Sýrie – muslimská občanská válka
- 17. 5. 2013
- 33 komentářů
- Jan Grohmann
Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán už aktivně podporuje režim Bašára Assada. Jak uvedl Ghanem Nuseibeh, Palestinec píšící pro The Jersuálem Post, měli by ostatní sunnitské státy zvážit vojenskou intervenci v Sýrii.
Nejprve si načrtněme náboženskou situaci v Sýrii. Největší počet obyvatel (74 %) tvoří sunnité. Z nichž se také rekrutuje drtivá část povstalců, včetně Syrské osvobozenecké armády (FSA). Druhou nejsilnější skupinou jsou Alávité (14 %), jenž tvoří jakousi odnož šíitského islámu.
Na třetí příčce jsou s 10 % křesťané, následují s 9 % Kurdové. Menší skupiny pak tvoří sekty drúzové (3 %) a ismailité (3 %). V Sýrii žijí i malé komunity Židů. Syrská společnost je tedy velmi nábožensky rozmanitá.
Ší'itský islám, též ší'a (Strana Alího či Přívrženci Alího), je jedním ze dvou hlavních proudů islámu (druhým je sunna). Stoupenci ší'iy se označují jako ší'ité. V rámci islámského světa tvoří menšinu, majoritní skupiny ší'itů se nacházejí v Íránu, Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Ománu a Iráku. Wikipedia
Režim Bašára Assáda, vládní a vojenské špičky se hlásí právě k šíitským Alávitům. Není tedy divu, že Syrský vládní režim, přímo vojenský, podporuje šíitský Írán a rovněž šíitský Hizballáh. Oba aktéři v minulosti používali Syrské území ke svým vojenským aktivitám a nemíní tuto výhodu nyní ztratit.
Video: Syrská občanská nebo muslimská občanská válka? / YouTube
„Každý dobře ví, že Sýrie je dnes více než kdy jindy zástupnická země Íránu, a každá ze sunnitských zemí vnímá jako vysoce důležité, aby zastavila šíření íránského vlivu v regionu,“ píše Ghanem Nuseibeh. Ostatně tomu napovídá podle Nuseibeho i situace na letišti v Damašku, kde má společně se syrskými policisty hlídat vždy jeden „gentleman“ z Íránu.
Sunnité jsou muslimové, kteří po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra a oddělili se tak od šíitů, kteří za nástupce považovali člena jeho rodiny – zetě Alího. Šiíté a sunnité tvoří dvě základní větve islámu. Sunnité tvoří více než 75 % všech muslimů.Většinu mají ve všech muslimských státech s výjimkou Iráku, Íránu, Ázerbájdžánu, Ománu a Bahrajnu.Wikipedia
„Sektářsky“ je rozdělena i náklonnost ostatních muslimských zemí. Syrský režim podporují šíitské státy, kromě Íránu to je především Irák a Libanon (Hizballáh). Naproti tomu sunitské povstalce podporují sunitské země Turecko, Saudská Arábie nebo Egypt.
Existuje důvodné podezření, že žádné muslimské zemi nejde o blaho Syřanů, ale o zastavení vlivu ideového protivníka a o posílení svého mocenského vlivu. Írán především využívá Sýrii jako svou základnu pro vyzbrojování Hizballáhu a jako základnu pro možný útok na Izrael. To, že Izrael nečeká, až se ,,západ“ nebo muslimské země rozhoupají, jsme se mohli přesvědčit minulý týden, když zaútočil na íránské sklady zbraní v Sýrii.
Video: Pět íránských odstřelovačů zajatých FSA / YouTube
Naproti tomu Saudská Arábie, Jordánsko a Katar finančně a pomocí vojenské techniky přímo podporují sunitské povstalce. Turecko se zase otevřeně nepřátelsky staví k syrskému režimu a vyhrožuje mu vojenskou intervencí. V případě Turecka je to o to pikantnější, že do „muslimského boje o moc“ vtahuje i Severoatlantickou alianci.
Ostatně o nevraživosti mezi sunity a šíity jsme se mohli přesvědčit při nedávných protivládních protestech v Bahrajnu. Tehdy do značné míry šíitské protesty pomohla potlačit Saudská Arábie vysláním několika desítek svých vojáků.
Jak z toho ven? Podle Nuseibeha musí přijít řešení z arabských zemí. Spojené státy a Evropa je unavena z předchozích válek z Iráku, Afghánistánu nebo Libye, a nemá zájem se pouštět do dalšího „vojenského dobrodružství.“
Cestou ven ze syrské krize je podle Nuseibeha společná vojenská akce sunitských zemí. Cílem není jen svržení Bašára Assada a "vyhnání" Íránu ze Sýrie, ale i zamezení vlivu různých teroristických skupin, které skrze vlajku povstalců bojují v Sýrii za svou věc.
