První samohybné houfnice Koalice-SV ráže 152 mm pro ruskou armádu
- 25. 5. 2020
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská armáda převzala první šarži nových pásových samohybných houfnic 2S35 Koalice-SV ráže 152 mm. Houfnice vyrábí společnost Uraltransmaš z Jekatěrinburgu, která patří pod koncern Uralvagonzavod. V ruské armádě nové zbraně doplní starší houfnice 2S19 Msta-S ráže 152 mm.
Prototyp nové samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV veřejnost poprvé shlédla v roce 2015 na moskevské vojenské přehlídce k 70. výročí konce druhé světové války. Vývoj nové houfnice, po nucené přestávce v 90. letech, se naplno rozběhl v roce 2006. První prototyp vznikl v roce 2013 a v roce 2014 byly předány první vzorky houfnic k vojenským a státním zkouškám. Se zavedením do výzbroje se původně počítalo v roce 2016, ale přejímací státní zkoušky skončily až v letošním roce.
Podle ruské tiskové agentury TASS první šarže houfnic Koalice-SV vstoupila do výzbroje 1. gardové armády v Západním vojenském okruhu. Jde pravděpodobně o dříve zmíněných 12 samohybných houfnic, což by odpovídalo dvěma bateriím po šesti houfnicích.
Koalice-SV využívá osvědčených řešení odzkoušených u samohybné houfnice Msta-S. V zadní části věže Koalice-SV je pneumatický nabíjecí automat. Řešení automatu umožňuje nabíjení hlavně při jakémkoliv náměru, tedy bez nutnosti vrátit hlaveň do speciální nabíjecí polohy.
Nová ruská houfnice využívá hlaveň 2A88 ráže 152 mm od společnosti Motovilichinské závody. Tato firma pravděpodobně stojí za zpožděním celého projektu, protože firmu stíhají finanční problémy a technické obtíže s výrobou. Na firmu je již od března 2018 vyhlášeno konkurzní řízení. Dlužná částka Motovilichinských závodů je 17 miliard rublů (šest miliardy Kč) a hlavním věřitelem je koncern Rostec.
Firma vyrábí hlavně ráže 122 mm, 130 mm a 152 mm, nejnověji například také výzbroj raketometů 9A52-4 Tornado. Mezi známé výrobky patří výzbroj samohybných 120mm minometů 2S9 Nona-S a 240mm 2S4 Tulipan.
Technické problémy v případě výzbroje Koalice-SV jsou jistě spjaty se životností hlavně. Kvůli prodloužení dostřelu má totiž nová hlaveň 2A88 délku 52 ráží proti 48 rážím u hlavně 2A65 houfnice Msta-S/SM a nepochybně došlo ke zvýšení pracovních tlaků v hlavni.
Koalice-SV
Podle různých zdrojů totiž Koalice-SV má mít dostřel až 80 km, jde ale o dostřel s dělostřeleckou municí s pomocným raketovým pohonem RAP (Rocket Assisted Projectile). S klasickou tříštivo-trhavou municí, nejrozšířenější municí u dělostřeleckých jednotek, se palba u drtivé většiny dělostřeleckých úkolů (např. přímá palebná podpora jednotek) povede na vzdálenost 20 km. Střelba na větší vzdálenost je jen plýtváním drahocenné munice.
Dělostřelecká palba na vzdálenost 80 km se použije jen v určitých případech. V podstatě jde o dělostřeleckou obdobu operačně taktických raket. „Operačně taktické dělostřelectvo“ s dostřelem 80 km se bude využívat například k ničení center velení a řízení, komunikačních center a především prostředků protivzdušné obrany (PVO). Ostatně obdobně americká armáda využije své M1299 s prodlouženým dostřelem.
Je nutné si uvědomit také cenu munice. Klasická tříštivo-trhavá munice stojí cca 100 000 Kč (se vším všudy), přesně naváděná RAP munice stojí jeden milion Kč. Samotná klasická samohybná houfnice tak poveze 90 % klasických tříštivo-trhavých granátů a maximálně 10 % granátů s prodlouženým dostřelem a koncovým navedením.
