Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.

Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.

Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.

„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“

Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.

Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.

V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.

Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“

„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.

Autoři dále v článku upozorňují:
„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“
„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Rusko dokončilo prototyp nového bombardéru Tu-22M3M

Ruská společnost Tupolev oznámila dokončení výroby prvního prototypu hloubkově modernizovaného ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • logik
    22:54 02.09.2018

    Jirosi: Alek bych se rozhodně nezbavoval, když už je máme a máme zázemí na ně. Možná budu kacíř, ale ty stroje jsou IMHO dobrý a maj velkou bojovou hodnotu, pokud už šetřit na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: Alek bych se rozhodně nezbavoval, když už je máme a máme zázemí na ně. Možná budu kacíř, ale ty stroje jsou IMHO dobrý a maj velkou bojovou hodnotu, pokud už šetřit na letectvu, tak nezavést bitevní vrtulníky, a ne rušit alky....

    A stejnětak teď nemá smysl kupovat Grippeny Cčka. To je letadlo za zenitem a, vzhledem k tomu, že hlavní zákazníci přecházejí na Ečka, bez budoucnosti.

    Fenri: Severní vietnam ale nebyl severní vietnam, ale Severní vietnam + Čína + SSSR, navíc na domácí půdě. Ale to je jen detail.

    GlobeElement: +1Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:06 23.08.2018

    Jara: Mýt silné letectvo = zbavit se ALCA, ve prospěch dalších "Gripen" (výhledově se zbavit i těch "Gripen" ve prospěch lepších letadel). "peníze by jsme měli investovat do ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara: Mýt silné letectvo = zbavit se ALCA, ve prospěch dalších "Gripen" (výhledově se zbavit i těch "Gripen" ve prospěch lepších letadel).

    "peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO"

    Kvalitní vybavení je drahé, takže buď se musíme spokojit z doma vyrobeným průměrným. Nebo nakoupit v zahraničí za značné peníze.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    13:26 23.08.2018

    Ale já neříkám stahovat ocas Fenri! Říkám mít silné letectvo a PVO a dvě špičkově vybavené a prvotřídně vycvičené brigády, tak aby si každý dvakrát rozmyslel srát se do nás(nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale já neříkám stahovat ocas Fenri! Říkám mít silné letectvo a PVO a dvě špičkově vybavené a prvotřídně vycvičené brigády, tak aby si každý dvakrát rozmyslel srát se do nás(nějaké raketomety a třeba SCALPU pro možnost kousnout ný také nebyla od věci), ale totální válku mi bojovat bez spojenectví nemůžeme, co popisujete vy je partizánský boj, ale ten přichází na řadu při prohře, kolapsu kdy nastupuje bezpráví ....zkrátka poslední možnost, musíme budovat ekonomiku a konečně i armádu, tak aby se do nás nikdo nezkoušel srát a my měli také větší vliv na spojence, to je jediná cesta.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    13:09 23.08.2018

    fenri

    Máš naprostou pravdu. Už samotný fakt, že i malý pes bude kousat zabrání zloději vlézt ti na zahradu.

    fenri

    Máš naprostou pravdu. Už samotný fakt, že i malý pes bude kousat zabrání zloději vlézt ti na zahradu.

  • fenri
    11:59 23.08.2018

    Problém vidím v tom, že je chybné jít do obranné války jen tehdy, pokud mám solidní naděje na vítězství. I prohraná obranná válka je investicí do budoucnosti. Za další během ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém vidím v tom, že je chybné jít do obranné války jen tehdy, pokud mám solidní naděje na vítězství. I prohraná obranná válka je investicí do budoucnosti. Za další během zdánlivě předem prohrané obranné válce se může stát velká spousta věcí a běžně se stává.
    Češi se nikdy neměli šanci ubránit Německu (přesněji obyvatelstvo dnešního Česka obyvatelstvu dnešního Německa, aby tu někdo netahal slovíčkaření). Přesto do toho šli a nejednou vyhráli, či se ubránili, prostě tu jsme, což celá řada národů, co byla od Rujany po Žitavu říct nemůže...
    Finsko mělo prohrát se SSSR a být smeteno. Sice prohrálo, ale způsobem, že smeteno ani náhodou nebylo. Izrael měl opakovaně prohrát s Araby. severní Vietnam měl prohrát s USA, stejně jako Afghanistán měl prohrát s Brity, Sověty a Američany... atd.

