Ochrana sluchu pro vojáky

-
2. 5. 2013
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Na bitevním poli jsou uši vojáka neustále vystavovány nadměrnému hluku. Palba z vlastních zbraní, výbuchy, přelety letadel – to vše vede často k momentální bojové indispozici, nebo dokonce k trvalému poškození sluchu. Problémem není jenom snižování bojové hodnoty vojáka, značné jsou také následné náklady na léčbu veteránů s poškozeným sluchem.
Hluk ohrožuje životy na bojišti
Zásadním problémem jsou exploze v bezprostřední blízkosti, které mohou dosahovat intenzity až 130 decibelů a způsobují fyzickou bolest. Vystavování člověka nadměrnému hluku je příčinou trvalého poškození sluchu a bezprostředním okamžiku vede až k několikasekundové ztrátě bojeschopnosti – prostorové dezorientaci a "bzučení" v uších.
Zvlášť nebezpečné jsou náhlé zvuky (exploze, výstřely), kdy dochází k prudkému vzestupu a poklesu zvukového tlaku, který nemůže být vyrovnán ochranným reflexem středoušních svalů. Zvuky o něco nižší intenzity způsobují zhoršení a ztrátu sluchu, šelesty, poruchy rovnováhy. Poškození může být dočasné, nebo trvalé. Bc. Adéla Bartlová. Negativní působení hluku a jeho prevence, 2006.
Podle amerického Ministerstva pro záležitosti veteránů je ztráta sluchu nejčastější zdravotní indispozicí veteránů navrátivších se z války. Americká vláda ročně utratí 1,1 miliardy dolarů v rámci finančních reparací veteránům za poškozený sluch. Za posledních deset let už stály náklady na léčbu a finanční kompenzace za zničený sluch americkou vládu více než 10 miliard dolarů.
Foto: Ucho je delikátní a citlivý smyslový orgán lidského těla. / Wikipedia
Současná standardní ochrana sluchu
V současné době používají vojáci nejčastěji dvě metody: prosté civilní špunty a elektronická sluchátka. Špunty do uší jsou pohodlné a perfektně chrání sluch před nadměrným hlukem. Bohužel neumožňují slyšet ostatní zvuky z okolí, což zhoršuje situační povědomí vojáka.
Na druhou stranu elektronická sluchátka (lepší modely) chrání sluch, jenže elektronika zároveň dokáže zesilovat i běžný hovor nebo jiné slabší zvuky. Sluchátka lze rovněž propojit s osobní radiostanicí a používat je k poslechu rádia.
Foto: Američtí vojáci se sluchátky Peltor ComTac II / USAF
Nevýhodou je komfort nošení. Sluchátka jsou totiž vhodná spíše ke krátkým kinetickým operacím – ať už SWAT-týmů, nebo speciálních jednotek. S úspěchem je také používá obsluha zbraňových systémů na střeše bojového vozidla, tzv. Top Gunners.
K delšímu patrolování již tak vhodná nejsou (malý komfort). Potíže bývají rovněž při nasazování na hlavu, pakliže voják ještě používá taktické brýle nebo plynovou masku. Jak zjistil magazín Defense Update, vojáci si navíc při patrolách sluchátka sundávají, aby měli lepší "kontakt" s okolím. Přestože jde patrně jenom o subjektivní pocit, zdá se, že uzavřená sluchátka nejsou tou správnou cestou.
Špičky v oboru a budoucí bezdrátová řešení
Hudbou budoucnosti jsou bezdrátové technologie. Vojáci budou mít na uších miniaturní špunty schopné komunikovat s externí elektronikou. "Voják potřebuje mít perfektní situační povědomí. Konečným stavem je zařízení integrované do elektronických systémů vojáka," konstatuje kapitán Randy Shields, asistent produktového manažera pro Taktickou komunikaci a ochranné systémy. "Vývoj směrem k bezdrátovým systémům je nejlepším konečným stavem – způsob, jak lze ochranu sluchu integrovat do celkového systému vojáka."
