Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70

Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70
„See you soon!“ - Tchajwanské letectvo očekává stíhačky F-16C/D Block 70 ve své výzbroji. / ROCAF (Zvětšit)

Podle amerických médií, s odvoláním na zdroje z Bílého domu, administrativa Donalda Trumpa souhlasí s prodejem 66 víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70 tchajwanskému letectvu ROCAF (Republic of China Air Force). Nákup špičkových F-16 nepřímo potvrdilo i tchajwanské letectvo.

Špičkové F-16 pro ROCAF

Podle analýzy World Air Forces 2019 zpravodajského a informačního portálu FlightGlobal páteř ROCAF tvoří 144 stíhaček F-16C/D Block 20, které jsou modernizovány na standard F-16V Viper za 5 miliard dolarů. První letouny F-16V převzalo ROCAF v roce 2018 a celá přejímka skončí v roce 2023.

Středobodem modernizace F-16V je použití špičkového radiolokátoru AN/APG-83 typu AESA (Active Electronically Scanned Array), nového počítače pro řízení mise, prostředků elektronického boje, automatického systému zabraňujícího kolizi se zemí (Auto GCAS) a modernizovaného kokpitu. F-16V může také použít nejnovější zbraně pro boj s letadly, loděmi a pozemními cíli.

Letadlům F-16 sekunduje 46 stíhaček Mirage 2000-5, 102 lehkých domácích stíhaček F-CK-1 Ching-kuo a 52 lehkých stíhaček Northrop F-5.

Snaha prodat nová bojová letadla Tchaj-wanu má dlouhou historii. Již v roce 2006 Washington schválil prodej 66 letadel F-16C/D Tchaj-wanu, ale z prodeje na nátlak Číny nakonec sešlo a tehdejší administrativa Baracka Obamy místo prodeje nových F-16 nabídla modernizaci stávajících F-16A/B. Původně se Tchaj-wan snažil (a pořád snaží) získat nejnovější víceúčelová stealth letadla F-35 Lightning II.

Podle webu The Diplomat se ROCAF údajně zajímá také o letouny F-35B s krátkým startem a kolmým přistáním, protože při případné válce letiště ROCAF nepochybně zasáhnou čínské rakety. Letouny F-35B přitom dokáží odstartovat s plnou výzbrojí a palivem z rozjezdové dráhy dlouhé pouze 150 metrů (nebo míň).


Letouny ROCAF operující z dálnice; ilustrační video

S nástupem Donalda Trumpa a s probíhající obchodní válkou mezi USA a Čínou došlo ve věci prodeje F-16 k obratu. Podle amerických médií již administrativa Donalda Trumpa odsouhlasila prodej letounů F-16 nejnovější verze Block 70, které v ROCAF nahradí stroje F-5. Cena kontraktu dosahuje osm miliard dolarů.

F-16C/D Block 70 je nově postavený stroj a jeho technologie, včetně radiolokátoru, využívá F-16V. Zajímavou novinkou, jak ukazuje úvodní infografika, je použití pylonů pro trojici střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM. Jedna F-16 tak unese až osm střel AMRAAM. 

Lockheed Martin také na nedávno skončené thajwanské výstavě TADTE 2019 (Taipei Aerospace and Defense Technology Exhibition) ukázala model F-16 s dopředným infračerveným senzorem (zřejmě jde o novou verzi senzoru IRST21). Pasivní infračervený senzor umí skenovat vzdušný prostor před sebou na několik desítek kilometrů daleko a detekovat nejrůznější letící cíle, od letadel, vrtulníků, přes střely země-vzduch až po balistické rakety.

Souhlas navazuje na dřívější prodej 108 tanků M1A2T Abrams a z ramene odpalovaných střel země-vzduch FIM-92 Stinger za dvě miliardy dolarů. Nyní musí prodej letounů F-16 schválit obě komory amerického Kongresu, ale neočekávají se žádné problémy.

Mezitím může prodej schválit americké ministerstvo zahraničí, resp. agentura pro obranou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), která schvaluje prodeje všech špičkových amerických zbraní do zahraničí.

Snahu Tchaj-wanu nakoupit letadla potvrdila i tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen během letecké výstavy TADTE 2019 . „Musíme neustále zlepšovat naši schopnost protivzdušné obrany. Doufám, že získáme více stíhaček F-16,“ uvedla Tsai Ing-wen.

Prodej F-16 pochopitelně vyvolal v Číně odpor. „Čína naléhavě žádá USA, aby plně uznaly velmi citlivou a škodlivou povahu příslušné záležitosti [prodej F-16], dodržovaly zásadu jedné Číny a tří společných čínsko-amerických komuniké, aby se zdržely prodeje stíhacích letadel F-16 na Tchaj-wan a zastavily prodej zbraní a vojenských kontaktů s Tchaj-wanem,“ uvedla tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying (Chua Čchun-jing).

„Jinak bude čínská strana jistě silně reagovat a USA budou muset nést všechny důsledky,“ dodala Chunying, aniž by byla konkrétní.


F-16 Block 70

Válka o pozice

Vztahy mezi Čínou a USA jsou již delší dobou vyhrocené a média často mluví i o možném vojenském střetu. Jak si vlastně obě země proti sobě vojensky stojí?

V případném střetu budou hrát hlavní roli námořnictva obou zemí a americké námořnictvo má nad svým konkurentem z Číny stále (prozatím) navrh. Navíc v případném střetu se Spojené státy mohou spolehnout na podporu (politickou, logistickou, či dokonce přímou vojenskou) z Jižní Koreje, Japonska, Filipín, ale i Vietnamu či dokonce Indie.

Hlavní sílu námořnictva Číny a USA tvoří torpédoborce ‒ americké námořnictvo provozuje dvakrát více torpédoborců třídy Arleigh Burke a nesmíme také zapomenout na 22 křižníků Ticonderoga. Stejně tak násobná převaha na americké straně panuje v námořním letectvu a jaderných ponorkách.

V případném střetu přitom nepůjde o invazi do Číny nebo kompletní zničení čínského námořnictva. Cílem bude odříznout Čínu od námořních obchodních tras vedoucí přes Jihočínské moře a ekonomicky tak Čínu zadusit. Ostatně vědomí toho, že americké námořnictvo již 70 let plně ovládá všechny světové námořní obchodní trasy (a diktuje normy chování na těchto trasách), se snaží Čína přes Střední Asii spojit s Evropou pomocí gigantického projektu nové Hedvábné stezky. Cílem je obejít námořní trasy, které kontrolují Američané.

V případném konfliktu je nutné počítat i s jadernými zbraněmi. Avšak nikoliv v tom ohledu, že budou použity, ale v tom ohledu, jak je vnímáná jaderná síla protivníka a tedy to, kde lze protivníka politicky a vojensky tlačit nebo jakou použít nátlakovou rétoriku.

Celou situaci ale komplikuje (nebo zjednodušuje) fakt, že balistické rakety odpálené přímo z Číny směrem na USA (nebo naopak), musí letět přes vzdušný prostor Ruska. Bez vtažení Ruska do případného americko-čínského střetu se tedy nedá s použitím balistických raket počítat.


Dolet raket odpálených z území USA

USA a Čína si tak mohou hrozit především balistickými ponorkami, kde mají Američané dvojnásobnou převahu v nosičích.

Pokud můžeme spoléhat na otevřené zdroje, Čína má ve výzbroji šest balistických ponorek Type 094 (navíc některé jsou určitě vždy v docích kvůli údržbě). Na každé se nalézá 12 střel JL-2 (dolet 7200 km) s jednou bojovou hlavicí o síle 1 Mt. Naopak americké námořnictvo může nasadit 14 balistických ponorek třídy Ohio. Jedna ponorka pojme 24 střel Trident-D5 s doletem 12 000 km. Každá střela pak pojme osm až 14 samostatně naváděných bojových hlavic W76 (100 kt) nebo W88 (475 kt). Střely Trident-D5 by měly získat i nové (a kontroverzní) bojové hlavice W76-2 se silou pět až sedm kt.

Zajímavé je, že střet mezi USA a Čínou, může rozhodnout Evropa, resp. Německo. Doposud se Německo k obchodní válce mezi USA a Čínou stavělo neutrálně, protože Německo má v Číně velmi silné obchodní zájmy. Současně se přitom vztah mezi USA a Německem zhoršuje viz Nord Stream nebo hrozby přesunu amerických vojáků z Německa do Polska.

Nedávno například konzervativní Trump oznámil, že zvažuje zařazení militantně levicové Antify na seznam teroristických organizací, což okamžitě v „rudo-zeleném“ Německu vyvolalo vlnu odporu. Nejhlasitější byli především Zelení a německá levicová Die Linke (v parlamentu má 7 %, podobně jako KSČM v ČR), která mimo jiné požaduje vystoupení Německa z NATO.

Není tak nereálná šance, že se Německo ve sporu přikloní spíše na stranu Číny (zejména, pokud vyhraje levice a Zelení). Takový černý scénář je mimochodem silně diskutován v Polsku, kde se navíc obávají silnějšího připojení Německa k Rusku.

Pro porovnání, v roce 2018 Německo exportovalo do Číny zboží za 110,5 miliardy dolarů a do USA v hodnotě 134 miliard dolarů.

Zdroj: The Drive, The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost

V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy

Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    20:37 08.12.2019

    když chce F-16 postrašit:
    https://www.reddit.com/r/Comba...

    když chce F-16 postrašit:
    https://www.reddit.com/r/Comba...

  • danny
    14:12 20.08.2019

    Myslím, že hlavním důvodem, proč Čína nezaútočí na Tchaiwan není strach z pár Abramsů nebo nových F-16. Ale hlavně ambice soudruhů získat ostrov mírovou cestou. Vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že hlavním důvodem, proč Čína nezaútočí na Tchaiwan není strach z pár Abramsů nebo nových F-16. Ale hlavně ambice soudruhů získat ostrov mírovou cestou. Vzhledem k rozdělení společnosti k tomu mají docela nakročeno. Vojenská akce by se nesetkala s příznivou reakcí ani od domácího publika, což by byl větší problém, než reakce ze zahraničí.
    Nová výzbroj ale Tchaiwanské vládě umožňuje sebevědomější vystupování v bilaterálních jednáních a ochranu ekonomických zájmů v oblasti.
    Napadení ostrova by mohla vyprovokovat snad jen výstavba americké báze strategického významu, kterou by Číňani považovali za ohrožení své dominance, případně významných cílů na pevnině.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    22:56 19.08.2019

    není to moc ale i tak to zbrzdí choutky pevninské Číny, modernizace Viper není žádné ořezávátko a ten letoun by dal do těla všem čínským letounům a ty lepší co mají z RF by to ...Zobrazit celý příspěvek

    není to moc ale i tak to zbrzdí choutky pevninské Číny, modernizace Viper není žádné ořezávátko a ten letoun by dal do těla všem čínským letounům a ty lepší co mají z RF by to nezachránili protože jich je málo.
    Politicky je to jednoznačné - jestliže se už po občanské válce Formosa oddělila tak měly Státy výměnou za křeslo v RB požadovat uznání nezávislosti. Pokud ostrovní čínani nechtějí žít pod vládou KS tak by se to mělo respektovat.
    Chápu i stanovisko pevninských číňanů, zvlášť jejich nynější vůdce by rád vyřešil ten konflikt který nebyl schopen ukončit ani Mao a čankajškovci jsou jim pořád solí v očích. Jenže když už to funguje takovou dobu tak je nepravděpodobné že by se chtěli stát pouhou provincií velké Číny. Už vyrostly nové generace které s původní čínskou říší nemají nic společného. Stejně jako Korejci, už jsou tak dlouho odděleni že hovořit o jednom národu je diskutabilní.
    ´Úvahy o použití větších zbraní jsou pasé, to ani jedna strana nechce riskovat ikdyž KS ČLR by ráda vítězství. Proto ten jekot kolem nových F-16, vzdalují jim sen o rychlé vítězné akci.
    No a pokud by Trumpa prudili ještě víc tak může dodat nejmodernější verzi F-18 a ty se vyrovnají derivátům Su-27 co má ČLR k dispozici.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:45 20.08.2019

      Čína se muže skutečně sjednotit! Problém je, že to nelze udělat pod totalitní vládou jedné strany. Stejně jako se všichni držitele JZ poučily, že není moudré se jich zbavit za ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína se muže skutečně sjednotit! Problém je, že to nelze udělat pod totalitní vládou jedné strany.
      Stejně jako se všichni držitele JZ poučily, že není moudré se jich zbavit za sliby.
      Stejně tak na Thaiwanu sledují jak Čína zachází ze svými sliby v Hong Kongu o svobodě...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:16 21.08.2019

        Jirosi: "Problém je, že to nelze udělat pod totalitní vládou jedné strany." Abychom se nedivili... Nějaký argument, proč to nelze?

