V Afghánistánu eskaluje tajná válka speciálních jednotek

Foto: Akce speciálních jednotek se odehrávají především v noci. / U.S. Army
Akce speciálních jednotek se odehrávají především v noci; ilustrační foto / U.S. Army

Oficiálně mise ISAF skončila v Afghánistánu na konci minulého roku. Bojová iniciativa spojenců však rozhodně neskončila. Podle deníku The New York Times spojenci v čele se Spojenými státy zvýšili počty akcí speciálních jednotek.

V říjnu minulého roku se afghánským zpravodajcům a americkým speciálním jednotkám podařil husarský kousek. Malý tým sestoupil jednu říjnovou noc roku 2014 do vesnice na afghánsko-pakistánské hranici v provincii Nangarhar.

Tým úspěšně identifikoval Abu Bara al-Kuwaitiho, vysoce postaveného může Al-Kaidy a navedl na něj bojový bezpilotní letoun. Při útoku Abu Bara zahynul.

Při ohledání místa navíc tým získal celou řadu dokumentů a také osobní přenosný počítač Abu Bary. V počítači se nacházely detailní informace o akcích al-Kaidy v Afghánistánu i Pákistánu.

Podle amerických vojenských činitelů se zpravodajská hodnota ukořistěných informací vyrovnala informacím získaných při nájezdu na dům Úsamy bin-Ládina v roce 2011. Díky datům z počítače mohli zpravodajci naplánovat řadu úderných akcí speciálních jednotek.

Oficiálně měly bojové operace zahraničních jednotek skončit v minulém roce. Podle novin The New York Times se však americké speciální jednotky úderných akcí nezúčastňovaly jen jako „poradci", ale zapojily se přímo do bojů.

Připomeňme, že podle dohody s afghánskou vládou zůstává v Afghánistánu 13 000 spojeneckých vojáků. Většina (10 800) jsou vojáci Spojených států. Podle současných plánů se počet amerických vojáků v Afghánistánu na konci roku sníží na 5500 žen a mužů.

„Je jasné, že protiteroristické akce jsou nadále součástí naší mise v Afghánistánu," řekl ve středu kontradmirál John Kirby, tiskový mluvčí Pentagonu. „Bylo také jasné, že budeme provádět tento typ akcí s našími afghánskými partnery, abychom odstranili hrozby pro naše síly, naše partnery a naše zájmy."

Minulý rok byl přitom nejtragičtější od zahájení spojenecké invaze do Afghánistánu v roce 2001. V roce 2014 zemřelo v Afghánistánu násilnou smrtí 3188 civilistů a více než 4600 afghánských vojáků a policistů.

Podle amerických vojenských představitelů je tempo vojenských akci pro toto roční období (zimu) „bezprecedentní". Afghánská a americká vláda se však počty nočních nájezdů speciálních jednotek snaží zachovávat v tajnosti, aby „předešla politickým důsledkům v obou zemích."

„Je to všechno ve stínu," řekl novinám The New York Times bývalý afghánský bezpečnostní expert. „Oficiální válka pro Američany – tedy ta část války, která byla na očích veřejnosti – skončila. Pokračuje pouze tajná válka a ta bude velmi těžká."

Kromě získaných zpravodajských informací umožnilo zvýšit počet akcí speciálních jednotek také zlepšující se afghánsko-americké vztahy. K jejich oteplení došlo se zvolením nového afghánského prezidenta Ašrafa Ghaní Ahmadzaje v záři minulého roku.

Opravdovou zkouškou pro Afghánistán však bude jaro a léto letošního roku, kdy začne nová „bojová sezóna". Bude to poprvé, kdy se afghánské ozbrojené síly musí spoléhat především na sebe.

Zdroj: The New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Počet amerických vojáků v Afghánistánu klesne až na 5 000

Boj proti islámistickému hnutí Tálibán v Afghánistánu ještě neskončil. Podle Američanů je však na ...

Speciální jednotky proti ISIS

Minulý týden se ve na stránce amerického portálu SOFREP (Special Operations Forces Situation Report) ...

Výroba vozidel Flyer pro speciální jednotky se rozbíhá

Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) je připraveno přijmout ...

Stratosférická letadla WB-57 podporují speciální síly v Africe

Z americké letecké základny Camp Lemmonier v africkém státě Džibuti již nějakou dobu působí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Firefighter
    07:11 17.02.2015

    Chybou bylo, že do Afghánu a Iráku vůbec lezli. Tam to nelze vyřešit vnější intervencí. Navíc z dnešního pohledu byl Irák stabilnější za Husajna jak v jakémkoliv období okupace ...Zobrazit celý příspěvek

    Chybou bylo, že do Afghánu a Iráku vůbec lezli. Tam to nelze vyřešit vnější intervencí. Navíc z dnešního pohledu byl Irák stabilnější za Husajna jak v jakémkoliv období okupace spojenci. Afghánci si to musí vyřešit sami mezi sebou, tam nejde o nějakou Al-Kájidu, ale o boje mezi kmeny, narkomafií, zkorumpovanou vládou a do toho tam jsme my a naše drony. Je tam hold spousta vlčího maku a taky nerostnejch surovin. Řada vojenských a poté rekonstrukčních akcí měla zajistit v afghánu stabilitu a půdu pro firmy, které by rády tyto zdroje ovládnout. Ale nějak se jim to nedaří. Nyní tedy zkouší podporovat tamní vládu na tajňáka aby si to vyřešili sami (asi skrytou genocidou vládními vojáky, jinak mě nenapadá jak se tam jinak mohou mezi sebou dohodnout) a do toho jim maximálně poskytovat vojenskou pomoc pomocí special ops.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    16:55 16.02.2015

    Podle me to tak uz bude porad, Amerika uz do takove masivni kampane nepujde ,vse se bude odehravat mimo tv obrazovky pouze s pomoci specialnich jednotek. Uz se nebude nadavat na ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle me to tak uz bude porad, Amerika uz do takove masivni kampane nepujde ,vse se bude odehravat mimo tv obrazovky pouze s pomoci specialnich jednotek. Uz se nebude nadavat na USA, protoze nikdo nebude vedet, ze nekde bojujou. Treba se to ale zmeni se zvolenim nového prezidenta (republikana).Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    15:48 16.02.2015

    Tak v Iráku byla chyba, když Obama výměnou za znovuzvolení stáhnul jednotky dříve než byla situace v zemi zabezpečena. Když teda pominu fakt, že se nestarali co se děje s ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak v Iráku byla chyba, když Obama výměnou za znovuzvolení stáhnul jednotky dříve než byla situace v zemi zabezpečena. Když teda pominu fakt, že se nestarali co se děje s materiálem a financemi který do země dodávali.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    13:53 16.02.2015

    Chybou bolo že v Iraku neostali tiež špeciálne jednotky, poradcovia a výcvikový inštruktori. A dnes by sa možno takáto situácia nemusela riešiť.

    Chybou bolo že v Iraku neostali tiež špeciálne jednotky, poradcovia a výcvikový inštruktori. A dnes by sa možno takáto situácia nemusela riešiť.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2