F-35 pro Spojené arabské emiráty s pákistánskými piloty?

F-35 pro Spojené arabské emiráty s pákistánskými piloty?
F-35A Lightning II / Public Domain (Zvětšit)

Prvním arabským uživatelem víceúčelových nadzvukových taktických stealth letadel F-35A Lightning II se stanou Spojené arabské emiráty (SAE). Počáteční prodejní úmluvu, zřejmě dohodu o společném záměru LOI (Letter of Intent), Spojené státy a SAE podepíšou zřejmě již začátkem prosince.

Povolení prodeje F-35A do SAE je zcela zřetelně výsledkem nedávné dohody o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů mezi Izraelem, SAE a Bahrajnem. Diplomatickou dohodu slavnostně podepsali zástupci zmíněných zemí v polovině září v Bílém domě. Tato historická smlouva je bezpochyby největším diplomatickým úspěchem administrativy Donalda Trumpa. 

Prodej F-35A do Emirátů navenek nelibě nese Izrael, který nechce ztratit vojenskou (technologickou, taktickou atd.) nadřazenost nad svými početnějšími arabskými a perskými sousedy. Tzv. Kvalitativní vojenská výhoda QME (Qualitative Military Edge) Izraele je jedním z pilířů americké zahraniční politiky. 

Americký ministr obrany Mark Esper před schůzkou s izraelským ministrem obrany Bennym Gantzem uvedl: „Obranné vztahy mezi USA a Izraelem nikdy nebyly silnější. Máme v úmyslu to tak udržet. Chtěl bych předem všem říct, že základním kamenem našeho obranného vztahu je zachování kvalitativní izraelské vojenské výhody [QME] v regionu. Spojené státy a ministerstvo obrany se zavázalo dodržet tento imperativ. Budeme i nadále podporovat dlouhodobou politiku USA k zachování bezpečnosti Izraele.“

Prodej F-35A do SAE ale bude pikantní z mnoha jiných důvodů. SAE obývá 10 milionů lidí, ale pouze 11 % tvoří místní etničtí Arabové. Téměř 60 % obyvatel SAE pochází z Jižní Asie, 7 % je z Egypta a 6 % z Filipín. Jde tedy zřejmě o nejvíce multikulturní zemi arabského světa. 

SAE má velmi silné letectvo  ‒ 55 víceúčelových stíhaček F-16E, 22 cvičně-bojových dvousedadlových F-16F a 63 francouzských stíhaček Mirage 2000. Otázkou ale je, kdo tyto letouny pilotuje a kdo zajišťuje jejich provoz. V SAE žije jen něco přes milion původních obyvatel a je tedy zcela nemyslitelné, aby z těchto řad se našel dostatek pilotů a technického personálu. 


Emiratské F-16 bombardují Jemen

Emirátská bojová letadla pilotují (zřejmě dokonce výhradně) pákistánští piloti. Již v roce 1999, tedy před nákupem amerických F-16, se mluvilo o udělení kontraktu pro 200 pákistánských bojových pilotů. Již tehdy Spojené státy nechtěly pákistánské piloty připustit k tehdy nejnovějším technologiím F-16.

Nakonec ale došlo k dohodě a tato praxe pokračuje dodnes. Pákistánští piloti, technici a letoví specialisté rovněž ve velkých počtech pracují pro leteckou společnost Emirates. Mimochodem v červenci proběhla médií skandální zpráva, podle které až 40 % (262) pákistánských civilních pilotů nemá v pořádku svou pilotní licenci. SAE tak začala ověřovat „papíry“ všech pákistánských pilotů a technického personálu. 

Pákistánští instruktoři mají také vyučovat na vojenské letecké akademii v SAE. Jedná se sice o spekulaci (nelze to nějak zjistit), ale pákistánští piloti emirátských F-16 zřejmě také cvičili s řeckým letectvem v Řecku. Toto cvičení mělo být varovným signálem Turecku. Stejně tak se pákistánští piloti emirátských F-16 s největší pravděpodobností zapojili do bombardování Libye, Sýrie, Iráku a Jemenu.

Pákistánský vojenský personál ale také ve velkých počtech slouží v ozbrojených silách Saúdské Arábie (zde existují celé pákistánské bojové prapory), Kataru a vůbec ve všech arabských zemích Perského zálivu. Pákistánští odborníci také slouží na vysokých velitelských pozicích. Pákistánští piloti také budou s největší pravděpodobností pilotovat americké vrtulníky Chinook.

Portál EurAsian Times dokonce tvrdí, že vztahy SAE a Pákistánu jsou tak blízké a provázané, že letectvo SAE je považováno za prodlouženou ruku pákistánského letectva.