        Jirosi: "Problém je, že to nelze udělat pod totalitní vládou jedné strany." Abychom se nedivili... Nějaký argument, proč to nelze?

        • Lukash
          13:25 21.08.2019

          Pretože to vidíme v Hongkongu, ludia ktorí už žili v slobode tažko prijmu činsky režim taký aký momentálne je.

          Pretože to vidíme v Hongkongu, ludia ktorí už žili v slobode tažko prijmu činsky režim taký aký momentálne je.

          • danny
            11:48 22.08.2019

            Lukash: to ale pořád neznamená, že to nejde, nebo že se to nestane. Při rozumné míře tlaku rozloženého do delšího časového období se společnost podvolí, zvlášť pokud se podaří ...Zobrazit celý příspěvek

            Lukash: to ale pořád neznamená, že to nejde, nebo že se to nestane. Při rozumné míře tlaku rozloženého do delšího časového období se společnost podvolí, zvlášť pokud se podaří vzbudit pocit vnějšího nepřítele, vnitřního nepřítele nebo nějakou jinou podobnou kravinu.

            Jinak osobně si myslím, že se u nás protesty v HK popisují poněkud růžově. Trošku se opomíjí uvádět, že zatím co ještě před 10-15 lety fungoval HK jako hub, přes který teklo 70% Čínského exportu, dnes je to s bídou 12%. Ceny nemovitostí rostou mimo jiné i díky přílivu peněz od čínských komunistických aparátčíků, kteří tam utíkají s penězi nakradenými na pevnině. Tito jsou také hlavním cílem extradikčního zákona jsou také hodně motivováni intenzivně podporovat boj proti němu.
            Opomíjet tyto významné vlivy vede ke zjednodušenému a zkreslenému vnímání situace.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:00 22.08.2019

            Pokud by to bylo jak popisuješ ty, bylo by to vydávání za finanční delikty.
            Ale třeba žádost o jmenný seznam protestujících celkem jasně mluví o opaku!

            Pokud by to bylo jak popisuješ ty, bylo by to vydávání za finanční delikty.
            Ale třeba žádost o jmenný seznam protestujících celkem jasně mluví o opaku!

        • Jirosi
          14:13 21.08.2019

          Lidé z Hong Kongu se nechali uchlácholit Čínskými sliby. Jak to Čína myslí je celkem jasné. Hned jak se tam dostali, začali utahovat šrouby. Každý rok jeden závit. Nevidí to jen ...Zobrazit celý příspěvek

          Lidé z Hong Kongu se nechali uchlácholit Čínskými sliby. Jak to Čína myslí je celkem jasné. Hned jak se tam dostali, začali utahovat šrouby. Každý rok jeden závit.

          Nevidí to jen V. kolona. Ale ta to nevidí v žádném statě ani u nás, proč by to zrovna na Taiwanu mělo být jinak....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:19 19.08.2019

    Konenčně jim USA poskytuje něco schopnějšího. Ale kdoví, třeba se od Trumpa dočkáme i budování dalších základen v okolí Taiwanu, nebo přímo na něm. Každopádně, to berou nyní za ...Zobrazit celý příspěvek

    Konenčně jim USA poskytuje něco schopnějšího. Ale kdoví, třeba se od Trumpa dočkáme i budování dalších základen v okolí Taiwanu, nebo přímo na něm. Každopádně, to berou nyní za lepší konec než obamovci.
    ...jen EU zůstává bezzubá a čím dál je jasnější, že nejlepší investici pro budoucnost činí poláciSkrýt celý příspěvek

  • Strategist
    19:34 19.08.2019

    Situace, že se Německo připojilo k Číně je dost černý, ale s tou rudo-rudo-zelenou koalicí těžko předpokládat, zda by k tomu došlo a můžeme doufat, že ji nikdy nesestaví, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Situace, že se Německo připojilo k Číně je dost černý, ale s tou rudo-rudo-zelenou koalicí těžko předpokládat, zda by k tomu došlo a můžeme doufat, že ji nikdy nesestaví, protože takové vedení u největší ekonomiky Evropy velmi nebezpečné.

    Co se týče Taiwanu, tak dodávka F16 je vítaným boostem, stejně jako dodávky tanků M1A2. V kombinaci s obchodní válkou to vypadá, že se USA začíná Číně naplno věnovat, což je velmi dobře a neuškodilo by kdyby se Evropa taky nějak přidala.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      11:26 21.08.2019

      strategist: obávám se, že ten vhodný čas věnovat se Číně už minul. A navíc aktuální konfrontační kurz s velmi krátkodobými cíli, které spíš míří na domácí publikum a krátkodobé ...Zobrazit celý příspěvek

      strategist: obávám se, že ten vhodný čas věnovat se Číně už minul. A navíc aktuální konfrontační kurz s velmi krátkodobými cíli, které spíš míří na domácí publikum a krátkodobé priority, které budou pěkně použitelné v rámci předvolebního PR, povede pouze k větší čínské emancipaci. Stranické vedení si může dovolit prohrávat bitvy, ustupovat. Není ohroženo vnitřní opozicí a politickými cykly.
      Krásně to bylo vidět na poslední vlně cel. Hurá, uvalíme cla. Né, vlastně je odvoláme, protože by byly socky nasraný, že mají na vánoce drahý tablety. A vedle toho nezadržitelný postup Čí´ˇnanů v 5G technologiích a vyprovokované nutnosti vytvořit vlastní, alternativní operační systém. Nebo spolu s dalšími z klubu otloukánků zvyšovat podíly ne-dolarových plateb.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        14:35 21.08.2019

        Trump se chce nechat zvolit, ale i když prohraje v USA to demokratický systém neohrozí. Můžeme dnes to samé prohlásit o Číně, a jen poklesu růstu HDP? Z odvetných opatření na ...Zobrazit celý příspěvek

        Trump se chce nechat zvolit, ale i když prohraje v USA to demokratický systém neohrozí.
        Můžeme dnes to samé prohlásit o Číně, a jen poklesu růstu HDP?
        Z odvetných opatření na sankce USA, je celkem jasně vidět, že ani soudruzi v Pekingu to nechtějí riskovat zkoušet.Skrýt celý příspěvek

      • Strategist
        19:18 22.08.2019

        danny: ano souhlasím, že s Čínou už se mělo dělat něco už dávno, ale Obama zaspal a George Bush měl práci jinde kvůli 9/11 a válce v Iráku, což dalo Číně dobrých 10 let navíc. Také ...Zobrazit celý příspěvek

        danny: ano souhlasím, že s Čínou už se mělo dělat něco už dávno, ale Obama zaspal a George Bush měl práci jinde kvůli 9/11 a válce v Iráku, což dalo Číně dobrých 10 let navíc. Také souhlasím, ale Trump to nemá lehké, demokrati mu za chvíli vyčtou i to, že si dá steak k večeři a jezdí autem a v současné době si nemůže dovolit ztratit tisíce voličů, protože by na něj byli naštvaní, že zdražili iPhony, boty a kdoví co ještě. Zátah na Huawei byl výborný tah na který Čína nemohla v krátkodobém hledisku reagovat. Nejlepší situace pro USA a nejhorší situace pro Čínu bude pokud Trumpa znova zvolí, to se může pustit do Číny hlava nehlava a už mu strach o žádné volby nemusí svazovat ruce. To by mohlo Čínu zasáhnout dost hluboko. Problém je, že Evropa se v tomto ohledu vůbec nesnaží a snaží se akorát vydělat a ušetřit, aby se mohlo utrácet za programy na podporu migrace a 51 pohlaví. Kdyby začali myslet strategicky tak by Čína mohla dostat ránu druhou, ale jaksi současné evropské vedení má jiné starosti...Skrýt celý příspěvek

        • danny
          09:42 23.08.2019

          Strategist: ten rozkol v americké administrativě je děsivý. Vůbec nechápu, jak si někdo může dovolit takto okopávat kotníky prezidentovi v situaci, kdy USA čelí opravdu globálním ...Zobrazit celý příspěvek

          Strategist: ten rozkol v americké administrativě je děsivý. Vůbec nechápu, jak si někdo může dovolit takto okopávat kotníky prezidentovi v situaci, kdy USA čelí opravdu globálním výzvám. Aspoˇn v existenčních otázkách bych očekával, že se rozhádané strany dokážou vzpamatovat a navenek působit jednotně.
          S Huawei si nejsem tak úplně jistý. Z mého pohledu by to byl geniální tah, kdyby americké firmy měly zpoždění v 5G tak půl roku. Ale ony mají aspoň 2 roky. Z klíčových komponent nemají nic. A jak ukazuje trh, ani rozsáhlou až hysterickou kampaň kombinovanou s nátlakem, blokádou a sankcemi, světový trh nesežral. Naopak, řada zemí se americkému tlaku otevřeně postavila, a to i země spojenecké. Nesežral to ani spotřebitel, přes propad trhu smart phone o 6% prodeje Huawei přes silný tlak rostly rekordně, o 30ˇ%. To samé v síťové infrastruktuře. Vypadá to, že se antikampaˇn obrátíla v nechtěné PR, hele, oni jsou asi fakt dobrý, když je i USA označuje za riziko.
          Ke schopnosti Evropy zaujmout v této situaci nějaké sebevědomé, konstruktivní a zároveň dostatečně silné stanovisko, se stavím dost skepticky. Obávám se, že nakonec dostane na hubu z obou stran a ještě poděkuje.Skrýt celý příspěvek

