Rumunsko nakupuje nové tanky
- 23. 11. 2018
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.
Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 54 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.
Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.
I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.
Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.
Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.
Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).
Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.
Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.
Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.
V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.
Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.
Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.
Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.
Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.
Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
Související články
Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...
- 05.10.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem
Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...
- 08.10.2018
- 224 komentářů
- Jan Grohmann
Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?
Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...
- 30.10.2018
- 144 komentářů
- Jan Grohmann
Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu
Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...
- 13.11.2018
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
https://www.armyrecognition.co...
12 mln USD / tank - nice...Skrýt celý příspěvekCelkem by mně zajímalo, na čem autor zakládá svoje přesvědčení, že AČR koupí FSV místo MBT, a že Leopard II je pro Rumuny jediná možnost. JInak Podněstří by mělo být co nejdříve ...Zobrazit celý příspěvek
Celkem by mně zajímalo, na čem autor zakládá svoje přesvědčení, že AČR koupí FSV místo MBT, a že Leopard II je pro Rumuny jediná možnost.
JInak Podněstří by mělo být co nejdříve osvobozeno od ruských okupantů.Skrýt celý příspěvekpokud to dokonci takto muze byt jako vzor a inspirace pro nás. to se hodí. Kdo ví jestli rumunští diskuteri pokukují do Asie jako ti místní :) VPP lynx..to bude jako kdyby vzali ...Zobrazit celý příspěvek
pokud to dokonci takto muze byt jako vzor a inspirace pro nás. to se hodí. Kdo ví jestli rumunští diskuteri pokukují do Asie jako ti místní :)
VPP lynx..to bude jako kdyby vzali maringotku od Berouska a do dverí jí vrazili kanonSkrýt celý příspěvekLaci: Povedzme si úprimne, že momentálne nie je kde nakúpiť nové tanky ani keby bolo tých peňazí na neho dostatok. kisam: Ariete pokial viem, tak je linka aktívna ale tá výroba ...Zobrazit celý příspěvek
Laci: Povedzme si úprimne, že momentálne nie je kde nakúpiť nové tanky ani keby bolo tých peňazí na neho dostatok.
kisam: Ariete pokial viem, tak je linka aktívna ale tá výroba je dosť pomalá, cca 20-30 kusov ročne. Francúzi svoju linku asi definitívne odstavili, možno ju udržiavajú ale určite ju nebudú oživovať kvôli 60 ks. A zrejme na taký stroj ani nemajú peniaze (rumuni). Angličan ide modernizovať takže tam asi nová výroba je tiež pasé. Potom sú tu ešte ukrajinci a turci ale to by bol asi odvážny krok. Mne to vychádza na BVP so 120 mm kanónomSkrýt celý příspěvekkisam: Z Leclercu majú šancu získať maximálne tak veže na podvozku Lea2 ("eurotank"), pretože podvozky Leclercov by chceli frantíci prestavať na vozidlá palebnej podpory so 40mm ...Zobrazit celý příspěvek
kisam:
Z Leclercu majú šancu získať maximálne tak veže na podvozku Lea2 ("eurotank"), pretože podvozky Leclercov by chceli frantíci prestavať na vozidlá palebnej podpory so 40mm CTA:
https://i.pinimg.com/originals... Skrýt celý příspěvekLinka na Abrams je zavretá už asi 20 rokov, na Challenger II a LeClerc je už zavretá takisto. Samozrejme, linka sa dá vždy otvoriť, ale kvôli 60tim tankom sa to oplatiť nemôže. ...Zobrazit celý příspěvek
Linka na Abrams je zavretá už asi 20 rokov, na Challenger II a LeClerc je už zavretá takisto. Samozrejme, linka sa dá vždy otvoriť, ale kvôli 60tim tankom sa to oplatiť nemôže. Ariette neviem, ale je to asi najslabší tank poslednej doby. Takže rumunom zostáva nový Leo 2a7 (cenu odhadujem tak na 15 mil. za kus), ojazdený Leopard, ojazdený Abrams, (možno) ojazdený LeClerc, nový K2 black panther a nový T-84. Z toho mi ako najlepšia možnosť pripadá Leclerc, pokiaľ ho francúzi predávajú - nakúpili ich zhruba 400 a v aktívnej službe ich majú cca 200. Každopádne je to veľmi zaujímavý nákup, keďže SR a ČR budú mať o pár rokov zhruba rovnaké možnosti na výber.Skrýt celý příspěvek
Ak budú skutočne chcieť vyslovene nové mašiny, tak veľmi na výber nemajú. Francúzi a taliani vyrábajú v malých sériách a len pre seba a to ešte za šialené ceny, američania snáď ani ...Zobrazit celý příspěvek
Ak budú skutočne chcieť vyslovene nové mašiny, tak veľmi na výber nemajú. Francúzi a taliani vyrábajú v malých sériách a len pre seba a to ešte za šialené ceny, američania snáď ani nemajú funkčnú linku na nové MBT. Neviem ako sú na tom nemci. V každom prípade asi nič okrem Leo neprichádza do úvahy. Som zvedavý ako to teda vyriešia. Pravdepodobne pôjdu cestou pásovej platformy s tankovym kanónom a nie čistokrvného tanku.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...