Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší
- 23. 3. 2018
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety Voevoda přitom měly nahradit nové RS-28 Sarmat. Podle Michaila Žirochova, ukrajinského autora názorového článku „Bez Ukrajiny Rusko jen stěží vyděsí svět radioaktivním popelem“, to údajně svědčí o systémové krizi hlavní složky ruské jaderné triády.
Základem ruské bezpečnostní a zahraniční politiky, potažmo i mocenského postavení na globální scéně, je schopnost přesvědčovat všechny mocenské protivníky o tom, že Rusko pro ochranu svých zájmů bez váhání použije jaderné zbraně. Tato „Hra na třetí světovou válku“ je podle Rusů jediný způsob, jak přes slabou ekonomickou sílu a malý počet obyvatel ochránit svou statní suverenitu a integritu obrovského ruského území.
Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů.
Podle Žirochova jsou však ruské jaderné síly v hluboké krizi:
V současné době je RS-28 Sarmat ve fázi, kdy se testuje „vymetení“ – jedná se o vymetení raketového prototypu ze startovací šachty do výšky, ve které bude zažehnut motor prvního stupně. Přitom i v dobách Sovětského svazu od zkoušek vymetení do zavedení první rakety do výzbroje uběhlo čtyři až pět let. Žirochov soudí, že bez podpory ukrajinských odborníků na raketovou techniku, především z ukrajinské firmy Juzmaš (viz dále), je tato doba v současných ruských podmínkách nedosažitelná.
Na vývoji rakety RS-28 Sarmat se podíleli pouze ruští odborníci. Ruské firmy však mají s výrobou komponent vážné potíže. V roce 2016 bylo plánováno, že za dva roky začnou letové zkoušky rakety Sarmat. Ve skutečnosti do konce letošního roku jsou plánovány pouze dva testy vymetení a teprve v roce 2019 letové testy.
Avšak již v letech 2021 až 2022 končí garantovaná 20 roků dlouhá lhůta bezpečného provozu komplexů hned celé rodiny ruských ICBM – RT-2PM „Topol“, UR-100N a R-36M2 „Voevoda“. Podle dřívějších plánů měly ruské strategické síly začít v roce 2020 vyřazovat nejstarší ICBM, které v letech 1970 až 1980 navrhli a postavili právě pracovníci ukrajinského Juzmaše.
Zbývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci. Ale po anexi Krymu a omezení programu vojenské spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou se všechny práce v tomto směru zastavily.
Prodloužit životnost na Ukrajině vyvinutým ruským ICBM dostala na starost ruské státní raketové centrum Makejev. Jeho odborníci se však specializují na balistické střely pro ponorky (SLBM) a s pozemními ICBM nemají dostatek zkušeností.
Ve skutečnosti jsou dnes Rusové schopni nezávisle zajišťovat technickou podporu pouze pozemním mobilním komplexům Topol a Jars. Ruská armáda má ve výzbroji zhruba 150 těchto komplexu, které jsou schopné doručit na cíl „pouze“ 82,5 Mt, neboli „pouze“ 12 % celkové kapacity jaderných hlavic ruských pozemních ICBM.
Pokud Moskva v nejbližším roce či dvou nevyřeší problém prodloužení životnosti pozemních ICBM (Topol, UR-100N, Veovoda), nebo nepřijme nový typ rakety, pak se v roce 2020 sníží význam pozemních nosičů (z celkového jaderného potenciálu Ruska) ze současných 70 % na 35 %.
Podle Žirochova navíc již několik let nefunguje ruský kosmický systém včasného varování před jaderným útokem Oko. Poslední dva satelity tohoto systému (Kosmos-2422 a Kosmos-2446) ukončily svoji činnost na podzim roku 2014. Vzniká tedy otázka, jak bez vojenských satelitů budou Rusové včasně detekovat odpálení rakety z území Spojených států nebo ze světových oceánů? Ruské radary včasné výstrahy sice dokáží americké střely odpálené z území USA nebo jaderných ponorek odhalit, ale bez kosmického systému včasného varování se časový prostor pro reakci značně zmenšuje.
