Rangers v Afghánistánu – Příběh odstřelovačů

75. pluku Rangers působí v Afghánistánu
Foto: Příslušníci 2. praporu 75. pluku Rangers při polním cvičení v roce 2014. Autor: 2. prapor 75. pluk Rangers. / US Army

Jednotlivé prapory 75. pluku Rangers působí v Afghánistánu už od prvních dnů Války proti terorismu. Tedy od té doby, co v noci z 18. na 19. října 2001 seskočila posílená rota A 3. praporu na starou letištní plochu blízko Kandaháru. Za 13 let působení v Afghánistánu provedli tisíce operací a v průběhu jedné z nich byla udělena i Medajle Cti seržantu Leroy Petrymu.

75. pluk Rangers je tvořen plukovním velitelstvím a praporem speciálních oddílů se základnou ve Fort Benning ve státě Georgia. Hlavní síla pluku je v třech praporech, které jsou umístěny na Hunterově armádním letišti v Georgii (1. prapor), společné základně Lewis-McChord ve státě Washington a na základně Fort Benning (3. prapor). Každý prapor je složen z velitelství a velitelské roty, podpůrné roty a čtyř střeleckých rot o 150 Rangerech.

 

Pak je zde Prapor speciálních oddílu s velitelstvím a velitelskou rotou, průzkumnou a spojovací rotou, rotou vojenského zpravodajství a rotou výběru a výcviku. Pro tento článek je nejpodstatnější ale průzkumná rota. Její přesné složení je stále utajené, ale je možné vydedukovat, že se skládá nejméně z velitelského prvku, čety odstřelovačů a průzkumné čety.

 

Obě tyto čety působí samostatně a jejich operace podporují mise nasazených rot a praporů. Jedním z odstřelovačů v průzkumné rotě byl v roce 2009 i seržant Nicholas Irving.

 

Seržant Irving byl spolu se svým pozorovatelem nasazen v roce 2009 do mise Operace Trvalá svoboda, aby podporoval operace 3. praporu Rangers. Jednou z misí, které se Irving účastnil, byla klasická operace na zadržení cíle vysoké důležitosti HVT (High-Value Target) v jižním Afghánistánu. Četa o přibližné síle 25-40 Rangerů byla spolu s týmem odstřelovačů vysazena z vrtulníku Chinook několik málo kilometrů od cílové oblasti, kde se HVT měl nacházet.

 

PřísluÅ¡níci 2. praporu 75. pluku Rangers pÅ™i polním cvičení v roce 2014. Autor: 2. prapor 75. pluk Rangers Foto: Ostřelovači Rangers z 1. praporu 75. pluku Rangers procvičují své střelecké schopnosti na střelnici v Afghánistánu před noční bojovou operací proti povstalcům 7. května 2013. Autor: SPC Codie M. Mendenhall, 75. pluk Rangers. / US Army

 

Již při přesunu byla jednotka napadena střelbou z AK-47, když procházela malou vsí a byla prozrazená štěkáním psů. Rangers okamžitě palbu opětovali a pomocí palby z kulometů Mk48, 40mm granátometů M203 a útočných pušek M4 se snažili potlačit střelbu bojovníků Talibanu.

 

Oba odstřelovači mezi tím zalehli a pomocí puškohledů a zařízení nočního vidění identifikovali tři povstalecké bojovníky s AK-47. Irving byl pro tuto misi a celé nasazení vyzbrojen puškou SR-25 v ráži 7,62 mm a jeho pozorovatel puškou Accuracy International v kalibru .300 Winchester Magnum.

 

Všichni tři povstalci se skrývali za malou zdí asi 200 metrů od čela postupujících Rangers. Vždy se vystrčili nad okraj zdi, aby vystřelili a pak se zase schovali. Postupně takto byli eliminováni, každý z nich přesným zásahem do hlavy v okamžiku, kdy se objevil nad zdí.

 

Jakmile byla tato hrozba odstraněna, oba odstřelovači zaujali pozici na jedné ze střech, zatím co zbytek jednotky pokračoval k cíli. Dostali se ale pouze o několik set metrů dále, když Irving se svým pozorovatelem objevili dva muže, kteří se schovávali ve vysoké trávě.

 

Rangers Foto: Ranger z roty B, 1. praporu 75. pluku Rangers vyhledává nepřátelské cíle v rámci noční bojové operace v provincii Lógar 29. dubna 2013. Při této misi Rangers zadrželi dva cíle vysoké důležitosti. Autor: SPC Coty M. Kuhn, U.S. Army. / US Army

Po vyžádání povolení k palbě, a poté co jej obdržel, zahájil prvek odstřelovačů palbu a jednoho z mužů zasáhl a zabil na vzdálenost téměř 300 metrů. Než mohli zahájit palbu na druhého muže, ten unikl do stínů budov vesnice. Oba odstřelovači se poté připojili k zbytku jednotky přesunující se k cílovému objektu.