Houfnice Koalice-SV podle různých údajů převáží 60 až 70 granátů, což odpovídá jednodenímu palebnému průměru.
Dalším rysem Koalice-SV, který také ovlivňuje životnost hlavně, je rychlost palby. Objevují se exotické údaje jako 15 ran za minutu nebo dokonce 20 ran za minutu. Reálně ale hlaveň snese v první minutě deset ran za minutu a pak je třeba přejít na ustálenou rychlost palby, což jsou čtyři výstřely za minutu. V opačném případě dojde k nevratnému poškození hlavně, ale ještě dříve vlivem natavení vnitřního vývrtu ke zhoršení přesnosti palby.
Velitel ruských pozemních sil Oleg Saljukov k zavádění nové houfnice Koalice-SV uvedl: „V případě raketových a dělostřeleckých jednotek je v konečné fázi vývoj nového meziútvarového dělostřeleckého komplexu Koalice-SV s inovativním systémem vedení palby, při kterém několik granátů vypálených pod různými úhly současně zasáhne cíl, což poskytuje mohutnou palebnou podporu.“
Saljukov mluví o principu MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), což je systém palby, umožňující zasáhnout cíl několika granáty současně. Jde ale již o dlouho zavedený způsob vedení palby, tedy alespoň u západního (a zřejmě i čínského) dělostřelectva.
Zajímavější je následující sdělení Saljukova: „Koalice-SV je určena k ničení velitelských stanovišť, komunikačních center, dělostřeleckých a minometných baterií, obrněných vozidel, včetně tanků, protitankových zbraní, protivzdušné a protiraketové obrany.“
Kromě toho Uraltransmaš totiž modernizuje také starší houfnice Msta-S na nový standard 2S19M2 Msta-SM. První dodávky Msta-SM proběhly v minulém roce. Dmitrij Semizorov, šéf Uraltransmašm na konci roku v rozhovoru pro RIA Novosti uvedl, že právě původní a modernizované houfnice Msta budou tvořit základ ruského samohybného dělostřelectva pro další roky.
„Vozidlo [Msta-SM] bude ovladatelnější a rychlejší. Těšíme se na vznik nové munice a na tom pracujeme s podniky v muničním průmyslu. Kromě toho probíhá mnoho práce na zvýšení spolehlivosti tohoto stroje [Msta-SM], takže si myslím, že toto zařízení si udrží status hlavního bojového systému po velmi dlouhou dobu,“ komentoval Semizorov modernizační potenciál a budoucnost samohybné houfnice Msta-SM.
Zdá se tedy, v souvislosti s vyjádřením Saljukova a Semizorova, že páteř ruského brigádního dělostřelectva i v současné dekádě budou tvořit houfnice Msta-S/SM, které zastoupí drtivé množství dělostřeleckých úkolů. Naopak samohybné houfnice Koalice-SM zřejmě budou vyráběny v menších počtech a poslouží jako divizní zbraň, tedy především k ničení cílů v hloubce nepřátelské sestavy.
Je ale otázkou, jakou munici Koalice-SM poveze ‒ k ničení cílů v hloubce je nutná výhradně munice s prodlouženým dostřelem (RAP) a s koncovým navedením. S klasickou tříštivo-trhavou municí lze vést efektivní palbu jen do 20 km.
Zdroj: Gur Khan attacks!
Související články
Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?
Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...
- 29.08.2016
- 109 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...
- 01.02.2017
- 112 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji
Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...
- 01.03.2018
- 63 komentářů
- Milan Vašíček
Systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ pro Armádu České republiky
Na současném trhu existuje řada systémů řízení palby (SŘP) dělostřelectva, ze kterých si AČR může ...
- 17.08.2018
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Při délce hlavně 52 ráží by měl být dostřel klasickou municí více než 20 km. Článek vůbec nezmiňuje střely s dnovým výtokem (BB), což je kompromis mezi klasickým granátem a ...Zobrazit celý příspěvek
Při délce hlavně 52 ráží by měl být dostřel klasickou municí více než 20 km.
Článek vůbec nezmiňuje střely s dnovým výtokem (BB), což je kompromis mezi klasickým granátem a RAP.
