POLEMIKA: Proč Armáda ČR neuspěla v Afghánistánu?

POLEMIKA: Proč Armáda ČR neuspěla v Afghánistánu?
Čeští vojáci v Afghánistánu / Foto:U.S. Armyr, Spc. Mikel K. Peterson (Zvětšit)

Vlna zájmu o Afghánistán vzedmutá šokem z pádu tamní vlády bezprostředně po stažení zahraničních armád rychle opadá, překrývána událostmi majícími pro Západ větší bezprostřední význam. Nastává tak čas, kdybychom měli v klidu a bez zavádějících emocí analyzovat, co se v Afghánistánu za dvacet let okupace skutečně odehrávalo, proč se vláda, kterou tam Západ instaloval, nedokázala udržet ani pár týdnů a jaká poučení bychom si z toho měli odnést pro budoucnost.

A

V první řadě zůstává otázkou, nakolik byl odůvodněný a strategicky rozumný vstup tak velkého počtu vojáků, a zejména pak zda bylo racionální jejich přítomnost udržovat v geograficky složitě dostupné a civilizačně zcela odlišné oblasti po dobu odpovídající celé jedné generaci.

Nad důvody, jimiž Spojené státy ospravedlnily invazi do Afghánistánu, se už patrně nikdy nepřestane vést debata. Ponechávám proto raději stranou, zda to byla oprávněná a nutná reakce na útoky z 11. září 2001 či zda americká administrativa uměle vytvořila velkého nepřítele kvůli uspokojení domácí politické scény, aby zakryla selhání svých vnitřních bezpečnostních služeb, anebo zda byl útok na Afghánistán i s celým 11. zářím výsledkem gigantického spiknutí podle některé z četných konspiračních teorií.

Osobně se kloním k druhé verzi, tedy že celé dvacetileté afghánské tažení bylo jen úlitbou americké vnitřní politice a že vláda George Bushe mladšího potřebovala vytvořit obraz důstojného nepřítele, který ve skutečnosti neexistoval, respektive neexistoval v té podobě a velikosti, jak byl vykreslen.

Nasvědčuje tomu několik skutečností z následujícího vývoje afghánské války. Především nebyl nikdy stanoven strategický cíl, po jehož dosažení se mají cizí vojska z Afghánistánu stáhnout. Na počátku bylo jako cíl deklarováno zneškodnění Usámy bin Ládina, označovaného za hlavního strůjce a hybatele teroristických útoků. Toho se navzdory zvyšování počtu invazních jednotek nepodařilo dosáhnout. Když byl Usáma zabit při malé diverzní akci až o deset let později, nešlo to už dosti dobře označit za tak zásadní zlom, aby po něm bylo možné vyvést z Afghánistánu desetitisíce vojáků. Zejména když k tomu došlo na území sousedního Pákistánu, označovaného za spojenecký stát.

Podobně nevěrohodně působí úkol zlikvidovat výcvikové tábory teroristů na afghánském území, kteří se měli připravovat k útokům v zemích Západu. Během dvaceti roků okupace země by v takových táborech musela vyrůst generace teroristů, kteří byli v době před rokem 2001 dosud školou nepovinní, zatímco jejich dopadení předchůdci by již patrně měli své tresty dávno odpykány a invazní mocnosti by řešily, kam je umístí na jejich důchodový věk.

Za situace, kdy invazní armády neměly jasně stanovený úkol, byla tedy jejich úloha skutečně problematická. Česká armáda hrála v Afghánistánu stejně jako v ostatních zahraničních misích toliko roli další vlaječky v mezinárodní koalici, díky níž mohly USA lépe legitimovat své kroky. Bez její účasti by tažení nedopadlo ani lépe ani hůře. I tak je nicméně možné se zamyslet, jaké poučení pro příště by si mohla odnést.

Často opakovaný postulát říká, že o nasazení armády a strategických cílech rozhodovali politici. To je sice pravda, avšak nemělo by to armádu zbavovat jejího podílu na konečném krachu bezprecedentně dlouhé a nákladné operace. To se týká především neschopnosti zpravodajských složek na všech úrovních a také velení armády určující taktické směry.

Bez zveřejnění písemných materiálů, které budou ještě dlouho v utajovaném režimu, nelze toto tvrzení dokázat zcela jednoznačně. Zároveň není dosti dobře možné kompromitovat zdroje z vojenských, zpravodajských a politických kruhů, takže se ve formátu publicistického článku dá pouze ukazovat na konkrétní události a argumentovat, že by k nim nemohlo dojít, pokud by armáda v té které věci neselhala.

Česká armáda v první řadě neměla o zemi a společnosti, kde působila, potřebné informace. Termín „zpravodajské informace“ by v tomto případě nebyl na místě, protože evokuje něco utajovaného. Česká armáda však neměla ani elementární představu o věcech, které jsou na místě všeobecně známé a bez kterých se nemohla obejít. Neznala uspořádání a fungování tamní společnosti, její hodnotové žebříčky a sociální kodexy. Neměla zmapováno, do jakých kmenových, náboženských, jazykových a jiných skupin je rozdělena, ani jaké jsou mezi nimi vztahy. Ve skutečnosti se ani nepokoušela tyto informace systematicky sbírat, analyzovat a aktivně využívat ve svůj prospěch. Neznalost poměrů v zemi, kde česká armáda působila, by nebyla tak tragická, kdyby měla provést jen konkrétní časově omezenou operaci proti pravidelné armádě. V podmínkách vleklé partyzánské války, kdy ve skutečnosti zhusta ani nevěděla, kdo je její nepřítel, to bylo značné selhání.

V případě, kdy například 601. skupina speciálních sil působila pod přímým velením spojeneckých jednotek, lze absenci takových znalostí do jisté míry omlouvat tím, že při akcích zahalovaných obligátním utajováním dostávala rozkazy, které jen plnila. Zodpovědnost za to, zda při jejích akcích třeba nedocházelo ke zbytečným civilním obětem, proto nelze připisovat primárně jí. Naproti tomu při ochraně provinčních rekonstrukčních týmů, patrolování, stejně jako při výcvikové misi, a dokonce ani při práci polní nemocnice, se vojáci bez znalosti sociálního prostředí prakticky pohybovali naslepo. Mohli tak často zbytečně vyvolávat a eskalovat konflikty, a jistě se tak i stávalo, aniž by si to vůbec uvědomili. Naproti tomu, pokud by disponovali dostatečnou jazykovou a antropologickou základnou, řečeno civilní terminologií, mohli četným střetům a zbytečným ztrátám na obou stranách předejít.

Spoléhat v tomto ohledu výhradně na místní síly jako na tzv. tlumočníky, či spíše prostředníky v komunikaci s obyvatelstvem, bylo velmi neprozřetelným krokem. Jejich loajalita vůči zaměstnavatelům nebyla nikdy tak bezvýhradná, jak by bylo potřeba. Vedl jsem rozhovory s řadou Afghánců, včetně těch, kteří pracovali pro zahraniční organizace a cizí armády, většinou v Íránu, kam někteří emigrovali ještě za vlády podporované okupačními vojsky, další až po vyhlášení Islámského emirátu Afghánistán. Všichni bez výjimky se shodovali, že místní spolupracovníci v nějaké míře zneužívali svého postavení ve svůj prospěch a na úkor zahraničních jednotek. Uváděli, že nebyly vůbec výjimečné ani případy, kdy přinášeli lživé informace, aby si prostřednictvím okupačních armád, pro které pracovali, vyřizovali vnitroafghánské konflikty. Je příznačné, že to přitom nepokládali za nemorální. Bylo by jistě zajímavé vědět, jaké bylo mezi „tlumočníky“ procentuální zastoupení Tádžiků, Hazárů, Uzbeků a Paštunů, odhlédneme-li už od analýzy, z jakých kmenů, případně rodin pocházeli. Toho si ovšem pravděpodobně nikdo nevšímal. Kvůli posedlostí utajováním, které často pouze zakrývá nekompetentnost, tak zůstává otázka, jakým způsobem, podle jakých kritérií a na základě jakých informací probíhaly jejich bezpečnostní prověrky, pouze otázkou řečnickou.

