Malá Gruzie i přes odpor Ruska směřuje do NATO

Malá Gruzie i přes odpor Ruska směřuje do NATO
Gruzínští vojáci v Bagdádu (2006) / Cpl. Jason Dangel - US Army, Public Domain (Zvětšit)

Gruzie, hornatá země jižního Kavkazu s necelými čtyřmi miliony obyvatel, která je od roku 1991 samostatným státem, byla před osamostatněním součástí Sovětského svazu. Dvě gruzínské provincie, a to Abcházie a Jižní Osetie, vyhlásily ale v roce 2008 formálně samostatnost a jsou v současné době de facto okupovány armádou Ruské federace.

Gruzínská republika s množstvím křesťanských kostelů a klášterů je ale také rodištěm jednoho z největší zločinců v dějinách lidstva a také nepřítele křesťanů Josifa Stalina. V rodném městě Gori, ve kterém v současné době žije kolem 50 000 obyvatel, má Stalin muzeum. Vztah Gruzínů k tomuto diktátorovi, který velkolepě s Rudou armádou porazil Hitlera, je rozporuplný.

Podle Gruzínů, se kterými jsem hovořil, většina obyvatel Gruzie uznává, že Josif Vissarionovič byl sice krvavý samovládce, mnozí ale zároveň s nadsázkou říkají, že připojil ke Gruzii Rusko. Názor Gruzínů na Stalina není tedy rozhodně jednoznačný.

Celkově se od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a po osamostatnění Gruzie vztahy s „velkým ruským bratrem“ dost zkomplikovaly. Vše pak vyvrcholilo ozbrojeným konfliktem.   Jeho předzvěstí se stala výměna na postu hlavy státu, kdy po takzvané Revoluci růží počátkem roku 2004 nahradil Eduarda Ševardnadzeho, bývalého ministra zahraničních věcí z období vlády Michaila Gorbačova, výrazně proamericky orientovaný Michail Saakašvili. Složité období vládnutí Saakašviliho charakterizovalo z finančního pohledu velmi náročné zbrojení s výraznou podporou Spojených států amerických. Gradujícím ohniskem sporu mezi Ruskou federací a Gruzií se staly dvě separatistické oblasti – Abcházie a Jižní Osetie, které jsou kulturně, ale také etnicky odlišné od Gruzie.


Válka v Jižní Osetii (2008); hudební podkres Kino / A Knock

Zlomový konflikt a reforma ruské armády

Počátkem druhého tisíciletí se na hranicích těchto separatistických regionů množily ozbrojené konflikty. Kromě vojenské podpory nabídlo Rusko místním obyvatelům v obou zmíněných oblastech ruské občanství, což bylo pak hojně využíváno. Nakonec se Saakašvili rozhodl vojensky zaútočit na chudší Jižní Osetii.

V diplomové práci Ruská hybridní válka 1979 až 2014 Jan Feryna (Univerzita Karlova, 2019) uvádí, že se jednalo o „zlomový“ konflikt, po kterém byla zahájena rozsáhlá reforma ruských ozbrojených sil. Ruské ozbrojené síly absolvovaly ještě před začátkem konfliktu, v červenci 2008, strategické cvičení, kterého se zúčastnilo osm tisíc mužů. Jednotky, které po cvičení zůstaly na hranicích s Gruzií (1500 mužů, 14 tanků a 16 houfnic), měly poskytovat ochranu a krytí pro ruské mírové síly v Jižní Osetii.

Konvenční operace ruských ozbrojených sil na teritoriu Gruzie byly prováděny pozemními, leteckými a námořními jednotkami. Jádro pozemních sil, které operovaly v Jižní Osetii, tvořila 58. armáda, která se skládala z mechanizovaných, speciálních a vzdušně výsadkových jednotek. Ruské vzdušné síly si dokázaly už na začátku invaze vytvořit dostatečnou vzdušnou převahu nad gruzínským letectvem. Počet bojových letounů se pohyboval okolo tří stovek.

Ruské letectvo provádělo rozsáhlé bombardovací akce v okolí Tschinvali, což vyústilo v následný ústup gruzínských jednotek. Námořní jednotky Černomořské flotily spoléhaly hlavně na své křižníky a bitevní lodě. Jak již bylo řečeno výše, z Černomořské flotily byly vyčleněny dva prapory námořní pěchoty, které se účastnily vylodění v Abcházii. Černomořská flotila se podílela na zablokování gruzínských přístavů. Rusko v tomto konfliktu použilo klasickou taktiku, která byla praktikována ještě v dobách Sovětského svazu. Tankové kolony podporovány dělostřelectvem útočily frontálně a nepokusily se o útok na křídlech nebo o zastavení a zřízení stanovišť palebné podpory.

„Zvláštní kapitolou v nasazení ruských speciálních jednotek jsou čečenské dobrovolnické prapory Vostok a Zapad. Tyto jednotky byly pravděpodobně do určených oblastí vyslány na základě rozkazu čečenského prezidenta Kadyrova v předvečer válečného konfliktu. Čečenci byli podle obyvatel Abcházie zodpovědní za útoky v centru města Suchumi v průběhu července 2008,“ vysvětluje ve své práci Jan Feryna. Dodává, že tyto útoky měly za cíl dále eskalovat situaci. Zmíněné jednotky se měly poté podílet na ochraně hranic a pomoci ruským mírovým silám.


Batumi je moderní, rychle se rozvíjející město na pobřeží Černého moře. Je také součástí budované čínské Nové hedvabné stezky. V Batumi jsou například mnohem vyšší budovy než v Praze.

Mezi Tureckem a Gruzií panují přátelské vztahy

Turecko se v konfliktu Arménie, která jako první země na světě přijala učení Ježíše Krista, s muslimským Ázerbájdžánem tradičně angažuje na straně svých muslimských „bratrů“ v ázerbájdžánském Baku. Vztah Turecka k většinově křesťanské Gruzii je logicky již poněkud složitější. Turečtí představitelé byli totiž delší dobu zaměstnáni konfliktem v Náhorním Karabachu a Gruzie byla zmítána vlastním „vnitřním chaosem“, způsobeným nepokoji mezi Gruzínci, Abcházci a Osety. Nicméně v květnu 1992 byly po uznání nezávislosti Gruzie navázány diplomatické styky mezi oběma zeměmi.

Následné vztahy mezi Tureckem a Gruzií nelze přesto označit jinak než za „rozumně přátelský vztah“, založený na vědomí obou zemí, že jejich spolupráce by mohla vytvořit jistý protipól vůči dvojici Rusko a Arménie. Postupně se rozvíjející vztah mezi Tureckem a Gruzií byl stvrzen množstvím vzájemných návštěv vrcholných představitelů, v roce 1992 podpisem Smlouvy o přátelství, následovaným v roce 1994 Deklarací přátelství a spolupráce a dalšími ekonomickými, dopravními či vzdělávacími dohodami. V roce 2000 dokonce gruzínský prezident Ševardnadze osobně udělil svému tureckému protějšku Demirelovi nejvyšší gruzínské vyznamenání Řádu zlatého rouna a prohlásil, že skrze turecké budoucí členství v evropské unii se Gruzii otevře nová brána do Evropy.

Ondřej Puczok z Fakulty sociálních studií MU v Brně k této otázce dále připomíná, že přelom tisíciletí pak přinesl ve vzájemné spolupráci další rozvoj, založený především na dohodách o budování nových tras mezistátního železničního a energetického spojení, kooperaci v provozování letiště v Batumi či zavedení vzájemného bezvízového styku. Tato vzájemná důvěra je zejména důležitá proto, že Batumi je zároveň hlavním městem autonomní republiky Adžárie, sousedící s Tureckem, již obývají muslimští Gruzínci. „Vzhledem k tomu, že skrze ni prochází nejdůležitější trasy obchodu, železnice a dopravy, bylo v 90. letech rozvíjení jejích vztahů s Ankarou sledováno s obavami, aby z tohoto regionu nevznikl další separatistický region,“ uvádí Puczok ve studii s názvem Zahraniční politika Turecké republiky vůči státům jihokavkazského regionu (Brno, 2013).


