Spojené státy zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu?

Foto: Stíhačky V-15E Strike Eagle shazují bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) v Afghánistánu; větší foto; ilustrační foto / U.S. Air Force
Stíhačky F-15E Strike Eagle shazují bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) v Afghánistánu; větší foto; ilustrační foto / U.S. Air Force 

Jak měřit úspěch leteckého bombardováni? Podle shozených bomb, podle počtu náletů? Jedním z mediálně nejvíce vděčných údajů jsou zabití nepřátelé. Americké nálety údajně zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu. Dá se ale takovému údaji věřit a vypovídá o něčem?

Mrtvá těla jako měřítko úspěchu

Před několika dny noviny USA Today citovaly anonymní zdroj, podle kterého koaliční útoky v Sýrii a Iráku zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu. V červenci stejné noviny uvedly, že americké vojenské a zpravodajské zdroje odhadují 15 000 zabitých bojovníků Islámského státu v důsledku koaličního bombardováni.

Oficiálně Pentagon nevydává prohlášení o zabitých nepřátelských bojovnících. Pro své vnitřní potřeby se však Pentagon snaží počty zabitých bojovníků odhadnout.

Různými informačními cestami se pak počty mrtvých dostávají na veřejnost. Navíc “tradice” není někdy dodržována a především politici využívají počty mrtvých jako měřítko úspěchu válečné kampaně před veřejností.

Vyjadřuje však počet mrtvých nepřátel míru úspěšnosti nebo neúspěšnosti vojenské tažení? A jsou vůbec podobné údaje relevantní?

Již v 19. století slavný pruský vojenský teoretik Carl von Clausewitz varoval, že počítání mrtvých nepřátel je zavádějícím měřítkem efektivity vojenské kampaně a nevypovídá nic o stavu války. “Počty mrtvých nejsou nikdy přesné,” napsal Clausewitz.

Podle Clausewitze počty mrtvých nevypovídají nic o míře ztráty morálky protivníka. “Zanechání boje zůstává jediným skutečným důkazem vítězství,” napsal Clausewitz. Jinými slovy, nikdo neví, kolik musí zabít nepřátel, aby se zbývající síly vzdaly boje.

Pentagon s oblibou počty mrtvých nepřátel uváděl v průběhu Vietnamské války. Podle počátečních odhadů americké síly zabily 971 000 vietnamských bojovníků. Později Pentagon přiznal nadhodnoceni zabitých o třetinu. Podle článku The New York Times z roku 2003, američtí důstojníci ve Vietnamu jednoduše ve zprávách úmyslně navyšovali počty zabitých, aby dosáhli snáze povýšení a jejich jednotka vypadala dobře.

Ani silné ztráty však nezabránily jednotkám Severního Vietnamu převzít kontrolu nad celým Vietnamem. Po konci Vietnamské války Pentagon oficiálně upustil od zveřejňováni počtu zabitých nepřátel, jako o způsobu, jak informovat veřejnost o úspěšnosti válečné kampaně. 

Během války v Perském zálivu Pentagon již odmítal zveřejňovat počty zabitých protivníků. “Počítání těl nic neznamená. Vůbec nic,” řekl v roce 1991 novinářům generál Norman Schwarzkopf. V roce 2002 generál Tommy Franks rovněž odmítl spekulovat, kolik Talibánců americké jednotky zabily v prvním roce války v Afghánistánu.

“Konec konců, čísla nelze zjistit. Kromě toho, čísla nevypovídají o ničem,” přizvukoval v té době námořní kapitán Frank Thorp, mluvčí velitelství US Central Command, které dohlíží na operace na Středním východě a ve Střední Asii.

Počty zabitých nepřátel začala znovu zveřejňovat vláda George Bushe. Cílem bylo jednoduchým a jasným způsobem informovat veřejnost o úspěšnosti válečné kampaně v Iráku a Afghánistánu. V roce 2004 například důstojník námořní pěchoty řekl novinářům, že Mariňáci zabili během bojů ve Fallúdži 1600 nepřátelských bojovníků.

V současné době Pentagon se opět zdráhá podávat údaje o počtu mrtvých nepřátel. Odhady zabitých jsou však dostupné v neveřejných dokumentech, které jsou (byť s určitým omezením) přístupné díky zákonu o svobodném přístupu k informacím.

