Elektrické motorky v ukrajinské armádě

Elektrické motorky v ukrajinské armádě
Elektrická motorka Atom Military / Eleek (Zvětšit)

Ukrajinští tankoborníci, průzkumníci nebo odstřelovačské týmy s úspěchem používají lehké elektrické motorky. Elektromotorky dodávají armádě například ukrajinské firmy Eleek a Delfast.

Ukrajinská armáda potřebuje k porážce Ruska zejména dělostřelectvo, raketomety, systémy protivzdušné obrany, průzkumné prostředky a pochopitelně munici. Spousty munice.

Elektrické motorky válku Ukrajině nevyhrají. Není ani jasné, kolik elektrických motorek ukrajinská armáda používá. Každopádně elektromotorky v boji nabízejí velmi zajímavé taktické výhody.

Navíc jde o produkt dvojího užití. Ukrajinští výrobci elektrických motorek mohou pomocí dodávek armádě udržovat svůj byznys v chodu, získávají zkušenosti, kontakty, mediální známost a reference. To vše lze po konci bojů využít k rozvoji firmy. Navíc armáda elektrické motorky testuje v reálných podmínkách a dává výrobci neocenitelnou zpětnou vazbu.

Firma Delfast na svém twitterovém účtu na konci února napsala, že ukrajinské firmy mají dvě hlavní poslání – podporovat ukrajinskou armádu a udržet své podnikání v chodu. Ukrajinská armáda ale používá elektromotorky i od řady zahraničních výrobců. Zejména čínští výrobci nabízejí motorky za skvělé ceny, což je ve válce samozřejmě naprosto klíčový parametr.


Ukrajinský voják s motorkou Atom; větší foto / Eleek

Elektrická motorka má oproti motorce se spalovacím motorem známe výhody – je tichá, má výrazně menší infračervenou stopu, nespotřebovává drahocenný benzín a má velké a plynule zrychlení.

Ukrajinská armádní elektrická motorka Eleek Atom Military se prodává ze 127 000 hřiven, tedy něco přes 100 000 Kč. Motorka váží 70 kilogramů, má baterii o kapacitě 3,6 kWh, výkon motoru 3 kW, dojezd 100 až 150 kilometrů a maximální rychlost 90 kilometrů. Baterie se dobíjí z obyčejné 220V zásuvky po dobu pěti hodin. Motorka unese jezdce a náklad do 150 kg. Dobíjení motorek je možné z klasické elektrické sítě. Postačí ale také solární elektrárna na střeše rodinného domu.

Motorka má USB konektory pro dobíjení mobilních telefonů a tabletů, které v ukrajinské armádě hrají naprosto klíčovou roli. Stejně tak lze do 220V zásuvky na motorce připojit spotřebič s odběrem do 200 W, třeba laptop, dron či osvětlení. Zásuvka byla přidána v reakci na přímý požadavek ukrajinských vojáků.

U vojenské elektromotorky je velmi přínosné mít možnost rychlé výměny bateriového boxu. Zda to jde u motorky Atom, není zcela jasné.


Ukrajinský voják s elektromotorkou Atom

Jízdní výkony motorky Atom tedy nejsou nijak oslnivé. Například běžná motokrosová motorka se spalovacím motorem o objemu 125 kubických centimetrů váží přibližně stejně, ale nabízí dvojnásobný výkon a dvojnásobně větší dojezd. Cena podle kvality zpracování může být poloviční, stejná nebo dokonce dvojnásobná. Nevýhodou je samozřejmě hluk, složitější údržba (větší počet náhradních dílů), složitější ovládání a větší citlivost na hrubší zacházení. Pochoptelně potřebujete řešit benzín, olej nebo vzduchový filtr.

Mnohem větší dojezd nabízí u svých elektromotorek Delfast. Firma dokonce vytvořila Guinnessův světový rekord, když její elektrická motorka překonala vzdálenost 228 mil (367 km) na jedno nabití. Avšak za naprosto ideálních podmínek s lehkým jezdcem.

V každém případě elektrické motorky se na Ukrajině dobře osvědčily. Firma Eleek předala ukrajinské armádě všechny své skladové motorky Atom a získala pozitivní zpětnou vazbu – s elektrickými motorkami se dá dobře ukrýt v porostu a díky nízké hlučnosti, vibracím a prakticky nulovému zápachu může voják lépe smyslově vnímat bojiště.

