Africký divoký západ: 208 mrtvých a ukradený dobytek

Etiopský voják; ilustrační foto / Wikimedia

Přestože momentálně se zraky drtivé většiny evropského obyvatelstva v oblasti bezpečnosti upínají směrem k válce v Sýrii či situaci na Ukrajině, africký kontinent se dennodenně potýká s násilím v podobném, ba snad i větším měřítku, o kterém se informuje minimálně, ne-li vůbec.

Ať již jde o teroristické organizace jako Boko Haram či Aš-Šabáb, nepokoje v Burundi či ozbrojené střety na mnoha jiných místech, převážně však ve střední či východní Africe. Dne 16. dubna letošního roku se však v západní Etiopii, v těsné blízkosti hranice s Jižním Súdánem odehrálo něco, co nikdo nečekal, a co tvrdě postihlo nejen místní, ale celou Etiopii.

Region Gambela, který se nachází právě na hranici Etiopie a Jižního Súdánu, je etnicky velmi různorodý. Nicméně zhruba 45 % zde tvoří příslušníci etnika Nuerů, kteří jsou také druhým nejpočetnějším etnikem v Jižním Súdánu.

Nuerové mají vleklé spory s jiným, méně početným etnikem Murle, který také obývá tuto oblast.

Tyto spory se zakládají především na tom, že lidé národa Murle příležitostně kradou dobytek Nuerům. Hlášeny jsou také únosy dětí, které jsou však velmi výjimečné. Prakticky to samé se odehrálo i v onen tragický den, avšak v rozsahu, který nemá obdoby.

Na nuerské vesnice v regionu Gambela zaútočil neupřesněný počet bojovníků, kteří byli identifikováni jako příslušníci etnika Murle. Tito muži byli vybaveni automatickým puškami včetně lehkých kulometů a rozpoutali krvavou řež, na kterou nikdo nebyl připraven. Po jejich řádění zemřelo, dle slov mluvčího etiopské vlády, 208 lidí a 75 jich bylo zraněno.

Útočníci si také přivlastnili kolem 2000 kusů hospodářských zvířat. Avšak co zřejmě na tento útok vrhá nejčernější stín je fakt, že během tohoto masakru bylo uneseno více než sto místních dětí. Útočníci poté zmizeli zpět do Jižního Súdánu. Tato událost otřásla celou Etiopií a v reakci na ni byl vyhlášen dvoudenní státní smutek.

Umístění regionu Gambela v Etiopii. / Google Maps

Reakce etiopské vlády na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v den útoku etiopští představitelé oznámili, že bylo zabito 60 útočníků a armáda je připravena překročit hranice, bude-li to třeba.

Po koordinaci s představiteli Jižního Súdánu (situace v Jižním Súdánu je stále napjatá kvůli vztahům mezi vládou a rebely, nicméně tento útok s touto situací nemá spojitost), armáda posléze překročila hranici a vstoupila na území Jižního Súdánu.

Do konce dubna však nebyly zveřejněny jakékoliv další informace včetně čehokoliv ohledně unesených dětí. Jejich osud je tedy zatím stále neznámý.

Tento incident vyvolal veliký ohlas v celé Etiopii především z důvodu zmiňovaných nepokojů v Jižním Súdánu. Tamní občanská válka, která probíhala v předchozích letech, vyhnala z domovů několik set tisíc obyvatel, z nichž více než 200 000 jich momentálně žije právě v Etiopii.

Etiopané se tedy obávají především rozšíření konfliktu i na Etiopské území, ačkoliv rebelové s vládními představiteli uzavřeli v srpnu 2015 příměří. Momentálně se však stále svádí politický boj mezi vládou a vůdci rebelů a situace rozhodně není nikterak stabilní.

Nyní nezbývá než doufat, že tento incident byl pouze velmi ojedinělým případem, a že unesené děti budou všechny do jednoho osvobozeny.

Zdroj: Security Outlines

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Američané darují Africe obrněná vozidla pro boj s islamisty

Americké vojenské velitelství pro Afriku AFRICOM (United States Africa Command) nakoupilo obrněná ...

Čínský letecký průmysl posiluje své postavení v Africe

Čínské letecké podniky oznámily pokroky v plánované expanzi do Afriky. Číňané plánují postavit v ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Francie plánuje ukončení mise ve Středoafrické republice

Podle francouzského ministra obrany Jean-Yves Le Driana, Francie plánuje ukončit svou misi ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Muhaha
    09:49 12.05.2016

    Afrika byla krásným kontinentem. Ve zkratce: Před pětatřiceti lety žilo v Etiopii asi 35 milionů lidí (což byl v Africe té doby jeden z nejlidnatějších států). Přes veškeré ...Zobrazit celý příspěvek

    Afrika byla krásným kontinentem.

    Ve zkratce:
    Před pětatřiceti lety žilo v Etiopii asi 35 milionů lidí (což byl v Africe té doby jeden z nejlidnatějších států).
    Přes veškeré hladomory, epidemie a konflikty teď v Etiopii většinově živoří 98 milionů lidí.
    Konzervativní odhady uvádějí, že za dalších 35 let jich bude 165 milionů.

    A tak by se dalo pokračovat stát po státu; namátkou jen uvedu růst populace u několika z nich, pro roky 1980/2015/2050 (v mil.), o nichž má Středoevropan díky přírodopisným dokumentům naprosto nereálné představy :
    Uganda 13/40/104
    Tanzanie 19/52/129
    Kongo 26/73/194

    Třeba v současné Keni žije už přes 44 mil. lidí a mimo několika strážených národních parků a loveckých resortů už "africká" příroda k vidění není a nebude. Ale zase tu najdete tisíce skleníků s růžemi, které jednou za čas kupujete svým drahým polovičkám.

    V roce 2050 má v celé Africe žít 2,5 miliardy lidí. Od konce kolonialismu se přitom závislost většiny afrických států na vnější "pomoci" jen prohlubuje.

    Ono se o Africe začne časem více informovat i u nás. Nebojte se, pane autore.

    (více k populačním světovým trendům najdete např. na stránkách Population Reference Bureau, aktuálně v dokumentu "2015 Worls Population Data Sheet")Skrýt celý příspěvek

  • niko
    08:59 12.05.2016

    Afrika bola, ej a bude este asi dlho na okraji svetovych zaujmov. Pritom je te to krasny kontinent. No skor ci neskor pochopime, zeobrovska chudoba a hlavne nevzdelanost tamojsieho ...Zobrazit celý příspěvek

    Afrika bola, ej a bude este asi dlho na okraji svetovych zaujmov. Pritom je te to krasny kontinent. No skor ci neskor pochopime, zeobrovska chudoba a hlavne nevzdelanost tamojsieho obyvatelstva budu mat vyrazny vplyv aj nanas zivot v Europe.Skrýt celý příspěvek

  • Safi
    11:46 11.05.2016

    Ještě, aby se o tom psalo. Den má jen 24 hodin a kdyby měl,být ve zprávách každý takový čin z celého světa, tak by se to snad ani nestihlo...

    Ještě, aby se o tom psalo. Den má jen 24 hodin a kdyby měl,být ve zprávách každý takový čin z celého světa, tak by se to snad ani nestihlo...

Načítám diskuzi...