Při posledním setkání šéf NATO varoval Gruzii před ztrátou „demokratických standardů“

Od Josifa Stalina k NATO

Turecko velmi aktivně spolupracuje s Gruzií, ale samozřejmě také i s Ázerbájdžánem v otázkách obrany a bezpečnostní politiky. Společně je realizována výstavba dopravních i energetických koridorů a vzájemný obchod roste až do té míry, že Turecko je jedním z největších obchodních partnerů obou těchto států. Dále se rozšiřující kooperace pokračuje kromě jiného i skrze trilaterální schůzky ministrů zahraničních věcí všech tří jmenovaných zemí. Vzhledem ke komplexnosti regionu však mezi Gruzií a Ázerbájdžánem nalézáme některé významné rozdíly. V případě Ázerbájdžánu je specifickým rysem nepochybně skutečnost, že kromě Ruska zde hraje značnou roli také Írán.

Ani ne čtyřmilionová Gruzie již řadu let směřuje cílevědomě na Západ. Gruzínci, kteří jako druzí na světě, hned po sousedních Arménech, přijali křesťanství, se snaží o vstup do NATO. Zdůrazňují, že svou vlast ostatně považují za součást Evropy. V této snaze je podporuje především Turecko, které se stalo členem Severoatlantické aliance již v roce 1952. Jak s úsměvem komentuje jeden z mých gruzínských známých – to by se ovšem náš ve světě zdaleka nejznámější rodák Josif Vissarionovič Stalin nestačil divit.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Padesátýpátý
    17:40 25.03.2021

    Vstup Gruzie do NATO by stabilizoval Kavkaz. Ano, chvíli by Rusko křičelo, ale pak by Rusku nezbylo než se s tím smířit. Možná by to i Putina přimělo přemýšlet, jestli jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Vstup Gruzie do NATO by stabilizoval Kavkaz. Ano, chvíli by Rusko křičelo, ale pak by Rusku nezbylo než se s tím smířit. Možná by to i Putina přimělo přemýšlet, jestli jeho konfrontační politika vůči Západu je prospěšná.

    A uklidnilo by to i Pobaltí nebo Ukrajinu. A to proto, že jednou provždy by byla smetena ruská představa, že země v "ruské sféře vlivu" mají omezenou suverenitu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      08:54 26.03.2021

      Jenomže Rusko nevidí rozdíl mezi vstupem do NATO a připojením k USA. Mohlo by naopak dospět k názoru, že je nutné anektovat, co se dá, než to udělá NATO. Například středoasijské ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže Rusko nevidí rozdíl mezi vstupem do NATO a připojením k USA. Mohlo by naopak dospět k názoru, že je nutné anektovat, co se dá, než to udělá NATO.
      Například středoasijské bývalé části SSSR. Takový Kazachstán nepředstavuje pro Rusko hrozbu. Kazachstán v NATO z pohledu Ruska ohrožuje celou SIbiř. Kazachstán jako součást Ruské říše je jistota.
      Neříkám, že k takové přetahované a silovým naschválům nemůže dojít, ale byl bych radši, kdybychom se bez nich obešli.

      Rusko přišlo o mnoho držav a některé nezpochybnitelné bezpečností záruky zmizely. Například Černé moře - dříve jasně pod ruskou kontrolou, je najednou většinově pod kontrolou NATO. Kavkaz, kdysi jasně ovládaný Ruskem, se po odtržení Arménie, Azerbajdžánu a Gruzie stal místem, ze kterého může být Rusko ohroženo. Střední Asie, která izolovala Rusko od Číny už není pod přímým vlivem Ruska.
      Pro tradiční ruskou paranoiu je to tristní situace. Pokud by se nyní začaly tyto jižní - jihovýchodní bývalé části SSSR dostávat do NATO, bylo by to pro ruské paranoiky důkazem, že se naplňují jejich nejhorší obavy.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        09:12 26.03.2021

        GlobeElement: "Pokud by se nyní začaly tyto jižní - jihovýchodní bývalé části SSSR dostávat do NATO, bylo by to pro ruské paranoiky důkazem, že se naplňují jejich nejhorší ...Zobrazit celý příspěvek

        GlobeElement:

        "Pokud by se nyní začaly tyto jižní - jihovýchodní bývalé části SSSR dostávat do NATO, bylo by to pro ruské paranoiky důkazem, že se naplňují jejich nejhorší obavy."

        Nebo by ruským paranikům naopak došlo, že se nic neděje, stejně tak jako nic nestalo vstupem Pobaltí do NATO.

        Jasně, Kavkaz je 400 km od Volgogradu, a zdá se, že Rusko chce logicky kontrolovat Kavkaz a Gruzii. Jde mu přece o svou bezpečnost.
        No a co Gruzie, to nemá právo na svou bezpečnost? Neměla by Gruzie podobně usilovat o destabilizaci Volgogradské oblasti, jeho okupaci, nebo aspoň vynucení demilitarizované zóny?

        Bylo by to mnohem logičtější než naopak. Protože Gruzie neanektuje ani neokupuje své sousedy, zatímco Rusko ano. Kromě toho má Rusko na rozdíl od Gruzie jaderné zbraně, takže se o svou bezpečnost obávat nemusí.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          11:18 26.03.2021

          Gruzie sice má logicky zájem na své bezpečnosti a vidí hrozbu v Rusku, ale na rozdíl od Ruska je slabá a nemá možnost si v Rusku budovat nárazníkové zóny. A ne, ruským paranoikům ...Zobrazit celý příspěvek

          Gruzie sice má logicky zájem na své bezpečnosti a vidí hrozbu v Rusku, ale na rozdíl od Ruska je slabá a nemá možnost si v Rusku budovat nárazníkové zóny.

          A ne, ruským paranoikům by v případě vstupu Gruzie nebo dalších postsovětských republik nedošlo, že se nic neděje. Naopak, cítili by se ohrožovaní a reagovali by agresivně. proto to jsou paranoici.

          Je mi jasné, že můj poněkud cynický přístup nevyvolá nějaké souhlasné pobrukování, ale Rusko je příliš silné, než abychom jeho obavy, jakkoliv neodůvodněné, ignorovali. Manželce, která se bojí pavouků jednoduše nelze dát za okno tarantuli, i když není jedovatá a je v teráriu.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            11:41 26.03.2021

            NATO je ale ještě silnější než Rusko. A má určitě minimálně stejné právo mít obavy z ruských jednotek v Bělorusku, v Azerbajdžánu nebo z jaderných zbraní v Královci. Podle tvojí ...Zobrazit celý příspěvek

            NATO je ale ještě silnější než Rusko. A má určitě minimálně stejné právo mít obavy z ruských jednotek v Bělorusku, v Azerbajdžánu nebo z jaderných zbraní v Královci.

