Čína demonstrativně vyzkoušela protilodní balistické rakety DF-21D a DF-26B

-
28. 8. 2020
-
138 komentářů
-
Jan Grohmann
Čína v minulých dnech do vod Jihočínského moře odpálila protilodní střely středního dosahu DF-21D a delšího středního dosahu DF-26B. Odpal je široce vnímán jako klasická ukázka síly (Show of Force) a varování Spojeným státům.
Pax Americana
Ulrich Speck, německý geopolitik, před časem na svém twitterovém účtu uvedl: „Ve východním Středomoří můžeme studovat, co se stane, když Pax Americana [nadvláda USA] končí: Staré a nové konflikty se stupňují, evropské mocnosti střední velikosti se snaží řešit konflikty podle svých národních názorů a strategií, přesto se nedokáží dohodnout na silném společném přístupu.“
Speck mluví o Středozemí, ale konec Pax Americana rezonuje po celém světě. Spojené státy přestávají být jedinou supervelmocí, což vytváří prostor pro nástup mocností nových. Nyní vidíme začátek tvoření multipolárního světa. Tedy světa, kde nastupující mocnosti, jako je Brazílie, Turecko, Rusko, Indie a mnoho dalších se snaží urvat (pochopitelně a možná dokonce „po právu“), co největší kontrolu nad zdroji (v nejširším slova smyslu), obchodními trasami a technologiemi v nově se rodícím světě. Nejviditelněji lze vidět geopolitickou dravost u Turecka, Číny a Ruska.
Cílem Číny je bezpochyby vytlačit Spojené státy z oblasti Jihočínského moře, či dokonce jihovýchodní Asie a jak se obává Washington, dokonce z Tichého oceánu. Nyní v těchto oblastech vládne americké námořnictvo (a jeho spojenci). To se pochopitelně Pekingu v žádném případě nezamlouvá, protože nemá kontrolu nad zdroji a obchodními trasami, které jsou životně důležité pro čínskou ekonomiku (resp. pro čínskou společenskou smlouvu a legitimitu vlády v Pekingu). Básnicky řečeno ‒ americké námořnictvo drží Čínu v klinči.
Rozvoj čínského námořnictva, ale obecně celých čínských ozbrojených sil, se proto soustředí výhradně na očekávaný střet se Spojenými státy.
Čína mimo jiné musí své schopnosti předvádět případným spojencům i nepřátelům. Ideálně přitom nemusí dojít ke kinetickému střetu. Stačí ukázat, že Čína má nad Spojenými státy značnou vojenskou převahu. Ve výsledku tak Američané ztratí důvěryhodnost supervelmoci, tedy nejen vůči Číně, ale zejména vůči spřátelným ekonomikám jihovýchodní Asie a vůbec celému světu. To mimo jiné povede k penetraci čínského kapitálu a technologií do těchto zemí (a vytvoření závislosti na Číně), ohrožení dolaru jako světové měny, ohrožení pozic Japonska, Jižní Koreje a Austrálie… ale to už je jiný příběh.
L'armée chinoise va probablement mener 2 tirs de missile balistique anti-navire vers la mer de Chine méridionale, le 26 Août dans la matinée, depuis 2 bases différentes.
— East Pendulum (@HenriKenhmann) August 25, 2020
La zone d'impact mentionnée dans NOTAM A3325/20 coïncide également avec la notification maritime 琼航警0078. pic.twitter.com/8xtErqr4ZM
Trasa a místo dopadu obou střel
Test DF-21D a DF-26B
Odpal čínských balistických protilodních střel DF-21D a DF-26B sledovalo americké špionážní letadlo RC-135S Cobra Ball (existují pouze tři taková letadla). Letoun je zaměřen právě na sledování a vyhodnocování testů balistických raket. Podle americké strany došlo dokonce k odpalu čtyř střel.
Není to první podobná čínská demonstrace schopností. V loňském roce Peking rovněž vypálil DF-21D a DF-26B do Jihočínského moře, ale oblast dopadu ležela mnohem jižněji poblíž sporných Spratlyho ostrovů.
Podle některých odpal střel souvisí s letem amerického špionážního letounu U-2 nad Jihočínským mořem, kde letoun sledoval čínské vojenské cvičení. Peking to označil za provokaci. Je ale otázkou, zda lze za den připravit bezpečný testovací odpal. Test byl spíše delší dobu plánován v rámci probíhajících čínských námořních manévrů (viz níže).
DF-26B, a zejména DF-21D, jsou unikátní zbraňové systémy. Kromě íránské střely Khalij Fars s doletem 300 km totiž žádná jiná země nemá balistické protilodní střely. Ostatní země sázejí především na protilodní střely s plochou dráhou letu.
L'armée chinoise lance une série d'exercices militaires près de ses côtes à compter du 22 Août. pic.twitter.com/80JYGA3WdU
— East Pendulum (@HenriKenhmann) August 23, 2020
Série čínských námořních cvičení
DF-26B odstartovala z provincie Čching-chaj v západní Číně. Čching-chaj je bývalá severovýchodní část historického území Tibetu. DF-21D byla odpálena z provincie Če-ťiang ležícího na pobřeží východočínského moře. Odpaly byly podle všeho součástí probíhající série čtyř čínských námořních cvičení. Manévry se konají mezi 24. až 29. srpnem v Jihočínském, Žlutém, Východočínském a Pochajském moři. Zejména cvičení v Jihočínském moři je pod neustálým dohledem amerických špionážních letadel.
Trasa letu střel je známa díky čínskému upozornění pro leteckou dopravu NOTAM (Notice to AirMen). Peking v NOTAM (NOTAM A3325/20) den předem upozornil na chystaný test. Obě střely dopadly do oblastí mezi spornými Paracelskými ostrovy (nároky zde vznáší Čína, Tchaj-wan a Vietnam) a čínským ostrovem Chaj-nan v Jihočínském moři.
Dostřel DF-26B je 3000 až 4000 km a je to tedy zbraň, kterou zakazovala již neplatná Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Čína se ale k této smlouvě nikdy nepřipojila. DF-26B lze použít ke konvenčnímu i jadernému úderu na pozemní i námořní cíle.
临兵斗者皆阵列在前#灵山岛
— 逆襲 (@horobeyo) August 26, 2020
转自微博铁幕君sss pic.twitter.com/6WryLyH09S
Čínské lodě během cvičení v Jihočínském moři
Otázkou je navádění střel DF-26B. Samozřejmostí je satelitní a inerciální navigace. Ta je ale vhodná jen proti statickým cílům. Není známo, zda má střela nějakou aktivní naváděcí hlavici nebo zda lze střele ve střední a konečné fázi letu posílat korekční údaje. O DF-26B se spíše mluví jako o nástroji útoku na americké námořní základny, například Guam.
Protilodní DF-21D má dostřel 1800 km a čínská média ji popisují jako první protilodní balistickou střelu vůbec. DF-21D byla vyvinuta čistě k boji s americkým námořnictvem a jeho spojenci v Jihočínském moři. Podle všeho DF-21D má vlastní aktivní radiolokační hlavici a může zasahovat pohybující se plavidla, jako jsou letadlové lodě.
K nesení DF-21D lze využít také upravený čínský bombardér H-6N. Letoun H-6N je nejnovější čínskou variantou téměř 70 let starého sovětského bombardéru Tupolev Tu-16.
Proti čínským balistickým raketám americké námořnictvo může nasadit teoreticky „jen“ lodě se systémy Aegis a střelami RIM-161 Standard Missile 3. Svaz letadlové lodě se navíc dokáže pohybovat rychlosti až 55 km/h (za 11 min je o 10 km dál), což ztěžuje zaměření. V každém případě je DF-21D pro americké lodě smrtelným nebezpečím.
Washington mobilizuje všechny síly na očekávaný střet s Čínou o kontrolu vod Tichého oceánu.
„Toto [odpal střel] je reakce Číny na potenciální rizika, která přinášejí stále častěji přicházející americké letouny a vojenské lodě do Jihočínského moře,“ citoval nejmenovaný zdroj čínský portál South China Morning Post, který jako první informoval o testech balistických raket. „Čína si nepřeje, aby sousední země špatně pochopily cíle Pekingu.“
Song Zhongping, čínský vojenský komentátor z Hong-Kongu, zase uvedl: „USA neustále testují červenou linii Číny v otázkách Tchaj-wanu a Jihočínského moře, a to přinutilo Čínu, aby předváděla svou vojenskou sílu, aby dala Washingtonu najevo, že ani americké letadlové lodě nemohou předvádět své svaly poblíž čínského pobřeží.“
V každém případě napětí mezi USA a Čínou neustále poroste, nehledě na podzimní prezidentské volby v USA. Washington se stahuje z Evropy, Afriky a Středního východu a všechny své síly napíná ke svému čínskému rivalovi. Nyní tedy Evropa, Afrika a Střední východ budou řešit své problémy, jak ostatně někteří doufali, bez americké přítomnosti.
Související články
4000 Tomahawků pro americké námořnictvo
Firma Raytheon minulý týden slavnostně předala americkému námořnictvu (US Navy) 4000 střel s plochou ...
-
22.08.2017
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Nejnovější torpédoborec USS Jack H. Lucas pro americké námořnictvo
Loděnice Huntington Ingalls začaly se stavbou torpédoborce USS Jack H. Lucas (DDG-125) třídy Arleigh ...
-
15.05.2018
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká převaha v Indo-Pacifiku upadá
Vojenská nadřazenost USA v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Americké ozbrojené ...
-
28.08.2019
-
119 komentářů
-
Radek John
Indo-pacifická spojenecká cvičení a hrozba čínské invaze na Tchaj-wan
19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých ...
-
27.07.2020
-
95 komentářů
-
Jan Grohmann
K vojenské konfrontaci snad nedojde, na obou stranách jsou jaderné zbraně, v sázce je opravdu mnoho. Spíš to vypadá na obdobu další Studené války s tím že ekonomická síla Číny a ...Zobrazit celý příspěvek
K vojenské konfrontaci snad nedojde, na obou stranách jsou jaderné zbraně, v sázce je opravdu mnoho. Spíš to vypadá na obdobu další Studené války s tím že ekonomická síla Číny a USA jsou obrovské.
Záležet v dalších dekádách bude hodně i na demografii. Je to velmi podstatná a podceňovaná veličina, na které můžeme v historii sledovat vzestupy a úpadky celých částí světa.
Třeba Evropa v 19. století. Vládla světu i proto, že mimo průmyslovou revoluci měla i revoluci demografickou. Díky pokroku se snížila úmrtnost a přebytek obyvatel importovala do světa. Po první světové se porodnost snížila, Evropa postupně ztratila světové pozice a naopak do ní se začali stěhovat obyvatelé z jiných kontinentů. Tohle všechno (nízká porodnost, pokles vlivu ve světě, imigrace) v Evropě nadále pokračuje a nevratně ji to mění.
V Rusku byla v 19. století a ještě do třicátých let porodnost ještě skoro dvojnásobná té evropské. Rusové kolonizovali Střední Asii, měli nevyčerpatelný lidský potenciál, díky kterému vyhráli druhou světovou. Po ní porodnost však klesla na západní úroveň, Rusům se rozpadla říše a už ji nikdy neobnoví, protože na to nemají lidské zdroje. Vymírají i rychleji než Západ.
USA je zvláštní případ, kde si dlouho udržovali stabilní porodnost a navíc nasávali schopné lidi ze světa. To nyní pomalu končí, porodnost jim padá a jestli ji dokáže nahradit jen imigrace (a její kvalita?) je otázkou.
Čína ve druhé polovině 20. století lidsky překotně rostla, více než zdvojnásobili svůj počet. Rostli až tak moc, že udělali politiku jednoho dítěte. Populaci stabilizovali, zbohatli. I proto že doteď měli málo starých lidí, obrovské množství pracujících a méně dětí. To se ale začíná měnit - stále málo dětí (konec politiky jednoho dítěte nepomohl) a stárnoucí pracující s přibývajícími důchodci. Jestli v Číně nezvednou porodnost, tak je v dalších dekádách čeká sešup dolu, imigrací to řešit asi nemohou, protože kdo by se tam chtěl stěhovat?
Možná přijdou třeba s politikou třetího dítěte. Ale pochybuji, že by byla úspěšná. Ta společnost už je nastavená na jedno dítě, v desetimilionových aglomeracích je snad nemožné vše přenastavit na pětičlenné rodiny..Skrýt celý příspěvekDobrá připomínka. Turecko měl v roce 2000 65 milionů obyvatel, nyní má 84 milionů - více než Německo.
Dobrá připomínka. Turecko měl v roce 2000 65 milionů obyvatel, nyní má 84 milionů - více než Německo.
Oni tyhle změny hlavně vyniknou, když se podíváme třeba na rok 1927 - to mělo Turecko méně obyvatel než Československo. Těžko si představit na území meziválečného Československa ...Zobrazit celý příspěvek
Oni tyhle změny hlavně vyniknou, když se podíváme třeba na rok 1927 - to mělo Turecko méně obyvatel než Československo.
