Írán vyhlíží špičkové ruské protivzdušné systémy S-300
- 31. 8. 2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Írán s Ruskem vyjednává o dodávkách protileteckých a protiraketových systémů S-300. Dodávka takto výkonných zbraní však způsobuje nervozitu v zemích Středního východu, které nemají s Íránem ideální vztahy.
Írán již v roce 2007 uzavřel s Ruskou federací kontrakt na dodávku pěti praporů protivzdušného systému S-300 PMU-1 za 800 milionů dolarů. Vývoz však v roce 2010 zakázal tehdejší prezident Dmitrij Medveděv.
Írán přitom již do Ruska poslal zálohu 166,8 milionu dolarů. Po odstoupení od smlouvy Rusko poslalo peníze zpět Íránu.
Írán následně podal žalobu vůči Rusku k mezinárodnímu rozhodčímu soudu ve švýcarské Ženevě. Podle Íránu Rusko nedodrželo platné smlouvy a mělo Íránu zaplatit 4 miliardy dolarů.
Na začátku letošního roku se pozitivním směrem pohnulo vyjednávání o íránském jaderném programu. Rusko v návaznosti na výsledky jednání oznámilo zájem dodržet původní dohodu z roku 2007. Podle ruského ministerstva obrany mohou být systémy S-300 dodány Íránu "bezprostředně".
„V dané etapě nezbytnost takového embarga, a to dobrovolného ruského embarga, úplně odpadla," prohlásil na jaře ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Dodávka S-300 Íránu nebyla nikdy zakázaná - ani Radou bezpečnosti OSN, ani jednostrannými sankcemi Američanů či Evropanů. Pozastavení smlouvy Ruskem bylo ve skutečnosti reakcí na žádost našich západních partnerů, podle kterých půjde o prospěšný krok, protože Írán příjme konstruktivnější postoj při jednáních (o jaderném programu - pozn. red.).
Podle Lavrova posun ohledně íránského jaderného programu umožnil pokračovat v rozhovorech o dodávkách S-300 do Íránu. Lavrov zdůraznil, že S-300 neohrožuje okolní státy, "samozřejmě, pokud nechtějí zaútočit na Írán."
"Absolutně nesouhlasím s těmi, kteří říkají, že dodávky S-300 Íránu je politická chyba," zdůraznil Lavrov. Ministr zahraničí naopak prohlásil, v souvislosti s bombardováním Jemenu arabskými státy, že obranné systémy jako S-300 naopak zvyšují bezpečnost v regionu.
Vyjednávání pokračují do dnešních dní a vícero zdrojů očekávalo podpis smlouvy na přelomu srpna a záři. Hlavní překážkou vyjednávání je pravě žaloba u ženevského rozhodčího soudu. Rusko požaduje stažení žaloby nyní, Írán až po první dodávce S-300.
"Rozhovory pokračují. Konečné dohody dosud nebylo dosaženo. Írán chce zrušit žalobu u první smlouvy, až dostane první várku pod novou smlouvou, Rusko naopak trvá na tom, že žaloba musí být odvolána dříve, než bude provedena jakákoliv akce v rámci nově uzavřené dohody," citovala před několika dny ruská tisková agentury TASS zdroj z ruské vlády.
Vjačeslav Davidenko, mluvčí společnosti Rosoboronexport, odmítl informace agentury TASS komentovat. Rosoboronexport je ruská státní společnost, která zprostředkovává vývoz a dovoz ruských zbraňových a obranných systémů, produktů, technologií a služeb.
V současné době rozhovory pokračují, ale oproti původním zprávám nejsou žádné informace o stavu jednání. "Nemáme žádné nové informace, rozhovory s íránskými kolegy pokračují," odpověděl před několiak dny Anatolij Isaikin, generální ředitel společnosti Rosoboronexport, na dotaz agentury TASS, zda došlo k pokroku v jednáních.
Zdroj: TASS
Související články
Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?
Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už ...
- 30.05.2013
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko nabídne Íránu protiletadlové systémy S-300
Írán se možná dočká svého vysněného zbraňového systému. Podle ruského deníku Kommersant Rusové ...
- 25.06.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie systémy S-300 nedostane
Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu ...
- 18.08.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU
Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a ...
- 05.06.2015
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
Tak co, stihne Izrael Iránu vybombardovat jaderná zařízení před tím, než ty S-300 dostane?
http://armata.cz/rusko-s-300-i...Tak co, stihne Izrael Iránu vybombardovat jaderná zařízení před tím, než ty S-300 dostane?
http://armata.cz/rusko-s-300-i......k plošné likvidaci východní techniky spojeneckou technikou - představme si, že by elitní útvary SSSR a Varšavské smlouvy zaútočili v roce 90 na Irán a Rusové by si na to vzali ...Zobrazit celý příspěvek
...k plošné likvidaci východní techniky spojeneckou technikou - představme si, že by elitní útvary SSSR a Varšavské smlouvy zaútočili v roce 90 na Irán a Rusové by si na to vzali nejnovější upgrady svojí techniky. K tomu by měli utajované informace o systému velení a řízení. Použili by na Iránce Su-27, MiG-31, nejnovější verze Téček i poslední druhy munice. Iránci by na ně nasadili svojí často opotřebovanou techniku z minulé války...a všichni by pak z toho udělali na dalších 100 let závěr o tom, že západní technika je "šajze".