Neměla být Koalice původně na podvozku Armata?Skrýt celý příspěvekAno, měla být na platformě Armata. A úplně původně měla být dokonce dvouhlavňová se dvěma hlavněmi nad sebou. Myslím, že z té doby pocházejí ty údaje o fantastické rychlosti ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, měla být na platformě Armata. A úplně původně měla být dokonce dvouhlavňová se dvěma hlavněmi nad sebou. Myslím, že z té doby pocházejí ty údaje o fantastické rychlosti střelby. Ten údaj se bude vztahovat k původnímu plánu.
Takže zpočátku přelomová zbraň, která by byla na podvozku kompatibilním s novým standartním tankem i těžkým BVP. Revoluční koncepce dvou hlavní je pryč a Armata se nosným typem armády v dohledné době nestane. Zdá se, že skončili u něčeho, co vypadá jako kvalitní moderní houfnice srovnatelná s tím, co mají ostatní. Ale ekonomicky bude dávat mnohem větší smysl upgrade Msty. Podobně jako Su-57 nebo Armatu to nechtějí odpískat úplně, tak nějaká malosériový výroba asi poběží.Skrýt celý příspěvekTa dvouhlavňová koncepce s hlavněmi nad sebou nedávala smysl od začátku. Minimálně jedna z hlavní musela mít osu otáčení mimo osu otáčení při změně náměru. Takový moment síly při ...Zobrazit celý příspěvek
Ta dvouhlavňová koncepce s hlavněmi nad sebou nedávala smysl od začátku. Minimálně jedna z hlavní musela mít osu otáčení mimo osu otáčení při změně náměru. Takový moment síly při výstřelu by snižoval přesnost i životnost.Skrýt celý příspěvek
Jojo v podstatě na to jsem se chtěl zeptat, zda se ví jestli jde o "plné" RAP nebo "jen" BaseBleed... a zda někdo někdy uvažoval o konstrukci/výrobě BB munice pro potřeby AČR... ...Zobrazit celý příspěvek
Jojo v podstatě na to jsem se chtěl zeptat, zda se ví jestli jde o "plné" RAP nebo "jen" BaseBleed... a zda někdo někdy uvažoval o konstrukci/výrobě BB munice pro potřeby AČR... podle toho co o tom čtu by to nemuselo být výrazně dražší, přitom lepší dostřel a dokonce i o něco zlepšená přesnost...
A hlavně, granítů tohoto typu by armáda nemusela mít nijak extrémně mnoho, stačilo by mít možnost v případě krize další rychle vyrobit...Skrýt celý příspěvek
Pokud obyčejný hloupý granát stojí 100 000 Kč, chytrý raketový granát s koncovým navedením 1 milion Kč, tak raketa ATACMS stojí 800 000 USD, a navíc ji moderní PVO dokáže ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud obyčejný hloupý granát stojí 100 000 Kč, chytrý raketový granát s koncovým navedením 1 milion Kč, tak raketa ATACMS stojí 800 000 USD, a navíc ji moderní PVO dokáže sestřelit.Skrýt celý příspěvek
Moderní CRAM sestřelí i dělostřeleckou střelu. A k ceně výstřelu započítej cenu za vývoj a udržování další platformy.
Moderní CRAM sestřelí i dělostřeleckou střelu. A k ceně výstřelu započítej cenu za vývoj a udržování další platformy.
logik
kolik opravdu moderních a funkčních systémů C-RAM už je skutečně zavedeno v armádách?logik
kolik opravdu moderních a funkčních systémů C-RAM už je skutečně zavedeno v armádách?A kolik je tam zavedeno koalic :-).
Rozhodovat se při plánování nové zbraně podle současného stavu okolních armád je vždy s prominutím pitomost :-).A kolik je tam zavedeno koalic :-).
Rozhodovat se při plánování nové zbraně podle současného stavu okolních armád je vždy s prominutím pitomost :-).logik houfnic s podobnými parametry používající munici s koncovým navedením je plno, jen AČR stále nic nemá. Možná vám to přijde jako pitomost, ale takové už MO ČR je. Ve všem co ...Zobrazit celý příspěvek
logik
houfnic s podobnými parametry používající munici s koncovým navedením je plno, jen AČR stále nic nemá.
