Rumunsko nakupuje nové tanky
- 23. 11. 2018
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.
Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 54 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.
Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.
I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.
Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.
Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.
Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).
Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.
Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.
Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.
V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.
Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.
Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.
Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.
Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.
Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
Související články
Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...
- 05.10.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem
Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...
- 08.10.2018
- 224 komentářů
- Jan Grohmann
Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?
Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...
- 30.10.2018
- 144 komentářů
- Jan Grohmann
Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu
Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...
- 13.11.2018
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Clanek, IS-3 Provozuschopnost M4CZ souvisí nejvíc s tím že politické zadání donedávna bylo tanky dojezdit a bez náhrady vyřadit. Je jasné že se do oprav a dílů moc neinvestovalo. ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek, IS-3
Provozuschopnost M4CZ souvisí nejvíc s tím že politické zadání donedávna bylo tanky dojezdit a bez náhrady vyřadit. Je jasné že se do oprav a dílů moc neinvestovalo. Teď tanky M4CZ prochází opravou a lehkou modernizací aby se jejich provoz udržel do roku +-2025.
Deutschmann
Většina těch chybějících dílu se už dávno nevyrábí.Skrýt celý příspěvekClanek: A teď si spočítej ten drobný rozdíl. Někteří tu uvádějí, že těch 60 západních MBT zatíží logistiku, protože je tam 60 nabíječů víc. O kolik více posádek by měla, ta tvoje ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: A teď si spočítej ten drobný rozdíl. Někteří tu uvádějí, že těch 60 západních MBT zatíží logistiku, protože je tam 60 nabíječů víc.
O kolik více posádek by měla, ta tvoje varianta? Na každého muže v boji máš 3 muže v logistice...
" Mit plnohodnotny MBT ale ve smesnych kusech a zhorsenou logistiku vs. se pokusit vytvorit vhodnou taktiku pro uskupeni MBT nedisponujici, ale v o to vetsich poctech?"
Mít schodné vybavení na frontě, z útvary co tam budou s námi.
Pro K2, tam nebude mít náhradní díly nikdo. Tedy krom těch co jsou stejné s L2...
Pro "vozidlo palebné podpory" na tom opět budeme sami...
I v míru je problém mít dostatek náhradních dílů, jak to bude vypadat ve válce.Skrýt celý příspěvekClanek: To, že nedokážeme provozovat ani 30ks modernizovaných téček, má svůj důvod. Z Ruska se nadobro zadrhly dodávky ND a kouzlit tu nikdo bohužel neumí.
Clanek: To, že nedokážeme provozovat ani 30ks modernizovaných téček, má svůj důvod. Z Ruska se nadobro zadrhly dodávky ND a kouzlit tu nikdo bohužel neumí.
MBT je a vzdy bude "vic" nez vozidlo palebne podpory, o tom se nemusime bavit. Ale znovu, bude tim vic i v pripade poctu, ktere by zavedla ACR? Zapomenme na 60-90ks, kdyz dnes neni ...Zobrazit celý příspěvek