    Obecně by rezignace na vlastní obranu v situaci, kdy jsou vyhlídky pochmurné, vedla ke vzniku jediné světové totalitní říše.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    11:49 23.08.2018

    Jara + fenri Asi by bylo dobré ujasnit si pojmy. Co to znamená "ubránit se"? Odrazit útok nepřítele a způsobit mu ztráty, nebo nepřítele porazit a donutit ke kapitulaci? A ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara + fenri

    Asi by bylo dobré ujasnit si pojmy.

    Co to znamená "ubránit se"? Odrazit útok nepřítele a způsobit mu ztráty, nebo nepřítele porazit a donutit ke kapitulaci?

    A také záleží na tom, komu se chci ubránit. Izrael se ubrání státům typu Sýrie, ale Číně nebo Rusku by se bránil jen steží.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:30 23.08.2018

    Jara - no obecně si uvědomte polohu, velikost a závislost na dovozu asi 90% zemí světa. Podle vaší logiky by se bránit mohli tak akorát Američané, Rusové a.... a to je asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara - no obecně si uvědomte polohu, velikost a závislost na dovozu asi 90% zemí světa. Podle vaší logiky by se bránit mohli tak akorát Američané, Rusové a.... a to je asi všechno.
    Všichni ostatní jsou buď málo izolovaní, malí, nebo závislí na dovozu. Jak dlouho by se bránila Británie, Čína, Japonsko...bez dovozu ropy a dalších komodit?
    Jak by se bránil maličký Izrael? Malé a nerostnými a lidskými zdroji nedisponující Finsko? Atd. atd.

    Válka není komfortní záležitost.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    09:43 23.08.2018

    Givicz Ani CSLA by se nepříteli neubránila sama, ČR ani ČS nikdy nebyly schopné bránit vlast bez spojenců uvědomte si naší polohu, velikost a to že náš průmysl já závislí na ...Zobrazit celý příspěvek

    Givicz
    Ani CSLA by se nepříteli neubránila sama, ČR ani ČS nikdy nebyly schopné bránit vlast bez spojenců uvědomte si naší polohu, velikost a to že náš průmysl já závislí na přísunu surovin.....

    Naši prioritou by mělo být silné letectvo a PVO, pak by nám plnohodnotná střední a těžká brigáda plus výsadkový pluk stačili, peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO, kde samozřejmě mame svoje závazkySkrýt celý příspěvek

  • givicz
    09:27 23.08.2018

    GlobeElement srovnáváš nesrovnatelné.... současná expediční armáda která utápí miliardy korun v nekonečné válce v Afganistanu je možná tak schopna bránit větší okresní město.. ...Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement srovnáváš nesrovnatelné.... současná expediční armáda která utápí miliardy korun v nekonečné válce v Afganistanu je možná tak schopna bránit větší okresní město.. kdežto za komanču to byl sbor, který měl stovky tanků, letadel, děl a x násobně více lidí..

    mám kámoše co odešel nedávno z armády ( v době krize rušili útvar a on by musel na druhou stranu republiky) tak se jim na to vysral a teď říká,že když to porovná, tak měl 10 let dovolené za velice slušné prachy (dělal v autoparku dobíjel baterky atp)..... v pracovní době bazén, posilovna, kdežto teď musí skutečně pracovat...Skrýt celý příspěvek

