Ruský záchytný stíhač MiG-31 s protisatelitní raketou
- 1. 10. 2018
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Minulý týden byl při přistání na Žukovském mezinárodním letišti u Moskvy vyfotografován letoun MiG-31 s neznámou rozměrnou raketou. S největší pravděpodobností jde o antisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 komplexu 30P6 Kontakt z 80. let minulého století.
Ruské letectvo provozuje 109 záchytných stíhaček MiG-31BM a deset stíhaček MiG-31K (označení také MiG-31BP). Dále zhruba 140 MiGů-31 je ve skladech. Ruské letectvo plánuje vylepšit několik desítek těchto uskladněných letounů na standard „BM" a zařadit do aktivní služby.
Verze „BM" je poslední modernizací MiGu-31 s novým radiolokátorem, avionikou, zbraňovým systémem, kokpitem a výrazně rozšířenou schopností používat moderní zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země.
MiG-31K, resp. MiG-31BP, slouží jako nosič střely vzduch-země dlouhého doletu Ch-47 Kinžál, což je upravená střela 9M723 raketového kompletu Iskander. Kinžál ve výškách okolo 50 km dosáhne až desetinásobné rychlosti zvuku a zasahuje cíle na zemi vzdálené až 2000 km.
Rusové navíc chtějí MiG-31BM využít jako platformu k vypouštění dalších výkonných zbraní. MiG-31BM k tomu má skvělé předpoklady ‒ létá rychlostí Mach 2,8, má dynamický dostup až 30 000 m (praktický 21 500 m) a unese pět tun nákladu. MiG-31 navíc dopraví náklad (antisatelitní raketu) až na vzdálenost 1000 km, s natankováním paliva ještě dále.
Úvodní fotku letounu MiG-31BM (trupové číslo „modrá 08"; od standardního provedení zřejmě dále upravený) s masivní raketou umístěnou pod trupem pořídil uživatel ShipShas a umístil na web JetPhotos. O raketě nejsou žádné oficiální informace, nicméně panuje obecná shoda, že se jedná o protisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 sovětského komplexu 30P6 Kontakt.
Sovětský svaz vyvinul protisatelitní komplex 30P6 Kontakt v 80. letech. Komplex tvořil letoun MiG-31D a třístupňová protisatelitní řízená střela 79M6. Součástí komplexu byl i radiolokační-optický systém 45Ž6 Krona pro vyhledávání a sledování kosmických objektů až do výšky 40 000 km. Systém Krona byl nejen postaven, ale v letech 2009 až 2010 modernizován.
Pod trup MiGu-31D bylo možné umístit jednu střelu 79M6 o startovní hmotnosti 4550 kg. První dva stupně střely pohánělo tuhé palivo, poslední pak kapalné. Vzhledem k tomu, že tato zbraň měla negativní vliv na směrovou stabilitu (především ve velkých výškách), MiG-31D obdržel velké trojúhelníkové stabilizační plochy na koncích křídel.
Střela 79M6 se od nosiče MiG-31D měla odpoutávat ve výšce 15 000 až 18 000 m při rychlosti 2120 až 2230 km/h. Cílem 79M6 byly družice pohybující se ve výšce do 600 km (tedy na nízké oběžné dráze Země) ‒ v této výšce operují především průzkumné a špionážní satelity. Komunikační a navigační satelity létají ve výškách 25 000 km a výše.
MiG-31K se střelou Kinžál
Doba letu 79M6 k cíli měla činit 100 až 380 sekund, družice měla být zničena přímým zásahem nebo explozí tříštivo-trhavé bojové hlavice o hmotnosti 20 kg.
První let MiGu-31D se střelou 79M6 se uskutečnil v roce 1987. Letové testy probíhaly právě na letišti Žukovskij u Moskvy. Jediný odpal rakety 79M6 z nosiče MiG-31D byl podle známých údajů proveden 26. července 1991. Není ale známo, zda šlo jen o testování odhozu z MiGu-31D a funkce raketového motoru střely nebo zda 79M6 dosáhla požadované operační výšky.