Dalo by se snad částečně omluvit, že česká armáda hrubě podcenila důležitost komplexních informací o Afghánistánu na samém počátku mise, kdy ještě nebylo zřejmé, jak dlouho bude trvat. Přesto by bylo alespoň při plánování i v této fázi přínosné, kdyby se byla snažila si je opatřit. Nepokusila se však ani obrátit na nikoho z hrstky českých orientalistů zabývajících se Afghánistánem a přinejmenším vytvořit základní manuál pro vysílané jednotky a uspořádat alespoň pro jejich velitele, u kterých se už tehdy musela předpokládat alespoň minimální interakce s obyvatelstvem, základní školení. Znalosti o tom, že například podle druhu pokrývky hlavy, úpravy vousů, způsobu pozdravu a mnoha dalších vnějších znaků mohou kategorizovat svůj protějšek a odhadnout jeho chování, by jim úlohu ulehčilo. Daleko větší chybou ovšem je, že když už bylo jasné, že se okupace potáhne delší dobu, nepokusila se česká armáda vychovat si co nejrychleji vlastní specialisty. Namísto opatrného utajovaného koketování s akademickými pracovišti měla nechat okamžitě a zcela otevřeně vyškolit své vlastní specialisty na majoritní afghánské jazyky, především paštu a darí, a ty pak přidělovat jako systemizované tlumočníky, respektive styčné pracovníky, k jednotkám působícím v Afghánistánu. Ti by pak praxí v terénu získali a rozvinuli potřebné antropologické, tedy zpravodajské, kompetence. Stali by se také přímými a díky znalosti jazyka a zvyklostí respektovanými partnery pro vyjednávání s místními předáky, protože ti měli a mají na afghánském venkově vždy faktickou moc bez ohledu na to, jaká je centrální vláda. Jedině přítomnost takových specialistů, přímo sloužících v armádě, by také mohla být určitou zárukou, že nebudou moci místní síly v postavení „tlumočníků“ zneužívat svého nekontrolovatelného postavení.

Nakolik okupační armády, a to nejen české, podcenily důležitost zpravodajských odborníci tohoto druhu, se naplno ukázalo při evakuaci, či spíše útěku, z Afghánistánu. Tato událost naplno ukázala, že zahraniční jednotky neměly vůbec přehled o situaci v zemi. Nechaly se zaskočit zpravodajsky naprosto nepřipravené, což nicméně později dovedně zúročily tím, jak mediálně prezentovaly kvapný úprk coby skvěle zvládnutou akci.

Je záhodno podotknout, že Afghánistán nebyl v tomto směru výjimkou. Podobné události se opakují neustále, aniž by z toho instituce zodpovědné za zpravodajskou činnost, včetně armády, pro sebe vyvodily poučení. Kupříkladu události tzv. Arabského jara zastihly všechny podobně nepřipravené. Ani západní diplomatické služby, ani novináři, tím méně zpravodajské služby, nevydávaly v té době varování před cestami do Egypta či Tuniska s tím, že tam hrozí každým okamžikem výbuch revoluce. Zajetí amerických diplomatů v Teheránu za islámské revoluce v roce 1978, kdy byla situace v zemi pokládána za natolik stabilní, že tam američtí zpravodajci pořádali konference rezidentů CIA z celé oblasti, mělo stejnou podstatu. Zpravodajcům, včetně zpravodajců české armády, úplně chybějí odborníci se znalostí filologie v nejširším slova smyslu, aby informovali o skutečných poměrech v terénu. Namísto toho si vytvářejí a hýčkají umělé prostředí hrstky spolupracovníků místního původu. Domlouvají se s nimi mezinárodní angličtinou a nechtějí od nich slyšet, jak skutečně vypadá situace, nýbrž obvykle jen to, čím uspokojí své nadřízené a analytiky v centrálách, což jsou většinou teoretici s nulovou zkušeností z terénu.

Česká armáda by měla investovat do výchovy a udržení vlastních jazykově a antropologicky kvalifikovaných kádrů. Neměla by je připravovat a využívat v utajení pro čistě zpravodajskou činnost, kde už některé takové má, ale držet je v otevřeném režimu jako rezervy pro případné nasazení v zahraničních misích. Pokud by se to zdálo armádním plánovačům zbytečně neefektivní, měli by si uvědomit, že podstatou armádního vyzbrojování je nákup zboží s nadějí, že nebude nikdy využito k boji. Financovat vyškolení filologů a antropologů pro oblasti, kde Česká republika s největší pravděpodobností nikdy nebude válčit, by určitě vyšlo levněji než nákup protiletadlové baterie, přičemž obojí má omezenou dobu životnosti a po jejím uplynutí se odepíše.

Je také třeba připomenout, že kromě jejich hypotetického nasazení v dálné cizině, mohou být záhy potřeba i při zvládání problémů s nelegální migrací.

Je nepopiratelné, že rozhodnutí o vyslání českých jednotek do Afghánistánu a neustálé prodlužování jejich přítomnosti, jde na vrub zodpovědnosti politiků a odkazů na bezpodmínečného spojenectví se Spojenými státy. V tomto ohledu lze jen položit otázku, opět řečnickou, kde končí hranice spojenectví a kde začíná vazalství. Jak už bylo výše řečeno, česká armáda neměla pro afghánské tažení více než symbolický smysl. Když už tedy bylo nutné ji na misi vyslat a udržovat tak dlouhou dobu, stálo by alespoň za úvahu, zda bylo nezbytné to realizovat v takovém rozsahu a s takovými náklady.

České armádě se totiž dá v této souvislosti nepochybně vytknout, jak informovala české politiky o skutečné situaci a výsledcích svého působení v Afghánistánu. Jestliže totiž byli zodpovědní za rozhodnutí o jejím nasazení, museli mít také dost informací, o něž se mohli opírat.

Utajované zprávy nejsou dostupné ani v této oblasti. I bez přístupu k nim se dá nicméně poukázat na zájezdy, které armáda do Afghánistánu za českými jednotkami pořádala nejen pro poslance a další politiky, ale také pro novináře, umělce a pracovníky zábavního průmyslu. Současní armádní veteráni, kteří ovšem byli během některé z period dvacetiletého působení v Afghánistánu ve vysokých funkcích, nyní ve veřejných vystoupeních jasnozřivě poukazují na nešvary v Afghánské národní armádě, jež vedli k jejímu rychlému a totálnímu zhroucení. Hovoří o tom, jak byli afghánští vojáci neuvědomělí, nedisciplinovaní, negramotní. Teprve nyní říkají, že si nikdy nevytvořili loajalitu vůči afghánskému státu, nýbrž že vždy setrvávali v zajetí věrnosti ke svému rodovému a kmenovému původu. Vyjevují, že vojáci byli demoralizovaní zkorumpovaností velitelského sboru. Odhalují, že afghánští velitelé rozkrádali prostředky na výstroj a proviant. Lze pochybovat, že titíž vysocí armádní činitelé uváděli tyto skutečnosti ve zprávách, jež podávali politické reprezentaci. Kdyby tomu tak bylo, kdyby bezvýchodnost situace hodnotili stejným metrem, jako to činili po krachu afghánského tažení a nezaznamenali by žádoucí odezvu, jistě by využívali další možné kanály, jako byly právě třeba četné návštěvy rozličných českých delegací včetně opozičních poslanců, aby informovali o těchto zoufalých poměrech. Alespoň teoreticky mohlo být důsledkem, že by Česká republika sice z politických důvodů zůstala v Afghánistánu přítomna, ale pouze symbolicky.

Až se jednou otevřou archivy, bude zajímavé, jaká hlášení přicházela z nižších úrovní. Pokud byla například česká mise od roku 2015 výcviková, co vlastně naši instruktoři své afghánské žáky učili a jak je hodnotili? Už od nejnižších velitelů by měly existovat stohy varovných zpráv upozorňujících na to, že několikaleté úsilí nepřináší žádoucí výsledky. Na vyšších stupních by se podle toho měla přijímat příslušná korigující opatření. Nejvyšší velení by pak muselo podávat v tomto smyslu také zprávy českým politickým představitelům. Armáda by nicméně neměla s takovou analýzou váhat a vyvodit z ní organizační důsledky.

Lze opět jen spekulovat, nakolik špičky české armády neměli o poměrech v Afghánistánu přehled a nakolik to bylo záměrné zamlčování realit. Expediční sbory jsou pro současnou českou armádu jejím raison d´étre, a Afghánistán byl destinací nejvýznamnější a ve všech směrech nejlukrativnější. Dle důvěrných zpráv od penzionovaných insiderů, kteří pracovali ve vysokých bruselských strukturách NATO nebyl český přístup v rámci aliance ničím ojedinělým. To může jednání armádních špiček vysvětlovat, méně již omlouvat.

Česká armáda se od stažení z Afghánistánu vyhýbá tomu, aby se pouštěla na veřejnosti do rozborů mise. Namísto toho jen moudře a celkem úspěšně realizovala několik propagandistických kroků, kde sama sebe prezentovala tak, že nejen všechny zadané úkoly splnila na výtečnou, ale navíc vytěžila z mise mnoho důležitých zkušeností. Nyní se ponořila v taktické mlčení a vyčkává, až se na šok po trapném zhroucení režimu, na jehož udržení se dvacet let podílela, odezní. Pokud se jí ještě podaří, aby se v médiích už neobjevil případ ubitého Afghánce, bude moci v budoucnu vytvořit pověst o slavném a úspěšném tažení bez jediné poskvrnky. Vzhledem k tomu, že jakákoliv justiční spolupráce s novým afghánským režimem je nyní vyloučena, je vysoce pravděpodobné, že kauza dokonce skončí oficiálním osvobozujícím rozsudkem a bude do oficiálního obrazu okrajově začleněna.

