Súdánské války o krávy i území

Vojáci Jižní lidové osvobozenecké armády
Foto: Vojáci Jižní lidové osvobozenecké armády (SPLA) / OSN, IRIN/Hannah McNeish

Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou také hlášeny na severní hranici se Súdánem. Dva státy, ještě nedávno známé pod jednotným názvem, se i po šestnácti měsících od rozdělení (9. července 2011) a několika letech od ukončení občanské války, stále potýkají s kmenovým násilím i útoky ze stran různých skupin rebelů, kteří se dožadují území, moci, politického zastoupení, jednoduše všeho, co většinou vzbouřenci požadují. Ve svém boji se však všechny strany příliš nezaobírají nějakými lidskými právy a neštítí se zabíjet nevinné, ženy i děti.

Jižní Súdán - mizí dobytek i celé rodiny

103 obětí (mužů, žen i dětí), to je výsledek bojů v provincii Jonglei v Jižním Súdánu. Skoro tři tisíce lidí z etnické skupiny Lou Nuer vedlo svoje stáda přes řeku Sobat, když byli přepadeni. „Útočníci si odvedli krávy a stovky dětí i žen, které se nevrátili zpět do vesnice,“ vysvětloval pro katarskou stanici Al Džazíra komisař regionu Akabo Goi Joyul. Potvrdil tak tvrzení o tom, že mnoho rodin je stále nezvěstných.

Během bojů bylo zabito sedmnáct „nájezdníků“ a zahynulo také čtrnáct členů SPLA (Sudan People’s Liberation Army), kteří skupinu doprovázeli a chránili. Útok byl zřejmě proveden skupinou rebelů pod vedením Davida Yau Yau z etnické skupiny Murle, podporovanou Súdánem, tuto informaci však Chartúm (hlavní město Sudánu) odmítá.

Foto: Mapa Súdánu a Jižního Súdánu / goggle.maps.com

Skupina Davida Yau Yaua patří k těm, jež bojují proti vládě od roku 2010, kdy neuznali výsledky voleb. Severovýchod regionu Jonglei se poslední dobou stává stále častějším dějištěm násilných činů. V minulosti zde nebyly vzájemné boje různých kmenů sice vzácné, avšak nyní se do střetů zapojují i různé skupiny rebelů, kteří bojují proti vládě, anebo nesouhlasí s odzbrojovacím procesem.    

Súdán - region Modrý Nil „osvobozen“

Život šedesáti šesti rebelů a několik vládních vojáků si vyžádala tento týden operace, která vedla k „osvobození“ regionu Modrý Nil od vzbouřenců v Súdánu. Avšak akce nebyla úspěšná na sto procent, jelikož povstalci stále drží oblast zvanou Mufa. Boje se odehrály v blízkosti hranice s Jižním Súdánem a Chartúm obviňuje svého souseda z podpory jemu nepřátelských bojovníků z SPLA/MN (Sudan People’s Liberation Army / Movement-North), což Džuba (hlavní město jižního Sudánu) vehementně odmítá.

Střety na hranicích mezi oběma státy nejsou ničím výjimečným, jeden z mnoha bojů se také odehrál v jižním Kardofanu tento týden, zůstalo po něm dvacet tři mrtvých. Z rozhovorů s místními obyvateli vyplývá, že mnohdy není jasné, kdo s kým a proti komu vlastně bojuje, jelikož se míchají politické, revoluční a etnické střípky konfliktu, které pak vedou jednotlivé skupiny ke střetům. 

Obě země se jen těžko nutí ke společným rozhodnutím, jakým je například vytvoření „buffer zóny“ (hraniční pásmo) na společných hranicích. Stejně tak Jižní Súdán odmítá obnovení produkce ropy, která je vedena potrubím na Sever a mohla byt tak pomoci ekonomice obou zemí. 

Zdroj: Al Džazíra, New York Times, Sudan Tribune, Sudan Tribune

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jižní Súdán - soudek střelného prachu

Jihosúdánská vláda plně nekontroluje své území u hranic s Etiopií v jihovýchodní části státu ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Mali je svobodné! No, anebo možná ne úplně.

Francouzská část operace v Mali již zřejmě končí, tedy alespoň podle vyjádření francouzských ...

Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali

O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Charlie
    08:16 04.03.2013

    Mě z toho vychází samý pozitiva: jednak bude kšeft pro zbrojovky, druhak se zase trochu zredukuje přemnožená africká populace ;) Ale vážně - že bude někdy v africe mír, tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě z toho vychází samý pozitiva: jednak bude kšeft pro zbrojovky, druhak se zase trochu zredukuje přemnožená africká populace ;)

    Ale vážně - že bude někdy v africe mír, tomu nemůže nikdo soudnej věřit. Vzhledem k chudobě a vrozený krutosti místních se vždycky najde dost rádobyosvoboditelskejch vůdců na jedný straně a pitomečků ochotnejch za ně bojovat na straně druhý. A s těma "nevinnejma" civilistama bych byl taky opatrnej - dost z nich je schopno (a ochotno) jít si krátit dlouhou chvíli podřezáváním ženskejch a děcek do sousední vesnice, a to včetně dětí, navíc - kdo ty vojáky, co to dělaj vychovával, ti nevyrostli na stromech. Takže máslo mají na hlavě všichni, protože se rozhodně nejedná o ojedinělé excesy.Skrýt celý příspěvek

  • David Khol
    07:36 25.02.2013

    Podle mne se především ukázalo, jak naivní byli ti, kteří si mysleli, že po osamostanění Jihu se problém vyřeší. Evidentně je pravý opak a já předpokládám, že to bude čím dál horší ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mne se především ukázalo, jak naivní byli ti, kteří si mysleli, že po osamostanění Jihu se problém vyřeší. Evidentně je pravý opak a já předpokládám, že to bude čím dál horší a podobných střetů bude přibývat. Oba státy navíc poměrně intenzivně zbrojí, především armáda severního Súdánu se dostává na vysokou úroveň - a tak očekávám, že dojde k nějakému zásadnímu konfliktu ve snaze vyřešit problém rázně a silou. A když k tomu připočtu další problémy tohoto regionu - spor mezi Etiopií a Eritreou, destabilizovaný Egypt, tak mi vyhází, že to asi bude pěkná melaSkrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    14:00 22.02.2013

    Prostě klasickej africkej bordel, kterej tam byl už před evropskou kolonizací, ale hranice evropských kolonií malované podle pravítka bez ohledu na historii, etnickou, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Prostě klasickej africkej bordel, kterej tam byl už před evropskou kolonizací, ale hranice evropských kolonií malované podle pravítka bez ohledu na historii, etnickou, nebo náboženskou příslušnost oblastí o kterých se rozhodovalo tomu nepřidaly.
    Tam začne skutečnej mír tak možná na svatýho Dyndy, protože i kdyby se celej stát (dva státy) najednou zbláznily do výhod spolupráce, tolerance a společného profitu, JEDEN JEDINEJ pitomeček revolucionář, nebo úředník co si tvrďáctvím kompenzuje nedostatečný obsah kalhot by to mohl zvrhnout zase v bordel. Mír se nedá vyhlásit, k tomu se musí v takových místech bohužel celospolečensky DOSPĚT... Takže, jak jsem psal, Svatej Dyndy to jistí. :(Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...