SPZR Poprad: Polský protivzdušný deštník krátkého dosahu

SPZR Poprad
SPZR Poprad; větší foto / fot. iu.wp.mil.pl

Polsko objednalo pro své ozbrojené síly nové komplety protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very SHOrt-Range Air Defence). Polské komplety SPZR Poprad se stanou nejnižší vrstvou nově budované protivzdušné obrany Polska.

Polsko se připravuje na kompletní přechod od sovětských systémů protivzdušné obrany na západní systémy. Počítá se s pořízením prostředků velmi krátkého dosahu VSHORAD, krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defense) v rámci programu Narev a středního dosahu kategorie MRAD (Medium Range Air Defence) v rámci programu Visla.

Polsko v rámci budování VSHORAD řeší síť senzorů, velitelské/spojovací prostředky a raketové prostředky s dosahem až 6000 m. Výkonnější program Narev hledá systémy s dosahem 25 km (náhrada prostředků OSA a Kub) a nejvýkonnější Visla prostředky s dosahem až 100 km. Protivzdušná obrana má nyní v Polsku nejvyšší finanční prioritu.

Prvním krokem v budování vícevrstvého systému protivzdušné obrany je nákup 79 prostředků velmi krátkého dosahu SPZR Poprad (Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad). Polsko vydá na budování protivzdušné obrany kategorie VSHORAD 1,1 miliardy zlotých (7 miliard Kč).

V rámci Armády České republiky budou stejné úkoly plnit švédské systémy velmi krátkého dosahu RBS-70 NG.

SPZR Poprad je umístěn na polském pancéřovaném vozidle Zubr-P 4x4 od firmy AMZ-Kutno. Zubr-P má hmotnost 12 000 kg, dokáže přepravovat náklad o hmotnosti 2000 kg a táhnout přívěs o hmotnost 1500 kg. Kabina poskytuje ochranu posádce před střelami ráže 12,7 mm.

Obsluhu tvoří velitel-operátor zbraňového systému a řidič. Celý komplet je přepravitelný středními transportními letouny C-130 Hercules polské armády.

Na korbě vozidla je umístěná věž se čtveřicí polských infračerveně naváděných raket Grom od firmy ZM Mesko. Věž je vybavená integrovaným systém sledování a zaměření vzdušných cílů, obsahující denní/noční kameru, laserový dálkoměr, digitální systém pro automatické sledování a zaměřování cílů (dosah až 10 km), systém řízení palby, satelitní navigací a indentifikační prostředek vlastní-cizí.

SPZR Poprad
Možná podoba baterie polského systému VSHORAD. / Public Domain

Zde stojí za pozornost infračervený systém navádění raket Grom. Infračervené navádění sleduje tepelnou stopu cíle a pracuje na principu “vystřel a zapomeň”. Střely s infračerveným naváděním lze však rušit pomocí vystřelováni flér nebo nejnověji i aktivně pomocí přesvětlení a odklonění laserem.

Naopak u švédských kompletů RBS-70, které má ve výzbroji Armáda ČR, se navádění děje pomocí laserového paprsku. Klasickými způsoby nelze střely kompletu RBS-70 rušit, pokud nejsou na blízku specializované prostředky elektronického boje rušící komunikaci mezi raketou a operátorem. Na druhou stranu musí operátor po celou dobu navádět střelu na cíl.

Dálkový dosah střel Grom je 500 až 5500 m a výškový 10 až 3500 m. Střely Grom ale postupně nahradí na kompletech SPZR Poprad výkonnější polské střely Piorun. Jedná se o přímého následovníka střel Grom.

Polská armáda plánuje od roku 2017 odebrat na 400 střel Piorun. Střely Piorun mají o něco delší dosah (mluví se o 6000 m) a především lepší systémy navedení na cíl. Podle polských médií se střely Piorun minimálně vyrovnají posledním verzím amerických střel Stinger nebo ruských Igla.

Dlužno dodat, že v polské armádě se nalézá jíž 1500 střel Grom a 400 přenosných odpalovacích zařízení typu MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems).

SPZR Poprad bude začleněn do struktur tři mechanizovaných/obrněných divizí a do tři samostatných pluků protivzdušné obrany.

V jedné baterii VSHORAD najdeme radar krátkého dosahu N-26 umístěný na vozidle Zubr, jedno velitelské (řízení palby) a spojovací vozidlo (Zubr) a čtyři vozidla se střelami Grom/Piorun. Do baterie je možné zapojit až šest samohybných kanónových prostředků protivzdušné obrany (ZSU-23-4MP "Biała", Hibneryt případně PZA Loara ).

SPZR Poprad se v budoucnu stane součástí sítě protivzdušné obrany Narev a Visla. SPZR Poprad bude moci například přijímat informace z radarů obou výkonnějších systémů. Polská armáda počítá s vytvořením uceleného třívrstvého systému protivzdušné obrany, kde si jednotky (prvky) mohou vyměňovat informace a koordinovaně ničit hrozby.