MBT je a vzdy bude "vic" nez vozidlo palebne podpory, o tom se nemusime bavit. Ale znovu, bude tim vic i v pripade poctu, ktere by zavedla ACR? Zapomenme na 60-90ks, kdyz dnes neni ACR schopna provozovat ani 30kusu modernizovanych tecek. I do budoucna se jednoduse bavime o 30ks MBT, vic bych si pral, ale realne to pujde jen tezko. Tak tedy 30ks techniky, s jedinecnym zazemim a jednotkovou cenou realne kolik, 15-20mil Euro? A ted si vedle toho postavme ne 30ks BVP s 120mm, ale rovnou stovku. Tolik bych jich za ty same penize, na ktere vyjde ona tricitka MBT, mohlo skutecne byt. Tolik, nebo jeste vice. Takze se porovnava 210, treba pum, hemzicich se kolem 30 Leo2/3, vs. 310 pum (Neuvazujme ze brilantne napadne usetrit a vazne veme misto 30mbt jen dalsich 30 bvp s 120mm). Co bude mit pri spravne taktice vetsi bojovou hodnotu? Co je pro armadu velikosti a se zdroji ACR vhodnejsi? Mit plnohodnotny MBT ale ve smesnych kusech a zhorsenou logistiku vs. se pokusit vytvorit vhodnou taktiku pro uskupeni MBT nedisponujici, ale v o to vetsich poctech?Skrýt celý příspěvek
Mluvil jsem o víkendu s člověkem, který se pohybuje kolem náčelníka generálního štábu. Říkal mi, že 7. mechanizovaná nikdy nestrpí, aby jim někdo cpal pásová OT s kanónem, natožpak ...Zobrazit celý příspěvek
Mluvil jsem o víkendu s člověkem, který se pohybuje kolem náčelníka generálního štábu. Říkal mi, že 7. mechanizovaná nikdy nestrpí, aby jim někdo cpal pásová OT s kanónem, natožpak nízkotlakým. Údajně o tom proběhla velmi ostrá hádka na akci, spojené s Velitelským shromážděním. Favorizují se dvě varianty: Nákup úplně nových tanků od KMW (čili se zjevně bavíme o 2A7), nebo leasing něčeho, co už jezdí, ovšem 2A4 prý nikdo nechce. Takže 2A7EU, 2A6 nebo 2A5. A poslední věc, čeká se, že až se s procesem opravdu začne (což bude na sklonku volebního období prezidenta Zemana), tak do toho vtrhne mocná česká proizraelská lobby se Sabrami nebo Merkavami.Skrýt celý příspěvek
bonus? pokud nakoupí teď evropské tanky, tak dalších 30let nic nebudou řešit. A co bude za třicet let neví nikdo. A určitě to nebude nikoho vázat k tomu, aby si nakoupili další ...Zobrazit celý příspěvek
bonus? pokud nakoupí teď evropské tanky, tak dalších 30let nic nebudou řešit. A co bude za třicet let neví nikdo. A určitě to nebude nikoho vázat k tomu, aby si nakoupili další evropský tank. (pokud vůbec nějaký bude).
Na trhu je ve své podstatě jen jediný moderní tank, kterým je korejský K2. Leopard 2 je sice moderní, ale už je celkem na hraně. Rumunům to asi nebude vadit, neb ti jsou zvyklí na nabíječe.Skrýt celý příspěvektak společný nákup "lehkého tanku" / vozidla palebné podpory, na bázi těžkého BVP předpokládá že státy budou provozovat stejné BVP. U zmíněných států, provozuje Rakousko ASCOD ...Zobrazit celý příspěvek
tak společný nákup "lehkého tanku" / vozidla palebné podpory, na bázi těžkého BVP předpokládá že státy budou provozovat stejné BVP. U zmíněných států, provozuje Rakousko ASCOD (Ulan), poláci si kuchtí Borsuk a ostatní státy nákup nových vozidel teprve plánují a možná že každý koupí něco jiného. Tím jen chci říct, že společné pořízení MBT by bylo paradoxně snažší - mnohem.
Pokud jde o typ, tak jsme v Evropě a vše směřuje ke snaze o unifikaci výzbroje a podporu evropských podniků. Abrams a exotické tanky jsou tak sice pěkné, ale reálně připadají v úvahu pouze evropské tanky - Leopard 2 a Leclerc. Osobně se mi víc líbí Leclerc, ale ve Východní Evropě (i Balkán) má Německo mnohem větší obchodní vliv (investice atd.) než Francie, která poněkud zaspala.
