Tragické selhání amerických zpravodajských služeb na Středním východě
- 9. 12. 2015
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Současný chaos na Středním východě nepochybně uspíšila nepovedená americká invaze do Iráku v roce 2003. Podle arabského zpravodajské portálu Al-Džazíra, s odkazem na informace The New York Times, je příčinou selhání americké politiky v Iráku a Sýrie, včetně nárůstu moci Islámského státu, velmi špatná (a to i vědomě špatná) práce amerických zpravodajských služeb.
V roce 2003 George W. Bush nařídil invazi do Iráku a Afghánistánu, především v reakci na teroristické útoky z 11. záři 2001 v New Yorku.
Administrativa Bushe jako casus belli k válce v Iráku uváděla zbraně hromadného ničení v rukou Saddáma Husajna, propojení irácké vlády s teroristy z 11. záři a propojení irácké vlády s vůdcem Al-Káidy Usámem bin Ládinem.
Ve všech případech se obvinění nepotvrdilo. Teprve po 13 letech Tony Blair, tehdejší premiér Velké Británie uvedl, že nepovedená invaze do Iráku, která měla přímou souvislost se vznikem IS, byla selháním zpravodajských agentur obou zemí.
Ale již v roce 2006 Tyler Drumheller, bývalý vysoký činitel CIA pro televizní stanici CBS prohlásil, že prezident Bush byl šest měsíců před invazí do Iráku seznámen s tím, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) měla důkazy o tom, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení.
Bílý dům ale tyto informace ignoroval a byl odhodlán svrhnout Saddáma Husajna. Drumheller v rozhovoru tvrdil, že nešlo o selhání zpravodajství, ale politiky.
Obvinění ze selhání amerických zpravodajských služeb se však objevuje znovu, tentokrát v souvislosti s Islámským státem
The New York Times, s odkazem na výpovědí bývalých zaměstnanců amerického ministerstva obrany, přinesl jako první článek o údajném zkreslování zpravodajských informací v boji proti IS ze strany amerického Centrálního velení CENTCOM (United States Central Command).
CENTCOM je velitelství amerického ministerstva obrany zodpovědné za oblast Severní Afriky (resp. pouze Egypta), Středního východu a Střední Asie. CENTCOM dohlíží na vojenské operace v těchto oblastech, nyní především v Iráku a Afghánistánu. Celkově existuje šest podobných velitelství pokrývající celý svět.
Podle The New York Times po rozmachu Islámského státu CENTCOM napsal tajnou analýzu o této teroristické organizaci určenou pro vojenské výzvědné služby a politiky. Bývalí zaměstnanci úřadu ale tvrdí, že ve zprávě byly provedeny podstatné zásahy ze strany jejich nadřízených.
Ve zprávě měly být údajně zamaskovány některé omyly a chyby USA ve výcviku iráckých jednotek a v boji proti IS. Zprávy CENTCOM například v souvislosti s postupem Spojených států v příliš pozitivním světle popisovaly úspěchy v překonávání hlubokých náboženských a politických rozdílů v Iráku. Náboženská a politická realita Iráku je však mnohem "temnější".
Například v loňském roce, když bojovníci Islámského státu obsadili řadu iráckých měst, podle The New York Times zpravodajci psali o katastrofálním rozpadu a úprku iráckých jednotek. Avšak nadřízení měli zprávu upravit s tím, že irácké jednotky se pouze “přesunuly”.
The New York Times nevylučují, že podobným způsobem mohl prezident Obama dostat zkreslené představy o výsledcích úderů amerického letectva na pozice IS v Iráku a Sýrii. Obama v rozhovoru pro ABC v lednu totiž řekl, že rozšíření vlivu skupiny se podařilo zastavit, a bojovníci ztratili schopnost obsadit a udržet nové území.
Barack Obama před několika týdny pověřil generálního inspektora Pentagonu s cílem vyšetřit obvinění, které padá na CENTCOM. “Vzhledem k tomu, co se děje v CENTCOM, nevím, co objevíme. Vím jen, že očekávám maximální fakta, data a pravdu,” uvedl Obama.
“Není to však tak, že jsme dostávali nádherné zářící růžové brýle o tom, co se děje v Iráku a Sýrii za poslední rok a půl. Na mé úrovni jsme měli přinejmenším hodně čisté a střízlivé hodnocení, kdy jsme pokroku dosáhli a kdy ne,” uvedl Obama.