            Podle tvojí logiky ani Rusko nás nemůže ignorovat, a vyklidí Královec, Bělorusko a další země? Co myslíš?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:03 26.03.2021

            GlobeElement: s tou tarantulí jsi to vystihl velmi přesně, hezké přirovnání. Očekávat, že vážně míněný pokus o vstup Gruzie do NATO by přinesl stabilizaci Kavkazu je neuvěřitelně ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElement: s tou tarantulí jsi to vystihl velmi přesně, hezké přirovnání.
            Očekávat, že vážně míněný pokus o vstup Gruzie do NATO by přinesl stabilizaci Kavkazu je neuvěřitelně naivní a tato představa by byla rychle podrobena střetu s reálpolitikou. To by mělo šanci projít bez preventivní okupace jen za předpokladu, že by mírové jednotky NATO v Minsku a ještě někde, odkud by Rusko cítilo větší ohrožení.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:31 26.03.2021

            Jan Padesátýpátý: ano, NATO je rozhodně silnější. Ale má NATO v regionu dostatečné konvenční kapacity na to, aby aby případné "policejní, humanitární nebo nevím jaké akci" v Gruzii ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan Padesátýpátý: ano, NATO je rozhodně silnější. Ale má NATO v regionu dostatečné konvenční kapacity na to, aby aby případné "policejní, humanitární nebo nevím jaké akci" v Gruzii zabránilo? Nemá. A nebylo by vůbec jednoduché je tam dostat.
            Ano, Rusko NATO vůbec neignoruje. Proto nemá rozmístěny jaderné zbraně v Sýrii, na Kubě nebo ve Venezuele. Velmi intenzivně zvažuje, co mu projde, a kde tvrdě narazí. Ale tvrdým nárazem nemyslím ostré odsouzení českou poslankyní Helenou Langšádlovou nebo ještě ostřejší twít Pavla Fišera. Dokonce tím tvrdým nárazem nemyslím ani petici podepsanou členy Evropského parlamentuSkrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:40 26.03.2021

            Je to tak, i když se nám to nemusí líbit. Gruzii nemůže NATO chránit jinak, než hrozbou jaderných zbraní. Použilo by jaderné zbraně, kdyby Rusko obsadilo jen kousek území Gruzie? ...Zobrazit celý příspěvek

            Je to tak, i když se nám to nemusí líbit.
            Gruzii nemůže NATO chránit jinak, než hrozbou jaderných zbraní. Použilo by jaderné zbraně, kdyby Rusko obsadilo jen kousek území Gruzie? Budeme hrát tuhle hru na kuře?Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            17:04 26.03.2021

            Ale to platí i o Pobaltí: v současné době NATO nemůže chránit Pobaltí jinak než hrozbou použití jaderných zbraní. Mělo by proto Pobaltí z NATO vystoupit? NATO se totiž nechová ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale to platí i o Pobaltí: v současné době NATO nemůže chránit Pobaltí jinak než hrozbou použití jaderných zbraní. Mělo by proto Pobaltí z NATO vystoupit?

            NATO se totiž nechová symetricky a chová se zdrženlivěji než Rusko: Rusko má při hranicích s NATO nebo v Královci velké vojenské kontingenty. NATO v Pobaltí má jenom symbolické síly.
            Přitom NATO nemá slabší konvenční síly než Rusko, a nebyl by problém nacpat do Pobaltí a Gruzie armády tak, že situace by byla z konvenčního hlediska vyrovnaná.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            17:50 26.03.2021

            Pobaltí přímo sousedí s Polskem a od Německa a Dánska je dělí jen Baltské moře. Gruzie je utopená na Kavkaze a jediný stát NATO, se kterým sousedí je Turecko. Vojenská pomoc Gruzii ...Zobrazit celý příspěvek

            Pobaltí přímo sousedí s Polskem a od Německa a Dánska je dělí jen Baltské moře. Gruzie je utopená na Kavkaze a jediný stát NATO, se kterým sousedí je Turecko. Vojenská pomoc Gruzii by byla velice obtížná, zásobování riskantní.

            Je to podobné, jako kdyby chtělo Rusko vojensky zasáhnout v Irsku.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            18:12 26.03.2021

            Spíš je to jako kdyby Rusko chtělo zasáhnout v Sýrii. Všiml sis, že se Sýrií nemá Rusko vůbec žádnou hranici? Správně jsi napsal, že Gruzie sousedí s Tureckem. Jejich hranice je ...Zobrazit celý příspěvek

            Spíš je to jako kdyby Rusko chtělo zasáhnout v Sýrii. Všiml sis, že se Sýrií nemá Rusko vůbec žádnou hranici?

            Správně jsi napsal, že Gruzie sousedí s Tureckem. Jejich hranice je dokonce delší než hranice Pobaltí s Polskem.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            16:14 28.03.2021

            V Sýrii je i Irán, USA a kdo ví, kdo všechno ještě. Není problém zasáhnout kdekoliv na světě, je problém zajistit obranu státu ležícího daleko, zejména když je obklopený ...Zobrazit celý příspěvek

            V Sýrii je i Irán, USA a kdo ví, kdo všechno ještě. Není problém zasáhnout kdekoliv na světě, je problém zajistit obranu státu ležícího daleko, zejména když je obklopený nepříteli.

            Ano, Gruzie má společnou hranici s Tureckem. Je Turecko zemí, na kterou bys vsadil?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:06 29.03.2021

            Jan Padesátýpátý: To, co píšeš, nesedí. Nemůžeš porovnávat "vstup Gruzie do NATO s požadavkem na vystoupení Pobaltí z NATO". Pobaltí Rusko v devadesátkách prohrálo a i když ho to ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan Padesátýpátý: To, co píšeš, nesedí. Nemůžeš porovnávat "vstup Gruzie do NATO s požadavkem na vystoupení Pobaltí z NATO". Pobaltí Rusko v devadesátkách prohrálo a i když ho to štve, nemá nejmenší ambici na tomto stavu něco měnit (tedy pokud by se nějak zázračně nezměnily preference obyvatelstva nebo se např. nevyeskalovaly vztahy s Polskem tak, že by se rozhodli pro preventivní útok).
            Sýrie opět nesedí. Protože je to píseček, na kterém si hraje spousta proxi skupin a střetává se tam tolik zájmů, že v tom často mají zmatek i jednotliví aktéři. Jedno měli celou dobu společné, všichni se snažili hrozně tvářit, že tam nejsou a že se jedná výhradně o domácí bojůvky. Když do toho Rus vlítnul s větším kontingentem, s jasnou strategií, dokázal snadno získat převahu. Ale pokud by se NATO rozhodlo v letech 2013 - 2015, že v Sýrii oficiálně udělá pořádek a umístilo tam relevantní síly, tak se Rusko do expedice nikdy nepustí, zvlášť, kdyby taková účast NATO znamenala eliminaci režimu a odstavení Íránu.
            Stejně tak, jako se NATO nepustí do masivní vojenské podpory Gruzie, pokud Rusko dostatečně pádně ukáže, že podpis smlouvy nepřipustí.
            Ostatní argumenty bych jen opakoval po Globe Element.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            15:18 29.03.2021

            GlobeElement: Sázím na to, že Turecko má zájem zůstat součástí NATO, a tedy plnit své závazky v rámci NATO. danny napsal: "Stejně tak, jako se NATO nepustí do masivní vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElement:
            Sázím na to, že Turecko má zájem zůstat součástí NATO, a tedy plnit své závazky v rámci NATO.

            danny napsal:
            "Stejně tak, jako se NATO nepustí do masivní vojenské podpory Gruzie, pokud Rusko dostatečně pádně ukáže, že podpis smlouvy nepřipustí."

            Jak může Rusko nepřipustit podpis smlouvy? To jako Rusko, které má neustále obavy z útoku NATO, samo od sebe rozpoutá válku s NATO?