Těžko si představit na území meziválečného Československa přes 80 milionu obyvatel. A těžko si i představit na druhou stranu i politicko-ekonomickou váhu a vojenskou sílu takhle početného případného Československa :)Skrýt celý příspěvekA nejen to. Území Německa je v méně než poloviční proti Tureckému. K tomu obyvatelstvu turecka si připočtěte ještě 5 kolonu (Turci v Německu). Až Mr. Erdogan "zavelí" tak Evropě ...Zobrazit celý příspěvek
A nejen to. Území Německa je v méně než poloviční proti Tureckému. K tomu obyvatelstvu turecka si připočtěte ještě 5 kolonu (Turci v Německu). Až Mr. Erdogan "zavelí" tak Evropě porážku od Vídně l.p. 1683 Turci vrátí.Skrýt celý příspěvek
V Číne je ešte ďalší problém - preferencia chlapcov im skrivila demografiu do tej miery, že majú o 17% viac chlapcov než dievčat vo veku 0-24 rokov. Takže aj z toho dôvodu majú ...Zobrazit celý příspěvek
V Číne je ešte ďalší problém - preferencia chlapcov im skrivila demografiu do tej miery, že majú o 17% viac chlapcov než dievčat vo veku 0-24 rokov. Takže aj z toho dôvodu majú počet narodených detí v prepočte na obyvateľa nižší než vo Švédsku a rast populácie sa im prakticky zastavil (0,354 %) a je rovnaký ako v ČR a to napriek ešte stále vyššej pôrodnosti (1,64 vs 1,59).
Pôrodnosť ale ešte účinnejšie než reštrikcie na čínsky spôsob znižuje nepriamo úmerne životná úroveň. Preto dramaticky klesá pôrodnosť po celom svete (dnes už len 2,5 dietaťa na ženu). Taký Bangladéš má 2,1, Turecko len 2. Svetová populácia bude najbližšie roky rásť nie vďaka pôrodnosti, ale vďaka predlžovaniu života v chudobných častiach sveta.
Stále silnejšie sa preto ozývajú hlasy upozorňujúce na to, že problémom v nasledujúcich dekádach nebude preľudnená planéta, ale pravý opak. Niektorí dokonca odhadujú maximálnu svetovú populáciu na úrovni 8,7 miliardy (OSN predpovedá 11 miliárd).Skrýt celý příspěvekAno, demografie bude jedním z hlavních hybatelů budoucna, ne-li tím nejdůležitějším. Už dnes to je vidět. Konečné důsledky velmi malé porodnosti budou, pro státy které ji mají ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, demografie bude jedním z hlavních hybatelů budoucna, ne-li tím nejdůležitějším. Už dnes to je vidět. Konečné důsledky velmi malé porodnosti budou, pro státy které ji mají dlouhodobě, velmi drastické.
Jsou i státy nebo oblasti, které jsou bohaté (Island, Faerské ostrovy) nebo bohatnoucí (Kazachstán, Mongolsko), u kterých se porodnost nesnižuje.
Porodnost nad 2 dítěte na ženu se u nás už asi nikdy nepodaří, ale držet ji dlouhodobě aspoň nad 1,8 je pro nás dosažitelné. A i to byb bylo dobré. To by měl být hlavní cíl státu, ne rouškovné pro důchodce.Skrýt celý příspěvekV Mongolsku aj Kazachstane pôrodnosť po krátkom zvýšení pred 10 rokmi opäť klesá - 2,63 resp. 2,54. Ešte začiatkom 70-tych rokov bola v Mongolsku 7,5. Island má najnižšiu v ...Zobrazit celý příspěvek
V Mongolsku aj Kazachstane pôrodnosť po krátkom zvýšení pred 10 rokmi opäť klesá - 2,63 resp. 2,54. Ešte začiatkom 70-tych rokov bola v Mongolsku 7,5. Island má najnižšiu v histórii (1,91) aj keď je pravda, že spolu so Švédskom patrí k "západným" krajinám s vysokou pôrodnosťou (stále však pod 2 deti na ženu).
ČR mala naposledy nad 1,8 v roku 1989 a momentálne od minima v roku 1999 (1,12) rastie a to napriek tragickej podpore štátu. Otázka ako dlho to vydrží.Skrýt celý příspěvek
Zajímavá úvaha. Vzhledem ke kvalitě statistik, změnám metodiky a vlastně i posunům hranic není snadné se v těch číslech a kauzalitách zorientovat, ale stálo by to za podrobnější ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavá úvaha. Vzhledem ke kvalitě statistik, změnám metodiky a vlastně i posunům hranic není snadné se v těch číslech a kauzalitách zorientovat, ale stálo by to za podrobnější studii.Skrýt celý příspěvek
Za sovietov sa to v Rusku absolútne prehnalo s potratmi - od 60. rokov po pád ZSSR ich bolo riadne cez 200M ... V každej vyspelej modernej spoločnosti nevyhnutne dôjde k dvom ...Zobrazit celý příspěvek
Za sovietov sa to v Rusku absolútne prehnalo s potratmi - od 60. rokov po pád ZSSR ich bolo riadne cez 200M ...
V každej vyspelej modernej spoločnosti nevyhnutne dôjde k dvom hlavným zmenám - 1.- deti už nie sú potrebné pre sociálne zabezpečenie na staré kolená a 2.- náklady a nároky na výchovu dieťaťa sa oproti minulosti zvýšilo do takej miery, že môžu ohroziť sociálnu stabilitu potenciálnych rodičov ... + ešte pár ďalších komplikácií. Kto nájde na súbor týchto problémov riešenie, tomu bude patriť budúcnosť.Skrýt celý příspěvek
Jen malý dotaz, kdo umožnil Číně ekonomický a vojenský vzestup, díky přesunutí výrobních základen za nižší náklady veškerého průmyslového a dokonce i vojenského zboží?
Jen malý dotaz, kdo umožnil Číně ekonomický a vojenský vzestup, díky přesunutí výrobních základen za nižší náklady veškerého průmyslového a dokonce i vojenského zboží?
Odpověď je jednoduchá. Spotřebitelé celého světa.
Odpověď je jednoduchá. Spotřebitelé celého světa.
Obávám se, že spotřibetele nemají na výběr. I rádoby tuzemské firmy povětšinou svoje zboží nechávají vyrábět v Asii. Nebo jej kompletují ze surovni z Asie dovezených.
Obávám se, že spotřibetele nemají na výběr. I rádoby tuzemské firmy povětšinou svoje zboží nechávají vyrábět v Asii. Nebo jej kompletují ze surovni z Asie dovezených.
Akože nemá na výber? Buď to kúpi alebo nekúpi. Je to len jeden parameter ktorým zákazník rozhoduje ale úplne zásadný.
Akože nemá na výber? Buď to kúpi alebo nekúpi. Je to len jeden parameter ktorým zákazník rozhoduje ale úplne zásadný.
zrejme priliz netusis, co vsechno je cinske nebo ma cinske soucasti a jaky cenovy rozdil znamena tu soucast vyrobit u nas. Pokud si to budes vyrabet u nas, zakonite te konkurence s ...Zobrazit celý příspěvek
zrejme priliz netusis, co vsechno je cinske nebo ma cinske soucasti a jaky cenovy rozdil znamena tu soucast vyrobit u nas. Pokud si to budes vyrabet u nas, zakonite te konkurence s cinskou subdodavkou cenove smazne.Skrýt celý příspěvek
Všetko je to otázka ceny. Vyrábajú to, lebo to vyrábajú lacno. To je všetko. Keď sa povedzme Bosch rozhodne, že výrobu z Číny stiahne do ČR/SR tak áno, tie výrobky budú drahšie ale ...Zobrazit celý příspěvek
Všetko je to otázka ceny. Vyrábajú to, lebo to vyrábajú lacno. To je všetko. Keď sa povedzme Bosch rozhodne, že výrobu z Číny stiahne do ČR/SR tak áno, tie výrobky budú drahšie ale pre nás stále dostupné. Lebo my máme to know how. Čína z toho bude mať čo ak sa tak stane?Skrýt celý příspěvek
Miroslav: sorry, ale to fakt není jen o ceně. A nikdy nevíš, která komponenta jakého technologického celku je vyrobena kde. Blbý příklad, kamarád prodává brusné materiály, vyrobeny ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: sorry, ale to fakt není jen o ceně. A nikdy nevíš, která komponenta jakého technologického celku je vyrobena kde. Blbý příklad, kamarád prodává brusné materiály, vyrobeny v EU. Diamantové kotoučky obsahují německou slitinu, diamanty, lisují se v Indonésii, diamanty z Číny. Oficiálně made in Germany. Vždyť teď by se bez čínských průmyslových hnojiv zhroutilo i evropské zemědělství. Základní substance, meziprodukty, pomocné materiály... Jsou toho taková kvanta, a představa, že to někdo jen tak lehce nahradi, je nesmysl. I věci, co udělat umíme, tak nám na požadovaný objem chybí kapacita.
A ještě mi řekni, proč by evropský výrobce měl být nějak žhavý do udržování americké hegemonie. Prostě takhle korporátní struktury nefungují. S ohledem na výkon funkce dobrého hospodáře má management povinnosti vůči akcionáři maximalizovat zisk. Výrobci nejsou politické neziskovky.Skrýt celý příspěvek
Spotřebitelé samozřejmě mají na výběr. Je ovšem nutno opustit primitivní náhled na "spotřebitele", jako na konkrétního jedince a brát "spotřebitele" jako sumu spotřebitelských ...Zobrazit celý příspěvek
Spotřebitelé samozřejmě mají na výběr. Je ovšem nutno opustit primitivní náhled na "spotřebitele", jako na konkrétního jedince a brát "spotřebitele" jako sumu spotřebitelských preferencí. Spotřebitelská preference po nejnižší ceně v minulosti vedla, k tomu, že "kdo nevyráběl v číně" nedokázal cenově konkurovat a neudržel se na trhu. Pokud se tato preference změní na "nechci nic z číny a klidně si za to připlatím", tak výroba v číně velmi rychle skončí a bude se vyrábět jinde. Samozřejmě proces odlivu výroby z číny tak jako tak probíhá i se spotřebitelskou preferencí nejnižších cen s tím, jak se levná čínská otrocká pracovní síla pomalu bohatne a už nechce makat 12 hodin denně 7 dní v týdnu za misku rýže. Místo toho nastupuje Bangladéš, Indie, východní Evropa či robotizace.Skrýt celý příspěvek
Ktore vyspele vojenske technologie sa vyrabaju prosim pekne v cine? Tu je zapad stale 10rokov napred. Ved cinania zatial nedokazali dobre okopirovat ani ruske motory do svojich ...Zobrazit celý příspěvek
Ktore vyspele vojenske technologie sa vyrabaju prosim pekne v cine? Tu je zapad stale 10rokov napred. Ved cinania zatial nedokazali dobre okopirovat ani ruske motory do svojich stihaciek. Ich najvykonnejsi utocny potencial stoji na koncepcii Tu16. To ze sme tam zo zapadu presunuli cast vyroby znamena aj to ze sme si dokazali udrzat rast aj u nas a tym padom aj rozvoj hitech technologii. Cina sa ich snazi nekalo ziskavat no zatial stale pokrivkava.Skrýt celý příspěvek
S těmi motory už to zřejmě neplatí, dokončili motor WS-10C s vektorováním tahu a dávají ho do J-20B. Není žádný důvod k sebeuspokojení a pohrdání čínskými technologiemi, dnes už ...Zobrazit celý příspěvek
S těmi motory už to zřejmě neplatí, dokončili motor WS-10C s vektorováním tahu a dávají ho do J-20B. Není žádný důvod k sebeuspokojení a pohrdání čínskými technologiemi, dnes už jsou jednoznačně hned za USA a co je horší, jejich vývoj jde rychleji než ve zbytku světa. Kdo jiný než USA a Čína má ve výrobě 5.gen stíhačku ?Skrýt celý příspěvek
Jura99 SU-57 již vstoupil do sériové výroby a tak máme 3 výrobce. Samozřejmě měl bych zmínit, že se jedná o ruskou barbarskou propagandu protože SU-57 není letadlo 5. generace a ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
SU-57 již vstoupil do sériové výroby a tak máme 3 výrobce.
Samozřejmě měl bych zmínit, že se jedná o ruskou barbarskou propagandu protože SU-57 není letadlo 5. generace a barbarské Rusko neumí nic sériově vyrobit.
A každé pochybení bude po bolševicku odměněno.Skrýt celý příspěvektak víme, že sériovka Su-57 začala už vloni a první kus byl nachystaný k převzetí na vánoce. Nějak se jim v něm ale zmátlo řízení a spadlo to neslavně na zem, takže kromě jiných ...Zobrazit celý příspěvek
tak víme, že sériovka Su-57 začala už vloni a první kus byl nachystaný k převzetí na vánoce. Nějak se jim v něm ale zmátlo řízení a spadlo to neslavně na zem, takže kromě jiných nedostatků mají co překonstruovávat.Skrýt celý příspěvek
Vyrobili 2 kusy a z toho im jeden, hneď ten prvý padol pri skúšobnom lete. Druhý nebol predaný. Samotný Suchoj prezentoval, že budú urobené zmeny ktoré potrvajú do roku 2022. O ...Zobrazit celý příspěvek
Vyrobili 2 kusy a z toho im jeden, hneď ten prvý padol pri skúšobnom lete. Druhý nebol predaný. Samotný Suchoj prezentoval, že budú urobené zmeny ktoré potrvajú do roku 2022. O akej sériovej výrobe sa teda bavíme?Skrýt celý příspěvek
"Sériovou výrobou" nejspíš myslí, že stíhačka je ve finální sériové podobě. Teda aspoň to platilo, než začali předělávat systém řízení. A pořád nemá nové motory, ale ty upravené z ...Zobrazit celý příspěvek
"Sériovou výrobou" nejspíš myslí, že stíhačka je ve finální sériové podobě. Teda aspoň to platilo, než začali předělávat systém řízení. A pořád nemá nové motory, ale ty upravené z Su-35. Ale tempo 1 - 2 kusy ročně opravdu není "sériová výroba". Dál je kompletují jednu po druhé, stejně jako prototypy.Skrýt celý příspěvek
Či to dokážu vyrobiť je jedna vec, či to dokážu vyrobiť v zodpovedajúcej kvalite vec druhá. Ak má ten motor životnosť 2000 h oproti západným ktoré majú životnosť 8000 h, tak je to ...Zobrazit celý příspěvek
Či to dokážu vyrobiť je jedna vec, či to dokážu vyrobiť v zodpovedajúcej kvalite vec druhá. Ak má ten motor životnosť 2000 h oproti západným ktoré majú životnosť 8000 h, tak je to problém. ekonomický aj logistickýSkrýt celý příspěvek
WS-10C je len taký medzi krok.. Skutočný motor 5 gen. je WS-15 a ten je v nedohľadne.. Vektorový ťah je síce pekná vec, otázkou je v koľkých rovinách to zvláda, či v 2 ako F-22 ...Zobrazit celý příspěvek
WS-10C je len taký medzi krok..