          • Strategist
            15:47 23.08.2019

            danny: Ano souhlasím děsivé to je a vypadá to, že podstatná část amerických voličů si vůbec neuvědomuje nějaké geopolitické zájmy a řeší nepodstatné výroky. Už jenom to, že celá ...Zobrazit celý příspěvek

            danny: Ano souhlasím děsivé to je a vypadá to, že podstatná část amerických voličů si vůbec neuvědomuje nějaké geopolitické zájmy a řeší nepodstatné výroky. Už jenom to, že celá demokratická strana se živila po 3 roky tím, že Trump je agent Ruska je dostatečná výstraha. Oni se prostě neuměli smířit s prohrou. Osobně mě alespoň potěšilo, že pro dodávku zbraní Taiwanu hlasovaly společně obě strany.
            Ono šlo spíše o to, že kdyby jim ze dne na den vypli Android(což teoreticky mohli) tak všechny čínské mobily Huawei jsou akorát tak těžítka na noviny. Souhlasím, ale ono ta mikroelektonika těm asiatům hold vždycky šla a pro USA toto asi nebyla priorita, ale souhlasím, že jsou pozadu. K tomu nárůstu prodejů Huawei, nemůžu to nijak dokázat, ale u například u mě se v posledních pár měsicích zvedl počet reklam na telefony Huawei několikanásobně, takže možná je zatím víc.
            Tak ono se v podstatě jedná o boj o trhy v Asii a v Evropě. Administrativa USA nedovolí Huawei postavit 5G síť v USA i kdyby měli zaplatit za vlastní 2x tolik. Zato taková Evropa, která ráda ušetří na takové věci, aby mohly jít peníze jinam (třeba do zelených technologií) a nechá si tu síť postavit, chvíli mumrali, pak se dohodli, že jim to Čína zaručí, že je nebude špehovat a to jim zřejmě stačilo. Co mě překvapilo byl fakt, že v některých případech dostalo Huawei (kvůli ceně asi) přednost i před evropskými poskytovateli(Siemens), což už je velký podraz.
            Souhlasím v současné době není v Evropě nikdo kdo by se dal pokladát za nějakou vůdčí osobnost s jasným geopolitickým plánem. Kdyť už jenom to, že většina Evropy není schopna dát ty 2% na NATO je k pláči.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:06 19.08.2019

    O americkom prezidentovi si myslím svoje ... ale v tomto prípade palec hore a klobúk dole : ) Tú servilitu voči Číne absolútne nechápem. Číňania sú pragmatici a je smiešne ...Zobrazit celý příspěvek

    O americkom prezidentovi si myslím svoje ... ale v tomto prípade palec hore a klobúk dole : )

    Tú servilitu voči Číne absolútne nechápem. Číňania sú pragmatici a je smiešne očakávať, že pre politiku budú ekonomicky poškodzovať vlastnú krajinu. Skrátka len skúšajú a ak sa im niekto ponižuje tak to berú ako plus k biznisu, ak sa niekto neplazí pred nimi, tak na biznis to nemá zásadný vplyv.

    Čína je síce silný ekonomický hráč, ale je to stále do značnej miery regulovaná ekonomika a čínsky plánovači sú tak isto zúfalo neefektívni ako i všetci ostatní pred nimi. Čína nefunguje vďaka svojej dikatúra, ale napriek nej. Tento "zázrak" je možný jednoducho preto, že Čína je ekonomicky stále pomerne zaostalá krajina a skrátka vie kam má ísť ... ide po vyšlapaných cestičkách a preto pomerne rýchlo dobieha západ, ale ešte stále je veľmi ďaleko od výkonu eknomiky vyspelých krajín na obyvateľa.

    Vzhľadom na udalosti v Hongongu je jasné, že spojenie s Čínou by vrátilo Tchajwan desiatky rokov dozadu .... ekonomicky, ale hlavne politicky ... byť ovečkou hodnotenou stranou je už veľký výplach mozgu, ktorý človek poznajúci vyspelý politický svet neodsúhlasí dobrovoľne.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:13 19.08.2019

      Pred Čínou sa treba mať na pozore. Teraz na to ešte nemajú ale príde čas keď sa budú cítiť ekonomicky, politicky aj vojensky tak silní, že už na nich žiadne vyhrážky či sankcie ...Zobrazit celý příspěvek

      Pred Čínou sa treba mať na pozore. Teraz na to ešte nemajú ale príde čas keď sa budú cítiť ekonomicky, politicky aj vojensky tak silní, že už na nich žiadne vyhrážky či sankcie nebudú stačiť. Teraz si ešte kde čo nechajú lebo potrebujú západné technológie a investície avšak to nebude navždy. Potom si začnú robiť čo sa im zachce a tí môže skončiť len dvoma spôsobmi... Buď sa s tým západný svet zmieri a necháme ich robiť si svoju politiku alebo nevyhnutne príde k veľkému konfliktu o post svetového hegemóna.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        18:00 19.08.2019

        Neexistuje možnost, jak nechat expanzivního agresora jen tak. Protože jednou zjistíš, že jeho zájem je na tvých hranicích bez ohledu jak dalo se dnes můžeš cítit. Historie nás ...Zobrazit celý příspěvek

        Neexistuje možnost, jak nechat expanzivního agresora jen tak. Protože jednou zjistíš, že jeho zájem je na tvých hranicích bez ohledu jak dalo se dnes můžeš cítit.
        Historie nás krutě učí, že to netrvá ani desetiletí a z lokálního problému je celosvětový.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          01:31 20.08.2019

          Konflikt veľkého rozsahu je fakticky nevyhnutný. Ostáva len otázka kedy. Či budeme posilnenej Číne ustupovať kým to bude únosné alebo ten konflikt vybavíme hneď ako to bude skoro ...Zobrazit celý příspěvek

          Konflikt veľkého rozsahu je fakticky nevyhnutný. Ostáva len otázka kedy. Či budeme posilnenej Číne ustupovať kým to bude únosné alebo ten konflikt vybavíme hneď ako to bude skoro neúnosné.

          S týmto scenárom viacmenej počítam. Pre mňa ostáva skôr zaujímavejšia otázka na ktorú stranu sa pridá Rusko. Rozoberme si rôzne scenáre...

          1/ Rusko sa pridá na stranu Číny a Čína prehrá. Rusko ako porazené bude bojovať o prežitie
          2/ Rusko sa pridá k Číne a Čína vyhrá. Rusko sa ocitne vo svete v ktorom Čína nebude mať prirodzeného nepriateľa a bude si môcť robiť čo bude chcieť a Rusko bude rovnako bojovať o prežitie
          3/ Rusko sa pridá na stranu USA a Európy ale Čína vyhrá. Pre Rusko ako porazeného opäť boj o prežitie
          4/ Rusko sa pridá na stranu USA a Európy a spoločne porazia Čínu čím sa môže opäť stať veľmocou a uzurpovať svoj podiel napríklad vo východnej Európe čím by sa opakoval scenár z roku 1945Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            07:50 20.08.2019

            5/ Rusko prehrá svoj boj o prežitie ešte pred vypuknutím konfrontácie s Čínou a jeho jednotlivé časti budú stáť ako nárazníkové zóny na oboch stranách konfliktu (tak ako povojnové ...Zobrazit celý příspěvek

            5/ Rusko prehrá svoj boj o prežitie ešte pred vypuknutím konfrontácie s Čínou a jeho jednotlivé časti budú stáť ako nárazníkové zóny na oboch stranách konfliktu (tak ako povojnové Nemecko).Skrýt celý příspěvek

          • PetrTechnik
            08:51 20.08.2019

            Chybí vám tu bod 6/ Konflikt Čína vs. USA se zacyklí do mnoha menších šarvátek , se střídavými úspěchy jedné či druhé strany. Obě strany přitom budou mít obavu z eskalace. Trochu ...Zobrazit celý příspěvek

            Chybí vám tu bod 6/ Konflikt Čína vs. USA se zacyklí do mnoha menších šarvátek , se střídavými úspěchy jedné či druhé strany. Obě strany přitom budou mít obavu z eskalace. Trochu to bude přípomínat válku na Jadranu za 1.WW,ale v řádově větším rozsahu. USA budou muset snížit svoji vojenskou přítomnost v Evropě a na Blízkém a Středním východě, kde se rozhoří lokální konfliky a bude napaden Izrael. Rusko zachová se sporu Čína - USA neutralitu. Jeho vliv v Evropě se spolu s Německem výrazně zvýší, protože se Evropa bude muset bránit mase uprchlíků, jako důsleku lokálních válek na Blízkém a Středním východě a z Afriky, která se bez trvalé pomoci propadne do ještě většího chaosu. Jinými slovy svět se propadne do stavu mnoha konfliktů a válek, což třeba my v ČR pocítíme výrazným snížením životní úrovně a demokracie.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            09:09 20.08.2019

            PT: Znížiť životnú úroveň a mieru demokracie by ste si nesporne boli schopní aj bez Americko-Čínskeho konfliktu. ;-) Ja by som ale naproti tomu poukázal na iný aspekt, a to ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

            PT: Znížiť životnú úroveň a mieru demokracie by ste si nesporne boli schopní aj bez Americko-Čínskeho konfliktu. ;-) Ja by som ale naproti tomu poukázal na iný aspekt, a to ako sa dá zarobiť na takom konflikte, pokiaľ ostaneme čo najdlhšie mimo a tým pádom nebudeme mať vlastné náklady na jeho vedenie - takto ryžovala Latinská Amerika, ale hlavne USA na tom, ako sme sa tu v Európe mydlili počas WW1 a WW2.Skrýt celý příspěvek

          • JirkaM
            09:31 20.08.2019

            7. Rusko se do konfliktu nezapojí, ale Čínu podpoří prodejem surovin, zbraní, informacemi atd. Až opotřebovávací válka skončí, Rusko z toho vyjde bohatší, Číňané mu budou vděční a ...Zobrazit celý příspěvek

            7. Rusko se do konfliktu nezapojí, ale Čínu podpoří prodejem surovin, zbraní, informacemi atd. Až opotřebovávací válka skončí, Rusko z toho vyjde bohatší, Číňané mu budou vděční a USA budou mít sami se sebou tolik starostí, že dají na dlouhý čas pokoj.

            Doufám, že si to v USA uvědomují a válku nezačnou.

            Podle mě globální elita nechce válku, chtějí jen konflikt mezi východem a západem a proto východu všemožně pomáhají, aby se západu ekonomicky a vojensky vyrovnal. Nás rozeštvou a oni pak budou prostředníci, kteří budou dobře vycházet s oběma stranami.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:37 20.08.2019

            Rusku se přidá na stranu západu, ono nemá alternativu. Čína jasně naznačila co si o něm myslí. I svým jednáním na Ukrajině, Sýrii jasně ukazuje, že chce sedět u stolu se ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusku se přidá na stranu západu, ono nemá alternativu. Čína jasně naznačila co si o něm myslí. I svým jednáním na Ukrajině, Sýrii jasně ukazuje, že chce sedět u stolu se západem.
            Horší to bude co zůstane v Rusku po konci Putina! Ten den se blíží každým dnem, ono je jedno či to bude zítra, za 5.let, za 10. let. Ale jednou to bude, a co bude pak to bude pro další osud světa mnohem podstatnější.Skrýt celý příspěvek

        • JirkaM
          09:25 20.08.2019

          Ale existuje. Když se agresivní agresor zkusil rozšířit do Vietnamu, docela to jeho agresivitu utlumilo. Když se druhý agresor zkusil rozšířit do Afgánistánu, utlumilo to jeho ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale existuje. Když se agresivní agresor zkusil rozšířit do Vietnamu, docela to jeho agresivitu utlumilo. Když se druhý agresor zkusil rozšířit do Afgánistánu, utlumilo to jeho agresivitu ještě víc.

          Jestli chtějí Číňani válčit mezi sebou, je mi to lidsky líto, ale tratit na tom zjevně nebudu.

          A za to, že je teď čína tak silná, poděkujte globalistům co tam přesunuli obrovské množství výroby i knowhow. Velké globální firmy jsou zlo velmi podobné Bolševikům.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:26 20.08.2019

            Do Vietnamu i Barmy šly po zemi! Od té doby se dost poučily získali technologie, prostředky pro vedení války.

            Do Vietnamu i Barmy šly po zemi! Od té doby se dost poučily získali technologie, prostředky pro vedení války.