Celkově byly vyrobeny dva MiGy-31D (modrá 071 a 072), ale v roce 1991 byl projekt zastaven. Po zhroucení SSSR zůstaly oba prototypy MiG-31D v Kazachstánu v testovací oblasti Sary-Šagan. Po rozpadu Sovětského svazu se testovací oblast Sary-Šagan a oba letouny MiG-31D staly majetkem Kazachstánu.
Vývoj MiGu-31 jako nosiče výkonných raket pokračoval v Rusku i nadále. V roce 2001 společnost MiG navrhla civilní MiG-31S, který pomocí malé rakety mohl na nízkou oběžnou dráhu (200 km) umístit malou družici (100 kg). V roce 2005 Rusko a Kazachstán zase oznámili existenci projektu Išim. Šlo o raketu o hmotnosti 10,3 tun, která byla nesena pod trupem MiGu-31. Išim mohl dopravit satelit o hmotnosti 160 kg až do výšky 300 km.
Vlastnosti současného ruského antisatelitního systému na platformě MiG-31 zůstávají neznámé, ale pravděpodobně jsou podobné těm z předchozího systému Kontakt. Ostatně již v roce 2009 tehdejší šéf ruského letectva Alexandr Zelin uvedl, že program Kontakt může být obnoven.
V listopadu 2013 zase obranný výbor ruské Dumy vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby v rámci státniho vyzbrojovacího programu 2016 - 2025 pokračoval v protisatelitním programu Kontakt. Jak je patrné z úvodní fotografie, práce na projektu skutečné proběhly a probíhají. O projektu ale nejsou žádné informace, ani o možných zkouškách.
V každém případě Spojené státy hrozbu berou vážně, protože podle nové americké národní strategie země jako Rusko a Čína intenzivně pracují na zbraních schopných ohrozit americké satelity na oběžné dráze Země. Spojené státy proto rozvíjí postupy, jak rychle nahradit zničené satelity.
Zdroj: BMPD, Aviation Week
Související články
Budoucnost těžkých stíhačů MIG-31
Těžký záchytný stíhač MIG-31 je bezesporu výplodem studené války, nicméně se mu daří přežívat do ...
- 05.03.2012
- 6 komentářů
- Michal Polák
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
- 14.04.2015
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
Británie testuje: Solární letouny místo satelitů
Ministerstvo obrany Velké Británie pro účely testování nakoupí tři výškové solární letouny Zephyr 8 ...
- 18.02.2016
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům
Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test ...
- 22.12.2016
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Pánové, nechci kazit rozjetou diskusi na téma nedestruktivní likvidace čehokoli na orbitě, ale co tak vzít v úvahu ještě faktor rychlosti, jakou se dané objekty pohybují? Ono stačí ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, nechci kazit rozjetou diskusi na téma nedestruktivní likvidace čehokoli na orbitě, ale co tak vzít v úvahu ještě faktor rychlosti, jakou se dané objekty pohybují? Ono stačí porovnání nasledku drobného tukance při parkování a pokus o totéž při 250 km/h rychlosti.Skrýt celý příspěvek
Tak po troche sprtania musim uznat ze X-37 by zmenu orbitalnej roviny a spat zrejme v pohode zvladol, ak je pravda ze ma k dispozicii delta-v cez 3000 m/s...
Tak po troche sprtania musim uznat ze X-37 by zmenu orbitalnej roviny a spat zrejme v pohode zvladol, ak je pravda ze ma k dispozicii delta-v cez 3000 m/s...
Rusové pod drak namontovali bak, nastříkli to modrou sprejovkou barvou , zbytek dodělal Photoshop. Uploadli to na nějaký airspotterský web a dnes se smějí, jak z toho jsou ve ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové pod drak namontovali bak, nastříkli to modrou sprejovkou barvou , zbytek dodělal Photoshop.