 

Po další část přesunu se přes rádio ozývalo zachycené vysílání nižších velitelů Talibanu, kteří se očividně pokoušeli zorganizovat a zahájit protiútok. Ten měl podle zachycených informací začít léčkou nastraženou na cestě, po které se Rangers přesouvali.

 

To přimělo oba odstřelovače, aby se opětovně odpojili od postupující jednotky a zacílili na muže, kterého zahlédli sedět na kraji cesty v porostu. V okamžiku, kdy Taliban zahájil léčku palbou z AK-47 a RPG, se muž pohnul a odkryl tak zbraň, která do té doby nebyla vidět.

 

Vzhledem na to, že do té doby jej nebylo možné identifikovat jako  bojovníka ( combatant )  podle pravidel nasazení (Rules of Engagement), tak ani nemohl být eliminován. Po spatření zbraně se to ale změnilo a zásah 7,62mm projektilem jej zabil. Následná kontrola těla ukázala, že měl u sebe rádio a s největší pravděpodobností se jednalo o nižšího velitele.

 

Rangers Foto: Tým ostřelovačů z 2. praporu 75. pluku Rangers procvičuje své střelecké schopnosti na střelnici v Afghánistánu v rámci přípravy na noční bojovou operaci 26. června 2013. Autor: SPC Matthew R. Hulett. / US Army

Dvě odražené léčky a nejméně šest mrtvých bojovníků bylo pro zbytek povstalců již příliš a to, co zbylo z jejich místní buňky ustoupil z oblasti. Ústup byl ale jen zdánlivý a následné zpravodajské informace, které byly Rangers předány, mluvily o skupině 7 až 9 osob v blízkosti cílové budovy.

 

Další informace nasvědčovaly tomu, že hledaný HVT se může nacházet v této skupině. Krátce po obdržení této informace oddělil velitel jednotky jedno střelecké družstvo, aby krylo oba odstřelovače. Nasazení tohoto družstva však rozpoutalo jen další přestřelku, ve které byli palbou povstaleckého kulometu lehce zraněni dva z Rangers.

 

Kulomet i jeho střelec byli krátce na to vyřazeni zásahem odstřelovačů. Aby bylo zabráněno dalším ztrátám, byla povolána letecká podpora v podobě AC-130 Spectre a bitevního letounu A-10 Thunderbolt. Palba 105 milimetrové houfnice z AC-130 a následně nálet A-10 s použitím 30 milimetrového kanonu úspěšně a natrvalo potlačil jejich odpor. Eliminování této povstalecké skupiny a následné stažení družstva i odstřelovačského prvku do cílového objektu se událo krátce před svítáním.

 

Skutečnost, že se útočná jednotka nacházela v cílové oblasti za denního světla způsobil, že se Rangers opět dostali pod palbu z mnoha směrů. Ta pokračovala i když se četa začala stahovat z vesnice směrem k zóně vyzvednutí. Než k tomu došlo, byli oba odstřelovači nuceni použít své schopnosti a zbraně více než jednou.

 

Rangers Foto: Příslušníci 2. praporu 75. pluku Rangers při polním cvičení v roce 2014. Autor: 2. prapor 75. pluk Rangers. / US Army 

Nakonec byli Rangers vyzvednuti pomocí vrtulníků MH-47 Chinook z oblasti – bez dalších ztrát. Celá mise byla označena jako úspěšná jelikož Rangers dokázali nejen zadržet cílovou osobu a vyzvednout ji z oblasti, ale také shromáždili značné množství zpravodajského materiálu.

 

Z tohoto popisu se může zdát role odstřelovače jako nenahraditelná a neocenitelná. Ve skutečnosti to tak ale není. Prvek odstřelovačů je cenným prostředkem na bojišti a násobitelem bojové síly pro každého velitele.

 

Pokud se podíváme na popis této mise, tak je jasné, že nasazení samotného prvku odstřelovačů by neznamenalo splnění mise. Jistě, dokázali by pomocí pozorování z ukryté pozice získat velké množství informací. Ale nedokázali by zajmout cílovou osobu.

 

Většinu práce odvedli jednotliví příslušníci družstev a jejich velitelé. Bez masivní podpůrné palby z jejich strany by ani jeden z odstřelovačů neměl dostatek prostoru pro vlastní palbu. Díky této vzájemné spolupráci se dokázalo celé úkolové uskupení doslova probojovat celou oblastí a splnit úkol.

 

Detailnější svědectví se r žanta Irvinga je možné si přečíst v knize  Team Reaper .