Součástí vyšetřování je mimo jiné porovnávání zpráv CENTCOMu se zprávami CIA, DIA a dalších zpravodajských úřadů. Vyšetřovatelé již stáhli celou řadu elektronických dokumentů a e-mailů za účelem porovnávání. Vyšetřování potrvá zřejmě měsíce.
Skandál s úpravou dat a přikrašlování situace na Středním východě získal na větší pozornosti po útocích teroristů 13. listopadu ve Francii.
Také po útocích 13. listopadu se dostaly pod kritiku francouzské zpravodajské služby. Na rozdíl od Francouzů však americké zpravodajské služby nejsou obviňovány z nezabránění konkretního teroristického útoku, ale z umožnění nárůstu moci a rozšiřování Islámského státu.
Zdroj: The New York Times, Al-Džazíra
Související články
NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků
Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...
- 26.11.2015
- 8 komentářů
- Václav Kopecký
Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa
Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...
- 01.12.2015
- 25 komentářů
- Václav Kopecký
Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?
24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...
- 01.12.2015
- 83 komentářů
- Jan Grohmann
Západní koalice proti Islámskému státu získává další země
Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému ...
- 04.12.2015
- 15 komentářů
- Václav Kopecký
To je článek, kruciš, jako od Putina. Že se na Irák nemělo jít je jedna věc, ale chemické zbraně Saddáma samozřejmě nikam nezmizely a našly se. Ty zprávy z roku 2009 všichni ...Zobrazit celý příspěvek
To je článek, kruciš, jako od Putina.
Že se na Irák nemělo jít je jedna věc, ale chemické zbraně Saddáma samozřejmě nikam nezmizely a našly se. Ty zprávy z roku 2009 všichni novináři jen ignorovali. Je to velmi lehce dohledatelné i Googlem.
A to, co se podsouvá USA je naprostý nesmysl: především se zapomíná jen tak mimochodem říct, že Iráčané ale i Afghánci dostali od USA poprvé ve své historii možnost udělat ze svých zemí slušné místo k žití pro všechny jeho obyvatele. Nebyly to USA, kdo z těch zemí udělal místa plná chaosu a islámského násilí. Byli to obyvatelé těch zemí, kdy se USA docela podpásově vyčítá, že je Janci nevodili za ručičky a nechali je rozhodovat samotných - a tohle byl výsledek. Ale ne USA, ale těch lidí, co tam žijí.
Kydy, jak jim chtěly USA zavádět demokracie po zápaďácku nebo jak to píší místní kremrole, neodpovídají absolutně tomu, co se tam dělo. Od samého začátku si místní samosprávy určovaly samy, co chtějí. Existují na to mraky zdrojů přímo se účastnící těch akcí.
USA svržením Saddáma jen urychlily chaos, který by v Iráku nastal jen například o deset let později, až by si soudružka Zubatá vzala soudruha Hussajna. ISIS byl sběr kriminálních živlů celého muslimského světa, který se na to místo nakonec stáhnul a tam byl zle vystřílen.
Neměly tam USA chodit, mohli si to muslimové zmastit sami. Pak by ovšem vinili všichni moudří USA opět z toho, že v roli světového policajta selhaly.Skrýt celý příspěvekneviem, ci sa da hovorit o zlyhani spravodajských sluzieb, ved predsa len plnia politicku objednavku tych zhora. par prikladov, isty pan Dick maval pred Afganistanom zarucenymi ...Zobrazit celý příspěvek
neviem, ci sa da hovorit o zlyhani spravodajských sluzieb, ved predsa len plnia politicku objednavku tych zhora. par prikladov, isty pan Dick maval pred Afganistanom zarucenymi materiálmi o podzemnych krytoch Talibanu kde sa prehanaju na tankoch a vyrabaju "zhn", pripadne one animacie o irackych pojazdnych tovarnach na "zhn".Skrýt celý příspěvek
Naučte se historii. Tajné služby právě že velmi často neplní nejen nějaké objednávky těch shora, aneb to je takové klišé sedmé cenové a na pravicový web tyhle hospodské kydy ...Zobrazit celý příspěvek
Naučte se historii. Tajné služby právě že velmi často neplní nejen nějaké objednávky těch shora, aneb to je takové klišé sedmé cenové a na pravicový web tyhle hospodské kydy nepatří, ale ony ty tajné služby neplní ani svoje zákonné úkoly.
