Warrior Web – nadlidská síla pro vojáky

Warrior Web
Foto: Technologický demonstrátor lidského posilujícího oděvu. VĚTŠÍ OBRÁZEK. / DARPA

Vojenští vývojáři již roky pracují na vojenských exoskeletech. Cílem inženýrů je ulehčit vojákům  přenášení těžkých nákladů, ba dokonce jim rovnou poskytnout doslova nadlidskou sílu. Nejdále pokročila ve vývoji americká vojenská agentura DARPA, která již od roku 2011 v rámci programu Warrior Web vyvíjí elektromechanický posilující oděv.



V současné době ujdou vojáci při pěších patrolách klidně desítky kilometrů s 50kg batohem. Nehrozí jim pouze vyčerpání, ale především zranění. Riziko se ještě více znásobí v horském terénu, typickém například pro Afghánistán.

Návštěvníci hor vědí, že není takový problém dostat se nahoru, horší je bezpečný sestup. Při něm nebo při překonávání těžkého terénu jsou obvykle namáhány kolena i kotníky, a což teprve nese-li voják na zádech již zmíněný batoh.

Vyvrtnutý kotník nebo natržené kolenní vazy představují při bojové operaci vážný problém. Vyřazen z boje není jenom postižený voják, nýbrž částečně i lidé, kteří se o něj musejí starat.

Cílem programu Warrior Web (Vojákova pavučina) je vytvořit pružný a lehký funkční oděv (exoskelet), který ochrání nejnáchylnější části lidského těla před zraněním, zejména pak  kotníky, kolena a kyčle. Oblek musí současně ulevit svalstvu a snížit tak jeho unavitelnost během dlouhých pochodů.  

Warrior Web Foto: Pohodlí především. Exoskelet nesmí vojákovi nijak překážet. Ideální bude stav, kdy ten ani nepozná, že má posilující oblek na sobě. / DARPA



Pohodlný, odolný a na údržbu nenáročný posilující oblek má voják nosit pod uniformou. Samozřejmostí je kompatibilita se současným vojenským oblečením, s výstrojí, ale především s neprůstřelnou vestou. Důležitá podmínkou je rovněž energetická nenáročnost posilujícího obleku (max 100 W).

"V současné době se vyvíjí řada technologií slibujících snížení rizika zranění, únavy a zvýšení výkonu vojáků," vysvětluje podplukovník Joseph Hitt, programový manažer projektu Warrior Web. "Naším cílem je všechny vyvíjené, a také doufejme některé zcela nové technologie zkombinovat do jediného systému, který bude nosit každý voják, jemuž bude poskytovat přesvědčivé výhody v reálných podmínkách."



Nyní (červen 2012 až prosinec 2014) probíhá "áčková" fáze programu (Task A), při níž chce DARPA prozkoumat několik klíčových technologií. Týká se to hlavně způsobu rychlé stabilizace kloubů a kyčlí, posílení svalstva, vývoje pohybových senzorů či vytvoření komunikačního rozhraní mezi člověkem a exoskeletem.

Dalším krokem je fáze Task B (první čtvrtletí 2014 až třetí čtvrtletí 2016). Stěžejním úkolem bude integrace nových technologií do obleku, aby jej mohlo nosit více než 90 % mužských i ženských příslušníků Ozbrojených sil Spojených států. Vrcholem úsilí se má stát skutečný prototyp, jenž se podrobí testování v reálném prostředí.

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

X1 exoskelet – robotický oblek pro kosmonauty i vojáky

Robotickými exoskelety (vnější kostra) se nezabývá jen vojenský průmysl, ale také například americká ...

Nejlepší přítel vojáka – robotické vozidlo SMSS

Robotické vozidlo SMSS bylo navrženo k podpoře pěších jednotek na bitevním poli. Na své korbě ...

Ochrana sluchu pro vojáky

  Na bitevním poli jsou uši vojáka neustále vystavovány nadměrnému hluku. Palba z vlastních zbraní, ...

Ruská armáda zavádí systém vojáka budoucnosti Ratnik

Podobně jako nejvyspělejší západní armády světa i Rusko pracuje na svém vlastním projektu „vojáka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JiriTintera
    22:38 11.09.2013

    Což o to možná usnadní, možná ne! Zajímavé bude až někde v terénu dojde šťáva.

    Což o to možná usnadní, možná ne! Zajímavé bude až někde v terénu dojde šťáva.

  • Ultramarinus
    22:06 10.09.2013

    Špičková technologie, kterou po dlouhém koketování plánují v blízkých letech odzkoušet a zavést. Nu, snad to klukům (a holkám) v poli usnadní jejich práci a pomůže ochránit zdraví. Zobrazit celý příspěvek

    Špičková technologie, kterou po dlouhém koketování plánují v blízkých letech odzkoušet a zavést. Nu, snad to klukům (a holkám) v poli usnadní jejich práci a pomůže ochránit zdraví.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...