  • technik
    09:18 23.08.2018

    Co se týká OT64 povolaných tuším že z posádky Hodonín. Problem byl hlavně v nízké rychlosti doprovodu vojenské policie, skot má špatně chlazenou převodovku, je chlazená náporovým ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týká OT64 povolaných tuším že z posádky Hodonín. Problem byl hlavně v nízké rychlosti doprovodu vojenské policie, skot má špatně chlazenou převodovku, je chlazená náporovým vzduchem a na velké vzdálenosti musí prostě valit jinak se prehreje převodovka a to byl jeden z problémů tohoto přesunu. Nic méně za mě OT64 byl prostě srac který třeba BTR60 převálcoval skoro ve všem.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    08:50 23.08.2018

    technik a Luky Velitele prvosledových jednotek jsem nepotkával, potkával jsem ty z generálního štábu. Je možné, že u těch prvosledových byla vyžadována jakási ...Zobrazit celý příspěvek

    technik a Luky

    Velitele prvosledových jednotek jsem nepotkával, potkával jsem ty z generálního štábu. Je možné, že u těch prvosledových byla vyžadována jakási bojeschopnost.

    ČSLA byla velká počtem, ale haprovala kvalita, zejména kvalita lidí. Jsem generace, která by byla nasazena v onom hypotetickém konfliktu se západem a fakt bych radši střílel na druhou stranu - a nebyl jsem sám. Takže mužstvo bylo tvořeno směsicí nespolehlivých potenciálních dezertérů, na všechno kašlajících Švejků a ustrašených kluků co to chtěli hlavně nějak přestát. A do toho velitelský sbor, který se víc bál špatně vyzdobené nástěnky než nějaké války a věděl, že v mužstvu má možná víc nepřátel než na druhé straně hranice.

    Ruská armáda byla jiná. Hlavně to byla armáda, která, podobně jako Američani, skutečně bojovala. Měla zkušenosti k Koreje, z Vietnamu, z Maďarska, z Afghánistánu, to nebylo pár poradců, to byly tisíce vojáků a reálné bojové zkušenosti. I vymytí mozků bylo v SSSR o několik řádů důkladnější, než u nás, Rusové skutečně považovali Američany za nepřátele, ne za potenciální osvoboditele, jako my.

    Po roce 1990 jsem viděl ten vzestup kvality. Důstojníci začali být samostatnější, sebevědomější, politický tlak na ně se rapidně snížil a začaly být vyžadovány vojenské schopnosti, ne oddanost idejím Marxe a Lenina a to bylo znát. A po zavedení profesionální armády se i v mužstvu najednou objevili ti, kdo vojáky být chtěli. To se nedá srovnat.

    Nesrovnávám techniku, i když slavná scénka, kdy při povolání OT k ochraně Svobodné Evropy polovina vozů nedojela, protože se rozpadla po cestě taky o něčem svědčí.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    22:25 22.08.2018

    " Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2018 upozornili, " odkaz smeruje na Zapad 2017. Kazdopadne nechapu tohle "především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je ...Zobrazit celý příspěvek

    " Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2018 upozornili, " odkaz smeruje na Zapad 2017.

    Kazdopadne nechapu tohle "především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země." ...toto souveti implikuje, ze kdyz cvici statisice ruskych vojaku - tak zapadni obyvatelstvo je povolnejsi(??).

    "„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. " pokud jde o vsevojenska cviceni ve statisicovych poctech, tak minimalne Rusko ukazuje nakolik je schopno/neschopno vsechny slozky koordiovat a to v meritku na zapade nevidanem. "Prostredky" jsou v tomto ohledu irelevantni - toto neni podvojne ucetnictvi.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    19:48 22.08.2018

    O zdvořilost nešlo například condoleezza riceova jedna z ministryn zahraničí USA a poradkyně prezidenta pro bezpečnost se za totace věnovala cz armádě a ruské. Napsala o tom i ...Zobrazit celý příspěvek