Vychází mi tak jako "nejlepší" výsledek Leopard 2A7 a teď se můžeme bavit o tom, zda nové nebo pronájem. Případně Němci připustí Francouze a nabídnou zmíněným státům EMBT (Leopard s věží Leclercu) - přeci jen KNDS (autor) je společný podnik němců a francouzů.Skrýt celý příspěvekohladom tych Abramsov tak co tu bola ta seria clankov kde analyzovali zasahy na sucasnom bojisku tak si ani tie Iracke bez OU neviedli nejak zle a straty vzhladom na nasadenie a ...Zobrazit celý příspěvek
ohladom tych Abramsov tak co tu bola ta seria clankov kde analyzovali zasahy na sucasnom bojisku tak si ani tie Iracke bez OU neviedli nejak zle a straty vzhladom na nasadenie a kvalitu Irackych posadok neboli velke
ostatne ten Leo tiez nebude mat pancier z OU tak je otazka ci je ta odolnost pri nom vacsia ako pri Abramsovi bez OUSkrýt celý příspěvekRase: Dejwman má pravdu, Neřešit potřebu 300 z 10 států, ale raději být při zemi a udělat spolupráci dvou. Pořád je to vice než jedna. A třeba ta konečně bude první vlaštovkou ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Dejwman má pravdu, Neřešit potřebu 300 z 10 států, ale raději být při zemi a udělat spolupráci dvou. Pořád je to vice než jedna. A třeba ta konečně bude první vlaštovkou společných nákupů.
Ale to neznamená se těch států nezeptat!Skrýt celý příspěvekRase: Taky souhlasím. Ten počet 60 ks je reálnější a budeme za něj rádi... Jen se opravdu bojím, že nakonec to bude tebou uvaděný počet, ale BVP 120mm. Jen doufám, že to bude ...Zobrazit celý příspěvek
Rase:
Taky souhlasím. Ten počet 60 ks je reálnější a budeme za něj rádi... Jen se opravdu bojím, že nakonec to bude tebou uvaděný počet, ale BVP 120mm.
Jen doufám, že to bude MBT a je asi celkem jedno, zda repase nebo úplně nový. Hlavně ne náhražky...
Nevím jestli je k pláči nebo k smíchu, že my se tu bavíme o nákupu v lepším připadě 60 ks MBT a současně máme celekm 119 ks T-72 a Rumunsko ma celkem aktivních i rezervních tanků 685 ks. Rumunů je celkem 19 mil. obyvatel. Vím, že se to nedá takhle primitivně poměřovat, ale je to taky k zamyšlení...Skrýt celý příspěvekfenri: jo, tak nejsem zrovna fanda Abramsů (byť jsou pěkně malé - fakt), ale pokud jde o pancéřování nových tanků, tak záleží na domluvě s Američany. Asi by se s nimi daly ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
jo, tak nejsem zrovna fanda Abramsů (byť jsou pěkně malé - fakt), ale pokud jde o pancéřování nových tanků, tak záleží na domluvě s Američany. Asi by se s nimi daly domluvit náplně z ochuzeného uranu (myslím že se dají vložit nebo vyndat), případně osazení tanků APS Trophy, které docela dobře zastoupí horší základní pancíř. Úplně bych tedy Abrams nevyřazoval z výběru - myslím že je i nabízí zákazníkům španělská odnož General Dynamics (nabízí i Leopardy).Skrýt celý příspěvekDejwman, Rase hej a pozrite si ako prebiehaju diskusie aj tu na AN ked sa ide nieco nakupovat zo zahranicia. Kazdy jeden ucastnik by chcel prenesenie technologie a vyroby ...Zobrazit celý příspěvek
Dejwman, Rase
hej a pozrite si ako prebiehaju diskusie aj tu na AN ked sa ide nieco nakupovat zo zahranicia.
Kazdy jeden ucastnik by chcel prenesenie technologie a vyroby ku nemu domov pretoze inak by si domaci politici dost neuliali.
A argumentovalo by sa takymi perlami ako, zamestnanost, pozdvihnutie priemyslu ci strategicka bezpecnost a vyroba doma v pripade vojny ...Skrýt celý příspěvekDejwman: souhlasím. Poláky bych ale vynechal, těm jde o úplně jiný počet vozidel než nám a to i když dáme všechny malé státečky dohromady. Osobně si myslím, že i u AČR je ...Zobrazit celý příspěvek
Dejwman:
souhlasím. Poláky bych ale vynechal, těm jde o úplně jiný počet vozidel než nám a to i když dáme všechny malé státečky dohromady. Osobně si myslím, že i u AČR je reálnější nákup 60 tanků, stejně jako v případě Rumunska. Nevím zda stejné číslo není pro OSSR moc, ale prapor je myslím minimum a tanky chtějí rovněž. Z dalších států připadá v úvahu i Bulharsko, Chorvatsko. Pokud by každý chtěl prapor, tak to máme dohromady 5x60 = 300 tanků.
