Nasazení raketometů HIMARS na Ukrajině

-
28. 6. 2022
-
36 komentářů
-
Jan Grohmann
Z Ukrajiny začínají dennodenně přicházet zprávy o úspěšných úderech ukrajinské armády na klíčové cíle v ruském týlu. Zasaženy byly muniční sklady, velitelská stanoviště a nejnověji ruská vojenská základna v Pěrevalsku. Série úderů se připisuje pouhým čtyřem raketometům M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
MLRS a HIMARS jsou doma
Schopnosti zbraňového systému plně pochopíme až po jeho nasazení v „domácím“ prostředí. To platí i pro americké kolové raketomety HIMARS a pásové M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System).
Americké raketomety jsme sice viděli v Afghánistánu a Iráku, ale jejich původní určení je jiné – plošné ničení sovětské živé síly a (zejména dělostřelecké a raketové) techniky. Raketomet MLRS byl v 80. letech zaveden do výzbroje s cílem srovnat obrovskou převahu sovětského dělostřelectva.
Původně byly raketomety MLRS a později (od roku 2010) kolové HIMARSy vybaveny kazetovými raketami M26 (dostřel 32 kilometrů) a M39 (165 kilometrů) s plošným účinkem.
Po roce 2000 se objevila přesně naváděná střela GMLRS (Guided MLRS). Nejnovější modely GMLRS na vzdálenost 85 kilometrů, s odchylkou pouze par metrů, doručí bojovou hlavici o hmotnosti 90 kilogramů. K dispozici jsou tříštivo-trhavé a „brokovnicové“ hlavice schopné rozsít do cílové zóny 182 000 wolframových projektilů.
Po zavedení GMLRS se schopnosti MLRS / HIMARS rozšířily z plošného ničení sovětských vojáků a techniky na bodové zásahy na důležité cíle v týlu protivníka, jako jsou velitelská stanoviště, sklady munice, paliva, vojenské základny, seřadiště techniky nebo klíčové prvky infrastruktury.
HIMARSy na Ukrajině
„V realitě naší války získáme systémy MLRS i HIMARS s raketami s dosahem až 70 km. Jak bylo uvedeno výše, hlavní rozdíly jsou v podvozku a počtu kontejnerů. MLRS je pásový se dvěma odpalovacími zařízeními, zatímco HIMARS je kolový s jedním odpalovacím zařízením. Pro aktivní ničení ruské armády, velení, kontrolních stanovišť, logistických uzlů a živé síly na velké vzdálenosti je ideální náhradou za systémy Smerč a Uragan,“ uvedl ukrajinský generální štáb. Za Armádní noviny uveďme, že Ukrajina má zřejmě nejnovější modely GMLRS s dostřelem 85 kilometrů. Podle zvěstí je dosah střel GMLRS dokonce 100 kilometrů. Zda jsou zvěsti pravdivé, se brzy dozvíme.
Do dnešního dne je potvrzeno zasažení ruského velitelského stanoviště v Izjumu a několika velkých muničních skladů. Dnes byly zasaženy kasárny, muniční sklad a velitelství na ruské základně v Pěrevalsku.
Nasazení HIMARSů je pečlivě provedenou operací, dalece přesahující pouhou dopravu raketometů na Ukrajinu. Na posledních úderech není zajímavý ani tak prostředek ničení, ale to, jakým způsobem se Ukrajincům daří nacházet takto klíčové cíle a provést útok i přes nasazení ruské protivzdušné obrany (PVO).
S výběrem cílů pro ukrajinské raketomety HIMARS nepochybně pomáhají alianční satelity pro obrazové, radarové, signální (SIGINT) a elektronické (ELINT) zpravodajství. Stejně tak se zapojují ukrajinští zvědové na okupovaných územích.
Cvičné nasazení HIMARSů v Rumunsku (2020)
Podle známého twitterového komentátora Trent Telenka s vypracováním palebných misí pomáhají údajně i američtí vojenští specialisté z centra pro dalekonosné údery SMAC (Standoff Munitions Activity Center). Úkolem SMAC je mimo jiné vytvářet radarové mapy nepřátelské PVO a hledat slabá místa v radarovém pokrytí. To lze využít pro navádění letadel i raketových útoků.