    • Jura99
      18:08 19.08.2019

      Klobouk dolu by byla dodávka F-35A, toto je naopak malé vítězství Číny, v lepším případě zachování stavu.

      Klobouk dolu by byla dodávka F-35A, toto je naopak malé vítězství Číny, v lepším případě zachování stavu.

      • dusan
        19:20 19.08.2019

        Vec názoru ... ale momentálne potrebuje Tchajwan zúfalo vymeniť dosluhujúce stroje F-5, ako i M2000, ktoré sú veľmi olietané a zrelé na vyradenie, čo viem tak dokonca musia domáci ...Zobrazit celý příspěvek

        Vec názoru ... ale momentálne potrebuje Tchajwan zúfalo vymeniť dosluhujúce stroje F-5, ako i M2000, ktoré sú veľmi olietané a zrelé na vyradenie, čo viem tak dokonca musia domáci na nich obmedzovať lety aby "nedodýchali" ... čiže v tomto prípade je dodávka nových F-16V skôr prvá pomoc ako nejaký plánovaný nový rozvoj ....

        Skrátka Tchaj-wan je už čo sa stíhačiek v kritickom stave a vyriešil akútny problém .... je jasné, že v blízkej budúcnosti bude potrebovať postúpiť do inej ligy a teda 5.generáciu strojov, ale nateraz je na pekných pár rokov "za vodou" ....Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    17:03 19.08.2019

    V dohladnej dobe žiadna vojna medzi USA a Cinou nehrozi. UV Komstrany Činy si počka až vyprži zmluva o Hong Kongu a uvidi ako prebehne jeho inegracia do pevninskej Činy. Sudruhovia ...Zobrazit celý příspěvek

    V dohladnej dobe žiadna vojna medzi USA a Cinou nehrozi. UV Komstrany Činy si počka až vyprži zmluva o Hong Kongu a uvidi ako prebehne jeho inegracia do pevninskej Činy. Sudruhovia budu mat jasne informacie čo a ako treba urobit, aby nasledne aj Tchaj-wan riešili uspešne a s čo najmenšimi problemami a nakladmi. Kedže sučasny stav v Hongongu plati do roku 2047 maju dostatok času zmenit nielen samotnu Činu ale aj si zaistit vojensku dominaciu nielen "na svojom humne", ale celosvetovo.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      17:58 19.08.2019

      Kdyby Čína čekala, těžko by museli demonstranti do ulic...

      Kdyby Čína čekala, těžko by museli demonstranti do ulic...

      • palo satko
        18:17 19.08.2019

        A vieš vobec prečo demonstruju?

        A vieš vobec prečo demonstruju?

    • RiMr71
      00:16 21.08.2019

      " do roku 2047 maju dostatok času zmenit nielen samotnu Činu ale aj si zaistit vojensku dominaciu nielen "na svojom humne", ale celosvetovo." ...jen jestli na ně bude hegemon těch ...Zobrazit celý příspěvek

      " do roku 2047 maju dostatok času zmenit nielen samotnu Činu ale aj si zaistit vojensku dominaciu nielen "na svojom humne", ale celosvetovo."

      ...jen jestli na ně bude hegemon těch 30 let čekat s rukou v...Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
    15:10 19.08.2019

    Osobne si myslím, že pôjde o F-16V, čo je modernizovaná staršia verzia C/D na verziu Viper. To sa už viac rokov robí. Slovenské F-16 block 70 sú/budú úplne novovyrobené. Niekde ich ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobne si myslím, že pôjde o F-16V, čo je modernizovaná staršia verzia C/D na verziu Viper. To sa už viac rokov robí. Slovenské F-16 block 70 sú/budú úplne novovyrobené. Niekde ich označujú ako Super Viper. Tá výroba ešte len začne v novom závode kdesi v Južnej Karolíne a výrobca už dostal pokyn k výrobe našich strojov. Ten článok je trochu zmätočný, pretože nerieši zrozumiteľne tento problém, či ide o nové, alebo modernizované lietadlá. Navyše, aj keď by sa objavil nový zákazník s vyšším počtom kupovaných nových strojov, bolo by asi skutočne neprípustné, aby sa predbehli v rade. Jedinú výnimku by som videl vtedy, ak by bola zákazka priamo z americkej armády, ale aj tak by to bolo svinstvo, zvlášť, keď Slovensko už zaplatilo značnú časť ceny podľa zmluvy.Skrýt celý příspěvek

    • Wiktores_SVK
      15:45 19.08.2019

      V clanku je to jasne napisane, jedna sa o 66 novych F16 C/D blk 70. ROC dalej modernizuje 144 povodnych F16 C/D blk 20 na verziu F16 V.

      V clanku je to jasne napisane, jedna sa o 66 novych F16 C/D blk 70. ROC dalej modernizuje 144 povodnych F16 C/D blk 20 na verziu F16 V.

    • Gibon
      20:23 19.08.2019

      Nejednalo by sa o ziadne svinstvo. Ak by USA k takemu kroku pristupilo, bolo by urcite prerokované s MOSR. A dohodnute by boli kompenzacie. Od docasnej ochrany nasho vzdusneho ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejednalo by sa o ziadne svinstvo.
      Ak by USA k takemu kroku pristupilo, bolo by urcite prerokované s MOSR. A dohodnute by boli kompenzacie.
      Od docasnej ochrany nasho vzdusneho priestoru USAF ci Poliakmi, po dlhsi vycvik a udrziavanie sposobilosti nasich pilotov a technikov v USA. (Zatial by lietali na F16 starsich verzii tam)

      Taiwan jednoducho potrebuje tie stihacky viac a skorej ako Slovensko, ktore je chranene dazdnikom NATO.
      Je aj nasim zaujmom branit demokraticke zriadenia na kazdom m2 na svete.Skrýt celý příspěvek

  • Cpt. Morgan
    13:43 19.08.2019

    "V případném střetu budou hrát hlavní roli námořnictva obou zemí a americké námořnictvo má nad svým konkurentem z Číny stále (prozatím) navrh." Dovolim si pochybovat, ze by Cina ...Zobrazit celý příspěvek

    "V případném střetu budou hrát hlavní roli námořnictva obou zemí a americké námořnictvo má nad svým konkurentem z Číny stále (prozatím) navrh."

    Dovolim si pochybovat, ze by Cina postupovala tak, aby to americanom co najviac pasovalo vzhladom na typy a pocty techniky.
    Cina by podla mna skor utocila na americke lode s raketami odpalovanymi z pevniny. Nebude predsa svoje slabsie lodstvo hnat proti americkej presile. Cinan by utocil hlavne na lietadlove lode a ihc doprovod, aby americania nemali vo vzduchu prevahu. Potom by vysielali svoje hliadkovacie stroje na zistenie polohy ponoriek a ich znicenie. Ak by Cina vyslala hlavne torpedoborce a ine lode proti USA, hrozili by jej okamzite vysoke straty z dovodu precislenia a z dovodu, ze american je takto zvyknuty posobit a je to pre neho najlahsi sposob boja.

    Cinan nie je hlupak, aby daval americanovi co najlepsie sance a seba naopak vohnal do velkych problemov. Cinske rakety z pevniny dosiahnu az na Guam, pokryju cele juhocinske more, aj ostatnych americkych spojencov. Nie je dovod posielat tam lode a ludi na smrt. Tie by sa tam objavili, az po potopeni niekolko americkych lietadlovych lodi a kriznikov raketovymi utokmi.
    Ak by american nemohol ziskat v oblasti prevahu, nemohol by tam vybudovat plnu siet prostriedkov a musel by operovat len velmi obmedzene spoza hranic dosahu cinskych rakiet. Moria by obsadili cinske lode a ponorky mimo dosahu americkych lodi. Nastali by tahanice, situacia by bola nevypocitatelna a americka ofenziva by stratila iniciativu, cize prestala by "urcovat pravidla vyvoja a spravania". Po 70 rokoch by sa uz aj patrilo.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      14:14 19.08.2019

      Rovnako možno úspešne pochybovať, že by Američania pristúpili na také pravidlá, hry, ktoré by vyhovovali Číňanom. Budú proste predlžovať akčný rádius svojich palubných lietadiel a ...Zobrazit celý příspěvek

      Rovnako možno úspešne pochybovať, že by Američania pristúpili na také pravidlá, hry, ktoré by vyhovovali Číňanom. Budú proste predlžovať akčný rádius svojich palubných lietadiel a posiľňovať jednotlivé stupňe protiraketovej obrany. A sme znova tam, kde sme boli. ;-pSkrýt celý příspěvek

      • ssx02x
        15:49 19.08.2019

        pavolR, Ešte by som chcel doplniť to že predtým ako by Číňania mohli vystreliť nejaké rakety na LL ( Lietadlovú loď ) by ju museli najprv nájsť, a to aj napriek jej veľkosti nieje ...Zobrazit celý příspěvek

        pavolR,

        Ešte by som chcel doplniť to že predtým ako by Číňania mohli vystreliť nejaké rakety na LL ( Lietadlovú loď ) by ju museli najprv nájsť, a to aj napriek jej veľkosti nieje také ľahké ako by sa mohlo zdať.

        A určite by tam nebolo len námorníctvo a námorné letectvo, ale mali by podporu aj ich bombardérov, a možno aj protiponorkových lietadiel, a vzdušných tankerov, čím by získali viac možností na útok a obranu.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          16:20 19.08.2019

          Niektorí ľudia si to predstavujú skutočne jednoducho. Myslia si, že stačí vystreliť raketu a lietadlovka ide ku dnu. Samozrejme tak to nie je. To by potom nikto LL do ostrého ...Zobrazit celý příspěvek

          Niektorí ľudia si to predstavujú skutočne jednoducho. Myslia si, že stačí vystreliť raketu a lietadlovka ide ku dnu. Samozrejme tak to nie je. To by potom nikto LL do ostrého konfliktu ani nenasadil. LL vždy pláva vo zväze s ďalšími plavidlami ktorých úlohou je chrániť LL pred útokom z inej lode, z pevniny, zo vzduchu aj z hlbín. Oni zase nie sú blbí a vedia ako sa chrániťSkrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            17:40 19.08.2019

            Miroslav: Tak zase v ostrom konflikte proti vyspelemu superovi nikdy moderna lietadlova lod nebola a aj v americkych mediach sa zjavuju clanky, ze lietadlove lode su obri minulosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Tak zase v ostrom konflikte proti vyspelemu superovi nikdy moderna lietadlova lod nebola a aj v americkych mediach sa zjavuju clanky, ze lietadlove lode su obri minulosti a proti modernym rychlym manevrujucim protilodnym zbraniam nema zmysel ich stavat.

            ssx02x: LL sa da mozno tazko najst kdekolvek na svete, ale urcite sa da najst lahko v pribreznych pasmach a v miestach, kde maju dosah OTH radary. Takisto v miestach vysokej dolezitosti, ktore su pokryte druzicovym prehladom, ako ma Cina system sledovania v juhocinskom mori a prilahlych vodach prakticky v realnom case.