Ale jsou to jen spekulace pro pobavení.Skrýt celý příspěvekto Deortc: K té válce v Iráku, Rusům spadla čelist možná tak z neviditelných F-117tek, které beztrestně likvidovaly Iráckou protivzdušnou obranu. Těžko říct jak vypadají americké ...Zobrazit celý příspěvek
to Deortc: K té válce v Iráku, Rusům spadla čelist možná tak z neviditelných F-117tek, které beztrestně likvidovaly Iráckou protivzdušnou obranu. Těžko říct jak vypadají americké tajné zbraně dnes, možná mají něco podobně převratného.
Krom těch F-117 jsem si žádných překvapení nevšimnul. Je snad přirozené, že když má někdo drtivou převahu a dražší, novější zbraně, že malý slabý Irák beztrestně zmasakruje. Kdyby zítra USA napadly Saudskou Arábii, byl by ten masakr podobně jednostranný bez ohledu na to co mají Saudové ve výzbroji.Skrýt celý příspěvekto Charlie: Nemáš pravdu. S-300 je navržena na likvidaci létajících prostředků, F-22 je takový létající prostředek. Ad. "pindíci" - hádky na téma "co má lepší parametry - zda ...Zobrazit celý příspěvek
to Charlie: Nemáš pravdu. S-300 je navržena na likvidaci létajících prostředků, F-22 je takový létající prostředek. Ad. "pindíci" - hádky na téma "co má lepší parametry - zda zbraně US, nebo ruské" jsou nejen tady snad jedním z nejobvyklejších druhů diskuze pokud je diskuze o vojenské tématice USA a příp. Ruska.
Pokud by tedy F-22 létaly v zónách chráněných S-300 aniž by S-300 v tomto nějak účinně dokázaly měnit situaci, tak by bylo jasné..... pokud by naopak S-300 účinně zasahovaly proti F-22, tak by bylo jasné také..... Ad. věk obou těch vojenských prostředků - F-22 je ve službě už téměř 20 let. S-300 Rusové neustále modernizují, pokud vím, tak poslední modely byly navržené někdy před deseti lety. Proto se domnívám, že reálné "porovnání pindíků" by v tomto případě mohlo být užitečné a dát lekci stoupencům jednoho či druhého tábora. :D
V této souvislosti jsem si nemohl nevzpomenout na obdobné "porovnávání pindíků", které se dělo během operace Pouštní bouře. Vzpomínám si, že tedy Rusům docela drsně spadla čelist údivem z toho, jak Amíci ruskou techniku plošně a jen s minimálními ztrátami likvidovali. Následně Rusové přišli s trapně dětinskými výmluvami typu "nedostatečně vycvičená Saddámova armáda" - jakoby oni sami snad na tom byli lépe a " Saddám měl zbraně bez tajných vychytávek, které sice nikdo nezná, ale kdyby tam byly, tak by změnily celou situaci v prospěch ruských zbraní" - douška o tajemných Wunderwaffen se pochopitelně dá jako výmluva použít vždycky, protože je to racionálními argumenty jen těžko vyvratitelné.
Mě by tedy prostě jen z obyčejné zvědavosti zajímalo zda se na této situaci něco za těch posledních 20 let změnilo. :)Skrýt celý příspěvekTak ona otázka "je lepší F-22 nebo S-300" je ze své podstaty pitomost hodná poměřování pindíků mezi šestiletými kluky na základní škole. F-22 je stíhač pro vybojování vzdušné ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ona otázka "je lepší F-22 nebo S-300" je ze své podstaty pitomost hodná poměřování pindíků mezi šestiletými kluky na základní škole.
F-22 je stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády (s možným nasazením proti pozemním cílům).
S-300 je pozemní protivzdušný raketový komplet pro ochranu vysoce důležitých cílů (podle verze určený pro vosjkovou PVO nebo PVOS).
Jedno lítá vzduchem, druhý jezdí po zemi, jediný, co mají společnýho, je že umí sestřelovat letedla a mají radar.Skrýt celý příspěvekDeortc: no já bych snad byl raději, kdyby otázka na to, kdo je lepší, jestli F22 nebo S300 potažmo S400, zůstala pouze akademickou a v reálu jsme se to nikdy nedozvěděli.