Petr Pelikán je český orientalista (arabista, íránista a islamolog), překladatel, analytik, vysokoškolský pedagog a veterán z války v Perském zálivu. Je honorárním konzulem Súdánu v České republice.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu, během virtuální konference ...

PREMIUM Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází

Po odchodu koaličních sil a velmi pravděpodobném ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán bude v ...

PREMIUM Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho ...

KOMENTÁŘ: Český národní zájem po Afghánistánu

Poslední vývoj událostí v Afghánistánu ukazuje výrazné zhoršení bezpečnostní situace v zemi a její ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jura99
    16:20 16.11.2021

    Fakt už jsem si dlouho tak nepokroutil hlavou nad nějakým textem, jako nad tímto. Autor například článek uvodí "Ponechávám proto raději stranou, zda to byl oprávněná a nutná reakce ...Zobrazit celý příspěvek

    Fakt už jsem si dlouho tak nepokroutil hlavou nad nějakým textem, jako nad tímto. Autor například článek uvodí "Ponechávám proto raději stranou, zda to byl oprávněná a nutná reakce na útoky z 11. září 2001...." ale následně "stranou" neponechává vůbec nic a hned několik odstavců věnuje údajným motivům invaze do Afghánistánu. Vlastně ani nechápu poselství článku. Jako že by Afghánistán dopadl úplně jinak, kdyby AČR angažovala ony "filology a antropology" ? Není to trochu neskromné očekávání, když byla AČR tak jako tak pouze jednou z mnoha vlaječek v mezinárodní koalici ? (což popravdě opravdu byla)Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    16:12 16.11.2021

    Trochu off topic: kdesi som čítal , že najlepšie čo by šlo urobiť proti Talibanu by bolo vytvorenie čisto ženskej armády . Ženy by po nástupe Talibanu mohli stratiť ( a aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu off topic: kdesi som čítal , že najlepšie čo by šlo urobiť proti Talibanu by bolo vytvorenie čisto ženskej armády . Ženy by po nástupe Talibanu mohli stratiť ( a aj stratili ) najviac a mali by teda najväčšiu motiváciu bojovať. Zaujímalo by ma , či sa to aspoň trochu zakladá na realite alebo je to urban legend.Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      17:38 16.11.2021

      Nemyslím si, že by to bylo nějak rozhodující, ale bylo by to určitě silným propagandistickým tahem. Inu, v Sýrii to tak fungovalo. Na druhou stranu takový "radikální" krok by mohl ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemyslím si, že by to bylo nějak rozhodující, ale bylo by to určitě silným propagandistickým tahem. Inu, v Sýrii to tak fungovalo. Na druhou stranu takový "radikální" krok by mohl centrální vládě sebrat podporu některých dalších skupin tehdy. Jinak líbilo se mi vysvětlení, že hlavní důvod ztráty podpory místních elit pro vládu v Afghánistánu byla její nesmyslná snaha o totální centralizaci politiky v zemi, která vždycky fungovala na základě místní autonomie a která má obrovskou etnicko-religiózní bohatost a stejně tomu tak bylo i v době invaze SSSR (komentář autora, profesora orientalistiky, co je znalec afghánistánu k tomu ještě byl "je zajímavé, že politici USA, federativní země, všude prosazují co nejvíce centralizované politické modely. Asi proto, že by to rádi zavedli i u sebe doma, protože jim samospráva připadá jako překážka k vládnutí", to se mi zdálo jako zajímavá myšlenka)Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
    15:15 16.11.2021

    To, že to skončí "misia Afganistan" katastrofou som vedel dávno i ja ... Nie, že by som bol nejaký odborník na túto problematiku, ale všetko čo som si prečítal o zasvätených ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že to skončí "misia Afganistan" katastrofou som vedel dávno i ja ...

    Nie, že by som bol nejaký odborník na túto problematiku, ale všetko čo som si prečítal o zasvätených novinároch a vojakoch čo pôsobili v Afganistane sa v tom v princípe zhodovalo.

    Neznalosť prostredia, podpora miestnej kleptokracie pri "budovaní demokracie" .... extrémny terén, izolované komunity .... skrátka úplne iný svet, ktorý funguje tisícky rokov prišli idealisti riešiť ... a dopadlo to v Afganistane ako vždy ...

    Pelikán to možno niekedy tlačí na hranu ... ale faktom je, že si našinci jednoducho nechcú pripustiť, že celá misia našej či českej armády bola síce možno takticky úspešná ... ale stratégia spojencov nebola žiadna ....

    Preto som bol od začiatku proti pôsobeniu našich vojakov tam. Nie preto, že by som bol aniamerický či antinato, ale pretože som stále nechápal čo tam vlastne chceme dosiahnuť.

    A tak to i skončilo ... to, že sa zrúti vláda mi bolo jasné už bolo len otázkou času ako rýchlo sa to stane. Nechápem tie reči amerických diplomatov, že to domáci ustoja .... tomu nemohli veriť ani oni sami.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      15:42 16.11.2021

      tak jasné to od počátku nebylo, jak to dopadne. Asi stejně jako nebylo po rozpadu SSSR jasné, že Rusko se od demokratizačního pokusu otočí směrem k vojensky agresivní totalitě.

      tak jasné to od počátku nebylo, jak to dopadne. Asi stejně jako nebylo po rozpadu SSSR jasné, že Rusko se od demokratizačního pokusu otočí směrem k vojensky agresivní totalitě.

      • dusan1
        16:15 16.11.2021

        Od počiatku určite nie ... ale po 10 rokoch určite áno ... A to isté platí i o Iraku. Však iracká armáda sa rozpadla presne tak isto ako tento rok tá Afgánska. Rozdiel bol len v ...Zobrazit celý příspěvek

        Od počiatku určite nie ... ale po 10 rokoch určite áno ...

        A to isté platí i o Iraku. Však iracká armáda sa rozpadla presne tak isto ako tento rok tá Afgánska. Rozdiel bol len v tom, že to spojenci podržali ... keby nie tak Irak je už islamistický. Takmer rovnaký scenár.

        Mimochodom to nie je nič nové ... Vietnam je tiež podobný prípad. Miliardy pomoci skorumpovanej vláde a nakoniec sa bez priamej pomoci Amíkov juhovietnamská armáda rozpadla a komunisti ukoristili stovky obrnených vozidiel, vrtuľníkov či lietadiel.

        Skrátka kedy sa už poučíme, že skorumpované vlády nemajú žiadnu demokratickú budúcnosť a teória menšieho zla nefunguje ?Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          16:24 16.11.2021

          jenže v tom je právě zakopaný pes, že zpočátku obvykle není jasné vůbec nic a když to jasné být začíná, tak se musí najít způsob, jak ze situace vycouvat nebo jestli ji ještě ...Zobrazit celý příspěvek

          jenže v tom je právě zakopaný pes, že zpočátku obvykle není jasné vůbec nic a když to jasné být začíná, tak se musí najít způsob, jak ze situace vycouvat nebo jestli ji ještě zkusit zlomit. Obojí může trvat roky.Skrýt celý příspěvek

          • dusan1
            18:16 16.11.2021

            No to je ten "vtip" ... musí byť STRATÉGIA. ˇČiže čo vlastne chceme dosiahnuť. Následne môžeme definovať akým spôsobom. Tu stále robí západ školácke chyby, že "postrieľame tých ...Zobrazit celý příspěvek

            No to je ten "vtip" ... musí byť STRATÉGIA.

            ˇČiže čo vlastne chceme dosiahnuť. Následne môžeme definovať akým spôsobom.

            Tu stále robí západ školácke chyby, že "postrieľame tých zlých a potom bude dobre" ... a potom v teréne zistia, že ani vlastne nevedia kto je tan "zlý" ...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:29 16.11.2021

    Mohu s autorem souhlasit ve větě že "Česká armáda hrála v Afghánistánu stejně jako v ostatních zahraničních misích toliko roli další vlaječky v mezinárodní koalici, díky níž mohly ...Zobrazit celý příspěvek

    Mohu s autorem souhlasit ve větě že "Česká armáda hrála v Afghánistánu stejně jako v ostatních zahraničních misích toliko roli další vlaječky v mezinárodní koalici, díky níž mohly USA lépe legitimovat své kroky. Bez její účasti by tažení nedopadlo ani lépe ani hůře. " Pak ale nechápu ten zřetelný protimluv s titulkem, toho by se profesionál dopouštět neměl.Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      17:39 16.11.2021

      Jsem psal taky výše, se mi na tom článku nelíbí, že takovou věc zcela nepokrytě předjímá.

      Jsem psal taky výše, se mi na tom článku nelíbí, že takovou věc zcela nepokrytě předjímá.