Video: Názorná ukázka fungování náhlavní soupravy Honeywell QuietPro / YouTube
V současné době se ideálu nejvíce blíží zřejmě dva produkty: Honeywell QuietPro a Silynx C4OPS. Oba kombinují "funkční špunty", které jsou fyzicky (drátem) propojeny s externím ovládacím modulem s elektronikou. Špunty jednak zabezpečují plnou ochranu sluchu, jednak jsou ve spojení s osobní radiostanicí.
Obě zařízení používají speciální jednotky, především k řízení více rádií pomocí jednoho rozhraní (modulu). Špunty samozřejmě chrání sluch vojáka před nadměrným hlukem: zařízení dokáže odfiltrovat špičky signálů hlasitého zvuku za současného zachování ostatních parametrů signálů, aby voják neztratil potřebný "smyslový" kontakt s okolím. Jde o zásadní vlastnost, neboť vojákovi musejí být sluchátka pomocníkem, nikoli překážkou.
Video: Poněkud akčnější ukázka schopností Silynx C4OPS / YouTube
Oba chytré přístroje dokážou dokonce směrovat zvuk buď do levého, nebo do pravého ucha, či do obou uší – to podle toho, ze kterého rádia přichází signál. Je také možné spustit mod "supersluch".
V současné době vlastní U.S. Marine Corps 52 000 setů Honeywell QuietPro. Velení americké Marine plánuje postupné zavedení setů ve všech pěších jednotkách. Rovněž sluchátek Silynx C4OPS jsou v oběhu desítky tisíc, například je používá komunita amerických speciálních jednotek, SWAT-týmy nebo americká federální bezpečnostní služba FBI.
Názor profesionálů
Pokud se podaří skloubit dva rozdílné požadavky v jeden smysluplný celek, je to vždy velká výhra. Proto zařízení, které bude mít elektronické schopnosti velkých sluchátek a udrží si zároveň minimalistické rozměry běžných špuntů, bude mít u vojáků rozhodně úspěch.
I když se to nemusí zdát zřejmé, ochrana sluchu je jedním z „věčných“ problémů většiny vojáků. Dát si špunty a nic neslyšet? Nebo raději bez špuntů, a až to přijde, tak si je rychle nasadím? Problém je, že až to přijde, pak už moc času na cokoliv kromě opětování palby nemáte. Takže momentálně je to vždy o kompromisu.
Celý projekt má pravděpodobně spoustu nevyřešených otázek: výdrž na jedno nabití (nebo akumulátor?), dobíjení, odolnost a v neposlední řadě cenu. Rozhodně jde ale o krok správným směrem. Akutrauma není právě příjemná věc a náklady na léčbu jsou opravdu astronomické.
SOLDATO Team
Zdroj: Defense Update, Negativní působení hluku a jeho prevence, 2006
Související články
PowerWalk - energie zabalená na cesty
Moderní voják s sebou nese do boje kilogramy elektronických přístrojů, od brýlí pro noční vidění, ...
-
26.12.2012
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Křemíkový gel dokáže nahradit psí čich
Pro hledání výbušnin dosud neexistovalo nic lepšího než psí čich. Američtí vědci z kalifornské ...
-
28.12.2012
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení
Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...
-
29.12.2012
-
1 komentářů
-
Lukáš Hergott
Maskovací barva chrání tvář vojáka před žárem
Skupina amerických vozidel projíždí rychle po cestě v Afghánistánu. Najednou se ozve ohlušující rána ...
-
02.01.2013
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
To j. fišer: Opravdu jste mě pobavil :) To jsem zvědav, co bude říkat, až bude armáda potřeba i na našem území (nemám na mysli povodně). Tím ale rozhodně neříkám, že teď, to co ...Zobrazit celý příspěvek
To j. fišer: Opravdu jste mě pobavil :) To jsem zvědav, co bude říkat, až bude armáda potřeba i na našem území (nemám na mysli povodně). Tím ale rozhodně neříkám, že teď, to co dělá není potřebné a prospěšné. Ba naopak.