Skutočný motor 5 gen. je WS-15 a ten je v nedohľadne..
Vektorový ťah je síce pekná vec, otázkou je v koľkých rovinách to zvláda, či v 2 ako F-22 alebo 3 ako su-35/su-57
Lenže vektorový ťah ti pomôže hlavne v malých rýchlostiach alebo na rychlú zmenu smeru..
Ono to znie akože super vec..
Len západ by nesmel mať doktrínu 2 strely na 1 lietadlo.. teda sa vyhneš prvej, ale stratíš obrovské množstvo energie a tá druhá ťa dostane bez problémov..
J-20 nie je stíhačka 5 gen v pravom zmysle.. tou je celostealth, situačné povedomie, výkonné a odolné motory..
j-20 získa až príchodom ws-15 len jednu z 3 vecí.. a ten je stále v nedohľadne, keďže pri testoch pár rokov dozadu sa im zlomila lopatka..
To je tak dekádu, dve od vyriešenia..
J-20 nemá celostealth, má ako su-57 z prednej hemisféry, v situacnom povedomí zaostáva..
A prečo to vieme?
Jednoduchým použitím selského rozumu, Čína má peňazí dosť a napriek tomu nevyrába J-20 ako Baťa cvičiť..
Prečo?
Lebo nie je dokončený vývoj.. a tak prikúpili su-35 nech sa môžu motorovom inšpirovať..
Prečo vlastne nie sú Čínske a Ruské lietadla celostealth? Samotné zvládnutie stealth tvaru problém nie je..
Ani základného stealth materiálu..
Lenže v zadnej časti lietadla pri motore sú vyššie teploty a vyrobiť materiál čo zvládne tlak+teplotu cca 1200+- C + stealth je sakramentsky drahé, ťažké, a extrémne náročné vyrábať v množstvách ako má F-35/F-22..Skrýt celý příspěvek
Lukash Je jedno odkud to kopírují, většinu věcí se jim podaří dovést do zdárného konce. To že jejich proudové motory mají menší životnost neznamená, že nefungují. A všechno není ...Zobrazit celý příspěvek
Lukash
Je jedno odkud to kopírují, většinu věcí se jim podaří dovést do zdárného konce. To že jejich proudové motory mají menší životnost neznamená, že nefungují.
A všechno není jen o technologiích, na blízkém východě to amíkům nestačí.Skrýt celý příspěvekLebo vymeniť motor v stíhačke je ako vymeniť plienku, že? Ak majú USAF problém s kvalitnými motormi udržať nasaditeľnosť okolo 70%, akú nasaditeľnosť bude mať čínske letectvo keď ...Zobrazit celý příspěvek
Lebo vymeniť motor v stíhačke je ako vymeniť plienku, že? Ak majú USAF problém s kvalitnými motormi udržať nasaditeľnosť okolo 70%, akú nasaditeľnosť bude mať čínske letectvo keď budú musieť meniť 2 motory 3 alebo 4x častejšie? A koľko to bude stáť? Ako sa prejaví nasaditeľnosť ak bude treba robiť GO motora po 800 h oproti 2500 h pri západných konštrukciách?Skrýt celý příspěvek
Miroslave 2000hod jsou radove roky provozu a nasaditelnost zapadnich stroju snizuje predevsim jejich astronomicka cena, za cenu jedne F-35 si Cinan nejspis postavi treba 5ks J-20.
Miroslave 2000hod jsou radove roky provozu a nasaditelnost zapadnich stroju snizuje predevsim jejich astronomicka cena, za cenu jedne F-35 si Cinan nejspis postavi treba 5ks J-20.
No nejspíš né... Ty si myslíš, že keď v Číne dokážu za 1/5 pozvárať silo na kukuricu tak aj stíhačka bude stáť 1/5? Lacnejšia je výroba jednoduchých výrobkov lebo je tam vysoký ...Zobrazit celý příspěvek
No nejspíš né...
Ty si myslíš, že keď v Číne dokážu za 1/5 pozvárať silo na kukuricu tak aj stíhačka bude stáť 1/5?
Lacnejšia je výroba jednoduchých výrobkov lebo je tam vysoký podiel pracovnej sily ktorá je v Číne lacná. Avšak pri hightech produktoch je podiel pracovnej sily na výslednú cenu minimálny. Nepresahuje 5-6%.
Výslednú cenu kvalitných stíhačiek robia materiály a technológie. A tie stoja plusmínus všade rovnakoSkrýt celý příspěvekMiroslav: asi jsi v Číně nikdy nebyl, proto se pošklebuješ nad jakýmisi sily na kukuřici. Já z jejich nastávající dominance žádnou radost nemám, ale musím nezaujatě uznat a viděl ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: asi jsi v Číně nikdy nebyl, proto se pošklebuješ nad jakýmisi sily na kukuřici. Já z jejich nastávající dominance žádnou radost nemám, ale musím nezaujatě uznat a viděl jsem to na vlastní oči, že za 20-30let urazili cestu v dějinách asi nevídanou.
Pokud jde o tvoji cenovou úvahu, že všude musí být cena hightech výroby +/- stejná, jak si pak vysvětluješ radikální pokles v ceně F-35A z nějakých 200mil. USD na 80mil.USD za malé jednotky roků ? Zjevně je tedy možné ten samý stroj vyrobit s prodejní cenovkou 80 ale i 200.Skrýt celý příspěvekJura99 Letec F-35 v US army má nalietať cca 400-450 hodín ročne (nájdeš starší údaj 350).. Tých 2000 hodín by za 4 roky ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Letec F-35 v US army má nalietať cca 400-450 hodín ročne (nájdeš starší údaj 350)..
Tých 2000 hodín by za 4 roky vylietal..
https://www.americanmachinist....
Tu je ukážka motoru F-135 u F-35 s 9400 TAC cyklov.. cca 2x viac ako má motor F-100 pri F-15..
To má byť cca 2000 misií F-35..
A misia netrvá hodinu..
Cieľ bolo 4500 leteckých hodín, teraz ašpirujú na 6000..
A Čína má problém vyrobiť 2500 hodinový motor.. teda musí mať logicky 2-3x viac lietadiel(motorov) ako protivník a je to práveže naopak..
F-35 má pri block 3 cca 80-90% nasaditeľnosť, celkovo okolo 60% keď rátame staršie blocky ktoré sa prestávajú na block 3..
US sú vseobecne poctiví, rátajú do nasaditeľnosti aj lietadla, ktoré prestavujú alebo robia midlife upgrade..Skrýt celý příspěvek
3180 Nebudu vám lhát, žádný koncový spotřebitel nerozhoduje o tom, zda zboží bude vyrobeno v tuzemsku, nebo jinde (u některých komodit existuje samozřejmě možnost volby). Čína si ...Zobrazit celý příspěvek
3180
Nebudu vám lhát, žádný koncový spotřebitel nerozhoduje o tom, zda zboží bude vyrobeno v tuzemsku, nebo jinde (u některých komodit existuje samozřejmě možnost volby).
Čína si nastavila podmínky takové, že drtivá řada firem přenesla svoji výrobu do Číny a "západ" jim to bez problémů umožnil.
Vzestup Číny je díky západnímu kapitálu. Nyní se nacházíme přibližně v době zlomu, protože ekonomické centrum se jistě přelévá ze západu na východ. V 21. století se projeví úpadek "západu", ekonomicky ztratí svoji dominanci a demograficky úplně.
To by nebylo ani tak hrozné, horší bude, že se staneme pravděpodobně méněcennými. Už nyní "západní hodnoty" nám ukazují, že světlá barva kůže je problém a islám je víc, než jiné víry. Možná se i my (naši vrstevníci na západě určitě) dožijeme i toho, kdy naše dcery či vnučky budou raději hledat partnery tmavé barvy kůže či jiné kultury, protože kdo je nadřazen již nebude (není) pochyb.
A to je ta mírumilovná budoucnost západu. Ta druhá je krvavá, kdy si původní obyvatelstvo začne domáhat svých ztracených práv a svobod a tím pádem nějaký ekonomický rozkvět mizí jak pára nad hrncem.
Sázím na první možnost, protože po desetiletí masáže se jakýkoliv kolektivní odpor zlomí a nebo naopak je to dobré podhoubí pro to,aby vzešel nový Hitler (bohužel).
No nic, nerad jsem odbočil, naším nepřátelem je Rusko a Čína a proto musíme kupovat americké zbraně. A kdo si myslí něco jiného je ruskej trol. RUSKEJ TROL!Skrýt celý příspěvekSamozřejmě rozhoduje, viz výše. Čína si nic nenastavovala, čína jen měla miliardu hladových krků ochotných pracovat za misku rýže, čehož západní výrobci využili k tomu, aby splnili ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě rozhoduje, viz výše. Čína si nic nenastavovala, čína jen měla miliardu hladových krků ochotných pracovat za misku rýže, čehož západní výrobci využili k tomu, aby splnili zákaznickou touhu po nižších cenách. Čína na tom vydělala, ale vydělal na tom i západní spotřebitel.
Nic se také nikam "nepřelévá", ekonomické centrum v JV Asii a Pacifiku existuje už dávno, jen v tento okamžik roste rychleji než roste euroatlantický prostor. Bláboly o "méněcennosti" a "úpadku" jsou leda pro srandu.Skrýt celý příspěvekPro mě osobně je symbolem úpadku fakt,že pokud je člověk běloch,křesťan a heterosexuál stává se pomalu,ale jistě černou ovcí. Doufám,že jsem se nedopustil něčeho nekorektního ...Zobrazit celý příspěvek
Pro mě osobně je symbolem úpadku fakt,že pokud je člověk běloch,křesťan a heterosexuál stává se pomalu,ale jistě černou ovcí.
Doufám,že jsem se nedopustil něčeho nekorektního případně rasistického.Skrýt celý příspěvekTesil Ničeho rasistického jste se samozřejmě nedopustil, jen komouši váš výrok označí jako blábol. Bohužel rasismus proti bílím lidem jede v mainstreamu na plné pecky. Když ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil
Ničeho rasistického jste se samozřejmě nedopustil, jen komouši váš výrok označí jako blábol.
Bohužel rasismus proti bílím lidem jede v mainstreamu na plné pecky. Když černoch zabije nevinného bílého ˇ(dítě), tak to nikoho nezajímá. Pokud bílý zabije v sebeobraně černocha, tak mainstream z bílého udělá psychopatického zabijáka.
Mainstream: https://www.idnes.cz/zpravy/za...
Co se skutečně stalo: https://www.konzervativninovin...
Zde rozbor pořízeného videa: https://www.incorrect.cz/kyle-...
A to jen aktuální situace, mainstream drží tento kurz dlouhodobě. A není to jen o rase, ale i různá feministická hnutí či hnutí LGBT+ (neplést s logik, GlobeElement, StandaBlábol a Torong :) tak kladou podmínky jen a pouze majoritě, když jim přednesete v jakém zoufalém stavu se nachází některé ženy a LGBT menšiny v islámské komunitě či islámských zemí, tak je to absolutně nezajímá a tento problém ignorují.
Ze západu zbyl jen jakýsi sentiment, nyní se obávám, že tyto země jsou ztraceny a nějaký původní evropský svět na konci 21. století bude přinejlepším od Aše po Ural.Skrýt celý příspěvekTak to zkusím jinak, polopatě. "Že něco jede na plné pecky" nelze doložit tím, že jste si vybral pár článků a díky tomu se vám zdá, že se jedná o obecný trend. Jedna přestřelka ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to zkusím jinak, polopatě. "Že něco jede na plné pecky" nelze doložit tím, že jste si vybral pár článků a díky tomu se vám zdá, že se jedná o obecný trend. Jedna přestřelka jaro nedělá. Rabování, násilí ultralevičáků včetně útoků na univerzity zažily USA bezpočet minimálně třeba v 60. a 70. letech. a jaksi nevypadá, že by se za těch 50 či 60 let co od té doby uběhly rozpadly. Stejně tak argumentace "spravedlivým soudem" je nesmyslná. V opačném případě by miliony Ujgurů vězněných bez soudu v čínských koncentrácích znamenaly, že čína je v totálním rozkladu.Skrýt celý příspěvek
Víceméně se naivně počítalo s tím (panovala tu ta teorie), že ekonomický rozvoj půjde ruku v ruce s demokratizací země a svobodnější společností. No a pak přišla Čína se svou verzí ...Zobrazit celý příspěvek
Víceméně se naivně počítalo s tím (panovala tu ta teorie), že ekonomický rozvoj půjde ruku v ruce s demokratizací země a svobodnější společností. No a pak přišla Čína se svou verzí kapitalismu/komunismu a tyhle teorie zničila. Po západním světě už začíná panovat shoda, že myšlenky na liberalizaci Číny přes ekonomický rozvoj byly naivní a reálně se nám tu vynořil nový nepřítel, kterého jsme všichni pomohli vytvořit, společně s vládami, společnostmi a reálně současným ekonomickým systémem. Svítá, ale naděje, protože se západní svět začíná proti této hrozbě probouzet.