Propagace bombardování proti Islámskému státu

Jak je to s počtem zabitých bojovníků Islámského státu? V lednu na přímý dotaz novinářů tiskový tajemník Pentagonu John Kirby odhadl počty zabitých bojovníků Islámského tátu na “stovky”.  “Pro nás není ale hlavním tématem počítání těl… to prostě není relevantní údaj,” uvedl Kirby,

O několik týdnů později, tehdejší ministr obrany Chuck Hagel, veterán Vietnamské války, potvrdil “tisíce” zabitých. “Nemyslím si však, že to je měřítko pokroku. Myslím tím, byl jsem ve válce, kde jsme počítali spousta těl každý den. A my jsme tu válku prohráli,” uvedl Hagel.

Přesto jsou počty těl stále zveřejňovány, a to z oficiálních zdrojů. V únoru generál Lloyd Austin velitel US Central Command uvedl, že po šesti měsících Spojené státy a spojenci zabili 8500 bojovníků Islámského státu. V červnu (v závislosti na zdroji) noviny uváděly 9000, 10 000 nebo 13 000 zabitých bojovníků. V červenci 15 000, dnes již 20 000 bojovníků.

Podle odhadů CIA se přitom počet bojovníků Islámského státu pohybuje mezi 20 000 až 31 500 muži. Pokud jsou obě čísla správná, musí Islámský stát některé své jednotky obnovovat až ze 100 %. Možností, jak číst údaje, je samozřejmě více. Buď CIA počty bojovníků Islámského státu hrubě podcenila, nebo počty zabitých jsou hodně nadnesené - případně kombinace obojího.

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že počet zabitých nepřátel je pouze marketingový údaj určený médiím a veřejnosti. Sám o sobě nemá žádný význam.

Otázkou navíc je, jak jsou počty zabitých nepřátel relevantním údajem. Při leteckém bombardováni je jednou polovinou problému najít, rozpoznat, identifikovat a zničit cíl. Druhou polovinou pak vyhodnotit úspěšnost leteckého útoku.

Při bombardováni Islámského státu se výsledky vyhodnocují prakticky pouze pomocí průzkumných letadel. Pomocí fotek a videií lze odhadnout škody na objektech a vozidlech, hůře už počty zabitých nepřátel.

Navíc v případě Islámského státu počty mrtvých, počty útoků nebo zničených vozidel a budov mají prakticky nulovou vypovídající hodnotu. Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Martin E. Dempsey opakovaně uvedl, že Islámský stát nelze porazit vojensky. Islámský stát není vojenský problém, ale především společenský, politický a historický.

Jinak řečeno, vojensky lze Islámský stát stokrát porazit, ale pokud se nezačnou řešit příčiny, Islámský stát se stokrát objeví.

Zdroj: Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

POLEMIKA: Ďábel proti Ďáblu - Islámský stát proti Al-Qaidě

Na přelomu srpna a září byly v médiích zveřejněny dva články, které prezentovaly názory amerického ...

Talibán útočí na město Kunduz

Novým cílem Talibanu při jeho ofenzivě na severu Afghánistánu se stal Kunduz, třísettisícové hlavní ...

Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent ...

Válka s lidskou tváří?

Rozvoj přesných zbraní umožňuje zasahovat cíle s nebývalou přesností. Stává se proto válčení více ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • niko
    11:34 20.10.2015

    Treba sa pripravit na to, ze sa Blizky vychod stane oblastou vojenskeho konfliktu minimalne na dalsich 10 rokov. Rychle riesenia tuto neexistuju.

    Treba sa pripravit na to, ze sa Blizky vychod stane oblastou vojenskeho konfliktu minimalne na dalsich 10 rokov. Rychle riesenia tuto neexistuju.