Můžeme tedy s velkou jistotou uvést, že emirátské F-35A budou rovněž pilotovat pákistánští piloti. Možná je zdrojem největší obav Izraele zpravodajské riziko ze strany pákistánských pilotů než to, že Emiráty nějakým způsobem „zlotřile“ a přímo vojensky využijí F-35A proti Izraeli.


Společné cvičení emiratských F-16, Mirage 2000 a amerických F-35A

V každém případě o prodeji F-35 do SAE se mluví již dlouho. V roce 2017 místní média mluvila o zájmu Abu Dhabi nakoupit 24 letounů F-35A jako náhradu za francouzské Mirage 2000. Prodej letounů ale vždy narážel na odpor Izraele. Případný prodej F-35A do Emirátů bude tedy znamenat velmi úzkou vojenskou, hospodářskou, diplomatickou a zpravodajskou dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Islámabádem.

Jak si všímá Defense News, odpor Izraele mohl zmenšit i příslib podílu na dodávkách F-35 do SAE. Podle zpráv izraelských médií z minulého týdne může izraelská IAI (Israel Aerospace Industries) vyrábět křídla pro emiratské F-35. IAI je jedním ze tří výrobců křídel pro F-35. Podle izraelských médií dvojice hlavních křídel stojí asi tři miliony dolarů a IAI zatím vyrobila sto párů křídel. Celkově IAI dodá 800 párů křídel F-35 za 2,5 miliardy dolarů. 

V každém případě potrvá ještě řadu let, než SAE získá první F-35A ‒ David Friedman, americký velvyslanec v Izraeli, uvedl, že dodávka F-35A do SAE proběhne nejdříve za sedm let. Současně se také diskutuje o různých opatřeních, kdy izraelské F-35I získají určité výhody nad „arabskými F-35A”. 

Na prodej F-35A do SAE se lze dívat (částečně) i jinak. F-35 není jen letadlo, ale senzorický a datový uzel, který nasává informace z okolí a předává je do globální vojenské datové sítě. Američané tak prodejem F-35A do SAE mohou prostě do oblasti trvale umístit své oči a uši, a to za arabské peníze. SAE naopak získá v arabském světě tolik ceněnou prestiž, respekt, uznání, obdiv a příslušný statusový symbol.

Zdroj: NWorldurAsian,Gulf NewsCalcalist, Al Jazeera

Nahlásit chybu v článku


Související články

ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech

Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém ...

Francie boduje: Rafale do emirátů, Mirage do Iráku

Spojené arabské emiráty (SAE) se rozhodly odprodat část svých stíhaček Dassault Mirage 2000-5 Mk.II ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Spojené arabské emiráty nakoupí vrtulníky Chinook a zachrání americká pracovní místa

Plán na prodej deseti těžkých nákladních helikoptér CH-47F Chinook do Spojených arabských emirátů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • MartinM
    10:58 26.09.2020

    Mna by skor zaujimalo ked ja takato cula vojenska spolupraca medzi Pakistanom a krajinami Perského zalivu, ci maju karajiny Perskeho zavlivu pristup aj k Pakistanskemu jadrovemu ...Zobrazit celý příspěvek

    Mna by skor zaujimalo ked ja takato cula vojenska spolupraca medzi Pakistanom a krajinami Perského zalivu, ci maju karajiny Perskeho zavlivu pristup aj k Pakistanskemu jadrovemu arzenalu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:26 24.09.2020

    To už to rovnou mohli prodat i Turecku a Číně :-)

    To už to rovnou mohli prodat i Turecku a Číně :-)

  • CerVus
    15:44 24.09.2020

    Nechápu jak na tohle mohli Amíci přistoupit. Svou technologii si co nejvíce chrání hlavně před Čínou a teď dodají svou výkladní skříň do rukou lidem, kteří s ní plně ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu jak na tohle mohli Amíci přistoupit. Svou technologii si co nejvíce chrání hlavně před Čínou a teď dodají svou výkladní skříň do rukou lidem, kteří s ní plně spolupracují.
    Jako by nestačilo, že Čínský potomek Izraelského Lavi J-10C je dost možná schopnější letoun než soudobá F-16.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      16:04 24.09.2020

      Donald by po vsech katastrofach za nejaky uspech prodal babicku do hambince...

      ...mno a tak za dostaly Emiraty F-35 za neco, co se da vydavat za uspech. The Art of the Deal.

      Donald by po vsech katastrofach za nejaky uspech prodal babicku do hambince...