Související články
Harašení chemickými zbraněmi v Sýrii
Uběhlo deset let od vypuknutí války v Iráku. Ta si do dnešních dní vyžádala několik desítek tisíc ...
- 21.03.2013
- 0 komentářů
- Jiří Kalát
Syřané pod vlajkou al-Káidy
Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí ...
- 12.04.2013
- 9 komentářů
- Jiří Kalát
Izraelská armáda: Sýrie je připravena použít chemické zbraně
Generálmajor Aviv Kochavi, náčelník izraelské vojenské zpravodajské služby, oznámil na 13. ročníku ...
- 17.04.2013
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelci útočí na Sýrii
Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...
- 06.05.2013
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Standa: Myslím, že to vidíte o trochu optimističtěji, než to ve skutečnosti je. V té krizi hraje západ skoro vždy klíčovou úlohu. Jakou si můžeme ověřit na situaci v Kosovu a ...Zobrazit celý příspěvek
Standa:
Myslím, že to vidíte o trochu optimističtěji, než to ve skutečnosti je.
V té krizi hraje západ skoro vždy klíčovou úlohu. Jakou si můžeme ověřit na situaci v Kosovu a Líbyi.
Pokud je někde sestavena společnost z více náboženských a národnostně složených skupin, tak je méně odolná na vměšování mocností z venku a to se stalo ve všech těchto případech.
V Kosovu USA a západ podpořil vražednou UCK s Hadžimem Tacim ve stylu hlaste se o "svobodu" a my vám pomůžeme penězi a vojensky. To se stalo a amici tam mají 3 základny a bombardérka Olbrightová tam dostala telekomunikační společnost a bombardér Wesley Clark tam má těžební společnost s největšími zásobami uhlí v Evropě.
http://cs.wikipedia.org/wiki/W...
V současnosti distribuuje Kosovo 70% drog evropským zákazníkům hlavně vysoce čistého heroinu z Afganistánu, který se blížícelo 90% cesvětové produkci (velmi silný se dostal i na náš trh, a odneslo to několik lidí). Srbové v Kosovu přišli o svá práva a pod muslimovskou vládu byli násilím vtlačni USA s EU. I zde se ukázalo, že lepší drogový islamista, než slovanský spojenec Ruska a o to šlo.
V Líbyi naši spojenci z Benghází s auty a kulomety obklíčili vládní budovy a vyhánějí z ministerstev neislamisty. Polovina zaměstnanců britské těžební společnosti BP, pro kterou se v Líbyi taky vedla války musí utíkat a USA chystá cca 200 vojáků specialistů na boj se svými kamarády, které rozváželi na místa bojů s líbyjskou vládou.
Syrská vláda byla vůči Izraeli jistě přijatelnější, než by byla případná islamistická.
Problém je zcela jinde a záměrně se o něm nepíše.
Všechni naši burkoví spojenci mají dohodu, že budou obchodovat ropu a plyn za dolary.
Toto nedodržoval Írák, Líbye (chtěla dokonce vlastní africkou měnu i pro ostatní státy),Sýrie (západ okamžitě zablokoval konta Sýrie), Írán -na rozkaz USA nesmí vyvážet plyn a ropu do zemí EU (diktát odmítlo Švýcarsko), je zakázáno s ním obchodovat pod trestem sankcí obchodním společnostem a nově před několika dny si USA došláplo na Turecko a ostatní státy, které s Íránem obchodují ve zlatě.
Že vazalstvím netrpí ostatní "nezápadní" svět se dá doložit, že obchodují s Íránem, a jejich ekonomiky rostou, protože nejsou tunelovány nekonečným a vzrůstajícím tiskem nekryté měny.
Měnit se evidentně nic nebude, tak budem ekonomicky upadat, protože válečné výdaje bez efektu kořisti jsou neefektivní (Líbye nestačí a Sýrie je velké sousto).
Ještě že máme umělou bublinu s břidličným plynem, papírky "na zlato" které sice nejsou zlatem, ale dokáží cenu zlata uměle snižovat, protože kamuflují neexistující zlato do doby, než bude fyzické rozprodáno a pak se to provalí.Skrýt celý příspěvekŠkoda škoda, tohle už bohužel není článek, ale řekněme stručná zpráva objasňující názor někoho konkrétního. Chtělo by to chrlit méně "článků", tady převažuje kvantita nad kvalitou. ...Zobrazit celý příspěvek
Škoda škoda, tohle už bohužel není článek, ale řekněme stručná zpráva objasňující názor někoho konkrétního. Chtělo by to chrlit méně "článků", tady převažuje kvantita nad kvalitou. třeba by pomohlo rozdělit WEB na aktuality a články.