Co se západu týče asi bych se i shodl, že i když ekonomicky stále silný, tak ztrácí své původní hodnoty a ideály a společnost slábne. Demografický vývoj hodně zasáhne do společenské koheze tedy schopností západu čelit hrozbám.Skrýt celý příspěvekDanik Popravdě už v devadesátých letech se vědělo na příkladu Číny, že komunismus (ten čínský) se vzájemně nevylučuje s kapitalismem. O demokracii západním zemím nešlo, šlo o ...Zobrazit celý příspěvek
Danik
Popravdě už v devadesátých letech se vědělo na příkladu Číny, že komunismus (ten čínský) se vzájemně nevylučuje s kapitalismem. O demokracii západním zemím nešlo, šlo o byznys o nic jiného.
Problém nastal tehdy, kdy Čína přestala vyrábět pouze nekvalitní kopie, jež byli de-facto tolerovány a začala do světa prodávat svoje vlastní výrobky, jež hravě konkurovali zavedeným západním firmám, hlavně americkým.
Trump si toto více než uvědomuje a proto začal vést proti Číně hospodářskou válku jakoby z ničeho nic.
Spíše to ale připomíná přísloví, že tonoucí se stébla chytá. Na nějaký čas může čínský růst spíše zpomalit, než zastavit, ale celkový vývoj asi už nezmění.
Ekonomické centrum se brzy přesune do Asie (východní a jižní), Evropa kvůli současným pokřiveným hodnotám bude čelit společenským problémům a svoje postavení ve světě již dávno ztratila. Stačí se podívat jak zvládá či spíše nezvládá různé situace.Skrýt celý příspěvek
Napriek všetkému tomu vzostupu je Čína stále výkonom na obyvateľa zaostalá krajina: https://en.wikipedia.org/wiki/... Samozrejme to ...Zobrazit celý příspěvek
Napriek všetkému tomu vzostupu je Čína stále výkonom na obyvateľa zaostalá krajina:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Samozrejme to dobieha kvantitou ....
Ale faktom je i to, že technologicky je Čína stále iba priemerným štátom, kde je údaj ako "vedecké publikovanie" len platený markentig, reálne sa Čína nemôže porovnávať s modernými západnými štátmi a v mnohých oblastiach je ďaleko i za takým Ruskom ...Skrýt celý příspěvekOd Aše po Ural asi těžko bude na konci 21 století existovat nějaký původní evropský svět ,dokud budou ve vedení států v této oblasti kágébácká hovada typu ...Zobrazit celý příspěvek
Od Aše po Ural asi těžko bude na konci 21 století existovat nějaký původní evropský svět ,dokud budou ve vedení států v této oblasti kágébácká hovada typu Putina,Orbána,Lukašenka,Bureše a spol jejichž jediným cîlem je za každou cenu udržet moc postkomunistické šlechty.Skrýt celý příspěvek
Nemyslím si že zrovna balistické strely sú tou najväčšou hrozbou na ničenie pohyblivého cieľa. Odhliadnuc od toho že sú pomerne ľahko detekovatelne, ich letová dráha v prvej fáze ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím si že zrovna balistické strely sú tou najväčšou hrozbou na ničenie pohyblivého cieľa. Odhliadnuc od toho že sú pomerne ľahko detekovatelne, ich letová dráha v prvej fáze pomerne predvídateľná čo poskytuje relativne "dlhý" čas na reakciu, a presnosť navedenia na pohybujúci sa cieľ v záverečnej časti letu je takisto otázna najmä pri deklarovanej rýchlosti mach 10, a ako tu už bolo povedané ich vlastný radar bude lahko detekovatelny a zarusitelny keďže bude musieť byť v aktívnom režime. O detekcii a udržaní znalosti o aktuálnej polohe CSG sa baviť nemusíme to je zložitý proces sám o sebe.Skrýt celý příspěvek
pokus o balistickou střelu proti námořním svazům plyne asi z toho, že chtějí zvýšit dosah na takové cíle od svého vlastního pobřeží. Pokud by jste na takovou vzdálenost chtěl ...Zobrazit celý příspěvek
pokus o balistickou střelu proti námořním svazům plyne asi z toho, že chtějí zvýšit dosah na takové cíle od svého vlastního pobřeží.
Pokud by jste na takovou vzdálenost chtěl útočit jinak, tak zbývají letadla jako nosiče protilodních střel. Což poskytuje mnohem větší čas na obranu a takové obrany je schopno každé plavidlo ve svazu, nejen to se systémem Aegis.
Pokud uvažujete o snadné detekovatelnosti střel a reakci systému Aegis a ostatních aktvních PVO systémů na lodích, tak tím poskytujete výhodu v tom, že se může hlavice orientovat i v pasivním režimu, tak jako protiradiolokační střela.
Jsem zvědav, jak bude "lahko zarušitelný" radar střely o kterém defacto nic nevíme, ani v jakém frekvenčním pásmu pracuje.
"O detekcii a udržaní znalosti o aktuálnej polohe CSG sa baviť nemusíme to je zložitý proces sám o sebe."
... počítejte s tím, že dostupných možností, jak sledovat pohyb CSG, je dost a půjde o kombinaci více systémů.Skrýt celý příspěvekAha jasne takze strela urcena prioritne na lietadlovu lod bude v pasivnom rezime utocit vlastne na radar pvo krytia CSG. A u ktorej strely poznate aktualnu frekvenciu ...Zobrazit celý příspěvek
Aha jasne takze strela urcena prioritne na lietadlovu lod bude v pasivnom rezime utocit vlastne na radar pvo krytia CSG. A u ktorej strely poznate aktualnu frekvenciu radiolokatoru? :) vy fakt neviete ani princip fungovania? Ktore systemy zistenia pozicie CSG ktore budu postacovat bude mat cina v pripade konfliktu k dispozicii? BHR je nedostatocne presny, ponorky a hladinove plavidla budu eliminovane v dostatocnej vzdialenosti, letectvo s dostatocnym doletom nizkou rcs cina nema a satelity ci drony zrejme tiez.Skrýt celý příspěvek
Vážně čína nemá průzkumné satelity v radiovém, infračerveném a optickém spektru? "A u ktorej strely poznate aktualnu frekvenciu radiolokatoru?" ...u střel, které se již vyrábí ...Zobrazit celý příspěvek
Vážně čína nemá průzkumné satelity v radiovém, infračerveném a optickém spektru?
"A u ktorej strely poznate aktualnu frekvenciu radiolokatoru?"
...u střel, které se již vyrábí exportují více zákazníkům a byly někde použité, už z určení a rozměru střel a krytů antén můžete říct v jakém konkrétním frekvenčním pásmu pracuje.
Kdežto u střely, kterou svět neviděl to bude obtížné vůbec odhadnout.
...můj tip by byl vícepásmová radarová hlava s širším svazkem pro průzkum větší oblasti a druhé pásmo o vyšší frekvenci pro přesné zjištění parametru cíle a navedení.Skrýt celý příspěvekJasne ze ma satelity ale ja som sa pytal ktore bydu pouzitelne v pripade konfliktu ;) Si zlaty :) u strel ktore sa vyrabaju a exportuju, takze aj u tychto vlastne, a ak nie tak sa ...Zobrazit celý příspěvek
Jasne ze ma satelity ale ja som sa pytal ktore bydu pouzitelne v pripade konfliktu ;)
Si zlaty :) u strel ktore sa vyrabaju a exportuju, takze aj u tychto vlastne, a ak nie tak sa to US vdaka saudom coskoro dozvedia ;)
Vasa definicia je usmevna pretoze tak funguje mnoho striel pretoze v tom radiovom spektre vlastne ani nieje mnoho inych moznosti. A vsetky su zarusitelne. Otazka je ci bude mat navrch strela ale systemy us navy. Ja tipujem us navy ;)Skrýt celý příspěvekOTH radary navedu DF odstatocne presne, aby v cielovej oblasti mohla pouzit vlastny radar, alebo ine sposoby navedenia. Po tom co strela zapne aktivny radar, zachyti prvotny odraz ...Zobrazit celý příspěvek
OTH radary navedu DF odstatocne presne, aby v cielovej oblasti mohla pouzit vlastny radar, alebo ine sposoby navedenia. Po tom co strela zapne aktivny radar, zachyti prvotny odraz ciela CSG. US navy samozrejme zacne rusit a dodavat skreslene obrazy, ale to uz strela bude vediet, ze CSG v danej oblasti je a zrazu jej ciel nejako zlvastne uskocil, cize AI samozrejme vyhodnoti, ze sa ju pokusaju zarusit a skreslene obrazy odignoruje. Namiesto radaru preto pouzije opticke a IR navedenie. To vsetko sa odohra pocas mozno 2-5 sekund dopadovej fazy DF, za ktore sa CSG pohne pri najvyssej moznej rychlosti 55 km/h o 15 metrov (je otazka, ci CSG pojde stale najvyssou moznou rychlostou, pretoze ak aj lietadlova lod ma jadrovy reaktor ako zdroj pohonu, ostatne lode CSG maju iba konvencny pohon a ich prevadzku na maximalny vykon vyrazne obmedzuje jednak drasticky znizeny dosah na maximalke a jednak technicky obmedzena doba, pocas ktorej lode mozu plavat na max. rychlosti a s tym spojene opotrebenie a poruchy).
Kedze CSG sa pocas priletovej fazy DF pohne o cca 15 metrov, pre DF sa v podstate jedna z hladiska jej koncoveho navedenia o staticky ciel. Ak by boli podmienky pre opticke a IR navedenie nevhodne, moze DF pouzit pasivne Lock on Jam navedenie na zdroj rusiaceho signalu...
OTH radary vedia spolahlivo zistit polohu CSG na tisice kilometrov od pobrezia, resp. od umelych ostrovov, kde su umiestnene. V pripade utoku na tieto radary (nikdy nie je moznost ich vyradit vsetky, mozno tak 1-2), cinan posle dron a aj ked ten dron bude zniceny, zisti aktualizovanu polohu CSG. Takto mozu poslat aj 50 dronov, ich cena je nic oproti lietadlovej lodi a hlavne schopnost zastavit US navy a ukazat svetu, ze moc navy je passe je neocenitelna. Zbavia sa tiez problemov s posobenim utociacich FA-18 a F-35, lebo ak bude LL neschopna priblizenia k Cine, ani lietadla nepridu. Cinan do toho moze vrhnut vsetky existujuce prostriedky, aby znicil politicku a mocensku prestiz USA raz a navzdy. Ked je poloha CSG znama, pride saturacny utok, SM2/3 s tym nic neurobia, lebo na DF by museli strielat z pozicie priamo pod letovou krivkou DF a nie zo standoff vzdialenosti tisic a viac kilometrov - v momente, ked bude SM exoatmosfericky kill vehikel prilietat na povodnu poziciu DF, cinska strela uz bude v atmosfere a manevrovat vysoke G. SM rakety si proti DF ani neskrtnu, to by museli byt kusok od miesta odpalu DF, len ako sa tam asi dostanu vsak ano... SM musi najprv priletiet cca 1000 km smerom k DF a kym sa dostane do utocnej trajektorie, DF uz bude klesat v atmosfere a manevrovat na ciel a ako je zname SM strely nedokazu palit po nebalistickych profiloch ciela ani nahodou. DF je balisticka iba pocas letu mimo atmosfery, ale aj keby bola SM odpalena velmi skoro po odpale DF, kym sa k nej dostane bude DF klesat v atmosfere. LOd s SM strelami by musela byt nedaleko odpaliska DF, cize to je bohuzial no go pre Aegis.
Cinan zrejme nebude mat zaujem znicit lietadlovu lod, lebo to by pochoval vyse 6000 americkych statocnych dusi, ale skor sa bude snazit urobit poskodenie, aby ukazal, ze US navy uz nie je ani trochu nedotknutelna, ze lietadlove lode su sitting ducks a nie symbol moci a ze US nadvlada vo svete upada. A aj to iba v pripade ak sa americka deep state a generalmi rozhodnu nejako agresivne blokovat namorne cesty cinskych obchodnych lodi, alebo zacnu vyraznu eskalaciu cez Taiwan. Ale ak nie, USA nic nehrozi :-).
ved preco by USA mali vytvarat neprijatelny tlak na mocnu krajinu na uplne inom kontinente, ktora nijako priamo USA neohrozuje, skor naopak je voci konfliktu s USA dlhodobo zdrzanliva... Demokraticka mocnost a lider slobody predsa nemoze byt agresor a vytvorenim namornej blokady bez vlastneho priameho ohrozenia vyprovokovat vojensky konflikt...