  • Laci
    13:51 16.11.2021

    Proč AN sdílej takovou žumpu? To už jsou na tom tak mizerně, že nejen že si nechávaj platit za svoje prémiové články s bulvárními nadpisy, ale už i servírujou žumpu s bulvárním ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč AN sdílej takovou žumpu? To už jsou na tom tak mizerně, že nejen že si nechávaj platit za svoje prémiové články s bulvárními nadpisy, ale už i servírujou žumpu s bulvárním nejen nadpisem, ale především náplní?Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      17:39 16.11.2021

      V čem je upřímně bulvární?

      V čem je upřímně bulvární?

      • Sidon
        20:28 16.11.2021

        Nadpis je senzacechtivy a neobjektivni. Obsah hlavne to druhe. Ikdyz ten bych nenazval bulvarnim, jen povetsinou chabym.

        Nadpis je senzacechtivy a neobjektivni. Obsah hlavne to druhe. Ikdyz ten bych nenazval bulvarnim, jen povetsinou chabym.

  • Tonda
    13:46 16.11.2021

    Mám pocit pánové dole, že nejste schopni se ani na okamžik zamyslet, jakmile někdo zvenku něco kritického pronese o "vaší" armádě. Myslet si, že všechno v zmiňované misi bylo v ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám pocit pánové dole, že nejste schopni se ani na okamžik zamyslet, jakmile někdo zvenku něco kritického pronese o "vaší" armádě. Myslet si, že všechno v zmiňované misi bylo v pořádku přes to, že nebyla vůbec vítězná, může jen naprostý prosťáček či zaslepenec. Na rozdíl od pana Pelikána si sice nemyslím, že vše bylo tak tragické, jak podává, ale není jediný, kdo o "nepochopení" místních Afghánských poměrů aliančními vojsky mluví. A koneckonců překotný překvapený úprk na závěr to zjevně potvrzuje, takže odsouzení takových myšlenek pánové není namístě. Nechme analýzy na lidech, kteří tomu rozumí, nikdo z nás to určitě není. Jediné o čem bych si ale já s panem Pelikánem polemizovat troufl je, že armáda je primárně hrubá síla k válčení, ale není a nikdy nemůže být silou, která "se vyzná" a je "mírotvorně diplomatická". To nedokáže a neměla by se takto nikdy používat, je zbytečné, aby se to učila. Nemám na takové mise řešení, jen vím, že armáda může území dobýt a obsadit, ale ne bojovat proti obyvatelstvu, nebo jej diplomaticky pacifikovat. To by zřejmě měly dělat nějaké jiné složky, ale ne armáda s kulomety a děly.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      13:51 16.11.2021

      Hodnotíte misi celkově nebo účast AČR? Protože Pelikán hodnotí účast naší armády.

      Hodnotíte misi celkově nebo účast AČR? Protože Pelikán hodnotí účast naší armády.

    • Jura99
      13:52 16.11.2021

      myslím, že tu nebude nikdo, kdo by překotný úprk a znovuvládu Talibanu považoval za úspěch dvacetiletého snažení. Pan Pelikán ovšem plácá páté přes deváté a přisuzuje AČR roli, ...Zobrazit celý příspěvek

      myslím, že tu nebude nikdo, kdo by překotný úprk a znovuvládu Talibanu považoval za úspěch dvacetiletého snažení. Pan Pelikán ovšem plácá páté přes deváté a přisuzuje AČR roli, kterou ani neměla. Prakticky co věta to perla a nemůžu si pomoct, mohu se mýlit, ale zřejmě mu nejvíc vadí, pokud ho AČR neangažovala jako experta. Fakt tam jsou věty, které snad musel autor opsat z diskuse na novinkách, např. "Financovat vyškolení filologů a antropologů pro oblasti, kde Česká republika s největší pravděpodobností nikdy nebude válčit, by určitě vyšlo levněji než nákup protiletadlové baterie, přičemž obojí má omezenou dobu životnosti a po jejím uplynutí se odepíše."Skrýt celý příspěvek

    • alzaw
      14:06 16.11.2021

      Ono důvodů, proč poslouchat je víc. Pokud bychom u nás hledali někoho, kdo má důkladnou znalost Afghanistánu, mluví jejich hlavními jazyky, a nějakou dobu tam i žil, skončíte právě ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono důvodů, proč poslouchat je víc. Pokud bychom u nás hledali někoho, kdo má důkladnou znalost Afghanistánu, mluví jejich hlavními jazyky, a nějakou dobu tam i žil, skončíte právě u Pelikána. Jestli znáte ještě jiné, sem s nimi.
      Navíc evidentně toho ví dost i o armádě, zpravodajských službách, misích...Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      14:09 16.11.2021

      Muj komentar je ciste fakticka vec. Napriklad mi jde o psaze jako treba "Dalo by se snad částečně omluvit, že česká armáda hrubě podcenila důležitost komplexních informací o ...Zobrazit celý příspěvek

      Muj komentar je ciste fakticka vec. Napriklad mi jde o psaze jako treba "Dalo by se snad částečně omluvit, že česká armáda hrubě podcenila důležitost komplexních informací o Afghánistánu na samém počátku mise, kdy ještě nebylo zřejmé, jak dlouho bude trvat. Přesto by bylo alespoň při plánování i v této fázi přínosné, kdyby se byla snažila si je opatřit. Nepokusila se však ani obrátit na nikoho z hrstky českých orientalistů zabývajících se Afghánistánem a přinejmenším vytvořit základní manuál pro vysílané jednotky a uspořádat alespoň pro jejich velitele, u kterých se už tehdy musela předpokládat alespoň minimální interakce s obyvatelstvem, základní školení. " ... tohle je vyrcene na zaklade ceho? cloveka ktery u toho byl? do systemu vidi? rozhovoru? (proc to tam nezminuje?)....bez techto informaci toto vypada, ze autor na zaklade spatneho vysledku predpoklada nulove pripravy - coz se samo o sobe nevylucuje, ale take to samo o sobe nemusi byt vazane, muzete mit super pripravu a na konci failure.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      16:36 16.11.2021

      Tonda - máte pravdu,akonáhle niekto kritizuje "moju" armádu tak nemá pravdu... myslím že väčšina diskutérov v afganistane nebola a afgánca videli maximálne tak v rambovi ...Zobrazit celý příspěvek

      Tonda - máte pravdu,akonáhle niekto kritizuje "moju" armádu tak nemá pravdu... myslím že väčšina diskutérov v afganistane nebola a afgánca videli maximálne tak v rambovi 3...
      -"neměli ani elementární představu o fungování zdejší společnosti" -nie nemali ju česi,američania a ani nikto...inak by tam ťažko mohli chcie´t zaviesť demokraciu európskeho typu.
      -"nebola to okupácia" - a čo konkrétne to bolo.???posvätil to dosadený afgánsky prezident.??hmm,to asi ako v sýrii asad pozval ruských mierotvorcov...
      -"plnovous ako prejav úcty" - plnovous bol maximálne tak znak sofiek a niektorí ho mali dlhší ako 100r afgánsky staršina (to už bolo aj afgancom smiešne)...mimo okrajových oblastí sa už aj Afganci holia-teda holili sa,už sa zase nebudú...
      -"tlmočníci" - no asi jediný schopný a preverený boli narodený v usa...
      a celkom by ma zaujímalo ako česká a samozrejme aj iné armády v afgane uspeli.?? celé to dobrodružstvo bolo zbytočné a neskutočne drahé...vojaci x národností čo tam boli,si len zastrieľali,obehali px obchody a niečo zarobili...
      plusom bolo že vojaci z našich končín získali "bojové očkovanie",čo by inde nenadobudli...Skrýt celý příspěvek

      • Tesil
        01:06 17.11.2021

        Před časem v diskuzi na podobné téma mně Scotty vysvětlil,jak probíhalo prověřování těch tlumočníků. Takže oni a jejich příbuzní byli sledování zda nechodí podezřele často do ...Zobrazit celý příspěvek

        Před časem v diskuzi na podobné téma mně Scotty vysvětlil,jak probíhalo prověřování těch tlumočníků.
        Takže oni a jejich příbuzní byli sledování zda nechodí podezřele často do hor.
        Nevím kolik má průměrný dospělý Afgánec příbuzných.Zda se dali všichni podchytit, druhá věc je ta, že si o nich můžeme myslet co chceme,ale idioti to nejsou.
        Takže určitě tušili, že budou prověřování a podle toho se chovali.Skrýt celý příspěvek

        • HEKTOR
          09:48 17.11.2021

          Tesil - určite to nefungovalo spôsobom že sledujeme chlapa + jeho 549 člennú dedinu... :) ako som tu už písal najspoľahlivejší tlmočníci boli afgánci - made in usa... a bohužiaľ sú ...Zobrazit celý příspěvek

          Tesil - určite to nefungovalo spôsobom že sledujeme chlapa + jeho 549 člennú dedinu... :)
          ako som tu už písal najspoľahlivejší tlmočníci boli afgánci - made in usa...
          a bohužiaľ sú idioti a to nemyslím ako nadávku...proste tam je poznať tá úroveň vzdelania ktorá je nízka...boli vychytráli,ale nie chytrí...osobne si myslím že kto mal iq nad 85,tak sa v afganistane dlho neohrial a odišiel inde...Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:54 17.11.2021

            Dobře,byli to vychutralí idioti.To je pro jakékoliv spolupracovníka nejhorší kombinace.

