Rumunsko nakupuje nové tanky

             Leopard 2A7 německé armády; ilustrační foto; větší foto /  Bundeswehr

Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.

Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 54 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.

Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.

I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.

Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.  

Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.

Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).

Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.

Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.

Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.

V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.

Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.

Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.

Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.

Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    10:54 09.08.2019

    Rokovania s európskou agentúrou sa blížia do záverečnej fázy. Po dojednaní posledných detailov by mali byť zmluvy podpísané v roku 2020 a dodávky by začali v roku 2022: ...Zobrazit celý příspěvek

    Rokovania s európskou agentúrou sa blížia do záverečnej fázy. Po dojednaní posledných detailov by mali byť zmluvy podpísané v roku 2020 a dodávky by začali v roku 2022: https://actmedia.eu/daily/eda-... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:31 04.06.2019

    Mimoriadne obsiahly a podrobný článok o modernizačných programoch rumunskej armády: https://www.roec.biz/project/t...

    Mimoriadne obsiahly a podrobný článok o modernizačných programoch rumunskej armády: https://www.roec.biz/project/t...

  • Jura99
    08:43 30.11.2018

    Pozoruhodné je, že od doby kdy nám Rusové sundali růžové brýle o nekonečném míru uplynulo 5let, ale tu dobu MO ČR (ale i mnoho dalších evropských vojsk) téměř vůbec nevyužilo k ...Zobrazit celý příspěvek

    Pozoruhodné je, že od doby kdy nám Rusové sundali růžové brýle o nekonečném míru uplynulo 5let, ale tu dobu MO ČR (ale i mnoho dalších evropských vojsk) téměř vůbec nevyužilo k dozbrojení. Za 5let se nekoupilo prakticky nic, kromě 20 dosud nevyrobených Pandurů, nějakých náklaďáků a pušek. Buď je ruský vliv větší než vypadá a dokáží modernizaci armády sabotovat nebo někdo klasicky věří, že "my už se zase nějak s nepřítelem dohodneme". Nechce se mi věřit, že za 5let nešel vyřešit žádný zbraňový systém, ať už děla, BVP či tanky. Přitom z války na Ukrajině víme, že mír se změní na válku klidně ze dne na den.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    18:10 28.11.2018

    Jara: Vojáci mluví z praxe z Pandury. Tedy nejedná se o loby, ale pouze o ukázku toho, že co funguje a dá se dojednat jinde. Není náš zástupce schopen.

    Jara: Vojáci mluví z praxe z Pandury. Tedy nejedná se o loby, ale pouze o ukázku toho, že co funguje a dá se dojednat jinde. Není náš zástupce schopen.

  • Clanek
    12:00 28.11.2018

    To nemusi platit vzdy. Stat ted jde kupovat rekneme 200ks techniky a na ten pocet muze dostat nejak vyhodnou smlouvu. Treba se zde ale najde nejakej sikovnej podnikatel, ktery by k ...Zobrazit celý příspěvek

    To nemusi platit vzdy. Stat ted jde kupovat rekneme 200ks techniky a na ten pocet muze dostat nejak vyhodnou smlouvu. Treba se zde ale najde nejakej sikovnej podnikatel, ktery by k tem 200ks tehle nove techniky umel prihodit jeste nejakou tu stovku techniky z vlastniho inventare, nebo treba z nektereho ze sousednich statu a najednou by mohlo jit PSM s "cenou servisu za kus" zase trosicku niz, pro tuhle vetsi zakazku. Teorie, ale jednoduse proto se to takhle dela. Proto je chyba se rovnou poustet do vyberoveho rizeni, nazyvat to tak, kdyz se da podobna transparentnost zajistit i jinak kdyz se chce.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    11:49 28.11.2018

    Clanek No já se divím protože když si kupujete něco jako BVP tak ho vyrábí jen PSM, když tedy podepíšete nákup bez servisu, automaticky se dostáváte do pasti, protože ten servis ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek
    No já se divím protože když si kupujete něco jako BVP tak ho vyrábí jen PSM, když tedy podepíšete nákup bez servisu, automaticky se dostáváte do pasti, protože ten servis dokáže zajistit v konečném důsledku jen a pouze PSM ..... Takovéhle opatření je pochopitelné při nákupu fabií, proč by si ale PSM nedalo zúčtování přirážku když u něj bude objednávat díly třeba omnipol, ten si taky přihodí 300procent jak je jeho dobrým zvykem a AČR kupuje servis 5 krát dráž než by jí nabídnul přímo výrobce.....Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    11:34 28.11.2018

