REPORTÁŽ: Izraelský generál o Středním východě a Islámském státě
- 25. 1. 2016
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) 21. ledna uspořádalo další ze série tématických přednášek o bezpečnostních problémech současného světa. Generálmajor Israel Ziv přednášel o terorismu, islamismu a etnickém napětí na Středním východě.
Není zázračné řešení
Přednášky The Counter Terrorism and Counter Insurgency in the Middle East se zúčastnila dvojice významných hostů.
Generálmajor Israel Ziv má za sebou bohatou kariéru v izraelských obranných silách. V současné době působí jako prezident bezpečnostní a vyšetřovací služby Global CST. Jako velitel divize Gaza vedl pan Ziv boj proti terorismu v kampani Příliv a odliv (Ebb and Flow).
Přednášky se zúčastnil také Karel Řehka, ředitel speciálních sil Ministerstva obrany ČR a bývalý velitel 601. skupiny speciálních sil. Ve svém článku se však zaměříme na časově mnohem výraznější vystoupení izraelského generála.
Na začátku pan Ziv upozornil, že nemá žádné zázračné řešení pro problémy Středního východu. Situace je nesmírně složitá - nejen pro etnické, náboženské a historické souvislosti. Řešení nebude v žádném případě jednoduché, rychlé, levné ani bezbolestné.
Fenomén Islámského státu
Podle Ziva terorismus není nic nového - jedná se o prastarý strategický politický nástroj mocenských skupin nebo zemí.
V minulosti byl islámský terorismus vždy spojen s určitým státem. Každá teroristická skupina měla svou hostitelskou zemi, která ji poskytovala úkryt, dodávala zbraně, peníze a výcvik. Teroristická skupina pak působila především ve prospěch dané země.
“Své” teroristické skupiny měla (případně má) mimo jiné Libye, Írán, Katar, Saudská Arábie (SA) a především Sýrie. Podle Ziva v minulosti podporu teroristickým skupinám poskytovala především rodina Assádů. Ziv neupřesnil, zda stejná podpora terorismu platila i po nástupu Bašára Assada k moci.
Sunnitský Islámský stát (IS) však je unikátní v tom, že nemá svou hostitelskou zemi. Je to samostatná organizace působící v několika zemích - především v Sýrii a Iráku. Své pobočky má i v Jemenu a Libyi. Podle Ziva je IS pouze přejemenována irácká Al-Kaida, která se v roce 2013 spojila se syrskou Al-Kaidou - frontou al-Nusrá.
Klíčové události vzniku Islámského státu
Vznik IS a jeho mocenské posilování ovlivnilo několik klíčových událostí. Prvním byly teroristické útoky 11. záři 2001 a americká invaze do Iráku v roce 2003. Následující roky chaosu v Iráku (zejména boje mezi etniky) posloužily jako podhoubí k posílení extremistických skupin.
K radikalizaci sunnitských skupin přispělo převzetí vlády v Bagdádu šiíty. Podle izraelského generála je Irák v současnosti doslova “provincii” sousedního šíitského Íránu. IS je extrémně nesnášenlivý k šiítům, ale také ke všem skupinám, které se neztotožňují s jeho výkladem Islámu - tedy i s podstatnou částí sunnitů.
Israel Ziv, Karel Řehka a prorektor školy pro zahraniční vztahy Tomáš Pojar. / CEVRO Institut
Rozpory pak prohlubují mocenské ambice jednotlivých států na Středním východě. Každý stát podporuje svou etnickou skupinu - tedy buď šiíty nebo sunnity. Běží také konkurenční boj o lepší “image” mezi dvěma teroristickými skupinami - Hizballáhem podporovaným Íránem a IS podporovaným (přímo nebo nepřímo) SA.
Další výraznou událostí byl neúspěšný průběh Arabského jara. Arabský svět doufal v odstranění starých diktátorů a v demokratické změny. Namísto toho však po žebříku moci začaly stoupat extrémistické skupiny, jako je Muslimské bratrstvo, IS nebo al-Nusrá v Sýrii.
Klíčové bylo západní (především francouzské a britské) bombardováni Libye. Západ pomocí povstalců svrhl diktátora Kaddáfího, ale důsledky byly katastrofální. Sklady libyjské armády byly vyrabovány povstalci a libyjské zbraně zaplavily celý Střední východ. Síla IS výrazně vzrostla právě díky přístupu ke zbraním bývalé libyjské armády.