            Dobře,byli to vychutralí idioti.To je pro jakékoliv spolupracovníka nejhorší kombinace.

        • Scotty
          10:59 17.11.2021

          Psal jsem že je prověřovali tajné služby (ne české). Kdy samozřejmě zjišťovali jestli nemají kontakty na Tálibán. Myslím že na ty za ty roky měli funkční postupy. Naši vojáci o ...Zobrazit celý příspěvek

          Psal jsem že je prověřovali tajné služby (ne české). Kdy samozřejmě zjišťovali jestli nemají kontakty na Tálibán. Myslím že na ty za ty roky měli funkční postupy. Naši vojáci o nich vždy umluvili s uznáním, takže představa že je běžně zrazovali asi není úplně reálná.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            12:06 17.11.2021

            no tu sa asi trošku zamieňa pojem tlmočník a informátor...tlmočník nemá až toľko možností zradiť,skôr zamlčovať,prípadne upravovať získané info...

            no tu sa asi trošku zamieňa pojem tlmočník a informátor...tlmočník nemá až toľko možností zradiť,skôr zamlčovať,prípadne upravovať získané info...

          • The88
            23:22 17.11.2021

            To mi pripomnelo... por. Novák: Ali, rekni mu, at rychle vyklopi, kde schoval to opium a dolary! [Ali to pretlumoci zajatemu tálibovi] Zajatec: /pastunsky/ Nic nepovim! Ali: ...Zobrazit celý příspěvek

            To mi pripomnelo...

            por. Novák: Ali, rekni mu, at rychle vyklopi, kde schoval to opium a dolary!

            [Ali to pretlumoci zajatemu tálibovi]

            Zajatec: /pastunsky/ Nic nepovim!

            Ali: Prej nic nepovi, poruciku.

            por. Novák: Reknimu, ze ho umlatim pazbou, jestli to ten hajzl nevyklopi!

            Ali: /pastunsky/ Koukej to vysypat, jinak te ten rapl zlame vsecky kosti!

            Zajatec: /pastunsky/ Je to zakopany v kozim chlivku.

            Ali k por. Novákovi: Prej si ho klidne zabte, stejne nepovi.Skrýt celý příspěvek

  • Jirka_Zlín
    13:39 16.11.2021

    Promiňte, ale pokud jste si nevšimli, tak jsme ?zatím/navždy? v Afganistánu prohráli. I když má pan Pelikán vyhraněnější názory, přesto je to právě on koho bychm se měli ...Zobrazit celý příspěvek

    Promiňte, ale pokud jste si nevšimli, tak jsme ?zatím/navždy? v Afganistánu prohráli.

    I když má pan Pelikán vyhraněnější názory, přesto je to právě on koho bychm se měli ptát. Dle logiky. Chceš-li se o někom něco dozvědět, ptej se hlavně jeho nepřátel/protivníků/oponentů. Ti se nezdráhají říci ti nepřijemnou pravdu. Někdy sdělí i lži, ale upozornění na slabiny pro anylýzu stačí víc, než chlácholivé řeči "přátel". Stějně si informace každý znova přebere po svém a lži vyloučí...

    Pokud se naši vojáci snažili ctít některé místní zvyky (považuji za velmi rozumné) a být jim "blíž", tak je skutečně nepochopitelné, že následoval takový udivený úprk. Že o tom nevím já, odkázaný na články v ČR je můj problém, ale že to překvapí armádu tak "úspěsně fungující" v poli je napováženou.

    Určitě je dobrý nápad nespoléhat se při dlouhodobé misi jen na místní. Případně alespoň nahrávané rozhovory nechat později zkontrolovat Čechem se znalostí jazyka (určitě by se měl někdo na našich VˇS najít). Když už jen pro prověření věrnosti a věrohodnosti lidí, které si najímáme.
    Bylo tam hodně ztrát nato, abychom to se plácali po ramenou, jak jsme dobří....Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      13:45 16.11.2021

      naši vojáci prchali? Fakt?

      naši vojáci prchali? Fakt?

      • Jirka_Zlín
        13:51 16.11.2021

        Bohužel...nedělá mi to radost... To že naši vojáci nemuseli střílet na tom popisu nic nemění. Měli bychom se poučit a nelhát si do kapsy, jinak můžeme v Africe skončit ...Zobrazit celý příspěvek

        Bohužel...nedělá mi to radost...
        To že naši vojáci nemuseli střílet na tom popisu nic nemění.

        Měli bychom se poučit a nelhát si do kapsy, jinak můžeme v Africe skončit podobně...

        Například:

        https://ct24.ceskatelevize.cz/...

        https://www.idnes.cz/zpravy/do...

        https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:55 16.11.2021

          To ovšem nebyla armáda, ale osazenstvo a ostraha ambasády. AČR se stáhla už nějakou chvíli před tím.

          To ovšem nebyla armáda, ale osazenstvo a ostraha ambasády. AČR se stáhla už nějakou chvíli před tím.

          • Jirka_Zlín
            14:07 16.11.2021

            Dobře. Vyznění evakuace velvyslanectví tu v médiích bylo jiné. Díky za upozornění. Přesto si myslím, že bychom se měli z tohoto konce poučit. Otázky a názory pana Pelikána k ...Zobrazit celý příspěvek

            Dobře. Vyznění evakuace velvyslanectví tu v médiích bylo jiné. Díky za upozornění.

            Přesto si myslím, že bychom se měli z tohoto konce poučit. Otázky a názory pana Pelikána k islámským tématům stojí za pozornost i když s jeho závěry nesouhlasíme.Skrýt celý příspěvek

      • alzaw
        13:55 16.11.2021

        Fakt. Hele, zase tak dávno to není, evakuaci velvyslanectví a spolupraccovníků jsme viděli v přímém přenosu. To, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly ...Zobrazit celý příspěvek

        Fakt. Hele, zase tak dávno to není, evakuaci velvyslanectví a spolupraccovníků jsme viděli v přímém přenosu.

        To, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly vychovat jediného vlastního člověka, který by uměl paštu, se jinak, než ostuda nazvat nedá.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          14:08 16.11.2021

          Pochybuji že tajné služby nikoho takového nemají. No a proč by armáda nemohla využívat spolehlivé místní tlumočníky? Dělali to tak všechny armády. Myslíte že pokud by byli ...Zobrazit celý příspěvek

          Pochybuji že tajné služby nikoho takového nemají. No a proč by armáda nemohla využívat spolehlivé místní tlumočníky? Dělali to tak všechny armády. Myslíte že pokud by byli nespolehliví tak vyvinou všichni takové úsilí aby je odtamtud dostali?Skrýt celý příspěvek

          • alzaw
            14:24 16.11.2021

            Přinejmenším to Pelikán poměrně jistě tvrdí. Na Youtubu je rozhovor s gen. Šedivým, kde se to dá najít. Orientalistů a jejich studentů je u nás jen pár, a navzájem se znají, z nebe ...Zobrazit celý příspěvek

            Přinejmenším to Pelikán poměrně jistě tvrdí. Na Youtubu je rozhovor s gen. Šedivým, kde se to dá najít. Orientalistů a jejich studentů je u nás jen pár, a navzájem se znají, z nebe sem nikdo jen tak nespadne.Skrýt celý příspěvek

          • alzaw
            14:30 16.11.2021

            Jo a k těm tlumočníkům, kdyby se na zeměkouli hledalo místo, kde se dá méně spolehnout na loajalitu místního spolupracovníka, jen těžko najdete ještě něco horšího než Afghanistán. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo a k těm tlumočníkům, kdyby se na zeměkouli hledalo místo, kde se dá méně spolehnout na loajalitu místního spolupracovníka, jen těžko najdete ještě něco horšího než Afghanistán. Ale o tom právě Pelikán mluví.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:40 16.11.2021

            pro armádu, která je v terénu je lepší si najmout překladatele, než si ho vychovat. Proč? Protože zná místní reálie a hlídce umí říct "nedávej si levou nohu, přes pravou, protože ...Zobrazit celý příspěvek

            pro armádu, která je v terénu je lepší si najmout překladatele, než si ho vychovat. Proč? Protože zná místní reálie a hlídce umí říct "nedávej si levou nohu, přes pravou, protože to Lojzu nakrkne". To ti vychovaný tlumočník neřekne, maximálně něco přeloží.
            A při vší úctě k Pelikánovi, tak o práci našich rozvědek bude vědět to co my tady.. prd.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:05 16.11.2021

            alzaw Kdo říká že to musí být zrovna někdo do nás? Místní tlumočníky používali všechny armády. Myslíte že nebyli důkladně prověření před tím než s nimi někdo navázal spolupráci? Co ...Zobrazit celý příspěvek

            alzaw
            Kdo říká že to musí být zrovna někdo do nás?
            Místní tlumočníky používali všechny armády. Myslíte že nebyli důkladně prověření před tím než s nimi někdo navázal spolupráci? Co ví Pelikán o afgánských tlumočnících? Mluvil někdy s nějakým?Skrýt celý příspěvek

          • Mortles
            17:48 16.11.2021

            Ad Skelet: To není vůbec pravda. Filolog se umí v daném prostředí chovat přirozeně, jinak by to byl špatný filolog. To říkám jako filolog. Filolog právě ty místní reálie zná, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ad Skelet: To není vůbec pravda. Filolog se umí v daném prostředí chovat přirozeně, jinak by to byl špatný filolog. To říkám jako filolog. Filolog právě ty místní reálie zná, studujeme je dlouhodobě, pobýváme v daných zemích, bavíme se s lidmi. Zato místní překladatel vás může vždycky sprostě podrazit, zcela upřímně. Jak ho budete kádrovat? Jak ho budete prověřovat? Pomocí jiných překladatelů?