Možná vám to přijde jako pitomost, ale takové už MO ČR je. Ve všem co nyní pořizujeme se srovnáváme s okolními státy. Dělostřelectvo jsme používali naposledy ve 2. světové, bojové vrtulníky nikdy. To co se u nás tvrdilo, že Mi 24 a Dany jsou v misích k ničemu vyvrátili dokonale poláci, kteří vrtulníky měli v Iráku a Dany i v Afghanistánu. Tak že na co to vlastně budeme mít bojové vrtulníky a dělostřelectvo?Skrýt celý příspěvekAno, jestli má Rudá armáda ambice se poměřovat s AČR, pak jistě, já se na vyzbrojování RF koukám optikou toho, jakou ligu chtějí hrát......
Ano, jestli má Rudá armáda ambice se poměřovat s AČR, pak jistě, já se na vyzbrojování RF koukám optikou toho, jakou ligu chtějí hrát......
logik
to je krapet jiná liga, na chleba budou stát fronty, ale zbraně chtějí stále novějši. Možná u nich začíná fungovat feedback z posledních konfliktů.logik
to je krapet jiná liga, na chleba budou stát fronty, ale zbraně chtějí stále novějši. Možná u nich začíná fungovat feedback z posledních konfliktů.
ATACMS s doletem 300 km je trochu něco jiného než dělostřelecký granát.
ATACMS s doletem 300 km je trochu něco jiného než dělostřelecký granát.
taktak, bylo by vhodné srovnat s něčím reálnějším... řekněme něco takovéhoto?
https://en.wikipedia.org/wiki/...taktak, bylo by vhodné srovnat s něčím reálnějším... řekněme něco takovéhoto?
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Jen taková malá poznámka. Hodně se řeší maximální dostřel a taky MRSI. Ale podle mne je možné MRSI použít jen na určitou vzdálenost, ne na maximální dostřel. To by byla ta fyzika ...Zobrazit celý příspěvek
Jen taková malá poznámka. Hodně se řeší maximální dostřel a taky MRSI. Ale podle mne je možné MRSI použít jen na určitou vzdálenost, ne na maximální dostřel. To by byla ta fyzika nějaká divná. Pokud se pletu, tak mne samozřejmě opravte.
Dokázal by někdo říct, jak to je s MRSI a dostřelem? Jestli je možné napsat třeba 4 střely na stejnou vzdálenost do 40% dostřelu, 3 střely na 50%, dvě střely na 60% a pak už jen jedna děj se co děj. Třeba článek na tohle téma od doc. Vašíčka by mohl být dost zajímavý.Skrýt celý příspěvekKaždá houfnice je specifická svou rychlostí palby, a dělením pohonné složky od toho se pak odvíjí krácení vzdálenosti. Z wiki: Denel G6-52 (which can land six rounds simultaneously ...Zobrazit celý příspěvek
Každá houfnice je specifická svou rychlostí palby, a dělením pohonné složky od toho se pak odvíjí krácení vzdálenosti. Z wiki:
Denel G6-52 (which can land six rounds simultaneously at targets at least 25 km away)
Panzerhaubitze 2000 (which can land five rounds simultaneously at targets at least 17 km away)Skrýt celý příspěvekDíky za info. To je fakt, že to bude závislé i na rychlosti střelby. Každopádně nasazení na maximální dostřel není zdaleka tak efektivní, jak by se mohlo zdát.
Díky za info. To je fakt, že to bude závislé i na rychlosti střelby. Každopádně nasazení na maximální dostřel není zdaleka tak efektivní, jak by se mohlo zdát.
U toho MRSI (https://en.wikipedia.org/wiki/... jde právě první rána na maximální rychlost při opuštění hlavně, jen se volí vyšší křivka letu.
U toho MRSI (https://en.wikipedia.org/wiki/... jde právě první rána na maximální rychlost při opuštění hlavně, jen se volí vyšší křivka letu.