            PavolR: Americania nebudu vobec musiet pristupovat na Cinske pravidla, pretoze USA sa snazia zavadzat pravidla v blizkosti Ciny, nie naopak. USA vyvijaju iniciativu, nie Cina. Hrozi, ze USA uzavru obchodne trasy pre Cinu, ak by Cina nechcela respektovat pravidla, ktore USA uz 70 rokov urcuju inym. V takom pripade pride eskalacia od USA, ak sa im nebude pacit ako sa Cina sprava. USA by museli zautocit na Cinske plavidla, aby ich donutili znova posluchat pravidla urcovane amerikou. To znamena, ze pridu americke plavidla k cinskym brehom, nie naopak. No ak ked tam pridu, budu v dosahu cinskych rakiet. Napr. DF-21/26 (aka Guam Express) maju dosah do 6000 km. Si si isty, ze sa da predlzit dosah palubnych lietadiel z LL, aby dokazali preletiet 12000 km? Asi tazko. Povedzme, ze Cina dokaze pohyb zvazu aktivne sledovat len v polovicnej vzdialenosti - aj tak by museli tie palubne stroje preletiet 6000 km. Nalozeny Superhornet ma bojovy radius cez 700 km...
            Ak by nejakym zazrakom dokazali doletiet na cinsku pevninu, nemalo by to zmysel, pretoze bombardovat tam mobilne odpalovace Guam Killerov by (bolo velmi tazke) znamenalo totalny cinsky protiutok aj s jadrovymi zbranami. To znamena, ze USA mozu lode pouzit iba proti cinskym lodiam na mori a v tom pripade budu stale v dosahu cinskych protilodnych rakiet.
            Zazrak sa tam nekona ziaden a dolet lietadiel z LL sa neda predlzit tak, aby presiahol dolet DF-21/26. Ak by hypoteticky mali lietadla s takym dosahom, ich doba letu je v rade hodin a doba letu ASBM v rade zopar minut, cize ak by cinan zbadal, ze americke zvazy vysielaju velke mnozstva lietadiel na pevninu, US LL aj zvaz by schytali zasah DF-26 v pociatocnej faze letu ich palubneho kridla. Dostat vsetky lietadla z paluby do vzduchu trva okolo hodiny + nehovoriac o dobe letu k cielu, a prilet ASBM mozno ocakavat do par minut.
            A tie strely pocas letu aktivne manevruju, cize zostrelit ich s ABM raketami je takmer nemozne. Ak by aj, trosky letiace rychlostou 10M su ako niekolko tonovy railgun projektil... Teda samozrejme ak neratame prefikanu taktiku krutenia kormidlom a uhybania lodou rakete v terminalnej faze zostupu, takze toto:
            https://www.youtube.com/watch?...
            by skoncilo takto:
            https://www.youtube.com/watch?...
            pripadne poslu dalsie F-35 v kompromitujucom stealth a nazvu to "Beast mode".

            Existujuce ABM a AEGIS nedokazu strielat po hypersonickych manevrujucich strelach, ktore nesleduju balisticku krivku. Takze americania si posilnovanim protivzdusnej obrany pomoct nevedia.
            Cinania si ale posilnenim PVO pomoct mozu, lebo palubne stroje a bombardery nemaju hypersonicke rychlosti a zostrelit ich je priamy ucel PVO. Stihace sa tam ani nemaju ako dostat, lebo ich materske lode by boli potopene v ovela vacsej vzdialenosti. Bombarderov nebude tolko aby ich rozsiahla PVO nedokazala zneskodnit, hlavne ak to bude v prostredi, kde nebudu americke stihace a cinske letectvo a PVO bude mat plnu vzdusnu dominanciu.

            Je ine posobit v dosahu svojej pevniny a ine s velmi obmedzenymi moznostami cez polovicu planety.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:55 19.08.2019

            "No ak ked tam pridu, budu v dosahu cinskych rakiet. Napr. DF-21/26 (aka Guam Express) maju dosah do 6000 km" Výš proč míří na "guam", protože je to statický cíl z rozlohou o ...Zobrazit celý příspěvek

            "No ak ked tam pridu, budu v dosahu cinskych rakiet. Napr. DF-21/26 (aka Guam Express) maju dosah do 6000 km"

            Výš proč míří na "guam", protože je to statický cíl z rozlohou o několik řádů větší než LL. Přitom se střílí JZ...

            " Nalozeny Superhornet ma bojovy radius cez 700 km..."

            Slyšel si někdy termín tankování ve vzduchu..Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            18:23 19.08.2019

            Jirosi: na Guam sa nemieri protilodnymi ASBM, ale beznymi IRBM verziami a mieri sa nie preto, ze je to velky staticky ciel, ale ze je to strategicky ciel. ISBM mozu zasahovat lode ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: na Guam sa nemieri protilodnymi ASBM, ale beznymi IRBM verziami a mieri sa nie preto, ze je to velky staticky ciel, ale ze je to strategicky ciel.
            ISBM mozu zasahovat lode v juhocinskom moria prilahlych vodach tisicky km od Ciny vdaka detekcii druzicovym systemom, leteckym a zahorizontovym radarom.
            DF-17/21/26, ale aj ine rychle protilodne zbrane su preto protilodne, lebo ich maju nicit a ako take tu schopnost jednoducho z prioncipu musia mat, akokolvek si zelate, aby to nebola pravda.
            Moznost, ze protilodne zbrane su uplne nanic je nepravdepodobna. Ze su na 100 % uspesne je tiez nonsens, cize realita bude taka, ze ich uspesnot bude zavisiet od okolnosti, ale v zasade dokazu realne ohrozit lode a to staci na to, aby tam USA s lietadlovymi lodami nikdy utocit nesli.

            Kolko krat by si musel tankovat Superhornet, aby si z bojoveho dosahu 700 km urobil bojovy dosah viac 6000 - 10000 km (taky je dosah cinskych ASBM, ale potom x 2 aby nemusel pilot SH po zniceni Ciny vyskocit do mora).Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:09 19.08.2019

            No na tu vzdálenost musíš zasáhnout MANÉVRUJÍCÍ cíl, což znamená, že ten cíl musíš mít pod nonstop dohledem. K tomu musíš připočíst, že v případě takového scénáře pojedou i ...Zobrazit celý příspěvek

            No na tu vzdálenost musíš zasáhnout MANÉVRUJÍCÍ cíl, což znamená, že ten cíl musíš mít pod nonstop dohledem. K tomu musíš připočíst, že v případě takového scénáře pojedou i americké výstražné systémy na plné obrátky, takže v případě odpalu ti začne svaz provádět manévrování a protiobranu.
            A v neposlední řadě při takové blokádě nemusíš blokovat přístavy, ale stačí blokovat námořní trasy. Ta letadlovka bude až v poslední řadě, která bude blokádu krýt, ne dělat.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            19:39 19.08.2019

            Cina tie ciele vo velkej oblasti v rozsahu tisicov kilometrov od pevniny ma pod neustalym dohladom cez (ako som viackrat spomenul) letecke prehladove radary, druzicovy system, ...Zobrazit celý příspěvek

            Cina tie ciele vo velkej oblasti v rozsahu tisicov kilometrov od pevniny ma pod neustalym dohladom cez (ako som viackrat spomenul) letecke prehladove radary, druzicovy system, zahorizontove radary, etc..
            ASBM su manevrujuce hlavice s aktivnym koncovym nevrdenim a lietadlova lod ze jej ujde a tocenim kormidla ju vymanevruje je asi ako ze korytnacka ujde a vymanevruje letiacu gulku z revolveru. A ked ta gulka manevruje a sama sa navadza na ciel - aka je potom sanca?

            Lietadlova lod bude sice vzadu, ale aj to vzadu je maximalne na konci vzdialenosti tvorenej doletom palubnej letky, cize maximalne 2000 km pri vsemoznom nakombinovani strojov na nasobne dotankovania a maximalnej redukcii poctu strojov, ktore do tej vzdialenosti dosaihnu, kedze ostatne budu musiet tvorit tankovaciu zakladnu pre tych zopar vpredu, aby vobec dosli do tej vzdialenosti. Uz DF-21D mal dosah cca 2000 km, DF-17 glider ma dosah do 2500 km, DF-26 do 6000 km.

            Lietadlove lode su obri minulosti a v realnom konflikte s vyspelym protivnikom by velku bojovu hodnotu nemali. Akurat by vyhlbili krater do americkej narodnej hrdosti, ked by za derave potapali na dno juhocinskeho mora. V USA je o tomto verejna debata, ze lietadlove lode mozu vo vacsine pripadov konfliktov, ktore najviac zatazuju americky globalny vplyv znamenat iba zranitelne miesto a ich bojova hodnota je celkovo skor zaporna. Mozu mat ale nadalej hodnotu proti slabo rozvinutym protivnikom. Na boj s tymi silnymi ale musia USA najst novu technologicku odpoved, lebo LL su vtedy iba riziko straty. Vies si predstavit, ze USA pritiahnu slavne ku hraniciam juhocinskeho mora, zacnu tam obsadzovat nove cinske ostrovy, napadnu nejaku lod a Cina im ako odpoved vysle DF-26 a potopi lietadlovu lod, alebo rovno aspon dve, ako nedavno pre media zahlasili z Cinskej generality, aby si americka verejnost predstavila, co bude nasledovat ak USA neprestanu zasahovat do Cinskej sfery vplyvu? Verejnost v USA by zazila druhy 11. september, ale ovela horsi a panika v narode nezvyknutom celit porazke by bola devastujuca.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:20 19.08.2019

            Cpt. Morgan: "Moznost, ze protilodne zbrane su uplne nanic je nepravdepodobna. Ze su na 100 % uspesne je tiez nonsens, cize realita bude taka, " Realita je taková, že tu variantu ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan: "Moznost, ze protilodne zbrane su uplne nanic je nepravdepodobna. Ze su na 100 % uspesne je tiez nonsens, cize realita bude taka, "

            Realita je taková, že tu variantu kterou operujete mají ve vývoji....Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:33 19.08.2019

            Manévrující hlavice IMCB mají přesnost v řádu stovek metrů! A vždy se jedná o JZ! 250-500 kg konvenční hlavice při ceně střeli je spíše vtip, viz. útok tomahavky na Asada. Proto se ...Zobrazit celý příspěvek

            Manévrující hlavice IMCB mají přesnost v řádu stovek metrů! A vždy se jedná o JZ!
            250-500 kg konvenční hlavice při ceně střeli je spíše vtip, viz. útok tomahavky na Asada. Proto se tím míří na statické cíle...Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            20:50 19.08.2019

            Jirosi - iba tvoje zbozne prianie - DF-21D je vo vyzbroji od roku 2010, DF-26 od septembra 2015, DF-17 sa zavadza v tomto roku.

            Jirosi - iba tvoje zbozne prianie - DF-21D je vo vyzbroji od roku 2010, DF-26 od septembra 2015, DF-17 sa zavadza v tomto roku.

          • skelet
            06:52 20.08.2019

            vždy mě fascinují scénáře, které tak nějak ignorují protistranu. Pak dopadají tak, že protistrana neprovádí žádná protiopatření a hrdinně se žene na jatka.

            vždy mě fascinují scénáře, které tak nějak ignorují protistranu. Pak dopadají tak, že protistrana neprovádí žádná protiopatření a hrdinně se žene na jatka.

          • Klimesov
            08:30 20.08.2019

            Cpt. Morgan: Vaše teorie jsou silně přetažené za vlasy. Jsou založené čistě na papírových hodnotách zbraní a to ještě špatných. Naprosto ignorujete přirozené překážky jako je ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan:
            Vaše teorie jsou silně přetažené za vlasy. Jsou založené čistě na papírových hodnotách zbraní a to ještě špatných.
            Naprosto ignorujete přirozené překážky jako je horizont, popřípadě protiopatření jako je vedení elektronického boje.