USA sa spoliehaju na tankovacie drony, ktore ale kym sa dostanu do sluzby bude v idealnom pripade rok 2030 a do tej doby budu USA bez moznosti projekcie sily. Tieto tankery ale aj tak po obrovskych technickych a celkovych nakladoch zvysia dosah palubnych lietadiel na cca 2000 km, pricom DF 26 uz ma dnes dolat viac nez tolko. Ze vraj DF 26 nema take senzory aby sa mohla navadzat na pohyblivy ciel - ak ich moze mat DF - 21, preco by ich nemohla mat DF - 26? Ak americania musia vyvinut cele nove stroje a taktiky nasadenia svojich letiek, cinanom staci pouzit existujuce senzory na dalsiu raketu v poradi s vacsim dosahom... Ja by som vsadzal na armadu CLR ;-)Skrýt celý příspěvekCaptain teda konecne niekto kto sa realne pustil do detailov davam za to palec hore aj ked s mnohymi vecami nesuhlasim ale ktovie mozno su cinania skutocne v technologiach tak ...Zobrazit celý příspěvek
Captain teda konecne niekto kto sa realne pustil do detailov davam za to palec hore aj ked s mnohymi vecami nesuhlasim ale ktovie mozno su cinania skutocne v technologiach tak daleko ze predbehli vsetkych ;)
Nie oth radar nema dostatocne rozlisenie na urcenie presnej polohy ukaze sice ze tam nieco je ale to nestaci. Drony na urcenie polohy by sa neosvedcili lebo su dostatocne dobrym cielom pre pvo flotily. Samozrejme rakety SM niesu vhodne na nicenie striel DF v konecnej faze letu. Tam uz to bude len o REB opatreniach. IR alebo Opto navedenie pri udavanych rychlostiach a tym sposobenych fyzikalnych javoch velmi v uvahu neprichadzaju. Lock on rezim potom na co? Na Aegis plavidlo, Growler, Awacs alebo F35? Vsetky su schopne REB, LL to nebude mat za ulohu ;)
Ale ok k najnovsim technologickym znalostiam urovne cinskej ani US vyzbroje pristup nemam (ale to nikto tu z diskutujucich), a v armade (PVO) uz 17 rokov niesom takze vsetko je mozne. Ale osobne nechcem zit v "cinskom" svete takze dufam ze si ako sucast zapadu udrzime prevahu co najdlhsie ;)Skrýt celý příspěvek
při mach 10 je doba letu třeba deset minut, pokud na té střele bude jaderná hlavice, tak se zase tak přesně trefit nemusí.
při mach 10 je doba letu třeba deset minut, pokud na té střele bude jaderná hlavice, tak se zase tak přesně trefit nemusí.
Pokud chce Čína armagedon, nemusí střílet po LL, může zamířit kamkoliv na území USA.
Pokud chce Čína armagedon, nemusí střílet po LL, může zamířit kamkoliv na území USA.
proč hned armagedon? Mohou taktickou hlavicí zničit jen to co je bude bezprostředně ohrožovat. A ještě budou spolu s Moskvou svorně prohlašovat, že šlo o nehodu na reaktoru samotné ...Zobrazit celý příspěvek
proč hned armagedon? Mohou taktickou hlavicí zničit jen to co je bude bezprostředně ohrožovat. A ještě budou spolu s Moskvou svorně prohlašovat, že šlo o nehodu na reaktoru samotné letadlové lodě.Skrýt celý příspěvek
Fakt je, že místní kremloblbi by jim i takovouhle hovadinu asi sežrali.
Otázka je, zda Moskva je dost velký masochista, aby si vybrala stranu takhle.Fakt je, že místní kremloblbi by jim i takovouhle hovadinu asi sežrali.
Otázka je, zda Moskva je dost velký masochista, aby si vybrala stranu takhle.ako to myslis, ze ci si Moskva vyberie stranu taklhe? V pripade konfliktu USA - Cina si Rusko vyberie rozhodne Cinu, pretoze ho USA dlhodobo existencne ohrozuju a robia vsetko co ...Zobrazit celý příspěvek
ako to myslis, ze ci si Moskva vyberie stranu taklhe? V pripade konfliktu USA - Cina si Rusko vyberie rozhodne Cinu, pretoze ho USA dlhodobo existencne ohrozuju a robia vsetko co vedia aby mu skomplikovali existenciu. Cina je v postoji voci USA s Ruskom na jednej lodi - zamorska velmoc im obom ide po krku. Inak povedane, kym pre rusov a cinanov predstavuju USA vysoku existencnu hrozbu, akekolvek ich vzajomne potencionalne nezhody su absolutne podruzne a nemaju ani nahodou dolezitost existencialneho ohrozenia. Cina nepacuje na politickom zniceni Ruska, rusko nepracuje na politickom zniceni Ciny, ale USA sa snazia s ustami plnymi najplepsich umyslov demokracie a ludskych prav realne znicit mocensku a politicku nezavislost Ciny aj Ruska (aj kohokolvek ineho). Preto Cina a Rusko budu dovtedy priatelia, kym USA budu predstavovat pre nich hrozbu c. 1. Co nastane potom, ked tato schema expiruje je nepodstatne riesit, lebo svet bude tym padom po najvacsej mocenskej a politickej zmene celej historie...
Takze Moskva by bola masochista, ak by sio zvolila USA namiesto Ciny, pretoze USA su jej existencna hrozba a nijako sa tym od WW2 netaja. Cina nic take nepredstavuje, pretoze akykolvek scenar zaberania Sibire cinanmi je jednak nemzysel v situacii ked tiez celia existencnej hrozbe od USA a jednak Rusko ma dostatok vojenskych moznosti ako zastavit akekolvek cinske jednotky postupujuce sibiskou ladovou pustatinou, alebo im sposobit neprijatelne straty. CO by dalej urobila Cina - vyslala jadorve hlavie na Moskvu a Moskva by poslala svoje na Peking? Uplne win-win :-)Skrýt celý příspěvek
Neustále se tu omílá, že je Západ závislí na čínské výrobě. Ale nějak se zapomíná na tu 4.průmyslovou revoluci, kterou tak rád strašil kdysi premiér Bohuslav Sobotka. Jediné je ...Zobrazit celý příspěvek
Neustále se tu omílá, že je Západ závislí na čínské výrobě. Ale nějak se zapomíná na tu 4.průmyslovou revoluci, kterou tak rád strašil kdysi premiér Bohuslav Sobotka. Jediné je potřeba jsou suroviny ale i ty lze nahradit náhražkami. Samozřejmě do jisté míry a pak ještě je možné recyklovat. Jeden průmysloví robot by měl nahradit minimálně stovku Číňanů. Zpět k čínským střelám. Ty DF 26 a DF21 jsou balistické a protilodní ale nejsou to žádné střely typu Kinžál, Avantgard nebo Burevestnik. Jakmile něco podobného z výše uvedených bude mít k dispozici Japonsko, Jižní Korea a Tajwan a možná i Vietnam tak Čína vychladne. O to víc že by se Indie mohla podělit s uvedenými zeměmi o své zkušenosti s vývojem a výrobou nukleárních zbraní. Což bylo velice žádoucí vzhledem k tomu že Čína pomohla Severní Koreji s jejich jaderným programem. Smlouvy a dohody o nešíření jaderných zbraní jsou přežitkem z období bipolárního světa. V multipolárnim světě by se nemělo žádným způsobem omezovat vlastněni jaderných zbraní. Pokud se jedná o strach z jaderných zbraní pak je třeba vyvinout nové zbraně které učiní ty současné jaderné zbraně zastaralými.Skrýt celý příspěvek
Číňani samozřejmě nespí, tu tzv. 4. průmyslovou revoluci dělají také a řadu lidí nahrazují stroji. Bohužel rozdíl mezi robotizovanou výrobou u nich a u nás není jen v surovinách. U ...Zobrazit celý příspěvek
Číňani samozřejmě nespí, tu tzv. 4. průmyslovou revoluci dělají také a řadu lidí nahrazují stroji. Bohužel rozdíl mezi robotizovanou výrobou u nich a u nás není jen v surovinách. U nich je řádově jednodušší, rychlejší a levnější továrnu postavit a i provozovat. Mnoho robo-strojů jim funguje, ale u nás by se pod jejich provoz nikdo nepodepsal, prostě jsme si svůj život sešněrovali podmínkami a pravidly, které oni tolik neřeší. Aktuální je třeba výroba roušek, oni na to mají poměrně primitivní stroje, levné ale funkční a v dnešní době se jim poměrně přesně přezdívá "tiskárny na peníze". Takže když to shrnu, i přes možnou robotizaci se stále vyplatí tu robotizaci provádět v Číně a zboží vozit sem. Cena námořní přepravy je nízká, určitě kompenzuje problémy s instalací výroby u nás.Skrýt celý příspěvek
Južná Kórea a Japonsko rozhodne nepotrebujú pomoc ak by chceli mať jadrovú zbraň. Majú všetko potrebné a zostavili by ju veľmi rýchlo. Kdesi som čítal taký článok kde jeden jadrový ...Zobrazit celý příspěvek
Južná Kórea a Japonsko rozhodne nepotrebujú pomoc ak by chceli mať jadrovú zbraň. Majú všetko potrebné a zostavili by ju veľmi rýchlo. Kdesi som čítal taký článok kde jeden jadrový fyzik hovoril o možnostiach výroby jadrových zbraní. Hovoril aj o krajinách ktoré JZ nemajú ale majú všetko potrebné a zostavenie by im trvalo rádovo do 2-3 mesiacov. Menoval Japonsko, Južnú Kóreu, Nemecko, Taliansko a ešte pár ďalšíchSkrýt celý příspěvek
2-3 měsíce je asi dost optimistický odhad. Pro jadernou zbraň potřebuješ vysoce obohacený uran, což je technologicky náročné, nevím jistě, ale předpokládám že zmíněné země s ...Zobrazit celý příspěvek
2-3 měsíce je asi dost optimistický odhad. Pro jadernou zbraň potřebuješ vysoce obohacený uran, což je technologicky náročné, nevím jistě, ale předpokládám že zmíněné země s rozvinutou jadernou dovedností (mězi něž mj. patří ČR) neskladují obohacený uran nebo centrifugy pro jeho výrobu, takže jim důležitá součást jaderné zbraně chybí. V ČR se nacházel vysoce obohacený uran ve výzkumáku v Řeži a jeho množství by stačilo asi na dvě bomby, ale podobně jako z jiných států byl odvezen do Ruska a USA. Zajímavost je, že ty převozy i z jiných států zabezpečuje právě výzkumák Řež v obalech vyrobených ve Škodě JS.Skrýt celý příspěvek
V tomto prípade by som povedal, že plutóniová bomba by sa im podarila skôr. Ale nehádam sa, ja jadrový fyzik nie som a nemôžem ani hodnotiť objektívne slová toho pána. Padla aj ...Zobrazit celý příspěvek
V tomto prípade by som povedal, že plutóniová bomba by sa im podarila skôr. Ale nehádam sa, ja jadrový fyzik nie som a nemôžem ani hodnotiť objektívne slová toho pána. Padla aj otázka, či by jadrovú zbraň dokázalo vyvinúť Slovensko a on odpovedal, že áno, máme na to kapacity, takže predpokladám, že ČR je na tom úplne rovnako.
Mimochodom, taká perlička, že na Slovensku sa nachádza najväčšia spaľovňa jadrového odpadu v Európe a snáď sa plánuje jej zväčšenie tak 2-3x. To si zase Rakušaci pošmáknuSkrýt celý příspěvekUž jsem si to našel. Ten název je trochu zavádějící - samotné radioaktivní látky se nespalují (většinou by stejně nehořely), spaluje se materiál, který je obklopuje a výsledkem je ...Zobrazit celý příspěvek
Už jsem si to našel. Ten název je trochu zavádějící - samotné radioaktivní látky se nespalují (většinou by stejně nehořely), spaluje se materiál, který je obklopuje a výsledkem je koncentrovaný radioaktivní popel.
Rakušani fakt budou mít radost.Skrýt celý příspěvekGlobeElement Ten rádioaktívny popol sa následne vracia späť do domovskej krajiny a tá si ho uskladňuje. Je pravdepodobné, že spaľovanie zahraničného odpadu sa na Slovensku stopne. ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement
Ten rádioaktívny popol sa následne vracia späť do domovskej krajiny a tá si ho uskladňuje.
Je pravdepodobné, že spaľovanie zahraničného odpadu sa na Slovensku stopne. Spalovňa mala pôvodne slúžiť pre naše JE. Bývalá vláda však z toho spravila biznis. Nová vláda sa na riziká transportu, spaľovania a enviromentálne dopady na krajinu pozerá rozumnejšie.Skrýt celý příspěvek
Tak to je zcela nemožné. Itálie je pase, poslední reaktor uzavřeli v před 30 lety a odpad je buď vitrifikovaný a nebo střednědobě uložený v kontejnerech. Kdoví, zda vůbec mají dost ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to je zcela nemožné. Itálie je pase, poslední reaktor uzavřeli v před 30 lety a odpad je buď vitrifikovaný a nebo střednědobě uložený v kontejnerech. Kdoví, zda vůbec mají dost materiálu pro obohacení.
Japonsko jaderné zbraně odmítá opakovaně. A ti ostatní? Jen stavba zprovoznění centrifug se počítá v letech.
Jaderný klub žádné další členy nechce. Pokud by někdo začal harašit se stavbou jaderné zbraně, hrozí mu sankce. Nejsou to jen primitivové á la Írán nebo KLDR, ale taková Indie si sankce taky pěkně vyžírá. A to už od prvního indického testu uběhlo hodně vody...Skrýt celý příspěvekPředstava , že Slovensko nebo ˇČeská republika je schopná do 2-3 měsíců vyrobit použitelnou JZ, je zcela iluzorní. Pokud jsem se na to ptal fyziků v Řeži, tak vyrobit špinavou JZ ...Zobrazit celý příspěvek
Představa , že Slovensko nebo ˇČeská republika je schopná do 2-3 měsíců vyrobit použitelnou JZ, je zcela iluzorní. Pokud jsem se na to ptal fyziků v Řeži, tak vyrobit špinavou JZ by trvalo , tak půl roku. Klasickou štěpnou , nejméně 2 roky. Navíc by si to vyžádalo nemalé investice a také provést minimálně jedno pokusné odpálení, u snad jedině někde na moři (což se nesmí) a nebo podzemní výbuch - otázkou je kde.