Dalším důvodem růstu IS je pode Ziva, i když to s dřívějšími řádky zní poněkud “absurdně”, neochota Západu, především Spojených států, se více angažovat na Středním východě. USA se po invazi do Iráku a nástupu Baracka Obamy nechtěly se do záležitostí Středního východu plést.
Různé teroristické a extrémistické skupiny si to však vyložily tak, že mají “volné ruce”. Podle Ziva však nelze pokračovat v současné politice nezapojení. Pro řešení situace je potřeba, aby Západ na Středním východě byl přítomný, ať už jako politická nebo vojenská síla.
Islámský stát jako firma
IS je především obchodní organizace. Každý rok IS díky prodeji ropy na černém trhu, prodeji starožitností, daněmi, únosy, atd. vydělá miliardu dolarů ročně. Výdaje IS Ziv odhaduje na 350 milionů dolarů ročně (žold, nákup zbraní, munice, zásob, atd.).
Počet vojáků IS v Iráku je asi 35 000, v Sýrii na 8000 a v Jemenu na 5000. Není to tedy příliš velká organizace. Přesto taktické a strategické dovednosti IS jsou, obskurně řečeno, působivé.
IS se vyvaroval chyb Hamásu, který se z teroristické organizace přeměnil v otevřenou politickou sílu a ujmul se vlády. Hamás tím ztratil pohodlnost organizace bez povinností, jejíž jediným problémem bylo, jak zabít co nejvíc Izraelců.
O oblibě Hamásu tak nerozhodují jen počty zabitých Izraelců, ale především to, zda Gaza má dostatek vody, jídla, zda jsou uklizené ulice, zda funguje záchranná služba, hasiči, atd. Hamás se však tímto způsobem stal mnohem zranitelnějším vůči Izraeli.
IS takové povinnosti nemá. Princip IS není fyzicky držet území - je to mobilní síla kontrolující oblasti a obyvatelstvo pomocí šíření strachu a teroru. IS navíc kombinuje nejrůznější vojenské taktiky, dokáže fungovat jako lehká kavalerie - přesouvat se pomocí vozidel na velké vzdálenosti, využívat sebevražedných útoků k prolomení obrany protivníka nebo v případě bombardováni se rozptýlit mezi domorodé obyvatelstvo.
Pokud se však IS stane vládou, stane se mnohem zranitelnější.
Na závěr byl prostor pro diskuzi. / CERVO Institut
Dílčí kroky boje proti Islámskému státu
Podhoubím IS je ideologie - podhoubí však nejde vojensky zničit. Bombardováni však dokáže potlačit moc a vojenskou sílu IS.
Podle Ziva v důsledku bombardováni IS přestala v Iráku kontrolovat 40 % svého bývalého území a v Sýrii 20 %. Podle odhadu IS přišel o 2000 vojáků a ztrácí také přístup k finančním zdrojům.
IS ví, že neudrží území a soustředí se především na udržení měst Mosul a Rakka. IS také uvažuje, v případě většího vojenského tlaku, o přesunutí na Sinaj nebo do Jemenu, kde nyní ovládá asi 25 až 30 % území.
Kromě utnutí penězovodů do IS, především zastavení nelegálního prodeje ropy do Turecka, je třeba provést pozemní operaci. Ideálním řešením je podporovat kurdské pešmergy, proti čemu je však Turecko.
Další věcí je zamezit náboru nových členů. IS velmi umně využívá internet k verbování mladých mužů ochotných zemřít ve jménu Islámu, resp. ve jménu Islámu podle IS.
Kapitolou samou o sobě je podpora IS Katarem a SA. Bohužel v SA nyní zuří boj o moc mezi několika skupinami o to, kdo bude budoucí král, který ovládne zemi. Část mocenských sil v SA podporuje IS a další sunnitské extrémisty, zejména s cílem potlačit moc Íránu.
Podle Ziva se boj mezi SA a Íránem přenesl i do cen ropy. Některé “konspirační” teorie mluví o domluvě SA se Spojenými státy na poklesu ceny ropy, s cílem poškodit Rusko. Avšak podle Ziva SA začala těžit více ropy (tlačí tak na snížení ceny) s cílem poškodit Írán, který po zrušení sankcí může výrazně zvýšit export ropy.
Zrušení sankcí vůči Íránu vnímá SA jako závažnou hrozbu pro svou bezpečnost.
Postřehy na závěr
Ziv se na závěr vrátil k Sýrii. Podle něj je jednotná Sýrie minulostí a na troskách může vzniknout “až pět nových Sýrii”. Není reálné, aby znepřátelená etnika v budoucnu žila pod jedinou vládou.