Telenko soudí, že přes terminály Starlink lze palebné úlohy přímo z centra SMAC nahrát do systémů řízení palby raketometů HIMARS na ukrajinské frontě.
Je to další ukázka tvoření „celosvětové bojové sítě“ pomocí satelitní konstelace Starlink. Zpravodajské a průzkumné informace mohou zpracovat odborníci v aliančních velitelských centrech, a poté je v reálném čase pomocí Starlinku předávat jednotkám na ukrajinské frontě.
Podle George Stathakise, amerického válečného veterána, navíc ukrajinské raketomety HIMARS / MLRS, s alianční zpravodajskou a velitelskou pomocí, začnou postupně ničit ruskou PVO. To umožní ukrajinskému letectvu opět nasadit bezpilotní letouny Bayraktar.
Překládka kontejnerů z nákladních vozidel HEMTT do raketometů MLRS
HIMARS
HIMARS je kolový raketomet vážící 18 tun. Klíčový prvek raketometu je kontejner pro šest raket ráže 227 mm. Kontejner váží 2,5 tuny a slouží k transportu a odpalování raket. Každý raketomet HIMARS má vlastní nakládací jeřábový mechanismus pro svépomocné naložení / vyložení kontejneru s raketami. Přebití trvá vycvičené posádce teoreticky pouze pět minut.
Avšak kvůli zamezení dělostřelecké a raketové odvety je dobré po odpalu se přesunout na jiné místo. Ukrajina má zatím jen čtyři raketomety, takže je musí pečlivě chránit před odhalením a zničením.
Američané na Ukrajinu s HIMARSy poslali nepostradatelná těžká muniční vozidla HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Každé HEMTT přepraví čtyři kontejnery a případně další čtyři v přívěsu. Vozidlo je také vybaveno hydraulickými podporami a jeřábem pro manipulaci s kontejnery.
Spojené státy prozatím poslaly na Ukrajinu čtyři raketomety HIMARS a počítají s dodávkou dalších čtyřech během července. Velká Británie a Německo darují Ukrajině šest pásových MLRS (3+3).
Malé počty na první pohled klamou. Ve skutečnosti osm HIMARSů a šest MLRS mohou celkově vyslat 120 střel GMLRS! Každá střela přitom může bodově zasáhnout vlastní cíl na vzdálenost 85 kilometrů. Lze použít střely s tříštivo-trhavou hlavicí nebo s plošným účinkem. Bojovou hlavici lze iniciovat se zpožděním, při dopadu nebo ve vzduchu.
Výcvik nakládky 100 prázdných kontejnerů na vozidla HEMTT. Cvičení LOADEX v Polsku (únor 2022)
Skutečnou výzvou nasazení raketometů není jejich počet, ale neustálý přísun kontejnerů s raketovou municí a zejména kvalitní zpravodajské informace umožňující vyhledávání cílů. Podle všeho seznam ruských cílů byl vypracován společně s dodávkou HIMARSů na Ukrajinu. Ostatně proto nyní slyšíme (a budeme slyšet) každý den o úderech na cíle v ruském týlu.
Klíčové je především udržení dodávek modulů ze Spojených států na ukrajinskou frontu. Moduly se musí letecky nebo lodí dostat do Evropy, a poté letecky, po železnici nebo silnici dostat na polskou leteckou základnu v Rzeszowě, kde se shromažďuje západní pomoc ukrajinské armádě. Z Rzeszowa pak moduly čeká 1200 kilometrů dlouhá cesta na východní frontu.
K jakékoliv přepravě a manipulaci s kontejnery je nutná těžká mechanizace. A pochopitelně po celou dobu přepravy je nutné zajistit ochranu těchto muničních konvojů, ideálně je přepravovat v noci mimo dohled ruských špehů a ruských průzkumných satelitů.
Doprava raketometů HIMARS na Ukrajinu je pečlivě připravenou a provedenou operací. Nešlo jen o dopravu HIMARSů na bojiště. Bylo třeba ustavit nepřetržitý logistický tok s municí, bezpečné logistické trasy, připravit místo velení a řízení palby, zajistit vyhledávání cílů a postarat se o bezpečný přenos informací k raketometům.