            NATO má na věc jiný názor než ty:

            ' Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg se při své návštěvě Gruzie ostře vymezil proti snahám Ruska, kterému se nelíbí vidina gruzínského členství v alianci. Podle Stoltenberga nemá Moskva právo zasahovat do rozhodování členských států. „Rusko nemůže s členstvím Gruzie nic dělat, může jen přihlížet,” uvedl Stoltenberg.'Skrýt celý příspěvek

          • Double
            18:01 29.03.2021

            Rusi by tieto jednania zatrhli uz v zarodku.

            Rusi by tieto jednania zatrhli uz v zarodku.

          • logik
            14:04 31.03.2021

            Danny: V okamžiku, kdy Gruzie do NATO vstoupí, tak situace bude stejná jako v Pobaltí. A co Rusko udělá, aby Gruzie do NATO nevstoupila? Napadne ji jako Ukrajinu? To přiznáváš, že ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny:
            V okamžiku, kdy Gruzie do NATO vstoupí, tak situace bude stejná jako v Pobaltí.

            A co Rusko udělá, aby Gruzie do NATO nevstoupila? Napadne ji jako Ukrajinu? To přiznáváš, že je to takovej agresivní "warmonger"? Nebo co konkrétně proti tomu udělá?

            Jestli je Rusko takovej agresivní hráč, že každej stát ve svém okolí, kterej se nebude chovat podle jeho not, napadne, pak je obrovský zájem NATO kolem něj posílit. A jestli není, tak není problém se vstupem Gruzie do NATO.Skrýt celý příspěvek

        • Pepe81
          23:15 29.03.2021

          Takže, vítám Gruzii v NATO a přeji Rusku stabilitu.

          Takže, vítám Gruzii v NATO a přeji Rusku stabilitu.

          • logik
            14:01 31.03.2021

            Já ne. Na odstranění totality je třeba určité nestability. A to co tam mají teď jim fakt nepřeju....

            Rusku bych stabilitu přál, ale demokratickou.

            Já ne. Na odstranění totality je třeba určité nestability. A to co tam mají teď jim fakt nepřeju....

            Rusku bych stabilitu přál, ale demokratickou.

  • Eiffelos
    22:14 24.03.2021

    Všímá té si , jak se tady bohatě diskutuje jestli je Abcházie sta, jestli je okupována, jestli je Gruzie ve válce atd. ???? To je přesně ono co rusové umí a obcházejí tak konveční ...Zobrazit celý příspěvek

    Všímá té si , jak se tady bohatě diskutuje jestli je Abcházie sta, jestli je okupována, jestli je Gruzie ve válce atd. ???? To je přesně ono co rusové umí a obcházejí tak konveční válečné stretnuti asymetrickým přístupem, kdy vlastně nikdo neví jestli válči a s kým ... Západ na tenhle přístup neumí moc odpovědět...Skrýt celý příspěvek

    • Razem
      10:05 25.03.2021

      A přitom řešení je tak snadné. Pokud chce Abcházie nezávislost na Gruzii a chce být samostatným státem či součástí RF, tak Gruzie se sní může diplomaticky rozloučit a sama si tím ...Zobrazit celý příspěvek

      A přitom řešení je tak snadné. Pokud chce Abcházie nezávislost na Gruzii a chce být samostatným státem či součástí RF, tak Gruzie se sní může diplomaticky rozloučit a sama si tím rozváže ruce. A nakonec bude mít šanci se do NATO dostat, než nyní kdy lpí na území, které dlouhodobě desítky let ne-li staletí nechce být s ní v jednom státě.
      Pokud by při dělení ČSFR vznikl konflikt a nějaký stát by s rozdělením nesouhlasil či požadoval část území druhého státu, tak v NATO nejsme ani v EU.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        10:44 25.03.2021

        Jistě, jak by měli všichni jednodušší život, kdyby skákali jak Rusko píská...

        Jistě, jak by měli všichni jednodušší život, kdyby skákali jak Rusko píská...

      • Jan Padesátýpátý
        18:47 25.03.2021

        To jako že by Gruzie měla dát najevo, že když si Rusko ukousne další část Gruzie, tak se s ní gruzínci zase rozloučí? To by byla přímo pobídka, aby to Rusko znovu udělalo.

        To jako že by Gruzie měla dát najevo, že když si Rusko ukousne další část Gruzie, tak se s ní gruzínci zase rozloučí? To by byla přímo pobídka, aby to Rusko znovu udělalo.

        • demografie
          17:30 26.03.2021

          Co dela svet aby si Rusko neukouslo dalsi cast uzemi Gruzie? Nic. Pokud by zapomneli na Osetii, tak muzou vstoupit do NATO / EU. Ja vim, ze to neni spravedlive ale takto bude ...Zobrazit celý příspěvek

          Co dela svet aby si Rusko neukouslo dalsi cast uzemi Gruzie? Nic.
          Pokud by zapomneli na Osetii, tak muzou vstoupit do NATO / EU. Ja vim, ze to neni spravedlive ale takto bude Gruzie porad mimo. To je vlastne duvod, proc to Rusko dela. Obsadi Osetii, Gruzie vyhlasuje ze je to jeji uzemi, Gruzie nemuze vstoupit do NATO, Rusko za par let vyrobi novy konflikt a kousne dalsi kus uzemi.
          Nemluve o tom, ze se tezko buduje ekonomika pokud nad Vami visi moznost ozbrojeneho konfliktu.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            18:19 26.03.2021

            Možnost ozbrojeného konfliktu hrozí každému sousedu Ruska, který není v NATO. Ukrajina a koneckonců i Gruzie by mohly vyprávět. Gruzie může vstoupit do NATO a ponechat si nárok na ...Zobrazit celý příspěvek

            Možnost ozbrojeného konfliktu hrozí každému sousedu Ruska, který není v NATO.
            Ukrajina a koneckonců i Gruzie by mohly vyprávět.

            Gruzie může vstoupit do NATO a ponechat si nárok na svá území. Jinak by se o tom tolik nemluvilo a nevznikl by tento článek.Skrýt celý příspěvek

      • Ján Paliga
        22:35 25.03.2021

        .... však si priaznivec anšlusov..... či? "A nakonec bude mít šanci se do NATO dostat, než nyní kdy lpí na území, které dlouhodobě desítky let ne-li staletí nechce být s ní v ...Zobrazit celý příspěvek

        .... však si priaznivec anšlusov..... či?

        "A nakonec bude mít šanci se do NATO dostat, než nyní kdy lpí na území, které dlouhodobě desítky let ne-li staletí nechce být s ní v jednom státě. "

        A na Čečencov to prečo neplatí?Skrýt celý příspěvek

    • Robaiz
      15:26 25.03.2021

      Nedivte se jim... Kdyby si počínali v zahraniční politice jako US (tj. vytvoření, financování a vyzbrojení opozice, nějaká ta demonstrace, pár mrtvých na straně bezpečnostních ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedivte se jim... Kdyby si počínali v zahraniční politice jako US (tj. vytvoření, financování a vyzbrojení opozice, nějaká ta demonstrace, pár mrtvých na straně bezpečnostních složek státu, které to následně demonstrantům vrátí a pak už jen směle křičet do světa pomocí vlastněných médií, jak ten či onen diktátor brutálně masakruje vlastní lidi a je nutné je tam vybombardovat a přinést mír a demokracii), už tu máme WWIII... :-PSkrýt celý příspěvek

      • Torong
        15:41 25.03.2021

        Ano? Zajímavé. Zatím jediný kdo toto prokazatelně udělal bylo Rusko na Ukrajině...

        Ano? Zajímavé. Zatím jediný kdo toto prokazatelně udělal bylo Rusko na Ukrajině...