Myslím, že je to rozumné rozhodnutí. Než nahrazovat staré houfnice jediným typem (Koalice-SV), tak mnoho práce (té hlavní) zastanou levnější modernizované 2S19 MSTA. 2S19 ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že je to rozumné rozhodnutí. Než nahrazovat staré houfnice jediným typem (Koalice-SV), tak mnoho práce (té hlavní) zastanou levnější modernizované 2S19 MSTA.
2S19 MSTA-SM2 jaká je již ve výzbroji nemá úplně špatné parametry. Rychlost střelby se uvádí 10 ran za minutu (i více), dostřel zůstává při použití klasické munice do 25 km, což je ovšem dostačující. Verze MSTA-SM2 by měla mít schopnost i MRSI.
MSTA je navíc ověřený dělostřelecký prostředek a v rámci brigád je naprosto dostačující. Na vzdálené cíle, které zpravidla vyžadují i přesnější vedení palby než je běžná dělostřelecká poslouží raketomety či jak je v článku zmíněno Koalice-SV.
P.S: Prosím, řeším jen technickou část, pokud někdo chce pod mým komentářům řešit politiku, tak ať jde k šípkům.Skrýt celý příspěvekNabízí se samozřejmě otázka, jestli ovšem nebylo podstatně ekonomičtější na divizní úrovni nechat jen raketomety - které Rusko opravdu umí - a neplýtvat evidentně nemalými ...Zobrazit celý příspěvek
Nabízí se samozřejmě otázka, jestli ovšem nebylo podstatně ekonomičtější na divizní úrovni nechat jen raketomety - které Rusko opravdu umí - a neplýtvat evidentně nemalými prostředky na vývoj nové houfnice, když nevejde do výzbroje ve velkých počtech.
Koalice měla původně Msty nahradit (viz např.
http://24ri.ru/down/open/zammi...
) - Jde tedy o stejný příběh jako u Armaty, S-57, ..... Nový bojový prostředek je drahý a technologické problémy mu brání dosáhnout původně plánovaných výkonů, tak se zůstane u staršího prostředku, který v současné době "dostačuje".Skrýt celý příspěvekEkonomicky je asi výhodnější alespoň trochu podpořit zadluženého výrobce, když už něco "vytvořili." Možná je na "bodové cíle" levnější inteligentní munice do houfnice než použití ...Zobrazit celý příspěvek
Ekonomicky je asi výhodnější alespoň trochu podpořit zadluženého výrobce, když už něco "vytvořili." Možná je na "bodové cíle" levnější inteligentní munice do houfnice než použití rakety.
Viděl bych tu i jiné rozdíly, raketomety nemají na pásech. Po velkorážné střele z raketometu umí střílet většina PVO prostředků, na mnohem menší "3išku" z houfnice, to tolik prostředku neumí a reakční doba se zkracuje i tím, že tu šišiku uvidí radar na mnohem kratší vzdálenost než raketu.
... ruské příběhy jsou známé, souvisí to s cenou ropy a odkláněním státního majetku mezi carovy soudruhy. Co takhle příběh českého dělostřelectva? Patnáct let staré radary, které, i když jsou špičkové, stále nemohou ukázat jak špičkové jsou, protože se 15 let čeká na houfnice se SŘP.Skrýt celý příspěvekSamozřejmě, že ho nemůžou nechat padnout. To je jasný. Ale jen je takový legrační dělat "rozumné rozhodnutí" z něčeho, co je v podstatě jen z nouze ctnost. Že je levnější použití ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě, že ho nemůžou nechat padnout. To je jasný. Ale jen je takový legrační dělat "rozumné rozhodnutí" z něčeho, co je v podstatě jen z nouze ctnost.
Že je levnější použití dělostřelectva než rakety - no ony ty granáty taky nejsou levný, a když k tomu připočteš nákup a udržování speciální platformy.... Na takovéto běžné postřelování by jim stačila modernizovaná Msta i u divize a tam, kam nedostřelí, tak tam půjde především stejně o plošné cíle, které raketomet zvládá dobře. Takže IMHO jde o pomoc výrobci a udržení schopnosti vyrábět moderní houfnice.