Související články
Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...
-
03.08.2018
-
159 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje raketomety HIMARS za 414 milionů dolarů
Polsko ve středu podpisem stvrdí nákup amerických raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery ...
-
11.02.2019
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Letouny F-35 pomocí raketometů HIMARS zničí ruské systémy S-400
Americká armáda (US Army) pomocí výcvikové kampaně Project Convergence začleňuje prvky umělé ...
-
30.12.2020
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Raketové šílenství: Polsko kupuje 500 raketometů HIMARS
Polsko nakoupí 486 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pro 27 raketových ...
-
30.05.2022
-
71 komentářů
-
Jan Grohmann
Pokud už se má uvažovat o F35, tak v komplexu pravé s HIMARS, kdy F35 dodá potřebné oči pro bojiště vysoké intenzity a synergicky vytvoří účinnější “Kill-Chain”.
Pokud už se má uvažovat o F35, tak v komplexu pravé s HIMARS, kdy F35 dodá potřebné oči pro bojiště vysoké intenzity a synergicky vytvoří účinnější “Kill-Chain”.
presne viz. tenhle starsi clanek https://www.armadninoviny.cz/l... Snad novy nacelnik generalniho stabu bude tlacit ...Zobrazit celý příspěvek
presne viz. tenhle starsi clanek
https://www.armadninoviny.cz/l...
Snad novy nacelnik generalniho stabu bude tlacit za sformovani aspon jednoho raketoveho praporu s HIMARS. Chapu ze to nebude hned a jsou vetsi horaky, ale aby se to aspon vyhledove dostalo do koncepce nasi armady.Skrýt celý příspěvekMyslim ze tak v ACR uvazuji, proto chteji F35. Rusaci budou mit asi vzdy vic tanku, vojaku, raket. Tezko se jim Evropa dorovna v poctu. Takze zbyva moznost byt chytrejsi, vic vědět ...Zobrazit celý příspěvek
Myslim ze tak v ACR uvazuji, proto chteji F35. Rusaci budou mit asi vzdy vic tanku, vojaku, raket. Tezko se jim Evropa dorovna v poctu. Takze zbyva moznost byt chytrejsi, vic vědět víc vidět a přesnějc trefovat.Skrýt celý příspěvek
Za naše zrušení raketometů určitě nemohou ani Němci, ani nikdo jiný. Nemyslím si, že je nutné vrhnout se rovnou na akvizici HIMARS, jako první auto po absolvování autoškoly taky ...Zobrazit celý příspěvek
Za naše zrušení raketometů určitě nemohou ani Němci, ani nikdo jiný. Nemyslím si, že je nutné vrhnout se rovnou na akvizici HIMARS, jako první auto po absolvování autoškoly taky není ideální Mercedes AMG...Skrýt celý příspěvek
Tady nejde o to dělat parádu, ani se přesunout z bodu A do bodu B, ale efektivně zasáhnout nepřítele... to se situaci v autech moc nepodobá, tam vás výrazně lepší (a dražší) auto ...Zobrazit celý příspěvek
Tady nejde o to dělat parádu, ani se přesunout z bodu A do bodu B, ale efektivně zasáhnout nepřítele... to se situaci v autech moc nepodobá, tam vás výrazně lepší (a dražší) auto do cíle doveze jen marginálně rychleji, obzvláště pokud dodržujete pravidla...
Raketomety budeme mít žádné nebo jeden typ, takže kdyžtak ať je to nejmíň lepší průměr.Skrýt celý příspěvekPokud se dobře pamatuji, tak naše SS-21 a SS-23 byly poslány do muzea právě na nátlak z Německa.
Pokud se dobře pamatuji, tak naše SS-21 a SS-23 byly poslány do muzea právě na nátlak z Německa.