Vysoce odborná práce je řízena "blbci" aneb politiky. Jak to asi tak může dopadat? Chcete jiný příklad? Ochrana klimatu. Ta je nutná, ale fanatik nic neochrání, jen všechno doprasí. K takovým věcem musejí být odborníci, ne strejcové politici.Skrýt celý příspěvek
armataratata: Naopak, je vidět, že US tajným službám a vůbec západu jakožto světovému hráči nedošla jedna velmi, velmi zásadní věc. A tou je fakt, že čím více se budeme doslovně ...Zobrazit celý příspěvek
armataratata: Naopak, je vidět, že US tajným službám a vůbec západu jakožto světovému hráči nedošla jedna velmi, velmi zásadní věc. A tou je fakt, že čím více se budeme doslovně srát do arabského světa, tím větší animositu proti sobě samým budeme produkovat.
Dovolil bych si tvrdě rozporovat ony pohádky o tom, že tábory Al-Qaedy byly rozprášeny. Naopak, vycvikových táborů Al-Qaedy rapidně přibylo zejména v afrických zemích jako Líbye, Mali, Somálsko, Jemen, Nigérie atd. Dokonce navázala celkem blízké vztahy s cca 30 teroristickými skupinami od Pákistánu, přes Uzbekistán po Nigérii.
Co se týče Iráku, tam má právě bývalá Saddámova armádní klika celkem velké slovo, neb po rozpuštěni irácké armády, jich většina přešla do odboje a dnes tvoří velkou část bojovníků Jaish al Islam aka ISIL aka Daesh či v Jabhat al-Nusra
Smrtí Bin Ladena se nezměnilo vůbec nic, naopak jeho odkaz, fundament jeho myšlenek - vyhnání západních křižáků z arabských zemí stále přežívá a dnes je kupodivu ještě silnější, než v dřevních dobách Al-Qeady. Na stejných myšlenkách totiž staví i dnešní Islámský stát a de facto je myšlenkou každého araba v západem "okupovaných územích"
Né nadarmo zakladatel speciální jednotky CIA-Alec Station (Bin Laden Issue Station) Michael Scheuer nazval Usámu Bin Ladena jako saudského patriota. Ten terorismus který vidíme kolem nás, je pouze asymetrickou odpovědí na téměr století trvající politické, či vojenské intervence do arabského světa.
Co se týče Sýrie, máte poněkud zkreslené vidění reality. Část naši rodiny pracovala v Sýrii při rozšiřování výroby v papírenském závodu Vartkes Cutujian v Aleppu a z cest po syrské republice, si pamatuji, že prakticky všichni si pochvalovali Hafíze a Bašára. Ať už to byli sunité, šíité, maronité, kurdové, ortodoxní, židé atd. Všichni z těchto lidí, nemluvili o ničem jiném, než že se situace v hamá 1982, kde začalo vraždit také Muslimské Bratrstvo, se bude v Sýrii zase opakovat. Před nimi to řekl už i samotný Hafíz a měli pravdu.
Ta Vaše ze zahraničí financovaná "opozice" je jenom spolek nájemných vrahů, který měl jenom zajistit terminály na syrském pobřeží, jako tomu bylo už v roce 1949. Co se týče odstavení Assada od moci, máte smůlu milej zlatej. Za Assadem stojí přes 70% obyvatel Sýrie, cca 20% obyvatel se staví k politice Bashara al-Assada neutrálně a ten zbyteck 10% procent zastavá opoziční názory.
Pro Vaši informovanost, cca 7 miliónů z těch cca 9 milióńů syrských uprchlíků, neuteklo do zahraničí, ale na syrskou arabskou armádou kontrolovaná území. Dokonce i ta legitmní opozice, která stále sídlí v Damašku, označila poslední syrské parlamentní i prezidentské volby za zcela legální a jako už mnoho let má stále vcelku významné místo v syrském parlamentu. Takový tý žblepty o supernásilným diktátorovi a despotovi, si nechte pro chlapce ze SOHR a "bílých helem". Stejně jako ty fotky údajně umučených syrským režimem které pocházely z konfliktu v iráku, stejně jako ty lži o tom, že Assad plynuje v Ghoutě civilisty atd.