            O Čínských radarech, které jsou schopny sledovat prostor za horizontem (přirozeným zakřivením země) jsou k dispozici jen omezené údaje. Jejich dosah může být teoreticky až 3000 km, ale jejich schopnost přesné detekce na tuto vzdálenost a odolnost proti rušení nebude moc vysoká. Osobně bych odhadoval schopnosti Číňanů přesněji zaměřit CSG svaz za horizontem někde v rozmezí cca 1000 km od svého pobřeží. Takže Čínské schopnosti útočit na vzdálenost kterou udáváte vy, to znamená 6000 km, na pohyblivý cíl, je z říše snů. Na tuto vzdálenost dokáží Číňané ohrožovat maximálně statické cíle, nikoli pohyblivé. To stejné satelitní detekce Jihočínského moře neprobíhá v reálném čase. Kdysi tu někdo dával simulaci jak dlouho probíhá satelitní detekce v Jihočínském moři a přesahovalo to 24 hodin než pokryli celou oblast.
            Dále vámi udávané dosahy střel jsou nesmyslné. Střela DF-21D má dosah cca 1500 km, pokud je odpalovaná z pevniny. A DF-26 mezi 3000 - 4000 km. Takže ne vámi udávaných 6000 km.
            Další věcí je, že ony tyto střely s velkým dosahem jsou poměrně drahé, a používají se až ve chvíli kdy je velká jistota zásahu. Což je u pohyblivého cíle složité. Svaz CSG dokáže za cca 11 minut urazit cca 10 km.
            Tudíž, pokud vezmeme v úvahu ty reálné faktory, které opravdu ovlivňují samotný střed, tak Čína není schopna z pevniny jakkoli účinně ohrožovat svas CSG na vzdálenost 6000 km. Toho by byla schopna pouze za použití svého námořnictva a letectva.
            Z pevniny bude Čína reálně schopna ohrozit svaz CSG někde kolem cca 1000 km aby měla velkou pravděpodobnost zásahu.
            Takže vámi udávané scénáře jsou z říše "jak si Hurvínek představuje válku"Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            00:14 21.08.2019

            "Lietadlove lode su obri minulosti a v realnom konflikte s vyspelym protivnikom by velku bojovu hodnotu nemali. Akurat by vyhlbili krater do americkej narodnej hrdosti, ked by za ...Zobrazit celý příspěvek

            "Lietadlove lode su obri minulosti a v realnom konflikte s vyspelym protivnikom by velku bojovu hodnotu nemali. Akurat by vyhlbili krater do americkej narodnej hrdosti, ked by za derave potapali na dno juhocinskeho mora."

            ...nějak jste se nám zasnil... :)
            LL jsou taková vykopávka, že všechny velmoci které na to "mají" investují obrovské krvavé prostředky do vlastních LL, které se svými parametry těm americkým "obrům minulosti" teprve uctivě blíží.
            A ti co na to nemají, tak o tom aspoň básní a staví modely (Rusko).Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            07:34 21.08.2019

            RiMr71: Taky mi ty hovna co se píší ohledně toho, že letadlové lodě jsou obři minulosti a v reálném boji by neuspěli, připadají divné. To je jako by chtěli tvrdit, že vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

            RiMr71: Taky mi ty hovna co se píší ohledně toho, že letadlové lodě jsou obři minulosti a v reálném boji by neuspěli, připadají divné. To je jako by chtěli tvrdit, že vlastně letiště a letadla celkově nejsou nic jiného než jen krámy, které v konfliktu prakticky nehrají žádnou roli a slouží pouze jako cvičné terče.
            Docela by mně zajímalo, jestli si tito stratégové uvědomují, že letadlová loď není nic jiného než jen plovoucí pohybující se letiště.
            Podle nich jsou veškeré tyto základny k ničemu a jediné co opravu rozhoduje válku jsou pouze a jen rakety, balistické střely atd. :D :D :D :D Mylšní jak Hurvínci :-)Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:11 21.08.2019

            Co ti na tom přijde divného? Pokud jeto z USA(západu), je to zbytečná drahá nepoužitelná věc... Pokud to vyrábějí "jinde", tak je to "gamechanger" co položí ostatní svět na kolena ...Zobrazit celý příspěvek

            Co ti na tom přijde divného?
            Pokud jeto z USA(západu), je to zbytečná drahá nepoužitelná věc...
            Pokud to vyrábějí "jinde", tak je to "gamechanger" co položí ostatní svět na kolena :)Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            02:01 22.08.2019

            skelet: ake protiopatrenia chces aby LL vyvinula, ked v nasobne vacsej vzdialenosti nez je dolet a dostrel jej palubnych strojov ju objavia cinske radary a zostrelia 10 machove ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: ake protiopatrenia chces aby LL vyvinula, ked v nasobne vacsej vzdialenosti nez je dolet a dostrel jej palubnych strojov ju objavia cinske radary a zostrelia 10 machove strely? Tie strely potrebuju zistit vopred iba pribliznu polohu formacie a koncove navedenie maju uz autonomne, to znamena, ze si vyhodnotia ciele a napadaju tie najhodnotnejsie a najvacsie. Ake protiopatrenia tam chce robit, ked sa na teba ruti niekolko ton kovu rychlejsie ako projektil z railgunu? Uhybat kormidlom ako v tych americkych videach? Vela, vela, vela stastia...

            KLimesov: ze by OTH radary boli nejako viac nachylne na rusenie mi nie jezname, skor naopak, pretoze ide o system , ktory by bolo treba z principu rusit na obrovskych plochach a 24 hodin denne, aby nemal schopnost detekcie zvazu lodi pocas celej ich cesty niekolko tisic kilometrov po mori. Ruske radary ako Duga mali dosah cez severny pol az po Kubu. OTH radary z 80 rokov dokazali registrovat vzlety a pristatia na vojenskych letiskach v Holandsku. Americke radary OTH mali v 80. rokoch dosah 4500 km. Terajsie Cinske o 30 rokov modernejsie budu mat 1000km? Sebaklam ako sa patri...

            Okrem OTH radarov maju predsunute stanice na umelych ostrovoch. To sposobi, ze vzdialenost od pevninskej ciny az po detekcny horizont bude musiet americka letka riesit viacnasobnym dotankovanim, co znamena exponencialnu redukciu poctu strojov, ktore tam doletia. Ak by aj mohli doletiet, aky problem bude pre Cinsku PVO znicit zopar malo Hornetov letiacich z LL? To precislenie sil je jednoducho absurdne. Vy ale dalej verte, ze Vas pan je naozaj mocny a ked chce rozstriela aj celu galaxiu :-).


            Dosah cinskych rakiet: The DF-26 has a range of 3,000–5,471 km. Horna hodnota je preto presna, lebo je to dostrel z realizovaneho odpalu kde aj naozaj doletela. Ze to je maximalna mozna hodnota nie je nikde zjavne. Je to maximalne testovana hodnota, kde vopred vybrany ciel sa nachadza v takej vzdialenosti. Ze by bol taky velky problem trochu viac predlzit balisticku raketu, aby sa pridalo zopar tisic km doletu sa mi nezda. Hociktore strely maju aj cez 10000 km dosah a ide len o to ci sa taky parameter aj realne vyzaduje. Ale aj tych 5471 km je nasobne dalej ako doleti cokolvek co startuje z lietadlovej lode. TO je konecna pre LL. Ak by dokonca LL utocila z povedzme 500 km vzdialenosti a vysle celu letku proti pevninskej Cine, DF-21 ju znici za 2-3 minuty a Hornety nebudu ani v 1/10 svojho planovaneho letu. Co potom, vyskacu do mora? ... Lietadlove lode su obri minulosti a v americkych odbornych mediach sa o tom vedie otvorena debata, akurat vo vazalskych statoch veli slepa poslusnost udrzovat naladu vysoko. Takze hurvinek to ma spocitane tak, ze Cina moze detekovat americke lietadlove lode niekolko tisic kilometrov od pevniny. Kolko presne vedia akurat cinania. Zhruba ale tolko, kolko technologia umoznuje, cize do 6000 km je realna hodnota. Pri ruseni a negativnych faktoroch nasobne menej, ale stale viac ako dolet Hornetov. Ak by aj nie, Hornety vyletia blizko pevniny, cinsky radar ich zachyti a posle na lietadlovu lod vsetko co ma. Rakety su urcite lacnejsie ako lietadlova lod a cele jeje letecke kridlo aj s celou posadkou. O politickej a mocenskej prestizi ani nehovoriac... Amerika moze vyslat Hornety aj 50 km od pobrezia, kym tam doletia, lietadlova lod bude pod vodou. To je jednoduchy fakt, ktory treba zacat chapat. Tam velmi ani o vzdialenost nejde. Ide o tu schopnost nevyhnutneho znicenia, o to, ze AEGIS nedokaze strielat na hypersonicke ciele, ze dostanu zasah takmer urcite , lebo Cina posle nie jednu, alebo dve, ale vsetko co ma (a ked lietadlovu lod zasiahne hoci iba jedna DF-21 letiaca 10M+, prepali dieru aj do oceanu), aby ponizila svetoveho hegemona pred ocami vlastnej verejnosti a vyvolala tak na zapade vzburu ludi z faktu, ze zapadna elita je odteraz bezmocna pri Cine a vladnut moze len v tam, kde ine mocnosti nie su. Myslis, ze ti co na zapade rozhoduju veci toto risknu, ze to nahodou a nepravdepodobne cele vyjde v ich prospech?

            Rimr71: lietadlove lode su obri minulosti a vykopavka, ak sa maju postavit rozvinutemu protivnikovi, ale na konflikty nizkej intenzity, proti malym protivnikom je to stale skvela platforma. Harasit taku Kubu, alebo Venezuelu v situacii, ze prezidenti tych statov budu mat pod kontrolov iba pozostatky povodnej armady a bude sa bojovat o kazdu stvrt s povstalcami, v takej chvili je lietadlova lod Gamechanger. Proti hypersonickym strelam s doletom tisicok kilometrov a dlhym detekcnym systemom je lietadlova lod len bezbranny ciel a potencialna narodna a politicka katastrofa epickych rozmerov. Preto chcu ine staty lietadlove lode, aby mohli riesit konflikty v oblasti svojich zaujmov, ale urcite nie aby ich posielali proti ovela vykonnejsim systemom vyspeleho protivnika. Poslat tisice ludi na smrt, stratit miliardy doalrov a utrzit image porazeneho nie je ziadna slava. Premyslite to, aj ked tradicna propaganda vam stimuluje naucene centra.

            Jednoducho vezmite na vedomie, ze nie je novinka, ze existuju na obidvoch stranach desiatky rokov systemy, co taku detekciu na tie vzdialenosti zvladaju, ze zvaz lodi na mori je idealny ciel na detekciu, ze protilodne balisticke rakety naozaj nejaku dobu existuju, ze ich dolet nie je nemozny, ale davno technicky zvladnuty, ze sa navadzaju same v konecnej faze identifikacie cielov viacerymi senzormi a ze rusit ich naraz je takmer nemozne, ze AEGIS postrelovat hypersonicke ciele nedokaze vobec, ze ak by aj vedel, nema take strely, a ze plan uhybat kormidlom daleko presahuje parametre dusevnej celistvosti. Ak ta strela dopadne rychlostou 10M, pojde s prehladom ku dnu na prvu ranu.