A kdybychom je měli dodnes, bylo by to úžasné?? 2t, 70km, CEP 150m, a udržoval by je těch 30 let kdo? Těch tucet Ok... bez jaderných hlavic by nezničily nic než malý cíl, jeden či ...Zobrazit celý příspěvek
A kdybychom je měli dodnes, bylo by to úžasné?? 2t, 70km, CEP 150m, a udržoval by je těch 30 let kdo? Těch tucet Ok... bez jaderných hlavic by nezničily nic než malý cíl, jeden či dva.Skrýt celý příspěvek
Krásně to ukazuje, že kvalitní technika aby mohla fungovat tak jak má, musí být podpořena kvalitním průzkumem, přenosem informací a kompetentním velením, které vše naplánuje a ...Zobrazit celý příspěvek
Krásně to ukazuje, že kvalitní technika aby mohla fungovat tak jak má, musí být podpořena kvalitním průzkumem, přenosem informací a kompetentním velením, které vše naplánuje a vyhodnotí.
Sice to nejspíše nyní Ukrajině nepomůže vytlačit Rusáky ze země nebo zvrátit nynější situaci v DLR a LLR, ale určitě to pomůže Ukrajině působit Rusákům větší ztráty v těchto oblastech a tím je rychleji vyčerpat, což jim dá potřebný čas a prostor na naplánování případné ofenzívy a nebo minimálně lepší vyjednávací pozici :-)Skrýt celý příspěvekDoufám, že to bude další zboží v našem košíku, co nakoupíme za velkou louží. Dle ceny co zaplatila za 20x Himars + munice Austrálie, mi to přijde jako hodně muziky za málo peněz.
Doufám, že to bude další zboží v našem košíku, co nakoupíme za velkou louží. Dle ceny co zaplatila za 20x Himars + munice Austrálie, mi to přijde jako hodně muziky za málo peněz.
Obávám se, že bohužel nebude :-( V AČR to bohužel není jen o nákupu, ale o zformování kompletně nové jednotky od základu a jelikož AČR momentálně čekají poměrně drahé nákupy tak ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že bohužel nebude :-(
V AČR to bohužel není jen o nákupu, ale o zformování kompletně nové jednotky od základu a jelikož AČR momentálně čekají poměrně drahé nákupy tak bych si na to nevsadil, byť by to TATROVCE moc slušelo mít to na korbě :-)Skrýt celý příspěvekTo vím, ale cca 9 miliard Kč mi nepřijde jako hodně za to, o kolik si rozšíříš schopnosti...
To vím, ale cca 9 miliard Kč mi nepřijde jako hodně za to, o kolik si rozšíříš schopnosti...
Sice jsou peníze až na prvním místě, ale utratit 9 miliard by byl jen začátek a ta jednodušší část úkolu. Pak by nastal úkol najít na to obsluhu, vycvičit, začlenit do armádních ...Zobrazit celý příspěvek
Sice jsou peníze až na prvním místě, ale utratit 9 miliard by byl jen začátek a ta jednodušší část úkolu. Pak by nastal úkol najít na to obsluhu, vycvičit, začlenit do armádních struktur, dokoupit techniku potřebnou k zefektivnění a mnoho mnoho dalšího. Práce na několik let a za hodně peněz.
Jako osobně bych byl pro pořízení, ale AČR není nafukovací a potřebuje nyní zmodernizovat to na co už má aspoň personál a vypracované operační plány atd. atd.
Stačí se podívat jak dlouho se bude rozšiřovat výsadkový prapor na pluk cca 6 let a to se bavíme o rozšíření a ne znovu zformování.
Bohužel zrušení raketometu v AČR byla asi největší chyba AČR. A jen tak rychle se neopraví. :-(Skrýt celý příspěvek
Jsem si tak jenom říkal, jak asi obrovská žátěž (personálně) by byla kdybychom měli řekněme 8x MLRS? Jak silná jednotka by to byla to myslím vidíme zde (pokud by měla alespoň 1-2 ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem si tak jenom říkal, jak asi obrovská žátěž (personálně) by byla kdybychom měli řekněme 8x MLRS? Jak silná jednotka by to byla to myslím vidíme zde (pokud by měla alespoň 1-2 kompletní reloady, další se v krizi dají sehnat mnohem dříve než vycvičená jednotka)? Já neříkám že to takto máme udělat (sám bych byl raději kdybychom používali systém do kterého si alespoň některé obyč. rakety dokážeme vyrobit sami) ale jako varianta k uvážení?