Assada může sesadit jenom syrský lid a ten z velmi velké části stojí za Basharem al-Assadem, neb ho chápe jako jediného garanta SEKULARIZOVANÉ a tudíž prosperující společnosti. Sawa Suriya, Sawa Al-Assad, shokranSkrýt celý příspěvekPrvní odstaveček: další, co se bude muset naučit historii. Pane, už tím prvním odstavečkem jste to zazdil. Byli to právě muslimští fanatici, kteří neustále napadali Západ, který si ...Zobrazit celý příspěvek
První odstaveček: další, co se bude muset naučit historii. Pane, už tím prvním odstavečkem jste to zazdil. Byli to právě muslimští fanatici, kteří neustále napadali Západ, který si jich nevšímal. Silně si pletete časovou osu. Asi Putinova propaganda.Skrýt celý příspěvek
Vytvořit článek smícháním zdrojů z The New York Times a Al-Džazíra je velmi pochybné. Zatímco článek z NYT je seriózní a klade si otázky, do jaké míry by mohl být americký ...Zobrazit celý příspěvek
Vytvořit článek smícháním zdrojů z The New York Times a Al-Džazíra je velmi pochybné. Zatímco článek z NYT je seriózní a klade si otázky, do jaké míry by mohl být americký prezident zkresleně informován o skutečné situaci v Sýrii a Iráku - na což uvádí článek přímou odpověď Baracka Obamy, že je naivní si myslet, že dostává nějaké "růžové informace", tak Al-Džazíra přináší jen samé spekulace. Už jen ta tvrzení o selhání zpravodajců v Iráku a Afghánistánu, které měly předurčit následná selhání oněch operací jsou čiročirá smyšlenky. Cílem první operace bylo svrhnou režim Saddáma Husajana hubícího každého, kdo se mu nelíbil a zvláště pak Kurdy - ten cíl byl bezezbytku splněn. Husajnova klika je odstavena a Saddám je pod drnem. Druhá operace (pořadí vlastně bylo opačné) bylo rozmetat tábory Al-Kajdy v Afghánistánu, kde se cvičili teroristi proti USA a dostat Usámu Bin Ládina, jako iniciátora útoku na New York - cíl byl opět bezezbytku splněn. Tábory byly zničeny a Usáma je pod drnem, tedy vlastně pod vlnou. To chtěli udělat a udělali, tak jaképak selhání a a neúspěchy. Naopak 100% úspěch. Teď je na řadě Sýrie, přímým cílem leteckých operací je zasahovat a ničit Islámský stát - a to se děje. Pomalu a jistě je IS destruován. Lze předjímat, že i tato mise bude splněna. Pokud se navíc podaří zmařit plány Ruska udržet šíitského despotu Assada u moci, bude to příjemný bonus.Skrýt celý příspěvek
Nevím jaké informace poskytují svým šéfům CIA, NSA, DGSE, DCRI... ale rozhodně to nejsou servilní pitomci co si nedokáží dát 2+2 dohromady a do zprávy napíší to co si tam pan ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím jaké informace poskytují svým šéfům CIA, NSA, DGSE, DCRI... ale rozhodně to nejsou servilní pitomci co si nedokáží dát 2+2 dohromady a do zprávy napíší to co si tam pan prezident přeje mít. Spíš vidím problém v rozhodovacím procesu a hlavně motivech odpovědných činitelů. Otázka zní :Cui bono? Místo serózních informací jsou veřejnosti podsouvány PR nesmysly (masakr v Račaku, ZHN v Iráku, údajná kuvajtská zdravotní sestra v Kongresu.....) Na Valachoch sa říká: Výmluva jaká taká. A když začnou padat výstřely je třeba zvítězit. Ono se to potom svede na rozvědku.