    O zdvořilost nešlo například condoleezza riceova jedna z ministryn zahraničí USA a poradkyně prezidenta pro bezpečnost se za totace věnovala cz armádě a ruské. Napsala o tom i knihu kde mimo jiné řeší i vztahy mezi armádami ale také jako bezpečnostní expert na východní blok se vyjadřuje k systému velení,technice a podobně. Doporučuji si to precist a udělat si o tom svůj obrázek.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:22 22.08.2018

    Luky Hodně záleželo na tom kde a kdy člověk sloužil.Stačilo aby se pár lampasáků vyměnilo a výcvik dostal jinou úroveň.Samozřejmě v mezích možností. Koncem osmdesátých let ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky
    Hodně záleželo na tom kde a kdy člověk sloužil.Stačilo aby se pár lampasáků vyměnilo
    a výcvik dostal jinou úroveň.Samozřejmě v mezích možností.
    Koncem osmdesátých let začali do ČSSR přijíždět zástupci západních armád a ti zas tak špatně armádu nehodnotili.Mohlo ale jít o zdvořilost.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    19:16 22.08.2018

    To luky

    Tohle by si měl vytesat do kamene.

    To luky

    Tohle by si měl vytesat do kamene.

  • fenri
    19:10 22.08.2018

    Luky: výstižné.

    Luky: výstižné.

  • Luky
    18:55 22.08.2018

    Já mám z toho ČSLA vs AČR dvojaký pocity. Najednu stranu jsem absolvoval základku v osumdesátkách a k tomu patřilo předrevoluční rozhodování "co na střední"....do škol chodili ...Zobrazit celý příspěvek

    Já mám z toho ČSLA vs AČR dvojaký pocity. Najednu stranu jsem absolvoval základku v osumdesátkách a k tomu patřilo předrevoluční rozhodování "co na střední"....do škol chodili vojáci a měl jsem instrukce "hlavně na nic nekývnout". Profi vojenská kariera v sobě měla cosi bolševicky odpudivého, k tomu ta smradlavá cvičení CO a neustálé povídání si o jaderném holocaustu a otravných bojových látkách....no když pak člověk vyjel na běžky a nad hlavou mu přeletěla dvojice SU-25 nebo někde řádily MiG-21, byl to neovladatelně mesmerizující zážitek... ale jinak měli lidi vojenství spíš spjaté s pořádným průserem, smradem a utrpením. Bylo to takové pravdivější.
    Po revoluci přišly akční filmy, hry, násilná zábava, adrenalinový sporty....valilo se to odevšad. Vzniká falešný pocit, že válka je něco krásnýho a zajímavýho. Já třeba chodil o víkendu k tátovi do projekťáku na 286 pařit špičkový M1 tank platoon (jednička!). Ten manuál stojí i po třiceti letech za přečtení, parádní náhled do západního vnímání obou doktrín (doporučuju stahnout PDF). Jasně, že je to karikatura reálnýho světa. Tankistu to z vás neudělalo, ale vyvolává to prvotní zájem, nadhazovalo vazby, vztahy, prostorové měřítko problému. Do armády už nejdou ustrašený záklaďáci ani korytářský gumy, ale většinou lidi co stojí o akci a zkušenosti (dnes běžně všichni rotují). Jo, jinde jsem psal, že tam jde rozličná omladina i kvůli příspěvku a neutěšené situaci (běžné i na západě - černí,míšenci, slamy a periferie), ale stejně musí mít dobrý rejstřík, zdravotní stav i nějakou kondici...a vždy musí počítat s možností, že půjdou do palby - možná zítra, možná za měsíc nebo za rok. V dobách ČSLA to byla taková hypotetická teorie, voják nebo civilista na jaderný frontě dopadnou podobně a voják má ještě nějakou šanci dostat armádní proviant a po ruce má ochrannou výstroj. Spíš to bylo jedno.
    Doba je prostě jiná, nemám tendenci AČR hanět (naopak), ale vždycky si vzpomenu na nostalgický povzdechnutí důstojníků na vojně: "tenkrát se nás ještě báli" (pouštěli nějaký starší dokument a kluci z čety se chichotali...pak defilovaly Točky.) ČSLA určitě měla spoustu kvalitních lidí i nějakou tu nebezpečnou techniku, sešněrovaný velení, ustrašenou hierarchii, demotivující účel vykrvácet při naklepání nepřítele pro zdrcující útok vojsk Sovětů....
    Srovnání s Irákem hodně hapruje, už jen kvůli terénu, jeho krytu a JZ na obou stranách. Ani pro jednu stranu by se konflikt v Evropě neodehrával podle jejich představ. O tom jsem přesvědčen.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    17:40 22.08.2018

