Írán posiluje své bojové schopnosti v kyberprostoru
- 10. 2. 2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
V roce 2010 zaútočil na Írán a další země nesmírně propracovaný počítačový vir Stuxnet. Byl naprogramován tak, aby napadal elektrické rozvodné sítě a další průmyslové řídicí systémy. Nyní přišel americký generál letectva William Shelton s varováním, že díky zkušenostem získaných v boji s virem Stuxnet, Íránci zásadně zvýšili své schopnosti útočit v kyberprostoru.
Mnozí odborníci mají útok viru Stuxnet za jakýsi pomyslný první výstřel na novém válčišti – kybernetickém prostoru. Cílem viru Stuxnet, ač napadal a stále napadá různé elektrárny v Íránu i jiných zemí, bylo především íránské jaderné centrum pro obohacování uranu Natanz.
Nikdo se sice k vypuštění viru nepřihlásil, ale bylo jasné, že pro vývoj Stuxentu bylo třeba mnoha špičkových odborníků a špičkové technické zázemí. Útočník si musel například vyzkoušet na reálných modelech, zda vir opravdu funguje či nikoliv. K tomu bylo nejen nutné znát programové vybavení íránských jaderných zařízení (špionážní informace), ale také sehnat nebo vytvořit pro testování softwarový model íránských elektronických systémů.
Bylo jasné, že takové schopnosti má jen pár zemí na světě. Íránci proto obvinili USA a Izrael, případně rovnou na obě země. Ty nejen, že mají dostatek špičkových odborníků, nejlepší špionážní informace o Íránu, ale jsou také, především Izrael, s touto muslimskou zemí „na ostří nože“.
General Shelton před novináři mluvil velmi opatrně, ale zdůraznil, že íránské kybernetické schopnosti začínají být pro USA problém. „Je těžké mluvit o nynější íránské situaci,“ řekl Shelton pro agenturu Reuters. „Je jasné, že situace v Natanzu vyprovokovala reakci. Předpokládáme, že budují sílu (pro kyber obranu a útoky – pozn. redakce) s potenciálními schopnostmi, které se budou v následujících letech rozvíjet a představovat hrozbu pro Spojené státy.“
Írán byl v posledních letech obviněn z několika kyber útoků včetně toho z konce minulého roku, kdy byly napadané počítačové systémy amerických bank. Íránská armáda dokonce v poslední době začala vychvalovat své počítačové schopnosti.
„Byly jsme vybavení elektronickými bojovými systémy nejen pro budování obraných sil, ale spíše pro napadání nepřátelských komunikačních systémů,“ řekl agentuře Fars News Agency íránský brigádní generál Ahmad Reza Pourdastan.
Odborník za odborníkem zdůrazňují, že kybernetický prostor bude místo, kde se budou odehrávat ty nejzávažnější konflikty blízké budoucnosti. Finanční úspory v bankách, komunikace, burza, důchody, elektrárny, rozvodná síť, průmyslové podniky – to vše jse zcela závislé na počítačích. Pokud se některé zemi podaří napadnout velkou část těchto systémů, bude to pro napadenou zemi znamenat katastrofu.
Zdroj: cNet
Související články
Válka proti Íránu dávno začala
Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. ...
- 18.03.2012
- 2 komentářů
- Pavel Boháček
Izrael: práva na naši posvátnou půdu se nevzdáme
Skutečnost, že Palestina získala status nečlenské pozorovatelské země při Valném shromáždění OSN, ...
- 03.12.2012
- 34 komentářů
- Ctirad Sviták
Z izraelské letecké základny zmizely motory stíhaček F-16
Následující zprávu si izraelská armáda za rámeček rozhodně nedá. Čtvrteční izraelské noviny přinesly ...
- 16.12.2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Írán představil nový bojový stíhací letoun Káhir-313
Při příležitosti 34. výroční islámské revoluce představil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nový ...
- 04.02.2013
- 24 komentářů
- Michal Polák
Načítám diskuzi...