Vliv čínské, íránské a ruské propagandy na Latinskou Ameriku
- 24. 10. 2022
- 26 komentářů
- Jan Buchar
Latinská Amerika je vzhledem ke své blízkosti nedaleko Spojených států oblíbeným cílem vlivových a informačních operací Číny, Íránu a Ruska. Polovina obyvatel tamních států je navíc ochotná tolerovat nedemokratickou vládu, pokud vyřeší jejich vnitrostátní problémy. Nezápadní aktéři využívají této společenské poptávky k podněcování rozkolu a zvyšování nedůvěry v prozápadní demokratické režimy.
Čína, Írán a Rusko v posledních letech zintenzivnily dezinformační kampaně v Latinské Americe, aby prostřednictvím sociálních sítí a státem sponzorovaných médií prosazovaly své politické cíle. Xinhua Español (Čína), Hispan TV (Írán) a Russia Today (alias RT) či Sputnik Mundo (Rusko) projektují sílu a vliv svých vlád ve virtuálním prostoru. Podle zpravodajské společnosti Militant Wire systematicky budují pozitivní image domovských států a podporují protizápadně laděné nepokoje.
Několik zemí v regionu, například Bolívie, Kuba, Nikaragua a Venezuela, udržuje s nezápadními mocnostmi úzké politické vztahy. Na podpoře jejich propagandy, která prezentuje USA jako upadající mocnost, se proto aktivně podílejí. Čína, Írán a Rusko sdílejí protiamerický a multipolární postoj, avšak jejich strategie digitální infiltrace v Latinské Americe jsou značně odlišné a odrážejí charakter jejich vztahů s regionem. Zatímco Číňané preferují vykreslování své země jako důvěryhodného hospodářského spojence, Íránci a Rusové mají větší zájem na šíření společenských rozbrojů.
Peking se stal klíčovým regionálním obchodním partnerem a zahraničním investorem prostřednictvím financování infrastrukturních projektů, což dokládá vzestup společnosti Huawei na latinskoamerických telekomunikačních trzích. Dezinformační kampaň čínské vlády proto upřednostňuje příspěvky a zprávy týkající se hospodářství a obchodu, které ukazují Peking jako solidního spojence.
China Radio International, China Central Television, China News Service a oficiální tisková agentura Xinhua otevřely řadu místních poboček, mimo jiné v Brazílii. Jak uvádí Militant Wire, tyto společnosti v poslední době používají sofistikovanější a agresivnější techniky k ovlivňování mediálních narativů a omezování kritického zpravodajství o citlivých tématech, jako jsou projevy opozice v Hongkongu. Čínský digitální vliv je nejrozšířenější v Argentině, následované Chile, Brazílií a Kolumbií.
Peking podporuje argentinské územní nároky na Falklandy neboli Malvínské ostrovy, které jsou v současnosti pod kontrolou Spojeného království a které srovnává se svými nároky na Tchaj-wan. V Brazílii se pak propaganda Říše středu zaměřuje na svou roli v budoucím rozvoji Brazílie, zejména na výstavbu 5G infrastruktury. K dalším dominantním tématům patří zdůrazňování předností čínského hospodářského a politického modelu, včetně snižování chudoby a spolupráce s rozvojovými zeměmi. K šíření svých názorů Číňané využívají partnerství s místními mediálními společnostmi, ať už s argentinskými (Grupo América), brazilskými (Folha de Sao Paulo), chilskými (El Mercurio a La Tercera) nebo peruánskými (Diario el Peruano, Agencia de noticias Andina a TV Perú).
Írán se na rozdíl od Číny méně věnuje ekonomice. Ve svém propagandistickém úsilí se jednak snaží uškodit svým nepřátelům Izraeli a USA, jednak prohloubit rozkoly ve společnosti k destabilizaci demokratických a prozápadních režimů. Mohsen Rabbání, bývalý íránský kulturní atašé na velvyslanectví v Buenos Aires, již v 90. let 20. století podporoval argentinské a chilské proíránské informační kanály. Kvůli organizaci bombového útoku na Argentinsko-izraelskou asociaci (Asociación Mutual Israelita Argentina) v roce 1994, při němž zahynulo 85 lidí, po něm pátrá Interpol.