Vždyť by na to stačila nějaká stovka lidí... (nemluvím teď o stráži, vrátné, sekretářce a mluvčí)Skrýt celý příspěvekNo nejspíš hodně. Kde nic není ani smrt nebere. AČR je prostě malá armáda a dokud nedojde k rozhodnutí aby byla během krátké chvíle rapidně rozšířena, tak bych nepočítal se ...Zobrazit celý příspěvek
No nejspíš hodně. Kde nic není ani smrt nebere.
AČR je prostě malá armáda a dokud nedojde k rozhodnutí aby byla během krátké chvíle rapidně rozšířena, tak bych nepočítal se znovuzavedením některých vojsk či dřívějších postupů. Je to prostě na hodně let práce a hodně peněz a to v době kdy je potřeba modernizovat to co máme.
Byť by to bylo fajn tyhle prskavky mít v AČR tak osobně jsem k jejich nějakému brzkému zavedení skeptický.Skrýt celý příspěvekJá právě narážím na (případnou) "velikost" takové jednotky... 8x MLRS má nějakých 40 můžu posádky, samozřejmě vycvičených by muselo být víc, řekněme dvojnásobek, dále by ...Zobrazit celý příspěvek
Já právě narážím na (případnou) "velikost" takové jednotky... 8x MLRS má nějakých 40 můžu posádky, samozřejmě vycvičených by muselo být víc, řekněme dvojnásobek, dále by potřebovali nabíječe/zásobovače (to je pořád ještě "přímý" personál, nikoliv kuchaři a "nástěnkářky") takže jsme někde na 150ti, kolik "omáčky" okolo by bylo absolutně nutné? Naroste to na desetinásobek pouhou aplikací "běžných tabulkových pozic"?Skrýt celý příspěvek
Jen dodám ,že přebít např. Grad trvá cca 45-60 min. Za tu dobu HIMARS teoreticky vystřelí 12x a 50% střel ze salvy má kruhovou odchylku v cíli do 5m !
Jen dodám ,že přebít např. Grad trvá cca 45-60 min. Za tu dobu HIMARS teoreticky vystřelí 12x a 50% střel ze salvy má kruhovou odchylku v cíli do 5m !
Jak píše v článku, u moderních raketometů skoro vůbec nejde o to kolik jich je (OK, nějaký základní počet je potřeba, aby netrval přepad věčně a mohlo se odjet z palebné pozice, ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píše v článku, u moderních raketometů skoro vůbec nejde o to kolik jich je (OK, nějaký základní počet je potřeba, aby netrval přepad věčně a mohlo se odjet z palebné pozice, ale i tak, stačí relativně malé množství) ale kolik je do nich munice, a jak rychle se zvládá přisouvat další...Skrýt celý příspěvek
Arestovič předevčírem (?) u Fejgyna volně: "
HIMARS? Je to smrt. Pro jednotky nepřítele vybrané jako cíl pro HIMARS jde o rozsudek smrti".Arestovič předevčírem (?) u Fejgyna volně: "
HIMARS? Je to smrt. Pro jednotky nepřítele vybrané jako cíl pro HIMARS jde o rozsudek smrti".Evropa, východní Evropa a NATO musí vymyslet nový model rozvoje. Do konfliktu jdeme zcela nepřipraveni, v Evropě hlavně kvůli Německu, které tvrdošíjně chtělo spolupracovat s ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa, východní Evropa a NATO musí vymyslet nový model rozvoje. Do konfliktu jdeme zcela nepřipraveni, v Evropě hlavně kvůli Německu, které tvrdošíjně chtělo spolupracovat s nepřítelem - Ruskem.
Východní Evropa by se měla vojensky a hospodářsky sjednotit. Měli bychom vymyslet východoevropský patriotismus a solidaritu. Například bychom měli upřednostňovat spolupráci s firmami z této oblasti a nakupovat zbraně především v zemích této oblasti.Skrýt celý příspěvekNemusíme vymýšlet nic tak subtilního, úplně stačí sepsat do excelovské tabulky naše strategické zájmy, a Trojmoří už z toho vyleze samo :-).