Jeden z dotazů z publika se tázal, zda nebylo lepší podporovat Assada ze sekty Alávitů s cílem zajistit stabilitu Sýrie. Izraelský generál však mínil, že bylo jen otázkou času, kdy se Sýrie kvůli nepřekonatelným etnickým a historickým příkořím rozpadne. V Sýrii není zapomenut například tzv. Masakr v Hamá (1982), kdy otec Bašára Assada nechal během pár dní povraždit na 30 000 svých odpůrců.
Problémy současné Sýrie lze však vysledovat již do období vzniku státu v 50. letech minulého století. Sýrie je umělý stát vytvořený Velkou Británii a Francii. Obě země dosadily do moci menšinové Alávity.
Oba západní státy pokládaly Alávity za rozumné, loajální, schopné jednání a doufaly, že menšinoví Alávite budou na mocnostech závislí (poslušní), což se však nestalo.
Související články
REPORTÁŽ: Evropští džihádisté
Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a International Institute for ...
- 24.03.2015
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
REPORTÁŽ: Demokracie na Středním východě není možná?
CEVRO Institut (PCTR) v úterý hostil přednášku „The Middle East Democracy Dilemmas“ (Dilemata ...
- 16.09.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Írán vs. Saudská Arábie: Kdo ovládne Blízký východ?
Saudská poprava šiítského klerika Nimra Bákira an-Nimra na počátku tohoto roku rozpoutala vlnu ...
- 07.01.2016
- 7 komentářů
- Václav Kopecký
Islámský stát má zálusk na Libyi
Libyjská odnož Islámského státu (IS), v terminologii IS nazývaná Provincie Libye (wilaja Barqa), ...
- 22.01.2016
- 18 komentářů
- Václav Kopecký
Pánové,kdo alespoň rok nežil v arabském světě,těžko pochopí arbabskou mentalitu.Myslím si,že izraelci toto vše mají perfektně přečteno- jak mi před 30.lety řekl jeden ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové,kdo alespoň rok nežil v arabském světě,těžko pochopí arbabskou mentalitu.Myslím si,že izraelci toto vše mají perfektně přečteno- jak mi před 30.lety řekl jeden diplomat.Arabové spadli s velblouda do mercedesu.Osobně si myslím,že prvopočátky,těchto konfliktů na Středním východě a v Africe,mají své kořeny po končení 2.světové válce,kdy došlo k urychlenému rušení kolonií a tyto země,nebyly na toto připraveny-lépe řečeno neměli lidi,kteří by byli schopni převzít řízení těchto zemí-k tomu připočtěme rivalitu USA a SSSR a dnes sklízime plody..Stačí,se jen podívat,jaké problémy s přechodem na demokracii,máme v České republice a v okolních státech.Skrýt celý příspěvek
Celkem zajimavy rozbor , ale v casti """Arabský svět doufal v odstranění starých diktátorů a v demokratické změny. Namísto toho však po žebříku moci začaly stoupat extrémistické ...Zobrazit celý příspěvek
Celkem zajimavy rozbor , ale v casti """Arabský svět doufal v odstranění starých diktátorů a v demokratické změny. Namísto toho však po žebříku moci začaly stoupat extrémistické skupiny, jako je Muslimské bratrstvo, IS nebo al-Nusrá v Sýrii. """ je jasne videt , ze autor je proste prilis ovlivnen zapadnim myslenim a US propagandou . Doufaly jednotky procent obyvatel , proto to taky dopadlo VSUDE stejne spatne . V SA odpurce totality postrileli , v syrii dostali zapadni podporu ... :(
Co je dovoleno ...........Skrýt celý příspěvekGAVL: Bukanýr byla jedna jednotka - loď. Dáiš (když tedy nebudeme IS nazývat státem) kontroluje území a vyplácí "zaměstnance", má ekonomiku (ropa) - tedy splňuje přinejmenším část ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL: Bukanýr byla jedna jednotka - loď. Dáiš (když tedy nebudeme IS nazývat státem) kontroluje území a vyplácí "zaměstnance", má ekonomiku (ropa) - tedy splňuje přinejmenším část definice státu.
Přes Turecko (pravděpodobně) vyváží ropu, ale potřebuje zbraně, někdo mu je musí prodat - SA, Turecko (jako protiváhu Kurdům)?