Dva Rabbáního žáci, argentinský konvertita Abdul Karim Paz a Suhail Assad, pravidelně vystupují v Hispan TV, španělské odnoži íránské státní televize Press-TV. Paz i Assad vykreslují Spojené státy a Izrael pro latinskoamerické publikum jako nepřátele a ve svých narativech často využívají radikálně levicový světonázor. Hispan TV se například pravidelně věnuje ozbrojené činnosti Mapučů, původních obyvatel Chile. Hector Llaitul, jeden z jejich uvězněných vůdců, poskytl íránské televizní stanici rozhovor a ta ho na obrátku označila za statečného bojovníka. Chile se silně proamerickou vládou naopak prohlásila za teroristický stát.
Oba Rabbáního pokračovatelé spolupracují také se zpravodajským webem šíitské komunity AnnurTV, napojené na Argentinskou islámskou organizaci (Organización Islámica Argentina). Suhail Assad k tomu spravuje webovou stránku Casa para la Difusión del Islam a vystupuje na chilském kanálu YouTube ARABTV, který se vedle kulturních témat zaměřuje na problematiku palestinských území.
Ruská propaganda v Latinské Americe rozšiřuje příspěvky kritické vůči demokratickým režimům a spojencům USA, ve srovnání s Íránem jí ale chybí zřetelná protiizraelská komponenta. K jejím ústředním tématům patří porušování lidských práv, represe a sociální protesty, což se potvrdilo během pouličních nepokojů v Chile (2019-2021), v Kolumbii (2019-2020) a v Peru (2019-2020) nebo během letošního chilského ústavního referenda.
Actualidad RT, španělskojazyčná odnož RT, zaznamenala od svého vzniku v roce 2009 obrovský úspěch. Tato zpravodajská společnost má více než 18 milionů sledujících na Facebooku, téměř šest milionů odběratelů na YouTube a pobočky v Argentině, na Kubě a ve Venezuele. Po ruské invazi na Ukrajinu došlo k zablokování RT v Evropě, přesto téměř 50 španělskojazyčných kanálů na YouTube dále nahrává její videa. BRICS TV, založená v Moskvě a věnovaná zemím BRICS (Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jihoafrické republice), úzce spolupracuje s ruskou zpravodajskou agenturou Sputnik, čínskou zpravodajskou agenturou Xinhua stejně jako s brazilskými televizními stanicemi TV Cultura a REDE TV.
Hlavní téma ruských informačních operací nyní představuje ukrajinsko-ruská válka a její vnímání. Prostřednictvím venezuelské státní televizní stanice VTV (Venezolana de Televisión) Moskva ospravedlňuje a relativizuje svou invazi a přirovnává ji k obdobným operacím USA v nedávné době. Dokonce i bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se shodně se současným brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem vyslovuje proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, respektive proti ruským sankcím. Právě takové postoje a vyjádření ruské zpravodajské společnosti rychle a viditelně zveřejňují. Brazilci Lula a Bolsonaro se k tomu 30. října utkají v druhém kole volebního klání o příští čtyřletý prezidentský mandát.
Kromě oficiálních médií Moskva zaměstnává navíc jednotlivé šiřitele ruských narativů, jako je novinářka Inna Afinogenovová. Do května 2022 působila jako zástupkyně ředitele španělskojazyčných webových stránek RT a přidruženého kanálu Ahí les va, jejichž videa ospravedlňovala pronásledování opozičního politika Alexeje Navalného ruskou vládou. Afinogenová rovněž uveřejnila kritická videa vůči venezuelskému opozičnímu vůdci Juanu Guaidóovi a dále videa o kolumbijských protestech z listopadu 2019 a září 2020, ve kterých rozporovala obvinění o zapojení Kremlu do jejich organizace.
Politický vývoj ovlivňují také sociální sítě, u kterých nelze s jistotou určit identitu uživatele. Vlivný pozastavený twitterový účet @ChalecosAmarill, který šířil ruské, venezuelské a kubánské dezinformace, lobboval například za zvolení Gustava Petra kolumbijským prezidentem. Petro, bývalý člen guerillového hnutí M-19 (Movimiento 19 de Abril), se 19. června stal historicky prvním levicovým prezidentem Kolumbie. Další twitterový účet @DeZurdaTeam zase dříve koordinoval protiamerické a prokubánské vládní dezinformační aktivity. Hashtag #DeZurdaTeam je často spojován s dalšími hashtagy #TropaChe, #TrincherasDeIdeas, #ALBAUnida, jež propagují podporu kubánské vlády Číně, Íránu, ruské invazi na Ukrajině nebo brazilskému levicovému prezidentskému kandidátu Lulovi.