Nemusíme vymýšlet nic tak subtilního, úplně stačí sepsat do excelovské tabulky naše strategické zájmy, a Trojmoří už z toho vyleze samo :-).
Černý Petr propojující Slovensko a Rumunsko tomu projektu ubírá na sex-appealu.
Černý Petr propojující Slovensko a Rumunsko tomu projektu ubírá na sex-appealu.
Nesvádějme vše alibisticky na Němce, jedeme v tom všichni a společně. Byla to prostě myšlenka posledních cca 30-ti let, kdy se uvažovalo o tom, že bezpečnost v Evropě se dá ...Zobrazit celý příspěvek
Nesvádějme vše alibisticky na Němce, jedeme v tom všichni a společně. Byla to prostě myšlenka posledních cca 30-ti let, kdy se uvažovalo o tom, že bezpečnost v Evropě se dá zajistit víc než vojenskou silou, spíše ekonomickou spolupráci. Nikdo nechtěl slyšet o tom, že by si Rusové sami a dobrovolně zničili (znepřátelili, rozvrátili atd.) svůj největší trh s energií a fosilními palivy, upřímně já tomu pořád nechci věřit, že jsou v Rusku tak blbí, že kvůli Ukrajině přijdou o trh, kde ovládají 40 až 50% s tím, že v budoucnu to mělo být víc. No i když občas si říkám, že Rusové až naivně věří, že až to na Ukrajině skončí, tak vše se vrátí zpět do stavu před válkou nebo dokonce před rok 2014. Což doufám, že nikdy nenastane.
Ale bohužel věřili jsme v utopii a popravdě někteří v ní věří i nyní, ale i to se časem spraví. :-)
Nicméně kvůli tomu není potřeba vymýšlet znovu kolo. To co musí začít dělat Středo Evropské a Váchodo Evropské národy, je daleko více se zapojit do struktur OSN, NATO a EU. Být víc vidět, být víc akční a nečekat jen na to co vymyslí druzí, ale vymýšlet a snažit se. Ukázat, že ctíme své závazky a povinnosti a dokazovat to. Ono totiž nevymyslíte nic jiného než jen další Evropskou unii 2.0 popřípadě NATO 2.0, které budou trápit úplně ty stejné problémy, jaké trápí nynější EU a NATO a zničit se je budou snažit ty stejné síly, které se nyní snaží zničit EU a NATO.
Spolupráce je totiž vždy o tom, přijmout nějaké výhody, ale zároveň i nějaké závazky a povinnosti :-)Skrýt celý příspěvekEvropa je jasně rozdělena podle klíče "mám zkušenost s Ruskem" a "nemám zkušenost s Ruskem". Takže jsou to země od Finska po Rumunsko. Občas tam někdo lavíruje, jako Maďarsko, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa je jasně rozdělena podle klíče "mám zkušenost s Ruskem" a "nemám zkušenost s Ruskem".
Takže jsou to země od Finska po Rumunsko. Občas tam někdo lavíruje, jako Maďarsko, ale většinový postoj nejen politiků, ale i obyvatel je vůči Rusku negativní.
No a pak jsou zde země, které s Ruskem zkušenosti nemají, jako je Itálie, Francie.
U Francie to překvapuje, protože Británie, která je od Ruska ještě dál, chápe principy velmocenské politiky, kdežto Francie, která se tváří jako stejné bývalé impérium, se projevuje mnohem váhavěji. Ale možná je to jen klam způsobený odlišným charakterem a vystupováním Johnsona a Macrona. Reálně je možná francouzská pomoc Ukrajině a postoj k Rusku obdobná, jako ta britská.Skrýt celý příspěvekAno i já si myslím, že tohle hraje velkou roli. Proto si taky myslím, že u státu, které sousedí s Ruskem se idea udržení bezpečnosti v Evropě pomocí ekonomické spolupráce ...Zobrazit celý příspěvek
Ano i já si myslím, že tohle hraje velkou roli. Proto si taky myslím, že u státu, které sousedí s Ruskem se idea udržení bezpečnosti v Evropě pomocí ekonomické spolupráce rozplynula rychleji než v těch zemích, které s Ruskem nesousedí.