Jinak ten problém je rozhodně širší, nejedná se o problém rasismu, jak píše kolega dole, ale o konfesně-politický boj v rámci regionu. Je to vzájemné vytlačování sunnitů a šíitů a je to také politický boj.
Základní otázkou zůstává, zda-li vůbec má místo v islámské politické kultuře takový pojem, jako je demokracie. Islámské právo se skládá z práva obyčejového, práva šaría a psaného práva získaného normotvornou činností v parlamentu. Nezřídka vedle sebe existuje právo islámské a právo světské. Nelze ani pominout vliv společnosti. Vy vnímáte společnost v Sýrii za problém sunnitů a šíitů, ale je tam i vliv klanů a kmenů. Každý kmen má svého vůdce a ten rozhoduje v rámci regionu a je to vlastně taková paralelní mocenská struktura vedle centrální-státní. Právo vykládat islám má jen ten, kdo jí nejlépe porozuměl, tedy dříve v dobách, kdy gramotnost byla nízká, měl výhodu učenec, který vykládal islám, zde rozuměj šajch. Změny ve společnosti řeší tzv. idžtihád, tento pojem nám dává možnost interpretovat základní principy islámského práva na měnící se situaci ve společnosti. Názorový pluralismus je tak zcela v souladu s islámským právem.Pro světskou normativní aktivitu jsou z islámského práva důležité zejména principy, jako je princip šúrá (Islámský argument pro poradu vládců s lidem o společných záležitostech) a idžmá. Princip idžmá znamená všeobecný sociální konsenzus, nebo vůli lidu. Sekulární vliv BAASu dokázal držet všechny tyto fragmenty společnosti pospolu. Pro Izrael je rozhodně Asad čitelný a jeho politika byla poměrně neměnná. Pád Asada a zvýšený vliv Turecka na Sýrii by mohl rozkolísat region do nějaké omezené války. Nestabilita opozice a její fragmentalizace do různých bojových skupin znesnadňuje její podporu ze strany západu. Vlastně se všichni bojí, co z toho později vzejde.
Ta otázka je nekonečně složitá asi jako soužití Izraele a Arabů v Palestině. Proto mě článek trochu zklamal, je dost povrchní a neobsahuje ani základní pojmy konfliktu. Berte tuhle kritiku jako povzbuzení do lepší práce a ne jako nekonstruktivní kritiku, každý takový web je přínosem, ale musí se na něm pracovat.
A pokud se chcete dozvědět, proč USA ponechávají Saudskou Arábii na pokoji, tak si najděte např. Britské listy a pojem rentiérská ekonomika: http://blisty.cz/art/57916.htm...
Z takových zdrojů si dáte dohromady, jak to vlastně všechno je: Idnes a wikipedia, ze které bylo čerpáno hlavně na začátku článku, nejsou zrovna nejlepšími zdroji.Skrýt celý příspěvekGrohmann: Tento článek jste napsal tak, jak je zřejmě od Vás očekáváno, ale je psán čistě jednostranně i když se snažíte to zakrýt vyjádřeními, která se Vám spíše hodí na předem ...Zobrazit celý příspěvek
Grohmann:
Tento článek jste napsal tak, jak je zřejmě od Vás očekáváno, ale je psán čistě jednostranně i když se snažíte to zakrýt vyjádřeními, která se Vám spíše hodí na předem určený obraz války v Sýrii.
Zamlčuje zcela osvětlující fakta o cílech militantních islamistů, Izraele, í členských zemí NATO jako je Turecko, USA, Británie, Francie atd., proto Váš článek doplním o fakta, která je nutno říci:
1) Syrský režim a Írán se odlišuje od našich spřátelených sunnitských režimů tím, že jejich náboženství neuznává na rozdíl od sunnitů bombové teroristické útoky, nevažaduje nošení burek
a proto jsoue sunnity považováni za změkčilé.
V Íráku jsou bombovými útoky vražděni takřka výlučně šííté sunnitskými fanatiky, kteří se tam táhnou z SA, Líbye a ostatních států
2) Západ nikdy nepřešlapoval na místě. USA s Tureckem, Británií a Francií zcela nepokrytě podporovali "rebely" jak to dělal v Líbyi. Neustále nám bylo a je vtloukáno do hlavy, že Assad útočí na civilisty a za civilisty jsou označení islámští bojovníci, kteří jsou vyzbrojeni a cvičeni u tureckých hranic nejenom turky, ale i specialisty z USA.
V Londýně byla vytvořena loutková vláda, která měla nastoupit v Damašku po svržení Assada bez možnosti demokratické volby syřany- totalitní loutkový režim pod vedením člověka, který 30 let nebyl v Sýrii.
Lže se nám jak za nejtvrdšího taotalitního režimu.