Další detail je , jak bombu někam dopravit? A aby vlastnictví JZ mělo nějaký efekt, bylo by potřeba mít nejméně 10 hlavic. Potom ještě další věc a tou je udržování JZ ve výbuchu schopném stavu.
Cpát se do klubu majitelů JZ , je prostě nesmysl a navíc je to nebezpečné, nejvíce pro nás.Skrýt celý příspěvekbyl tu o tom dokonce článek https://www.armadninoviny.cz/c... Samozřejmě je to nesmysl především politicky, ...Zobrazit celý příspěvek
byl tu o tom dokonce článek https://www.armadninoviny.cz/c...
Samozřejmě je to nesmysl především politicky, nelíbilo by se to ani našim spojencům. Jiná věc je, byť o nic menší scifi, více utužit spojenectví s USA, dovolit jim u nás nějakou základnu a třeba si od nich půjčit jadernou munici, jak to má tuším Belgie a další. To by ale přes naše voliče ani náhodou neprošlo.Skrýt celý příspěvekSchopnost vyrobit jadernou zbraň mělo Československo v první polovině osmdesátých let a to možná , ale bylo uváděno mezi zeměmi s touto schopností na světě . Tato schopnost se ...Zobrazit celý příspěvek
Schopnost vyrobit jadernou zbraň mělo Československo v první polovině osmdesátých let a to možná , ale bylo uváděno mezi zeměmi s touto schopností na světě . Tato schopnost se vzhledem k extrémnímu utlumení těžké výroby zcela vytratila a to se nebavíme o nosiči .Skrýt celý příspěvek
memo: jestli je Čína v něčem hodně dopředu, tak je to právě v tom průmyslu 4.0. Tam těžce zaostáváme. Většina té fakt levné výroby už se dávno přesunula do Bangladéše atd... Co se ...Zobrazit celý příspěvek
memo: jestli je Čína v něčem hodně dopředu, tak je to právě v tom průmyslu 4.0. Tam těžce zaostáváme. Většina té fakt levné výroby už se dávno přesunula do Bangladéše atd...
Co se týče střel, co bude mít Japonsko, Korea a Tajwan fakt nehraje roli. Jsou to protilodní střely namířené hlavně proti spanilým jízdám US Navy v Jihočínském moři a vynucování "volné plavby". Primárně ale ukázat Číňanům, že se pro ně klíčová transportní trasa dá taky velmi rychle uzavřít. A smyslem DF26 a DF21 je zase ukázat, že by narušování čínských námořních tras mohlo sakra bolet. Klasické šachy, pokud střelcem ohrožuješ pole na hrací ploše, je pravděpodobné, že tam soupeř nepostaví dámu.Skrýt celý příspěvek
"Nyní tedy Evropa, Afrika a Střední východ budou řešit své problémy, jak ostatně někteří doufali, bez americké přítomnosti." Na tuhle situaci jsem sám zvědavý. Jednak na naše ...Zobrazit celý příspěvek
"Nyní tedy Evropa, Afrika a Střední východ budou řešit své problémy, jak ostatně někteří doufali, bez americké přítomnosti."
Na tuhle situaci jsem sám zvědavý. Jednak na naše evropské vlády, které dostanou širší geopolitický prostor a nedokážou toho kolektivně využít a také na remcaly, kteří (být s nimi částečně souhlasím) nechtěli mít USA v roli světového četníka, co budou říkat až se iniciativy v tom vakuu chopí práce Turecko, Rusko, Čína a Evropa to propásne. Přál bych si to jako pohádku, kdy si sami bude určovat dějiny, obávám se ale reality, kdyby dějiny bude určovat někdo jiný, pro změnu třeba z Pekingu..:(Skrýt celý příspěvekJaHoDa
... USA dělají světového četníka pouze podle svých ekonomických zájmů, ne z důvodu bezpečnosti ve světě.JaHoDa
... USA dělají světového četníka pouze podle svých ekonomických zájmů, ne z důvodu bezpečnosti ve světě.No a? Důležitý je výsledek, ne motiv.
No a? Důležitý je výsledek, ne motiv.
GlobeElement: to máš částečně pravdu, jen ten motiv se mění. Pokud se "svoboda, demokracie a volný trh" USA vyplácely, byl jejich export a ochrana pozitivním výsledkem. Problém je ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement: to máš částečně pravdu, jen ten motiv se mění. Pokud se "svoboda, demokracie a volný trh" USA vyplácely, byl jejich export a ochrana pozitivním výsledkem. Problém je v tom, že na dříve šířených principech volného trhu a konkurence začínají být USA bity. Tudíž role ochránce se mění na snahu o udeření náskoku za cenu porušování vlastních hodnot a poškození soupeřů.Skrýt celý příspěvek
- svět je mnohem lepší s četníkem (jakkoli nedokonalým) než bez něho - lepší četník na světě neexistuje. Evropa je neschopná, Rusko a Čínu zajímá jenom to, jak připojit ke svému ...Zobrazit celý příspěvek
- svět je mnohem lepší s četníkem (jakkoli nedokonalým) než bez něho
- lepší četník na světě neexistuje. Evropa je neschopná, Rusko a Čínu zajímá jenom to, jak připojit ke svému území nová teritoriaSkrýt celý příspěvekJan 55 - to není četník, to je mafie, přesně tak se chovají klany, které vyhrožují výplaným oproti loajalitě. Zcela nedávno sem přijel pan Pompeo dělat přednášku co je pro ČR dobré ...Zobrazit celý příspěvek
Jan 55
- to není četník, to je mafie, přesně tak se chovají klany, které vyhrožují výplaným oproti loajalitě. Zcela nedávno sem přijel pan Pompeo dělat přednášku co je pro ČR dobré a co pro nás není dobré.
Všechny velké hráče zajímá to jak si jiné státy podmanit do svého ekonomického vlivu, protože jde jen a pouze o peníze, ať už se to nazývá jakým koliv způsobem.
Tak že nejlepším četník pro možnost vést vlastním způsobem zahraniční politiku je mít vlastní silnou armádu.Skrýt celý příspěvekJak USA podmanily Irák do svého vlivu a jaké peníze tím získaly?
Z 20 vydaných licencí na těžbu ropy získaly americké firmy 2. Rusko taky 2, Čína taky 2.Jak USA podmanily Irák do svého vlivu a jaké peníze tím získaly?
Z 20 vydaných licencí na těžbu ropy získaly americké firmy 2. Rusko taky 2, Čína taky 2.Ja 55 - USA po rozbiti Iraku zabranili Rusku minimalne 20 rokov profitovat z siitskych ropovodov a plynovodov, ktore by zasobovali Europu z juhu. USA tym vytvorili predpoklad pre ...Zobrazit celý příspěvek
Ja 55 - USA po rozbiti Iraku zabranili Rusku minimalne 20 rokov profitovat z siitskych ropovodov a plynovodov, ktore by zasobovali Europu z juhu. USA tym vytvorili predpoklad pre sunnitske saudske uhlovodiky, ktore USA kontroluju a tym pre seba vytvaraju moznost ovladania ceny ropy a plynu na svetovej burze. Naopak pre Rusko tym vytvorili vyznamny vypadok v moznosti podielat sa na celkovej produkcii a tvorbe cien uhlovodikov. Ked USA mozu manipulovat s cenou uhlovodikov, mozu manipulovat aj s prijmami do ruskeho rozpoctu...
Vyhladovat rusko je iba jeden z vlhkych snov ako sa zbavit akehokolvek odporu na svetovej scene a ovladnut absolutne vsetko. Hlavnym cielom je Cina, ale Cinu mozu znicit iba postupnym utahovanim obojka, nie priamo nasilne - na take nieco je to prilis velka populacia a potencialna prilis velke utrpenie by americanov ukazalo priamo ako nehanebnych lupeznikov. Lenze aby mohli Cinu pomalu udusit, nesmie mat Cina ziadnych vyznamnych spojencov (spoluodporcov voci USA), preto najprv treba rozlozit Rusko...
O nejake konkretne licencie na nejaku tazbu nejde ani nahodou. Ide o globalne mocenske pohyby a procesy a o politicku nadvladu nad strategickymi supermi. USA na 20 rokov nastolili nadvladu nad cenami ropy a pokusili sa tym co najviac poskodit svojich geopolitickych protivnikov. USA chcu ovladnut protivnikov a ziskat kontrolu nad globalnym systemom, protivnici USA ale nechcu izskat kontrolu nad globalnym systemom, oni chcu zbavit sa globalnej hrozby, ze jeden hrac ziska vsetko a bude si robit co sa mu zachce a chcu si zachranit vlastnu suverenitu. To je podla mojho vnimania legitimny a spravodlivy postoj - sebaobrana. Naopak potreba ovladnut vsetko, lebo akykolvek trvaly odpor bude znamenat rozpad utilitarnej ideologie a nasledne aj centra globalnej moci nie je legitimne ani nahodou. Globalna moc nemoze byt legitimna, ak pre svoju existenciu potrebuje odstranenie akejkolvek inakosti...Skrýt celý příspěvekCpt. Morgan:
Máme zřejmě odlišný zdroj informací. Já si myslím, že ceny ropy neurčuje USA, ale OPEC (často ve spolupráci s Ruskem).Cpt. Morgan:
Máme zřejmě odlišný zdroj informací. Já si myslím, že ceny ropy neurčuje USA, ale OPEC (často ve spolupráci s Ruskem).
Spíše to vypadá že cena za válku je pro USA tak velká že se to nevyplatí a nevím jak dlouho může fungovat policajt bez výplaty a ten čínský určitě nebude lepší , nemusíme mít USA ...Zobrazit celý příspěvek
Spíše to vypadá že cena za válku je pro USA tak velká že se to nevyplatí a nevím jak dlouho může fungovat policajt bez výplaty a ten čínský určitě nebude lepší , nemusíme mít USA rád ale není jiného státu a EU to nebude , ta bude mít problémy se udržet pohromadě pokud se krize bude prohlubovat .Skrýt celý příspěvek
No nejsem odbornik, ale potopit US letadlovku s 5000 namornikama na palube by pro Cinske vedeni asi nebyl dobry napad. Hlavne, kdyz se ted US vyzbrojuje taktickymi low-yield ...Zobrazit celý příspěvek
No nejsem odbornik, ale potopit US letadlovku s 5000 namornikama na palube by pro Cinske vedeni asi nebyl dobry napad. Hlavne, kdyz se ted US vyzbrojuje taktickymi low-yield nuklearnimi zbranemi ...
A to nemluvim o pravdepodobnych totalnich hospodarskych sankcich zemi NATO, ktere by kompletne devastovaly Cinskou ekonomiku.
A kromne Severni Koreje Cina okolo moc kamaradu nema. Kromne Putky, kteremu nic jineho nezbyva ...Skrýt celý příspěvekTeraz trochu vážnejšie... Ak by k tomu prišlo (a zrejme aj príde) tak Čína nevyhrá. Bude to veľmi tvrdo vybojované víťazstvo ale nakoniec vyhrá ekonomická prevaha na strane ...Zobrazit celý příspěvek
Teraz trochu vážnejšie...
Ak by k tomu prišlo (a zrejme aj príde) tak Čína nevyhrá. Bude to veľmi tvrdo vybojované víťazstvo ale nakoniec vyhrá ekonomická prevaha na strane západného sveta.
Nemecko svojho času prehralo lebo z bleskovej vojny sa stala vojna opotrebovacia. Nemecko proste nemalo ľudské zdroje na dlhú vojnu. Čína má ľudské zdroje ale nebude mať ekonomické zdroje na dlhú vojnu.
Rusko sa k Číne nepridá. Jednak preto, že si nemôže dovoliť ostať na strane porazených, ale hlavne preto, lebo Čína ako nový svetový hegemón je/bude pre Rusko hrozbou, nie partnerom. Naopak, ak sa pridá k USA a bude na strane víťazov, môže ti to Rusku len pomôcť (ako po 2.SV).