Ukrajinští tankoborníci s NLAW

Ukrajinská armáda elektrické motorky používá pro průzkumníky, zdravotníky nebo pro rychlou komunikaci mezi jednotkami, pokud je elektronické rušení ze strany ruské armády příliš silné. Ukrajinští tankoborníci se na elektromotorkách pohybují s protitankovými zbraněmi, jako je britský NLAW (Next-Generation Light Anti-Tank Weapon).

Elektromotorky také používají týmy odstřelovačů. Mamuka Mamulašvili, velitel gruzínské legie, pro americký portál The War Zone uvedl, že odstřelovačské týmy se na místo určení dostanou rychle a nenápadně, působí maximálně deset minut, a pak se rychle stáhnou. Rusové totiž proti ukrajinským odstřelovačům rychle nasazují dělostřelectvo.

V České republice vyrábí kvalitní elektromotorky firma Kuberg. Ta sice nabízí motorky pro zábavu, ale vojenský stroj podle specifikací vojáků jistě zvládne vyvinout a vyrobit.

Zdroj: Konflkty, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká armáda chce elektrické obrněné brigády

Dříve nebo později všechna vojenská vozidla přejdou plně na elektrickou energii. Otázkou je, zda ...

Český průmysl a elektrický tank T-72

Nejvyspělejší země světa studují možnost vývoje a zavedení čistě elektrických obrněných bojových ...

EDAT: Elektrický vyrovnávací rotor je nejlepší inovací v letectví

Na začátku letošního roku americká společnost Bell, součást konsorcia Textron, představila ...

Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    20:43 23.05.2022

    Dobře, že se to nebojí vyzkoušet, snad budou hodně sdílní se zkušenostmi.
    AČR by mohla vzkřísit zase nějaký bývalý cyklistický prapor. :-) ... klidně na elektorkolech

    Dobře, že se to nebojí vyzkoušet, snad budou hodně sdílní se zkušenostmi.
    AČR by mohla vzkřísit zase nějaký bývalý cyklistický prapor. :-) ... klidně na elektorkolech

  • krllo
    13:21 23.05.2022

    Zázrak

    Zázrak

  • Jura99
    11:59 23.05.2022

    Další z řady chytrých ukrajinských řešení. Oni jsou vůbec experti brát věci z civilu a tam kde vojenský plánovač nějaké nejmenované, zkostnatělé NATO armády uvažuje, že by vytvořil ...Zobrazit celý příspěvek

    • alexa123
      12:41 23.05.2022

      Nič v zlom, ale podobné "chytré" riešenia majú aj Rusi

      https://fontech.startitup.sk/l...

      Nič v zlom, ale podobné "chytré" riešenia majú aj Rusi

      https://fontech.startitup.sk/l...

      • Jura99
        13:48 23.05.2022

        to je prace ruskeho kutila, byť ty Orlany vyrabi podnik, ja mel na mysli pouziti civilnich, ale jinak profesionalnich vyrobku.

        to je prace ruskeho kutila, byť ty Orlany vyrabi podnik, ja mel na mysli pouziti civilnich, ale jinak profesionalnich vyrobku.

    • Danik
      13:37 23.05.2022

      Jura

      Jako dobrý, ale třeba Australané už elektrické motorky i s rozkládacími solárními panely pro nabíjení používají.

      Jura

      Jako dobrý, ale třeba Australané už elektrické motorky i s rozkládacími solárními panely pro nabíjení používají.

      • Jura99
        13:49 23.05.2022

        tak to je super, to by se k AČR mohlo kolem roku 2040 taky dostat :-P

        tak to je super, to by se k AČR mohlo kolem roku 2040 taky dostat :-P

        • Danik
          15:55 23.05.2022

          I ty optimisto :-D

          I ty optimisto :-D

    • lorgarius
      08:25 28.05.2022

      to je sice super, ale skor je to pretoze nemaju co ine pouzit, preto prisposobuju co sa len da. polovnicke termovizie/infraoptika, civilne vozidla, vysielacky ci drony mozu byt ...Zobrazit celý příspěvek

Načítám diskuzi...