Obrana od prvního metru. Pobaltí postaví bunkry na hranicích s Ruskem a Běloruskem
- 23. 1. 2024
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Litva, Lotyšsko a Estonsko na hranicích s Ruskem a Běloruskem postaví 1000 kilometrů dlouhou obrannou linii s tisíci bunkry, zákopy a barierami. Jde o jasně pochopitelný a zřetelný signál Rusku a spojencům: Jsme odhodlaní se bránit od prvního metru!
„Putin nemá zájem o jednání, dokud nedosáhne všech svých cílů, mezi něž patří zničení NATO a Ukrajiny. [...] Putin si nemusí dělat starosti s tím, co si myslí Rusové, protože nekandiduje v žádných legitimních volbách. A nemusí se obávat zpochybnění médií. Jeho politická budoucnost je spojena s úspěchem boje proti Ukrajině. A tak utratí tolik ruských životů, kolik bude třeba, aby udělal to, co potřebuje. Proto si myslím, že je směšné tlačit Ukrajinu k jednání s Kremlem,“ uvedl nedávno generál Ben Hodges, bývalý šéf Velitelství americké armády pro Evropu a Afriku (United States Army Europe and Africa).
Kremlu nejde tedy jen o ovládnutí Ukrajiny a zničení ukrajinského národa – to je „pouze“ metoda vedoucí k rozbití Pax Americana. Ostatně ruský prezident o tom mluví naprosto otevřeně.
Kanadská ministryně financí Chrystia Freeland v Davosu to řekla také velmi jasně: „Od druhé světové války […] se soupeření mezi národy týkalo toho, kdo bude bohatší. A to nás naučilo spolupracovat ve prospěch obou stran. Ale Putin tento svět nenávidí, protože v něm prohrává.“
Rusko potřebuje nejdříve rozbít současný bezpečnostní řád v Evropě založený na sdílené obraně v rámci NATO, s dominantní a vedoucí roli Spojených států. Cílem Ruska je v očích Evropanů rozbít víru ve Spojené státy jako bezpečnostního garanta míru v Evropě a pevně zasít do hlav evropských politiků a obyvatel jednoduchou myšlenku: „Amerika vás před námi neochrání, raději se s námi dohodněte“.
Ruskou vizi Evropy jasně a otevřeně komunikoval Sergej Lavrov před ruským útokem na Ukrajinu. „Jde o stažení zahraničních vojáků, techniky a výzbroje a dalších kroků s cílem vrátit konfiguraci z roku 1997 v zemích, které k tomuto datu nebyly členy NATO. To se týká Bulharska i Rumunska,“ uvedl v lednu 2022 ruský ministr zahraničí.
Související články
Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi
Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a ...
- 15.03.2023
- 173 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Estonsko a Lotyšsko kupují německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM
Estonsko a Lotyšsko s německou firmou Diehl Defence jednají ve věci nákupu německých systémů ...
- 25.05.2023
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Litva poptává německé tanky Leopard 2A8
Tento týden Litva podepíše prohlášení o záměru LOI (Letter of Intent) týkající se nákupu tanků ...
- 26.07.2023
- 63 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský New World Order: NATO má tři roky, aby odvrátilo ruský útok
Rusko se svými imperiálními ambicemi dnes představuje pro členy NATO největší a nejnaléhavější ...
- 08.12.2023
- 127 komentářů
- Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.