Budoucnost munice: Svítící střely
- 12. 8. 2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Americký armádní výzkumný a výrobní závod Picatinny Arsenal vyvíjí novou generaci svítících puškových střel pro použití ve dne i v noci. Na rozdíl od dnešní svítící munice se stopovkou však nebude viditelná protivníkem. Ideově podobnou technologii vyvíjí i česká firma Sellier & Bellot.
Náboje se stopovkou
Náboje se stopovkou využívají vojáci k rychlým úpravám směru střelby. Uvnitř střely se stopovkou se nachází malá pyrotechnická nálož, která po vystření intenzivně hoří (svítí). Díky tomu je možné spatřit dráhu letu střely pouhým okem.
Střelec tak dokáže velmi rychle upravit směr střelby. Výhodou je také označení pozice protivníka pro ostatní jednotky.
Stopovka má však i nevýhody. Stejně tak protivník dokáže podle svíticích střel poznat pozici střelce. Moderním střelám se stopovkou se proto pyrotechnická nálož odpálí se zpožděním, takže střelec neodhalí přesně svou pozici.
Náboje se stopovkou se hojně používají i v současných konfliktech. Například americké obsluhy kulometů v Afghánistánu vkládají do nábojových pásů každý pátý náboj se stopovkou.
Foto: Náboje se stopovkou v kulometném pásu. / US Army
One-Way Luminescence
Picatinny Arsenal, resp. jedno z jeho vývojových pracovišť ARDEC (Armament Research, Development and Engineering Center) nyní pracuje na nové generaci svítící munice označovanou jako OWL (One-Way Luminescence).
Jak název napovídá, munice je viditelná jen pro střelce, nikoliv protivníka. „OWL je technologický přístup, který neumožní nepřátelskému cíli vystopovat zpátky polohu střelce, ani když cíl používá brýle pro noční vidění,“ říká Chrostel Seitel, jeden z programových manažerů programu OWL.
V ARDEC nyní testují několik možností, jak výše popsaných vlastností dosáhnout. „Umístili jsme například tenkou vrstvu materiálu na zadní stranu střely. Takže místo pyrotechnického světla, naše luminiscence spíše ve tmě září. To umožní emitovat světlo jen o určité vlnové délce. Konečným cílem je kompletně nahradit munici se stopovkou municí OWL, a případně municí OWL nahradit každý náboj,“ vysvětluje možnosti nové technologie Seitel.
Foto: V rámci programu OWL se vyvíjí speciální svítící nátěr pro puškové střely. / Picatinny Arsenal
Vědci nyní testují různé typy svítících materiálů, protože střela musí perfektně fungovat za všech světelných podmínek, včetně jasného dne. „Najít něco, co je zářivější než Slunce, není nic snadného,“ říká Seitel.
OWL řeší i současný problém nábojů se stopovkou – odlišnou trajektorii letu. Střely s pyrotechnickou stopovkou při letu ztrácí hmotnost, proto mají proti ostatním střelám poněkud odlišnou trajektorii letu.
Předpokládá se, že formální akviziční program na nové svítící náboje se spustí v příštím roce. Finální technologie OWL nábojů bude vybrána v roce 2017.
Video: Řešení firmy PNW Army. / YouTube
Svíticí střely soukromých výrobců
Výrobců svíticích nábojů je však celá řada. Jedním z nich je i americká forma PNW Arms. Ta nabízí munici označovanou stejně, jako program americké armády – tedy OWL (One-Way Luminescence).
Firma PNW Army rovněž nahradila pyrotechnickou nálož speciálním svítícím materiálem. Během letu se tak neztrácí hmotnost střely a nedochází ke změnám trajektorie letu. Střela je navíc viditelná pouze z pohledu střelce, ale lze ji použít jen v šeru nebo tmě.
Ostatně podobné náboje vyvíjí i česká firma Sellier & Bello. Firma v příštích letech chce prorazit s vlastním patentem na infračervené stopovky. Střely tedy budou vidět jen v brýlích pro noční vidění. Avšak střely půjde použít jen v noci nebo šeru.
Zdroj: Army.mil
Související články
Nový termovizní zaměřovač a dalekohled pro odstřelovače
Americká společnost Flir Systems představila na konferenci SOFIC (Special Operations Forces Industry ...
- 16.06.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
81mm minomety pro Armádu ČR
Ministerstvo obrany ČR nedávno ohlásilo zájem nakoupit 19 nových minometů v ráži 81 mm. Jedná se o ...
- 11.07.2014
- 20 komentářů
- Michal Uher
Pušková střela EXACTO : Vystřel a zapomeň
Americká agentura pro pokročilé obranné technologie DARPA (Defense Advanced Research Projects ...
- 13.07.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty
Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...
- 18.07.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Kdyby SB spíš než do vývoje úzkoprofilového zboží zapracoval na děsivé kvalitě toho běžného a dostal se aspoň na dohled úrovně Hornady nebo Lapua, to by bylo.... No dost scifi, je ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby SB spíš než do vývoje úzkoprofilového zboží zapracoval na děsivé kvalitě toho běžného a dostal se aspoň na dohled úrovně Hornady nebo Lapua, to by bylo.... No dost scifi, je čas vypsat objednávku na další várku střel Hornady. Chjo.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...