Na rozdíl od USA, kde jsou jaderné síly rozprostřeny více či méně rovnoměrně mezi všechny tři složky, na ruské námořnictvo a letecké síly připadá jen třetina celkového ruského jaderného potenciálu. Od ledna 2015 (více hodnověrných údajů z otevřených zdrojů není) Rusko mělo 499 strategických nosičů schopných nést 1900 jaderných hlavic. Současně v ruském námořnictvu sloužilo 11 ponorkových nosičů balistických střel, přičemž pouze osm z nich má SLBM s 512 jadernými hlavicemi.
Pro ponorkové nosiče se od roku 1998 vyvíjí nová SLBM R-30 „Bulava“. Ale i přesto, že tato raketa je do značné míry unifikována s pozemní raketou „Topol-M“, do konce roku 2016 bylo ze 30 startů raket Bulava 10 neúspěšných.
Ruské letectvo může nasadit 65 strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, které mohou nést asi 200 střel s dlouhým doletem. Nejmodernějším bombardérem je Tu-160, který pojme až 12 střel s plochou dráhou letu Ch-55 s doletem až 2500 km.
Ch-55 sice navrhla moskevská konstrukční kancelář „Raduga“, ale Ch-55 byla vyráběna na Ukrajině. Dle Žirochova to samozřejmě vytváří pro ruskou armádu poměrně vážné problémy při provozu a údržbě těchto střel.
Rusko nedávno zavedlo vlastní nástupnickou střelu s plochou dráhou letu Ch-101/102. Její produkce je ale pomalá a proto v blízké budoucnosti bude Ch-55 stále hlavní jadernou střelou vzduch-země ruského letectva.
Dle Žirochova si Američané plně uvědomují stav ruského jaderného potenciálu. V současnosti přijatá americká doktrína Rychlého globálního úderu (Prompt Global Strike), podle níž se neutralizuje 80 % jaderného potenciálu Ruska, počítí s provedením úderů do čtyř kritických bodů: Gadžijevo (Murmanský region), Viljučinsk (Kamčatka), na letiště blízko města Engels (Saratovský region) a na základnu bombardérů v Ukrainka (Amurská oblast). Předpokládá se, že zbývající mobilní komplexy (například „Topol“) je možné zničit přesnými zbraněmi a zbytek odpálených střel zachytí systémy protiraketové obrany.
Ukrajinský autor soudí, že tento stav je spojen i s posledním PR vystoupením Putina, ve kterém ruský prezident veřejnosti představil několik „zázračných“ nosičů jaderných hlavic. Dle Žirochova jde však pouze o mediální zakrývání upadajícího ruského jaderného potenciálu.
Zdroj: Inforesist
Související články
Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje
Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou ...
- 16.01.2018
- 109 komentářů
- Jan Grohmann
Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní
Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...
- 17.01.2018
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Nové jaderné schopnosti Spojených států
Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které ...
- 08.02.2018
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii
Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...
- 08.03.2018
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Tak si čtu v reakcích na uroven v Rusku,chceteli znát jak žijí a v jaké ůrovni rusové podívejte se na Ruský server spolužáci najdete pod OK.RU
Tak si čtu v reakcích na uroven v Rusku,chceteli znát jak žijí a v jaké ůrovni rusové podívejte se na Ruský server spolužáci najdete pod OK.RU
...některé příspěvky mne opravdu pobavily. Jediné státy, které se posledních patnáct let dostanou do kosmu je Čína a Rusko. Vyspělá evropa a USA mohou tak maximálně poskakovat na ...Zobrazit celý příspěvek
...některé příspěvky mne opravdu pobavily. Jediné státy, které se posledních patnáct let dostanou do kosmu je Čína a Rusko.
Vyspělá evropa a USA mohou tak maximálně poskakovat na trampolíně.
Do kosmu se ruskými raketami dostalo více američanů, než vyspělou západní technologií.
Raketoplány byl propadák(proč nnepokračují) a nic jiného nemají.
Rusové jsou hodní a občas je svezou, aby se NASA měla čím chlubit.Skrýt celý příspěvekdanny: šlendrián při výrobě je v Rusku opravdu příslovečný. Vidět to šlo na zvyšující se nehodovosti Protonů. Nicméně pro rakety ICBM to je vcelku buřt. Jsi Američan, máš ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
šlendrián při výrobě je v Rusku opravdu příslovečný. Vidět to šlo na zvyšující se nehodovosti Protonů.
