Strategická prověrka obrany Velké Británie: Přežije stíhačka šesté generace GCAP?

Strategická prověrka obrany Velké Británie: Přežije stíhačka šesté generace GCAP?
Nová vizualizace víceúčelové stíhačky šesté generace GCAP / BAE Systems (Zvětšit)

BAE Systems na běžící výstavě Farnborough International Airshow (FIA) 2024 představuje rozpracovanější koncept víceúčelové stíhačky šesté generace GCAP (Global Combat Air Program). Na programu spolupracuje Velká Británie, Itálie a Japonsko. BAE Systems využívá výstavu k podpoře GCAP na pozadí rozbíhající se strategické prověrky obrany SDR (Strategic Defence Review) Velké Británie.

GCAP řídí společná organizace GIGO (GCAP International Government Organisation). Hlavní průmysloví partneři jsou BAE Systems (Velká Británie), Leonardo (Itálie) a Mitsubishi Heavy Industries (Japonsko). Mezi sub-dodavatelé patří Avio Aero (Itálie), ELT Group (Itálie), IHI (Japonsko), MBDA (Itálie a Velká Británie), Martin Baker (Velká Británie), Mitsubishi Electric (Japonsko) a Rolls-Royce (Velká Británie).

„Během 18 měsíců od zahájení GCAP jsme na základě dohody úzce spolupracovali s našimi průmyslovými partnery v Itálii a Japonsku a také se třemi vládami, abychom pochopili a přizpůsobili požadavky na stíhací letoun nové generace. Nový model, představený na mezinárodní letecké výstavě ve Farnborough, ukazuje významný pokrok v konstrukci a koncepci tohoto budoucího stíhacího letounu. S blížící se další fází programu budeme pokračovat v testování a vývoji konstrukce,“ řekl Herman Claesen, výkonný ředitel divize Future Combat Air Systems (FCAS) v BAE Systems.

GCAP běží od konce roku 2022 a sjednotil dva programy – britský Tempest a japonský FX. Let demonstrátoru se očekává v roce 2027, zavedení do služby nejdříve v roce 2035. Dosažení počátečních a poté plných operačních schopností ale potrvá dalších několik let. Dvoumotorový GCAP s delta křídlem postupně nahradí Eurofighter Typhoon (Velké Británie, Itálie) a F-15J/DJ Eagle a F-2 (Japonsko). Ve všech třech zemích bude doplňovat americké F-35A/B Lightning II. Představený model GCAP na FIA naznačuje, že nový stroj bude zhruba o 50 % větší než F-35A.

Stejně jako německo-francouzský FCAS (Future Combat Air System) nebo americký NGAD (Next Generation Air Dominance), i GCAP vzniká jako „systém systémů“ SoS (System of Systems). Jde o koncept používaný k popisu složeného systému, který je tvořen vzájemně propojenými a vzájemně závislými samostatnými systémy. Každý z těchto jednotlivých systémů může fungovat samostatně a má vlastní cíle, ale spolupracují dohromady k dosažení komplexnějších a jiným způsobem nedosažitelných cílů. Spolupráce často vede ke vzniku nových vlastností a chování, které jednotlivé systémy samostatně nemají.

Klíčovým systémem GCAP bude výkonný doprovodný bojový dron, tzv. „loyal wingman“. Těžko si také představit – v době satelitní konstelace Starlink a Starshield – že moderní bojové letouny budou moci fungovat bez vysokorychlostního a nízkolatenčního satelitního přenosu dat a bez napojení na real-time taktický satelitní průzkum. Lapidárně řečeno – tato technologie umožní do kokpitu pilota stíhačky v reálném čase přijímat (například pomocí nezarušitelného laserového spojení) informace ze satelitů, které skenují prostor stovky nebo dokonce tisíce kilometrů kolem letounu a na základě těchto dat možná dokonce použít zbraně dlouhého dosahu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Tříproudové motory s adaptivním cyklem pro stíhačky šesté generace

Nedávno jsme informovali o amerických letounech šesté generace. Ať už půjde o stroje ...

Výběr americké stíhačky šesté generace NGAD proběhne v roce 2024

Pentagon příští rok vybere vítězný návrh leteckého systému šesté generace NGAD (Next Generation Air ...

PREMIUM Global Combat Air Program: Velká Británie, Itálie a Japonsko postaví stíhačku šesté generace

Japonsko, Velká Británie a Itálie se 14. prosince v Tokiu dohodly na vytvoření společné organizace ...

PREMIUM Víceúčelová stíhačka šesté generace NGAD není priorita. Budoucnosti jsou drony a jaderné střely

Americké letectvo (USAF) nemusí nutně zavést pilotovanou víceúčelovou stíhačku šesté generace ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.