Latinská Amerika je atraktivním cílem pro digitální a mediální infiltraci zahraničních mocností, především kvůli nedůvěře k demokracii a k tamním vládnoucím elitám. Zatímco Čína v první řadě sází na hospodářství, svou nejsilnější stránku, Írán a Rusko se zaměřují na prohlubování společenských třenic, snahu oslabit geopolitickou pozici Spojených států a ovlivnit volby ve prospěch protizápadních, obvykle levicových, kandidátů na významné politické pozice.
Zdroje: Freedom House, Hispan TV, Militant Wire, YouTube
Související články
Jak strategicky (ne)komunikovat? Aneb Česká republika a strategická komunikace
Tématu strategické komunikace se zejména v posledních letech dostává stále větší pozornosti, a to ...
- 31.10.2019
- 10 komentářů
- Lenka Dušková
Strategická komunikace v Polsku
Koncept strategické komunikace nemá v Polsku na politické úrovni ani dlouhodobou strategii ani ...
- 14.11.2019
- 1 komentářů
- Marta Kowalska, Szymon Wigienka
PREMIUM Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor
Ruský podnikatel Konstantin Malofejev figuruje na sankčních seznamech západních zemí od roku 2014 ...
- 03.06.2022
- 0 komentářů
- Jan Buchar
Rusko a dezinformace
Dezinformace jsou v posledních letech velmi výrazně skloňovaným a o pozornost se ucházejícím ...
- 21.10.2022
- 15 komentářů
- Zdeňka Kovaříková, Jan Grohmann
Ať se nám to líbí nebo ne, problém Latinské Ameriky je mnohem složitější. Nejvíce ovšem trpí “syndromem vlezlého souseda”. Tak jako my nesnášíme Německo a Rusko, protože máme ...Zobrazit celý příspěvek
Ať se nám to líbí nebo ne, problém Latinské Ameriky je mnohem složitější.
Nejvíce ovšem trpí “syndromem vlezlého souseda”.
Tak jako my nesnášíme Německo a Rusko, protože máme bezprostřední každodenní zkušenost s jejich působením, tak Latinoameričané nesnáší USA, protože furt do všeho strká prsty. A nejhorší na tom je, že často má i pravdu, a to se neodpouští.
Pochopitelně pro nás nepředstavitelná míra chudoby a nevzdělanosti je ideální živná půda pro všechny možné spasitelské ideologie, zejména levicové. Ale bohatá Evropa na tom je ve skutečnosti jen o fous líp. Vezměte si kde všude měla a a dodnes mají posledních sto let radikální levicová hnutí děsivou sílu a úspěchy - Španělsko, Francie, Itálie, Německo, Řecko, … o místech kam šlápla okovaná bota sovětského osvoboditele nemluvě…Skrýt celý příspěvekjenže tam působí právě protiamerické nálady nejen díky zmíněným aktérům, ale hlavně díky činům USA které si ve své doktríně uzurpovaly nadvládu nad zbytkem obou Amerik. A taktéž ...Zobrazit celý příspěvek
jenže tam působí právě protiamerické nálady nejen díky zmíněným aktérům, ale hlavně díky činům USA které si ve své doktríně uzurpovaly nadvládu nad zbytkem obou Amerik. A taktéž zmíněné Chile bylo evidentně receptem na podobný převrat na Ukrajině, jenže tam se prezidenta nepodařilo odpravit ani dokonat čistky díky blízkosti Ruska. Jinak by dávno bylo hotovo a vládl podobný diktátor jako Pinochet.
Ono temperamentní jižany - kam patři i latinos lze určitý čas vodit za nos, ale když to prohlédnou tak je těžké propagandisticky působit a tvářit se jakože předtím nic nebylo a je nový list.