Nicméně pro rakety ICBM to je vcelku buřt. Jsi Američan, máš Rusáka, co má 80 Sarmatů. o kterých víš, že při jejich výrobě byl šlendrián a tak může xx% nedoletět do cíle.
Otázka - vsadíš na to existenci své země? Ne? Pak rakety splnily cíl.
Jak říkal kdysi jeden vrchní konstruktér raket - pokud tyto naplní svou misi, selhaly. To je výhoda. je jen o odstrašení (na více Rusáci nepomýšlejí).Skrýt celý příspěvekcermakus, givicz: já si nemyslím, že by RF měla problém s vývojem, technologií nebo strojním vybavením. Ale s Ukrajinou přišla o stovky tisíc dělníků, kteří jsou schopni s těmi ...Zobrazit celý příspěvek
cermakus, givicz: já si nemyslím, že by RF měla problém s vývojem, technologií nebo strojním vybavením. Ale s Ukrajinou přišla o stovky tisíc dělníků, kteří jsou schopni s těmi přesnými technologiemi pracovat. Když si vzpomenu, jaké problémy měl Koroljov, protože dostal k dispozici dělníky zvyklé na produkci dělostřeleckých systémů a munice a nebyly schopni dosahovat přesnosti a kvality nutné pro raketovou techniku...
To fakt trvá roky, než se lidi naučí pracovat jinak. A takový materiál dnes není kde brát. Maximálně z Číny, ale v továrně na Ajfouny už jsou dnes vyšší platy, než u nás. Ano, Z Ukrajiny sice přešla spousta odborníků, ale ty tisíce zkušených dělníků, co tam mají rodiny, domky, zahrádky, příbuzné, se jen tak nehnou.Skrýt celý příspěvekgivicz: Jsem si skoro jistý, že ten článek míchá dohromady dvě plutonia. Plutonium 238, jehož schopnost výroby opravdu Los Alamos a potažmo celé USA ztratili a Pu 239, jehož ...Zobrazit celý příspěvek
givicz:
Jsem si skoro jistý, že ten článek míchá dohromady dvě plutonia. Plutonium 238, jehož schopnost výroby opravdu Los Alamos a potažmo celé USA ztratili a Pu 239, jehož schopnost výroby ztratit nemohli, protože se už cca 40 let vyrábí z ohromných zásob, které mají ve formě jaderných pum, které nemohou od Salt I používat.
Američané teď spíše mají problém s nízkou produkcí velkozrnných TPH (ukončení programu STS a pomalá náhrada programem ARES/SLS se projevuje) a celkovou zastaralostí návratových hlavic.
Právě ty hlavice chce Trumpík řešit. Ty stávající mají již velmi omezenou schopnost preemptivním útokem zlikvidovat ruské jaderné síly. A deštník má reálnou šanci zastavit pár desítek odvetných raket, stovku už by nedal a ta sama o sobě stále znamená extrémní poškození USA.Skrýt celý příspěvekkarel56: Nesrovnávej počátek vývoje a výstavby ICBM a aktuální dobu. Kor, když Sarmat využívá drtivou většinu již vyvinutých technologií ze Satana. Tuhle technologii mají Rusáci ...Zobrazit celý příspěvek
karel56:
Nesrovnávej počátek vývoje a výstavby ICBM a aktuální dobu. Kor, když Sarmat využívá drtivou většinu již vyvinutých technologií ze Satana. Tuhle technologii mají Rusáci tak dobře zvládnutou, že problémy budou pouze marginální.
Co se týče Bulavy, to bylo prostě špatně udělaný projekt, který navíc trpěl příliš dlouhým vývojem z důvodu financí a tudíž generační obměnou technických pracovníků. Navíc to byla první SLBM kanceláře, která do té doby dělala jen malé suchozemské ICBM. A nakonec, je to sračkoidní raketa na úrovni Trident I, kterou si Siněva namaže na chleba. Ale holt bylo politické zadání, že když amigos mají TPH SLBM, budou ji mít i rusáci. Nejhorší je, že Borej s ní počítal a šachty má titěrný, takže Rusům opravdu nic nezbývá.
Ale jak už jsem řekl, nelze zrovna Bulavu brát jako analog pro nic. To je opravdu hodně speciální případ.