PS: doporučuji: La guerre ne fait que commencer /Alain Bauer, Xavier RauferSkrýt celý příspěvekako povedal jeden so šefov francuskej spravodajskej služby: "o našich neuspechoch sa niečo dozviete, ale o uspechoch nikdy." Neštastím nohrabanej invazie do Afganistanu a Iraku ...Zobrazit celý příspěvek
ako povedal jeden so šefov francuskej spravodajskej služby: "o našich neuspechoch sa niečo dozviete, ale o uspechoch nikdy." Neštastím nohrabanej invazie do Afganistanu a Iraku bola realna situacia v americkej spoločnosti po utoku na Dvojičky. Narod prahol po odplate a v čele naroda stal človek velmi jednoducheho myslenia so silnym naboženskym citením. Logickym riešenim utoku by bolo vyhodenie zopar ludi, ktorí zjavne zlyhali pri udelovani viz "pilotom" a zatrhnutie porpory radikalnemu islamu zo strany temnych monachii na Blizskom Vychode. Lenže to bol duševny vykon, na ktory prezident Bush nemal duševnu vybavu a jeho poradcovia moralku. Vina je jednoznačne na Donaldovi Rumsfeldovi a viceprezidentovi Dickovi Cheneyním, ktori Busha zmanipulovali. Vznikla politicka objednavka aadministratíva "zmasirovaai" americke media. za invaziu do Iraku boli všetci, ktori mal v USA nejaky vplyv a tak spravodajske služby napisali to čo ich politicky šefovia chceli v spravach mat. To nebolo zlyhanie spravodajskych služieb, to bolo klamstvo na objednavku. Všetci od Busha po posledneho kuriča v NSA vedeli, že nikdy ich nikto nebude za to stihať za to čo sa stane nejakym chudakom v Afgane a kavičkarom v Bagadade. Nakoniec aj špioni musia domov doniest žene a detom vyplatu.Skrýt celý příspěvek
Kdyby tam nevpadli nemuseli by odcházet...pokud vím, před tím by tam neměl žádný šíita šanci a Irán by před patnácti lety Sýrii mohl podporovat jen na dálku - takhle mu byl ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby tam nevpadli nemuseli by odcházet...pokud vím, před tím by tam neměl žádný šíita šanci a Irán by před patnácti lety Sýrii mohl podporovat jen na dálku - takhle mu byl naservírován přístup ke středozemnímu moři, zcela zdarma...odchod USA je důsledkem agrese z roku 2003. Pokud by okupace netrvala deset, ale padesát let, výsledek by byl tentýž a jak dlouho měli okupaci země asi tak držet.
Tedy zase zpátky u pitomé agrese na druhé straně planety - spekulace o tom, že nakonec našli, co přiznávali, že nenašli, ale bojí se říci, že našli, nechte do pyšné princezny. RB OSN jim nedala mandát k útoku na Irák ani na okupaci jeho území.Skrýt celý příspěvekJak to dopadlo opravdu víme. Viz: http://www.nytimes.com/interac... A jestli něco "uspíšilo chaos" na ...Zobrazit celý příspěvek
Jak to dopadlo opravdu víme. Viz: http://www.nytimes.com/interac...
A jestli něco "uspíšilo chaos" na středním východě tak to byl ODCHOD američanů z Iráku a dosazení šíitského militanta Málikího Teheránem.Skrýt celý příspěvekZpátky u chemických zbraní...jak to dopadlo víme. tím pádem žádné poprvé a stále u vojenské agrese (v Norimberku to tuším formulovali jako rozpoutání útočné války)...
Zpátky u chemických zbraní...jak to dopadlo víme. tím pádem žádné poprvé a stále u vojenské agrese (v Norimberku to tuším formulovali jako rozpoutání útočné války)...
USA koalicia isla do Iraku v 2003 na zaklade OSN rezolucie c. 1441 (http://daccess-ods.un.org/acce... ktora bola schvalenea v ...Zobrazit celý příspěvek
USA koalicia isla do Iraku v 2003 na zaklade OSN rezolucie c. 1441 (http://daccess-ods.un.org/acce... ktora bola schvalenea v novembri 2002. V bode 13 prislusnej rezolucie sa pise, ze ak ju Irak nebude dodrziavat , tak to bude mat seriozne nazsledky: "13. Recalls, in that context, that the Council has repeatedly warned Iraq that it will face serious consequences as a result of its continued violations of its obligations;" Otazka je, co si pod serioznymi nasledkami predstavit. Koalicii na cele s USA tato fadna formulacia stacila.Skrýt celý příspěvek
To TF_HU muzes na prosim najit to co si sem postnul ? Protoze to samozrejme byla "hurá akce" ochotných jak psal Wenet01. A kdyz nahodou nejaky mandat OSN vyda napr. v Libyi, tak ...Zobrazit celý příspěvek
To TF_HU muzes na prosim najit to co si sem postnul ? Protoze to samozrejme byla "hurá akce" ochotných jak psal Wenet01.