Uploadli to na nějaký airspotterský web a dnes se smějí, jak z toho jsou ve světě všichni "hotoví" Včetně zde P.T. diskutérů :-)))Skrýt celý příspěvekKuban - Co sa mi podarilo dohladat, tak X-37 zatial vzdy lietal na inklinaciach od 38 do 43.5 stupnov a na o cca 100 km nizsich orbitach ako je ISS (inklinacia 51.6 stupna), tak ze ...Zobrazit celý příspěvek
Kuban - Co sa mi podarilo dohladat, tak X-37 zatial vzdy lietal na inklinaciach od 38 do 43.5 stupnov a na o cca 100 km nizsich orbitach ako je ISS (inklinacia 51.6 stupna), tak ze len tazko mohol robit akekolvek navstevy tymto smerom. Orbitalna mechanika je svina a zrovna na tychto najnizsich orbitach je zmena inklinacia extremne narocna na palivo.Skrýt celý příspěvek
@RiMr71 - dovolím si podotkout, že nikdo z nás neví, jestli už náhodou nějakou dobu příslušný výzkum a testování neprobíhá - a to na jakékoli straně viz X-37 a jeho tajné ...Zobrazit celý příspěvek
@RiMr71 - dovolím si podotkout, že nikdo z nás neví, jestli už náhodou nějakou dobu příslušný výzkum a testování neprobíhá - a to na jakékoli straně
viz X-37 a jeho tajné návštěvy ISS (jejíž okolí se sakra sleduje)
chápu, že tady se takové věci nepřipouští do úvahy
EoCSkrýt celý příspěvek...ta představa jak se "jen tak" bez dlouhého výzkumu a testování podaří dostat do těsné blízkosti všech GPS satelitů ta paraplata je s prominutím úsměvná... něco tak vysoko vynést ...Zobrazit celý příspěvek
...ta představa jak se "jen tak" bez dlouhého výzkumu a testování podaří dostat do těsné blízkosti všech GPS satelitů ta paraplata je s prominutím úsměvná... něco tak vysoko vynést (to nebude žádné lehké hebedo protože bude muset mít pohonnousoustavu pro manévrování), těsně "to" potkat v takové výšce a zaparkovat vedle toho není fakt žádná brnkačka. TO by byl rozsáhlý a velmi nákladný kosmický program sám o sobě.
A tím, že je nahoře spousta místa, jsem myslel to, že ono to s tím rizikem srážky v těchto výškách není tak horké, jak se píše v diskuzi na iDnesu :) větší nebezpečí hrozí od "vesmírného" smetí.Skrýt celý příspěvek@Marw - falešná průzkumná družice na nízkém orbitu fungovat může, to je pravda jak moc by se to vyplatilo bude jiná záležitost, to se neodvažuju hodnotit co se libovolného ...Zobrazit celý příspěvek
@Marw - falešná průzkumná družice na nízkém orbitu fungovat může, to je pravda
jak moc by se to vyplatilo bude jiná záležitost, to se neodvažuju hodnotit
co se libovolného protiprostředku, který by se měl přiblížit na minimální vzdálenost k cíli ( a tam provádět nějakou činnost) - pochopitelně by musel mít odpovídající tvar, aby se nezachytil radarem při přibližování
(moje spekulace ->) na což by mohla stačit jedna rovná plocha natočená pod úhlem tak, aby se signál odrazil někam pryč (vzhledem k tomu, že budeme vědět, kde má protivník radary určené k pozorování orbitálního prostoru, by to nemusel být nemožný úkol)