Deortc: no já bych snad byl raději, kdyby otázka na to, kdo je lepší, jestli F22 nebo S300 potažmo S400, zůstala pouze akademickou a v reálu jsme se to nikdy nedozvěděli.
Ve vztahu Izraele a S-300 pro Írán to bude podobné jako před lety, kdy Izraelci v rámci nenaštvat vztahy s Ruskem(tj.nedodat S-300 do Íránu) během rusko-gruzínské války v r. 2008 ...Zobrazit celý příspěvek
Ve vztahu Izraele a S-300 pro Írán to bude podobné jako před lety, kdy Izraelci v rámci nenaštvat vztahy s Ruskem(tj.nedodat S-300 do Íránu) během rusko-gruzínské války v r. 2008 předali Rusům kódy na data linky přes které komunikují bezpilotní letadla, které měla gruzínská armáda ve výzbroji od nás(z Izraele), které mohli Rusové poté bez problémů rušit a tím pádem byli Gruzíncům k ničemu a brzy po válce se jich zbavili.
Myslím, že naši politici Rusům připomenou tento krok(na který nejsem jako Izraelec rozhodně hrdý) a budou požadovat to samé od Rusů.Skrýt celý příspěvekto fenri: Pokud vím, tak vývoj F-22 probíhal v osmdesátých až první polovině devadesátých let minulého stol. První sériový výrobek sjel z montážní linky už v roce 1997, takže to ...Zobrazit celý příspěvek
to fenri: Pokud vím, tak vývoj F-22 probíhal v osmdesátých až první polovině devadesátých let minulého stol. První sériový výrobek sjel z montážní linky už v roce 1997, takže to srovnání S-300 mě připadá celkem přiměřené. Navíc, dle toho, co jsem o tom četl, ta verze dodaná do Iránu, má být podstatně modernější než běžné komplety s-300.
A co se týče S-400 - pokud vím, vyrobeno je jen pár kusů. I v Rusku je to celkem raritka a S-500 je stále ještě víc jen vize na papíře.
Kolik Rusové do dnešní doby vyrobili kompletů S-500? jeden testovací?Skrýt celý příspěvekLavrov zdůraznil, že S-300 neohrožuje okolní státy, "samozřejmě, pokud nechtějí zaútočit na Írán." To by vysvetlovalo preco sa rusi isli posrat z protiraketoveho dazdnika nad ...Zobrazit celý příspěvek
Lavrov zdůraznil, že S-300 neohrožuje okolní státy, "samozřejmě, pokud nechtějí zaútočit na Írán."
To by vysvetlovalo preco sa rusi isli posrat z protiraketoveho dazdnika nad europou.Skrýt celý příspěvektodomatch: Pripada mi ze mate bohatu fantaziu. Izrael ma nempochybne dostatok informacii priamo zo zdroja v rusku kde ma dostatocne dimenzovanu informacnu siet nez aby ohrozovala ...Zobrazit celý příspěvek
todomatch: Pripada mi ze mate bohatu fantaziu. Izrael ma nempochybne dostatok informacii priamo zo zdroja v rusku kde ma dostatocne dimenzovanu informacnu siet nez aby ohrozovala svoju siet v Irane ktoru potrebuje na ine dolezitejsie ulohy.
Co sa tyka Iskandera tam plati to iste ako u ostatnych ruskych zbrani a to ze pojde s vysokou pravdepodobnostou o exportnu verziu ktora byva obycajne na mile vzdialena od tej domacej a teda informacna hodnota priezkumu je blizka nule.Skrýt celý příspěvekKozulus, fenri, Nasťa, Ivan, T-34, Sergej, Saša: Ano Rusko se jistě touží vrátit na arabské trhy, které v éře SSSR přímo promořovalo svými zbraněmi a pokusí se vyšoupnout USA a ...Zobrazit celý příspěvek
Kozulus, fenri, Nasťa, Ivan, T-34, Sergej, Saša: Ano Rusko se jistě touží vrátit na arabské trhy, které v éře SSSR přímo promořovalo svými zbraněmi a pokusí se vyšoupnout USA a jiné západní zbrojaře. Lísání Lavrova k saudskému protějšku ve věci komplexu Iskander je toho první vlaštovkou. Pokud jde o Írán a S-300, snad si nemyslíte, že si koupí PMU "1"? A verze "2" má leccos jinak a Izrael jistě nebude zajímat, jak to mají nastavené Řekové u své verze, ale jak přesně to bude mít poladěné Írán u té novější.Skrýt celý příspěvek
Deortc: ono by bylo smutné, kdyby F-22 nedělal S-300 problémy. Vždyť S-300 vznikla před F-22.
Uvedené srovnání by bylo zajímavé s S-400, 500...Deortc: ono by bylo smutné, kdyby F-22 nedělal S-300 problémy. Vždyť S-300 vznikla před F-22.