V současnosti vzhledem k cca 80% islamistických žoldáků v Sýrii z různých států vč. Evropy západ zjišťuje, že je nedokáže ovládat tak, jak chtěli pro svržení Assada. Tím nastala situace, kdy docházejí ti "správní žoldáci" a zbývají ti "nesprávní", kteří dělají výbuchy v Turecku. Samozřejmě Erdogan a západ okamžitě podvádí a označuje tyto výbuchy za dílo Damašku. Dokladovat se to dá doložit na lžích o chemických útocích Assada, která jsou soustavně vyvracena OSN a vyšetřovacími týmy. Přesto se stejně dokola lže, protože opakovaná lež se stává "pravdou".
3) Co se týče Izraele.
Izrael umožňuje nástup těžebních společností na Golanských výšinách, které patří Sýrii a které označil za území nutné "k přežití Izraele". Takže další lež- je tam ropa a plyn.
Na teletextu ČT1 se však dovídáme, že Izrael má nová ložiska a že ze Syrské strany dopadly rakety na izraelské území Golanských výšin !!!
Takže zase propaganda nejobludnějšího rázu- okradený a vyhnaný je " intervent" na své vlastní území, kde mu kradou jeho majetek.
---------------------------
To není demokracie.
Základ demokracie není blokace pravdivých správ ve veřejnoprávních médiích, ale naopak je to podmínkou pro demokraci. Je evidentně počítáno s většinovou leností obyvatelstva, ověřovat si, co je a není pravda a sledovat posloupnost událostí, ze kterých lze předchozí lži usvědčovat.Skrýt celý příspěvekAť se tam všichni pozabíjejí mezi sebou.Čím víc tím líp..Ještě by se měly vypravit letadla z Německa,Anglie,Francie atd. ať všichni džihadisti odjedou umřít do Sýrie...Alláh už si ...Zobrazit celý příspěvek
Ať se tam všichni pozabíjejí mezi sebou.Čím víc tím líp..Ještě by se měly vypravit letadla z Německa,Anglie,Francie atd. ať všichni džihadisti odjedou umřít do Sýrie...Alláh už si je přebere..Skrýt celý příspěvek
http://zpravy.ihned.cz/svet-bl... Zobrazit celý příspěvek
Hezka pitomost. Al Kaida, Taliban i Dzihad jsou extremiste sunitskeho smeru islamu a mnohem nebezpecnejsi nez siite. Ti alespon bojuji face in face, ne ze zalohy a sebevrazednymi ...Zobrazit celý příspěvek
Hezka pitomost. Al Kaida, Taliban i Dzihad jsou extremiste sunitskeho smeru islamu a mnohem nebezpecnejsi nez siite. Ti alespon bojuji face in face, ne ze zalohy a sebevrazednymi atentatniky jak ti druzi.Skrýt celý příspěvek
Tady zajímavý příspěvek jak to dopadá, když se pomůže těm správným silám. Pan Grohman to může ovšem označit za ...Zobrazit celý příspěvek
Tady zajímavý příspěvek jak to dopadá, když se pomůže těm správným silám. Pan Grohman to může ovšem označit za bajku,
http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvekRežim Asada byl po desetiletí postaven na rasistických základech, resp. na upřednostňování jedné skupiny obyvatel na druhými. Kdo nebyl Alávita neměl šanci ve společnosti dosáhnout ...Zobrazit celý příspěvek
Režim Asada byl po desetiletí postaven na rasistických základech, resp. na upřednostňování jedné skupiny obyvatel na druhými. Kdo nebyl Alávita neměl šanci ve společnosti dosáhnout nějakého vyššího postavení, ani v armádě nebo státní správě. Je logické, že s arabskými revolucemi i většinoví sunnité vycítili šanci a začali veřejně v ulicích protestovat proti tomu co považovali za diktaturu. Jak to dopadlo víme - střílení armády do demonstrantů atd. Není se tedy čemu divit, že z toho vypukla občanská válka. Bohužel se do toho rychle zapojili islámské extremistické skupiny, proti čemuž velmi slabě vyzbrojená a málo zkušená FSA nemohla (a dnes už vůbec nemůže) dělat nic. Tyhle skupiny byly a jsou daleko kvalitněji vyzbrojeny a vzhledem k různým dobrovolníkům mají také daleko větší bojové zkušenosti než FSA. Hlavně irácká Al-káida jak materiálně tak personálně tyto skupiny zásobuje. A protože "Západ" se zas tak moc do vyzbrojování FSA nehrnul, není se čemu divit, že extremisté začali velmi rychle hrát prim a dnes už s tím někdo málo co udělá.Skrýt celý příspěvek
Trochu jiný pohled. http://www.youtube.com/watch?f...
Trochu jiný pohled. http://www.youtube.com/watch?f...
Načítám diskuzi...