    Tohle se dela z duvodu zpruhledneni, nebo alespon to by mel byt ten duvod. Kdyz nakupuji neco a dostavam servis k tomu (at uz "zdarma" nebo za nejakou domelou castku) tak nemam ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle se dela z duvodu zpruhledneni, nebo alespon to by mel byt ten duvod. Kdyz nakupuji neco a dostavam servis k tomu (at uz "zdarma" nebo za nejakou domelou castku) tak nemam jistotu zda je to skutecne vyhodne nebo to je jen hra s cisly prodejce. Proto se zvlast neco poridi a zvlast soutezi servis. Teoreticky, pokud byla nabidka kterou daval prodejce tak vyhodna tak nebude mit problem ji predlozit jeste jednou a vyhrat s ni i ono druhe vyberove rizeni. Jinak se prihlasi nejaka jina firma co to treba jeste podstreli a dan. poplatnik usetri. Tolik teorie. Ze je to spis nahravka na levarnu, na prihrani nemale castky nejakemu omnipolu atd. je v nasich podminkach bohuzel vice nez jasne, ale proc jsou takhle obecne nastavena pravidla vypisovani zakazek a vyberovych rizeni, tomu se nedivim.
    Celkove se to snazit hnat skrze verejnou zakazku mi prijde docela zbytecne. On se da udelat transparentne i nezakazkovy vyber formou vlada-vlada kdyz se chce. Tady to zase nekdo chce udelat kristalovejsi nez kristal a akorat se to na tom na X let zasekne.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    11:16 28.11.2018

    No nedokážu to moc pochopit.... dokázal by mi někdo fundovaný vysvětlit proč nejde při nákupu vyjednávat i servisní podmínky? Z praxe vím že nejvýhodnější servis lze nejvýhodněji ...Zobrazit celý příspěvek

    No nedokážu to moc pochopit.... dokázal by mi někdo fundovaný vysvětlit proč nejde při nákupu vyjednávat i servisní podmínky? Z praxe vím že nejvýhodnější servis lze nejvýhodněji vyjednat přímo s prime contractorem, neexistuje totiž žádná páka na to aby si případná prostřednická firma dokázala s výrobcem domluvit “slušné” ceny dílů o přístupu k tech. dokumentaci a montážních postupech, manuálů nemluvě....
    Kdo sedí v té komisy, takovéhle nařízení jdou vyloženě proti zdravému rozumu, nabízí se jediná logická možnost a to snaha zapojit do programu nějákou domácí firmu která si bude na servisu řádně hrabat, vždyť všechno přece zaplatíme my, komu by tedy vadilo že ČR bude ND diky takovýmto postupům platit např. Třikrát tolik ...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    11:00 28.11.2018

    Vládní skupině pro veřejné zakázky se ohledně nových BVP nelíbí propojení nákupu se smlouvou na servis. Samostatná servisní smlouva je prý i u Pandurů a vojáci z ní nejsou zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

    Vládní skupině pro veřejné zakázky se ohledně nových BVP nelíbí propojení nákupu se smlouvou na servis. Samostatná servisní smlouva je prý i u Pandurů a vojáci z ní nejsou zrovna nadšení... předpokládám že podobné záseky a zdržení budou postupně gradovat a sílit, spolu s tím, čím reálnější celá nákup bude a pokračovat nejspíš i po uzavření smlouvy

    https://www.euro.cz/byznys/boj... Skrýt celý příspěvek

  • Márten
    23:44 27.11.2018

    Ohledně diskuse MBT versus VPP bych chtěl jen připomenout co už zaznělo u jiného článku. A sice že tu skvělou ochranu Stanag 6 kterou má Puma měli MBT na konci druhé světové. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně diskuse MBT versus VPP bych chtěl jen připomenout co už zaznělo u jiného článku. A sice že tu skvělou ochranu Stanag 6 kterou má Puma měli MBT na konci druhé světové. Takže se nedivím vojákům že to nechtějí a rozhodně nejde o "pancéřování vyšší než T72", jak psal Luky.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:19 27.11.2018

    Všechny bývalé ruské satelity mají armády na hadry a "mohutné" zbrojení je jen obnova šrotu. A pokud u článku o akvizici ubohých 60MBT Rumunskem je nutné dopsat politickou agitku ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechny bývalé ruské satelity mají armády na hadry a "mohutné" zbrojení je jen obnova šrotu. A pokud u článku o akvizici ubohých 60MBT Rumunskem je nutné dopsat politickou agitku ve smyslu zbrojíme protože Putin, Rusko, erupce, nebo jsme se špatně vyspali, tak to jen dehonestuje celý článek.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:15 27.11.2018

    Západní propaganda o ohrožení Ruskem mne již opravdu na tomto serveru přestává bavit.

    Západní propaganda o ohrožení Ruskem mne již opravdu na tomto serveru přestává bavit.