navíc by se musela natočit i tak, aby objekt "házel prasátka" (od Slunce) tam, kde ho nikdo neuvidí (k tomu i odpovídající povrch, který minimálně odráží + zárověň minimálně vyzařuje v IR)
mimochodem, úplně malé úlomky radarem zachytitelné nejsou, a trvá docela dlouho, než se potvrdí výskyt - pochybuju, že by to bylo tak, že "koukneme na obrazovku" a vidíme 1cm úlomek v 6000km
kontinuální radarový monitoring vesmírného prostoru by mohl být cca na stejné úrovni, jako snímkování zemského povrchu - vidět můžeme lecos, ale ne pořád a hned (navíc budeme potřebovat víc měření, aby se potvrdilo, že se nejedná o šum a znali jsme parametry dráhy a objektu)
(p.s. psal jsem, že fólie by byla složená a použila se až ve vhodnou chvíli - navíc může být prostředek schovaný ZA satelitem - to potom nikomu nepomůže ani radar, ani VIS/IR pozorování - ale byl to jenom příklad, netvrdím, že nijak brilantní a v řešení budou určitě lepší)Skrýt celý příspěvekKuban, nehovorim o druziciach GPS, tie ako sme sa tu uz bavili nie su tie najohrozenejsie. Bavime sa o prieskumnych druziciach pripadne komunikacnych na nizkej obeznej drahe. A to ...Zobrazit celý příspěvek
Kuban, nehovorim o druziciach GPS, tie ako sme sa tu uz bavili nie su tie najohrozenejsie. Bavime sa o prieskumnych druziciach pripadne komunikacnych na nizkej obeznej drahe. A to by som rad vedel ako niekto len tak urci, ci ta druzica aj realne nieco robi, alebo len vysiela zhluk kodovaneho blabolu aby z pohladu nepriatela vykazovala aktivnu cinnost. Ten rozdiel v cene naopak podla mojho nazoru zanedbatelny nebude, preto ze druzica bez realneho uzitocneho nakladu a teda lahsia potrebuje
a) menej paliva, mensie nadrze, jednoduchsi system RCS
b) vyrazne menej energie (nenapaja realnu technologiu) = jednoduchsi system napajania
c) výrazne okresanejsiu palubnu elektroniku, moze to byt v zasade prerasteny CubeSat. Pri pristupe ktory uplatnuje SpaceX´= ziadna radiacne odolna elektronika ale redundantne standardne procesory to zrejme nebude stat horibilne sumy.
d) ziaden realny uzitocny naklad (prieskumne aparatury, sirokopasmove transpondery a podobne), ziadna certifikacia nakladu. Zlozitost takej druzice je radovo inde ako realneho naprotivku.
Ak zoberies do uvahy vysoku seriovost - vyrobis napr. 100 kusov takehoto bazmeku, pochybujem ze sa to bude rovnat nakladom na pohotovostne doplnanie realnych druzic pocas konfliktu.
A ked sme uz pri tom, ta folia je rovnako naivny napad. Fakt myslis ze USA si nevsimnu ze ich klucove druzice su sprevadzane cudzim objektom? Na orbite sa kontinualne sleduju radarom a mapuju aj relativne velmi male ulomky , myslis ze po aktivacii si nevsimnu ze tam maju pred druzicou natiahnutu mega kovovu foliu?