Problém je, že tamní země jsou v propletenci animozit a dočasných spojenectví v guláši náboženství (obrazně řečeno). Irán vs SA, Turecko vs Kurdové, Asad hraje na sebe, ...
ruleta: U mladé generace, alespoň v počátku bych se nebál o mírném nadšení pro změny hovořit. A určitě nechtěli místo despoty Dáiš, který je IMHO ještě nevypočitatelnější.
Jinak souhlas s řešení ve článku, jedna země (Sýrie) je pravděpodobně minulostí.Skrýt celý příspěvekDocela bych pochyboval, ze Arabsky svet cekal "demokratizacni zmeny", tady docela zamenujeme aktivistickou facebookovskou generaci s celymi narody a vlastni (zapadni) projekce s ...Zobrazit celý příspěvek
Docela bych pochyboval, ze Arabsky svet cekal "demokratizacni zmeny", tady docela zamenujeme aktivistickou facebookovskou generaci s celymi narody a vlastni (zapadni) projekce s realitou (nehlede na to, ze samotny nazev Arabske jaro je zapadni konstrukt). Vzestup Muslimskeho Bratrstva respektive podobnych hnuti neni zadnym prekvapenim (a neni bleskem z cisteho nebe), kdyz zname jeho historii, ideove vudce a historicky odkaz. Totiz, ve vetsine pripadu jsou to skupiny, ktere jsou v prime opozici byvale/soucasne vlade, ktere nejsou islamske (vlady) a casto do morku kosti zkorumpovane a jejiz silove slozky tvrde potlacuji jakekoliv naznaky opozice. A zapad je v tomto zapase povazovan za toho kdo tyto vlady podporuje, udrzuje u moci, davam stranou to, ze je povazovan za moralne zkazeny.
A proto stabilita a jmeno Basar Asad v jedne vete je protimluv. Asad je soucast problemu, je jeden z korenovych pricin a proto otevrena podpora povede jenom k prohloubeni neduvery obyvatelstva k zapadu.
Poznamka: V Hama si muslimske bratrstvo vzalo jako rukojmi cele mesto - otec Basara nepovrazdil 30 000 svych odpurcu, ve vetsine pripadu povrazdil civilni obyvatelstvo, ktere bylo v pasti (muslimske bratrstvo neumoznovala odchod z mesta a soucasne Assadova armada vyhazovalo mesto blok po bloku).
"Sklady libyjské armády byly vyrabovány povstalci a libyjské zbraně zaplavily celý Střední východ. Síla IS výrazně vzrostla právě díky přístupu ke zbraním bývalé libyjské armády." tady se melo dorict za notneho prispeni USA, ktera vedela a umoznila presun zbrani.Skrýt celý příspěvekOpět se hovoří o IS jako o firmě. Jenže byl bukanýr, který pracoval např. pro Britskou královnu a potápěl francouzské a španělské lodě za provizi z lupu firmou ? No nevím, ještě ...Zobrazit celý příspěvek
Opět se hovoří o IS jako o firmě. Jenže byl bukanýr, který pracoval např. pro Britskou královnu a potápěl francouzské a španělské lodě za provizi z lupu firmou ? No nevím, ještě jsem přirovnání bukanýra k podnikateli nikde nečetl a ani neslyšel.
Dále mi přijde divné jakou podporu by měla IS potřebovat od SA , pokud má IS čistý zisk 650 milionů dolarů ročně při celkovém obratu 1000 milionů dolarů.
Tak bych řekl , že takto výdělečná organizace žádnou podporu nepotřebuje.
Dále je otázkou proč tato organizace by měla mít tak velký nevyužitý zisk. Pokud by byl IS firmou , tak by zisk reinvestoval což znamená, že by zvětšoval své řady a zlepšoval výzbroj a expandoval by do dalších regionů mnohem intenzivněji. Čistý zisk by rozhodně netvořil 2/3 obratu.
Pokud by tedy IS neměl zisk pro své účely, ale dané prostředky by získával pro někoho ( např. vládu některého státu ) za provizi, tak bychom se měli zabývat tím jak a kam tečou tyto peníze. Takže pokud máme informace o někom z důležitých lidí SA komu vyhovuje počínání IS, tak je třeba takového člověka vzít fyzicky ho inzultovat a dle informací získaných se dále rozhodnout co dál. Neboť se lze domnívat, že ti údajní podporovatelé jsou ve skutečnosti zřizovatelé. To samé platí pro odběratele produktu.
Pokud na konferenci nepadla úvaha podobného směru a nebyla přijata k vypracovaní návrhu její realizace, tak jen doufám, že si svou účast všichni účastníci platili ze svého.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...