Základem fungující demokracie je informovaný a intelignetní občan...to jen taková poznámka.
Názor jiného občana: Vypadá to na celkem nadějnou záležitost, která by opravdu mohla řešit tento palčivý problém.Skrýt celý příspěvekQuiet Pro jsou velmi slušné. Sylinx z nich vychází, neboť jeden zaměstnanec "Quiet Pro" přešel k Sylinxu, kde tuto původní myšlenku zkopíroval a rozvinul po svém. Oba produkty tak ...Zobrazit celý příspěvek
Quiet Pro jsou velmi slušné. Sylinx z nich vychází, neboť jeden zaměstnanec "Quiet Pro" přešel k Sylinxu, kde tuto původní myšlenku zkopíroval a rozvinul po svém. Oba produkty tak mají téměř shodné parametry. Jediným problémem může být diskomfort v počátku nošení, neboť se sluchátka musí vsunout hluboko do uší. Uživatel si tak na ně musí mnohdy nejprve zvyknout. Snímají totiž při mluvě vibrace z lebeční kosti a slouží jako mikrofony. Jisté problémy nastávají u šepotu, kdy vibrace nejsou mnohdy dostatečně silné.Skrýt celý příspěvek
j.fišer:
Zcela upřímně. Proč jsou čeští vojáci na dvě věci? Zkuste to prosím nějak konkretizovat. Předem díky za odpověď.
... a znovu asi omluva za offtopic.j.fišer:
Zcela upřímně. Proč jsou čeští vojáci na dvě věci? Zkuste to prosím nějak konkretizovat. Předem díky za odpověď.
... a znovu asi omluva za offtopic.Názor občana to možná je... ale určitě ne inteligentního a takovýho, kterej o těhlech věcech (jako třeba armáda) aspoň tuší víc než jen to co mu naservírujou na novinky.cz nebo v ...Zobrazit celý příspěvek
Názor občana to možná je... ale určitě ne inteligentního a takovýho, kterej o těhlech věcech (jako třeba armáda) aspoň tuší víc než jen to co mu naservírujou na novinky.cz nebo v blesku a jim podobný.... Pokud se mýlím a jste na tuto tématiku "ekšper" tak se Vám samozřejmě hluboce omlouvám.
Omlouvám se za OT ale o tomto tématu toho moc nevím tak k tomu nic psát nebudu jen mě prostě takový lidi jako j.fišer neskutečně ********* a musel sem mu něco říct chytrákoj :)Skrýt celý příspěvekhttp://recenze.armadninoviny.c... Jinak mrkněte na recenze.armadninoviny.cz a i na twitter box Pane pepo... veřte, že to není banda šasků střílející ...Zobrazit celý příspěvek
http://recenze.armadninoviny.c... Jinak mrkněte na recenze.armadninoviny.cz a i na twitter box Pane pepo... veřte, že to není banda šasků střílející umělými kuličkami po lese.
Off- topic příspěvky smazány. Každopádně Pepa nám připomenul, že musíme lépe představit SOLDATO Team. V brzké době přineseme se členy SOLDATO Teamu rozhovor. Pokud máte zájem, můžete posílat otázky na redakce@armadninoviny.czSkrýt celý příspěvekOdvoláváte se pořád na jakési profesionály - SOLDATO Team. Co to jsou za lidi? Přestavili se někde? Mají někde svoji prezentaci? Nebo je to jen spolek šašků, kteří si chodí v ...Zobrazit celý příspěvek
Odvoláváte se pořád na jakési profesionály - SOLDATO Team. Co to jsou za lidi? Přestavili se někde? Mají někde svoji prezentaci? Nebo je to jen spolek šašků, kteří si chodí v maskáčích občas zastřílet na střelnici a hrají se na velké profesionály a všeználky veškerého případného vojenského vybavení?
Článek dobrý, zajímavé téma, ale bez názoru "profesionálů" SOLDATO Teamu se to klidně obejde.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...