Nahlásit chybu v článku


Související články

Speciální síly v zemích NATO

V minulých týdnech se několik článků, které přinesly Armádní noviny, věnovalo silám pro speciální ...

Jediný přeživší – svědectví operace Red Wings

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým operátorů ...

Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu

Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích ...

Stodvojkaři v Afghánistánu: Diplomacie, respekt a důvěra

Příslušníci 102. průzkumného praporu jsou součástí 1. SR BAF (Strážní Rota Bagram Air Field) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    23:26 14.02.2014

    Děkuji. A na ten článek se nás určitě těší víc :-)

    Děkuji. A na ten článek se nás určitě těší víc :-)

  • Ondrej Rajkovic
    09:31 14.02.2014

    ad Kolt - Sgt. Irving ve sve knize psal, ze SR-25 pouzival pouze pri tomto nasazeni, ale jinak ze pouzival bolt action pusky (predpokladam, ze Accuracy International ktera je u ...Zobrazit celý příspěvek

    ad Kolt - Sgt. Irving ve sve knize psal, ze SR-25 pouzival pouze pri tomto nasazeni, ale jinak ze pouzival bolt action pusky (predpokladam, ze Accuracy International ktera je u jednotek SOCOM pouzivana pod oznacenim Mark 13).

    ad Wheeler - Fotky jsou z oficialni facebook stranky 75th Rangers Regiment a 2nd Ranger Battalion.
    Co sa ALICE tyce tak je to stale nejodolnejsi batoh, ktery sa da v US Army najit. A videl jsem napriklad Rangers z rot zbrani jak v ALICE nosili jednotlive casti minometu.

    ad Saracen - Prave pripravuji jeden clanek tykajici se organizace praporu Rangers, takze se muzete v blizke budoucnosti tesit.Skrýt celý příspěvek

  • Jameson
    01:19 14.02.2014

    Wheeler: "Army Rangers rush up a hill into position during training on Fort Hunter Liggett, Calif., Jan. 30, 2014." A jinak ano, je to klasicka ALICE Rucksack Large, stale ...Zobrazit celý příspěvek

    Wheeler:

    "Army Rangers rush up a hill into position during training on Fort Hunter Liggett, Calif., Jan. 30, 2014."

    A jinak ano, je to klasicka ALICE Rucksack Large, stale se pouziva a jeste dlouho pouzivat bude. Na vycvik urcite, i do ostreho nasazeni. Bagl je to nesmrtelnej, naprosto jednoduchej a pritom robusni + jumpable. Komfort noseni prumernej, ale pokud clovek nezapina bederak a ma nosic platu, tak neni zase tolik rozdil, jakej bagl na sobe mas.Skrýt celý příspěvek

  • saracen
    22:51 13.02.2014

    Otázka na autora: Ako je to s tou organizáciou Rangers. V minulosti sa prápor skladal z veliteľskej roty a 3 peších rôt. Došlo k nejakej reorganizácii? Je možné získať niekde ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka na autora: Ako je to s tou organizáciou Rangers. V minulosti sa prápor skladal z veliteľskej roty a 3 peších rôt. Došlo k nejakej reorganizácii? Je možné získať niekde internete konkrétne info ? ĎakujemSkrýt celý příspěvek

  • Wheeler
    22:46 13.02.2014

    Dobre vidim na dvoch fotkach ALICE batoh O_o ?
    Odkial su tie fotky, nie je ich tam viac?

    Dobre vidim na dvoch fotkach ALICE batoh O_o ?
    Odkial su tie fotky, nie je ich tam viac?

  • miras
    22:21 13.02.2014

    Pro doplnění:
    SR-25 v ráži 7,62x51 (,308 Win.)

    Pro doplnění:
    SR-25 v ráži 7,62x51 (,308 Win.)

  • KOLT
    16:42 13.02.2014

    Vím, že dnes musí být odstřelovač i jeho pozorovatel oba výbornými střelci. Také vím, že odstřelovací tým s sebou zpravidla nosí dvě pušky rozdílné ráže a výkonu. V tomto ...Zobrazit celý příspěvek

    Vím, že dnes musí být odstřelovač i jeho pozorovatel oba výbornými střelci. Také vím, že odstřelovací tým s sebou zpravidla nosí dvě pušky rozdílné ráže a výkonu. V tomto konkrétním případě mě zaujala jedna věc – "hlavní" odstřelovač používá slabší (dokonce poloautomatickou) pušku, zatímco pozorovatel má těžší opakovačku na podstatně výkonější náboj. Mohl by mi někdo znalý vysvětlit důvod k takovému rozdělení rolí? Používá se stejný model i v AČR? Předpokládám, že také hraje roli to, že u nás by byly obě pušky opakovací (Sako a Falcon) případně by byla poloautomatická ta těžší (AI a Barrett), což samozřejmě mění způsob nasazení.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...