Ad Su-57, ty motory, co se vyrovnají výkony F-119 mají už teď. Rusové míří na motory, které by překonaly F-135, tedy cca 190kN a variabilní by-pass (techhologie z původního Al-41F). Je tedy logické, že ještě nějakou chvíli to bude trvat, než to budou moci nasadit do Su-57, do té doby tam mohou nasazovat relativně dostačující AL-41F-1S. Opět to nic neříká ohledně Sarmatů, kde motory jsou dávno vyvinuty, vyrábí se v Rusku a jsou, na rozdíl od motorů v letadle, kruciální součástí rakety (tedy vše ostatní je trivialita).
60 raket proton? Blázníš, to je výroba za 6 let.
Jako nikdo netvrdí, že ztráta Ukrajiny, do které Ukrajinci Chruščov a Brežněv natahali obrovské množství vojenského a kosmického průmyslu SSSR, není pro Rusko problém. Je, ale ten problém nezačal v roce 2014. Ten problém začal v roce 1991, kdy si humanista Gorbačev nepodchytil armádu a KGB, která by s "nacionalisty" v SSSR udělala rychlý konec. Stačilo zabít 200-500 tisíc zločinných sráčů v SSSR a ten by se nikdy nerozpadl a tudíž by dnes Putin (pokud by se k moci dostal) nemusel řešit náhradu tisícovek strojů, přístrojů a celků, které se po pádu SSSR objevily mimo Ruský dosah.
A myslím, že v rámci možností se daří ten problém řešit. Ono dnes je prostě problém vychovat a udržet si kvalitní lidi, kteří řeší složité problémy. Lidstvo hloupne a jde to sakra znát (a nejen na diskuzích v internetu). Dnes člověk co dělá šéfa konstrukčního týmu, by za starých dobrých dob dělal jak na východě tak na západě maximálně tak asistenta. Díky tomu se nedaří věci, co jsme už uměli. Nedaří se plnit termíny. Nedaří se udržet kvalita. A Rusáci nejsou výjimkou.
A s omezenými lidskými zdroji si tedy musíš vybrat. A je jasné, že jestliže R-36 a UR-100N končí po roce 2022 bez náhrady, bude mít Sarmat mnohem vyšší prioritu, nežli turbíny pro Gorškovy...Skrýt celý příspěvekgivicz upřímně, nedokážu to posoudit, ale zkušenost mi říká, že chci li urvat něco z rozpočtu ( a dnes Donald rozdává ), musím vytvořit problém, a pak dát návrh, jak ho řešit, ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
upřímně, nedokážu to posoudit, ale zkušenost mi říká, že chci li urvat něco z rozpočtu ( a dnes Donald rozdává ), musím vytvořit problém, a pak dát návrh, jak ho řešit, máme přece, obě strany, zájem ochránit životy občanů
klasika tržní ekonomie, vytvoř poptávku a podej nabídkuSkrýt celý příspěvekKarel56 je jasné, že vývoj takových špičkových zbraní přináší problémy.. ale když sleduji jaké problémy mají za oceánem tak jsem v klidu :) Američanům stárnou plutoniová jádra z ...Zobrazit celý příspěvek
Karel56 je jasné, že vývoj takových špičkových zbraní přináší problémy.. ale když sleduji jaké problémy mají za oceánem tak jsem v klidu :)
Američanům stárnou plutoniová jádra z osmdesátých let a v Los Alamos přišli o schopnosti je vyrábět...
https://news.antiwar.com/2018/... Skrýt celý příspěvekcernakus jeden problém je servis a druhým je stav zkoušek Sarmaty, tj. plán pro tento rok hovoří o dalších dvou zkouškách vymetení a v roce 2019 zahájit letové zkoušky. Co když ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
jeden problém je servis a druhým je stav zkoušek Sarmaty, tj. plán pro tento rok hovoří o dalších dvou zkouškách vymetení a v roce 2019 zahájit letové zkoušky.
Co když letošní zkoušky vymetení budou neuspokojující?
V SSSR doba mezi ukončením vymetení raket ze šachty do zahájení letových zkoušek trvala 5 let ( projekt vymetení řešili ukrajinci + 1.st.) Počet letových zkoušek vyplývá z úspěšnosti testů, viz článek a Bulava, už okolo 30.