        • Robaiz
          15:50 25.03.2021

          A tohle je furt dokola.... :D Jasně, Rusko mělo na UA legitimně zvolenou a mezinárodně uznanou proruskou vládu a prezidenta, měli dost slušnou obchodní výměnu (mezi sebou), měli ...Zobrazit celý příspěvek

          A tohle je furt dokola.... :D
          Jasně, Rusko mělo na UA legitimně zvolenou a mezinárodně uznanou proruskou vládu a prezidenta, měli dost slušnou obchodní výměnu (mezi sebou), měli relativně čerstvě uzavřené smlouvy o pronájmu sevastopolské základny na dalších 50 let, čerstvou smlouvu na odběr plynu a hromadu společných projektů a řekli si dost... :D
          Raději si to tady celý rozmr...áme, ať není nuda... :DSkrýt celý příspěvek

          • Torong
            16:52 25.03.2021

            Ano, je to furt dokolečka, protože pořád jsou tu takoví, kteří neznají ani základní fakta, jako proč se demonstrovalo na Majdanu. Ty demonstrace tam byly proto, že ta tvá naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, je to furt dokolečka, protože pořád jsou tu takoví, kteří neznají ani základní fakta, jako proč se demonstrovalo na Majdanu. Ty demonstrace tam byly proto, že ta tvá naprosto proruská vláda s proruským prezidentem porušila své vlastní předvolební sliby o podpisu přístupové dohody s EU.Skrýt celý příspěvek

          • Robaiz
            22:08 25.03.2021

            Torong nezájem o diskusi na toto téma... Že politické představenstvo určitého státu nesplnilo v rámci svého mandátu své předvolební sliby neznamená, že mám jako občan právo vzít ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong

            nezájem o diskusi na toto téma...

            Že politické představenstvo určitého státu nesplnilo v rámci svého mandátu své předvolební sliby neznamená, že mám jako občan právo vzít do ruky molotov a jít tím házet po policajtech nebo vypalovat úřad vlády... :D

            A propos, už asi po sté na těchto stránkách - ani SR ani Janukovič nepodepsali as. dohodu vzhledem k navrženým podmínkám této smlouvy ze strany EU. S podmínkami každé smlouvy prostě musí souhlasit všechny dotčené strany. Podmínky EU byly prostě (zejména plyn a obchod s RF) neakceptovatelné a Putin nabídl víc... :D Svobodná volba svobodné země a pokud s tím obyvatelstvo UA nesouhlasilo, mělo v rámci demokratického systému možnost v příštích volbách volit jinak.. Né brát do rukou zbraně...

            hezkej večír...Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:41 25.03.2021

            "Torong nezájem o diskusi na toto téma..." Čo, došli argumenty? Torong má ale pravdu. ..."měli dost slušnou obchodní výměnu (mezi sebou)..." V tomto napríklad už nie, už v ...Zobrazit celý příspěvek

            "Torong

            nezájem o diskusi na toto téma..."

            Čo, došli argumenty?

            Torong má ale pravdu.

            ..."měli dost slušnou obchodní výměnu (mezi sebou)..." V tomto napríklad už nie, už v roku 2013 začala RF znižovať dovozy z Ukrajiny, napríklad čo sa týka špeciálnych komponentov.... A to cca 25% komponentov zbraní RF malo pôvod na Ukrajine. A preto sa Kremeľ čuduje, že Ukrajina si začala hľadať nové živobytie, keď kultúrne najbližšia krajina sa chce Ukrajinu vyhladovať....

            "...měli relativně čerstvě uzavřené smlouvy o pronájmu sevastopolské základny na dalších 50 let..." Preto nebol dôvod na anšlus Krymu....

            Takže to, čo tu píšeš, nie je pravda...Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            07:45 26.03.2021

            Zdali mají lidé právo vyjít do ulic, když vláda nedělá, co si přejí, o tom není třeba diskutovat. Jakým způsobem protesty probíhají, to je vnitřní věcí dané země. Obhajovat agresi ...Zobrazit celý příspěvek

            Zdali mají lidé právo vyjít do ulic, když vláda nedělá, co si přejí, o tom není třeba diskutovat. Jakým způsobem protesty probíhají, to je vnitřní věcí dané země.

            Obhajovat agresi proti nějakému státu a anexi jeho území tím, že lidé se vzepřeli své vládě, to už člověk musí být hodně velký rusofil.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            07:48 26.03.2021

            Robaiz Jistě, že nemáš zájem. Ukazuje se toriž jak lžeš. "Že politické představenstvo určitého státu nesplnilo v rámci svého mandátu své předvolební sliby neznamená, že mám jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Robaiz
            Jistě, že nemáš zájem. Ukazuje se toriž jak lžeš.

            "Že politické představenstvo určitého státu nesplnilo v rámci svého mandátu své předvolební sliby neznamená, že mám jako občan právo vzít do ruky molotov a jít tím házet po policajtech nebo vypalovat úřad vlády... :D"
            Opět další fakt, ktrrý ignoruješ. Ty protesty probíhaly tři týdny naprosto poklidně bez jakýchkoli incidentů a najednou zrovna ve chvíli kdy demonstrace pomalu končily je Janukovič nechá zmlátit těžkooděncema a začne střelba a molotovy. Ne to vůbec, ale vůbec nevypadá na práci provokatérů. Stejně tak je zvláštní jak v naprosto stejnou dobu v Luhansku místní tatíci bleskově obsadili úřady a sundali tanky z pomníků... A jen tak náhodou tam byli (asi na dovolené...) lidé jako Kadyrov a další.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:39 26.03.2021

            @ Globelement "Obhajovat agresi proti nějakému státu a anexi jeho území tím, že lidé se vzepřeli své vládě, to už člověk musí být hodně velký rusofil." Skôr by som povedal, že ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Globelement

            "Obhajovat agresi proti nějakému státu a anexi jeho území tím, že lidé se vzepřeli své vládě, to už člověk musí být hodně velký rusofil."

            Skôr by som povedal, že putinofil.... Milovníkom Ruska záleží na blahu Rusov a to sa pri Vodcovi nedeje... Blaho vodcu a blaho občana RF je protikladné... Alebo sa mýlim?Skrýt celý příspěvek

          • Robaiz
            12:34 29.03.2021

            Vážení. Diskusi na téma ukrajinské krize, její příčiny, důsledky atp. zde byly probrány mnohokrát. Smutně musím poukázat na to, že že úroveň zde klesá hlouběji a hlouběji. I ten ...Zobrazit celý příspěvek

            Vážení.

            Diskusi na téma ukrajinské krize, její příčiny, důsledky atp. zde byly probrány mnohokrát. Smutně musím poukázat na to, že že úroveň zde klesá hlouběji a hlouběji. I ten věčný oponent logik své teze alespoň občas prokládá věcnými argumenty, kdežto ve Vašem případě pozoruji čistou demagogii protkanou hrubými pravopisnými chybami....

            Nezajímáte se o argumenty, fakta, realitu a už vůbec o nějaký kontinuální vývoj. Jde Vám čistě o prosazení Vámi podporované ideologie, jenž reflektuje Vaše (omezené) vidění světa.

            Níže uvádím výňatek z článku z r. 2010 od tehdejšího českého velvyslance na UA, panem K. Štindelem:
            Jednoznačným a pevným názorem pana Janukovyče bylo: Ukrajina i on sám velmi stojí o přátelské vztahy a spolupráci s Evropskou unií i jejími členy. Jeho povinností a cílem však je především zlepšit ekonomickou a sociální situaci Ukrajinců. Pro tento cíl může Rusko nabídnout a dát mnohem více než celá EU dohromady. Spolupráce s ním je pro Ukrajinu přednější. Měl pravdu. Od Ruska nyní, řečeno slovy prezidenta Dmitrije Medveděva "Ukrajina získá slevu na ruský plyn ve výši 100 dolarů při ceně 330 dolarů za tisíc kubíků nebo 30 procent z určité ceny. Rusko navíc poskytne Ukrajině pomoc ve výši 40 miliard dolarů v podobě plynu."

