Dělostřelecká a raketová mizérie americké armády

ATACMS  je série amerických taktických balistických střel s doletem až 300 km. / US Army

Jednou z nových priorit americké armády (US Army) je posílení schopností v provádění přesných úderů na dlouhé vzdálenosti. Klíčové jsou programy vývoje nových děl s dlouhým dostřelem ERCA (Extended-Range Cannon Artillery) a nových taktických raket LRPF (Long-Range Precision Fire).

Podle Richa Hornsteina, zástupce velitele ve vývojovém centru ARDEC (Armament Research, Development and Engineering Center), se americká armáda v posledních deseti letech stala “velmi, velmi efektivní” ve vedení protipovstaleckého boje. Avšak hlavní mocenští protivníci USA naopak posledních deset let investovali do zbraňových systémů, kterým americká armáda nevěnovala pozornost. 

“Nyní je armáda (US Army - pozn. red.) v nepohodlné a neznáme pozici… ,v určitých oblastech existují rovnocenní soupeři a v některých oblastech armádu soupeři dokonce překonávají,” uvedl Hornstein.

Prioritou americké armády pro následující roky se stalo mimo jiné obnovení schopností dělostřelectva a raketových jednotek. "Silně investujeme do přesné palby na dlouhé vzdálenosti," uvedl generál Mark Milley, náčelník štábu americké armády.

“Nebude to ale dělostřelectvo minulosti; bude to dělostřelectvo, kde schopnosti úderů s pozemními systémy dlouhého dosahu, který náš nepřítel nebude nikdy očekávat, dalece převýší to, co máme nyní ve výzbroji,” dodal Milley.

Generálmajor Cedric Wins, velitel centra ARDEC, zase upozornil, že vojáci americké armády se mohou dostat do situace, kdy jejich protivníci budou mít “větší palebnou silu a zbraně s větším dosahem.” Musíme znovu získat nebo nově vybudovat schopnosti, které jasně překonávají protivníky,” uvedl Wins.

Podle Winse nové dělostřelecké a pozemní raketové systémy sehrají klíčovou roli na vícedoménovém (multi-domain) bojišti, kde budou všechny pozemní, letecké, kosmické, námořní, kybernetické nebo elektronické systémy v reálném čase koordinovat svou činnost – budou se chovat jako jediný zbraňový systém.

V modelovém příkladu například stíhačka F-35 objeví pozice protivníka na zemi. Protože F-35 díky provázané všezastřešující vojenské síti zná pozice a schopnosti vlastních pozemních jednotek, předá informace o protivníkovi například dělostřelectvu, které v reálném čase, pouze díky údajům z F-35, zahájí palbu.

V oblasti dělostřelectva a raketových systémů jsou pro americkou armádu klíčové programy ERCA a LRPF.

V rámci programu ERCA centrum ARDEC vyvíjí tažnou houfnici M777A2 s prodlouženou hlavní dlouhou 55 kalibrů (8,53 m). Armáda upravenou houfnici označuje jako M777A2 Extended Range (M777ER). Cílem je prodloužit dostřel M777A2 až na 70 km.

V rámci programu ERCA armáda pracuje i na novém systému řízení palby a na nové munici. Může jít o dále zdokonalenou naváděnou munici M982 Excalibur, která má kruhovou odchylku (CEP) v cíli pouze 5 m.


M777A2 americké námořní pěchoty

M982 navíc na rozdíl od klasické dělostřelecké munice dopadá na cíl prakticky kolmo, takže mrak střepin je rovnoměrně rozprostřen do všech směrů. Klasické dělostřelecké granáty dopadají na cíl pod ostrým úhlem a mrak střepin připomíná v půdorysu spíše motýlí křídla.

V minulých měsících a letech armáda testovala M777ER se slabšími prachovými náložemi. Po instalaci výkonnější úsťové brzdy ARDEC plánuje plné schopnosti M777ER, tedy maximální dostřel 70 km, předvést v roce 2018.

Nedávno firmy Lockheed Martin a Raytheon získaly 36 měsíců dlouhý kontrakt, v jehož rámci mají rozpracovat návrhy budoucí taktické rakety země-země LRPF s doletem 500 km. Nové střely LRPF nahradí u armády těžké rakety MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) s doletem 300 km.