  • Jara
    21:09 27.11.2018

    Měl jsem chvíli čas, tak jsem ze zvědavosti mrknul na video rumunských TR85, no nevím co znamená relativně moderní SŘP? Podle toho krytu nad kanonem bych si tipnul něco na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

    Měl jsem chvíli čas, tak jsem ze zvědavosti mrknul na video rumunských TR85, no nevím co znamená relativně moderní SŘP? Podle toho krytu nad kanonem bych si tipnul něco na úrovni našeho kladiva.... jinak to vypadá, na nový motor jestli v konfiguraci powerpack těžko soudit a dále umístili munici z korby do věže, ale to provedení vypadá na první pohled jaksi nedodělaně/naroubovaně obrovské svary (asi látovali nějáké díry), navíc to vypadá, že na každém tanku je to navařeno jinak křivě ..... o schopnosti ustát nějáký zásah bych si troufl polemizovat, největší ostudou na videu však nebyl tank, ale záběr neustrojených, zasraných rumunských tankánů s nějákým umaštěným hadrem na hlavě.... co si člověk může pomyslet .....Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    13:04 27.11.2018

    Rase Ještě bych dodal, když už budem platit vývoj čehokoliv, tak se najdou vhodnější projekty jako například evropský dron to je fajn zapojení Luky Těhle MBT na BVP už je ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Ještě bych dodal, když už budem platit vývoj čehokoliv, tak se najdou vhodnější projekty jako například evropský dron to je fajn zapojení

    Luky
    Těhle MBT na BVP už je docela dost a ten potenciál se tedy zmenšuje, pro novou prespektivní platformu bvp bych u nás přivítal třeba ten vývoj minometu, jestli i to není pro současný stav zbrojního průmyslu sci-fi, jak tady nastiňuje MALI v podobných debatách

    K výkoným kanonům na BVP, tady jsem trochu skeptický(samozřejmě vím o tom hovno) nedokážu si ale představit že výstřel nepoloží něco jako vysoké BVP na bok, přeci jen Němci i Amíci vyvíjejí nové munice a ty tlaky jdou pořád nahoru, řekl bych že u podvozku se s tím musí počítat od začátku.... mužem se dočkat 130ky na Lynxu, je ale otázka jestli bude schopen střílet plnotučnou munici nebo bude mít něco se snížený tlakem...?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:41 27.11.2018

    Mě přijde představa nákupu moderní, perspektivní platformy a následné domácí budování nástaveb lákavá. Obzvlášť pokud má i vývozní potenciál....ale to není nic nového a asi není ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě přijde představa nákupu moderní, perspektivní platformy a následné domácí budování nástaveb lákavá. Obzvlášť pokud má i vývozní potenciál....ale to není nic nového a asi není třeba dál rozvíjet pod článkem s rumunským MBT.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:22 27.11.2018

    Jara: ranec ani né, indonésii vyšel vývoj jejich středního tanku - MMWT Harimau (podvozek z Kaplanu), na 30 mil dolarů a trval tři roky - za to jsou tak max 3 MBT :-). Podobně si ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara:
    ranec ani né, indonésii vyšel vývoj jejich středního tanku - MMWT Harimau (podvozek z Kaplanu), na 30 mil dolarů a trval tři roky - za to jsou tak max 3 MBT :-). Podobně si nechala Argentina postavit svůj střední tank TAM (z Marderu). V našem případě by to mohlo být stejné, jde ale o priority. Osobně si neumím představit, že by AČR / MO financovalo jakýkoliv vývoj podobného vozidla. Z realistického pohledu, tak můžeme na vývoj něčeho podobného zapomenout.

    Rheinmetall sice pracuje na věži se 130 mm laufem, ale to je hudba vzdálené budoucnosti a kdo ví co z toho bude. Rheinmetall taky pracuje na lehčí osádkové věži, s lehčím kanónem, výsledkem bude něco jako už dlouho nabízí Cockerill nebo Ruag, tedy nic přelomového.
    nákupem zavedeného MBT všechny problémy s vývojem a handrkováním odpadají, byť zůstávají jiné problémy (váha, zázemí). Vysokotlaká stodvacítka, co jde osadit na většinu MBT, zvládá i top moderní munici, ale nejsem si vůbec jistý, zda by ji ústál podvozek BVP, byť docela těžký. Obávám se, že ne. To samé vysokotlaká stotřicítka.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    11:57 27.11.2018

    Rase
    No tak takhle zásadně vyvíjet “tank” z BVP, to by stálo ranec do kterého by se dost možná pohodlně vešel Leo2 A7

    Rase
    No tak takhle zásadně vyvíjet “tank” z BVP, to by stálo ranec do kterého by se dost možná pohodlně vešel Leo2 A7

  • Jara
    11:53 27.11.2018

    Juhelak Máte pravdu, ale o tom můj příspěvek přeci byl, tedy buď budem budovat domobranu a rezignujem na veškeré strategicko politické ambice, nebo budem budovat armádu, zatím je ...Zobrazit celý příspěvek

    Juhelak
    Máte pravdu, ale o tom můj příspěvek přeci byl, tedy buď budem budovat domobranu a rezignujem na veškeré strategicko politické ambice, nebo budem budovat armádu, zatím je to taková schizofrenie a úvahy o nějaké náhradě MBT něčím co vlastně je a není MBT s toho pramení, takových příkladů by jsme našli u AČR mnohem víceSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:49 27.11.2018

    Co píšeš dává smysl.
    Každý musí hájit svoje a kdyby se neozval, pravděpodobně skončí s tím nízkotlakem.

    Co píšeš dává smysl.
    Každý musí hájit svoje a kdyby se neozval, pravděpodobně skončí s tím nízkotlakem.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5