KĽDR Číne nepomôže. Ostanú bokom. Tiež si uvedomujú, že na to nemajú. Čína ich ľudské zdroje nepotrebuje a technické či ekonomické už vôbec. Žiadne nemajú. KĽDR nemá Číne čo ponúknuť. Kimovci budú radi, ak udržia status quo a nikto si ich nebude všímať. Keby to bolo nutné, vybavila by ich aj samotná Južná Kórea bez USA, možno s pomocou Japonska. Samozrejme, tiež by ju to zabolelo.Skrýt celý příspěvek" Čína má ľudské zdroje ale nebude mať ekonomické zdroje na dlhú vojnu. ". Vyrobni faktory jsou prace, kapital, informace a puda. Co z toho Cine chybi? To je takovi wishful ...Zobrazit celý příspěvek
" Čína má ľudské zdroje ale nebude mať ekonomické zdroje na dlhú vojnu. ". Vyrobni faktory jsou prace, kapital, informace a puda. Co z toho Cine chybi? To je takovi wishful thinking z vasi strany...Skrýt celý příspěvek
Práca hlavne na export a bez pridanej hodnoty, kapitál vzhľadom na to, koľko je tam ľudí tiež nič moc (stačí porovnať HDP per capita s inými krajinami.). USA majú 4x menej ...Zobrazit celý příspěvek
Práca hlavne na export a bez pridanej hodnoty, kapitál vzhľadom na to, koľko je tam ľudí tiež nič moc (stačí porovnať HDP per capita s inými krajinami.). USA majú 4x menej obyvateľov a predsa väčší HDP + ešte Európa ktorá by nepochybne stála pri USA táto ekonomická sila sa ešte zdvojnásobí.Skrýt celý příspěvek
HDP per capita neni ve valce tak jednoznacna vyhoda - pokud musite mobilizovat, s kazdym odvedencem vam klesa produkcni schopnost. Takze ve vysledku je lepsi mit poradne lidske ...Zobrazit celý příspěvek
HDP per capita neni ve valce tak jednoznacna vyhoda - pokud musite mobilizovat, s kazdym odvedencem vam klesa produkcni schopnost. Takze ve vysledku je lepsi mit poradne lidske zdroje.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: zapomínáš na ohromný vnitřní trh. Čína má pořád 300 mio lidí v chudobě. Za posledních 20 let komouši intenzivně pracují na transformaci ekonomiky z čistě exportní na ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: zapomínáš na ohromný vnitřní trh. Čína má pořád 300 mio lidí v chudobě. Za posledních 20 let komouši intenzivně pracují na transformaci ekonomiky z čistě exportní na domácí poptávku. A dost se jim to daří. Jen se podívej, jak absorbovali covid. To je docela masakr. Výpadek exportu zasanovali přesměrováním nákupů ze zahraničí na domácí trhl. A po drobném kýchnutí jsou v růstu.
Jinak tvoje představa, že čínský export je levná práce bez přidané hodnoty je fakt x let stará pravda. Oni, bohužel, už ve většině exportovaných produktů mají svoje výrobní know-how. EU a USA už tam neposílají vývojáře a inženýry, ale jen kontrolory kvality výstupu. To samé je u léčiv. Někde máme ještě patenty na molekulu účinné látky. Ale celé výrobní know-how je místní. A než ti tady vystuduje dost chemiků a farmakologů, abys byl schopný přetáhnout výrobu zpět, a to aspoň na úrovni léčiv deset let zpátky, potřebuješ 20 let.Skrýt celý příspěvek
Třeba ten kapitál. Čína má rezervy ve formě dluhopisů, to není zlato.
Třeba ten kapitál. Čína má rezervy ve formě dluhopisů, to není zlato.
Je pravda, ze USA ma vetsi zlate rezervy nez Cina a jejich dluh by mel byt v takovem scenari malo relevantni. Na druhou stranu, pokud by se Cina pripravovala na vojensky stret s ...Zobrazit celý příspěvek
Je pravda, ze USA ma vetsi zlate rezervy nez Cina a jejich dluh by mel byt v takovem scenari malo relevantni. Na druhou stranu, pokud by se Cina pripravovala na vojensky stret s USA, je naprosto jiste, ze se teto slabiny bude zbavovat. At uz smenou za dluhopisy predpokladane neutralnich statu, nebo za snadno smenitelne kovy (zlato, stribro, platina, med). Ergo, pro porovnani kapitalove kapacity jsou dolarova vyjadreni myslim OK. Navic, oslabovani pozice dolaru jako rezervni meny bude USA pristi valky dost komplikovat. Ve vyhledu treba 15 let tim muze obsluha americkeho dluhu velice nakladna uz v mirovych dobach.Skrýt celý příspěvek
Oslabování dolaru dluhovou službu zlevňuje, protože dluhopisy mají fixní procentuální úrok.
Ale zdražuje dovoz a to je ve válce problém.Oslabování dolaru dluhovou službu zlevňuje, protože dluhopisy mají fixní procentuální úrok.
Ale zdražuje dovoz a to je ve válce problém.To je sice pravda, ale ja nepisu o smennem kurzu (jehoz oslabeni ale samo o sobe dluhovou sluzbu nezlevni - nominalne nikdy a absolutne jen pri inflaci), nybrz o pozici dolaru jako ...Zobrazit celý příspěvek
To je sice pravda, ale ja nepisu o smennem kurzu (jehoz oslabeni ale samo o sobe dluhovou sluzbu nezlevni - nominalne nikdy a absolutne jen pri inflaci), nybrz o pozici dolaru jako rezervni meny. Dokud je tato pozice stabilni, neni problem si pujcovat levne, nebot investory ty dolary vzdycky dobre uda. S klesajicim podilem USD na svetovem obchodu bude obsluha americkeho dluhu nakladnejsi.Skrýt celý příspěvek
Čína do přímého konfliktu s USA nepůjde (a naopak). Ale je možné, že si troufne na menší sousto s nadějí, že USA nebudou riskovat ztráty a nezapojí se do války.
Čína do přímého konfliktu s USA nepůjde (a naopak). Ale je možné, že si troufne na menší sousto s nadějí, že USA nebudou riskovat ztráty a nezapojí se do války.
damik Pokud k něčemu takovému dojde, tak bude záležet na mediální prezentací všech akcí, je možné, že tou dobou bude v EU vládnout junta, která to nazve jako obranu proti americké ...Zobrazit celý příspěvek
damik
Pokud k něčemu takovému dojde, tak bude záležet na mediální prezentací všech akcí, je možné, že tou dobou bude v EU vládnout junta, která to nazve jako obranu proti americké agresi.
A pak by se mohlo lehce stát, že odveta jadernými zbraněmi posloužila jako důvod k sankcím a izolaci naopak USA.
Tak že asi nepůjde o to co kdo udělá, ale jak to dokáže prezentovat veřejnosti.Skrýt celý příspěvek
DF-21D je prakticky len na posobenie US Navy okolo Taiwanu DF-26B je už iná reč.. tá prakticky znemožňuje aktívne útočiť US Navy na pevninu Číny (potencionálne), avšak s novými ...Zobrazit celý příspěvek
DF-21D je prakticky len na posobenie US Navy okolo Taiwanu
DF-26B je už iná reč.. tá prakticky znemožňuje aktívne útočiť US Navy na pevninu Číny (potencionálne), avšak s novými stand-off zbraňami budú vedieť pôsobiť aj mimo jej dostrel..
21-tka je dobrá na moment prekvapenia a 26-tka sa k nej nenávratne blíži..
Otázkou je koľko DF-26B čína má..
Pentagon odhadoval v roku 2019 cca 80-160 striel na 80 launcheroch
https://fas.org/blogs/security... Skrýt celý příspěvekKeď bude Čína zastrašovať a tlačiť na svojích susedov ako doteraz, tak USA sa rozhodne v budúcnosti nebude musieť spoliehať len na koridor z mora.
Keď bude Čína zastrašovať a tlačiť na svojích susedov ako doteraz, tak USA sa rozhodne v budúcnosti nebude musieť spoliehať len na koridor z mora.
Po více než půlstoletí klidu začíná nová éra, kdy státy budou nepokrytě používat vojenskou sílu k teritoriální expanzi. Tu éru odstartovalo Rusko anexí Krymu. Přesněji řečeno, ...Zobrazit celý příspěvek
Po více než půlstoletí klidu začíná nová éra, kdy státy budou nepokrytě používat vojenskou sílu k teritoriální expanzi.
Tu éru odstartovalo Rusko anexí Krymu. Přesněji řečeno, tu éru odstartoval Západ tím, že na to zareagoval mírným povytažením obočí.
Když se podíváte, co nárokuje Erdogan ve Středozemním moři, je to podobné jako Čína v Jihočínském moři: sousední země mohou být rády že jim byl ponechán proužek moře aspoň na to, aby se lodě nějak mohly dostat do jejich přístavů.Skrýt celý příspěvekBer to pragmaticky. Čínsko - americká vojna bude prvá veľká vojna mimo Európy. Konečne konflikt, kde sa bude bojovať inde a ešte na tom zarábať. Spojené štáty sa vďaka tomu stali ...Zobrazit celý příspěvek
Ber to pragmaticky. Čínsko - americká vojna bude prvá veľká vojna mimo Európy. Konečne konflikt, kde sa bude bojovať inde a ešte na tom zarábať.
Spojené štáty sa vďaka tomu stali svetovým hegemónom, že my sme sa tu mydlili v prvej polovici 20. storočia.Skrýt celý příspěvekJako vtip dobré, ale víš že v první polovině 20.stol neexistovaly mezikontinetální balistické střely a že třeba Hitler by velmi rád vystřelil na USA ale neměl čím ? Tímtéž Čína už ...Zobrazit celý příspěvek
Jako vtip dobré, ale víš že v první polovině 20.stol neexistovaly mezikontinetální balistické střely a že třeba Hitler by velmi rád vystřelil na USA ale neměl čím ? Tímtéž Čína už omezená není a pokud by Evropa byla nepřítelem, byla by v konfliktu také.Skrýt celý příspěvek
Kupodivu, USA svou pozici naopak po světových válkách ztratily. Předtím byly USA světem, který se zcela vymykal světovým (ale i Evropským) měřítkům, obdivovaný a nedosažitelný.
Kupodivu, USA svou pozici naopak po světových válkách ztratily. Předtím byly USA světem, který se zcela vymykal světovým (ale i Evropským) měřítkům, obdivovaný a nedosažitelný.
USA boli pred svetovými vojnami ekonomický a priemyselný gigant, avšak nie globálny. Globálnou silou sa stali až po porážke nacistického Nemecka. Paradoxne im k tomu pomohol ZSSR ...Zobrazit celý příspěvek
USA boli pred svetovými vojnami ekonomický a priemyselný gigant, avšak nie globálny. Globálnou silou sa stali až po porážke nacistického Nemecka. Paradoxne im k tomu pomohol ZSSR tým, že posilnil a svet sa stal bipolárnym a USA sa postavili do čela západného sveta.Skrýt celý příspěvek
To nie je hrozba.Čokoľvek čo letí po balistickej dráhe je možné sledovať a presne zamerať. F35 zachytí pomocou IRST senzorov balistickú raketu na 1200 km. Takže času na ...Zobrazit celý příspěvek
To nie je hrozba.Čokoľvek čo letí po balistickej dráhe je možné sledovať a presne zamerať. F35 zachytí pomocou IRST senzorov balistickú raketu na 1200 km. Takže času na protiopatrenie má Csg dosť.Skrýt celý příspěvek
Jenomze pak se to zmeni na otazku, zda je jedna strana schopna strilet rychleji nebo vice nez ta druha sestrelovat. Samozrejme to neni zadny wunderwaffe zazrak, ale i jednoduchy ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomze pak se to zmeni na otazku, zda je jedna strana schopna strilet rychleji nebo vice nez ta druha sestrelovat.
Samozrejme to neni zadny wunderwaffe zazrak, ale i jednoduchy saturacni utok moze byt nebezpecny.Skrýt celý příspěvekak to ma radarove koncove navedenie tak to pojde zarusit..
ak to ma radarove koncove navedenie tak to pojde zarusit..
Jasně, ten taneček opatření a protiopatření bude mít hodně figur i taktů. A ani jedna strana si nemůže být jistá finálním výsledkem.
Jasně, ten taneček opatření a protiopatření bude mít hodně figur i taktů. A ani jedna strana si nemůže být jistá finálním výsledkem.
jj284b
nebo se to samo navede na zdroj rušení, podobně jako protiradiolokační střelajj284b
nebo se to samo navede na zdroj rušení, podobně jako protiradiolokační střelasatai samozřejmě, letadlovka jistě nebude tou lodí, která rušení povede. Otázkou bude, zda s tím Čína počítá a podle toho upraví počet střel nebo hlavic jako koncové submunice ...Zobrazit celý příspěvek
satai
samozřejmě, letadlovka jistě nebude tou lodí, která rušení povede. Otázkou bude, zda s tím Čína počítá a podle toho upraví počet střel nebo hlavic jako koncové submunice (stále uvažuji pouze nějakou konveční munici, ne jádro, i když na druhou stranu, jádro by možná "vyřešilo" celé CSG a 2000 km někde na otevřném moři/oceánu budou vedlejší škody menší, ale kdo dnes vidí do hlavy komančům?)Skrýt celý příspěvek
Čína je složitější soupeř než SSSR, protože ji jen tak nepůjde uzbrojit, obchodně zdatní a pracovití Asiati prosperují, zatímco Rus civilní sektor v podstatě vypustil, až se to ...Zobrazit celý příspěvek
Čína je složitější soupeř než SSSR, protože ji jen tak nepůjde uzbrojit, obchodně zdatní a pracovití Asiati prosperují, zatímco Rus civilní sektor v podstatě vypustil, až se to soudruhům rozpadlo pod rukama. Prakticky mě nenapadá způsob, jak možné agresi Číny čelit, nejspíš jen proměnou mentality běžných Číňanů směrem ke svobodě, podobně jako se změnili Japonci.Skrýt celý příspěvek
číńan ještě k tomu myslí v generacích - ne ve volebních obdobích... napadá mě u ní ještě jedna slabina - nemá snad kromě pakistánu (a koupené půlky afriky) spojence a její ...Zobrazit celý příspěvek
číńan ještě k tomu myslí v generacích - ne ve volebních obdobích...
napadá mě u ní ještě jedna slabina - nemá snad kromě pakistánu (a koupené půlky afriky) spojence a její rozpínavost vadí čím dál více zemím.