A kdyz nahodou nejaky mandat OSN vyda napr. v Libyi, tak si ho spojenci trošku ohnou jak potřebujou.Skrýt celý příspěvekpremyslcz : ta tvoja premisa, ze Biely dom ovladaju nejake temne sily ma trhliny v podobe wikileaks a Snowdena, ktori vyniesli info napr. o zasahu v Lybii kde Pentagon zasadne ...Zobrazit celý příspěvek
premyslcz : ta tvoja premisa, ze Biely dom ovladaju nejake temne sily ma trhliny v podobe wikileaks a Snowdena, ktori vyniesli info napr. o zasahu v Lybii kde Pentagon zasadne trval na tom, ze zasah je nezmyselny. Obama dal rozkaz na bezletovu zonu az po natlaku Clintonovej Zamini, ktori konali na zaklade francuzskych info. Podobne to kludne mohlo byt v Iraku po obsadeni krajiny. Tam nemuseli zlyhat spravodajci, ale planovaci.
A to video s Clarkom, no ... lieta v tom od jablk k hruskam ... ty vazne veris , ze Wolfowitz v r. 1991 naplanoval to, co sa stalo v r. 2010?Skrýt celý příspěvekTo Atlan: Islamisti operujou v Libanonu davno (unosy, zabirani uzemi), jejich slaba armada jim nedokaze celit. Jedine snad hizbalah, ale ten bombardovan IDF. Je to par dni zpet co ...Zobrazit celý příspěvek
To Atlan: Islamisti operujou v Libanonu davno (unosy, zabirani uzemi), jejich slaba armada jim nedokaze celit. Jedine snad hizbalah, ale ten bombardovan IDF. Je to par dni zpet co tam salafisty z an-nusra ze souhlasem vlady bombardovaly Rusove.Skrýt celý příspěvek
Wenet01
Zajimave...ja to v prvni vete vidim jinak. Zrovna na Irak a Afganistan rezoluce RB PSN byly. TB byla vyhlasena regulerni valka...Wenet01
Zajimave...ja to v prvni vete vidim jinak. Zrovna na Irak a Afganistan rezoluce RB PSN byly. TB byla vyhlasena regulerni valka...Spíš bych řekl že v USA impériu jsou dvě frakce přetahující se o páky moci neschopné se domluvit na jednotném postupu, proto ty schizofrenně vypadající akce. Na celém konfliktu je ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš bych řekl že v USA impériu jsou dvě frakce přetahující se o páky moci neschopné se domluvit na jednotném postupu, proto ty schizofrenně vypadající akce.
Na celém konfliktu je velmi zajímavé jak ohromné zázemí si rebelové/teroristi rychle vybudovali. USA bombardují už jakou dobu, Rusko kratší dobu ale o to intenzivněji - a přesto je spousta cílů pro tuny a tuny munice. Jak je vidno, IS se nezve státem pro nic za nic, pouhá rebelie bez mohutných vnějších dodávek a řádné infrastruktury by byla rychle odsouzena k nezdaru po prvotním překvapení vládních sil jako se stalo v Libyi kde nebýt zásahu letectva NATO, tak celé povstání skončilo řeží v Benghází. Nebýt západní a ruské pomoci bagdádskému a damašskému režimu tak by skutečně na území oněch států vznikl nový státní útvar - a je otázka co by se dělo dál, ale dle historie by se obrátili proti svým chlebodárcům a přenesli válku do Jordánska, Libanonu a především Saúdské Arábie....Skrýt celý příspěvekKolem Iráku a všeho je tolik keců, že už bych klidně věřil tomu, že útok na dvojčata byl proveden v režii CIA , nakonec právě CIA vytvořila lidi jako byl Usama bin Ladin a jemu ...Zobrazit celý příspěvek
Kolem Iráku a všeho je tolik keců, že už bych klidně věřil tomu, že útok na dvojčata byl proveden v režii CIA , nakonec právě CIA vytvořila lidi jako byl Usama bin Ladin a jemu podobní.Skrýt celý příspěvek
Samozřejmě když vláda dělá nesmyslná rozhodnutí, která se později ukážou býti zcela tragická je to jen proto, že neměla dost informací a o ty se starají tajné služby - to je jasná ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě když vláda dělá nesmyslná rozhodnutí, která se později ukážou býti zcela tragická je to jen proto, že neměla dost informací a o ty se starají tajné služby - to je jasná věc, selhání tajných služeb je tak samozřejmě za všemi problémy světa.
U tohotoo článku mne zaujala první věta - invaze nic neuspíšila, invaze v rozporu s mezinárodním právem a vojenská okupace problém způsobila, neuspíšilaSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...