            Zkrátka, zatímco pro Rusko je prodloužení pronájmu námořní základny v Sevastopolu velmi významným politickým a strategickým zájmem v rámci jeho obnovené expanzivity, pro současné vedení Ukrajiny je záležitost pronájmu základny v Sevastopolu Rusku čirým obchodním případem, v němž Ukrajina obdržela více než úctyhodnou cenu.

            https://www.natoaktual.cz/anal... Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            10:54 30.03.2021

            Robaiz, kam se bude ubírat Ukrajina je věcí Ukrajinců a žádný stát nemá právo ji kvůli tomu vojensky napadnout. Pravda je taková, že Rusko vojensky napadlo nezávislý stát, ...Zobrazit celý příspěvek

            Robaiz, kam se bude ubírat Ukrajina je věcí Ukrajinců a žádný stát nemá právo ji kvůli tomu vojensky napadnout.

            Pravda je taková, že Rusko vojensky napadlo nezávislý stát, anektovalo kus jeho území a ukradlo jeho majetek. Že je Krym pro Rusko strategicky důležitý je hezké, ale to Rusku nedává právo toto území Ukrajině ukrást.

            Konec konců podle tvé logiky myjí USA právo anektovat kus Kuby, pokud tato vypoví nájemní smlouvu na Guantanamo, nebo kus Japonska, pokud toto odmítne další existenci americké základny na Okinavě.
            Ještě štěstí že jsi neradil SSSR ve chvíli, kdy jsme žádali o vystěhování ruských základen na území ČSSR.Skrýt celý příspěvek

          • Robaiz
            16:11 30.03.2021

            Globe

            Jste placený provokatér, nebo jste skutečně tak hloupý a omezený, že Vám to Vaše pokrytectví nedochází? :D

            Globe

            Jste placený provokatér, nebo jste skutečně tak hloupý a omezený, že Vám to Vaše pokrytectví nedochází? :D

          • Ján Paliga
            22:40 30.03.2021

            @ Robaiz "Pro tento cíl může Rusko nabídnout a dát mnohem více než celá EU dohromady." Zaujímavá ale je skutočnosť, že už v roku 2013 RF znížila dovoz mnohých výrobkov z Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Robaiz

            "Pro tento cíl může Rusko nabídnout a dát mnohem více než celá EU dohromady."

            Zaujímavá ale je skutočnosť, že už v roku 2013 RF znížila dovoz mnohých výrobkov z Ukrajiny a nahradia ich domácimi klonmi. Tak teda RF ponúka Ukrajine prosperitu? Že prestalo zo dňa na deň odoberať výrobky od Ukrajiny? A čo sa potom čuduješ, že Ukrajina začala napriek proruskému Janukovičovi hľadať obživu niekde inde? Aj ten Janukovič vedel, že prázdnou chladničkou nenakŕmi občanov....Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:07 31.03.2021

            Robaiz:
            Hezké, jak na argumenty umíš opakovaně odpovídat jen urážkami.
            Vizitku děláš sám sobě, ne těm, které urážíš.

            Robaiz:
            Hezké, jak na argumenty umíš opakovaně odpovídat jen urážkami.
            Vizitku děláš sám sobě, ne těm, které urážíš.

      • Pepe81
        23:30 29.03.2021

        Takhle to vidi putinovec. Svobodne rusko a zly nesvobodny zapad. Mas pokroucenou mysl. Nevim, jak jsi k tomuto dospel. Kdyby byl Putin v USA, uz by tam byl 10 volebne obdobi a ...Zobrazit celý příspěvek

        Takhle to vidi putinovec. Svobodne rusko a zly nesvobodny zapad. Mas pokroucenou mysl. Nevim, jak jsi k tomuto dospel. Kdyby byl Putin v USA, uz by tam byl 10 volebne obdobi a konkurence na Guantanamu.Skrýt celý příspěvek

    • Pepe81
      23:24 29.03.2021

      Já si všímám, že když je na seznamu důležitá událost pro ČR, má kolem 300 komentářů. Ale když je v nadpisu:Rusko, Sputnik, Putin, Novičok atd., jsou komentů tisíce. Človek aby si ...Zobrazit celý příspěvek

      Já si všímám, že když je na seznamu důležitá událost pro ČR, má kolem 300 komentářů. Ale když je v nadpisu:Rusko, Sputnik, Putin, Novičok atd., jsou komentů tisíce. Človek aby si dával bacha, co napíše... Jako já ne, jsem civil,já se na rusko můžu vy...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    10:28 24.03.2021

    Mám obavu, že Rusko sa s prípadným vstupom (alebo skôr snahou o vstup) Gruzínska do NATO len tak nezmieri, a výsledkom bude destabilizácia a možno aj ďalšia vojna minimálne v ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám obavu, že Rusko sa s prípadným vstupom (alebo skôr snahou o vstup) Gruzínska do NATO len tak nezmieri, a výsledkom bude destabilizácia a možno aj ďalšia vojna minimálne v intenciách Abcházka a OsetskaSkrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      10:40 24.03.2021

      Také si myslím, že zamýšlený vstup Gruzie do NATO byl hlavním motivem Ruska pro zneužití etnických nepokojů v Gruzii, následnou intervenci a válku. Dalším motivem byla výstavba ...Zobrazit celý příspěvek

      Také si myslím, že zamýšlený vstup Gruzie do NATO byl hlavním motivem Ruska pro zneužití etnických nepokojů v Gruzii, následnou intervenci a válku. Dalším motivem byla výstavba alternativních plynovodů z oblasti Kaspického moře do Batumi a do Turecka.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        10:48 24.03.2021

        Domnívám se, že hlavní motivací Ruska bylo zabezpečení Kavkazu. Jižně od Kavkazu už jsou stepi a Volgograd je jen 400 km daleko. V případě konfliktu by za dva dny bylo Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

        Domnívám se, že hlavní motivací Ruska bylo zabezpečení Kavkazu. Jižně od Kavkazu už jsou stepi a Volgograd je jen 400 km daleko. V případě konfliktu by za dva dny bylo Rusko odříznuto od Černého moře.
        Proto se ochranná bariéra Kavkazu důležitá.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          12:52 24.03.2021

          Podle této logiky by Polsko mělo právo destabilizovat Bělorusko a půlku ho obsadit :-) .

          Podle této logiky by Polsko mělo právo destabilizovat Bělorusko a půlku ho obsadit :-) .

          • GlobeElement
            13:33 24.03.2021

            Nepíšu o právech, ale o zájmech. Rusko tradičně vytváří kolem svého území nárazníkové zóny (které následně začlení do svého území a vytváří nové nárazníkové zóny kolem bývalých ...Zobrazit celý příspěvek

            Nepíšu o právech, ale o zájmech.

            Rusko tradičně vytváří kolem svého území nárazníkové zóny (které následně začlení do svého území a vytváří nové nárazníkové zóny kolem bývalých nárazníkových zón).Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:40 24.03.2021

            Ekonómovia tomu hovoria salámová metóda alebo aj Teória mamuta.

            Ekonómovia tomu hovoria salámová metóda alebo aj Teória mamuta.