problém je v tom, že když čína dodá technoligie a "vypne ty internety" (brát s nadsázkou - myslím to tak, že využije toho, že 99 nebo kolik % běžné elektroniky je od nich) a pakistán s afrikou dodá lidi, tak je asi posekáno...Skrýt celý příspěvekČína určitě lidi z Afriky nepotřebuje , ta potřebuje vliv a suroviny a v tom je Afrika ještě pole téměř neorané a Austrálie jim asi uran , žel. rudu a uhlí v případě konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek
Čína určitě lidi z Afriky nepotřebuje , ta potřebuje vliv a suroviny a v tom je Afrika ještě pole téměř neorané a Austrálie jim asi uran , žel. rudu a uhlí v případě konfliktu nedodá . Někdy je až zarážející co surovin Čína dovezla z Austrálie , pravdou je že ku prospěchu všech obyvatel a pokud bude platit oteplování a změna klimatu tak jim to vrátí zpátky ale jako pohromu . Už dnes je vidět snaha proti Číně postavit odvěkého rivala Indii a další jako je Vietnam , Japonsko , svět se mění , nepřítel mého nepřítele se stává přítelem .Skrýt celý příspěvek
Keby prišlo k tomu, tak sa zákaže Aliexpres a čínska ekonomika pôjde dole. Samozrejme, je to trochu nadnesene myslené, ale nie nepravdivé. Čínska ekonomika nie je nejak zvlášť ...Zobrazit celý příspěvek
Keby prišlo k tomu, tak sa zákaže Aliexpres a čínska ekonomika pôjde dole. Samozrejme, je to trochu nadnesene myslené, ale nie nepravdivé. Čínska ekonomika nie je nejak zvlášť výkonná. Funguje na exporte a väčšie zdroje dokáže akumulovať len preto, že tých číňanov je ako psov. Podobný prípad ako kedysi ZSSR/Rusko. USA + Európa majú spolu v podstate nevyčerpateľné zdroje.Skrýt celý příspěvek
když se zakáže Aliexpres (rozuměj import čínských věcí), tak by Evropané museli zase začít dělat rukama a to si nejsem jistý, pro koho je to větší trest. To bychom už nenašli třeba ...Zobrazit celý příspěvek
když se zakáže Aliexpres (rozuměj import čínských věcí), tak by Evropané museli zase začít dělat rukama a to si nejsem jistý, pro koho je to větší trest. To bychom už nenašli třeba v Lidlu řadu šikovného ručního nářadí za pár korun, ale museli kupovat třeba Narex nebo Bosh v násobcích ceny a přitom v omezeném sortimentu. Obdaba platí pro zbytek průmyslového i spotřebního zboží a vlastně bezmála všeho. Můžeme machrovat a cítit se bohatí právě proto, že si kupujeme pro nás extra levné věci, které ale sami extra levně vyrobit neumíme.Skrýt celý příspěvek
Pôjdeš do Číny ako odvedenec na rotáciu na 3-6 mesiacov a keď sa vrátiš, tak budeš rád keď budeš môcť v kľude pozerať Zámenu manželiek a do majstrovania sa ti aj tak nebude chcieť ...Zobrazit celý příspěvek
Pôjdeš do Číny ako odvedenec na rotáciu na 3-6 mesiacov a keď sa vrátiš, tak budeš rád keď budeš môcť v kľude pozerať Zámenu manželiek a do majstrovania sa ti aj tak nebude chcieť :-) kašľať na vŕtačky...Skrýt celý příspěvek
Nejako ľahko si to predstavuješ... To je síce pravda, že by Čínska ekonomika išla dole, keby USA a Európa spravili embargo, no ale to by bolo ako bumerang. Rovnako by padla na hubu ...Zobrazit celý příspěvek
Nejako ľahko si to predstavuješ... To je síce pravda, že by Čínska ekonomika išla dole, keby USA a Európa spravili embargo, no ale to by bolo ako bumerang. Rovnako by padla na hubu aj USA a Európa. Na exporte tovaru z Číny je závislích x firiem a náhrada by sa tak rýchlo a lacno nenašla, respektíve nenahradila. A to by nastal typický kolobeh, obmedzenie/ukončenie výroby, prepúšťanie, kríza, nepokoje atď. A v mnohých prípadoch aj rozvrat, prevrat, občianska vojna atď.Skrýt celý příspěvek
Netvrdím, že by to bolo ľahké, ale rozhodne by sme mali lepšiu pozíciu ako Čína ktorá by nemala žiaden manévrovací priestor ako udržať svoju ekonomiku.
Netvrdím, že by to bolo ľahké, ale rozhodne by sme mali lepšiu pozíciu ako Čína ktorá by nemala žiaden manévrovací priestor ako udržať svoju ekonomiku.
Miro Keby USA a Europa cinu zatlacili, tak ze by to cinsku ekonomiku dalo dole tak cine zostava stale jeden manevrovaci priestor. To co by nakoplo ekonomiku ciny by bola vojna ...Zobrazit celý příspěvek
Miro Keby USA a Europa cinu zatlacili, tak ze by to cinsku ekonomiku dalo dole tak cine zostava stale jeden manevrovaci priestor. To co by nakoplo ekonomiku ciny by bola vojna a masivna produkcia-zbrojenie pocas war.
Ale co by bolo potom to nikdo neodhadneSkrýt celý příspěvekto je naivita Miroslave. Nebýt čínského importu zboží či polotovarů do Evropy, tak se vrátíme o 20let zpět, věci dnes běžné jako "spotřebák" zdraží o třetinu a ekonomika prudce ...Zobrazit celý příspěvek
to je naivita Miroslave. Nebýt čínského importu zboží či polotovarů do Evropy, tak se vrátíme o 20let zpět, věci dnes běžné jako "spotřebák" zdraží o třetinu a ekonomika prudce zpomalí.Skrýt celý příspěvek
Ja samozrejme hovorím o období keď už bude jasné, že Čína sa s nami na vojnu buď otvorene pripravuje alebo je už pripravená. Predsa nebudete vy dvaja podporovať ekonomicky súpera! ...Zobrazit celý příspěvek
Ja samozrejme hovorím o období keď už bude jasné, že Čína sa s nami na vojnu buď otvorene pripravuje alebo je už pripravená. Predsa nebudete vy dvaja podporovať ekonomicky súpera!
Boha, niekto má záujme stať sa vaším pánom a vás zaujíma, že podražejú AKU skrutkovače v Lidli. To snáď aj Nemecko malo od ZSSR v 1943 kupovať ropu nie? Keď ich chýbali palivá na dobytie východných území. A vy dvaja by ste im ju s radosťou predali lebo kšeft je kšeft.Skrýt celý příspěvekMyslím, že se tu nebavíme o případném válečném stavu, kdy obchod samozřejmě skončí. Na přerušení obchodu na několik měsíců stačil covid, natož válka. Bavíme se tu o tom, jestli je ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že se tu nebavíme o případném válečném stavu, kdy obchod samozřejmě skončí. Na přerušení obchodu na několik měsíců stačil covid, natož válka. Bavíme se tu o tom, jestli je náš svět schopný vyřadit v mírové době Čínu z obchodního řetězce a přitom sám neutrpět značné ekonomické ztráty.Skrýt celý příspěvek
Jofo, zbrojní výroba pro válku ekonomice škodí. Jsou to vyhozené zdroje. Na zbrojní výrobě vyděláváš jen když zbraně exportuješ, ne když je používáš.
Jofo, zbrojní výroba pro válku ekonomice škodí. Jsou to vyhozené zdroje. Na zbrojní výrobě vyděláváš jen když zbraně exportuješ, ne když je používáš.
Miroslave, nezlobte se, ale ekonomie asi neni vasi silnou strankou, ze? 1) Bohatstvi neplyne ze spotreby, ale z vyroby. Prodavat do Evropy/USA je pro Cinu zajimave jen proto, ze ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslave, nezlobte se, ale ekonomie asi neni vasi silnou strankou, ze? 1) Bohatstvi neplyne ze spotreby, ale z vyroby. Prodavat do Evropy/USA je pro Cinu zajimave jen proto, ze odtud zase neco dovezou. A neni toho tolik, proto maji obrovske devizove rezervy - a ty nejsou k nicemu, pokud je nemuzete smysluplne utratit. A vzhledem k povaze FIAT men, je to obchod mnohem vyhodnejsi pro nas nez pro ne. (Ty rezervy se tedy budou muset snazit nejak smenit, jak bude stoupat napeti.).
2) Kdyz pujdeme do takoveho hypotetickeho valecneho scenare, Cina zazije veliky pokles civilni vyroby, jiste. Ale bude muset ohrome zvysit vyrobu vojenskou. A to ji pomuze udrzet "spolecenskou smlouvu". Naproti tomu Evropa a USA nema vyrobni kapacity, takze opotrebovavaci vojna bude problem spis pro nas - kulomety nam konzultanti a pravnici nevyrobi.
3) Ve svetle bodu 2, zasadni bude kontrola dobpravnich tras, protoze zastupne vyrobni kapacity by bylo mozne najit v Indii, Pakistanu, Vietnamu a Indonesii. Samozrejme, omezena a v jine kvalite. Cina je dnes technologicky na vysi.Skrýt celý příspěvekMožno trochu na odľahčenie, ale továreň na fidget cubes, googly eyes a crocks vám tie guľomety tiež nevyrobí. Rovnako prechod na vojnovú ekonomiku a správu infraštruktúry nezveríte ...Zobrazit celý příspěvek
Možno trochu na odľahčenie, ale továreň na fidget cubes, googly eyes a crocks vám tie guľomety tiež nevyrobí. Rovnako prechod na vojnovú ekonomiku a správu infraštruktúry nezveríte operátorovi výroby, ale tí konzultanti a právnici by to už zvládnuť mohli.Skrýt celý příspěvek
Pokud jste pravnikum sveril organizaci vyroby, tak hodne stesti pri insolvenci... Ale vazneji: Neni lehke prejit z civilni vyroby na valecnou. Ale je tezsi prejit z zadne vyroby ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jste pravnikum sveril organizaci vyroby, tak hodne stesti pri insolvenci...
Ale vazneji: Neni lehke prejit z civilni vyroby na valecnou. Ale je tezsi prejit z zadne vyroby na nejakou.Skrýt celý příspěvek
Keďže som ekonomický analfabet, budem radšej citovať docenta ktorý mi na univerzite robil konzultanta pre diplomovú prácu. Ekonomiky krajín delíme do 3 tried: 1/ Ekonomiky ...Zobrazit celý příspěvek
Keďže som ekonomický analfabet, budem radšej citovať docenta ktorý mi na univerzite robil konzultanta pre diplomovú prácu.
Ekonomiky krajín delíme do 3 tried:
1/ Ekonomiky postavené na poľnohospodárstve - najchudobnejšie krajiny kde pracuje v živočíšnej a rastlinnej výrobe aj 80% populácie
2/ Ekonomiky priemyselné (tu patríme aj my) kde prevláda výroba priemyselných tovarov
3/ Ekonomiky znalostné (najbohatšie krajiny sveta) kde prevládajú služby, veda, výskum, inovácie
Z toho vyplýva, že bohatstvo plynie zo znalostí čo vyrobiť a nie ako to vyrobiť. USA + EÚ budú mať iste v prípade konfliktu s Čínou ľahšiu pozíciu stať sa priemyselnou ekonomikou ako keby sa mala Čína stať znalostnou ekonomikou.Skrýt celý příspěvek" bohatstvo plynie zo znalostí čo vyrobiť a nie ako to vyrobiť " To mi pripomina, jak mi kdysi dedecek vysvetloval rodil mezi socialistickou a kapitalistickou vyrobou. Rikaval, ze ...Zobrazit celý příspěvek
" bohatstvo plynie zo znalostí čo vyrobiť a nie ako to vyrobiť "
To mi pripomina, jak mi kdysi dedecek vysvetloval rodil mezi socialistickou a kapitalistickou vyrobou. Rikaval, ze u nas bylo 9 konstrukteru (co vyrobit) a 1 technolog (jak to vyrobit). A v USA naopak. Konec koncu, casto se tu posmivate Rusku, jak skvele zvladaji prototypy (co vyrobit), ale seriovka jim nejde (jak to vyrobit). Dalsi fajnovy priklad toho, ze jste to nenapsal moc dobre, je 3. rise vs. SSSR...
Kdyz se ale pustim do vaseho deleni krajin: Nebavime se tu, myslim o tom, kde se zije blahobytneni. Bavime se o tom, ktera ekonomika se lepe popasuje s opotrebovavaci valkou. Zatimco prumyslova vyroba je pro valecne hospodarstvi nepostradatelna, u sluzeb uz to zas tolik neplati. Co se tyce vedy, vyzkumu a inovaci, je Cina nejspise uz na lepsi urovni nez EU.
"USA + EÚ budú mať iste v prípade konfliktu s Čínou ľahšiu pozíciu stať sa priemyselnou ekonomikou ako keby sa mala Čína stať znalostnou ekonomikou."
Jak jsem predeslal (a podle teto vasi vety soudim, ze se shodneme), v pripade konfliktu bude zahodno byt prumyslovou ekonomikou. Ovsem, Cina uz ji je, EU a USA by se na ni museli transformovat. Tedy vyhoda na strane Ciny.
Jeste zaverem, trochu tu zanedbavame neekonomicky aspekt opotrebovavaci valky, a to je moralka obyvatelstva. A tam si troufam rict, ze bude mit (pri konfliktu v okoli CLR) Cina navrch. O invazi do Evropy ci Ameriky asi nikdo neuvazujeme...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...