            A jinak já orientalistů taky pár znám osobně a myslím, že aspoň za ty z UK se můžu zaručit, je to tam na vysoké úrovni. Ale kdyby třeba do těch kateder armáda hodila pár milionů ročně, tak by z toho mohla výrazně těžit. Ta amplifikační možnost peněz je tam ohromná, v tom je ten článek absolutně správný.

            A jinak tlumočníky dle mého názoru nikdo nezachraňoval proto, že by oni sami byli nějak cenní, ale proto, že kdyby to neudělali, tak už nikdy na žádné misi pořádného tlumočníka neseženou, protože i křováci by věděli, jak dopadli afghánští tlumočníci...Skrýt celý příspěvek

          • alzaw
            17:58 16.11.2021

            Scotty
            Vždyť je to přímo v tom článku, že s těmi lidmi mluvil... Většinou v Íránu, kdybys to hledal.

            Scotty
            Vždyť je to přímo v tom článku, že s těmi lidmi mluvil... Většinou v Íránu, kdybys to hledal.

          • skelet
            19:17 16.11.2021

            Mortles: ano, místní tě může poradit, jako může být znalec poměru expert naprd. Vše je možné.

            Mortles: ano, místní tě může poradit, jako může být znalec poměru expert naprd. Vše je možné.

          • Scotty
            11:04 17.11.2021

            alzaw
            Píše že mluvil s řadou Afgánců. Nepíše že pracovali jako tlumočníci a už vůbec ne že pracovali u českých jednotek.

            alzaw
            Píše že mluvil s řadou Afgánců. Nepíše že pracovali jako tlumočníci a už vůbec ne že pracovali u českých jednotek.

        • skelet
          14:38 16.11.2021

          velvyslanectví a její ostraha je armáda? Fakt?
          dneska jsem fakt přecitlivělý na nesmysly..

          velvyslanectví a její ostraha je armáda? Fakt?
          dneska jsem fakt přecitlivělý na nesmysly..

          • alzaw
            18:09 16.11.2021

            Dobrá tedy, naše armáda spořádaně ustoupila, ostatně nakonec tam zbylo jen pár lidí. Prchali holt američané. Armáda, která za sebou nechává výzbroj a výstroj se moc jinak nedá ...Zobrazit celý příspěvek

            Dobrá tedy, naše armáda spořádaně ustoupila, ostatně nakonec tam zbylo jen pár lidí. Prchali holt američané. Armáda, která za sebou nechává výzbroj a výstroj se moc jinak nedá nazvat.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:15 16.11.2021

            Jak ustoupila? Naše armáda odešla po té co vláda ukončila její úkoly. My jsme tam nebyli od toho, aby jsme vymýšleli nějakou strategii. My jsme tam byli kvůli té taktické úrovni. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jak ustoupila? Naše armáda odešla po té co vláda ukončila její úkoly.
            My jsme tam nebyli od toho, aby jsme vymýšleli nějakou strategii. My jsme tam byli kvůli té taktické úrovni.
            To že se muselo na rychlo evakuovat velvyslanectví je věc jiná, ale nijak nesouvisí s AČR. Naopak ta to zvladla dobře.Skrýt celý příspěvek

        • Migi
          14:57 16.11.2021

          "To, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly vychovat jediného vlastního člověka, který by uměl paštu, se jinak, než ostuda nazvat nedá." Hlavne se to ...Zobrazit celý příspěvek

          "To, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly vychovat jediného vlastního člověka, který by uměl paštu, se jinak, než ostuda nazvat nedá."

          Hlavne se to nazvat nesmyslem. S ACR spolupracovalo nekolik afgancu s ceskym obcanstvim a dokonce i armada sama o sobe ma/mela ve svych radach nekolik rodilych afgancu.
          Cechu-vojaku, co ne uplne spatne zvladaji mistni jazyk taky par znam...

          Tolik k objektivnosti clanku a nekterych komentářů tady. A to je jenom ta nejvice z mnoha zavadejicich veci.....Skrýt celý příspěvek

          • alzaw
            18:50 16.11.2021

            1. Takže potvrzuješ tezi, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly vychovat jediného vlastního člověka, který by uměl paštu. 2. Naše milé okresní město má ...Zobrazit celý příspěvek

            1. Takže potvrzuješ tezi, že si naše armáda a zpravodajské služby za dvacet let nedokázaly vychovat jediného vlastního člověka, který by uměl paštu.
            2. Naše milé okresní město má početnou afghánskou komunitu, i mešitu tu máme :-). Shodou okolností tam mám přes rodinné vazby docela dobré zpravodajství, a musíš počítat s tím, že i u těch plně integrovaných najednou lstivý afghánec přetlačí novočecha, třeba když rodina poručí. Je to samozřejmě zcela individuální a nic proti nikomu, ale už jsem za posledního čtvrt století slyšel hodně divokých historek.
            3. Místní jazyk se člověk naučí vcelku bez problémů, pokud není osel, v rozsahu nutném pro zvládání běžných situací, ale to je ovšem úroveň na hony vzdálená nějakému hlubšímu pochopení mísního světa.Skrýt celý příspěvek

          • Migi
            19:09 16.11.2021

            1. Psal jsem ze takovy lidi jsou - nevim co chces slyset vic. 2. To rozhodne nebyly tyto pripady 3. Jiste proto je potreba mit vhled od lidi, co tam cast sveho zivota zili a jak ...Zobrazit celý příspěvek

            1. Psal jsem ze takovy lidi jsou - nevim co chces slyset vic.

            2. To rozhodne nebyly tyto pripady

            3. Jiste proto je potreba mit vhled od lidi, co tam cast sveho zivota zili a jak jsem psal armada takove lidi mela.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      10:38 18.11.2021

      Jirko ze Zlína Můžete definovat tu prohru? Co prohra po nás znamená, co a jakou svou vůli nám TB vnutil? Tvrdit, že někdo prohrál je dosti zkreslující. Jednak byste musel být ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirko ze Zlína

      Můžete definovat tu prohru? Co prohra po nás znamená, co a jakou svou vůli nám TB vnutil? Tvrdit, že někdo prohrál je dosti zkreslující. Jednak byste musel být schopen definovat cíle, kritéria a poté se bavit o tom, zd abyly naplněny nebo ne. Na taktické úrovni určitě byly. Na strategické možná ano, možná ne. Když obecně řekneme, že cílem bylo stabilizovat zemi, tak aby vydržela odpor TB, nebo nějakým způsobem dokázala s TB kooperovat na rozvoji Afghanistánu, pak můžeme říci, že to se nepovedlo, ale asi ne kvůli tomu, že bychom nebyli schopni vytvořit NA, ANP či jiné struktury a organizace. Měli všechno co potřebovali, jen jim chyběla vůle. Ta už je ale na nich. Můžeme polemizovat, kolik času je třeba aby se stát dokázal stabilizovat, nebylo 20 let málo? Například v bývalé Jugoslávii jsme dosud...Skrýt celý příspěvek

      • 3180
        11:42 20.11.2021

        Jak se dělá taktika bez strategie????????? Asi moc hrajete World of tanks...

        Jak se dělá taktika bez strategie????????? Asi moc hrajete World of tanks...

  • Rambo
    13:36 16.11.2021

    Článek má nesmyslný název. Naši vojáci v Afghánistánu samozřejmě uspěli. Jinou věcí je vedení "boje" Američany, kteří akorát upláceli místní vůdce a neřešili, že jen hrabou, ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek má nesmyslný název. Naši vojáci v Afghánistánu samozřejmě uspěli.