          • Nesher
            13:44 24.03.2021

            GlobeElement Ale to je ten problém, pokud by se na tento ruský zcela paranoidní pohled přistoupilo, tak z toho plyne jediné, Rusáky může uspokojit pouze to, že celý svět bude ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElement
            Ale to je ten problém, pokud by se na tento ruský zcela paranoidní pohled přistoupilo, tak z toho plyne jediné, Rusáky může uspokojit pouze to, že celý svět bude zařazen do Severní Asie.
            Takže k tomuto se přihlížet nedá, nejlépe postavit Rusáky před hotovou věc, přijmout Gruzii do NATO a umístit západní jednotky, třeba i v symbolickém počtu (jako v Pobaltí). A Rusáci se mohou vztekat jak chtějí, reálně s tím nic dělat nemohu.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            13:50 24.03.2021

            Nesher - musíme být realisté. Kavkaz je území mezi Ruskem, Iránem a Tureckem. Tyto tři země se občas rády mají, občas ne, ale pořád spolu soupeří. Vážně chceme vlézt mezi ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher - musíme být realisté.

            Kavkaz je území mezi Ruskem, Iránem a Tureckem. Tyto tři země se občas rády mají, občas ne, ale pořád spolu soupeří. Vážně chceme vlézt mezi ně?

            Rusko by pravděpodobně Gruzii a Arménii rádo znovu pohltilo, ale nezdá se, že by o to v současné době usilovalo. Ale chce tam mít kontrolu a to je naprosto pochopitelné. Je lepší se s ním dohodnout, jak ta kontrola bude vypadat, aby země na Kavkaze měly zajištěnu suverenitu a Rusko se nemělo proč bát.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            17:59 24.03.2021

            GlobalElement Stejnou logiku (dohodnout se) už jsme zažili na vlastní kůži. A pokud budeme se Severní Asií jednat o Gruzii, tak proč ne o Pobaltí (tam má Rusko přece také své ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobalElement
            Stejnou logiku (dohodnout se) už jsme zažili na vlastní kůži. A pokud budeme se Severní Asií jednat o Gruzii, tak proč ne o Pobaltí (tam má Rusko přece také své "oprávněné" zájmy), nebo třeba o Slovensku, ČR nebo Polsku? S Rusem lze jednat pouze z pozici síly, ničemu jinému nerozumí.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            18:06 24.03.2021

            Pobaltí nesousedí s Tureckem a Iránem a není daleko od nás. Proto je jejich situace jiná. Gruzie je daleko, mezi státy, které jsou vůči západu kritické a to bohužel platí i o ...Zobrazit celý příspěvek

            Pobaltí nesousedí s Tureckem a Iránem a není daleko od nás. Proto je jejich situace jiná. Gruzie je daleko, mezi státy, které jsou vůči západu kritické a to bohužel platí i o Turecku.
            Dovedu si představit pomoc Polsku, Litvě nebo Estonsku, ty sousedí s dalšími členy NATO, nedovedu si představit vyslání armády na pomoc Gruzii. Tam by musela být stálá a silná armádní přítomnost a to by Rusko vyhodnotilo jako hrozbu.Skrýt celý příspěvek

          • 3ngelchen
            18:35 24.03.2021

            GlobeElement
            A to Vám treba Mali, nebo Afghánistán příjdou víc v pohodě? :)

            GlobeElement
            A to Vám treba Mali, nebo Afghánistán příjdou víc v pohodě? :)

          • stronger.p
            19:09 24.03.2021

            3ngelchen, Mali nebo Afgánistán jednají o vstupu do NATO? Tam snad probíhá něco jako protiteroristická operace, si pletete pojmy

            3ngelchen, Mali nebo Afgánistán jednají o vstupu do NATO? Tam snad probíhá něco jako protiteroristická operace, si pletete pojmy

          • 3ngelchen
            20:28 24.03.2021

            stronger.p
            nepisu nic o vstupu do NATO, pisu o vzdalenosti a vojenske pritomnosti...ktera zjevne problem neni.

            stronger.p
            nepisu nic o vstupu do NATO, pisu o vzdalenosti a vojenske pritomnosti...ktera zjevne problem neni.

          • GlobeElement
            09:09 25.03.2021

            A já píšu o garanci bezpečnosti a stálé vojenské přítomnosti.
            Afghánistánu ani Mali NATO obranu negarantuje.

            A já píšu o garanci bezpečnosti a stálé vojenské přítomnosti.
            Afghánistánu ani Mali NATO obranu negarantuje.

    • GlobeElement
      10:44 24.03.2021

      Gruzie se v dohledné době členem NATO nestane. NATO by se totiž de facto dostalo do války s Ruskem, protože Rusko anektovalo Abcházii a Severní Osetii. Navíc Kavkaz je složitá ...Zobrazit celý příspěvek

      Gruzie se v dohledné době členem NATO nestane. NATO by se totiž de facto dostalo do války s Ruskem, protože Rusko anektovalo Abcházii a Severní Osetii.

      Navíc Kavkaz je složitá oblast, proti které je i Balkán oázou míru, přátelství a vzájemné spolupráce. Spolupracovat s kavkazskými státy - ano, není problém. Podpořit je finančně či hmotně, ano, to se taky dá. Ale převzít zodpovědnost za jejich územní celistvost? Za to, že se neservou mezi sebou?
      Rusko jist nemá právo ukrást Gruzii území. Ale nechuť Osetinců a Abchazů být součástí Gruzie taky chápu. Navíc, Rusko už teď těžce nese, že Kavkaz nemá pod kontrolou, je to pro něj strategicky citlivé místo. Pokud by se jižní část Kavkazu měla dostat pod přímou kontrolu NATO, což v pojetí Ruska znamená skoro to samé, jako kdyby to byla součást USA, chytli by v Moskvě hysterický záchvat. Gruzie nemá zrovna vřelé vztahy ani s Arménií. Vlézt do svazku s Gruzií by byl krok téměř šílený.

      Co si představit dokážu je spolupráce, smlouva o využívání přístavů, ale přímé spojenectví, to ne.Skrýt celý příspěvek

      • StandaBlabol
        11:32 24.03.2021

        Abcházie a Severní Osetie nebyly Ruskem anektovány (na rozdíl od Krymu). Rusko je uznává jako samostatné státy. A taky mezi nimi a Gruzií neprobíhá válka ani aktivní boje. Takže by ...Zobrazit celý příspěvek

        Abcházie a Severní Osetie nebyly Ruskem anektovány (na rozdíl od Krymu). Rusko je uznává jako samostatné státy. A taky mezi nimi a Gruzií neprobíhá válka ani aktivní boje. Takže by se NATO do války s Ruskem nedostalo. Předpokládám, že by to šlo ošetřit dodatkem, že NATO se nebude cítit vázáno spojenecky pomoci Gruzii v případě, že se Gruzie pokusí obě odtržené provincie silou dostat pod kontrolu.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          11:40 24.03.2021

          Problém tejto úvahy tkvie v tom, že tieto 2 kvázirepubliky uznáva len Rusko, 2 zdecimované stredoamerické krajiny a pár mikroostrovných štátov. Mimochodom, oficiálnou menou je ...Zobrazit celý příspěvek

          Problém tejto úvahy tkvie v tom, že tieto 2 kvázirepubliky uznáva len Rusko, 2 zdecimované stredoamerické krajiny a pár mikroostrovných štátov. Mimochodom, oficiálnou menou je ruský rubeľSkrýt celý příspěvek

        • dusan
          12:50 24.03.2021

          Celý rozpočet Južného Osetska je v podstate o ruských dotáciách, čiže nie je o čom ... Abchádzko je úplne iný prípad, lebo tam domáci Rusov tiež veľmi nemusia a stali sa skôr ...Zobrazit celý příspěvek

          Celý rozpočet Južného Osetska je v podstate o ruských dotáciách, čiže nie je o čom ...