Uvedené srovnání by bylo zajímavé s S-400, 500...Todomach opet dodrzel svoji kvalitativni latku? Opravdove prekvapeni. "Rusko jistě vyvine nemalé snahy stát se opět zbrojířem islámských režimů" To jako, ze z tamniho trhu ...Zobrazit celý příspěvek
Todomach opet dodrzel svoji kvalitativni latku? Opravdove prekvapeni.
"Rusko jistě vyvine nemalé snahy stát se opět zbrojířem islámských režimů"
To jako, ze z tamniho trhu vysoupnou USA? Ty teda Rusku fandis.Skrýt celý příspěvekMyslím, že tento krok by mohl skýtat naději na zodpovězení otázky ohledně kvality výzbroje ruské a americké - na to, co je lepší, zda stealth technologie F-22, nebo zda ruské ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že tento krok by mohl skýtat naději na zodpovězení otázky ohledně kvality výzbroje ruské a americké - na to, co je lepší, zda stealth technologie F-22, nebo zda ruské S-300. :PSkrýt celý příspěvek
Bude zajímavé jakou verzi S-300 Iránu vlastně Rusko prodá. V článku uvedená verze PMU-1 již není žádný výkřik techniky. K prodeji systému Iskander do SA-souhlas, že v pozadí ...Zobrazit celý příspěvek
Bude zajímavé jakou verzi S-300 Iránu vlastně Rusko prodá. V článku uvedená verze
PMU-1 již není žádný výkřik techniky. K prodeji systému Iskander do SA-souhlas, že v pozadí bude zájem USA o tento systém.Skrýt celý příspěvekPřízpěvek hodný Todomatche:
-S-300 je Západu známý skrz naskrz (Řecko, Slovensko...), navíc jde už skoro o 2 generace starý systém
-kdo je hlavním vybrojovatelem SA? Rusové?Přízpěvek hodný Todomatche:
-S-300 je Západu známý skrz naskrz (Řecko, Slovensko...), navíc jde už skoro o 2 generace starý systém
-kdo je hlavním vybrojovatelem SA? Rusové?Todomatch http://www.haf.gr/en/mission/w... Gréci majú už systémy S-300PMU-1, takže NATO má kde študovať tento systém ..... staršie verzie má i Bulharsko ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch
http://www.haf.gr/en/mission/w...
Gréci majú už systémy S-300PMU-1, takže NATO má kde študovať tento systém ..... staršie verzie má i Bulharsko a Slovensku ....Skrýt celý příspěvekRusko jistě vyvine nemalé snahy stát se opět zbrojířem islámských režimů, jakým bylo v éře SSSR. Přiznám ale, že pokus prodat Saudské Arábii raketové komplexy Iskander mi tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko jistě vyvine nemalé snahy stát se opět zbrojířem islámských režimů, jakým bylo v éře SSSR. Přiznám ale, že pokus prodat Saudské Arábii raketové komplexy Iskander mi tedy vyrazil dech. Na druhou stranu je možné to vidět i pozitivně - v Íránu se vždy dařilo izraelské špionáži, bezpochyby nepromarní šanci, do detailu si ruský systém S-300 nastudovat. Vlastně i na ty komplexy Iskander by se mohli Američané přes Saudy pořádně mrknout.Skrýt celý příspěvek
Mno až na to, že Rusové v těch S-300 neměli zabudovaný žádný Iránský komponenty v hodnotě desítek procent zakázky a po zákazu vrátili Iránu peníze, které už poslal na jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Mno až na to, že Rusové v těch S-300 neměli zabudovaný žádný Iránský komponenty v hodnotě desítek procent zakázky a po zákazu vrátili Iránu peníze, které už poslal na jejich konta.
Jinak je to nemlich to samý, to souhlasím.
Mimochodem Frantíci na stavbě těch lodí prodělali kalhoty a s trochou škodolibosti musím dodat, že jim to i přeju.Skrýt celý příspěvek"Írán již v roce 2007 uzavřel s Ruskou federací kontrakt na dodávku pěti praporů protivzdušného systému S-300 PMU-1 za 800 milionů dolarů. Vývoz však v roce 2010 zakázal tehdejší ...Zobrazit celý příspěvek
"Írán již v roce 2007 uzavřel s Ruskou federací kontrakt na dodávku pěti praporů protivzdušného systému S-300 PMU-1 za 800 milionů dolarů. Vývoz však v roce 2010 zakázal tehdejší prezident Dmitrij Medveděv."
Copak mi to jenom připomíná? Zvláštní, že jsem od skalních zastánců Ruska, kteří tak strašně kritizovali Francii kvůli nedodání Mistralů, nikdy neslyšel kritiku Ruska a ani se Rusko nedočkalo od nich stejného odsouzení jakožto nespolehlivý partner.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...