A AČR bych do toho netahal. Samozřejmě, že vybavení naší armády je takové, jaké je, ale aspoň si na nic nehrajeme....Skrýt celý příspěveklogik jedou si svou propagandu, jako každý jiný. Nikdo otevřeně nenapíše do světa, že jsou na tom špatně, i když to všichni vědí a je to zřejmé. Možná jim udržení výroby přinese ...Zobrazit celý příspěvek
logik
jedou si svou propagandu, jako každý jiný. Nikdo otevřeně nenapíše do světa, že jsou na tom špatně, i když to všichni vědí a je to zřejmé.
Možná jim udržení výroby přinese zahraniční zakázku. SU 30 také podržela nad vodou zakázka do Indie. A pokud se nějakým omylem stane, že proklamované technické parametry houfnice bude mít, tak je to hodně zajímavé zboží.Skrýt celý příspěvek
Tak ono hlavně, pokud mně paměť neklame, 2S35 se měli sériově vyrábět na podvozku těžké platformy Armata a ta se momentálně potýká s technickými problémy. Takže dokud nebude ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono hlavně, pokud mně paměť neklame, 2S35 se měli sériově vyrábět na podvozku těžké platformy Armata a ta se momentálně potýká s technickými problémy. Takže dokud nebude dokončena samotná platforma, a pokud ruská armáda nezměnila své plány, tak je nepravděpodobné očekávat větší objednávku 2S35 i kdyby na ní byly peníze. Nemělo by to totiž smysl.Skrýt celý příspěvek
To je také vůbec zajímavé téma. Armata se zdá nebude zaváděna masově, takže IMHO nebude ekonomické stavět koalici na této platformě. Tadle varianta bych odhadoval, že je pasé. ...Zobrazit celý příspěvek
To je také vůbec zajímavé téma. Armata se zdá nebude zaváděna masově, takže IMHO nebude ekonomické stavět koalici na této platformě. Tadle varianta bych odhadoval, že je pasé.
Otázka je tedy, na jaké platformě Koalice je teď. Z toho co píšou (shodné díly s mstou) bych počítal, že jsou na stejném podvozku, jako Msta. Pokud tomu tak je, tak zas je otázka, jestli je ten podvozek z T-80 opravdu dlouhodobě vydrží jak vyšší hmotnost Koalice, tak i silnější zpětné rázy.Skrýt celý příspěvekMám pocit, že těch cca 12 2S35 je nyní postaveno na upraveném podvozku T-90. Takže pokud by produkce 2S35 pokračovala i nadále nejspíše by se stavěla na tomto podvozku. Ale tady ...Zobrazit celý příspěvek
Mám pocit, že těch cca 12 2S35 je nyní postaveno na upraveném podvozku T-90. Takže pokud by produkce 2S35 pokračovala i nadále nejspíše by se stavěla na tomto podvozku. Ale tady bude hodně záležet na tom jak se vlastně Ruská generalita rozhodne. Zdalipak bude pokračovat v projektu těžké platformy Armata a prostě zavedení odloží do doby než budou firmy schopny to vyrábět, a nebo zdalipak projekt Armata potopí a půjdou cestou využití to co máme.
Osobně si myslím, že by měli pokračovat spíše v tom projektu Armata, krom T-14, a raději posečkat. Přece jen ten projekt má větší potenciál do budoucna. Ale to je jen můj názor :-)
Kromě toho, to že by 2S35 byla náhrada za 2S19 si myslím, že je blbost. Nedávalo by to totiž smysl. 2S19 MASTA-S není zas tak starý stroj a má slušné výkony. Spíš 2S35 měla postupně nahradit 2S3 Akacija.Skrýt celý příspěvekMyslím, že stavět samohybná děla na silně pancéřovaném tankovém podvozku není úplně efektivní. Při větších počtech vozidel převáží nevýhoda nižší provozní ekonomiky nad výhodou ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že stavět samohybná děla na silně pancéřovaném tankovém podvozku není úplně efektivní. Při větších počtech vozidel převáží nevýhoda nižší provozní ekonomiky nad výhodou unifikace platformy. U malých armád jako je naše, by to ovšem asi nehrálo roli.Skrýt celý příspěvek
liberal shark: tohle "podvozek T-90" je nutný chápat trochu šíře. Pokud se používají podvozky z repasí (jako třeba slováci Himalaju nebo jak se to tehdy jmenovalo), tak se nechá ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark: tohle "podvozek T-90" je nutný chápat trochu šíře. Pokud se používají podvozky z repasí (jako třeba slováci Himalaju nebo jak se to tehdy jmenovalo), tak se nechá základní korba (tj. nějakých 80mm oceli boky, 80mm vnější přední plát, zadek), očešou se vrstvené pancíře (vnitřní přední plát, keramické vložky).