            Takze plavajuce letisko uz nebude dalej plavajuce. Ako sa chcete tomu branit? ved ta raketa sa zastavit prakticky neda. Ked ich poslu 10, staci ak uspeje 1. Kolko lietadlovych lodi by USA poslali, ak by islo do tuheho - 4? Nedokaze Cina vyslat 40 rakiet, aby totalne deklasovala globalneho supera? Tie rakety u vo vyrobe od r. 2010, tak asi ich 40 dokazali vyrobit, mozno aj 400, ale pri cinanoch by aj 4000 nemuselo byt nerealne, ak za 10 rokov dokazu totalne prebudovat celu infrastrukturu takej obrovskej krajiny... Saso Jeremy Clarkson ked bol v Cine, povedal: in Britain, we are doomed...Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:31 22.08.2019

            Cpt. Morgan: :D :D :D no pěkná esej založená na teorii a papírových hodnotách. Když pominu tu absolutní naivitu a váš Hurvínovský pohled na vedení boje, a osočování, že obhajuji ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan: :D :D :D no pěkná esej založená na teorii a papírových hodnotách.
            Když pominu tu absolutní naivitu a váš Hurvínovský pohled na vedení boje, a osočování, že obhajuji nějakého svého pána, tak přejdu rovnou k tomu podstatnému.
            Kolik že to ty vaše hypersonické balistické střeli mají na kontě reálných zásahů ve válečných situacích, na vzdálenost 6000 km?
            Můžete mi tu prosím napsat kolik lodí už se Číňanům podařilo reálně potopit, podle teorií které zde popisujete?
            Pokud já vím, tak doteď je to číslo nula :-)
            Vše co tu píšete, je pouze teorie nic víc nic míň. A to teorie založená na tabulkových hodnotách. A jak už jsem vám psal na samém začátku. Válka se nevede podle tabulkových hodnot, navíc podle hodnot s kterými neumíte ani pracovat. To že nějaká střela dokázala při testech za ideálních podmínek dosáhnout doletu 5471 km je sice pěkné, ale nic nevypovídající, protože neznáte procentuální hodnotu přesnosti na tuto vzdálenost. Ono i ty oficiální papírové údaje dostřelu 3000 - 4000 km jsou nic neříkající pokud neznáte procentuální úspěšnost zásahu na tuto vzdálenost. Ovšem jak nás učí historie a realita, tak žádná zbraň nemá 100% účinnost, a s rostoucí vzdálenosti klesá přesnost. Takže jediný kdo by něco měl brát na vědomí jste vy sám, a to tu skutečnost, že zbraně se ve válce nepoužívají na hranici svých možností, a to že něco má dostřel 3000 - 4000 a pokud přihmouřím obě oči a vezmu v potaz těch vašich 5471 km, tak to automaticky neznamená, že na tuto vzdálenost má 100% úspěšnost zásahů.

            To stejné platí i o radarové detekci. To že nějaký radar má teoretický dosah 4000 km neznamená, že na tuto vzdálenost dokáže 100% vše detekovat se 100% přesností. Pouze vám dokáže předat informace, že tam něco může být, ale co konkrétně a kde přesně už vám ten radar neprozradí. I zde platí čím dál tím horší přesnost detekce. A pokud nejste schopni předat střele přesné informace tak ta se prostě netrefí.
            Takhle to bohužel v reálném světě chodí. Tabulkové hodnoty nejsou 100%.

            To stejné platí i o navádění samotných střel. Ne opravdu nestačí znát pouze přibližnou polohu a prsknout tu střelu naslepo do luftu a doufat že se sama navede a trefí. Opravdu to ani takhle nefunguje. Tu střelu musíte po velkou část jejího letu zásobovat potřebnými daty o poloze cíle, a ona se až v konečné fázi dokáže sama navést. A pokud je cíl pohyblivý tak tím tuplem jí musíte neustále předávat nějaké informace. Samotné střely nemají senzory s tak obrovským dosahem (100 km) aby mohli fungovat autonomně. Nebo mi snad chcete tvrdit, že se Číňanům povedlo do celkem omezeného prostoru v trupu balistické střely nacpat radar o výkonech jaké mají letouny AWACS?
            A takovéto střílení střela naslepo je jenom jejich plýtvání. A jak už jsem také napsal výše, takové to střely jsou poměrně drahé a složité na výrobu a používají se až ve chvíli kdy je velká jistota zásahu, a ta je až při bližších vzdálenostech.

            Dále zásah automaticky neznamená potopení. Takže poměr 1 střela = 1 potopená loď je nesmysl.

            Takže abych to shrnul. Vaše teoretické eseje jsou sice pěkné, ale naprosto mimo mísu a vycházejí z říše" Jak si Hurvínek představuje válku"
            Zbraně se opravdu nepoužívají na hranicích svých možností a nemají na hranicích svých možností 100% účinnost, zvláště proti manévrujícímu cíli.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:20 22.08.2019

            Cpt. Morgan: Zkus se na chvíli zamyslet... V jižním v jihovýchodním Pacifiku pluje svaz CVN. V USA vyskočí na varovné tabuli výcenásobný odpal raket směr Pacifik, co tak asi ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan: Zkus se na chvíli zamyslet...
            V jižním v jihovýchodním Pacifiku pluje svaz CVN. V USA vyskočí na varovné tabuli výcenásobný odpal raket směr Pacifik, co tak asi udělají...
            Čekat na to zda jsou nebo nejsou konvenční nebudou.... V tuhle chvíli je to celkem jedno.

            Takže celá série raket DF je k ničemu. Kdokoliv by ji někdo použil je konec hry.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:11 22.08.2019

            Cpt.Morgan: "The DF-26 has a range of 3,000–5,471 km" Tohle a všechny vaše parametry se týkají pouze balistické verze proti statickým cílům typu "Guam". Odhadovaná koncová ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt.Morgan: "The DF-26 has a range of 3,000–5,471 km"

            Tohle a všechny vaše parametry se týkají pouze balistické verze proti statickým cílům typu "Guam". Odhadovaná koncová přesnost je 100m.

            Letadla z LL nejsou odkázání jen na tankování z dalších letadel z LL. Asi je náhoda, že zrovna USA provozují největší flotilu vzdušných tankerů na světě.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      17:41 19.08.2019

      Kam asi tak to válečné námořnictvo schová...

      Ropu z Perského zálivu a výrobky do Evropy budou vozit náklaďáky?

      Kam asi tak to válečné námořnictvo schová...

      Ropu z Perského zálivu a výrobky do Evropy budou vozit náklaďáky?

    • SofF
      23:22 19.08.2019

      těžko soudit, ale pokud by došlo až na ozbrojenou variantu tak jednoznačně by museli udeřit na hlavní zásobovací základny, bez toho by se Američanům hodně špatně válčilo a i ...Zobrazit celý příspěvek

      těžko soudit, ale pokud by došlo až na ozbrojenou variantu tak jednoznačně by museli udeřit na hlavní zásobovací základny, bez toho by se Američanům hodně špatně válčilo a i spojenci v regionu by zakolísali. Rozhodli by první hodiny konfliktu, pokud by byly na straně USA významné ztráty a narušení zásobovacích linií tak i u nich doma by byl tlak na ukončení nějakým smírem.Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
      07:06 20.08.2019

      ak zase v ostrom konflikte proti vyspelemu superovi nikdy moderna lietadlova lod nebola a aj v americkych mediach sa zjavuju clanky, ze lietadlove lode su obri minulosti a proti ...Zobrazit celý příspěvek

      ak zase v ostrom konflikte proti vyspelemu superovi nikdy moderna lietadlova lod nebola a aj v americkych mediach sa zjavuju clanky, ze lietadlove lode su obri minulosti a proti modernym rychlym manevrujucim protilodnym zbraniam nema zmysel ich stavat. - asi preto sa Cina tak zufalo snazi postavit svoje vlastne lietadlovky, ci?Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:17 20.08.2019

        Zjevují, ale kdo je asi jejich zdrojem? Případně, jakou náhradu uvádějí... Námořní letectví naprosto dominuje námořnímu boji. Pokud nezvládnete ten, pak těžko můžete řešit invazi ...Zobrazit celý příspěvek

        Zjevují, ale kdo je asi jejich zdrojem?
        Případně, jakou náhradu uvádějí... Námořní letectví naprosto dominuje námořnímu boji. Pokud nezvládnete ten, pak těžko můžete řešit invazi na pevninu. Vaše lodě nevyjedou z přístavu, nebo už jsou na jeho dně.Skrýt celý příspěvek

  • ssx02x
    13:13 19.08.2019

    Ja osobne si myslím že Čína na Tchaj-wan ( aspoň zatiaľ ) nezaútočí, lebo keby to spravila, tak by následná ekonomická blokáda, čo znamená sankcie, presun výroby do iných krajín, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja osobne si myslím že Čína na Tchaj-wan ( aspoň zatiaľ ) nezaútočí, lebo keby to spravila, tak by následná ekonomická blokáda, čo znamená
    sankcie, presun výroby do iných krajín, vysoká nezamestnanosť atď... spôsobili to žeby sa ich režim značne oslabil, alebo zanikol. A za toto im Tchaj-wan nestojí.

    A čo sa týka Nemecka tak ( pokiaľ sa tam nezmení vláda ) veľmi pochybujem že by sa priklonilo na stranu Číny, lebo USA a EÚ sú pre nich rozhodne dôležitejší ako Čína.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      13:30 19.08.2019

      Osobně bych nepodceňoval německý antiamerikanismus, způsobený tím, že jim USA už dvakrát zhatily jejich eurovládné plány, a také tamní vzestup rudozelených extrémistů :-(.

      Osobně bych nepodceňoval německý antiamerikanismus, způsobený tím, že jim USA už dvakrát zhatily jejich eurovládné plány, a také tamní vzestup rudozelených extrémistů :-(.

      • PavolR
        13:44 19.08.2019

        Ideologicky ohrozuje euroatlantickú jednotu skôr aktuálna vlna amerického evanjelikálneho fundamentalizmu a s ním spojený politický manichejizmus (podľa Trumpa sme horší než Čína, ...Zobrazit celý příspěvek

        Ideologicky ohrozuje euroatlantickú jednotu skôr aktuálna vlna amerického evanjelikálneho fundamentalizmu a s ním spojený politický manichejizmus (podľa Trumpa sme horší než Čína, iba menší), čo z toho robí fakticky západnú verziu ISIS.

        Každopádne môžu Američania ešte stále hroziť Nemcom, že odtiaľ stiahnu svoje vojská ( https://svet.sme.sk/c/22186174... ) ... :-DSkrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          14:57 19.08.2019

          Trump zde hovořil o nerovných a nespravedlivých podmínkách vzájemného zahraničního obchodu, které jednostranně znevýhodňují export USA do EU. S ISIS to nemá vůbec co dělat.

          Trump zde hovořil o nerovných a nespravedlivých podmínkách vzájemného zahraničního obchodu, které jednostranně znevýhodňují export USA do EU. S ISIS to nemá vůbec co dělat.

      • ssx02x
        14:27 19.08.2019

        liberal shark, Nie nepodceňujem, ale v súčasnosti tam nevládnu extrémisti ( a dúfam že ani nebudú ), a preto to nevyzerá tak žeby šli proti svojim spojencom. A navyše keby to ...Zobrazit celý příspěvek

        liberal shark,

        Nie nepodceňujem, ale v súčasnosti tam nevládnu extrémisti ( a dúfam že ani nebudú ), a preto to nevyzerá tak žeby šli proti svojim spojencom.

        A navyše keby to Čína spravila tak by bola ekonomicky odrezaná od sveta, takže by to pre Nemcov ani nemalo zmysel ich nejako podporovať.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          14:59 19.08.2019

          Je otázka, zda jsou ještě Němci schopni racionální úvahy, nebo jsou už zase vláčeni nějakou šílenou ideologií jako v roce 1870, 1914, 1918, 1933 :-(.