Tenhle počet má myslím k dispozici program OMBT-Leo2 (o moc víc ne), ale má smysl i v případě nových tanků. Nové by byly super, ale tak nějak počítám že na ně nemáme - ne jen my, ale myslím i Bulharsko, Rumunsko atd. Pokud bysme sáhli po pronájmu Leopardů, počítám že by si své Leopardy 2A4 nechali zmodernizovat i Rakušané - mají jich mít 56, tedy v podstatě taky 60.
Jen dodám, že když se na začátku roku 2017 dohodla spolupráce mezi naší 4. brigádou rychlého nasazení (čtvrtou brigádu úkolového uskupení) a německou 10. obrněnou divizí, tak souběžně byly podepsány obdobné dohody i mezi Německem a Rumunskem. Tím netvrdím že jisto jistě vyberou pronájem nebo nákup Leopardů 2A7V / EU, ale je to docela dost dobře možné. I pro ně je Německo docela významný partner.Skrýt celý příspěvekAhoj my jsme AČR a budeme potřebovat náhradu za naše tanky cca 2 roky po plánovaném dodání Rumunsku, takže si půjdeme svojí cestou a určitě nebudeme přemýšlet nad nějakou možnostá ...Zobrazit celý příspěvek
Ahoj my jsme AČR a budeme potřebovat náhradu za naše tanky cca 2 roky po plánovaném dodání Rumunsku, takže si půjdeme svojí cestou a určitě nebudeme přemýšlet nad nějakou možnostá v rámci společného nákupu....
Já prostě nechápu chování středoevropských států. Jestliže Rumunsko uvažuje o nákupu 60 kusů MBT, u nás se mluvilo o 90 ks MBT a Slovensko také asi bude nahrazovat ve stejnou dobu jako my, tak už se tu bavíme o nějakých 200 ks+..
Pokud by se třeba i částečně zapojilo i Polsko, které stále přezbrojuje, tak máme ideální vyjednávací sílu ohledně ceny a je jedno, kde by se nakonec nakupovalo (zda u běžících linek v asii, Španělsku nebo by se oživila nějaká ze "spících" linek)...
Takhle to dopadne, že místo pořízení 90 ks MBT a k tomu 60 ks BVP 120 mm (zde trochu sním, já vím...) se budeme kolem roku 2025 bavit o úžasném nákupu 40 ks BVP 120 mm.
Musí se konečně začít koukat na naši armádu jako na důležitou část našeho státu a vyzbrojovat adekvátně k velikosti našeho státu. Pokud se budeme neustále bavit o malých počtech a náhražkách techniky, tak budeme vybaveni jak státy třetinové velikosti ČR.Skrýt celý příspěvekPavolR: myslím že projekt Leclerc T40 byl primárně exportní plán jak využít uložené tanky první série. Francouzi o ně neměli zájem, ale nevím, třeba se něco změnilo. Ono tohle ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
myslím že projekt Leclerc T40 byl primárně exportní plán jak využít uložené tanky první série. Francouzi o ně neměli zájem, ale nevím, třeba se něco změnilo. Ono tohle vozítko s věží jako má mít EBRC Jaguar, by bylo hodně zajímavé - na pásech pak i jako vhodný doprovod k Leclercům.
Maximus:
předpokládám že Rheinmetall tu věž se stotřicítkou prodá komukoliv a půjde osadit na drtivou většinu podvozků (i třeba z Leoparda).
Pokud jde o výrobu tanků, tak nové Leopardy se vyrábí ve Španělsku a Řecku, Leclerc prý není problém znovu spustit, Abramsy se vyrábějí myslím v Egyptě. Jinak nový tank patrně nabídne Ukrajina, možná i Izrael. Korea a Japonsko rovněž připadají v úvahu. Pronájem Leopardů 2A7EU je docela zajímavý krok jak rychle přijít k tankům, zatím to je nejpravděpodobnější možnost (pro Rumunsko).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...