    To globelement Víš já s tebou nesouhlasím. Vím že obraz lampasaku z dob komunismu je pošramocen filmy jako tankový prapor a podobně ale u prvosledových jednotek byli velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    To globelement

    Víš já s tebou nesouhlasím. Vím že obraz lampasaku z dob komunismu je pošramocen filmy jako tankový prapor a podobně ale u prvosledových jednotek byli velmi kvalitní důstojníci a skvěle ovládali svoje řemeslo. Zažil jsem několik generací velitelů ale ti nejlepší alespoň pro mě byli ti kteří byli poznamenání komunistickou armádní výchovou. Sice neuměli anglický jako nová generace velitelů, neměli takovou fyzicku, ale bravurně ovládali techniku které veleli. Víš je jednoduchý velet tankové rotě profiku o velikosti 90 mužů ale velet 90 zakladakum kteří ve 4 výcvikovém období jeli bosky rot, to už chce velitele s velkým V. Na yutobe si dej hledat třeba " rozhovor pvos František Chmelař" a poslechni si předrevolučního důstojníka jak mluví o své práci. A mimochodem nám zase vykládal velitel roty že se také účastnil setkání se zahraničními důstojníky a když jim řekl přesně trasu, kudy by při útoku jeli se specifikacemi mostu,křižovatek, nebezpečnými prostory tak amikum padla brada. Zvláštní že ti chlapi vesměs tankani za bolševika cvičili přesuny na hranice a často obě strany na sebe mávali kanonama. O to bylo usmevnejsi když zjistili že těm rotám nebo v těch tancích seděli právě ti velitele že setkani a věř že si měli o čem povidat.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    17:06 22.08.2018

    2 Jirosi tak já nevím člověče. Reagoval jsem přeci na tebe, když si psal "pozor! marina přijela k Saddamovi v Pattonech RISE, takže asi tolik k těm vaším supermoderním ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Jirosi

    tak já nevím člověče. Reagoval jsem přeci na tebe, když si psal "pozor! marina přijela k Saddamovi v Pattonech RISE, takže asi tolik k těm vaším supermoderním Abramsum"

    Na to já ti oponoval, ať si nejdřív zjistíš, jaká byla taktika a potřeby Marine Corps v Pouštní bouři. Následně jsem se zapojil do diskuze o Kladivu. Je to pro tebe takto srozumitelné?Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    17:00 22.08.2018

    2 Luky :-) ok, když to berete takhle, tak potom mlčím a máte se Slávou pravdu. Já to zohledňoval na základě původních sovětských modernizací T-54 1947, 1949, 1951, (T-55 ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Luky

    :-) ok, když to berete takhle, tak potom mlčím a máte se Slávou pravdu.

    Já to zohledňoval na základě původních sovětských modernizací T-54 1947, 1949, 1951, (T-55 1958) a tam byli kromě tebou vypsaných vylepšení ty nejdůležitější v podobě přechodu postupně k APDS 3BM-8 -> HEAT-FS 3BK-5. Ten nárůst hmotnosti se mi zdá docela dost, osobně bych typoval max 41t, ale to je fuk.

    Proto píšu o 55AM2, protože to byla ryze ČSSR alternativa a pro tu bylo následně vyvíjeno KLADIVO. T-54 s tím systemem (po těch letech od zavedení) prostě neměl moc společného - subjektivně, dle mého.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4