          Je otázka, zda jsou ještě Němci schopni racionální úvahy, nebo jsou už zase vláčeni nějakou šílenou ideologií jako v roce 1870, 1914, 1918, 1933 :-(.

          • RiMr71
            00:06 21.08.2019

            ...jsou zase vláčeni... svému Vůdci oddanou populací podporované dobro pro Evropu, ať už chce nebo ne, je opět na scéně. A opět v nejlepším kamarádčoftu s jejich odvěkým "lumpem se ...Zobrazit celý příspěvek

            ...jsou zase vláčeni... svému Vůdci oddanou populací podporované dobro pro Evropu, ať už chce nebo ne, je opět na scéně. A opět v nejlepším kamarádčoftu s jejich odvěkým "lumpem se kterým se domluvíme, aspoň většinou, co se nikdy neptá" - Ruskem.Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
      14:12 19.08.2019

      vojensky urcite nie - ak sa teda v cine k moci nedostane vyrazne agresivnejsie, nelogickejsie a nedockavejsie kridlo partaje ako je tam teraz. vojensky na to taktiez zatial ...Zobrazit celý příspěvek

      vojensky urcite nie - ak sa teda v cine k moci nedostane vyrazne agresivnejsie, nelogickejsie a nedockavejsie kridlo partaje ako je tam teraz. vojensky na to taktiez zatial nemaju, najme teraz ked americania, opat zaostrili na region a zrejme by nesedeli so zalozenymi rukami. povedal by som, ze cinania tak ako doteraz budu cakat a tlacit propagandisticky a ekonomicky na vzajomne zblizovanie, s tym, ze niekedy v buducnosti budu proste tak ekonomicky dolezity a vojensky tak silny, ze Tchaiwan pohltia a nikto proti tomu nepovie ani slovo.

      tak okolo roku 2008-2010, som zazil par velmi zvlastych situacii, ked v nasom regione bola snaha Cinskej republiky /Tchajwanu/ navazovat vztahy a spolupracu - velmi slubne vyzerajucu. Ked sme dosli na nejake rokovania pod zastitou organou nasej statnej spravy dost ma prekvapilo, ze sa okolo obsmietali zastupcovia Cinskej ludovej republiky, ktorym nasi "organi" kazdu chvilu chodili referovat kto a com jedna. Nakoniec zo spoluprace nic moc nebolo, nemozem sa zbavit dojmu, ze hlavne kvoli kontaktom medzi nasimi papalasmi a komancami z ciny.Skrýt celý příspěvek

  • ArcheologJD
    12:54 19.08.2019

    Dovolím si s Clánkem polemizovat. Podle toho co vím, tak pro tento typ dodávek představují hlavní faktory velikost zakázky a strategický zájem. Takže pokud má USA strategický zájem ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si s Clánkem polemizovat. Podle toho co vím, tak pro tento typ dodávek představují hlavní faktory velikost zakázky a strategický zájem. Takže pokud má USA strategický zájem na dodávce letadel pro Tchaj-wan a jedná se o 66 letadel tak trpasličí dodávky pro Slovensko a Bulharsko prostě počkají a upřednostněn bude Tchaj-wan. Koncem konců podle všeho demokrati klacky pod nohy házet nebudou, jak bylo zmíněno, zakázka udrží zaměstnanost a Trump v rámci sporu s Čínou kopne Peking do kulek, aniž by s tím mohli rudí soudruzi něco reálně dělat. Protože když se budou hodně vztekat a vyhrožovat tak se na scéně objeví možnost dodávky F-35B ...Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      13:02 19.08.2019

      Tak fabrika je v americkych rukou a na americke pude, Slovensko ani Bulharsko nema pozici si dodani vcas jakkoli vynutit, ano. Ale kdyz uz jdeme takhle do extremu, pak je vhodne ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak fabrika je v americkych rukou a na americke pude, Slovensko ani Bulharsko nema pozici si dodani vcas jakkoli vynutit, ano. Ale kdyz uz jdeme takhle do extremu, pak je vhodne dodat ze na podobne pripady zvykne smlouva pamatovat a nebylo by to pro americany zadarmo. Dalece vaznejsi nez nejaka smluvni pokuta by ale byl signal evropskym spojencum. Coz v souctu bude duvod proc po tom americani nesahnou, zas tak "ostra" ta situace kolem Thaiwanu dnes neni aby se american musel uchylit k podobnym krokum.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:16 19.08.2019

      Z článku: "První letouny F-16V převzalo ROCAF v roce 2018 a celá přejímka skončí v roce 2023." Probíhají dodávky modernizovaných F-16 rychlostí 29 ks ročně. Ty tu byl před ...Zobrazit celý příspěvek

      Z článku: "První letouny F-16V převzalo ROCAF v roce 2018 a celá přejímka skončí v roce 2023."

      Probíhají dodávky modernizovaných F-16 rychlostí 29 ks ročně. Ty tu byl před objednávkou z SR, Bul. Prostě jen na dodávky modernizací naváže produkční výroba nových kusů.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        13:51 19.08.2019

        Nedostávajú Tajwanci iba modernizačné balíčky, ako povedzme Gréci, pričom samotnú modernizáciu zrealizuje domáca firma?

        Nedostávajú Tajwanci iba modernizačné balíčky, ako povedzme Gréci, pričom samotnú modernizáciu zrealizuje domáca firma?

        • Jirosi
          17:36 19.08.2019

          A ten modernizační balíček se tam objeví jak?
          Certifikaci provedené opravy provede kdo?

          A ten modernizační balíček se tam objeví jak?
          Certifikaci provedené opravy provede kdo?

          • skelet
            19:11 19.08.2019

            To bude to nejmenší. AIDC spolupracuje s americkými firmami dlouhodobě a poměrně úzce.

            To bude to nejmenší. AIDC spolupracuje s americkými firmami dlouhodobě a poměrně úzce.

          • Jirosi
            13:20 20.08.2019

            Mě jen pobavilo, jak si někdo modernizuje stíhačky bez dodávek modernizačních dílu na koleně. Přitom bude mít stejný standart.

            Mě jen pobavilo, jak si někdo modernizuje stíhačky bez dodávek modernizačních dílu na koleně. Přitom bude mít stejný standart.

    • liberal shark
      13:31 19.08.2019

      V anglosaském světě se většinou smlouvy dodržují, zejména ty obchodní.

      V anglosaském světě se většinou smlouvy dodržují, zejména ty obchodní.

    • HEKTOR
      13:33 19.08.2019

      ArcheologJD - tak neviem aký meter používate,ale 14+8 vs 66 mi zase až tak trpasličie nepríde...príde mi to ako 1/3... + ešte ten bahrajn... a keby to aj tak bolo,čo asi nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      ArcheologJD - tak neviem aký meter používate,ale 14+8 vs 66 mi zase až tak trpasličie nepríde...príde mi to ako 1/3... + ešte ten bahrajn...
      a keby to aj tak bolo,čo asi nebude (koment-Clanek/Jirosi),tak prídu lietadla o rok,dva neskôr a s pokutou za neskoré dodanie budú aspoň lacnejšie...Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
      22:28 19.08.2019

      ArcheologJD , človeče :) Tak Američania otvorili komplet nový závod v Greenville v Južnej Karolíne, zamestnali viac ako 500 zamestnancov, ide tam komplet výrobná linka na nové F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

      ArcheologJD , človeče :) Tak Američania otvorili komplet nový závod v Greenville v Južnej Karolíne, zamestnali viac ako 500 zamestnancov, ide tam komplet výrobná linka na nové F-16 Block 70/70 a linka na F-16V,... https://www.lockheedmartin.com...
      A výrobca Lockheed Martin zatiaľ neoznámil odklad dodávky, naopak, deklaruje , že prvé 4 lietadlá prídu na jar v roku 2023, ostatné v roku 2024. Objednávky sú od Bahrain, Slovensko, Grécko, Bulharsko, Tchajwan, Maroko, a kto bude ďalší ? Asi Chorváti,...Skrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        23:01 20.08.2019

        A bude se těch 500 zaměstnanců učit na letadlech pro Slovensko, nebo na těch pro Tchajwan? ;-) A teď vážně, tahle letadla jsou teď asi nejlepší volba. Mnohem lepší než Gripeny od ...Zobrazit celý příspěvek

        A bude se těch 500 zaměstnanců učit na letadlech pro Slovensko, nebo na těch pro Tchajwan? ;-)

        A teď vážně, tahle letadla jsou teď asi nejlepší volba. Mnohem lepší než Gripeny od komančů ze Švédska, mnohem levnější než zatím nedodělané F-35. Podle mě si je Chorvati vyberou taky.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:59 19.08.2019

    Nevie sa nič o termíne dodávok? Lebo technicky by mali začať až po dodávke lietadiel do Kataru, na Slovensko a do Bulharska. Lenže to by trvalo dosť dlho - fakticky by dostali nové ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevie sa nič o termíne dodávok? Lebo technicky by mali začať až po dodávke lietadiel do Kataru, na Slovensko a do Bulharska. Lenže to by trvalo dosť dlho - fakticky by dostali nové lietadlá až po roku 2025. Na druhej strane by už pri týchto počtoch stálo za to zvýšiť tempo výroby a začať dodávať už objednané stroje skôr ...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      11:26 19.08.2019

      ... pardon, Bahrain, nie Katar ... :-)

      ... pardon, Bahrain, nie Katar ... :-)

    • Clanek
      11:27 19.08.2019

      Pokud se zvedne rychlost produkce novych F-16, SR to stejne nepomuze. Ta ma nasmlouvano dodavky '22 a '23 a neni duvod dodavat driv. Jakekoliv zvedani produkce by bylo vyuzito jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se zvedne rychlost produkce novych F-16, SR to stejne nepomuze. Ta ma nasmlouvano dodavky '22 a '23 a neni duvod dodavat driv. Jakekoliv zvedani produkce by bylo vyuzito jen a pouze k ziskazni novych kontraktu. Vzhledem k tomu v jake situaci je Tchajwan (rad ze mu vubec nekdo vubec neco proda), pak ani tahle hezka objednavka na 66 kousku nezavda duvod na zvedani produkce. Naopak, proc to nenatahnout, alespon se pracovni mista udrzi dyl. :)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:02 19.08.2019

      Myslím, že aj keby dnes američania zavolali, že prvé F-16 môžu prísť už budúci týždeň tak by sme ich neprijali. Je tam určitý časový harmonogram ako príprava infraštruktúry, výcvik ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že aj keby dnes američania zavolali, že prvé F-16 môžu prísť už budúci týždeň tak by sme ich neprijali. Je tam určitý časový harmonogram ako príprava infraštruktúry, výcvik posádok a pozemného personálu. Bolo avizované, že piloti MiGov na F-16 lietať nebudú ale budú sa vyberať úplne noví piloti aby si starí nepreniesli návyky z MiGov.

      Navyše je podpísaná zmluva s MiG tak, aby bola zabezpečená prevádzka MiG-29 kým nebudú F-16 schopné plne prebrať ich úlohy. Nejaký čas tak budeme mať vedľa seba MiG aj F-16 čo bude dosť finančne náročné a určite vláda nemá záujem toto obdobie zbytočne naťahovaťSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      12:36 19.08.2019

      Vzhledem k tomu, že jste si zaplatily plnohodnotný výcvik v USA, nemá cenu zrychlovat dodávky letadla. Stejně by čekali na piloty.

      Vzhledem k tomu, že jste si zaplatily plnohodnotný výcvik v USA, nemá cenu zrychlovat dodávky letadla. Stejně by čekali na piloty.

Načítám diskuzi...