    Jinou věcí je vedení "boje" Američany, kteří akorát upláceli místní vůdce a neřešili, že jen hrabou, kašlou na vlastní vojáky (vybavení, mzda, výcvik) a nemají žádný zájem bránit vlastní zem. Podle toho to taky, dopadlo, Američani stáhli ocas a vzdali to.Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      16:20 16.11.2021

      No to je ten problém ....ak sa zamotáte do takéhoto konfliktu tak dobré riešenie neexistuje. Buď to dlho udržujete miliardami pomoci a tvárite sa, že vyhrávate .... alebo to ...Zobrazit celý příspěvek

      No to je ten problém ....ak sa zamotáte do takéhoto konfliktu tak dobré riešenie neexistuje.

      Buď to dlho udržujete miliardami pomoci a tvárite sa, že vyhrávate .... alebo to vzdáte a ste za vola ....

      Asi bude riešenie na začiatku .... do takého konfliktu vôbec neísť ... resp. mať prepracovanú stratégiu čo vlastne chceme dosiahnuť. Postup - obsadím, uvidíme .... evidetne nefunguje ...

      Treba si spomenúť na 2.SV ... po jej skončení nasledoval program správy okupovaných krajín s postupným odovzdávaním moci ... nebol to "hurá systém" ... oslobodím a potom sa to nejako "utrasie" ...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    13:23 16.11.2021

    ,,šokem z pádu tamní vlády bezprostředně po stažení zahraničních armád" Už táto prvá veta naznačuje, že sa nejedná o neúspech českej, ale domácej vlády ktorá nedokázala udržať ...Zobrazit celý příspěvek

    ,,šokem z pádu tamní vlády bezprostředně po stažení zahraničních armád"

    Už táto prvá veta naznačuje, že sa nejedná o neúspech českej, ale domácej vlády ktorá nedokázala udržať Taliban na dištanc. Celkovo nesúhlasím, že by celá táto vojna mala byť prezentovaná ako prehra USA.

    USA prišli, zvrhli Taliban, obsadili hlavné mesto, získali úplnú vzdušnú prevahu zlikvidovali alebo uväznili čelných predstaviteľov Talibanu, dosadili si vlastnú vládu a tento status udržiavali až do stiahnutia. Neviem si predstaviť čo viac sa ešte dalo urobiť aby sa ti prezentovalo už ako výhra. Príčiny prečo domáca vláda tento status nedokázala udržiavať ďalej, to je už iný príbeh.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      16:19 16.11.2021

      Miroslav - no možno už len to najdôležitejšie,zničiť taliban ako taký...za 20r bojovania s talibanom podáme si ruky a stiahneme sa...to aj ako keby sovieti došli až do berlína,tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - no možno už len to najdôležitejšie,zničiť taliban ako taký...za 20r bojovania s talibanom podáme si ruky a stiahneme sa...to aj ako keby sovieti došli až do berlína,tam sa otočili a nechali nemecko hitlerovi...Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        16:30 16.11.2021

        s Hitlerem se nic moc jiného srovnávat nedá, on se prostě vymykal. (samozřejmě Stalin a Mao uměli totéž, ale na vlastním národě, kdesi kam oko západní civilizace nedohlédlo). A ...Zobrazit celý příspěvek

        s Hitlerem se nic moc jiného srovnávat nedá, on se prostě vymykal. (samozřejmě Stalin a Mao uměli totéž, ale na vlastním národě, kdesi kam oko západní civilizace nedohlédlo). A naopak, pokud by Hitler nebyl zvíře, nejspíš by válka skončila pro politické špičky dobře, bez retroaktivních rozsudků, podobně jako WWI, kde nikdo z politických špiček potrestán nebyl. Mnozí z nacistů se také docela divili, že je soudí podle pravidel, která se teprve musela retroaktivně ustanovit.Skrýt celý příspěvek

        • HEKTOR
          16:51 16.11.2021

          Jura99 - tam nejde o osobu hitlera...tam ide len o to,že po 20r afganistan odovzdali talibanským synom otcov s ktorými začali bojovať v 2002...

          Jura99 - tam nejde o osobu hitlera...tam ide len o to,že po 20r afganistan odovzdali talibanským synom otcov s ktorými začali bojovať v 2002...

      • Miroslav
        18:33 16.11.2021

        Zvíťaziť v gerilovej vojne vedenej partizánskym spôsobom je prakticky nemožné bez ohľadu na prevahu. Neexistuje efektívny spôsob ako sa brániť pred útokmi nekoordinovaných, ...Zobrazit celý příspěvek

        Zvíťaziť v gerilovej vojne vedenej partizánskym spôsobom je prakticky nemožné bez ohľadu na prevahu. Neexistuje efektívny spôsob ako sa brániť pred útokmi nekoordinovaných, autonómnych malých jednotiek záškodníkov ktorí sa rozhodujú operatívne v danom momente. Taktiež ide o výlučne angažovaných a odhodlaných bojovníkov, narozdiel od riadnej armády kde je aj množstvo zbabelcov ktorí sú tam z donútenia. Najlepší dôkaz majú ešte niektorí ľudia v pamäti. Nemci radšej vypálili dedinu ktorú si vzali za rukojemníka a takto chceli partizánov odradiť. Bojovať s nimi priamo nemalo zmyselSkrýt celý příspěvek

        • HEKTOR
          19:53 16.11.2021

          Miroslav : a - ale usa dobre vedeli do akej vojny idú...je to dobre preskúmané bojisko... b - neviem si predstaviť inú armádu,ako tú americkú,ktorá by si vedela lepšie poradiť v ...Zobrazit celý příspěvek

          Miroslav :
          a - ale usa dobre vedeli do akej vojny idú...je to dobre preskúmané bojisko...
          b - neviem si predstaviť inú armádu,ako tú americkú,ktorá by si vedela lepšie poradiť v dnešnej digitálne dobe s "partizánmi"...osobne si myslím že usa vyhovovalo "bojovať" tam x rokov...peniaze sa musia točiť a tam sa ich pretočilo fakt že dosť...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:19 16.11.2021

            Úplne zničiť Taliban tak ako si to predstavuješ, to by znamenalo normálnu vyhladzovaciu operáciu na ktorú nebola vôľa a v dnešnom svete ani podmienky. To si neviem dosť dobre ...Zobrazit celý příspěvek

            Úplne zničiť Taliban tak ako si to predstavuješ, to by znamenalo normálnu vyhladzovaciu operáciu na ktorú nebola vôľa a v dnešnom svete ani podmienky. To si neviem dosť dobre predstaviť ako na to. To by snáď museli ísť od domu k domu, od lesa po les a fyzicky zlikvidovať každého podozrivého mužaSkrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            09:19 17.11.2021

            Miroslav - ja si to nijak nepredstavujem,to si majú predstavovať vojenský analytici a plánovači...opakujem americké ozbrojené sily majú možno najväčšie skúsenosti vo vedení vojen- ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav - ja si to nijak nepredstavujem,to si majú predstavovať vojenský analytici a plánovači...opakujem americké ozbrojené sily majú možno najväčšie skúsenosti vo vedení vojen- napr. aj v južnej amerike kde to je skoro len o gerilách...
            majú obrovské technologické možnosti v elektronickom sledovaní a dnes to už bez mobilu,netu,vysielačky proste nejde...dokonca ani v afganistane...

            lebo otázka ostáva rovnaká,čo bolo teda tou "výhrou" usa/spojencov v afganistane.???
            možno zistenie,že protivník s ktorým 20r bojujem by nemusel byť zlý spojenec v boji proti isis...
            podobne možno mohli zmýšľať západný spojenci v 2.sv.v. a nechať nemcov zničiť sovietov a potom nemecko poriešiť...účel svätí prostriedky...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            10:45 17.11.2021

            Nemôžeš podporovať hocijakú chamraď len preto máte spoločného nepriateľa. Príkladov je celá rada. Američania podporovali ZSSR, USA podporovali Taliban v boji proti ZSSR, USA tiež ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemôžeš podporovať hocijakú chamraď len preto máte spoločného nepriateľa. Príkladov je celá rada. Američania podporovali ZSSR, USA podporovali Taliban v boji proti ZSSR, USA tiež podporovali Irak proti Iránu... Treba pokračovať?Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            11:10 17.11.2021

            Miroslav - pokračovať netreba,lebo otázka bola postavená inak a stále nebola zodpovedaná - "čo bolo teda tou "výhrou" usa/spojencov v afganistane.???" inak usa nepodporovali ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav - pokračovať netreba,lebo otázka bola postavená inak a stále nebola zodpovedaná - "čo bolo teda tou "výhrou" usa/spojencov v afganistane.???"
            inak usa nepodporovali taliban v boji proti zssr,ale skôr mudžahedínov...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:52 17.11.2021

            Ja si myslím, že atribúty výhry som vymenoval už v prvom príspevku. A jadro Talibanu tvoria hlavne mudžáhidíni ktorí si prešli ako bojom proti ZSSR,vraj aj následnej občianskej ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja si myslím, že atribúty výhry som vymenoval už v prvom príspevku. A jadro Talibanu tvoria hlavne mudžáhidíni ktorí si prešli ako bojom proti ZSSR,vraj aj následnej občianskej vojny. To nejde oddeľovaťSkrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            14:39 17.11.2021