Potíž je v tom že tamní oligarchii a bohatší střední třídu mají víceméně pod palcem američani podobně jako v Evropě. Prostě kombinace hodného a zlého policajta - a politici, zvlášť co mají děti a chtěji je dostat na dobré západní školy nakonec vyměknou. Srovnávat s tím íránský nebo čínský vliv je směsné - tyto státy státům od Mexika dolů nemají co nabídnout krom čínského spotřebního zboží. Rusové se co se týče vojenství snaží - zvlášť pro Argentinu by jejich Mig-29M/35 byl obrovský pokrok, ale opět americký vliv úspěšně blokuje pořízení výzbroje co by mohla ohrozit anglo-americké zájmy. I to vypovídá čí vliv je v regionu pořád dominantní nehledě na lokální úspěchy místních hnutí. Venezuela je fakticky blokována, Brazílie se víceméně zmítá v chaosu takže tento superstát jižní Ameriky je neakceschopný a v Bolívii proběhla fakticky kontrarevoluce. Takže pokud jsou nějaké výsledky zmíněných aktérů tak velice hubené že nestojí za zmínku...Skrýt celý příspěvekzrovna s tím Chile bych významně pomlčel... Tam se SSSR vycajchnovala exkluzívně a uchvácení moci komunisty, podporovanými všemi parchanty světa bylo zastaveno v "hodině dvanácté". ...Zobrazit celý příspěvek
zrovna s tím Chile bych významně pomlčel... Tam se SSSR vycajchnovala exkluzívně a uchvácení moci komunisty, podporovanými všemi parchanty světa bylo zastaveno v "hodině dvanácté". Argentina nemá peníze a na obrovsky servisně náročné Migy (které se nevyrábí) už vůbec ne... Socialismus, a už vůbec ne ten despotický jihoamerický, nefunguje, k tomu ani USA nepotřebují...to jde samo... viz Venezuela...Skrýt celý příspěvek
Bohužel Allende tam vyhrál volby. A to myslím ani ne moc zmanipulované. O tom že Pinochet Chile v podstatě zachránil před osudem Kuby a Venezuely o tom žádná, ale za jakou cenu? To ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel Allende tam vyhrál volby. A to myslím ani ne moc zmanipulované. O tom že Pinochet Chile v podstatě zachránil před osudem Kuby a Venezuely o tom žádná, ale za jakou cenu? To je jako kdyby nějaký prozápadní generál v ČSR v roce 1948 provedl převrat a la Franco. Dodnes bychom se hádali, jestli téch 10 až 200 tisíc obětí stálo za to.
Co myslíte? Stálo?
PS. Můj osobní názor je, že spíš ano, ale kdo ví?
Rozhodně by to ale nepřežili Nezval, Seifert, Werich, Ota Pavel, a mraky dalších levicových umělců, intelektuálů a vědců.Skrýt celý příspěvekAutoritář Pinochet sice nemilosrdně potíral své odpůrce, na druhou stranu ale pozvedl chilskou ekonomiku způsobem, který byl v té době v regionu Jižní a Střední Ameriky nevídaný. ...Zobrazit celý příspěvek
Autoritář Pinochet sice nemilosrdně potíral své odpůrce, na druhou stranu ale pozvedl chilskou ekonomiku způsobem, který byl v té době v regionu Jižní a Střední Ameriky nevídaný. Zatímco Castrova Kuba žila hlavně ze sovětské pomoci a hospodářství sousední Argentiny utrpělo ránu kvůli vládě junty během „Špinavé války“, Pinochet se rozhodl, že uskuteční hospodářskou revoluci.Za ekonomickým programem „nového Chile“ stáli takzvaní „Chicago boys“, technokraté, kteří nepatřili k armádě a které inspirovali nebo přímo učili profesoři z Chicagské školy.Skrýt celý příspěvek
Lidé v latinské Americe jsou naopak neuvěřitelně povolní. Proto tam úspěšně vítězí různé levicové ideologie a proto doposud Maduro (v překladu "Zralý") devastuje potenciálně ...Zobrazit celý příspěvek
Lidé v latinské Americe jsou naopak neuvěřitelně povolní. Proto tam úspěšně vítězí různé levicové ideologie a proto doposud Maduro (v překladu "Zralý") devastuje potenciálně nejbohatší stát na světě.
V Chile přišel Pinochet po nástupu komunistické diktatury a přestože to byl autoritativní vládce, lidé si uvědomovali, že Chile hospodářsky zachránil. Proto v referendu o setrvání u moci prohrál jen o dvě procenta. Byl to diktátor, ale neškodil, Maduro nebo Peron byli diktátoři, kteří škodili.
Bohužel gramotnost mnoha lidí v latinské Americe není taková, aby znali poměry jinde na světě a tak mohou mít o situaci v Číně nebo Rusku iluze. Ale jejich ideálem je i tak přestěhovat se do USA a žít tam, neutíkají do Ruska. Proč asi?Skrýt celý příspěvekZato USA i Evropa jsou vzorem odolnosti a imunity proti radikálním levicovým ideologiím! Fakt jo. Podívejte se na historii od 1918 doteď. To na tom celkově není Latinská Amerika ...Zobrazit celý příspěvek
Zato USA i Evropa jsou vzorem odolnosti a imunity proti radikálním levicovým ideologiím! Fakt jo.