Pokud vyrábíte novou korbu, většinou jedete v odolnosti na minimum a nahrazujete to nějakými traverzami, z tanku používáte komponenty ajko sou torzní tyče, kola, motor a převodovku,s ystém řízení...Skrýt celý příspěvek
Zaujímavé, že streľba nad 20-25 km je plytvaním munície ale keď sa tu písalo o Z2 tak podľa niektorých pseudoodborníkov vraj 40 km dostrel je málo.
Zaujímavé, že streľba nad 20-25 km je plytvaním munície ale keď sa tu písalo o Z2 tak podľa niektorých pseudoodborníkov vraj 40 km dostrel je málo.
Nehovoriac, že s muníciou Vulcano to napália aj Zuzany2 na 80 km ako nič: https://defpost.com/leonardo-s...
Nehovoriac, že s muníciou Vulcano to napália aj Zuzany2 na 80 km ako nič: https://defpost.com/leonardo-s...
To by museli být psedoodborníci konstruktéři všech moderních houfnic, protože dostřel >40km je standard. Jestliže je granát s koncovým navedením 10x dražší než obyčejný, není to ...Zobrazit celý příspěvek
To by museli být psedoodborníci konstruktéři všech moderních houfnic, protože dostřel >40km je standard. Jestliže je granát s koncovým navedením 10x dražší než obyčejný, není to něco finančně nedostupného za tu šanci se přesně trefit a ještě k tomu na velkou vzdálenost.Skrýt celý příspěvek
Tady je pseudoodborníků :D většinou haněj to co nemaj rádi, přičemž i slabší výkony v tom samým parametru u jima protěžovaný konstrukce jsou výhodná fíčura ;) Každopádně bylo by ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je pseudoodborníků :D většinou haněj to co nemaj rádi, přičemž i slabší výkony v tom samým parametru u jima protěžovaný konstrukce jsou výhodná fíčura ;)
Každopádně bylo by dobrý uvýst že palba KLASICKOU municí nad 25 je už plýtvání (ne nutně, pokud postřeluju plošnej cíl, tak větší roptyl tolik nevadí), na těch 40 je už docela rozumný pro určitý úlohy volit naváděnou (ale tam zase nejni uplně ekonomický pálit desítky ran na přepad, to už je lepší tam šupnout raketu s kazetovkou).
Ona veškerá tahle teorie je pěkná, ale když máte plnej zásobník naváděnejch včelek a přijde vám úloha okamžitě zahájit palbu na plošnej cíl 18km daleko (třebas taková přehradná palba ke krytí ustupujících vlastních vojsk), tak tam prostě začnete valit ty naváděný, protože na nějaký reklamace že musíte čekat půl hodiny na dodávku "klasiky" se vám každej vyprdne...
Amíci používali v Iráku TOW jako náhradu pancéřovek, který jim ve všeobjímající moudrosti armáda nikdy nezavedla (a LAW se ukázala jako naprosto nedostatečná), a obyčejnejm vojclum bylo uplně u zadele že pletvaj raketou s cenovkou kolem 50-100k USD na hadrníka v pantoflích. V první válce v zálivu žokejům apačů museli s trochou nadsázky zakázat používat Hellfiry, protože byli tak unesený jejich schopnostma, že je valili na každou káru co viděli včetně různejch úžasů, IF a podobnejch werglů, na který v pohodě stačil kanon.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...