      ...mno a tak za dostaly Emiraty F-35 za neco, co se da vydavat za uspech. The Art of the Deal.

    • Miroslav
      16:29 24.09.2020

      Zadarmo to nebolo. Keď chceš mať ďaleko od domova kolóniu tak si to musíš vedieť aj zaplatiť. Ako milenku...

      Zadarmo to nebolo. Keď chceš mať ďaleko od domova kolóniu tak si to musíš vedieť aj zaplatiť. Ako milenku...

      • Clavo
        08:32 25.09.2020

        Tu je to presne napísané.
        Američané tak prodejem F-35A do SAE mohou prostě do oblasti trvale umístit své oči a uši, a to za arabské peníze.

        Tu je to presne napísané.
        Američané tak prodejem F-35A do SAE mohou prostě do oblasti trvale umístit své oči a uši, a to za arabské peníze.

  • 3180
    14:37 24.09.2020

    Křídla na jedno letadlo za 3 miliony dolarů? Výrobní cena 100 tisíc dolarů, a zbytek jde kam? Patenty, technologie, korupce? ... Ty ceny vojenské techniky obecně v poslední době ...Zobrazit celý příspěvek

    Křídla na jedno letadlo za 3 miliony dolarů? Výrobní cena 100 tisíc dolarů, a zbytek jde kam? Patenty, technologie, korupce? ... Ty ceny vojenské techniky obecně v poslední době jsou šílené... Otázka zní, kam a komu ty peníze tečou?Skrýt celý příspěvek

    • satai
      14:54 24.09.2020

      Si myslis, ze to rezou z preklizky?

      Si myslis, ze to rezou z preklizky?

      • Eagle
        17:43 24.09.2020

        Neblabol

        Neblabol

    • alexa123
      14:55 24.09.2020

      100 000 USD...
      Zdoj tohto tvrdenia?????

      100 000 USD...
      Zdoj tohto tvrdenia?????

      • satai
        14:56 24.09.2020

        Prislo mu to tak :-D

        Prislo mu to tak :-D

    • Lukash
      15:05 24.09.2020

      Ina odpoved ako ze koncia u illuminatov, zidojasterov, slobodomurarov, sorosa a rotschielda vas asi neuspokoji vsak? Technologie su drahe, nie vsetci ich zvladnu (vid su57) a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ina odpoved ako ze koncia u illuminatov, zidojasterov, slobodomurarov, sorosa a rotschielda vas asi neuspokoji vsak?
      Technologie su drahe, nie vsetci ich zvladnu (vid su57) a vyrobca si to necha preplatit. V usa nemaju putina ktory nadiktuje predajnu cenu lietadla ako v rusku.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        16:31 24.09.2020

        On nadiktuje predajnú cenu a potom musí pustiť nevratnú dotáciu aby Suchoj nepadol na hubu. Cena je tá istá akurát sa potom môže naparováť akú zľavu vyjednal a ešte aj Suchoju ...Zobrazit celý příspěvek

        On nadiktuje predajnú cenu a potom musí pustiť nevratnú dotáciu aby Suchoj nepadol na hubu. Cena je tá istá akurát sa potom môže naparováť akú zľavu vyjednal a ešte aj Suchoju pomoholSkrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      16:27 24.09.2020

      Nepoznám reálnu cenu takého krídla a mám vážne pochybnosti, že práve ty to vieš. Obecne sa s tým často stretávam, že ľudia nepoznajú hodnotu práce iných. Ja to poviem takto z ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepoznám reálnu cenu takého krídla a mám vážne pochybnosti, že práve ty to vieš.

      Obecne sa s tým často stretávam, že ľudia nepoznajú hodnotu práce iných. Ja to poviem takto z vlastnej skúsenosti... Ja mám firmu na výkresovú dokumentáciu. Vyfakturoval som zákazníkovi 3500€ a on hneď začal skákať, že za 40 výkresov je to veľa.

      Ale to už on nevidí, že statik zobral 1800, že treba platiť licencie na software rádovo stovky € mesačne, nevidí, že ten PC je špeciál kde len grafická karta stojí 1200 €, nevidí, že aj ja musím zaplatiť za réžiu... Každý si len vypočíta, že 3500 deleno 40 je 87,50 a to je veľa lebo za to kúpi 150 pív v LidliSkrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      18:15 24.09.2020

      "Otázka zní, kam a komu ty peníze tečou?"

      ...vrahům z volstrýtu, ne?! To je přece jasný!

      "Otázka zní, kam a komu ty peníze tečou?"

      ...vrahům z volstrýtu, ne?! To je přece jasný!

Načítám diskuzi...