Mimochodom uz sa zacina riesit ze americke GPS satelity dostanu svojich bodyguardov prave koli takymto hokusom-pokusom. Ak k tomu pristupia, USA budu dopredu avizovat ze akykolvek objekt ktory sa priblizi do vyhradenej zony okolo ich satelitov bude povazovany za nepriatelsky a bude zniceny.Skrýt celý příspěvekco se v článku uváděné možnosti protisatelitního prostředku týče ke zničení fyzickým střetem bude výhodné přistoupit při příliš rozdílných drahách nebo u prostředku, který ...Zobrazit celý příspěvek
co se v článku uváděné možnosti protisatelitního prostředku týče
ke zničení fyzickým střetem bude výhodné přistoupit při příliš rozdílných drahách nebo u prostředku, který nedosáhne 1. kosmické rychlosti (provedl by jenom suborbitální skok - i ten může mít maximální výšku třeba 40000km)
pokud bude schopný dostat se na orbitu, bude výhodnější zneškodnit cíl nedestruktivně, bez trosek
nevěřím, že by Rusové byli tak hloupí, aby o tomto nevěděli a nepracovali na tom
(demonstrace síly fyzickou likvidací je podlě mě jenom divadlo pro veřejnost, a to pro jakoukoli stranu)
takováto raketa, vybavená systémem pro nedestruktivní zneškodnění, navíc nesená stíhačkou, by mohla být zajímavá hračkaSkrýt celý příspěvek@flanker.jirka - je pravda, že se protistranY se na podobnou věc specializují a mají na to slušné prostředky jenže to neznamená, že o tom nevědí USA a nedělají tyto pokusy mimo ...Zobrazit celý příspěvek
@flanker.jirka - je pravda, že se protistranY se na podobnou věc specializují a mají na to slušné prostředky
jenže to neznamená, že o tom nevědí USA a nedělají tyto pokusy mimo dosah sledovacích stanic, lodí nebo případných družic určených pro pozorování X-37 (jejichž existencí bych si nebyl tak jistý, spíš tomu nevěřím)
ono je tam nahoře víc slepých míst, než si leckdo představuje
výrazně změnit dráhu, vypustit cosi tam nahoře a zase změnit dráhu - když to nikdo neuvidí (nebude zase takový problém), tak máte na orbitě objekt na neznámé dráze, o kterém nikdo neví .... co kdyby byl i špatně pozorovatelný?
je obtížné najít/identifikovat samotný X-37, o kterém víme, že tam někde je a známe jeho přibližnou polohu a možnosti manévrování
protistranY budou v odhalování daleko před amatérskými lovci, ale nejsou všemocní, vševědoucí a vševidící
(což neznamená, že už něco dávno neví)Skrýt celý příspěvekkuban: ono ani tak nejde o to, co ví veřejnost o X 37 a ostatních vojenských programech kosmických agentur všech možných států, ale co o těchto aktivitách ví protistrana, která má ...Zobrazit celý příspěvek
kuban: ono ani tak nejde o to, co ví veřejnost o X 37 a ostatních vojenských programech kosmických agentur všech možných států, ale co o těchto aktivitách ví protistrana, která má lepší možnosti sledování činnosti na oběžnych drahách, než veřejnostSkrýt celý příspěvek
jinak, nápad s "děštníkem" jistě nebude nový, o tom se musí uvažovat desetiletí na obou stranách ..... jakožto i o jiných způsobech zneškodnění satelitů protivníka (například ...Zobrazit celý příspěvek
jinak, nápad s "děštníkem" jistě nebude nový, o tom se musí uvažovat desetiletí na obou stranách ..... jakožto i o jiných způsobech zneškodnění satelitů protivníka (například usmažení mikrovlným pulsem z těsné blízkosti ... oslepení barvou/pěnou, to samé se solárními panely ... přerušení kabelů od solárních panelů ... jemné proražení/provrtání nádrže (tak, aby nedošlo k explozi, ale "pouze" k úniku)... roztočení napadeného objektu, případně po ucpání trysek RCS)
jsem si jistý, že se nejrůznějšími způsoby zabývá mnoho velmi chytrých lidí celá desetiletí - a to na všech (obou?) zůčastněných stranách
my můžeme jenom odhadovat, na nic nového zcela určitě nepřijdemeSkrýt celý příspěvekMíša: co máte na mysli "agresí rusofilů" ??? to že si tu někdo vypíše své názory ovlivněné informacemi a dezinformacemi? Nebo za takového člověka z principu považujete každého, kdo ...Zobrazit celý příspěvek
Míša: co máte na mysli "agresí rusofilů" ??? to že si tu někdo vypíše své názory ovlivněné informacemi a dezinformacemi? Nebo za takového člověka z principu považujete každého, kdo si dovolí napsat jiný názor, než ten váš správný?