Samozřejmě, že Kreml dává důraz na urychlení projektu, včetně termínu.
Realita je ale jiná, a protože sleduji ruské servery, bytˇ to sem nepatří, příklad.
Loni, někdy v červnu, na gazeta.ru, nadpis článku " Rosija dostigájet Raptora"
Se zájmem čtu rozhovor s ředitelem konstr.kanc., podstata - na tři směny ! je urychlován vývoj leteckého motoru pro SU-57( který se má vyrovnat motoru Raptoru), zahájení TESTÚ ! od r.2021,
třeba další příklad, podvozek s hydraulickými rozvody pro TU-160, zkouší už druhou verzi, to co lítá jede na výpary,
To co proběholo tiskem, v soupisu MO RF je na 2 000 ks položek-uzlů, u kterých se řeší náhrada.
Zpět k raketám, bylo ztaženo 60 ks nosičů PROTON. Důvod, vadné součástky použité jako náhrada za původní.
Stačí ?Skrýt celý příspěvekkarel56: Je jasné, že nikdo neopraví a neservisuje stroj lépe než výrobce. Takže pro udržení UR-100N a R-36 je aktuálně nepřátelská Ukrajina problém. Ale Sarmat se nevyvíjí ...Zobrazit celý příspěvek
karel56:
Je jasné, že nikdo neopraví a neservisuje stroj lépe než výrobce. Takže pro udržení UR-100N a R-36 je aktuálně nepřátelská Ukrajina problém.
Ale Sarmat se nevyvíjí od roku 2014, kdy jsme poslali k moci námi řízenou juntu. První práce začaly už v roce 2007 jako reakce na americké vypovězení ABM a ovládnutí Ukrajiny Juščenkem.
Práce na Sarmatu jsou navíc urychlovány právě v důsledku krajně nepřátelské ukrajunty, tedy životnost Satanů za rok 2022 je v tuto chvíli velmi nepravděpodobná. A i když Sarmat dovyvinou letos, uvedou do služby podle plánu, tedy v roce 2020, než se podaří nahradit všech 80 raket (R-36 i UR-100N), bude to nějaký ten pátek trvat. Hovoří se o kapacitě 1 raketa za měsíc, tedy plná náhrada až kolem roku 2026. To je nepříjemný překryv, protože zejména Satani stárnou velmi předvídatelně, tedy bez naděje na delší přežití bez servisu.
Myslím si však, že Kreml bude dávat na Sarmaty důraz. Je možné, že se jim podaří i značně navýšit výrobní kapacity. Ostatně Sarmati jsou pilířem ruské asymetrické odpovědi na americkou PRO. A zároveň jsou samy efektivní možností PRO (25Mt hlavice by IMHO dokázala "sfouknout" americké rakety na cestě k apogeu do vzdálenosti desítek km, což stačí pro jeho "přesnost".Skrýt celý příspěvekpro dokreslení, 15.3. MO RF vyhrálo arbitrážní soud v Moskvě proti Juzmaši, s náhradou cca 1,1 mld rublů, zprávu přinesl Interfaks-Ukraina, citoval Inforesit, podstatou je, že ...Zobrazit celý příspěvek
pro dokreslení, 15.3. MO RF vyhrálo arbitrážní soud v Moskvě proti Juzmaši, s náhradou cca 1,1 mld rublů, zprávu přinesl Interfaks-Ukraina, citoval Inforesit,
podstatou je, že nějaký problém existuje, odkaz
https://milnavigator.tv/u-kb-p...
arbitr řešil jednostranné vypovězení smlouvy z roku 2003 Ukrajinou na servis Vojevody
součástí servisních prohlídek je například i pavidelná výměna uzlů rozvodů KPH motoru po uplynutí stanovené doby,
plnicí či hradící ventily jsou ovládány pyropatronami, pohon turbosoustrojí je řešen vyvíječem plynů náplní na TPH, a další
mohou si to vyrobit sami ? mohou, otázka zní za jak dlouho, v každém případě celý 1.st musí projít zkouškami a následně celá raketa provedením letových zkoušekSkrýt celý příspěvekMně ty počty autora nějak nevychází. URN-100N a R36M2 - těch by mělo být v silech ne více než osmdesát. Topolů M, RS-24, RS-26, mi přijde mnohem více a megatunový ekvivalent mi ...Zobrazit celý příspěvek
Mně ty počty autora nějak nevychází. URN-100N a R36M2 - těch by mělo být v silech ne více než osmdesát.