            Miroslav - *USA prišli, zvrhli Taliban - taliban v afg vládne,usa s nimi tieňovo spolupracujú... *obsadili hlavné mesto - už to je opäť taliban city... *získali úplnú vzdušnú ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav -
            *USA prišli, zvrhli Taliban - taliban v afg vládne,usa s nimi tieňovo spolupracujú...
            *obsadili hlavné mesto - už to je opäť taliban city...
            *získali úplnú vzdušnú prevahu - myslím že ten jeden mig-21 a dve mi-8 zas taký problém nebol...
            *zlikvidovali alebo uväznili čelných predstaviteľov Talibanu - čelný predstavitelia sú ako každý človek postrádatelní a ak prežili,teraz tam vládnu,majú rešpekt že sa postavili usa a tým pádom možno aj lepšie postavenie teraz...
            *dosadili si vlastnú vládu a tento status udržiavali až do stiahnutia - to predsa nie je nič ťažké (ako rusi v sýrii) - konkrétne dosadili ohromne skorumpovanú vládu ktorá nasrala aj tých afgancov ktorí taliban nepodporovali...

            myslím že mudžahedíni-pešiaci ktorí aktívne bojovali proti zssr a prežili boli v čase založenia talibanu už skoro vo výsluhovom dôchodku... :)Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      16:24 16.11.2021

      No to ale nepochopenie slov klasika "Vojna je len politika inými prostriedkami" .... Skrátka vyhrať vojnu nestačí .... i vo Vietname Amíci každú väčšiu bitku vyhrali .... ...Zobrazit celý příspěvek

      No to ale nepochopenie slov klasika "Vojna je len politika inými prostriedkami" ....

      Skrátka vyhrať vojnu nestačí .... i vo Vietname Amíci každú väčšiu bitku vyhrali ....

      Skrátka na konci vojny musí byť nejaká stratégia obnovy, resp. stabilizácie. Ako je vidieť, je to často podstatne ťažšie ako vojensky vyhrať nad tým či oným "primitívnym" protivníkom.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
      00:47 17.11.2021

      Získali úplnú vzdušú převahu.
      To muselo být extrémně náročné.

      Získali úplnú vzdušú převahu.
      To muselo být extrémně náročné.

    • 3180
      11:44 20.11.2021

      Takže potvrzujete, že se jednalo o okupaci... Nebo je tam Afghánci vítali?

      Takže potvrzujete, že se jednalo o okupaci... Nebo je tam Afghánci vítali?

  • Radovan
    13:21 16.11.2021

    Článek nesmyslně uráží české vojáky. Že prý neměli ani elementární představu o fungování zdejší společnosti a jejich hodnotových žebříčcích.. Měli ji velmi slušnou. Čeští vojáci, ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek nesmyslně uráží české vojáky. Že prý neměli ani elementární představu o fungování zdejší společnosti a jejich hodnotových žebříčcích.. Měli ji velmi slušnou. Čeští vojáci, na rozdíl od mnoha jiných, se snažili s místními komunikovat co nejtěsněji, tváří v tvář co to jen šlo. Můžeme si všimnout, že většina měla i plnovousy, aby ctili místní hodnoty.
    Vůbec jsem nepochopil odstavec o výcvikových táborech. Nejčastější slovo v článku je slovo okupace. Aby bylo jasno co si autor myslí.
    Asi to má být reklama na poradní služby pana Pelikána, "velikého islamologa a arabisty".Skrýt celý příspěvek

    • Radovan
      13:27 16.11.2021

      A ještě něco - armáda ČR v Afganistánu uspěla. Úkoly ať už bojové nebo nebojové plnila na výbornou, nabrala obrovské zkušenosti, zvýšila si sebevědomí a u spojenců veliký ...Zobrazit celý příspěvek

      A ještě něco - armáda ČR v Afganistánu uspěla.
      Úkoly ať už bojové nebo nebojové plnila na výbornou, nabrala obrovské zkušenosti, zvýšila si sebevědomí a u spojenců veliký respekt.
      To že to skončilo jak skončilo mi ani nevadí. Západ v Afganistánu nabral ohromnou lekci, která se mu bude v budoucnu hodit. A Afgánci to samé, teď můžou pod Talibanem porovnat co bylo lepší a za co stojí opravdu bojovat.Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        09:26 17.11.2021

        Radovan - obrovskú lekciu.???a akú konkrétne.??? maximálne že v afgánistane to fakt nemá význam riešiť,pokiaľ to domácim vyhovuje... túto lekciu mohli získať na sovieckom nasadení ...Zobrazit celý příspěvek

        Radovan - obrovskú lekciu.???a akú konkrétne.??? maximálne že v afgánistane to fakt nemá význam riešiť,pokiaľ to domácim vyhovuje...
        túto lekciu mohli získať na sovieckom nasadení v afganistane...

        jedno príslovie hovorí - hlúpy sa učí na svojich chybách a múdry na chybách iného ...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:18 16.11.2021

    Dnes mám zřejmě zvýšenou citlivost na kraviny..

    Dnes mám zřejmě zvýšenou citlivost na kraviny..

  • Jura99
    12:49 16.11.2021

    nesmysly od zacatku do konce.

    nesmysly od zacatku do konce.

    • PavolR
      13:03 16.11.2021

      Ja som sa od absurdného názvu ďalej ani neunúval čítať a hneď zišiel na komentáre, či som z toho vyvodil správny záver ... a áno, správny. :-D

      Ja som sa od absurdného názvu ďalej ani neunúval čítať a hneď zišiel na komentáre, či som z toho vyvodil správny záver ... a áno, správny. :-D

  • Scotty
    12:31 16.11.2021

    Petr Pelikán - je třeba ještě něco dodávat? Subjektivní názory, domněnky a dehonestace armády. Mimochodem jak se daří psíkovi a jak jde obchod se zbraněmi?

    Petr Pelikán - je třeba ještě něco dodávat? Subjektivní názory, domněnky a dehonestace armády. Mimochodem jak se daří psíkovi a jak jde obchod se zbraněmi?

    • liberal shark
      12:52 16.11.2021

      Přesně tak, celý článek je jen snůška lží a negramotných blábolů.

      Přesně tak, celý článek je jen snůška lží a negramotných blábolů.

    • Scotty
      13:37 16.11.2021

      To že armáda neznala klíčové zpravodajské informace by se dalo věřit možná v prvních pár letech účasti. Určitě ne po dvaceti letech. Také práce tlumočníků je obecně hodnocena ...Zobrazit celý příspěvek

      To že armáda neznala klíčové zpravodajské informace by se dalo věřit možná v prvních pár letech účasti. Určitě ne po dvaceti letech. Také práce tlumočníků je obecně hodnocena kladně. Je asi nereálné že by armáda velikosti AČR školila odborníky na všechny země na světě. TAké my ně zajímalo kde bere autor jistotu že naši armádní důstojníci nepopisovali nešvary afghánské armády, ale politická reprezentace usoudila že naše účast dává stále smysl. Přičemž nejde o nějaké vazalství, ale o politický kalkul.
      Je třeba si uvědomit že strategický a politická směr afgánské mise neurčovali čeští politici ani vojáci. Také se nelze otírat o závěrečnou evakuaci civilistů. V té době mela AČR v zemi pouze několik vojáků na ambasádě, kteří udělali co bylo v jejich silách.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    12:23 16.11.2021

    Polovina faktu v clanku jsou nazory, ktere nejsou pro ctenare podlozeny nicim a cekal bych od ne-biased autora (vysokoskolsky pedagog) pouzivani fakticky spravneho slovniku (viz ...Zobrazit celý příspěvek

    Polovina faktu v clanku jsou nazory, ktere nejsou pro ctenare podlozeny nicim a cekal bych od ne-biased autora (vysokoskolsky pedagog) pouzivani fakticky spravneho slovniku (viz okupace (dejure vs defacto), mandat OSN) atp.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      12:51 16.11.2021

      Autor, bratr bývalého ministra spravedlnosti, neblaze proslulého Roberta Pelikána, je známý islámský šovinista, kterého vůbec nelze brát vážně.

      Autor, bratr bývalého ministra spravedlnosti, neblaze proslulého Roberta Pelikána, je známý islámský šovinista, kterého vůbec nelze brát vážně.

    • TF_HU
      10:41 18.11.2021

      Přesně. V tomto vidím hlavní problém tohoto "jakože názoru" žádná citace, žádná polemika, bez zdrojů a přitom jich je tolik. Používání termínů bez jejich znalosti apod...

      Přesně. V tomto vidím hlavní problém tohoto "jakože názoru" žádná citace, žádná polemika, bez zdrojů a přitom jich je tolik. Používání termínů bez jejich znalosti apod...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2