  • Magister_Peditum
    10:48 20.10.2015

    Problém je, že pouhé zničení struktur (pokud vůbec nějaké má) IS stačit nebude. Politické a ideové vakuum v té oblasti velmi rychle nahradí jiná islámistická skupina. Tudíž bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém je, že pouhé zničení struktur (pokud vůbec nějaké má) IS stačit nebude. Politické a ideové vakuum v té oblasti velmi rychle nahradí jiná islámistická skupina. Tudíž bez toho aby celou oblast ovládla nějaká místní elita, která dokáže islámismus zkrotit, se kampaň neobejde.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:32 20.10.2015

    to jj284b: Nemyslim si. Ruska strategia je o tom, ze po zniceni umiernenych nakoniec ostane len velke zlo ISIL a mensie zlo Assad. Potom sa svet chtiac-nechtiac bude musiet ...Zobrazit celý příspěvek

    to jj284b: Nemyslim si. Ruska strategia je o tom, ze po zniceni umiernenych nakoniec ostane len velke zlo ISIL a mensie zlo Assad. Potom sa svet chtiac-nechtiac bude musiet priklonit na stranu syrskych vladnych vojsk. Ci uz ich bude viest Assad alebo nejaky iny rusky posluhovac.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    10:26 20.10.2015

    infi: lenze oni nevzdoruju... Iranske gardy, Hisballah, Rusi a Assadove jednotky hlavne bojuju proti opozicnym silam a ISIS nechavaju tak, kedze ISIS tiez bojuje proti opozicii ...Zobrazit celý příspěvek

    infi: lenze oni nevzdoruju... Iranske gardy, Hisballah, Rusi a Assadove jednotky hlavne bojuju proti opozicnym silam a ISIS nechavaju tak, kedze ISIS tiez bojuje proti opozicii takze v podstate im pomaha... len minimum Ruskych utokov ide priamo na ISIS... problem je ze tym padom ako postupne koncia umiernene skupiny, straca sa aj moznost rokovat.. ostavaju len ti najfanatickejsi, a s nimi rokovat uz nepojde... takze Ruska strategia, nech uz akokolvek dobre vyzera teraz, je len pomala cesta do este vacsieho pekla...Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:21 20.10.2015

    Podla mna to uzemie vobec nie je take velke. V podstate su obsadene len mesta a väcsie dedina. Pripadne technicka infrastruktura. Vsetko ostatne je pust, ktoru nikto nestrazi. ...Zobrazit celý příspěvek

    Podla mna to uzemie vobec nie je take velke. V podstate su obsadene len mesta a väcsie dedina. Pripadne technicka infrastruktura. Vsetko ostatne je pust, ktoru nikto nestrazi. Takymto sposobom vytvarania opornych bodov IS kontroluje navonok velke uzemie.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    10:11 20.10.2015

    S čísly bych byl opatrný, aby se neopakovala americká kalkulace počtu vycvičených bojovníku FSA proti IS, kdy nejprve plánovali, že vycvičí 12 tisíc lidí, pak řekli, že budou ...Zobrazit celý příspěvek

    S čísly bych byl opatrný, aby se neopakovala americká kalkulace počtu vycvičených bojovníku FSA proti IS, kdy nejprve plánovali, že vycvičí 12 tisíc lidí, pak řekli, že budou cvičit šest (tisíc), pak vycvičili pouhých 60 (lidí) a nakonec se ukázalo, že ve skutečnosti s Islámským státem bojují jen čtyři až pět lidí. Utratilo se 500 milionů dolarů.

    Nevěřím, že by 20 000 bojovníků dokázalo dlouhodobě, regulérně úspěšně vzdorovat na tak velkém území regulérním armádám Sýrie, Iráku, (potažmo i Kurdů) za podpory hizzbu, Íránských gard, spojeneckých leteckých útoků a nyní i rusů. A to nemluvím o kvalitě arabských válečníků a technologické vybaveností IS.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:04 20.10.2015

    Vietnam je specificky v tom, ze se zde nedala vest konvencni vlaka o uzemi a spojenecké ozbrojene slozky meli neustale svazene ruce politickymi rozhodnutimi. Takze strategie byla ...Zobrazit celý příspěvek

    Vietnam je specificky v tom, ze se zde nedala vest konvencni vlaka o uzemi a spojenecké ozbrojene slozky meli neustale svazene ruce politickymi rozhodnutimi. Takze strategie byla nechat nepritele vykrvacet.

    Coz se pri ofenzive Tet podarilo a Viecong prakticky prestal existovat.

    Jenze tu byla porad NVA, ktera ho nahradila a bez moznosti prenest boj k na sever nebo do laosu byla opet jedina moznost nechat je vykrvacet, ale ukazalo se ze i kdyz SV nedokaze valku vyhrat vojensky, tak ji dokazal vyhrat pres verejne mineni a politicke aktivisty.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2