Co se týče Itálie, Francie nebo Německa, tak si říkám, že ta kritika je občas až absurdní a vychází spíše ze dřívějších špatných zkušeností. Jasně Macron a Scholz se chovají jako kašpaři, ale oni nejsou Francie a Německo. Navíc jako nevíme jaké oni mají informace od svých tajných služeb, nevíme jaké jsou veškeré závěry z jednání v rámci NATO, EU atd.
Osobně mi jejich jednání připadá jako by se snažili co nejvíce zachránit z toho starého světa, ze světa před 24. únorem 2022 ve kterém oni žili a který jim vyhovoval.
Pro ně to taky musí být frustrující situace, protože na krku je další krize jak ekonomická tak společenská a kdo toho bude využívat? Populisti a různí radikálové, navíc je tu i nebezpečí další velké války v Evropě a oni do ní prostě nechtějí.Skrýt celý příspěvek
To je přesně ten problém, že vytváříme NATO 2.0 nebo Evropskou unii 2.0. Stejné problémy, neefektivní rozhodovací proces založený především na Německu a Francii. A to jsou země, ...Zobrazit celý příspěvek
To je přesně ten problém, že vytváříme NATO 2.0 nebo Evropskou unii 2.0. Stejné problémy, neefektivní rozhodovací proces založený především na Německu a Francii. A to jsou země, které našim problémům nerozumějí nebo je prostě nechtějí pochopit.
Východní Evropa potřebuje něco jiného než Evropskou unii, zejména pokud jde o způsob, jakým reagujeme na hrozby, a dobu, kdy se přijímají rozhodnutí. Samozřejmě, že nic není dokonalé. Pravdou je, že jako malé země, které často nemají společný názor, nic neznamenáme. Ale také nevidím ochotu obětovat se pro vybudování něčeho většího. Iniciativy jako trojměstí a další nic neznamenají, jsou to jen řeči.
Skutečnou akcí by bylo vytvoření konsorcia společností vojenského průmyslu z východní Evropy. Nebo konsorcium energetických společností, které by se staralo o energetickou nezávislost této části Evropy.
Východní Evropa by byla důležitým hráčem, kdyby byla jednotným celkem (což je samozřejmě nemožné).
Češi mají svůj kosmický program, Poláci mají svůj, Ukrajina má svůj. Každý dělá něco ve své garáži. Výsledkem je, že každá země vynalezne jen třikrát totéž, místo aby spojila síly a vytvořila něco víc.
Translated with www.DeepL.com/Translator... (free version)Skrýt celý příspěvek
Včera Ukrajina bombardovala ciele na Haďom ostrove, súčasne boli na flightradar v oblasti viditeľné lietadlá AWACS a F-35. Spolupráca NATO s Ukrajinou ako sa aj píše v článku bude ...Zobrazit celý příspěvek
Včera Ukrajina bombardovala ciele na Haďom ostrove, súčasne boli na flightradar v oblasti viditeľné lietadlá AWACS a F-35. Spolupráca NATO s Ukrajinou ako sa aj píše v článku bude pri týchto misiách veľmi úzka. Nečudoval by som sa keby F-35 lietali misie na navádzanie leteckých útokov pomocou svojich výkonných senzorov aj nad ďalšími oblasťami Ukrajiny... https://www.marinecorpstimes.c... Skrýt celý příspěvek
F.35 je součást systému, HIMARS je velmi pravděpodobně přímo propojitelný se situačním povědomím F35.
Ale to se děje samo, za to USA rozhodně nemohou a nedělají to schválně.F.35 je součást systému, HIMARS je velmi pravděpodobně přímo propojitelný se situačním povědomím F35.
Ale to se děje samo, za to USA rozhodně nemohou a nedělají to schválně.A hele, ono to bylo i zde
https://www.armadninoviny.cz/l...A hele, ono to bylo i zde
https://www.armadninoviny.cz/l...
Načítám diskuzi...