Nebo snad nám tu v Evropě řádí a bordel dělají rusofilové? Kolik rusofilů nám tu například dělá terorismus?Skrýt celý příspěvekdexnom: problematiku s tím co je geostacionární musíte adresovat někomu jinému, také jsem raziela upozoroňoval, že GPS geostacionár nemá
dexnom: problematiku s tím co je geostacionární musíte adresovat někomu jinému, také jsem raziela upozoroňoval, že GPS geostacionár nemá
@KOLT je pravdou, že by nejpozději po prvním pooužití protistrana začala minimálně tušit osobně si myslím, že by se dozvěděla dřív, že k jedné s desítek družic se pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek
@KOLT je pravdou, že by nejpozději po prvním pooužití protistrana začala minimálně tušit
osobně si myslím, že by se dozvěděla dřív, že k jedné s desítek družic se pravděpodobně přiblížil neznámý objekt
na druhou stranu - dost možná, že se s touto variantou už počítá a že nové satelity už mohou mít nějakou formu buď odhalení blízkých objektů, nebo i jejich zneškodnění
co víme o X-37, o raketoplánu s ne úplně malým nákladovým prostorem, který aktivně manévruje mimo dosah jakýchkoli pozorovacích stanic a družic a při té příležitosti může vypouštět svůj tajný náklad a ihned změnit svoji dráhu?
co víme o přesných specifikacích nových GPS družic, které bude vyrábět Lockheed? nebudou mít třeba nějaké radary/termovizi/optiku pro lokalizaci polamu se přibližujícich objektů? nebo třeba rovnou taser se 100m dlouhým drátem? ;)
(ten taser je vtip, ano? .... i když, není to nemožná věc, nebyla by tak těžká .....)
jenže, i kdyby například US přišli na to, že neznámý protivník (můžeme si vybrat nejméně ze dvou) drží všechny jejich GPS satelity v šachu vychytralou neaktivní složenou fólií v těsné formaci, co by s tím asi tak mohli dělat? kromě vypuštění nové generace GPS družic?Skrýt celý příspěvekkuban, také mám dojem, že rozdíl v ceně (vyslání + samotný modul) mezi atrapou a skutečnou družicí, je prakticky zanedbatelný. Ještě tak by to mělo smysl, kdyby hlavní brzdou byla ...Zobrazit celý příspěvek
kuban, také mám dojem, že rozdíl v ceně (vyslání + samotný modul) mezi atrapou a skutečnou družicí, je prakticky zanedbatelný. Ještě tak by to mělo smysl, kdyby hlavní brzdou byla nějaká nedostatková součástka, která v případě atrapy není potřeba. Jenže ta atrapa by ve skutečnosti toho musela umět tolik (v případě GPS, nikoliv v případě špionážních družic), že úzkých hrdel při jejich výrobě bude více, takže by nemělo smysl je vůbec vyrábět, jen by odčerpávaly prostředky z reálných družic.