          Abchádzko je úplne iný prípad, lebo tam domáci Rusov tiež veľmi nemusia a stali sa skôr rukojemníkmi konfliktu Ruska s Gruzínskom. Rusov berú pragamaticky ako spojencov, ale netúži byť v Rusku ... okrem toho je to tam "vykolíkované" OSN ... čo nie je prípad Južného Osetska, kde sú "pohyblivé kolíky" ... a Rusi ich radi posúvajú hlbšie do Gruzínska ...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:47 24.03.2021

            medzinárodné právo hovorí o 4 podmienkach za akých môže vzniknúť samostatný štát.... 1/ Jasne geograficky vyhradené územie 2/ Stále obyvateľstvo s prvkami samostatného národa a ...Zobrazit celý příspěvek

            medzinárodné právo hovorí o 4 podmienkach za akých môže vzniknúť samostatný štát....

            1/ Jasne geograficky vyhradené územie
            2/ Stále obyvateľstvo s prvkami samostatného národa a kultúry
            3/ Vytvorené inštitúcie samosprávy (menová politika, úrady, polícia, armáda...)
            4/ Medzinárodné uznanie väčšiny krajín a organizácií vrátane OSN

            Minimálne s bodom č 4 má problém Abcházko aj Osetsko resp. PodnesterskoSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:13 24.03.2021

            Miroslav: to není přesné, podmínky pro vznik samostatného státu de facto nejsou, ten si klidně vznikne živelně. Podmínky jsou pro uznání jeho vzniku de iure. Například tvá podmínka ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: to není přesné, podmínky pro vznik samostatného státu de facto nejsou, ten si klidně vznikne živelně. Podmínky jsou pro uznání jeho vzniku de iure. Například tvá podmínka č. 4 uznání OSN podmínkou není, např. Švýcarsko je členem OSN až od 2002.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            16:34 24.03.2021

            Jura: Ja som nikde netvrdil, že byť členom OSN je podmienka suverenity. Ja som tvrdil, že je nutné aby bol relevantný štát uznávaný inými štátmi a medzinárodnými organizáciami Čo ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Ja som nikde netvrdil, že byť členom OSN je podmienka suverenity. Ja som tvrdil, že je nutné aby bol relevantný štát uznávaný inými štátmi a medzinárodnými organizáciami

            Čo hovorí Wikipédia:

            Za právne kritériá sú všeobecne uznávané kritériá definované v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z Montevidea, ktorá bola podpísaná v roku 1933. V 1. článku sa píše, že štát ako subjekt medzinárodného práva by mal spĺňať nasledujúce kritériá:

            - stále obyvateľstvo,
            - definované územie,
            - vláda,
            - schopnosť vstupovať do vzťahov s inými štátmi.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:34 24.03.2021

          Pravda, formálně anektovány nejsou. Ale jsou obsazeny ruskou armádou a de facto součástí Ruska. Na každý pád Gruzie je nadále považuje za své území a tedy v případě, že by se ...Zobrazit celý příspěvek

          Pravda, formálně anektovány nejsou. Ale jsou obsazeny ruskou armádou a de facto součástí Ruska.

          Na každý pád Gruzie je nadále považuje za své území a tedy v případě, že by se Gruzie stala součástí NATO, dostalo by se NATO do horkého konfliktu s Ruskem.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            13:46 24.03.2021

            Ne nutně, mohlo by se to udělat jako když Kypr vystupoval do EU. Prostě by se záruky NATO vztahovaly pouze na území Gruzie, které jsou pod kontrolou gruzínské vlády.

            Ne nutně, mohlo by se to udělat jako když Kypr vystupoval do EU. Prostě by se záruky NATO vztahovaly pouze na území Gruzie, které jsou pod kontrolou gruzínské vlády.

          • GlobeElement
            14:23 24.03.2021

            NATO je vojenská organizace, kdežto EU politicko-ekonomická. Povinností NATO je vojensky bránit své členky, EU žádnou takovou povinnost nemá. To se nedá srovnávat.

            NATO je vojenská organizace, kdežto EU politicko-ekonomická. Povinností NATO je vojensky bránit své členky, EU žádnou takovou povinnost nemá. To se nedá srovnávat.

          • Nesher
            18:00 24.03.2021

            GlobeElement
            To nikdo nepopírá, nicméně to co říkám není nic co by nedalo zohlednit v přístupových protokolech.

            GlobeElement
            To nikdo nepopírá, nicméně to co říkám není nic co by nedalo zohlednit v přístupových protokolech.

          • GlobeElement
            18:13 24.03.2021

            Těžko lze nějakému členu NATO říct, že v konfliktu s Ruskem mu nepomůžeme a že nemá právo chránit své území, protože je tam ruská armáda.

            Těžko lze nějakému členu NATO říct, že v konfliktu s Ruskem mu nepomůžeme a že nemá právo chránit své území, protože je tam ruská armáda.

      • liberal shark
        12:47 24.03.2021

        Rusko dodnes nepochopilo, jak funguje NATO. Mylně předpokládá, že je to poslušný nástroj USA k realizaci domnělých snů zlého Pentagonu. Proto činí hysterická mylná rozhodnutí, ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko dodnes nepochopilo, jak funguje NATO. Mylně předpokládá, že je to poslušný nástroj USA k realizaci domnělých snů zlého Pentagonu. Proto činí hysterická mylná rozhodnutí, která zvyšují poptávku po členství v NATO.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:37 24.03.2021

          Nejen to, Rusko nedělá rozdíl mezi EU, NATO a USA.

          Proto se občas dočteme o "armádách EU" - i když ta žádnou armádu nemá.

          Nejen to, Rusko nedělá rozdíl mezi EU, NATO a USA.

          Proto se občas dočteme o "armádách EU" - i když ta žádnou armádu nemá.

          • Nesher
            13:48 24.03.2021

            Což je ovšem zásadní analytická chyba, která je neustále přivádí k chybným rozhodnutím.

            Což je ovšem zásadní analytická chyba, která je neustále přivádí k chybným rozhodnutím.

      • dusan
        12:54 24.03.2021

        Severná Osetia je súčasťou Ruska ... jedná sa o Južnú Osetiu : ) Gruzínsko - Arménske vzťahy sú determinované vzťahmi Turecka s Azerbajdžanom - Arménskym súperom. Gruzínci nemôžeu ...Zobrazit celý příspěvek

        Severná Osetia je súčasťou Ruska ... jedná sa o Južnú Osetiu : )

        Gruzínsko - Arménske vzťahy sú determinované vzťahmi Turecka s Azerbajdžanom - Arménskym súperom. Gruzínci nemôžeu byť zadobre s Arménskom, lebo to by im nepomohlo a len by im to uškodilo. Skrátka ide len o geopolitiku. Priamo nemajú spolu problém.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:36 24.03.2021

          Mea culpa, jedná se o jižní Osetii.

          Mea culpa, jedná se o jižní Osetii.

        • GlobeElement
          13:44 24.03.2021

          Gruzie a Arménie problém mají. Arménie je spojencem Ruska, kdežto pro Gruzii je to nepřítel. Gruzie má dobré vztahy s Tureckem, což je zas nepřítel pro Arménii. V Gruzii je ...Zobrazit celý příspěvek

          Gruzie a Arménie problém mají. Arménie je spojencem Ruska, kdežto pro Gruzii je to nepřítel. Gruzie má dobré vztahy s Tureckem, což je zas nepřítel pro Arménii. V Gruzii je arménská menšina a arménská církev, obojí údajně utlačované gruzínskými orgány.

          Gruzie v OSN hlasovala proti Arménii v otázce Karabachu a Arménie proti Gruzii v otázce Abcházie.

          Takže jakkoliv lidé obou zemí spolu nesváry nemají, politické směřování obou zemí je naprosto odlišné a dělají si, možná z pragmatických důvodů, naschvály.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...