Topolů M, RS-24, RS-26, mi přijde mnohem více a megatunový ekvivalent mi také přijde větší než ukrajinský autor uvádí. Navíc uvádí jen mobilní komplety, na ty v silech trochu pozapomněl.
Také mi přijde, že těch potřebných +- 500 CH-102 (pro strategické letectvo) nemá Rusko problém vyprodukovat - když demonstrovali v Sýrii jejich nenukleární bratříčky v celkem zbytečném počtu. O spolehlivosti skladových Ch-55 si myslím své.Skrýt celý příspěveko tom, že Rusům ztráta Ukrajiny pořádně zatopila v armádních modernizačních programech nemá smysl diskutovat. Lodní a vrtulníkové motory, transportní letadla, součástky do tanků. ...Zobrazit celý příspěvek
o tom, že Rusům ztráta Ukrajiny pořádně zatopila v armádních modernizačních programech nemá smysl diskutovat. Lodní a vrtulníkové motory, transportní letadla, součástky do tanků. Ukrajinské dodávky z Južmaše byly dost zásadní pro SS-18. Ale přece jen jsem vždy bral jako fakt, že to Rusy mnohem víc bolelo u konvenčních systémů, než u jaderných zbraní.Skrýt celý příspěvek
Pánové, tohle není téma článek o porodnosti Ruska/ČR ani o jeho ekonomické kondici ale o tom, jak je schopno vyrábět a udržovat svůj jaderný arzenál. Příspěvky mimo toto téma budou ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, tohle není téma článek o porodnosti Ruska/ČR ani o jeho ekonomické kondici ale o tom, jak je schopno vyrábět a udržovat svůj jaderný arzenál. Příspěvky mimo toto téma budou mazány. Děkuji za pochopení.Skrýt celý příspěvek
Tesil: Uzbrojovanie je iba jedna časť skladačky. Je dôležité si uvedomiť, že práve v čase, keď Gorbačov navrhoval v Reikjaviku nukleárne odzbrojenie a kedy ZSSR utopil množstvo ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil:
Uzbrojovanie je iba jedna časť skladačky. Je dôležité si uvedomiť, že práve v čase, keď Gorbačov navrhoval v Reikjaviku nukleárne odzbrojenie a kedy ZSSR utopil množstvo peňazí do reakcie na fiktívnu iniciatívu SDI, 1) bol ZSSR viazaný vo vojne v Afganistane, 2) boli drasticky zrazené ceny ropy a 3) na ZSSR boli uvalené sankcie na západné technológie, čo spôsobilo predražovanie (toto slovo je absolútne kľúčové) v oblasti ťažby a distribúcie ropy a zemného plynu ...
Čo to len pripomína ...Skrýt celý příspěvekSamozvaný expert pan Žirochov jistě má právo na svůj názor. Že Rusko prodlužuje životnost ICBM "Voevoda" neznamená, že nemají vlastní ICBM, vyvinuté a otestované. Ale proč ...Zobrazit celý příspěvek
Samozvaný expert pan Žirochov jistě má právo na svůj názor. Že Rusko prodlužuje životnost ICBM "Voevoda" neznamená, že nemají vlastní ICBM, vyvinuté a otestované.
Ale proč plýtvat penězi a vyřadit funkční zbraňový systém, pokud Rusko má potřebnou logistiku??
Od Dněpru na východ je rusky mluvící menšina, kterou je potřeba propagandisticky ovlivňovat. Stejně jako vlastní ukrajinské obyvatelstvo. právě v této době.Pohádkami "jak se Ukrajina zbavila závislosti na ruském plynu". Ne nezbavila. Ukrajina přestala kupovat plyn v Rusku, ale nakupuje ruský plyn z EU a to mnohem dráž.
100 mega práceschopného obyvatelstva, kolik jich pracuje v zemích střední a západní Evropy?? Zamysleme se proč??
Ukrajině se natolik skvěle daří, že v zimě byla snížena norma na vytápění bytů v Kyjevě na +15C !!!! Jo, zkuste si sedět v lednu v bytě při + 15C :-))) To není byt, ale zemljanka.