Podívejte se na historii od 1918 doteď. To na tom celkově není Latinská Amerika zas tak špatně, ne?Skrýt celý příspěvekLatinská Amerika má nekončící řetězec revolucí a protirevolucí, to Evropa fakt nemá. Stačí se podívat na Mexiko: https://cs.wikipedia.org/wiki/... K tomu se ...Zobrazit celý příspěvek
Latinská Amerika má nekončící řetězec revolucí a protirevolucí, to Evropa fakt nemá. Stačí se podívat na Mexiko:
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
K tomu se musí připočíst územní spory, které si Evropa vyříkala během několika staletí, latinská Amerika si tím prošla v 19. a 20. století, tekly potoky krve.Skrýt celý příspěvek
Směšný jsi ty. Realita o vlivu Iránu například v Argentině je na konkrétním příkladě popsána třeba zde: ...Zobrazit celý příspěvek
Směšný jsi ty. Realita o vlivu Iránu například v Argentině je na konkrétním příkladě popsána třeba zde: https://plus.rozhlas.cz/vysetr...
V něčem se ale skoro trefil. Zmíněné Chile bylo za Allendeho příkladem komunistických zlodějin a rozkladu. Totéž se dělo na Ukrajině v režii rusácké loutky janukovyče. V Chile to řešila chilská armáda, na Ukrajině prostřednictvím ústavního práva na shromažďování a svobodu slova sami ukrajinští občané.
Rusácké šunty v jižní Americe posloužili tak akorát k tomu, že rozhazováním za jejich nákup rusácký agent chávezula zahájil totální rozklad ekonomiky dříve velmi bohaté země.Skrýt celý příspěvekAle, ale pánové, za co tolik mínusů? Vždyť je to smutná pravda! Amíci v Latinské Americe udělali tolik politických chyb, že není divu, že jich Latinoameričané mají vesměs plné ...Zobrazit celý příspěvek
Ale, ale pánové, za co tolik mínusů?
Vždyť je to smutná pravda! Amíci v Latinské Americe udělali tolik politických chyb, že není divu, že jich Latinoameričané mají vesměs plné zuby. To pak mnohé pozitivní zásahy USA prostě zaniknou a levicové ideologie mají bohužel taky lepší propagandu. Klasický levicový pochod zejména vzdělávacími institucemi…. a bohužel USA i Západní Evropa na tom v tomto smyslu jsou stejně špatně ne-li hůře.Skrýt celý příspěvek
Jednoduchá rovnica... Kde je bieda, tam sa darí lacnej populistickej propaganda a samozvaným spasiteľom z ktorých sa vždy vykľuje nejaký druh autokratického debila. Nutno dodať, že ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoduchá rovnica... Kde je bieda, tam sa darí lacnej populistickej propaganda a samozvaným spasiteľom z ktorých sa vždy vykľuje nejaký druh autokratického debila. Nutno dodať, že Južná Amerika je presne to správne podhubie pre takýto vývojSkrýt celý příspěvek
Jižní Amerika neprošla vývojem jaký byl u nás na začátku 20. století, kdy byly konfiskovány a rozděleny majetky šlechta. Je tam ještě pořád hodně landlordů, vlastnících ohromné ...Zobrazit celý příspěvek
Jižní Amerika neprošla vývojem jaký byl u nás na začátku 20. století, kdy byly konfiskovány a rozděleny majetky šlechta. Je tam ještě pořád hodně landlordů, vlastnících ohromné majetky a ekonomicky ovládajících celá odvětví.