Polská armáda plánuje získat prvních 14 vozidel SPZR Poprad (vozidlo se střelami Grom/Piorun) v roce 2018, 22 vozidel v roce 2019, stejný počet v roce 2020 a finálních 19 vozidel v roce  2021. Dva prototypy zavedené v polské armádě projdou modernizací na sériovou podobu SPZR Poprad.

Zdroj: Defence24IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Vojenská výstava MSPO 2015 v Polsku

V polských Kielcich včera odstartovala každoroční mezinárodní výstava vojenské techniky MSPO 2015 ...

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y ...

Konec Su-22 a MiG-29: 80 nových letadel pro Polsko

Polské letectvo řeší aktuální nedostatek moderních bojových letadel. V novém desetiletí Polsko musí ...

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • korbendalas
    22:13 26.12.2015

    Cituju:Polsko se připravuje na kompletní přechod od sovětských systémů protivzdušné obrany na západní systémy. Teda moc velkej odkon to nebude protože rakety GROM I Piorun jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  • Maximus
    16:29 22.12.2015

    PL systém velmi krátkého dosahu vybavený pokročilými senzory a vícenásobným vypouštěcím zařízením umístěném na lehce pancéřovaném vozidle velikostní kategorie 4x4 či 6x6 je v ...Zobrazit celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:32 21.12.2015

    to cejkis: vidím to tak, že chybí už jen letadlová loď třídy NECKY zakotvená na Labi :-D ...samozřejmě posádka by se školila střídavě ve Vyškově a Strakonicích.

    to cejkis: vidím to tak, že chybí už jen letadlová loď třídy NECKY zakotvená na Labi :-D ...samozřejmě posádka by se školila střídavě ve Vyškově a Strakonicích.

  • cejkis
    22:12 21.12.2015

    flanker.jirka
    Když na Strnadovu Tatru namontují ponorkový sonar, tak to taky projde....

    flanker.jirka
    Když na Strnadovu Tatru namontují ponorkový sonar, tak to taky projde....

  • skelet
    21:20 21.12.2015

    Komplet ASRAD se dá umístit na cokoliv co uveze jednu tunu. (myšleno 4x OZ + radar a elektronika). Ve Finsku ho tahají Unimogy 4x4, což je ekvivalent T810 4x4. Čtyřnásobné ...Zobrazit celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:00 21.12.2015

    Zajímal by mně myšlenkový pochod poláků při výběru systému navedení raket, tyto manpady jsou dnes velmi dobře zarušitelné, prakticky každý stát, kerý nechce přijít o své letouny a ...Zobrazit celý příspěvek

  • Pepa
    16:37 21.12.2015

    Jestli to dobře chápu, tak u původního RBS-70 operátor ozařuje cíl laserem, na který se navádí raketa...na cíli drží hledáček a míří ručně "jako s flintou". Nový RBS-70NG má navíc ...Zobrazit celý příspěvek

  • petres
    12:53 21.12.2015

    Přímo výrobce - SAAB o montáži vícenásobného odpalovacího zařízení uvažuje viz odkaz z důvěryhodného ...Zobrazit celý příspěvek

  • skelet
    12:48 21.12.2015

    proč trojnásobné, když je vyvïnutá čtyřnásobná verze? A nemusí jej dávat ani na Tituse. Na to stačí T810 nebo T815-7 s kabinou ...Zobrazit celý příspěvek

  • Maximus
    12:25 21.12.2015

    Pro AČR by koncept např. vozidla Titus s trojnásobným odpalovacím zařízením RBS 70 NG na teleskopickém remeni s automatickým naváděcím systémem byl vynikající a koncepční náhradou ...Zobrazit celý příspěvek

  • CerVus
    12:24 21.12.2015

    To budou na beton jen ty přenosné krámy. Inovace nejsou u AČR moc v módě.

    To budou na beton jen ty přenosné krámy. Inovace nejsou u AČR moc v módě.

  • Jecchus
    12:14 21.12.2015

    Neví někdo, jestli AČR plánovaný nákup RBS-70 NG bude na nějaké vozidlové platformě, anebo se to nakoupí v tý "stoličkový" verzi ve který máme nyní RBS-70?

    Neví někdo, jestli AČR plánovaný nákup RBS-70 NG bude na nějaké vozidlové platformě, anebo se to nakoupí v tý "stoličkový" verzi ve který máme nyní RBS-70?

  • CerVus
    12:10 21.12.2015

    Jestli hledají náhradu za kuby, tak by stálo za to s Polskem spolupracovat.

    Jestli hledají náhradu za kuby, tak by stálo za to s Polskem spolupracovat.

Načítám diskuzi...