Ukrajinský Antonov, výrobce který je silně závislý na dodávkách z Ruska. Ukrajinci vědí, že jejich letadla jsou v EU neprodejná, vše jim komplikují protiruské sankce.
Firma balancuje na hranici přežití. Možností, jak to "obejít" je postavit filiálku v Běloruském Minsku, nebo v Srbském Bělehradě. Manažeři Antonova "už to zkoušejí"
Ukrajina byla "obilnicí Evropy" Dnes pole patří Číňanům. Prostě to čínští podnikatelé za pakatel skoupili.
Můžete se tam jet podívat. Uvidíte věci neskutečné. např. u Žitomiru vrakoviště letadel Aero L-39/29. Tolik jsem jich pohromadě nikdy neviděl. Podle letových deníků, naposledy ve vzduchu. v. r.93. U Pervomajsku zajímavé muzeum - silo s VS pro ICBM. Doporučuji.
A tak pan Žirochov v zápalu propagandy hledá problémy místo doma, kdesi v Rusku. Přitom Ruská armáda a jejich jaderná triáda, obecně bezpečnostní složky a průmysl je v mnohem lepší kondici nežli koncem 80tých let minulého století.
I když v lecčem zaostávají za světem a problémy tam jsou.Skrýt celý příspěvekTesil: Tak potom aj ja zopakujem - pre uzbrojenie je práve že kľúčové, aby bol ruský arzenál udržovaný v čo najlepšej kondícii a aby bol neustále modernizovaný v reakcii na kroky ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil:
Tak potom aj ja zopakujem - pre uzbrojenie je práve že kľúčové, aby bol ruský arzenál udržovaný v čo najlepšej kondícii a aby bol neustále modernizovaný v reakcii na kroky súpera. Pretože to stojí ťažké peniaze, ktoré si Rusi, vzhľadom na svoju doktrínu, nemôžu dovoliť nevydať. Aj na tento článok sa treba dívať z perspektívy skôr z perspektívy toho, že takto odpadnutie Ukrajiny vyjde Rusov drahšie, lebo budú musieť zainvestovať ako do urýchlenia procesu modernizácie a zavádzania nových rakiet, tak aj do budovania know-how.
Tiež by som poukázal na to, že dnes je nukleárny arzenál limitovaný medzinárodnými zmluvami, zatiaľ čo prostriedky obrany nie sú nijako limitované, čo vytvára tlak na vývoj nových typov ICMB. Protiraketový dáždnik tak vytvára podobný efekt ako Reaganove imaginárne "Hviezdne vojny" - preto Rusi od samého začiatku tak penia.Skrýt celý příspěvekklasika, článek o mezikontinentálních raketách a zdejší rusofobní galérka, se svojí typickou hloupostí debatuje ekonomické a demografické ukazatele, kterým nerozumí... Nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
klasika, článek o mezikontinentálních raketách a zdejší rusofobní galérka, se svojí typickou hloupostí debatuje ekonomické a demografické ukazatele, kterým nerozumí...
Nikdo neřeší, že Ukrajinský vlhký sen, že bez Južmaše nebude Sarmat, je jen vlhký sen. Anžto to nejdůležitější pro raketu, tedy motory RD-250 se stejně dělají v Eněrgomašu.
Zajímavé na Sarmatu je, že je vyvíjen s důrazem na modularitu. Tj, má mít startovní hmotnosti od 80 do 220 tun. Zajímalo by mně, jestli ta modularita bude zajištěna stejným prvním stupněm a různými druhými stupni a nebo počtem motorů ve stupni prvním. Ten rozsah by odpovídal spíše počtu motorů (až 3×RD-250) v prvním stupni. Navíc pokud by i UR-100N Sarmatový ekvivalent měl třímotorový první stupeň, tak by přetížení při letu bylo možná až nebezpečné pro citlivé komponenty pohonného systému na KPH. Navíc si nejsem jist, jestli se 3 metry tlustá raketa vejde do sila po 2,5 metrové raketě.
V každém případě, Rusko má vše pro stavbu náhrad UR-100N a R-36 doma. Ukrajinec se tedy v článku účelově mýlí. O faktu, že Rusáci odborníky z Južmaše vyzobali jako děcko mandle z vánočky ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...