Dalším problémem je, stejně jako v Africe, tradiční, velice neefektivní způsob práce. Ti lidé makají od rána do večera, ale výsledky jsou bídné. Prospěly by jim firmy z USA nebo Evropy s jejich know how a organizací práce, což se podařilo v Mexiku, ale jinde to pokulhává.Skrýt celý příspěvekJo, jo, kapitalismus je fajn, ale ne když je ekonomická i politická moc soustředěná v rukou miniaturních elit, které toho pochopitelně s radostí zneužívají´. Takový Babiš, to je ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, jo, kapitalismus je fajn, ale ne když je ekonomická i politická moc soustředěná v rukou miniaturních elit, které toho pochopitelně s radostí zneužívají´. Takový Babiš, to je perfektní přiklad toho, jak funguje Latinská Amerika. Jsem velmi zvědav na příští oarlamentní volby. Nebo vlastně ne, dost se obávám, jak to dopadne.Skrýt celý příspěvek
Tos trefil, populistických zlodějů schopných zruinovat i velmi bohatý stát mají v jižní Americe velmi mnoho. Pro info, socialismus není fajn, právě proto, že soustředění ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek
Tos trefil, populistických zlodějů schopných zruinovat i velmi bohatý stát mají v jižní Americe velmi mnoho. Pro info, socialismus není fajn, právě proto, že soustředění ekonomické a politické moci do rukou miniaturních elit je tam pravidlem.Skrýt celý příspěvek
Latinská Amerika má největší zkušenost s USA a také s její propagandou.
Latinská Amerika má největší zkušenost s USA a také s její propagandou.
Soudruhu, problémem Jižní Ameriky opravdu nikdy nebyly Spojené státy... Mluví se tam jak? Mluví se tam Španělsky a Portugalsky a tu je také zakopán pes. Kombinace Španělského ...Zobrazit celý příspěvek
Soudruhu, problémem Jižní Ameriky opravdu nikdy nebyly Spojené státy... Mluví se tam jak? Mluví se tam Španělsky a Portugalsky a tu je také zakopán pes. Kombinace Španělského feudalismu s Mayským a Aztéckým naturelem a předfeudálním smyslem pro vedení moderních států se ukázala jako vražedná kombinace. Typickým odstrašujícím příkladem je příprava stavby Panamského průplavu... Aby se to vůbec někam pohlo, USA si opravdu musely "osvobodit" část Kolumbie od banditů v lesích, banditů na velkofarmách i banditů ve "vládě"...Skrýt celý příspěvek
Všechny revoluce v latinské Americe vedli běloši (až na jednoho černocha v Mexiku). Původní obyvatelé se přidali, ale neorganizovali to. A to je problém, protože ty revoluce ...Zobrazit celý příspěvek
Všechny revoluce v latinské Americe vedli běloši (až na jednoho černocha v Mexiku). Původní obyvatelé se přidali, ale neorganizovali to. A to je problém, protože ty revoluce bojovaly proti sobě navzájem, bez ohledu na nějaké přirozené hranice nebo logické uspořádání států. Největším problémem latinské Ameriky jsou ambice samozvaných diktátorů, kteří se kolikrát střídají po pár letech, kdy jednoho diktátora svrhne pod maskou osvoboditele diktátor nový.Skrýt celý příspěvek
To je jako říct, že problémem Střední Evropy a Balkánu nikdy nebylo Rusko, nýbrž povolný levicový naturel jeho obyvatelstva, který s radostí po druhé světové strčil hlavu do ...Zobrazit celý příspěvek
To je jako říct, že problémem Střední Evropy a Balkánu nikdy nebylo Rusko, nýbrž povolný levicový naturel jeho obyvatelstva, který s radostí po druhé světové strčil hlavu do chomoutu komunimu. Fakt jo.
A mmch, Panamský průplav je v Panamě, ale jinak máte pravdu, některé zásahy USA v Latinské Americe nadělaly více užitku než škod. Mnohdy to bylo ale právě naopak.Skrýt celý příspěvekAle předřečník nikde nepsal, že rusácko není problém. Rusácko samozřejmě problém je jak na Balkáně tak v latinské Americe. Mimochodem zkus si zjistit jak to bylo s Panamou.
Ale předřečník nikde nepsal, že rusácko není problém. Rusácko samozřejmě problém je jak na Balkáně tak v latinské Americe. Mimochodem zkus si zjistit jak to bylo s Panamou.
Tak se podívej, jak daleko je z USA třeba do Uruguaye. Vliv USA v latinské Americe je, ale LA je obrovské území s miliony lidí a většinu problémů si způsobují sami. Ad panamský ...Zobrazit celý příspěvek
Tak se podívej, jak daleko je z USA třeba do Uruguaye.
Vliv USA v latinské Americe je, ale LA je obrovské území s miliony lidí a většinu problémů si způsobují sami.
Ad panamský průplav - to je zajímavá historie. Panama se po pádu kolonialismu rozhodla osamostatnit (netuším proč) a USA ji tehdy podpořily. Za odměnu dostaly na sto let území na výstavbu průplavu a toto území bylo de jure součástí USA.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...