S tou fólií je to sice zajímavý nápad, nicméně si nejsem jistý, jak je to dalece technologicky proveditelné... Nemluvě o tom, že nejpozději po prvním použití by protistrana moc dobře věděla, co se stalo a začala by to intenzivně řešit.Skrýt celý příspěvekpokud se chceme bavit o zneškodnění satelitů protivníka (jakýchkoli), jednodušším způsobem, místo nebezpečné fyzické likvidace (trosky), bude "deštník" - tzn objekt, který ...Zobrazit celý příspěvek
pokud se chceme bavit o zneškodnění satelitů protivníka (jakýchkoli), jednodušším způsobem, místo nebezpečné fyzické likvidace (trosky), bude "deštník" - tzn objekt, který domanévruje přesně k cíli a roztáhne něco jako fólii (kovovou), která zablokuje veškerý signál oběma směry
výhodou tohoto řešení je, že signál můžeme přerušit ve vhodnou chvíli, například poté, co budou odpáleny střely s plochou dráhou letu - v tu chvíli, pokud přerušíme tímto "deštníkem" signál všech družic pro danou oblast (vzhledem k tomu, že budeme dynamicky zakrývat nově se vyskytující družice v oblasti) nemají zbraně jak aktualizovat svoji polohu a budou muset používat jiné druhy navigace (ne tak přesné)
poté opět družice odkrýt a tvářit se, že je všechno v pořádku
žádné trosky, systém nadále funguje (i pro naše použití), protistrana bude dlouho řešit, co se vlastně stalo, fólie jako taková bude nepůjde lehce zlikvidovatat (ovládací modul, motory, solární panely, komunikační zařízení - pochopitelně nějak zničit půjde)
jenom nebude tak jednoduché se nepozorovaně dostat do pozice
tento systém se těžko vejde do 50kg, hlavně kvůli potřebnému palivuSkrýt celý příspěvek@Marw - nerad bourám fantazie, ale jak satelit GPS, tak GLONASS, Baidou, Galileo - vysílají aktvní signál, který obashuje data, podle kterých zařízení na zemi vypočítává svoji ...Zobrazit celý příspěvek
@Marw - nerad bourám fantazie, ale jak satelit GPS, tak GLONASS, Baidou, Galileo - vysílají aktvní signál, který obashuje data, podle kterých zařízení na zemi vypočítává svoji polohu
to znamená, že o každém aktivním satelitu víme, i já se svým telefonem
představa, že "někam" pošleme kus šrotu a falešným vysílačem, je dětsky naivní
měl by hypoteticky mít ten kus šrotu i vybavení pro komunikaci se zemí (telemetrie, povely ke změně dráhy nebo orientace),k gyroskopy pro udržování orientace, palivo a motory pro udržení dráhy, co ještě?
co by se stalo ve chvíli, kdy kus šrotu na stejných drahách, jako aktivní družice, buď někdo zasáhne, nebo prostě vypoví službu, případně se sám rozpadne? (ať už kvůli výbuchu nádrží - nic, co by se několikrát nestalo - nebo případně baterií)
potom ostatní satelity, ať už atrapy nebo aktivní družice, budou muset změnit svoje dráhy, aby se vyhnuly troskám?
pokud nebudeme počítat možnost, že falešná družice navigačního systému je z principu hloupost, nebylo by vlastně lepší místo ne až tak jednoduché atrapy, která by se lišila jenom oním falešným vysílačem/absencí atomových hodin/procesorovým výkonem - byl na orbitě místo ní rovnou funkční satelit, jako zálohu? .... klidně by mohl být vypnutý (ne, že by to pomohlo jeho ukrytí ...)Skrýt celý příspěvekKolt - suhlasim ze aj vyniest atrapu nieco stoji. Ale pozri sa ako sa vynasali nove Iridia...10 kusov naraz. Pri takejto vykuchanej kvazi druzici ktora nema ziadne realne vybavenie ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt - suhlasim ze aj vyniest atrapu nieco stoji. Ale pozri sa ako sa vynasali nove Iridia...10 kusov naraz. Pri takejto vykuchanej kvazi druzici ktora nema ziadne realne vybavenie si skor limitovany objemom ako hmotnostou. Je mi jasne ze uz len to ze to bude mat nejaky zakladny pohon, orientacny a riadiacy system cosi stoji a neni to uplne suche z nosa, ale stale je to neporovnatelne s ostrou druzicou (uz len koli tomu ze atrapa nepotrebuje ziadne brutalne certifikacie na vybavenie). A pri tych cenach co ma aktualne SpaceX to uz zase nie je az take nerealne, najme ak by skutocne pouzili nejaku formu "nafukovacej" technologie, tak ze by to nemalo az take objemove naroky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...