2020

          A je to tu zase, ten článek je o ruské houfnici, nevím proč mají lidé z poza řeky Moravy tendenci do toho tahat české houfnice, viz Arthur, nebo L 39NG, jako Vy? Jinak, když už to ...Zobrazit celý příspěvek

        • Jura99
          08:54 22.07.2020

          EVA je dost možná slepá cesta kvůli malé kapacitě zásobníku. V zásobníku má pouze 12 ran a dalších 12 má ve schránkách na šasi auta, z nichž je musí obsluha naládovat do zásobníku, ...Zobrazit celý příspěvek

        • Klimesov
          14:51 22.07.2020

          EVA ano Zuzana-2 za svou cenu nejsou pro AČR vhodné. Tím nechci tvrdit, že to jsou špatné stroje, jen nejsou tak vhodné jak by se na první pohled mohlo zdát. Podle všeho to vypadá, ...Zobrazit celý příspěvek

          • Klimesov
            14:57 22.07.2020

            Pardon. Stejná chyba jako výše. Špatný název houfnice mělo tam být MSTA-S

            Pardon. Stejná chyba jako výše. Špatný název houfnice mělo tam být MSTA-S

      • Arthur
        11:03 22.07.2020

        Delostrelectvo je kráľovná bojiska a ak niekto znížil požiadavky z technologicky pokročilejších samohybných diel obrnených (tankových) na kolesovom podvozku kde vodič a obsluha ...Zobrazit celý příspěvek

        • Scotty
          11:23 22.07.2020

          Ztráty měli u dělostřeleckých systémů které se nemohli rychle přesunovat (tažené houfnice). To u jakékoli samohybné houfnice nehrozí. Navíc Caesar má obsluhu 4 vojáků, tedy stejně ...Zobrazit celý příspěvek

        • Jura99
          11:59 22.07.2020

          Jenže odvetná palba na dělostřelecké postavení je zpravidla opět dělem nebo raketometem, takže tam vám moc nepomůže ani Level 3. Jediná šance je na tom místě už nebýt. Ten gombík ...Zobrazit celý příspěvek

        • Nesher
          18:36 23.07.2020

          Jak už tu padlo, jediná ochrana pře odvetnou palbou je tam nebýt, což Caesar splňuje dostatečně, pokud tam to dělo bude ve chvíli kdy přiletí nepřátelské granáty nebo rakety, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    • Jura99
      19:11 21.07.2020

      Spis se zda, ze vez patri na pasy a na kola patri odkryta architektura. Zuzana je unikat, ale bojim se, ze nikoliv proto, ze by to takto vyrobit nikdo jiny neumel.

      Spis se zda, ze vez patri na pasy a na kola patri odkryta architektura. Zuzana je unikat, ale bojim se, ze nikoliv proto, ze by to takto vyrobit nikdo jiny neumel.

Načítám diskuzi...