Pásový raketomet M270 MLRS pojme čtyři střely LRPF (místo dvou ATACMS) a kolový M142 HIMARS dvě střely LRPF (jednu ATACMS).

Podle americké armády samotná vývojová fáze LRPF začne v roce 2021 a se zavedením LRPF do výzbroje se počítá mezi roky 2025 až 2027. Avšak vzhledem k tomu, že LRPF se nedávno stal prioritou, armáda může do programu investovat více peněz s cílem uspíšit vývoj.

Americká armáda pomocí programů ERCA a LRPF chce stáhnout náskok letectva a námořnictva v provádění přesných úderů na dlouhé vzdálenosti. Do roku 2020 námořnictvo získá minimálně 4000 střel Tomahawk nejnovější verze Block 4 s dosahem cca 1700 km a s CEP 3 až 5 m. Letectvo se zase může opřít o 3000 střel vzduch-země JASSM (370 km) a 1500 střel JASSM-ER (1000 km).

Zdroj: National Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Aktivní obrana Trophy pro americké tanky Abrams

Americké ministerstvo obrany dalo konečně souhlas k instalaci izraelského aktivního obranného ...

Americká armáda chce elektrické obrněné brigády

Dříve nebo později všechna vojenská vozidla přejdou plně na elektrickou energii. Otázkou je, zda ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sorge-227
    17:04 29.10.2017

    Ma niekto prehlad ako to je s delostreleckou municiu? Ked kuknem ruske delostrelectvo...pouzivaju klasicke stare velke kovove nabojnice s prachovou naplnou z korej vyberaju ...Zobrazit celý příspěvek

    Ma niekto prehlad ako to je s delostreleckou municiu? Ked kuknem ruske delostrelectvo...pouzivaju klasicke stare velke kovove nabojnice s prachovou naplnou z korej vyberaju pytliky strelneho prachu podla potrebneho dostrelu, tak ako u nas u DANY.

    Ked kuknem americke delostrelectvo, alebo zapadne, pouzivaju nieco ve tvaru maršmelov a davaju podla potrebneho dostrelu bez kovovej nabojnice, alebo US ma nabojnice vo velikosti psej konzervy....su v tomto rusove pozadu? V prachovych naplniach? Aj ked kuknem videa protiletadlovych ruskych palnych zbrani tak strasne cmoudi: kastan, pansir, a ked kuknem US mini gun a protiletecke systemy tak su bez takeho cmoudu.



    Kaštan:
    https://www.youtube.com/watch?...
    US phalanx
    https://www.youtube.com/watch?...
    Russian artilery:
    https://www.youtube.com/watch?...
    US artilery:
    https://www.youtube.com/watch?...
    CAESAR artilery
    https://www.youtube.com/watch?...

    Vyzera to ze rusko zaostava v tejto technologii,...Skrýt celý příspěvek

    • korbendalas
      13:18 27.07.2019

      Co se týká ouřivosti je to jen o tom že v USA se používá jinej prach, netoxickej atd. ruům je to v podstatě jedno, demaskující učinek je podružný protože už samotná palba ukáže ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se týká ouřivosti je to jen o tom že v USA se používá jinej prach, netoxickej atd. ruům je to v podstatě jedno, demaskující učinek je podružný protože už samotná palba ukáže kde je zbraň, jinak i rusové mají dělenou munici do kanonů, koukni se na system Msta -S nebo Koalicia SV, to video který jsi dal je ruský polní dělo tam je lepší mít munici s klasickou mábojnicí protože je volně postavený a vysavený povětrnostním podmínkám, v samohybných houfnicích používají sejnej princip malá nábojkaa pytlýky nebo válečky s prachem. Jinak je na netu článek od nějakýáho generála který odkazuje právě na to že US army je proti rusku v problemech s dostřelem i s počtama a s přesností a po akcích na ukrajině a v syrii šla ruská taktika strašně nahoru mají pozorovací drony jako prvky navedení palby atd. amíci to ted kupujou od poláků protože nic takovýho nemaj. ten článek ti dohledám a hodim odkaz, ono je několik oblastí kde rusko západu uteklo. jako je elektronický boj delostřelectvo raketový systemy atd
      https://thaimilitaryandasianre... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...